Stijging van gezinsconsumptie en overheidsbesteding verwacht Huiduitslag DÉBRALIIME «SM PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Centraal Economisch Plan 1955 Wellicht matige verhoging van de uitvoer evenwicht te blijven li-li De radio geeft Zaterdag Hét reuze pak met Win de zak Schoonmaken <£ccU ia het zo J Groenteman uit Monniken dam met familie naar V.S. Engelsman wilde nachtclub rekening niet betalen KtO^PEN Minister Suurhoff opende „Groot Schuylenburg" Handelsaccoord tussen Italië en Joegoslavië Geen demonstratie tegen handelsmargebeschikking Bevrijdingsvuur naar de hoofdstad Oude diefstal te Roosendaal nu opgehelderd Negenjarig meisje redt 3-jarig zusje uit vaart Blijdorp-inbrekers stonden terecht „Het leven begint bij veertig" Broertje en zusje collec teerden niet zo argeloos Nog meer bouwwerken VRIJDAG 1 APRIL 1955 Het Centraal Planbureau lieeft het cen traal economisch plan 1955 gepubliceerd, naar uit blijkt, dat voor 1955 het bruto na tionaal product tegen marktprijzen wordt geraamd op 27.09 milliard gulden tegen 20.22 milliard voor 1954. De consumptie door gezinnen wordt gesteld op 10.4 tegen 15.77 milliard, de overheidsbestedingen op 4.41 togen 4.25 milliard en de bruto inves teringen van bedrijven op 5.25 tegen 5.50 milliard gulden. Het overschot op lopende rekening van de betalingsbalans, dat voor 1954 op circa 700 millioen gulden wordt ge raamd, wordt voor 1955 350 millioen gulden groter geraamd. De reeds getroffen of aangekondigde overheidsmaatregelen, voorzover daarover in Januari 1955 voldoende bijzonderheden bekend waren, zijn in dit plan verwerkt, zo dat dit het karakter heeft van een prog nose. Enkele reeds in principe aanvaarde beleidswijzigingen waren nog niet volledig verwezenlijkt, zodat zij niet in de prognose konden worden opgenomen. In de samenvatting van het plan 1955 wordt opgemerkt, dat de ramingen volgens het centraal economisch plan 1954 niet als uitgangspunt konden worden gebruikt, om dat de werkelijke ontwikkeling op een aan tal punten vrij sterk daarvan afweek. Karakteristiek voor de herziene planc\j- fers is, dat zij een sterkere economische expansie te zien geven dan volgens het plan 1954 werd verwacht. De belangrijkste oor zaak daarvan moet gezocht worden in het verloop van de Nederlandse uitvoer van goederen en diensten. Deze is sterk toege nomen, vooral door de gunstige economi sche situatie in West-Europa, die de lichte inzinking van de conjunctuur in de Ver enigde Staten qua effect op de afzetmoge lijkheden van Nederlandse uitvoerproduc- ten verre heeft overtroffen. Grens der productiemogelijkheid bereikt De indruk bestaat, dat de vraag naar goederen en diensten op de Nederlandse markt in de loop van 1954 zo sterk toenam, dat in het algemeen de grens van de pro ductiemogelijkheden werd bereikt. De span ning op de arbeidsmarkt is daarvan een symptoom. Hieruit is in de eerste plaats een zekere intering op voorraden eindpro ducten voortgevloeid. Daarnaast nam de invoer zowel van eindproducten als van ADVERTENTIE .j-y.'x. Om in Uw Om Uw energie op peil te houden; Uw zenuwgestel voor uitputting te behoeden - fit te blijven ondanks zorgen en inspanning... niets zó wezenlijk doeltreffend als HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pro menade-orkest en solist. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14 40 Lichte muziek. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Platen. 16.40 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.05 Voetbalreportage. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Matthaus Passion. (pl.m. 21.10—21.40 De Ka tholiek en het openbare leven van deze tijd, causerie). 23.4524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 40.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopraan, blokfluit en clavecimbel. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusementsmuziek. 15.00 Fries programma. 15.25 Het volle pond, causerie. 15.40 Lichte muziek. 16.05 Boekbespreking. 16.20 Sym- phonisch orkest. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 18.45 Andersen-repor tage. