NZH maakte plan voor garage-complex op plaats van Haarlemse tramremise Na opheffing garage Soendaplein stallingruimte voor 240 bussen NZH in dwangpositie door uitblijven beslissing Noordwijkerhout krijgt directe verbinding met bollenstreek Met het oog op busdienst Amsterdam-Zandvoort Problemen van velerlei aard om vervanging tramlijn Weinig nieuws in NZH-zomerdienst DINSDAG 29 MAART 1955 7 Opbouwende zending van Christian Science Motorrijder aangereden op Heemsteedse Dreef McCarthy mengt zich in kwestie Quemoy Vele winkels in Frankrijk waren Maandag potdicht Betaling abonnementsgeld per giro Hogere frequentie op Haarlemse stadslijnen 1 en 5 Vrij vervoer aantrekkelijk Botsing tussen troepen en bandieten in Columbia Secten-legers leggen blokkade om Saigon Vier jaar voor boerderij-diefstallen Luitenant-generaal Baretta in Nederland teruggekeerd Wet beperking cadeaustelsel over 10 maanden in werking Ir. J. Pool viert Vrijdag zilveren jubileum Hoewel minister Algera nog steeds peinst over het voor en tegen van de vervanging van de tramlijn Amsterdam-IIaar- lem-Zandvoort door een busdienst, heeft de NZlI-staf niet stil gezeten, opdat het bedrijf paraat kan zijn voor de tractie-omsehakeling wanneer de toestemming daartoe af komt. Zo heeft de directie een paar importeurs van bus- chassis uitgenodigd offerte te maken voor de levering van 65 onderstellen voor de nieuwe bussen welke het traject zullen bedienen. De prijs van deze bussen zal om de 70 mille liggen. Daarnaast heeft de chef van de technische afdeling, de heer H. J. Kapteyn, een project ontwikkeld voor de bouw van een groot garagecomplex met werkplaat sen, magazijnen en andere dienstruimten op de plaats waar nu de tramremise aan de Leidsevaart staat. Alle bestaande gebouwen op het terrein, met uitzondering van het hoofd kantoor, zullen daartoe gesloopt worden. Met de verwezen lijking van dit plan is in eerste termijn een investering van 2,6 millioen gulden gemoeid. Er kunnen dan 160 bussen worden gestald en behandeld. Gaan de plannen door om de garage aan het Soendaplein te verkopen en daarvoor zijn enige gegadigden, waaronder de gemeente met het oog op het stichten van een zaalgebouw in Haarlem-Noord dan zal het gehele busbedrijf van de NZIi in Haarlem aan de Leidsevaart worden ondergebracht. Daartoe zijn uit breidingsmogelijkheden voorhanden. De garage kan name lijk worden uitgebreid tot een capaciteit van 240 bussen. Er blijft dan nog een zijterrein over, dat nogmaals voor het opstellen van tachtig bussen ruimte biedt. Het garagecomplex zoals dat door de heer Kapteyn en zijn medewerkers werd ontworpen valt te onderscheiden in drie delen: dc stallingruimte geheel links, de onderhouds- en revisiewerkplaatsen rechts en daartussen de toegang tot de garage ruimten voor de inrukkende bussen en een afdeling waar verschillende personeelsver- blijven en andere dienstruimten worden ondergebracht. De indeling van de garage is gebaseerd op het ook bij de verbouwde tramremise aan het Soendaplein toegepaste principe van het vooruit in en uitrijden van de stalling ruimte. Dat wil zeggen, dat de bussen de garage inrijden door het middengedeelte, waarvoor een tankplaats is geprojecteerd, waar drie bussen tegelijk in twee minuten getankt kunnen worden. Vlak achter de toegangsdeuren bevindt zich het „ont vangstcentrum" waar de chauffeurs en conducteurs hun administratie kunnen af geven en de wagens een eerste wasbeurt krijgen en de smeerolie op peil wordt ge bracht. Ook deze behandeling geschiedt telkens voor drie bussen tegelijk. De chauf feurs rijden vervolgens naar achterin de gang, waar binnen de minuut hun