Egypte's nieuwe regiem zocht vergeefs naar populariteit Uitgaan in Haarlem Belgische regering erkent, radio berichten gecensureerd te hebben Vijftig jaar geleden Ondanks hun vele verdiensten hebben Nasser en de zijnen niet aangeslagen bij het volk Hevige aardbeving op Philippijnen Onderwijs-vernieuwing in Zuid-Afrika r Hoe is het ontstaan? Na rumoerig Kamerdebat over de Katholieke demonstratie in Brussel Premier van Acker maant tot kalmte Blokkade van West- Berlijn verscherpt Wrokkende pacha's Moeslimin onthoofd Verkiezingen met een knipoog Zestien doden, duizenden dakloos Russen bouwen een atoomvliegtuig Vele bijzondere scholen voor inheemsen gesloten Dit woord: SNER T Westen overweegt tegen maatregelen Uit Haarlems Dagblad van 1 April 1905 VRIJDAG 1 APRIL 1955 Van onze reisredacteur) DE TAXI-CHAUFFEUR, DIE MIJ met duivelse achteloosheid door Cairo's chaotisch verkeer voerde, was de eerste die het zei. Op mijn vraag wat hij van Egypte's regiem dacht, glimlachte hij wat smalend en mompelde: „No good". Hij was de eerste van wat een lange reeks zou worden: boeren en arbeiders, zakenmensen en intellectuelen. Hier een afwijzend schouderophalen, daar een lange tirade, meestal alleen maar een voorzichtig voorbehoud. Maar de uitkomst van de optelsom was duidelijk. Het totalitair regiem van Gamal Abdel Nasser en zijn jonge officieren is bij de meerderheid van het Egyptische volk niet bemind. Bij de meerderheid: er is ook een minderheid van loyale geestdriftigen, boeren die wat land gekregen hebben, de middenstandsjeugd, die bijvoorbeeld door studiebeurzen nieuwe toekomstplannen ziet, en natuurlijk de thans bevoor rechte strijdkrachten. Betekent dit nu echter dat de meerderheid zucht onder een distatoraal juk, dat zij haat en dat zij zo spoedig mogelijk zal proberen af te schudden? Het antwoord daarop is althans voorlopig: neen. Waarom is dit nieuwe regiem, dat in tweeënhalf jaar meer voor Egypte heeft gedaan, althans met energieker plannen is gekomen dan alle vorige regeringen tzamen, niet geliefd? Wel, de grondreden is simpel: iedere Egyptische regering, is impopulair. Een volk dat onder een ganse reeks vreemde overheersingen is doorgegaan en tenslotte getracteerd werd op het bewind van een zelfzuchtige, corrupte monarchie, wan trouwt automatisch elk regiem. De regering is de vijand. Waar het verder in de Ara bische mentaliteit ligt om, wanneer men politiek bedrijft, niet in systemen of par tijen, maar slechts in personen te geloven, kan de achetrdocht tegen het staatsgezag slechts worden gecompenseerd door het te verpersoonlijken in een man, die het ver trouwen en de liefde van het volk bezit. Egypte's nieuwe regiem heeft zo'n man ge had: Mohammed Naguib, die op handen werd gedragen. Maar het heeft zich van hem ontdaan. En de nieuwe man, Gamal Abdel Nasser, heeft minder aangeslagen. Kij spreekt moeilijk, hij mist juist dat wat een volk pakt. Behalve deze algemene overweging zijn er redenen van persoonlijke belangen of overtuigingen. De uiterst individualitische Egyptenaar rekent graag even na in hoe verre hij zelf wel vaart. Bekijkt men, dit bedenkende, een dwarsdoorsnee van de Egyptische bevolking, dan springen de grie ven meteen al in het oog. Wat de bezittende en voorheen regerende „pacha-klasse" be treft, men heeft haar grond, geld en macht afgenomen. De door haar geleide partijen, zoals Wafd en Saad, zijn uit het politieke leven verstoten en wachten wrokkend hun dag. Nu kan men het er over eens zijn dat deze „zondige klasse" een schoonmaakbeurt nodig had, het feit blijft dat men de eco nomische en intellectuele toplaag van Egypte met verbittering heeft vervuld en dat men haar nog niet heeft kunnen ver vangen. Er is een tweede groep, die 'n gezworen vijand is van het nieuwe regiem: die van de orthodoxe Mohammedanen, belichaamd in de Mohammedaanse Broederschap. Over haar hoofd is het enige bloed van deze revolutie gekomen. Want na de aanslag door een fanatieke dwaas op premier Nas ser, heeft men