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Pas separtout, causerie. 19.40 De Biibel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amusemnetsmuz. 22.40 Do Odeon-Moorden, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20 15 Journaal en weerbericht. 20.35 Tech nische grapjes. 20.55 Wedstrijd in kijken en peinzen. 21.15 Pauze. 21.25 Evangelie in Steen. 21.45 De Zeven kruiswoorden. 22.05— 22.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Jour naal. 15.00 Platen. 15.15 Platen. 15.45 Accor deon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Pla ten.- 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Ro mantische muziek. 18.00 Orgelrecital. 18.20 Platen.18.30 Voor de soldaten. 19,00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Das Drei- maderlhaus, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: ©p de planken. (Op 224 en 75 m.), grondstoffen een zeer grote omvang aan. Mede door deze laatste factor diende de schatting van het overschot op lopende re kening van de betalingsbalans te worden herzien door het oorspronkelijke cijfer van 1 milliard gulden te verlagen tot circa 0.7 milliard gulden. De veronderstellingen voor 1955 worden gekenmerkt door de afwezigheid van ster ke impulsen. Ten aanzien van de interna tionale factoren komen zij neer op de ver wachting van enige verdere verbetering van de economische toestand in het buiten land bij ongeveer stabiele grondstoffenprij- zen. Hieruit vloeit de veronderstelling voort van een matige uitvoerstijging (althans in vergelijking tot 1953 en 1954), waarbij wordt opgemerkt, dat het gestegen loon peil enigermate remmend werkt. De invoer prijzen zullen, naar wordt aangenomen, na genoeg onveranderd blijven. Naast de internationale factoren zijn de invloeden die van de overheidssector uit gaan van betekenis voor de prognose. De overheidsuitgaven zijn rond 200 millioen gulden hoger gesteld dan in 1954, vooral wegens begrote stijgingen in de lonen en salarissen en in de inkomens-overdrachten, welke stijgingen verband houden met de loonsverhoging van 6 pet per 1 October 1954. Aan de andere kant is een verlaging aangenomen van de uitgaven die verband houden met het herstel van de watersnood- schade. Wat de particuliere sector betreft, ligt de belangrijkste veronderstelling op het ge bied van de voorraadvorming. Deze is op 0.6 millioen gulden getaxeerd, waarbij in aanmerking is genomen dat, gezien de in- tpring die 'in 1954 optrad, een zekere aan vulling van de voorraden eindproducten tot de mogelijkheden behoort. De toeneming van de voorraden grondstoffen is slechts bescheiden, in overeenstemming met de be trekkelijk kleine productiestijging die uit ie gemaakte veronderstellingen voortvloeit. Tekort aan arbeidskrachten De prognose 1955 wordt gekenmerkt door een verdere expansie, zij het aanzien lijk langzamer dan in 1954. De stijging van het nationale product zou minder dan 2 pet. bedragen, hetgeen in normale omstan digheden te weinig is om de toeneming van de beroepsbevolking op te vangen. De toe neming van de geregistreerde arbeidsre serve, die hieruit zou volgen, wordt echter getemperd, omdat moet worden aangeno men dat het bedrijfsleven zal trachten het i:i 1954 ontstane tekort aan arbeidskrach ten op te heffen. De toeneming van de werkgelegenheid zou dus iets groter wor den dan normaal met de productietoene ming overeenstemt. Toenemende gezinsconsumptie De gezinsconsumptie zal volgens ver wachting een verdere toeneming vertonen, die vooral kan worden toegeschreven aan de loonsverhoging tegen het einde van 1954. Deze loonsverhoging geeft aanleiding tot een zekere verschuiving tussen uitvoer en gezinsverbruik. Door de betrekkelijk gerin ge toeneming van de productie zouden ook de investeringen in vaste activa slechts een geringe uitbreiding ondergaan. Het geraamde overschot voor de volks huishouding als geheel zal resulteren in een toeneming van de goud- en deviezenvoor raad, tenzij de versnelde aflossing van bui tenlandse credieten of de kapitaalexport door de particuliere sector