bus automatisch wordt gewassen. Vervolgens rijdt hij de garageruimte binnen, waar de bussen in rijen van zes worden opgesteld. Elke overspanning of beuk van de garage is 22 meter breed en ruim honderd meter lang. Er komen in elk geval twee van zulke beuken, als de garage aan het Soendaplein wordt opgeheven drie. Bij het begin van de dienst verlaten de bussen de garage weer aan de voorzijde. Maandagavond heeft George Channing uit San Francisco op uitnodiging van First Church of Christ, Scientist, Haarlem, in het Gemeentelijk Concertgebouw een le zing gehouden over „Christian Science: haar opbouwende zending". In zijn inlei ding herinnerde spreker aan de woorden van Jezus: „Ik ben niet gekomen om te ontbinden, maar te vervullen". Zo krach tig als woorden dat konden uitdrukken heeft Jezus het opbouwende doel van Zijn werk aangegeven. Vernietiging, zo ver volgde de heer Channing, was geen wapen in Jezus' hand en vernietiging heeft nooit een rol gespeeld bij het bereiken van de doeleinden, die Hij zijn volgelingen aan- gaf. Spreker zette uiteen, dat Jezus welis waar ziekte vernietigde en zonde uitwiste, en dat Hij de dood overwon, zoals voor speld was, doch dat Jezus deze dingen deed, zoals iemand een droom verstoort door de dromer wakker te maken, of zoals men een dwaalbegrip blootlegt door hier aan het masker van voorgewende werke lijkheid te ontrukken. Al wat werkelijk is, betoogde de heer Channing, kan worden erkend en geopenbaard. Het kan niet ver nietigd worden. Maar van al wat onwer kelijk is, kan de onwerkelijkheid aange toond worden. Dit was wat Jezus deed bij het volbrengen van zijn opbouwende zen ding. De heer Channing verklaarde verder, dat de profeten van het Oude Testament de komst van Jezus hadden voorspeld. In verschillende bewoordingen hadden zij duidelijk gesproken van het inzicht in de werkelijkheid, dat hij zou hebben; de ver lossende genade, die met dit inzicht zou samengaan; hoe Hij 's mensen eenheid met God zou begrijpen en het bewijs zou leve ren van de macht van dit begrijpen om de nietsheid aan te tonen van al wat aan God ongelijk is en daarom niet te rang schikken valt onder hetgeen goed en wer kelijk is. De profeten van het Oude Testament, die in hun tijd niet al te zeer geëerd wa ren, genoten nu een schijneerbied van hen onder wie Jezus leefde, aldus spreker. Men was bang, dat aan de profeten te kort zou worden gedaan. Misschien zou Je zus, in Zijn grootheid, de hoge plaats van de profeten verduisteren of zelfs uitwis sen. Maar Jezus gaf de verzekering, dat ook Hij de zieners eerde en dat Hij niet was gekomen om hen van hun plaats te verdringen of te kleineren, doch om de voorspellingen, welke zij omtrent de komst van Christus gedaan hadden, in vervul ling te doen gaan. Op dezelfde wijze, zo vervolgde de heer Channing, is de „Wetenschap van het Christendom", of Christian Science, in deze eeuw gekomen om Christus Jezus te verheerlijken en om Zijn beloften aan de mensheid te vervullen, niet om de plaats, die Hij innam, te verduisteren of te over schaduwen. De „Wetenschap van het Christendom", of Christian Science, in 1866 door God geopenbaard aan een bui tengewoon geestelijk-gezinde vrouw, Mary Baker Eddy, is de Trooster, die door Christus Jezus werd voorspeld. Als zodanig vervult deze „Wetenschap" volgens spre ker de geweldige geestelijke belofte van het Christendom. Zij volbrengt wat Chris tus Jezus zelf heeft aangewezen, dat zij doen zou. Zij leidt in alle waarheid bin nen, zoals Hij gezegd heeft, dat de Troos ter doen zou; en door dat te doen, spreekt zij opnieuw de verzekering uit door de Meester Christen aan de mensen