de leiders van de Moeslimin opgehangen of tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Nu mag de Broederschap „onthoofd" zijn, zij heeft overal vertakkingen in de Iria- mietische landen en haar leden in Egypte zijn met haat vervuld. En niet alleen om de terechtstellingen, zij zien in het nieuwe regiem modernistische tendenzen. Pogingen tot wijziging van de barbaarse echtschei- dingswetten, tot afschaffing van de veel wijverij, tot uitbannen van de fez, zijn voor hen even zovele aanslagen op de traditio nele uitleg der IslamietisChe wetgeving en gebruiken. En als men weet hoezeer de Islam een het leven omvattend geloof is, dan valt ge makkelijk in te zien, dat zij Nasser en de zijnen kortweg als afvalligen, zelfs als hei ligschenners zien. Dit is trouwens een con flict, dat zich overal voordoet in die Isla- mietisc'ne landen, waar men na eeuwen lange slaap het tempo van de twintigste eeuw wil gaan volgen. Naast deze orthodoxen zijn er de wer kelijk modernen, Westelijk en democratisch denkende intellectuelen, al zijn zij gering in aantal. Onder hen zijn er die loyaal ge poogd hebben of nog pogen, het nieuwe regiem te steunen, omdat zij het als nood zakelijke cvergang naar een normaal be wind zagen. Maar velen van hen hebben zich gestoten aan de autoritaire methodes of zijn uit hun functie gezet, omdat men twijfelde aan hun loyaliteit. Er zijn ten slotte de vakbondleiders, die Nassers regiem op een zeer kostbaar moment het con flict met Naguib geschraagd hebben. Maar zij steunen het regiem onder voor behoud. Tenzij het uiteindelijk scherp naar links zal afbuigen, zullen de vakbonden op zekere dag de dienst wel opzeggen. En al mag dit vakbondswezen dan slecht georganiseerd zijn er zijn 1150 bonden met 500.000 leden hun houding kan in 'de toekomst van groot belang zijn. Zeker wan neer de alreeds aanwezige communistische invloed zich nog zou kunnen versterken. Nasser en zijn revolutionnaire raad heb ben zeer wel ingezien dat zij de leiders van de verschillende bevolkingsgroepen niet mee hebben en waar zij het land in de na bije toekomst een parlementaire democratie compleet met echte verkiezingen heb ben toegezegd, zijn zij druk in de weer ge gaan om vat op de massa te krijgen. Het geen hun niet mee is gevallen. Want deze officieren, die eertijds in hun kazernes de politiek aan de politici lieten, hebben be vonden dat zij een politieke ideologie nodig hadden om hun kordate handelen gestalte te geven. Zij hebben wat onwennig gesnuf feld in de staatswinkel van Tito en de coöperatie van Nehroe. Zij hebben ter rechterzijde wat gegrab beld in de speciale aanbiedingen van Fran co, Salazer en Perón en zelfs in de restanten van de grote uitverkoop van 1945. Zij zijn op de proppen gekomen met een nationaal motto „Eenheid, discipline en arbeid", en een „bevrijdingsfront" naar be kend recept, dat alle krachten van het nieuwe Egypte zou moeten bundelen. Wel nu, dit is een volledig fiasco geworden. Het heeft voornamelijk wat wilde jongei'en en voormalige politieke agenten onder zijn vaandels verzameld en zou bij vrije ver kiezingen tegenover de oude Wafd onge veer evenveel kans hebben als een schild pad tegen een renpaard. Dit is natuurlijk bijzonder zuur voor het regiem dat zelfs al een streefdatum voor die verkiezingen had genoemd. 1956 zou het heuglijk jaar moeten worden. Zal het regiem zich werkelijk gewillig in de stem lokalen laten afslachten?. Ik geloof er niets van. Een regerings functionaris zei mij trouwens: „w anneer er verkiezingen gehouden zullen worden zullen wij ze winnen" en hij knipoogde daarbij zo olijk, dat men wel moest aan nemen dat er geen verkiezingen gehouden zullen worden, eer men zeker is van de zege. Heeft het regiem een kans, de daarvoor nodige populariteit alsnog te krijgen en ris keert het niet inmiddels een revolutie? Het laatste is onwaarschijnlijk. Leger en politie Voorlopig is dit de basis waarop Egypte's nieuwe regiem steunt: het leger. staan volledig achter de