ZE VEN DA GEN HAARLEM Handschrift van genealogen Rupee Vier jonge toonkunstenaars gaven meesterconcert YAN WAAROM We knappen 't zelf op „»„EN DAAROM „Keukenhof" geopend Onze stad wordt nu ontstoken, er is geen ontkomen aan Van mensen en dingen onder de Damiaatjes S I Si GEKLEURDE RECLAME Ds. A. J. P. Boeke weldra 80 jaar VRIJDAG 1 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Zware straffen geëist tegen chauffeur, caféhouder en musicus Corso voorlopig nog niet uitgesteld 0W vanaf ƒ174. Twee echtparen voor Haarlemse rechtbank Pionier Bloemenjeeën Jarige Goudvis Kippig Circus Lambertha Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak de heer H. L. Kruimel, conservator van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag, over het onderwerp „Het handschrift van onze oude genealogen". Naast de gedrukte bronnen zijn de oude handschriften van veel belang voor genea logisch onderzoek. Men dient hierbij echter na te gaan wie de vervaardiger van het handschrift was en wat of de beweegreden van het ontstaan is geweest. Sommige oude genealogen verzamelden in hun ma nuscripten waardevol bronnenmateriaal en zijn vrij betrouwbaar, anderen echter stel den menigmaal een genealogie samen om do ouderdom en voornaamheid van een ge slacht aan te tonen. Hierbij was dikwijls veel fantasie in het spel en zijn de vastge legde gegevens niet altijd waarheidsge trouw. Ook schreef men nogal eens van el kaar over. Toch vormen, indien men met kennis van zaken te werk gaat, de oude handschriften een zeer waardevolle bron voor familieonderzoek, waaraan meestal nog te weinig aandacht wordt geschonken. Deze geschriften bevatten menigmaal vele gegevens geput uit bronnen, die later ver loren zijn gegaan. Overigens moet men wel zoveel mogelijk de handschriften aan nog bestaande bronnen toetsen. Ds spreker gaf daarna een overzicht van de belangrijkste oude genealogen uit vroe ger tijden en hetgeen zij nalieten. Een der oudste ons bekende is Cornells Anthonisz, de vermaarde Amsterdamse kaartenmaker, die plm. 1550 leefde. Dit handschrift ziet er als nieuw uit, doordat het ruim drie eeuwen in het huis van een Amsterdamse regentenfamilie bewaard bleef, afstamme- lingen van de maker. Het kwam in 1948 te voorschijn, daarna bleek, dat hij ook nog een kroniek over de Brederodes samen stelde. In Groningen werkten de genealogen Coenders van Helpen en Van Winsum en in Friesland was Dooys bekend. Begin 17e eeuw werkten te Amsterdam Schaep en Berewoudt, de door hen samen gestelde genealogieën zijn echter niet alle niet kennis van zaken geschreven. Hun eigen familiegeschriften zijn het nauwkeu rigst. De handschriften van Berewoudt zijn zeer verzorgd en werden waarschijnlijk voor hem door een schoolmeester of klerk uitgevoerd. Van der Hagen, ook een Am sterdams familievorser, maakte o.a. de be kende handschriften Backer en De Moor. Een bekend genealoog was Reinier van Heemskerck, die vele en goede genealogieën van Amsterdamse regentenfamilies op schrift bracht. Zijn grote verzameling ging begin 19e eeuw door verkoop uiteen. Deze genealogieën zijn veelal ook in vrouwelijke lijn uitgewerkt. In Alkmaar werkte Van R.eeland. Te Lei den werd Van Rijckhuyzen, die van Gelder se oorsprong was, bekend. Behalve Hol landse geslachten vermeldt hij ook Betuw- se families van eenvoudige afkomst. Jacob van der Lely legde veel over Delftse fami lies vast, waarvoor hij gegevens uit fami lie-archieven verkreeg. Te Gorkum liet Job de Lange verschillende boekjes met kwar tierstaten na, waarin vele familiewapens zijn opgenomen en notities uit kerken. Niet alles is echter even betrouwbaar gebleken. Bekend