gegeven; „Ik ben niet gekomen om te ontbinden, maar te vervullen". Zij maakt de werk wijze van Christus Jezus op wetenschap pelijke wijze duidelijk, zodat allen haar kunnen toepassen. De personeels- en andere dienstverblij- ven welke zich tussen de garage en de inrit bevinden omvatten onder meer een cantine met buffet en toneel. Daarachter komen conducteurs- en chauffeursverblijven, een leslokaal, was- en douche- en kleedgelegen heden voor het werkplaatsversoneel, een ruimte voor de zes toerwagens en een op slagplaats voor de banden. Wanneer de ga rage wordt uitgebreid en er dus ook meer behoefte aan personeelsruimte ontstaat, gaan de toerwagens naar een bijbouw aan de werkplaatsen en wordt ook dat deel van de tussenvleugel tot personeelsverblijf be stemd. Rechts van de inrit bevindt zich het on- derhoudsgedeelte. Van Zuid naar Noord ge rekend komt men eerst in een werkruimte voor het normale, kleinere onderhoud. Er bevinden zich hier twaalf werkputten, zes aan elke zijde van de middengang. De bus sen staan dus niet in de lengterichting, maar met de neuzen naar elkaar, hetgeen de afstanden in de werkplaats tot de kleinst mogelijke reduceert. Na de onder houdswerkplaats volgt de draaierij met de werkbanken en andere outillage en het magazijn, waarna de revisiewerkplaats met acht werkputten na vergroting twaalf volgt. Wordt de garage uitgevoerd met ronde boogoverspanningen, de werkplaats krijgt zogenaamde sheddaken, een halve boog, waarvan de op het Noorden gelegen rechte zijde in glas wordt uitgevoerd. Aanvanke lijk komen er negen van dergelijke shed daken, na uitbreiding elf. De oppervlakte der werkplaatsen be draagt tachtig bij 37 meter. Het gehele complex is zeer vernuftig uit gedokterd, zo dat bij toeneming van de om vang van het bedrijf gemakkelijk nieuwe bedrijfsruimten kunnen worden geschapen en wel zo, dat ze toch een organisch ver band met de bestaande indeling blijven be houden. Zoals gezegd, werd het gehele plan in eigen beheer ontworpen. Uiteraard werd het daarna aan een architect voorgelegd, die de heer Kapteyn het compliment maak te: „U zou het zo naar een aannemer kun nen sturen!" Het oude woonhuis naast het hoofdkan toor wordt ook gesloopt. Het zal plaats ma ken voor een nieuw magazijn van de ver voersdienst (plaatsbewijzen, dienstkleding etc.), voor het magazijn voor gevonden voorwerpen en een aangrenzende garage voor de personenauto's, de brandspuit en kleinere dienstauto's. Daarboven komen twee bovenwoningen. Een foto van de door timmerman W. G. de Korte vervaardigde maquette van het ontwerp-garagecomplex aan de Leidsevaart. Op de voorgrond rechts onderscheidt men het hoofdkantoor met de schematisch voorgestelde aangrenzende bebouwing. Links de drie beuken van de stallingruimte, rechts de elf sheddaken van de werk plaatsen. In het centrum'onderscheidt men het tankstation en de daarachter gelegen inrit tot de garage. De gebogen gevel in het midden tussen garage en tankstation is de voorzijde van de cantine. Voor het hoofdkantoor is ook een nieuwe portiersloge geprojecteerd. De daken op de maquette zijn in doorschijnend materiaal uitgevoerd, om het overzicht te vergemakkelijken. Daardoor kan men de papieren vlaggetjes in het intérieur nog als witte stipjes onderscheiden: zij dienen tot het meten van de tocht in het gebouw. Maandagavond om tien minuten over negen reden op de Heemsteedse Dreef op de Oostelijke rijbaan een motor en een auto in de richting van Haarlem. Bij het naderen van de Spaarnzichtlaan wilde de voorop rijdende motorrijder, de acht en twintigjarige A. B. uit Bussum, links af, maar op dat ogenblik ging de auto hem