regering, een ge wapend oproer is bij voorbaat kansloos. Om echter aan populariteit te winnen zullen Nasser c.s. met tastbare resultaten op de proppen moeten komen f meer tot de ver beelding van het volk moeten spreken. Ge zien de geweldige sociaal-economische pro blemen zullen die tastbare resultaten nog wel even op zich laten wachten. En wat de verbeelding aangaat, men heeft haar willen prikkelen door een stoutmoedige politiek in het Arabisch deel der wereld. Maar deze is op een totaal échec uitgelopen. Nu het dus op alle fronten weinig voor de wind gaat, zal het regiem zich in de na bije toekomst voor een beslissende keuze geplaatst zien. Ofwel het kiest alsnog de weg, die Naguib indertijd gewezen heeft: verbroedering met de wrokkenden om tot nieuwe nationale eenheid op breder basis te komen, of het probeert de zaak te for ceren op dictatoriale basis en dan zal de gemoedelijke, zij het dan autoritaire aan pak van thans zich zeker geducht ver harden. MANILA (United Press) Een hevige aardbeving heeft Mindanao, het grootste van de Zuidelijke eilanden van de Philip pijnen, geteisterd. Ten minste 16 personen zijn om het le ven gekomen en 95 zijn gewond geraakt. De aardbeving heeft duizenden personen dakloos gemaakt. De New York Times meldde Vrijdag, uit „goedingeliehte bron" in Washington ver nomen te hebben, dat er alle reden bestaat om aan. te nemen, dat men in de Sovjet- Unie bezig is met de bouw van een atoom vliegtuig. JOHANNESBURG (United Press). De grootste wijziging in de geschiedenis van het Zuid-Afrikaanse onderwijs heeft zich Donderdag voltrokken met de sluiting van de inheemse zendingsscholen. Deze scholen zullen als ze na de Paasvacantie hun deu ren openen regeringsinstellingen zijn. Liever dan met de „Bantoe-onderwijs wet" accoord te gaan, hebben 33 Angli caanse scholen in het diocees Johannes burg hun onderwijsinrichtingen opgehe ven. R.K. zendingsscholen zullen blijven opereren maar met een verminderd sub sidie. De andere kerken waren niet bij machte hun scholen in bedrijf te houden op het verminderde subsidie en verhuren of ver kopen de schoolgebouwen aan de regering. In het Zaans bestaat het werkwoord snerten: door koken zacht en gaai- worden. Daarbij past het woord snert, dat de gemeenzame benaming is van erwtensoep. Aangezien soep tegenover vast voedsel de reputatie van minder waardigheid heeft, bezigt men de uit drukking: het is snert ook voor: het heeft niets te beduiden, het deugt niet, het is waardeloos. Zo zegt men ook: het is niet veel soeps. Ook in negatieve zin worden soortgelijke zegswijzen gebe zigd. Wie zegt: dat is geen appelepap, geen kattedrek, bedoelt: dat is geen kleinigheid, dat is van betekenis. Aar dig is de uitdrukking: dat is geen smal- doek voor: dat zal wel wat gekost heb ben. Smaldoek was linnen of katoen van geringe breedte en gold dus als goea- ^koop en minderwaardig. MUZIEK Vrijdag 1 April, Concertgebouw, 20 uur: Laatste concert van de serie V door het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Toon Verhey met solisti sche medewerking van de pianist Daniel Wayenberg. Uitgevoerd worden de ouver ture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar, het Pianoconcert van Grieg en de Sym- phonie van César Franck. Zaterdag 2 April, Treslong, Hillegom, 9.30 uur: Zangersavond onder auspiciën van de ring Aalsmeer van de Koninklijke Bond van Christelijke Zangverenigingen ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Christelijke oratoriumvereniging „Zingt den Heer" te Hillegom. Maandag 4 April, Evangelisch Lutherse kerk, Witte Herenstraat, 20 uur: Passie vesper met de sopranen Leny Dasia en Stans Pasmooy, de alten Leny Kooning en Rie Vos, de tenoren Wout Goedkoop en Co Pasmooy, de bassen Ahmed Muthalib en Jaap Stroomenbergh en de violiste Rie Coene. Begeleiding: Bertie J. Beijlevelt. Maandag 4 April, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 5 April, Muziekschool, 20 uur: In de grote zaal van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst geeft mevrouw Akke de Vries, hoofdlerares voor zang, een recital met medewerking van Roel Riphagen aan de vleugel (Nieuwe Gracht 41). Woensdag 6 April, Concertgebouw, 19.30 uur: Vooruitvoering van de Matthaus Passion van Bach door de Christelijke Oratorium- vereniging en het Noordhollands Philhar monisch Orkest. Medewerkenden: zie Don derdag 7 April. Donderdag 7 April, Concertgebouw, 19.30 uur: Aan de jaarlijkse uitvoering van Bach's Matthaus Passion door de Christe lijke Oratoriumvereniging verlenen me dewerking Jeannette van Dijck, sopraan, Maria Naveu, alt, Han Le Fèvre, evange list, Louis Hendrikx, Christuspartij, Henk Meijer, tenor, Rom Kalma, bas, Arie de Rijk, bas, knapenkoor onder leiding van Tom de Vries, Piet Lentz, viola da gamba en Piet Halsema, orgel. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Donderdag 7 April, Grote Kerk, 15 uur: Kosteloos toegankelijk orgelconcert door de sladsorganist George Robert, die een Bach-programma ten gehore brengt. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Het interieur en de stijl kamers zijn met kaarsen verlicht van 20—22.30 uur. Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Cultuur historische diorama's. Expositie van pop- penhuis-anno 1750 met inventaris. Het mu seum is geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 13—17; tevens des avonds van 2022.30 uur. Stadhuis: Het historische stadhuis is te be zichtigen van 9—17 uur, des Zaterdags van 9—12 uur. Bovendien elke Vrijdag- en Zaterdagavond van 2022 uur, (Feeërieke kaarsenverlichting) Huis Van Looy: Schilderijen, aquarellen en etsen van Jan Poortenaar. Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zondagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Tentoonstelling (tot 15 Mei) van grafisch werk van Lucas van Leyden. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde instrumenten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif- maar de publieke opinie in het buurtcafé blijft vol voorbehoud. BRUSSEL (Un. Press en A.N.P.) De Belgische Kamer is Donderdag een debat begonnen over de vermeende censuur die Zaterdag tijdens de katholieke demonstra ties in Brussel door de regering aan de radio zou zijn opgelegd. Plet debat is de regering opgedwongen door middel van een parlementaire interpellatie. Het debat werd geopend door de C.V.P.'er Gilson. Hij zeide dat er fundamentele ver schillen waren geweest in de berichten die kranten enerzijds en de radio anderzijds over de situatie gegeven hebben. Hij zeide dat dozijnen luisteraars de radio hadden opgebeld om aan hun verontwaardiging lucht te geven. Volksmisleiding Op 26 Maart gaf eerste-minister Van Acker opdracht na de berichten van 13 uur het volgende communiqué uit te zenden: „Uit de inlichtingen die ons juist bereiken blijkt, dat alle pogingen om toch te Brus sel te betogen, mislukt zijn." Deze bewe ring, zo ging de heer Gilson voort, werd gedaan ofschoon ze geheel in strijd was met de berichten, die door het persbureau Belga werden verspreid. Na dit bericht 'over het z.g. mislukken van de demonstra tie mocht geen enkel ander bericht meer worden uitgegeven op last van de eerste- minister. De regering, zo vervolgde interpellant, heeft ook getracht de herkomst van het bericht te verbergen. De redactiechef van de gesproken uitzendingen had hierboven de woorden geschreven: „Het kabinet van de eerste-minister deelt ons mede", doch heeft deze op last van een vertegenwoor diger van de eerste-minister moeten schrappen. De regering heeft getracht de publieke opinie te misleiden en het N.I.R. heeft de verantwoordelijkheid moeten dragen voor een communiqué, dat het niet zelf had op gesteld, aldus Gilson, die tenslotte ver klaarde dat na de gebeurtenissen van Zaterdag de Belgen zich moeten realiseren dat het voor de regering mogelijk is, poli tieke censuur op de radio uit te oefenen zonder hun voorkennis. „Radiocensuur bestaat al lang" De minister van het Verkeerswezen An- seele (Soc.), onder