zijn nog Mr. Simon van Leeuwen met zijn Batavia illustrata, de kroniek van Van Gouthoeven en Baaien met zijn werk over Dordtse geslachten. In Zeeland moe ten genoemd worden Rethaan Macaré en vrouwe Lambrechts Verschoren, de eerste vrouwelijke genealoog. De 19e eeuw kende meer genealogen, o.a. Snouckaert van Schauburg, Huydekoper, die vaak kritiek loos copiëerde, Van der Dussen met vele kwartierstaten, d'Ablaing van Giessenburg, Scheltus van Kamferbeke, die veel over Noordhollandse geslachten verzamelde, maar soms nogal verward Is, Smissaert met kwartierstaten, Wijnen, die veel en goed werk leverde vooral uit Gelderland, Vorsterman van Oyen, Wildeman, Scheffer, Van Epen en Calkoen. Het is volgens spreker zeer wenselijk en noodzakelijk een inventaris samen te stel len van de vele handschriften, die in ar chieven, bibliotheken en instellingen ver spreid liggen. De spreker illustreerde zijn voordracht met door hem meegebrachte manuscripten. Tenslotte dankte de vice- voorzitter, de heer E. I-I. J. van der Poel, do heer Kruimel voor zijn interessante le zing.. ADVERTENTIE De 22-jarige chauffeur H. H. stond Don derdagmiddag voor de Haarlemse recht bank terecht omdat hij op 2 Februari van dit jaar, nauwelijks twee dagen nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, opnieuw ingebroken zou hebben. Nu in een villa in Bloemendaal, waar de buit bestond uit een bandrecorder ter waarde van ongeveer duizend gulden, een regenjas en enkele sierraden. Hij begaf zich met deze goederen naar een café in Haarlem en trachtte aan de caféhouder de bandrecorder te verkopen voor tweehonderdvijftig gulden. Deze voelde daar wel iets voor, aldus de verkla ringen van PI., maar zou de koop hebben laten plaats vinden via een een „stroman" de 29-jarige musicus G. H. P-I. De café-houder de 37-jarige PI. van der L., verklaarde echter voor de rechtbank, dat hij in het geheel niet geweten had, dat de recorder van diefstal afkomstig was en dat hij zelfs nog de politie op de hoogte had willen stellen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende echter, dat Van der L. zich evenals PI. aan heling had schul dig gemaakt en eiste tegen deze verdachten respectievelijk zes maanden en drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De vermoedelijke inbreker H. hoorde twee jaar tegen zich eisen mede met het oog op zijn weinig gunstig strafblad. De verdediger van H., mr. M. D. Proper meende, dat men bij de beoordeling van de daden van de verdachte niet alleen oog moet hebben op de bescherming van de maatschappij, maar bovendien op het ver dere leven van de verdachte en daarom vroeg hij een kortere onvoorwaardelijke straf temeer daar H, nog een voorwaarde lijke straf van vier maanden moet uitzitten. De verdediger van de musicus H., mr. J. Jansonius, was van oordeel, dat zijn cliënt zich in geen enkel geval aan opzet heling schuldig gemaakt had en vroeg, indien de rechtbank zou besluiten om H. toch, even tueel wegens schuldheling te veroordelen, om een lichtere straf. De verdediger van Van der L., mr. J. Roggeveen, zette in een uitvoerig en op vele juridische gronden steunend betoog uiteen, dat zijn cliënt onschuldig was en wees de rechtbank voorts op de vele tegen strijdige verklaringen van de musicus H. De rechtbank zal uitspraak doen op 14 April. Tijdens een Woensdagavond in Hillegom gehouden vergadering van het Centraal Bloembollencorso-Comité is besloten de datum van het corso voorlopig op 23 April te handhaven. Wel is overwogen wegens de ongunstige weersgesteldheid van de laatste weken het corso uit te stellen tot een datum na 23 April, doch het comité acht thans