voorbij. Een aanrijding ontstond, waarbij de motorrijder viel; vermoedelijk heeft hij een bekkenfractuur opgelopen. Per zieken auto is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt getuigen van het ongeval zich in verbinding te stellen met de politie (Raadhuisstraat). WASHINGTON (Un. Press) De repu blikeinse senator McCarthy heeft zich thans in de problemen rond de Chinese nationa listische eilanden Quemoy en Matsoe ge mengd, door president Eisenhower te ver zoeken in het openbaar bekend te maken of de V. S. deze eilanden wel of niet zul len verdedigen. „De president lokt thans met opzet een oorlog uit, die waarschijnlijk overbodig zou kunnen zijn, wanneer de regering haar plannen bekend zou maken ten aanzien van de verdediging van deze eilanden," zo zeide McCarthy. De senator sprak tijdens de debatten in de Amerikaanse Senaat. Het wordt met de vervanging van de tramlijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort door een busdienst een even langdurige lijdensgeschiedenis als met de kwestie van de aansluitende wegen op de Velser tunnel en met de ophoging van de spoorbaan tus sen Heemstede en Haarlem. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, studeert al bijna een jaar op deze zaak, zoals hij al enige jaren studeert op de voor genomen opheffing van de locaaldienst Voorburg-Scheveningen, welke eerlang door de Haagse Tramwegmaatsehappij als busdienst zal worden geëxploiteerd. Het gevolg van een en ander is, dat de N.Z.H. in een dwangpositie geraakt. Ener zijds is er de aflopende concessie van de gemeente Amsterdam voor het traject van de Krommert tot de Spuistraat, welke con cessie reeds op 1 Januari 1954 verstreken was, maar die met veel moeite door de Amsterdamse raad tenslotte tot uiterlijk 1 Maart 1956 werd verlengd. Maar dat schijnt dan ook wel de uiterste termijn te zijn. Dat wil zeggen, dat de N.Z.H. nog geen jaar meer heeft om de vervanging van haar tramlijn voor te bereiden handha ving van een tramlijn welke niet in het centrum van Amsterdam komt, heeft im mers geen enkele zin terwijl de minister op dit ogenblik nog steeds geen beslissing heeft genomen. Ook de vergunning van de Commissie Vergunningen Personenvervoer voor de buslijn is er nog niet. Wanneer men nu bedenkt, dat, wanneer de tramlijn onverhoopt ook na 1 Maart 1956 door het uitblijven van een beslissing gehandhaafd moet blijven, dit niet gepaard kan gaan zonder kostbare investeringen, omdat vooral de baan en de bovenleiding aan het einde van hun levensduur zijn, dan kan men gemakkelijk begrijpen, dat de directie van de N.Z.H. hier voor een dilem ma staat. De complicaties nemen nog toe, wanneer de spoorwegen zoals zij in uitzicht heb ben gesteld dit jaar inderdaad willen beginnen met de bouw van een viaduct bij Heemstede-Aerdenhout. Omdat de spoor baan dan geleidelijk moet worden opge hoogd tot de halte Heemstede-Aerdenhout dient het tramviaduct over de spoorbaan bij de Leidsevaart te verdwijnen. Dat wil dus zeggen dat van dat ogenblik geen tram verbinding tussen Haarlem en Zandvoort meer mogelijk zal zijn en men door de fei ten tot het onderhouden van een busdienst gedwongen zal zijn. Niet alleen op het punt van het materiaal staat de N.Z.H. voor grote moeilijkheden. Ook het personeelsbeleid baart zorgen. Een „Poujadisten" in actie Honderden winkeliers hebben Maan dag in geheel Frankrijk hun winkels ge sloten uit sympathie met de Poujadisten, de beweging van Franse middenstanders, die de regering een belastingherziening wil afdwingen. Tegelijkertijd kondigde premier Faure in de Nationale Vergade ring aan dat hij een aantal belastingher zieningen in het