een grote om vang aanneemt. Over deze laatste factor is echter geen voorspelling mogelijk. Wat de versnelde aflossing van de buitenlandse credieten betreft, wordt opgemerkt, dat de ze ook in 1955 zal worden voortgezet, met name uit de opbrengst van de in December 1954 aangekondigde staatslening. Kans op inflatie klein Wat de monetaire aspecten aangaat, wordt dp kans op een inflatoire verstoring van het interne monetaire evenwicht klein geacht. Van de doelstellingen die in de laatste jaren door de regering als de belangrijkste zijn beschouwd, zullen er in 1955, naar mag worden aangenomen, verschillende opnieuw worden verwezenlijkt. De omvang van de werkgelegenheid zal aan de gestelde eisen voldoen, evenals het investeringsvolume, en het verbruik zal verder stijgen. De devie zenreserve, die een alleszins bevredigend peil heeft, zal niet worden aangetast, zodat een ruime mogelijkheid blijft bestaan om zo dat onverhoopt over enige tijd nood zakelijk zou blijken een toeneming der geregistreerde arbeidsreserve te bestrijden, ook in de situaties waarin de buitenlandse conjunctuur minder gunstig zou zijn. ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zult =- verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van hef - beroemde liuidgeneesmiddel - Hij kreeg een boerderij cadeau Vandaag gaat de Monnikendamse familie Hordijk haar groentezaak aan de Kerk straat verlaten om zich met de „Water man" naar Amerika te begeven, waar haar een boerderij bij Los Agelos wacht, die zij cadeau heeft gekregen van de heer H. Rabin, een fabrikant van drogisterij-pro ducten. Op 11 April hopen man, vrouw en de kinderen Piet er, Trijntje. Willem, Leen- dert en Neeltje Jacoba in Los Angelos aan te komen. Zij worden daar ontvangen door Joodse vrienden en de heer Rabin zal hen een week vergezellen om hen xvegwijs te maken in het Amerikaanse leven. In 1950 stapte de heer Rabin bij hem binnen, attent gemaakt op het huis door een gevelsteen, waarin stond vermeld wat de heer Hordijk in de oorlogsjaren voor Joodse onderduikers had gedaan. Toen had hij op de bovenverdieping van zijn huis het Joodse gezin Akker uit Enkhuizen, be staande uit man, vrouw en twee kinderen, benevens mevrouw Leuw uit Monniken dom, ook van Joodse origine verborgen. Zij zijn de oorlog levend doorgekomen. De heer Rabin had hiervoor zoveel waarde ring, dat hij besloot wat voor deze familie te doen. Meer dan eens kwam hij naar Monnikendam, voerde vele besprekingen, en het resultaat is. dat de familie Hordijk heden vertrekt naar het grote land ver over zee. De Amsterdamse politie heeft de 38-jarige Engelsman J. M. B. aangehouden en over geleverd aan de Haagse politie. B. had op 27 Maart te Amsterdam een nachtclub bezocht. Halverwege zijn bezoek daar, rekende hij af en betaalde, daar het bedrag nog al hoog was, met een reische- que, waarbij hij geld terug kreeg. Toen hij wilde vertreken, moest hij nog 140 gulden betalen. Hij weigerde dit te doen en ver liet de club om in zijn auto plaats te ne men. De portier van de club ging B. na en er ontspon zich een twistgesprek door het portierraampje. Plotseling drukte de En gelsman op het gaspedaal, de auto schoot vooruit en de portier kreeg een klap van de wagen, zodat hij thans met een blauwe schouder rondwandelt. B. heeft aan de Haagse politie verklaard niet begrepen te hebben dat hij na de eerste betaling nog geld schuldig was. Na verhoor is hij heen gezonden. ADVERTENTIE DE Grote collectie trappen, strijktafels, keukentafels, wringers cn wringerbokken In tegenwoordigheid van de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, en de burge meester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tom bes heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, in Apeldoorn de stichting „Groot Schuylenburg", inrichting voor de opvoe ding en verpleging van geesteszwakke kin deren, officieel geopend. De minister zei iYi zijn rede, dat in tal rijke gevallen de opvoeding en verzorging van geesteszwakke kinderen voor de ouders een te zware taak is, zo zwaar, dat hier door dikwijls