nog geen termen aanwezig om tot uitstel te beslui ten. Voor de Haarlemse rechtbank stonden Donderdagmidag twee echtparen terecht die ervan verdacht werden een hoeveel heid blikken groente, flessen champagne, wijn en vermouth, dozen sprits, konijnen, kippen, eenden en kalkoenen, respectieve lijk gestolen en geheeld te hebben. Als eerste verscheen de dertigjarige landarbeider M. R. in het verdachtenbank je, die in November en December kippen, kalkoenen, eenden en konijnen gestolen zou hebben in de Haarlemmermeer en voorts tezamen met de 27-jarige losarbei- der W. R. D. ingebroken zou hebben in een restaurant aan het Bloemendaalse strand, waar zij flessen drank, koek, repen chocolade en blikken groente meegenomen zouden hebben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen R. een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen D. tien maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Mevrouw D.-M., de echtgnote van D., hoorde drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen, omdat zij ook een keer met haar man uit inbreken zou zijn gegaan en tegen mevrouw R.-Van der L. werd veer tien dagen gevangenisstraf geëist omdat zij de gestolen goederen zou hebben aan genomen. De uitspraken werden bepaald op 14 April. Het was betrekkelijk mild toen de Com missaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, Donder dagmiddag de nationale bloemententoon stelling De Keukenhof te Lisse opende. Na dat de heer Kesper aan de ingang van het terrein was ontvangen door de burgemees ter van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, waar bij hem bloemen werden aangeboden door de informatrice, mej. A. van der Veldt, sprak de voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur, de heer Th. M. PI. van Wave- ren, een welkomstrede uit. Van de geno digden heette hij welkom de voorzitter van het bestuur van de A.N.V.V. staatsraad mr. dr. L. M. Deckers, de voorzitter van de Al gemene Vereniging van Bloembollencul tuur, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen'tot Pannorden,; dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten; de rijkstuinbouwconsulent te Lisse, ir. F. Vlag, en de gewestelijke commandant in Den Haag en de districtscommandant te Leiden van de rijkspolitie De heer Van Waveren richtte zich in zijn rede in het Engels tot luisteraars, die via de wereldomroep de opening volgden. Daarna sprak mr. Kesper zijn openings rede uit. Tijdens zijn dankwoord overhan digde de heer Van Waveren mevrouw Kes per namens het tentoonstellingsbestuur een reusachtig paasei met het Keukenhof-em bleem. Vervolgens maakte de voorzitter de namen bekend van de winnaars van de prijzen voor de dit jaar op De Keukenhof geplaatste beelden. Donderdagavond traden onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunste naars in het Frans Halsmuseum de sopraan Aukje Roggen met haar begeleider Jos. Grubben, alsmede de hoboïst Koen van Slogteren met de pianiste Hetty Hashem op. Door minder bekende liederen van Haydn en Schubert, met een interessante eeks Wolf-liederen en met drie Motetten voor solostem en piano van Hindemith konden wij van Aukje Roggen een vrij ge fundeerde indruk krijgen. Met een stem zonder opvallende klankkwaliteiten wist zij buitengewoon te boeien, niet alleen door een eerlijke, onopgeschroefde voor dracht, maar ook door een beheerste zang kunst. Bij Haydn en Schubert miste men wel de charme van een warm en geëgali seerd timbre, doch voor de spiritualiteit van de teksten van Mörike en die uit het „Italienisches Liederbuch" gaf zij zo onop vallend de steeds treffende uitdrukking, dat het klankprobleem als