vooruitzicht kon stellen. In Montpellier werd een winkel, die toch geopend was door Poujadisten met stinkbommen bestookt. Te Grenoble werd een grote betoging gehouden onder lei ding van de boekverkoper Poujade zelf ten einde de eisen van de belastingwei geraars kracht bij te zetten. In Bordeaux was bijvoorbeeld 80 procent van de win kels, die anders 's Maandags open zijn, gesloten. Bars en café's in Marseille wa ren eveneens dicht. Aan de eisen van Poujade komt de rege ring hem in zoverre tegemoet, dat een nieuw artikel in de belastingwet wordt opgenomen, dat de belastingambtenaar voortaan de zakenman van te voren dient te waarschuwen wanneer hij de boeken zal komen controleren, terwijl het aantal bezoeken van dit soort ambtenaren in een bepaalde periode een zeker aantal niet zal mogen overschrijden. COOOOOOOOCOOOOOOüOOOOnrxwx JCOOOCOOOOOOOCOOOOfX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór'het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne tei beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De zomerdienst van de NZ.H., die op 19 Mei Hemelvaartsdag, drie dagen eerder dan de zomerdienst van de spoorwegen begint, bevat weinig veranderingen in het huidige schema. Dat is een goed teken, omdat het bewijst, dat de tegenwoordige dienstuitvoering weinig wensen onbevredigd laat. De belangrijkste wijziging heeft betrekking op de buslijn HaarlemNoordwijk Den Haag, route via De Glip en de bollenstreek. Tot nu toe lieten deze bussen tus sen Sassenheim en Noordwijk Noordwijkerhout rechts liggen (in de richting Haarlem links). Met ingang van de zomerdienst zal van de Vlashoven via Kerkstraat en Ha venstraat naar Noordwijkerhout (dorp) worden gereden, waardoor een rechtstreekse verbinding bollenstreekNoordwijkerhout en verder ontstaat. Mede hierdoor behoeft dit jaar geen zomerlijn BollenstreekNoordwijk aan Zee te worden ingevoerd. Deze variant op de lijn HaarlemNoordwijkDen Haag verbindt immers Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim elk half uur met Noordwijk aan Zee en Katwijk aan Zee. Intussen wordt door de omlegging via Noordwijkerhout een verlenging van de rij tijd met vijf minuten noodzakelijk, hoewel de rijtijd tussen Hillegom en Haarlem van 33 tot 26 minuten wordt verkort. ccccccoxwxcco» ccocccccco Ten gerieve van de bewoners van üen- nebroek-Oost en De Glip wordt in de och tend- en middaguren een extra dienst ge reden, waardoor een kwartieraienst ont staat. Dit is gedaan omdat gebleken is, dat de bussen nogal eens vol met passagiers uit of naar de bollenstreek zijn, waardoor in Bennebroek-Oost en in De Glip niet aan de vervoerbehoefte voldaan kon worden. Voor het Haarlemse stadsnet worden per 19 Mei een paar verbeteringen in de fre quenties van de drukste buslijnen van kracht. Op lijn 1 wordt tussen 12.00 en 20.00 uur een zes- in plaats van een zeven a acht minutendienst gereden en op lijn 5 wordt de frequentie op dezelfde uren van tien tot zeven a acht minuten verhoogd. Op Zaterdag en Zon- en feestdagen geldt deze verhoogde frequentie tot het einde van de dienst. Zoals wij reeds hebben meegedeeld komt er een kleine wijziging in de route van lijn 1 door Oud-Schoten. Ten gerieve van de bewoners van de nieuwe complexen van Patrimonium en St. Bavo-Noord zal de bus de Rijksstraatweg volgen tot de Muider- slotweg en dan via de Muiderslotweg en de Jan Luykenstraat de Vondelweg bereiken. In Haarlem-Oost komt, zoals wij reeds meldden, een routewijziging van lijn 5 met ingang van de winterdienst. De bus sen zuilen dan lussen de Buitenrustbrug en de Kruistochtstraat door de Hamelink- straat en de Merovingenstraat rijden. Ten