wie de nationale radio- omroep ressorteert, verklaarde dat hij vol ledig de verantwoordelijkheid op zich neemt voor hetgeen zich op 25 en 26 Maart bij de nieuwsdienst heeft afgespeeld.Vooraf dient men echter te weten, zo betoogde hij, dat de censuur reeds lang bij de radio be stond. De wet die bepaalt dat een bericht objectief en onpartijdig moet zijn, was namelijk niet meer toegepast sedert de heer Segers (Kath.) minister van Verkeers wezen was in de vorige homogeen-katho lieke regering. Regelmatig werden berich ten van Belga en andere nieuwsbronnen gecensureerd. De minister legde er de na druk op, dat de regering in het instituut van de nationale radio-omroep, dat een „parastatale" instelling is en door de staat gefinancierd wordt, het recht van veto heeft in de raad van beheer. Toen wij vaststelden, aldus minister An- seele, dat bepaalde groeperingen van de C.V.P. onlusten wilden verwekken, was onze taak duidelijk en hebben wij van ons vetorecht gebruik gemaakt. Wij verheugen ons erover, dat wij hierdoor de orde heb ben kunnen handhaven en de C.V.P. niet de martelaren heeft kunnen maken die zij wenste. De berichten-van het persbureau Belga hadden een overdreven karakter en misten objectiviteit. K.R.O. gehekeld Ook de berichtgeving van de buitenland se correspondenten noemde hij tendentieus. In het bijzonder bleek hij gebelgd over het ooggetuigenverslag van de Nederlandse K.R.O. over de gebeurtenissen van 26 Maart, waarin sprake was van een geweer schot en het ontploffen van een bom. De minister acht het ook niet in het kader van de culturele uitwisseling thuishoren dat een Belgisch Kamerlid (de heer Tanghe) voor de Nederlandse katholieke radio „zijn eigen regering door de modder sleurt" en hij acht alle reden voor de minister van Buitenlandse Zaken aanwezig om de Ne derlandse regering attent te maken op het ongepaste hiervan. Hij verweet verder de leden van de C.V. P. de K.R.O. te hebben verzocht het ge wraakte ooggetuigenverslag Dinsdag j.l. opnieuw uit te zenden. De minister be twijfelde of veel Belgen geluisterd hebben naar dit verslag. Wat de verslaggevers en redacteuren van de nieuwsdienst van het N.I.R. betreft, preciseerde minister Anseele, dat deze het statuut van ambtenaar in openbare dienst bezitten en dus geen aanspraak kunnen maken op de titel van journalist. „Zij zijn in dienst van een parastatale instelling en hebben slechts te gehoorzamen", zo ver klaarde hij. Afgevaardigde De Schrijver (C.V.P.) wees erop hoe de uitzendingen van de tele visie over de manifestatie van 26 Maart duidelijk hebben aangetoond hoe onjuist het van de regering was van een misluk king te spreken. Ook degenen die onze overtuiging niet zijn toegedaan, doch die de vrijheid liefhebben, veroordelen de regering hiervoor. „Waar zijn de postzegels?" Vervolgens vroeg de katholieke oud minister De Vleeschauwer het woord voor een persoonlijk feit. Minister Anseele had hem namelijk na een interruptie toege voegd: „Gij doet er beter toe te zwijgen. Ik heb niet zoals gij postzegels gekocht in Londen waar zijn die gebleven? Daar over zoudt ge rekenschap moeten afleggen." De Vleeschauwer acht zich door deze woor den beledigd en hij verzocht de minister zijn beschuldiging met bewijzen te staven. Frans van Cauwelaert (C.V.P.) verklaar de het ongehoord te achten dat een minis ter in functie een oud-minister ervan be schuldigd staatseigendom te hebben ge stolen. Minister Anseele weigerde een na dere verklaring af te leggen, doch stemde er tenslotte in toe dat deze zaak voor een ereraad zal worden behandeld. De zitting die toch reeds een ongekend rumoerig ka rakter had gedragen, nam nu nog aan be wogenheid toe, waarbij luide uitroepen weerklonken en heftig werd gegesticuleerd. Toen het socialistische Kamerlid Van Eyn_ de aanstalten maakte, zich naar de banken van de C.V.P. te begeven, achtte voorzit ter Kamiel Huysmans het maar raadzaam de alarmschei in werking te stellen en ont ruimden de Kamerleden de zaal. Na de hervatting