het ware een ondergeschikte factor werd. Toch niet helemaal, want het heerlijke lied „Wir haben beiden lange zeit geschwiegen" hoorden wij in een mooi rustig timbre, dat de gewenste sfeer volkomen wekte. En aan de zware eisen, die de Latijnse mo tetten van Hindemith stellen zonder Het is gedaan mét de fust van Haarlem. Vanavond om negen uur dient elke goede Haarlemmer in alle wieken van zijn rustlievendheid te zijn geschoten, want dan vangt het aan. Het vangt ergens vandaan aan en het valt niet te ont komen. Het zal zich over de stad leggen en er in neerzakken, hoeken en gaten vullend, die eens ruimten van rust waren, nissen van koele kalmte. Het schemerdonker, in kieren van steen, in kleine stille stadsdelen geboren, zal in licht vergaan en de straten zullen uitstalkasten worden van geheimloos heid, zelfs die waar het stralende feestlicht verstek laat gaan. Want als in een goed werkend lichaam, kan de verhevigde harteklop van het fecstgebeuren zich niet beperken tot en kele ledematen, tot een oogopslag, tot een snel gebaar. Het stroomt dóór. Goed, laat het dan maar zo zijn. Om zes uur gaan op het Sta tionsplein 30 splinternieuwe internationale vlaggen omhoog, terwijl padvinders klaroenstoten laten horen en dertig bloe menmeisjes, meisjes als bloemen, er fleurig bij staan. Goed is het. Maar we gaan verder, laten we in deze, regels vast op stap gaan. We komen bij het Houtplein en om klokslag negen uur er zijn al drie muziekcorpsen uit West-, Zuid- en Noord-streken blakend van muziek aangekomen flitsen de feestlichten aan: Nico Andriessens feestmonument of liever feestteken in de ruimte staat in lichterlaaie. Wij heffen de armen en juichen: het licht is aan. Wij staan er met duizenden. In alle grote stra ten brandt feestlicht. Langs de twee grachtengordels branden de lampen-guirlandes en kijk, daar is de televisie, het komt op het scherm, het gaat het land in. De Grote Markt-gebouwen staan in strijklicht. Bij het Spaarne glanzen de Hendrik de Keyserhuisjes en de Gravestenenbrug in het lichtgewaad. In het Frans Halsmuseum dansen de marionetten van Feike Boschma en Don en Ly Vermeire aan draadjes, grillige speels heid van sprookjes-zelf in de leden. De schilderijen en tekenin gen zijn enkele dagen geleden uit de zolderruimte boven de regentenzalen weggehaald. Onder de lage balken tintelt elk geluid tot in ieders oor. Het is er goed. Het is feest. In de Ridderzaal van het stadhuis worden de glazen geheven. Autoriteiten, organisatoren, een twaalftal buitenlandse persver tegenwoordigers, landelijke en stedelijke journalisten, vele man nen en vrouwen klinken op het feest. Haarlem is ontstoken en er is geen ontkomen aan. De stad is een nieuw leven begonnen, het is feest. De heer P. A. Kion, De Ruijterweg 5rd, die 40 jaar klokopwinder geweest is aan het Hofje van Noblet heeft gisteren omstreeks 9 uur voor de laatste maal dit werk ver richt. Hij gaat zich te Zand- voort vestigen. Wij hebben al meer over de heer Kion in deze rubriek ge schreven, klokopwinder naar Staats en stand, en brengen hem grote hulde. Vol te hou den wat door de tijd is achter haald, is weer een nieuwe pio niersarbeid; pioniersarbeid achteraf. De heer Kion is een pionier. Hulde. We hebben ze gezien, de acht charmante vertegenwoor digsters van de Haarlemse bloemenmeisjes, die geen be zoeker zullen ontzien in haai op het hart geschreven op dracht: geeft bloemen. Ze poseerden op de Grote Markt vóór Coster en voor de foto graaf. Coster liet 't koud en ons alleen in zoverre, dat we kippenvel kregen van de kou de wind, zoals die om de luchtig geklede meisjes speel de. Maar er was ook zon, ge