gerieve van de wachtenden komt er een abri bij het eindpunt óp het Van Zeggelen- plein. De nieuwe stadsbussen komen zoals be kend eind Mei uit de carrosseriefabriek van Verheul. Zij worden geleidelijk op het stadsnet ingezet. In Januari 1956 zullen de Haarlemmers allemaal in de beige-grijze Leylands worden vervoerd. Zomerlijnen Tenslotte nog een résumé van de zomer lijnen. De bussen van de lijn HaarlemIJmui- den rijden natuurlijk weer door naar het strand, met wat meer bussen in de avond uren dan in vorige jaren. De lijn van Haarlem-station via B'oe- mendaalse Strandweg wordt van 19 Mei tot en met 11 September dagelijks *ereJrn. HeemstedeZandvoort, waa-aan de be hoefte het vorige seizoen duidelijk is ge bleken, staat ook nu weer in de dienst regeling. Vóór 4 Juli wordt op Zon- en feestdagen gereden, dus 19. 22, 29 en 30 Mei, 5, 12, 19 en 20 Juni en 3 Juli. Van 4 Juli tot en met 11 September rijdt de bus dagelijks. De rijtijd van de tramdienst Zandvoort- Haarlem-Amsterdam is opnieuw van 58 op 63 minuten gebracht, weeens de verkeers- con,gesties in de rijkshoofdstad. Aan de firma Hulsebosch te Bloemen- daal is door B. en W. van Leiden opgedra gen het uitvoeren van riolerings- en bestra- tingswerken voor verbetering van de Lang> brug en de Papengracht te Leiden, met diverse bijkomende werken, voor de in- schrijfsom van f294.500. deel van het trampersoneel moet omge schoold worden voor zover het daarvoor in aanmerking komt, hetzij tot buschauffeur, hetzij tot buscondeucteur. Men heeft in dit verband uitstekende ervaringen opgedaan met die personeelsleden die eerst buscon ducteur zijn geweest en later tot chauffeur werden opgeleid. Niet alleen zijn zij zeer bekwaam voor de eenmansbediening, maar ook kennen zij bij ervaring de waarde van het soepel, zonder schokken rijden. Ter aanvulling van het personeelsbestand is de directie op bezoek geweest bij een aantal Gewestelijke Arbeidsbureaux in die gebieden waar betrekkelijk veel werkloos heid heerst. Een moeilijkheid bij het aan trekken van personeel van elders is na tuurlijk, dat er hier huisvesting voor moet worden gevonden. De gemeente Haarlem wil in principe daartoe meewerken door het beschikbaar stellen van dertig wonin gen uit de „migratiepot", welke immers voor het huisvesten van van elders ko mend en voor het Haarlemse bedrijfsleven belangrijk personeel is bestemd. De directie van de N.Z.H. heeft boven dien de ervaring opgedaan, dat de conditie „vrij vervoer voor het gehele gezin" een trekpleister van belang blijkt te zijn. Toen deze clausule eenmaal in de advertenties was vermeld, steeg het aantal sollicitaties voor bepaalde functies met honderd en meer procent. Intussen gaat de directie van de N.Z.H. voort met het treffen van de voorberei dingen voor de verbussing van haar ren- dabelste tramlijn. Dat blijkt uit het plan tot de bouw van een garagecomplex aan de Leidsevaart en de bestelling van 65 bussen. Uit voorgaan de mededelingen kan men weten, dat een basisregeling van een tien minutendienst tussen Amsterdam en Haarlem en een twintigminutendienst tussen Haarlem en Zandvoort is geprojecteerd, op de spitsuren te verdichten naar behoefte, desnoods tot één bus per minuut. Daarnaast komt nog een halfuursdienst tussen Zwanenburg, Halfweg, Sloterdijk en Amsterdam (Mar- nixstraat). De bussen uit en naar Haarlem rijden door de nieuwe wijken van Amster dam Geuzenveld en Slotermeer, die uit en naar Zwanenburg langs de Haarlemmer weg. Het ligt in de bedoeling zolang de werk zaamheden aan het viaduct onder de spoor lijn bij Heemstede-Aerdenhout duren de dienst naar Zandvoort via Overveen-Aer- denhout te