Dames Deux Pieces 't Zit vast vaster met VELPAFIN Voor de verdediging eventueel gebruik van atoomwapens Amerikaans systeem Agenda voor Haarlem Ministers van Buitenlandse Zaken over atoomproefnemingen I. KAN Be blauwe Gomboom Rijkspersoneel krijgt (voor zover mogelijk) vrij op 5 Mei .Clowntje Rick Minister Staf in Eerste Kamer: Reorganisatie van defensie-opbouw wordt thans bestudeerd Tsjechisch diplomaat vraagt asyl Zeelieden pleegden roofoverval Uw verloving Labour-partij behoudt meerderheid in Londen Churchill voelt niets voorNAVO-„parlement" Brits voorstel tot overleg met Rusland Mislukte aanslag op Truman berecht Zuid Korea vraagt atoomkanonnen 5 Met vrouw en kinderen van Schiphol naar Londen Nieuw commando voor „held van Dien Bien Phoe" Handelsonderneming CENTRA Straffen van zes en drie jaar geëist Examens Egypte berispt voor aggressie jegens Israel Voor de kinderen Maar „Tories" boeken winst in verschillende „counties" FEUILLETON Door Dorothy Quentin VRIJDAG 1 APRIL 1955 (Van onze parlementaire redacteur) In het antwoord van minister Staf op de door de senatoren gemaakte opmerkin gen over de begrotingen van Oorlog en Marine was het belangrijkste wat hij over het vraagstuk van oorlogvoering met ato- mische wapens zei. Vindt daarmee een aanval plaats, dan zullen, aldus de minister, de regeringen ongetwijfeld besluiten met dezelfde strijdmiddelen te antwoorden. Hierin ligt, volgens minister Staf, juist de mogelijkheid, dat men, zich bewust van de vreselijke vernietigende uitwerking van atomische wapens, van het voeren van een oorlog zal afzien. Aangezien de NAVO nooit tot een voldoende verdediging met „con ventionele" wapens in staat zal zijn, is het v/el nodig, zich ook op verdediging met atomische strijdmiddelen voor te bereiden. Deze versterking van de verdediging kan echter nooit een aggressief karakter dra gen. In een en ander zag de minister- een waarborg tegen een aanval. De integriteit van het NAVO-gebied, zo ging hij voort, zal met alle krachten wor den gehandhaafd. Als er een aanval cp een der West- Europese landen zou worden ondernomen, zal daaruit een wereldoorlog voortkomen. De uiteindelijke beslissing over het ge bruik van atomische wapens ligt niet bij de militaire leiding, maar bij de regeringen. In de NAVO zijn niet de voor strategische opdrachten bestemde eenheden opgenomen, te weten de strategische luchtmachten van Amerika en Engeland. Maar hiermee is nog niet gezegd, dat louter de grote landen over het gebruik van atoomwapens zullen be slissen zonder dat de kleinere er aan te pas kernen. Deze kunnen, vooral door wat zij zelf voor de gemeenschappelijke verdedi ging bijdragen, wel degelijk enige invloed in NAVO-verband uitoefenen. De minister zei voorts, dat thans bestu deerd wordt welke wijzigingen in de orga nisatie van de defensie nodig zijn wegens een eventueel gebruik van atomische wapens. Men houdt er rekening mee, dat wellicht een divisie van 18.000 tot 12.000 man kan worden teruggebracht. Tot eind 1956 zal het opbouwplan geen verandering ondergaan. De reorganisatie zal zich slechts geleidelijk dienen te voltrekken. Over hetgeen er met betrekking tot ge leide projectielen moet of kan gebeuren, kon de minister nog niets definitiefs mee delen, nu men nog in belangrijke mate in het stadium van onderzoek verkeert, ook wat de financiële zijde betreft. De verdediging van Noord-Oost-Neder land aldus nog een belangrijke verkla ring van de minister is nu opgenomen in het nieuwe operatieplan, zodat ons ge hele grondgebied verdedigd zal worden. De minister betoogde verder nog, dat wij een effectieve luchtverdediging krijgen. Het radar-waarschuwingsstelsel zal dit jaar geheel zijn vernieuwd. De luchtmacht zal over de modernste nachtjagers beschikken. Op 1 Januari 1956 zal onze luchtmacht, wat de luchtverdediging betreft, paraat zijn, zo verzekerde de minister. Jhr. Ruys de Beerenbrouck kreeg de toe zegging, dat bij de komende Grondwets herziening overwogen zal worden de uit drukking Land- en Zeemacht te vervangen door krijgsmacht. Staatssecretaris Kranenburg behan delde nog enige aangelegenheden samen hangende met productie en aanschaffing van allerlei materieel. Over de kwestie van het oefenterrein Terschelling deelde de staatssecretaris mede, dat alle hierbij be trokken instanties op 22 April ter plaatse een en ander nog eens zullen bekijken. Tenslotte nam de Kamer zonder hoofde lijke stemming de begrotingen van Oorlog en Marine aan. De Communisten lieten Jiun „tegen" aantekenen. ADVERTENTIE Volledige collectie Prijzen 59.