noeg c.m een heldere kiek te maken van de lieflijk naast of achter elkaar op- of terug- wandelende meisjes. Een be jaarde voorbijganger zei tegen de fotograaf: „Ze pakken dalijk nog een kou, die kin- ders". Die zèi 't ten minste. Acht paar meisjesogen keken vertederd. Mevrouw Koning, 83 jaar, stuurt, ons bericht, dat in Fe bruari haar goudvis vijftien jaar in een kom zonder zand of planten gelukkig bij haar thuis heeft rondgezwommen. De huisvriend-vis is van zijn geboorte af in die kom, van vóór-de-oorlog. Over tien jaar staat de goudvis in het zilver, zoals elkeen na 25 jaar trouwe dienst betaamt. Maar aan het goud komt een goudvis niet toe, dat zit niet in de aard van het visje. Je kunt uren over De schemer is weg, de rust werd actie, de stad is een feest. Wij zijn er doorheen ge lopen, wij hebben meegedaan en zitten nu thuis, een tikkel tje moe. U ook? Waarom hebben we feest gevierd? W-A-A-R-O-M? Omdat de bollen in bloei gaan staan? Dat doen ze al sinds het pa radijs. Omdat het ineens zo hard nodig was? Toch niet bij 165.000 mensen ineens. Om vreemdelingen te trekken met ons plezier? Dan willen we er voor betaald worden, als waren we allemaal souvenir- winkeltjes. Voor die zeventien congressen dans die gegaran deerd komen? Het dansende congres is uit de tijd. Het zou een raadsel kunnen zijn. Waarom viert Haarlem feest? Antwoord: daarom viert Haar lem feest. Dat is dan duidelijk, maar waarom nu ook in Arn hem, Breda, Rotterdam, Maastricht en noem de feest- plaatsen maar op? „Daarom" is geen reden, zeiden we vroe ger, „als je van de trap af valt, dan ben je gauw beneden". En dat was even waar. De tijd van de festivals is voorbij, althans in die zin, dat we over de festivals die er nog zijn ons niet meer zo verba zen. Aan de congressen zijn we onderhand ook al tot vol wassen aanvaarding gerijpt. En wat ons in de bloembollen nog verwondert, genieten wij ik ben u al zo dikwijls te gengekomen op dagen, dat de duizenden die niet van hier zijn de rust der bloemen on gemoeid laten. Moeten we het ïeestvertoon en georganiseer nu als een'gril van de over heid beschouwen? We hebben het vast en ze ker zelf gedaan, die Bre- danaars, Arnhemmers enzo voorts trouwens ook voor hun steden. En we vinden het nog leuk ook. Slechts op een stil moment gaan we ons afvragen wat het waarom is. Het waar om van de drukte plus feest. Die feesten zijn er, omdat er zo weinig van die stille mo menten zijn, waarop we ons afvragen wat het waarom is. We hoeven niet zoveel meer met onszelf bezig te zijn. En als de open vraag naar leven in de brouwerij op ons gezicht ligt, kunnen we niemand kwa lijk nemen, dat er een ant woord op komt. Maar als iemand zin in feest heeft, dan moet hij hef toch zelf maken en het niet door anderen» voor hem laten opknappen?, zult u vragen. Nou goed, laten we dan samen feest gaan maken, we knappen het zelf op. Waar kan ik u ontmoeten? In Bien- venido, accoord. Dat gaat op 9 April goed-georganiseerd open in de Vleeshal, daar gaan we elkaar ontmoeten. Goed. Los Companeros con los Trovado- res Tropicales geven er daar gezelligheid aan met rumba's, guaracha's, bolero's, samba's, baions, beguines, huapango's, mambo's, porro's enzovoorts. En dan laten we voor ons spe len Os pintinhos no terreiro, een ras-porro van Abreu. Hoewel Trad ook goede porro gemaakt. Het gaat er Spaans toe. Thuis hebben we niet zo gauw een huapango tot onze beschikking. Dat is 't 'm na tuurlijk! „Tussen haakjes", zegt het haantje in zijn wekelijks rubriekje van de Haarlems Bloei-agenda, „hoe vindt u dat lichtteken van Nico Andriessen op 't Houtplein? Ik verkneukel me al in de