laten rijden. Definitief is dat plan echter nog niet. BOGOTé (Columbia) (United Press) Een groep van ongeveer 500 bandieten, ge wapend met pistolen en automatische ge weren, heeft gisteren in het binnenland van Columbia strijd geleverd met afdelin gen van het Columbiaanse leger. Volgens de eerste berichten werden bij het gevecht, dat zich in de „llanos" van het Columbiaan se binnenland afspeelde, twee personen ge dood en meer dan dertig gewond. De rege ringsmacht bestond uit ongeveer honderd man. Het gevecht woedde niet ver van het stadje Villarica. In dezelfde vlakte had enige weken geleden een soortgelijke bot sing plaats. Aan het gevecht kwam een einde toen legerversterkingen kwamen opdagen. De bandieten trokken zich daarna terug. Het Columbiaanse leger verloor twee man en telde acht gewonden. Een deel van de strijd, die ongeveer zes uur duurde, werd gadegeslagen door een aantal journalisten die onder auspiciën van het leger een bezoek brachten aan het on rustige gebied. SAIGON (Reuter) Drie particuliere legers in Zuid-Vietnam, die zich verzetten tegen premier Ngo Dinh Diem, zij vanmor- genb egonnen met een blokkade van Sai gon teneinde de stad af te snijden van haar voedselvoorziening uit de rijke rijstgebie- den van Cochin-China. Volgens sommige berichten echter zou het leger van de Cao Dai-secte niet zo veel voelen voor een blokkade als de twee ande re legers van de Hoa Hao en de Binh Xoejen Het wordt mogelijk geacht, dat dit leger, dat zich ten Noord-Westen van Sai gon bevindt, rijsttransporten naar de stad van 1.500.000 zielen zal doorlaten. De acht ministers van de Cao Dai en de Hoa-Hao, die deel uitmaakten van het Zuid-Vietnamese kabinet, hebben premier Diem hun ontslag aangeboden. De leiders der secten hebben het staatshoofd Bao Dai, die zich aan de Franse Rivièra ophoudt, verzocht een eind te maken aan de rege ringscrisis. De Leidenaar N. B. is vanmorgen ter zake van in September van het vorig jaar gepleegde diefstallen in boerderijen, waar van de bewoners niet thuis waren hij had hoofdzakelijk in de Wieringermeer, de Noord-Oostpolder en in de buurt van Bar- neveld geopereerd door de Alkmaarse rechtbank conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De stukken in de zaak tegen A. V., tegen wie eveneens vier jaar was geëist, werden voor hernieuwd onderzoek in handen van de rechter-commissaris gesteld. Na een verblijf van ongeveer een maand in de Verenigde Staten, is de chef lucht machtstaf, luitenant-generaal-waamemer A. Baretta, Maandagavond laat met de „Westerdam" van de Holland-Amerika- Lijn in ons land teruggekeerd. Hij vertelde bij zijn aankomst te Rotterdam, dat hij weer helemaal opgeknapt is en dat zijn ge zondheid uitstekend is. De chef luchtmacht staf merkte verder op, dat deze reis, even als die in 1951, een oriëntatiereis was en zo heeft hij nu persoonlijk de chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf ontmoet. Desgevraagd deelde hij over de Sabre F86K, een „Allwaetherfighter", het vol gende mede: In Nederland heeft men nog geen luchtverdediging bij slecht weer en des nachts. Aan het einde van dit jaar zal men zo ver zijn, dat er een goed radar systeem is, dat 24 uur lang kan waar nemen. Het genoemde vliegtuig is het enige, dat te krijgen is en dat voldoet, aldus spreker. Het is best mogelijk, dat wij straks in Ne derland op tweepersoonsjagers overgaan en hij meende, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. Dit vliegtuig is dan niet verloren, want het kan dan dienst doen als dagjager. De Amerikanen hebben de F86D, dit is hetzelfde toestel, doch met andere, nog ge heime radarapparatuur. Nederland