- ƒ72.-, ƒ96.50 en hoger „Alleen om politieke redenen ben ik uit Damascus weggegaan en ik heb de Engelse autoriteiten verzocht mij voor enkele maanden asyl te verlenen", zo beant woordde Richard Sedlacêk een vraag van journalisten, die hem op zijn doorreis naar Engeland Donderdagavond op Schiphol een interview afnamen. De heer Sedlacêk is gedurende enkele jaren handelsattaché geweest van de Tsjechische gezantschap pen in het Nabije Oosten. Met zijn vrouw Alena en zijn zoon Richard, die vijfeneen- half jaar oud is, is deze Tsjechische diplo maat gisteravond om kwart over acht op Schiphol aangekomen. Reeds in Frankfort werd de familie Sedlacêk opgewacht door een groot aantal verslaggevers, waar hij in het Frans vei-klaarde „na drie jaar buiten Tsjechoslowakije vertoefd te hebben kan ik onmogelijk teruggaan. Ik houd van de vrijheid, maar onder de tegenwoordige omstandigheden is er geen vrijheid in Tsjechoslowakije". De heer Sedlacêk vertelde dat hij met zijn eigen wagen van Damascus naar Bey- roeth was gereden en daar het vliegtuig had genomen, dat hem via Amsterdam naar Londen zou brengen. Wat hij in En geland zou gaan doen was nog inzeker. In zijn levensonderhoud voorzien achtte hij voorlopig het voornaamste. Mevrouw Sedlacêk, een klein blond type, zeide zeer vermoeid te zijn en liet de be antwoording van diverse vragen geheel aan haar man over. De familie Sedlacêk heeft de reis naar Londen voortgezet. LANDAU (Duitsland) (United Press). Brigade-generaal Christian de Castries, de „held van Dien Bien Phoe" is hier Don derdag aangekomen om voor het eerst sinds zijn krijgsbelevenissen in Indochina een nieuw commando op zich te nemen. De Castries is benoemd tot plaatsvervan gend commandant van de vijfde Franse pantserdivisie, die hier haar hoofdkwar tier heeft. Overeenkomstig een besluit van de Raad gen, aan het rijkspersoneel op 5 Mei vrijaf ADVERTENTIE ZONDER VOORUITBETALING Rijwielen, v.a. 2.50 p. week Stofzuigers, v.a1.60 p. week Reeds meer dan 15000 cliënten maak ten gebruik van ons systeem. Geen Bank Discretie verzekerd GESLOTEN HUIS Kennemerplein 1 Tel. 19373 - Haarlem Alkmaarseweg 89 - Tel. 4561 - Beverw. VRIJDAG 1 April Stadsschouwburg: „Lessen in laster", Ne derlandse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest, m. m. v. de pianist Daniëi Wayenberg, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels-vallei", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 APRIL Stadsschouwburg: „Thee en sympathie", Rotterdams Toneel, 8 uur. Frans Hals: „Sas katchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacantie", 14 jaar, 2.50 uur. „Duivels- vallei", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Foei toch, Brigitte", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. voor de Burgerlijke Rijksdienst, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de overige ministers per circulaire doen we ten dat aangezien de viering van de bevrij ding dit jaar door tienjarige herdenking daarvan een bijzonder karakter zal dra- Voor de rechtbank te 's-Gravenhage hebben drie zeelieden terechtgestaan, die op 14 Januari een overval hebben gepleegd op de kassier van een margarinefabriek te Zoe'termeer. De officier van justitie requireerde tegen de 20-jarige A. L. uit Zoetermeer en tegen de 32-jarige L. T. G. uit Rotterdam, ieder zes jaar gevangenisstraf en tegen de 24- jarige H. de V. uit Rotterdam drie jaar. De drie mannen legden een volledige be kentenis af. Zij hadden reeds lang voor de overval, toen zij aan boord van een schip waren, plannen gemaakt „eens iets te on dernemen". Toen zij elkaar later in Rot terdam ontmoetten, kwam L. met een plan. Hij had al een paar keer in de fabriek te Zoetermeer ingebroken. L. bezat een re volver die hij in Italië had gekocht, Het was overigens geenszins de bedoeling ge weest dit vuurwapen te gebruiken, zo ver klaarde hij voor de rechtbank. Hij had er alleen maar angst mee willen inboezemen. Op de avond van de veertiende Januari waren de drie mannen het kantoor van de fabriek binnengedrongen. De 42-jarige kassier werd overmeesterd en de overval lers maakten zich meester van ongeveer 14.000. Voordat zij vluchtten, sloeg G. de kassier met