beoordelingen. Echt iets om je mening over te zeggen. Mooi. Lelijk. Afschuwelijk. Voortreffelijke staal van moderne architectuur. Pla giaat. Vooruitstrevende meerderheid in de gemeen teraad. Andriessen moet no dig 'n licht opgaan. Goed we doen wat, we zijn niet ingeslapen, we leven! Ik kraai van genoegen". Dat zegt dus die haan. Maar hij zegt 't van pure schrik, geloof 't maar. Verkneuke len kondig je niet aan, dat dóe je alleen maar. Nee, die haan zit in z'n rats. Hij is geschrokken van die gekke snoepkleurtjes op het licht teken: vaal geel, slap blauw en grijzig wit. Hij denkt öök dat 't topje scheef staat, al zeggen de autoriteiten, dat 't gezichtsbedrog is. Als dat overigens waar is, zou het de haan niet opgevallen zijn, die is daaraan gewend op zijn hoge toren. Mgar laten roe niet kippig worden en nog even wachten. Overigens is door de arbei ders prachtig werk verricht. Het is in een reuze tempo gegaan en zoals het er deze morgen stond, ivas het nog nauwelijks te geloven, dat het vanavond klaar is. Een ander ding, dat ons als bijzonder geslaagd getrof fen heeft, is de ontruimde zolderkamer in het Frans Halsmuseum. Niet dat die zonder schilderijen mooier is dan met, maar wèl is die ruimte ideaal voor de ma rionettentheaters. Laag zijn de balken, lang de ruimte intiem en toch doordringend het geluid. Wij verzekeren u: daar zult u ons dikwijls kunnen vinden, roerloos luisterend, zo stil als een schilderij. zo'n vis nadenken en praten. Wij zijn blij dat de goudvis van mevrouw Koning jarig is. En ook u mevrouw, wensen wij geluk met deze wijsgerige huisvriend. I-Iet is al weer enige tijd ge leden, dat wij u hebben laten kennis maken met het kinder circus Lambertha, bestaande uit een tiental Haarlemse jon gens en meisjes tussen vijf en veertien jaar, die sedert Augustus van het vorige jaar zo af en toe voor scholen en clubs, waar zij ook maar uit genodigd worden, een circus voorstelling ten beste geven. Wij schreven destijds, dat deze circusklantjes geen overdekte ruimte ter beschikking hadden om te repeteren, zodat zij steeds alle voorbereidingen op straat moesten treffen. Sedert enige tijd oefenen zij evenwel in een bovenvertrek van per ceel Leidsestraat 65, het huis van mevrouw G. van der Gracht, wier dochter en zoon „in het artisten-vak zitten". Het circus heeft nu grote plannen: men wil meer voor stellingen in de openlucht gaan geven, onder meer voor speel tuinen. „Weltevreden", de speeltuin aan de Spaarndamse- weg, heeft reeds medegedeeld, dat zij het circus binnenkort op een Zaterdagmiddag zal ont vangen. Wil men evenwel een ver antwoord programma in de openlucht ten beste geven, dan dient men de beschikking te hebben over deugdelijke in stallaties, onder meer voor de trapeze en het slappe koord. En de aanschaffing van der gelijke attributen laat de cir- cuskas, die tot nu toe vrijwel alleen door de kinderen en hun ouders zelf wordt gespekt, nog bij lange na niet toe. Daarom heeft de heer H. D. Neuman, die in hetzelfde huis in de Leidsestraat woont en die geen onbekende is bij de P.T.T., de Postfanfare en Harmonie Haarlem, zich opgeworpen tot penningmeester van het circus. Zij, die dit werk „voor de jeugd door de jeugd" willen steunen, doen het verstandigst eens aan te lopen: Leidse straat 65! Geen nieuwe lente zonder nieuwe folders, vervangers in woord en kleur van d'omroe- per. Haarlems Bloei is daarbij niet ten achter gebleven. Voor ons ligt een allerliefst feest programma in miniatuur, aan gekondigd door een kwieke heraut met de Grote Kerk op de achtergrond en een rij ver genoegde bezoekers van de Spaarnestad in het midden. Dat nemen we tenminste