krijgt van de F86K drie squadrons. De chef lucht machtstaf zeide deze nachtjager in produc tie te hebben gezien en heeft opgemerkt, dat verschillende modificaties worden aan gebracht, die Nederland ook krijgt. Het grootste deel van deze nachtjagers komt voor het einde van dit jaar. Het zal nog wel 9 a 10 maanden duren, vóór de wet op de beperking van het ca deaustelsel in werking zal treden. Niet al leen zal het ontwerp nog door de Eerste Kamer behandeld moeten worden, doch na de afkondiging zal het nog zes maanden duren, voor de wet van kracht zal worden, opdat het bedrijfsleven gelegenheid heeft de lopende cadeaulevering af te wikkelen. Dit heeft mr. J. J. Waltheer, administra teur van de afdeling handel en nijverheid van het ministerie van Economische Zaken Maandagmiddag medegedeeld in een bij eenkomst van middenstanders uit Noord holland, die op uitnodiging van de Kamer van Koophandel naar Alkmaar waren ge komen. Mr. Waltheer schetste de 30-jarige voorgeschiedenis van de totstandkoming van een wettelijke regeling, om vervol gens de argumenten van vóór- en tegen standers van het cadeaustelsel te bespre ken. Hij behandelde voorts de voornaamste artikelen van de wet. Ir. Jacques Pool, op 8 Maart 1901 in Rot terdam geboren, viert Vrijdag zijn zilveren jubileum bij het bedrijf waar hij werkzaam is. Hij trad na zijn studie in Delft op 1 April 1930 in dienst bij het electro-technisch be drijf van de firma Groeneveld en Van der Poll in Amsterdam. Hij werd daar belast met een nieuwe afdeling, de electrotech- nische installatie-afdeling, speciaal voor de verkoop van apparaten voor automatische temperatuurregeling van de firma Sauter uit Zwitserland, waar Groeneveld en Van der Poll toen juist de vertegenwoordiging van hadden gekregen. Ir. J. Pool Deze afdeling verkoop en installatie is onder ir. Pool enorm uitgebreid. Onder zijn leiding werden meet- en regelingsinstalla ties aangebracht in enige grote gebouwen, waarvan we noemen het Koninklijk Paleis op de Dam, het gebouw van de Raad van Arbeid en van de Rijksverzekeringsbank, alles in Amsterdam, het Raadhuis in Lei den, de ètudio van de NCRV in Hilversum eri het nieuwe bankgebouw van de Rotter damse bankvereniging in Rotterdam. Ir. Pool werd in de zomer van 1948 pro curatiehouder bij het bedrijf en op 1 Sep tember 1952 volgde zijn benoeming tot adjunct-directeur, speciaal belast met de verkoopafdeling van buitenlandse ver tegenwoordigingen. Districtscommissaris Op 2 Juli 1953 werd ir. J. Pool geïnstal leerd als districtscommissaris in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders. Hij volgde daarmede de heer M. C. de Jong op. Sinds zijn installatie als padvindersleider heeft hij zich in korte tijd geheel in de materie van de padvindersbeweging inge werkt en het district in goede banen ge leid. Een volledig college van assistent districtscommissarissen werd samengesteld en binnenkort kan ook de installatie van een nieuwe plaatselijke districtscommissie worden verwacht, waarvoor de leden in middels reeds zijn aangezocht. Sinds 1938 woont de jubilaris in Bloe- mendaal. Hij is hier actief lid van de Soefi-beweging, centrum Bloemendaal. Niet alleen in Bloemendaal, maar ook in Zaandam en andere plaatsen leidt hij regel matig de diensten. Op de dag van het jubileum zal ir. Pool des morgens door de directie van de firma Groeneveld en Van der Poll in het bijzijn van de stafleden in een intieme bijeen komst worden gehuldigd. Des middags recipieert de jubilaris van drie tot zes uur in het Carltón hotel aan de Vijzelstraat in Amsterdam waar het hem ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9