nam eerste-minister Van Acker het woord. Hij zei van oordeel te zijn dat de verwijten van de interpel- lanten gerechtvaardigd zouden zijn indien de toestand normaal was geweest. De ma nifestatie was echter verboden en iedere regering zou op dezelfde wijze gehandeld hebben. Er was geen wanorde, doch er was maar zeer weinig nodig geweest om deze te verwekken. Het was ook uit voorzich tigheid geweest dat de berichten over de demonstratie werden ingehouden. De Bel gische minister deed hierna een beroep op de Kamerleden om hun kalmte te bewaren. „Wij zijn allen te nerveus op het ogenblik en moeten ons realiseren dat alleen het be lang van het land telt. Ik doe dus een beroep op u allen mee te helpen aan' het vinden van een vreedzame oplossing voor onze problemen." Hierna ging de Kamer over tot de be handeling van de begroting van Publieke Werken. ADVERTENTIE BERLIJN (United Press) De Oost- Duitse autoriteiten hebben Donderdag avond weer blokkademaatregelen getroffen tegen West-Berlijn die de scherpste zijn sedert de algehele blokkade van 1948 1949. Het Westen heeft gedreigd te zullen antwoorden met een embargo op verzen ding van goederen naar Oost-Duitsland. De Oost-Duitse grenswachten zijn er nu toe overgegaan de vrachtauto's in sterk vertraagd tempo de grens te laten passeren. Deze vertragingsactie ging Donderdag avond al in. De belastingverhoging voor het ververkeer tussen West-Duitsland en Berlijn trad te middernacht in werking. West-Berlijn trok meteeen een millioen mark uit voor een tegemoetkoming in de verhoogde vervoerskosten opdat de voed selvoorziening van de stad niet zou stag neren. Gisteren omstreeks middernacht stonden bij Dreilinden op de hoofdweg naar het Westen, even buiten West-Berlijn, onge veer 200 vrachtautos in de rij voor de door laatpost te wachten. Per uur passeerden vier vrachtauto's de grens. Het normale aantal per uur is 20 tot 25. Aan de doorlaatpost bij de West-Duitse grens, bij Helmstedt( stonden meer dan 100 vrachtauto's te wachten. Ook daar liet men er per uur vier passeren. De West-Duitse regering is van plan 13 extra goederentreinen dagelijks naar West- Berlijn in te leggen bij wijze van eerste maatregel tegen de verhoging van de we- gentol, aldus is bekend gemaakt. Vandaag zullen de West-Duitse ministers van Financiën, Transport, Economie en Duitse eenheid bijeenkomen om over deze maatregel een beslissing te nemen. Vertegenwoordigers van de drie Weste lijke grote mogendheden en West-Duits land plegen overleg over eventuele tegen maatregelen. ten en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 13—16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingen Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Col lages, schilderijen en beeldhouwwerken van Anni Apol, Dirk Oudes en Marijke Visser. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Huis met de Kogel, Spekslraat 12: Ten toonstelling van schilderijen van F. A. Mooy uit Laren, ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Op werkdagen geopend van 10—18 uur. (Tot 2 April). TONEEL EN DANS Vrijdag 1 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Lessen in laster" van, R. B. Sheridan in de verta ling van Victor E. van Vriesland. Regie: Johan de Meester. Met Mien Duymaer van Twist, Mimi Boesnach, Winr:<Ved Bos boom, Kitty Janssen, Joan Remmelts, Han Bentz van den Berg, Guus Oster en Louis van Gasteren. Costuums: mevrouw A. Roland Holstde Meester. Zaterdag 2 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt onder regie van Eric van Ingen „Thee en sympathie" van Robert Anderson, in de vertaling van Maries-Sophie Nathusius. Met Lia Dorana, Hans Croiset, Jan Teulings en anderen. Décor: Lucas Wensing. Zondag 3 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling door het Rotterdams Toneel van „Thee en sympothie" van Robert Ander son. Voor bijzonderheden: zie Zaterdag 2 April. Zondag 3 April, Minervatheater, 20.15 uur: „Waar de blanke topdoor het caba retgezelschap van Wim