aan, want hun gezichten kunnen we niet onderscheiden. De tekst is verkrijgbaar in onze landstaal, in het Frans en En gels en ook in het Duits. Iedereen kan dus kennis ne men van de aanwezigheid van het Lichtstrahlendes Fest- Wanrzeichen auf dem Hout plein, van de apogée artisti- que: Ie musée Frans Hals, in térieurs et salles d'époque éclaireés aux bougies en van de puppetshow on the top floor twice nightly. De N.Z.R. blijft daar niet bij achter, al doet zij het al leen in het Nederlands. Teke naar Portegijs zette een ste vige chauffeur met de brede N.Z.H.-glimlach voor een dé cor van bollenkleurcnweelde, waarvan de essentie op Keu kenhof te vinden is, en langs de bordjes waarmee de actie ve vervoermaatschappij een paar routes voor wandelaars tussen de velden bewegwij- zerde. Nu we toch buiten de Haar lemse grenzen zijn getreden vermelden we ook het diep zee-blauw van Touring Zand- voort met haar zeemeermin, die in staat is ons zelfs in een kil jaargetijde warm te doen lopen. Voor Zandvoort na tuurlijk. dat zij aan deze lange Evangelie-fragmen ten een boeiende kracht geven, al doet de componist dan nog zo quasie-gewichtlg wist zij met bewonderenswaardige be heersing tegemoet te komen. Deze vertolking deed ons respect groeien voor haar met artistieke reserve toege paste zangtechniek. Haar partner aan de vleugel, de pianist Jos. Grubben, verhoog de de prestaties der zangeres niet weinig met zijn parelend en van innerlijke be wogenheid getuigend spel. Voor een derge lijk geacheveerd en artistiek verantwoord „accompagneren" zou men menig solo recital van harte cadeau geven. De hoboïst Koen van Slogteren hoorden wij als kamermuziekspeler in samenwer king met de fluitist Frans Vester reeds eerder. Met zijn zeldzame toon en het ver mogen om de barokstijl een treffende dy namische levendigheid te geven, maakte hij deze avond met de bekende Sonate in c van Vivaldi een prachtige entree. Dank baar mochten wij hem zijn voor de gele genheid die hij ons schonk de zeer inte ressante Sonate voor hobo en piano van Saint-Saëns te horen, gespeeld met een technische vlotheid en een expressie, die een brillant succes waarborgden. In de knap gebouwde Sonate van Hindemith toonde hij mede zijn meesterschap en voor de excentrieke geestigheid, de gevoelige muzikaliteit van Ruynemans Sonatine bleek zijn instrumentaal kunnen niet min der evident. Koen van Slogteren mani festeerde zich deze avond beslist als een onzer beste hoboïsten. Hij trof het bovendien als partner aan de vleugel te beschikken over een musi cienne, die wij mede onze oprechte bewon dering betuigen om haar vaardig en steeds meelevend spel. Hetty Hashem, ons harte lijk compliment voor die vitale Vivaldi, voor die karakteristieke Saint-Saëns, voor die stoere Hindemith en voor die excen trieke Ruyneman! Eigenlijk was dit concert voor jonge toonkunstenaars een meesterconcert. JOS. DE KLERK Ds. A. J. P. Boeke, geboren 9 April 1875, kleinzoon van dr. J. Boeke, leraar der Doopsgezinden in Amsterdam en van ds. A. J. P. Oort, Hervormd predikant te Alkmaar, broeder van ir. Kees Boeke (thans in Brummana, Syrië) en van ds. D. E. Boeke, oud-secretaris Bijbelgenoot schap, hoopt binnenkort zijn 80ste ver jaardag te vieren. Hij studeerde te Utrecht, stond van 1902 1913 in de Hervormde Gemeente in Noordwijkerhout, waar hij bij gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum nog een kerkdienst leidde. Hij stichtte daar de „Gemeente-woning" als kerkelijk lokaal en dorpshuis tegelijk. Ds Boeke organiseerde o.m. de eerste conferentie voor gods dienstonderwijs en andere godsdienstige samenkomsten in de geest zoals dit