ontwrichting van het gezins leven ontstaat. Aan de totstandkoming van instituten, die hiermee belast zijn, zal daarom dan ook de grootste aandacht moeten worden besteed. Hij herinnerde er voorts aan dat deze stichting vroeger eigen dom was van het Centraal Inraëlietisch Krankzinnigengesticht, waarmee de Joodse bevolkingsgroep duidelijk blijk gaf van hoge beschaving, waardoor de voorstan ders van rassenonderscheid duidelijk in het ongelijk werden gesteld. De gebouwen werden tijdens de oorlog ernstig bescha digd door de Duitsers, die de circa 1200 patiënten wegvoerden. De gedecimeerde Joodse gemeenschap was na de oorlog niet meer in staat de herbouw ter hand te ne men en droeg de gebouwen en landerijen daarom over aan de stichting voor de ver pleging van geestelijk gestoorden. Joegoslavië en Italië, tot vorig jaar ver beten vijanden, hebben gisteren in Rome een reeks van economische accoorden on dertekend die naar Italiaanse autoriteiten verklaren een nieuwe faze van Tntensieve en vruchtbare samenwerking opent. De twaalf overeenkomsten werden getekend in de hal der victorie in het ministerie van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE Het bondsbestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft met de Bredase diocesane bond en de afdeling Breda een bespreking gevoerd naar aan leiding van de voorstellen van deze af deling omtrent een demonstratie in Den Haag tegen de handelsmargebeschikking. Tijdens deze bespreking is vastgesteld, dat een dergelijke demonstratie niet juist zou zijn. Overigens zal het bondsbestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstands bond met alle organisatorische middelen blijven streven naar een zo spoedig moge lijk intrekken van de handelsmargebe schikking. In de vroege ochtend van de vijfde Mei zal een zestigtal estafettelopers van de Amsterdamse Atletiekvereniging het be vrijdingsvuur van de Waalbrug in Nij megen overbrengen naar de hoofdstad. In iedere gemeente, die op de route gepas seerd wordt zal de fakkel aan de volgende loper worden doorgegeven. Des middags om twee uur zal het vuur geplaatst wor den op de Dam. De Roosendaalse politie is er in geslaagd een diefstal van 4.250 aan spaargeld, die ruim een jaar geleden bij een oude man B. in Roosendaal werd gepleegd, op te hel deren. Dezer dagen arresteerde de Roosendaalse politie een zestienjarige jongen wegens kleine diefstallen, gepleegd bij zijn werk gever. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat de jongen een familielid was van de oude man B. en dit was voor de politie aanleiding, de knaap steviger aan de tand te voelen. Hij bekende indertijd enige ma len kleine geldbedragen uit de spaarkas te hebben gestolen. Tegen enige vrienden had hij verteld dat de spaarcentjes daar onge veer „te grijp" lagen, waarop een van hen, de 21-jarige de B., het hele spaarbedrag verduisterde en met drie vrienden deelde. Ondanks de volledige bekentenissen van zijn jonge helpers blijft hij echter hard nekkig ontkennen. Allen zijn in arrest ge steld en zullen in Breda worden voorge leid. De bestolene heeft indertijd drie tele- pathen geconsulteerd, die hem alle drie wisten te suggeren dat een 79-jarige buur vrouw de schuldige was. Een affaire die ter plaatse de nodige stof heeft doen opwaaien. Het driejarig meisje Heremina B. Mun- nik is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur bij het spelen langs de wallekant van de Ringvaart te Amsterdam-Oost in het water gevallen. Zij werd door het kordate op treden van haar 9-jarig zusje Annechine van verdrinking gered. De officier van iustitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen tegen een aantal jongemannen, die herhaaldelijk in de Rotterdamse stadswijk ..Blijdorp" hadden ingebroken, zware straffen geëist. Twee en een half jaar jeugdgevangenis werd geëist tegen de hoofdverdachten, do 21-jarige C. J. V., die aan 24 inbraken had meegedaan, en de 19-jarige C. van A., die er 23 keer op uitgetrokken was. Tegen de 24-jarige P. J. van den B. was de eis twee jaar jeugdgevangenis, evenals tegen de 20-jarige L. T. Tegen