Sonneveld, Met Wim Sonneveld, Conny Stuart, Karin Lar- sen, Mieke Last, Kitty Kluppel], Joop Do- derer, Frans Vasen en Piet van der Meu- len. Décor en costuums van Friso Wie- gersma. Muziek Jelle de Vries, piano en Jan Blok guitaar. Maandag 4 April, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van de dansparodiste Lotte Gos- lar en haar ensemble. Met de Deense con ferencier Freddy Albec, de pianist Nico Kaufmann en verder Merel Laseur en Albert Mol. Dinsdag 5 April, Stadsschouwburg, 20 uur: VARA-propaganda-avond met het cabaret „Waar de blanke top...." van Wim Son neveld, met medewerking van Conny Stuart, Karin Larsen, Mieke Last, Kitty Kluppell, Joop Doderer. Frans Vasen en Piet van der Meulen. Décor en costumes: Friso Wiegersma, muziek: Jelle de Vries, piano en Jan Blok, guitaar. Dinsdag 5 April, Minervatheater, 19.30 en 21.30 uur: Opvoering van Nijhoffs Paas spel „De dag des Heren" onder regie van Wim Paauw. (Bijzonder Kerkewerk Her vormde Gemeente Heemstede). Woensdag 6 April, Sionskerk, Eksterstraat, 20 uur: Opvoering lekenspel „Judas", onder auspiciën van Hervormde Jeugdraad Spaamdam. Donderdag 7 April, Sionskerk, Eksterstraat, 20 uur: Tweede opvoering van het leken spel „Judas", door de Hervormde Jeugd raad Spaarndam. Dagelijks, zolder Frans K Ismuseum: Voor stellingen door de werkende marionetten theaters van Don en Ly Vermeire en Feike Boschma. Avondvoo-stellingen om 20 en 21.30 uur. Kindervoorstellingen tijdens de Paasvacantie om 14 en 15.30 uur. daarbui ten op Woensdag en Zondag om 14 en 15.30 uur. DIVERSEN Vrijdag 1 April, Tuinzaal Concertgebouw. 19 15 uur: Onder auspiciën van de vereni ging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt de heer Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna in de concertzaal zal uitvoeren. Vrijdag 1 April, Vleeshal, 20 uur: Tot besluit van de Boekenweek 1955 houdt dr. A. Melchior een lezing met filmvertoning over zijn jongste avonturen, beleefd in de oerwouden van Brazilië. Vrijdag 1 April, Christelijk Lyceum, 19.30 uur: Jaarlijkse muziekavond door leraren en leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. Zaterdag 2 April, restaurant Dreefzicht, 20 uur: De cabaret-groep van de Oosthoek, „De Fantasten" presenteert onder het motto: „Wie verre reizen doet" een pro gramma van zang, muziek, dans, voor dracht, schetsjes en pantomime. Zaterdag 2 April, hotel „De Leeuwerik", 20 uur: Tijdens een feestavond van de Neder landse Reisvereniging voert de toneelgroep van de N.R.V. het blijspel „Echtgenoot gevraagd" van Florence A. Kilpatrick op. Na afloop bal. Zondag 3 April. Lidotheater, 11 uur: Bijzon dere voorstelling van de operafilm „La Bohème" met Martha Eggerth en Jan Kiepura. Zondag 3 April, Rembrandttheater, 11 uur: Vertoning van een Walt Disney-program- ma met onder meer Dombo" en de „Bevervallei Zondag 3 A> ril, Studiotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Rigo- letto" naar de gelijknamige opera van Verdi. Maandag 4 April, Concertgebouw, 20 uur: In de bovenzaal wordt onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeidsbureau een voor lichtingsavond over emigratie naar Austra lië gehouden. Dinsdag 5 April. Nederlands Hervormd Wijkgebouw. Gedempte Oude Gracht 104, 20 uur: Contact-avond ven de Anti-Vivi- sectie-Stichting met vertoning van licht beelden: met medewerking van Marijke van der Lugt, sopraan en Xees Blader groen, piano. HAARLEM. Men is thans bezig op den spoorlijn van Haarlem naar Overveen dubbel spoor aan te brengen. Er schijnt haast bij dit werk te zijn, want er wordt dag en nacht door een groote ploeg ar beiders aan gewerkt. Tot dusverre achtte de H. IJ. S. M. de opbrengst van de lijn HaarlemZandvoort onvoldoende, zoo dat men enkel spoor behield. Thans is blijkbaar dat euvel weggenomen. Er zul len nu met het zomerseizoen sneltreinen gaan rijden van Amsterdam naar Zand voort, die de hoofdstedelingen in een half uur naar de badplaats brengen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5