latex- te Berchem gebeurde. Van 19131942 stond hij in de Hervormde gemeente van Schoorl, Groet en Camp. In de oorlogsja ren px-eekte hij zijn afscheid naar aanlei ding van de tekst „Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders". In die gemeente in de duinstreek gaf hij tientallen jaren het blad „Bouwstemmen" uit. In en na de oorlog hield hij er hage- px-eken. Steeds toonde hij belangstelling voor vernieuwing in de menselijke samen leving. Hij schreef b.v. „Naar algemene reorganisatie" (1937) en al vroeg (1910) in de sex-ie Pro en Contx-a een aanbeveling voor gebruik van een wereldtaal. Nu nog leest en spreekt hij graag Esperanto. Hij richtte de Vereniging „Algemeen Welzijn" ter plaatse op, zorgde voor bibliotheek uitlening en voor verschillende tentoon stellingen. Enige jaren gaf hij les aan de Rijkskweekschool in Alkmaar. Lang voordat in de Hervormde kerk de leuze opgeld begon te doen: geen hotel-, maar een gezins-kerk!" legde hij er al de nadx-uk op, dat een gemeente als één gro te familie behoort te leven. Dit bracht hij in de practijk door een ruimhartige ge zindheid. Hij is geen man, die binnen de perken der eigen confessie wil blijven, maar stond steeds open voor mensen van allerlei gezindte. Zo heeft hij bijv. altijd van nabij in het werk van de Quakers hier te lande medegeleefd. Al vroeg pleit te hij ook in de ex-edienst van de Her vormde kerk voor een groter plaats, die aan de stilte zou worden ingeruimd en het daaruit opkomend getuigenis. Op litur gisch terx-ein nam ds Boeke trouwens al lerlei initiatieven, die later door anderen zijn uitgewerkt. Het bekendst is zijn in voering en jarenlange behartiging van de Alle-Dag-kerk. Deze is meer dan een open kerk waaraan overigens nog maar weinige plaatsen toe zijn en ook wat anders nog dan elke dag een korte preek. Het is het vei'trouwd- en dagelijks thuis- x-aken in het bedehuis. Ook de getijdediensten heeft hij voor het eerst weer in practijk gebracht: in dé vorm van ochtendwijding of middagpoze met enkele minuten van gebed voor de Vrede (hij was steeds een xneelevend lid van „Kex-k en Vrede"). Op Zondagavond werden vaak kerkdiensten gehouden, met uitvoering van Bach-cantate's, reeds in de twintiger jaren. Ook nam hij px-oeven met psalmmelodieën, het gebruik van canones en van meei-stemmige muziek in de ere dienst. Zo kreeg hij zitting in de Com missie die het nieuwe Hervormde kerk boek heeft gereedgemaakt. De vraag „Wat is 'n kerk?", waax-over hij een geschriftje uitgaf, bleef hem boeien. Het antwoord vond hij in Jezus' woord: „Waar twee of drie in Mijnen naam te zamen zijn, daar ben Ik in het midden". Later heeft hij voox-al gepleit voor „Christ- verwante" ontmoetingen, daar hij gelooft, dat allen, die zich door Christus' vereni gende kracht verbonden weten, hetzij ker ken of onkerkelijk, in Zijn naam moeten samengaan. Stille Zaterdag hoopt deze emeritus predikant 80 jaar te worden. In de laatste weken heeft hij met ziekte te kampen ge had, maar hij hoopt de 9e April toch in naaste kring in Haaxdem (het adx-es is Wa genweg 40) te kunnen vieren. Aanvanke lijk was het zijn voornemen, dit in Schoorl te doen. Om die gezondheidsrede nen moest hiervan worden afgezien. Me nigeen denkt echter dankbaar aan wat de pastor van Schoorl voor hem betekende of nog betekent. Gelukkig is hij nog helder van geest. De minister van Overzeese Gebieds delen, prof. W. J. A. Kex-nkamp, die geruime tijd wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kon verrichten, is thans zover hersteld, dat hij op 18 April zijn werkzaamheden zal her vatten.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15