de nu in mi litaire dienst zijnde 20-jarige T. G. van H.. die aan een gering aantal inbraken had meegedaan, eiste de officier zeven maan den gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De Stichting heeft het bij minister Suurhoff verbruid In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid verklaart minister Suurhoff, dat het bestuur der stichting „Het leven begint bij veertig" met hem een bespreking heeft gehad en daarbij heeft toegegeven, dat de stichting niet over deskundig personeel voor de ar beidsbemiddeling beschikt en derhalve voor elke vacature moest volstaan met een schriftelijke verwijzing van een zestal sol licitanten, uitsluitend op grond van hun eigen schriftelijke mededelingen, naar een aanvragende werkgever. Dit bestuur kan zich derhalve niet gegriefd voelen, wanneer deze bemiddling onverantwoord en dilet tantisch genoemd wordt, aldus de minister. Teleurstellingen zijn dan ook niet uitgeble ven. De minister citeert uit het orgaan van de stichting: „Denk aan het Duitse verbod tot arbeidsbemiddeling, dat de ambtenaren van minister Suurhoff tegen ons hebben uitgespeeld. Denk aan de Duitse belasting wetten, waaronder het handels- en be drijfsleven zucht. Denk aan de door Hitier als propagandastunt ingevoerde gedwongen verzekering, met als gevolg het ringeloren der Nederlandse dokters en het bedreigen der tandartsen in hun bestaan". Minister Suurhoff zegt, dat de plaatsing van oudere arbeidskrachten dient te ge schieden op zakelijke basis en niet in de sfeer van het sentiment. Wat de stichting thans doet is veel ernstiger dan sentiments bemiddeling bedrijven. Zij betrekt de be middeling van oude arbeidskrachten op nauwelijks te kwalificeren wijze in de po litieke strijd, ten koste van de betrokkenen. De minister zegt tenslotte dat hij destijds zijn waardering heeft geuit voor hetgeen op het gebied van de propaganda werd verricht. Hij weigert bij de huidige ont wikkeling elk verder contact met de stich ting. De stichting „Het Leven Begint bij 40" heeft zich tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend, met een adres waarin zij betoogt, dat het bestuur diep teleurgesteld is over het antwoord van minister Suurhoff aan de leden van de Eerste Kamer, die waarborgen hadden ge vraagd, dat het particulier initiatief van de stichting niet zal worden gedood. Het bestuur van de stichting dringt er bij de leden van de Eerste en Tweede Ka mer op aan „een onpartijdig onderzoek te doen instellen naar het werk en de resul taten van de stichting, opdat de Staten- Generaal de bewijzen zal vinden dat de stichting niet dilettantistisch of onverant woord werkt en niet aan politiek doet, doch alleen de belangen behartigt van alle ouderen boven de 40 jaar". Het bestuur van de stichting acht „de motivering van de minister om alle con tact met „het leven begint bij 40" te ver breken, op grond van een bepaald artikel in het orgaan van de stichting opgenomen, niet juist. De weigering tot arbeidsbemid deling dateert reeds van December '54. Het artikel, waarop de minister zich tegenover de Kamer beroept, dateert van Februari 1955". Tenslotte vestigt het bestuur er „de aan dacht op, dat het bedrijfsleven anders oor deelt over de werkzaamheden der stich ting. Op Valentijndag, de dag, dat 83 ver dienstelijke Nederlanders uit het gehele land werden gehuldigd, ontvingen ook de ere-voorzitter, de heer M. Reckman en de secretaris de heer C. J. M. van Eysden jr. een bloemenhulde". Zo deelt het bestuur van de stichting mede. In het Bomen- en Bloemenkwartier te 's-Gravenhage heeft de politie een broer tje en zusje aangehouden, die zogenaamd voor de kankerbestrijding aan het collecte ren waren. De kinderen hadden al 5 gulden opgehaald. Zij belden huis aan huis aan en vroegen om een bijdrage. Daar zij noch een legitimatie, noch een busje bij zich hadden, werd de argwaan gewekt van ie mand aan wie ook een gift werd gevraagd. Deze belde de politie op. Het bleek dat het jongetje vroeger reeds gecollecteerd had voor „Een Heitje voor een Karweitje". Thans was hij op de kankerbestrijding overgeschakeld. Het geld was bestemd voor het kopen van snoepgoed. ADVERTENTIE 46. Steeds heviger werd de storm. De wind gierde door de gebroken masten; huizenhoge golven beukten schuimend op het dek neer en deden het oude kaper schip in al zijn planken kraken. „O, mijn hoofd! O, mijn maag!", kreunde Enrico. „Llaathik dat geschommel op houden!" „Waar zijn de anderen?.", schreeuwde Panda. „We MOETEN hulp hebben, anders gaat het helemaal mis!" „Ik zzal ze halen", mompelde Enrico. „Hier, houd hik houd jij het roer inttissen vast. O, mijn hoofd! O, mijn maag!" Hij wankelde heen en viel kermend de trap van de brug af. Intussen probeerde Panda het wild rukkende stuurrad in bedwang te houden. Dat was erg moeilijk, vooral omdat hij er niet goed bij kon. Hardnekkig klemde hij zich er aan vast, maar het hielp nietshet rad begon rond te tol len, met Panda en al. „Help! Help!, riep hij duizelig. „Hou me vast! Draai me weer terug iv de juiste koers!!" Maar de gieren de wind overstemde, gym h-reteru Dan ook een NIEUW BEHANG Gen. Cronjcstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Plaktafels gratis in bruikleen Vroeger. Een militair tribunaal te Lyon heeft de vroegere gestapoleider Theo dore Sharer in Marseille veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Luft. Heden begint de Lufthansa met lijn diensten voor passagiers. Gisteravond heeft de eerste vlucht voor genodigden plaats gevonden van Hamburg naar München via Keulen en Frankfort. Meer dan 1000 personen waren naar het vliegveld Fushlbüttel gekomen om de twecmotorige Convair te zien op stijgen met 44 passagiers aan boord en een bemanning van vier koppen onder leiding van de door de British Euro pean Airways uitgeleende 37-jarige Engelse piloot, gezagvoerder Douglas Hogg Symington. Op 1 April beginnen de lijndiensten in Duitsland, op 15 Mei naar andere Europese landen en met ingang van I Juni zal ook naar overzee mogen worden gevlogen. Besluit. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft met algemene stem men besloten om de regering van Zuid- Korea en diens bondgenoten te ver zoeken onmiddellijk stappen te nemen om te komen tot een ongeldig verkla ren van de Koreaanse bestandsover eenkomst. Tevens besloot het parle ment boodschappen te sturen naar de regeringsleiders van de 16 ledenstaten der UNO, die in Korea hebben gestre den, waarin deze leiders verzocht wordt om hun troepencontingenten in Korea te laten blijven. Officieel. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd com mentaar te geven op de berichten vol gens welke er in West-Duitsland atoomexperimenten gedaan zouden worden, daar het ministerie van zijn officiële vertegenwoordigers in Bonn geen inlichtingen hierover gekregen heeft. „West-Duitsland heeft zich krachtens de Parijse accoorden vrijwil lig verplicht geen atoomwapens te pro duceren, zeide een woordvoerder; men heeft in West-Duitsland wel het plan om een kernreactor voor wetenschap pelijke doeleinden te bouwen". Plan. Radio-Moskou heeft bericht, dat Ni- kita Kroetsjev, de eerste secretaris van het centraal comité van de communis tische partij en daarmee tevens de hui dige „sterke man" in de Sovjet-Unie, een grootscheeps plan ontvouwd heeft voor de opvoering van de landbouw- en veeteeltproductie, welke reeds ge ruime tijd bij de plancijfers achter blijven. In het kader van dit plan zullen tienduizenden belangrijke partijleden de huidige leiders van de Kolchozen (landbouwcoöperaties) vervangen. Samen. De drie Westelijke grote mogendhe den zijn bezig met het opstellen van een verklaring over Oostenrijk. Deze ver klaring zal worden gepubliceerd voor dat bondskanselier Julius Raab zich op II April naar Moskou begeeft om daar besprekingen te voeren over het Oos tenrijkse vredesverdrag. Volgens Franse diplomatieke zegslieden zullen de grote drie zich in hun verklaring scharen achter het Oostenrijkse pleidooi voor een spoedig sluiten van het verdrag. Balans. De Zuid-Koreaanse minister van Defensie Sohn Wol Yil heeft mede gedeeld, dat zijn Amerikaanse collega Robert T. Stevens hem had beloofd zijn best te zullen doen atoomwapens voor het Zuid-Koreaanse leger los te krijgen. Sohn zeide, dat deze wapenen nodig waren geworden ten einde de strijd krachten van het Zuiden met die in Noord-Korea in balans te brengen. Ook noemde de minister de 420.000.000 dol lar wapenhulp welke het land van de V.S. in het jaar ontvangt onvoldoende. Postzegel. De Unesco zal op 11 Mei een nieuwe postzegel uitgeven in waarden van 3 en 8 dollarcents. De postzegel werd in Israel door George Hamori ontworpen en verkreeg bij een prijs vraag der UNO de eerste prijs. Zij symboliseert het insigne van de Unesco, een Dorische tempel met pilaren, die worden gevormd door de letters Unesco. Komeet. Het Amerikaanse Nationale Geo grafische Genootschap heeft de ontdek king van een nieuwe komeet bekend gemaakt. De ontdekking werd gedaan door twee astronomen van het Obser vatorium op Mount Palomar. De ko meet, die op 22 Maart werd waarge nomen, is van de zeventiende grootte en kan niet met het blote oog worden waargenomen. JOSEPH PULITZER OVERLEDEN Joseph Pulitzer, de befaamde hoofdre dacteur en uitgever van de St. Louis Post Dispatch, is in de nacht van Woensdag op Donderdag op zeventigjarige leeftijd over leden. Zijn krant reikte de jaarlijkse Pulit- zerprijs uit voor uitmuntende journalistiek. (U.P.) TROFFEN WE in Engeland, in navolging van Stonehenge, ook de zgn. woodhenges of palissadeheuvels aan, ook in ons land heeft prof. Van Giffen de resten van der gelijke houten bouwsels aangetroffen. Bij Weper in Friesland vond hij twee hout palissaden van zware balken aan de bui tenkant van de heuvel, 'waarbinnen een derde palissade gemaakt was van kleine paaltjes, die echter aan de Westzijde onderbroken waren, zodat een hoefijzer vormige aanleg kon worden geconstateerd, die veel gelijke nis vertoont met de hoefijzer vormige figuur die de Stone henge bij Salisburu laat zien. Ook bij Wessinghuizen in Groningen werden in de grond sporen aangetroffen die er op wezen dat hier in dubbele rij 66 palen in een kring hadden gestaan, waar omheen een tweede kring van 12 palen was gevormd. Mogen we op grond van de vondsten bij Weper en bij Wessinghuizen zeggen, dat er een samenhang heeft be staan tussen het volk dat de Stonehenge heeft opgericht en het volk dat omstreeks 2000 jaar vóór Chr. in Groningen en Fries land heeft gewoond? Dit lijkt wel wat erg gewaagd, want bij Wessinghuizen heeft men ook een graf uit de jongere bronstijd gevonden, omringd door een onregelmatige palisade van drie tot zes rijen dik, welk graf na reconstructie een vrij wonderlijke indruk maakt en geen enkele gelijkenis meer vertoont met Stonehenge. Men vindt ook palisadeheuvels met een kringgreppel, met een enkele of dubbele palissade, soms ook begrensd door een krans van stenen aan de voet. Kortom, de grote verscheiden heid van vormen, en vooral ook de ver schillende soorten aardewerk die in de heuvels zijn aangetroffen, maken het on mogelijk deze graven ordelijk te rubrice ren. Conclusies over de algemene lijn van het bevolkingsverloop zijn dan ook niet te trekken en de deskundigen hebben genoe gen genomen met de uit spraak dat stammen met verschillende vormen van be schaving zich blijkbaar reeds tijdens de Steentijd in ons land met elkaar hebben vermengd en dat het ene volk daarbij eigenaardig heden die tot de cultuur van andere stammen behoorden, hebben over genomen, waarbij enige regelmaat niet kan worden ontdekt. Dat is dus een duister punt in onze voor geschiedenis, waarbij we opmerken, dat men niet geheel in het ongewisse verkeert omtrent de herkomst van enkele algemene eigenaardigheden van sommige hier te lande aangetroffen culturen uit de Steen tijd, maar die doen momenteel niet ter zake. Het gaat er ons om, dat ons land reeds in overoude tijden een punt schijnt te zijn geweest, waar verschillende stam men en volken samenkwamen. En wat nóg merkwaardiger is, óók de handel tus sen Engeland en Duitsland liep toen reeds over ons land. Daarvoor is een kenmer kend bewijs gevonden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2