een ijzeren staaf op het hoofd om te voorkomen dat hij alarm zou slaan. De buit werd onderling verdeeld, maar de mannen hadden er niet veel plezier van want de politie had hen spoedig te pakken. De rechtbank zal op 14 April vonnis wijzen. Utrecht. Geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde A: H. C. J. van Burik, Utrecht, (B): A. G. J. Brouwers, Utrecht, (F): J. W. Marsman, Vorden, (K): H. Veen, Amersfoort, F. J. J. A. van de Velden. Tilburg; doctoraal examen wiskunde: A. Jetten, Heesch (N.B.), doctoraal examen scheikunde: N. J. Moll, Utrceht, J. Lyckle- ma, Apeldoorn, G. H. van Vals, Utrecht en J. C. Oedam, Bilthoven. Doctoraal examen biologie: W. J. R. Lanzing (cum laude) Utrecht en mej. H. Mijsberg, Hilversum; doctoraal examen pharmacie: D. Westerink, Bussum en B. W. Grooters, Winterswijk. kan worden verleend, voorzover het bij zonder belang van de dienst zich niet daar tegen verzet. TEL AVTV (Reuter) De gemengde wapenstilstandscommissie heeft Vrijdag Egypte ernstig gelaakt wegens het onder mijnen van een Israëlische weg waardoor een Israëlisch officier gedood en een mili tair gewond werd. De commissie bestem pelt het incident als een „daad van aggres sie" en zegt, dat het de ernstige toestand, die reéds bij het gebied van Gaza bestond verergerd had. De Egyptische afgevaar digden in de commissie bestreden de uit spraak van de commissie. De minister zonder poi-tefeuille en de minister van Buitenlandse Zaken hebben in hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerp-begroting 1955 van Buitenlandse Zaken ontkennend gereageerd op de door vele leden geopperde noodzakelijkheid om van regeringswege een studiecommissie ter bestudering van de gevolgen van atoomproefnemingen voor de gezondheid der mensheid te bevorderen; zij zijn van mening dat dit in internationaal verband zou moeten geschieden. Boven dien achten zij het niet verantwoord aan te dringen op stopzetting van de atoomproef nemingen. Zij argumenteren dit standpunt door te wijzen op de noodzakelijkheid dat het Westen een afschrikwekkend defensie-apparaat stelt tegenover aggresieve bedoelingen van de Sovjet-Unie. ,,Het Westen dient als voorheen, in on derlinge samenwerking, op iedere eventua liteit voorbereid te blijven en duidelijk te tonen dat het niet bereid is zijn eigen exis tentie vrijwillig op te geven". Zij vermogen niet in te zien hoe in de op zichzelf be angstigende toestand een verandering ten gunste kan worden gebracht, zolang niet van communistische zijde de oprechte wens tot ontwapening onder internationale con trole blijkt te bestaan. „Het Westen moet noodgedwongen trach ten een zodanig bewapeningspeil te berei ken en te handhaven, dat de tegenpartij daardoor overtuigd wordt van het nutteloze van een aggressieve oorlog. Indien de mi nisters de bedoeling van de hiervoor ge noemde leden juist hebben begrepen, zijn deze vervuld van ernstige bezorgdheid of niet de voorbereiding van een dergelijk mi litair apparaat en de instandhouding daar van door het Westen, op zichzelf be schouwd, verschijnselen zijn, welke dode lijke gevaren in zich bergen. Zij kunnen de gedachtengang van deze leden niet tot de hunne maken. De inderdaad verontrustende situatie waarin de wereld zich bevindt, is niet het gevolg van de vrije keuze van het Westen, doch opgedrongen en node aanvaard. Een lichtpunt in dit in veel opzichten sombere wereldbeeld is echter, dat men mag hopen dat in het communistische kamp bij de huidige machtsverhouding de duidelijke waarschuwing van het Westen, dat wij „niet bereid zijn onze eigen existentie vrij willig op te geven", niet is misverstaan". Onder de huidige omstandigheden blij ven de ministers van mening, dat het niet verantwoord zou zijn aan te dringen op eenzijdige stopzetting door de Westelijke grote mogendheden van de proefnemingen op thermonucleair gebied. Anders dan blijkbaar door de vele leden, hier aan het woord, wordt verondersteld, hebben de ministers van meet af aan de ontwikkelingen van de waterstofbom met grote aandacht gevolgd. Hierbij wordt ech ter aanstonds opgemerkt, dat tot voor kort onvoldoende feitelijke en wetenschappe lijke gegevens ter beschikking stonden. Hierin is pas onlangs verandering gekomen onder andere door de publicatie van een rapport door de Atomic Energy Commission in de V.S. De ministers zijn met de hoger- genoemde leden van mening, dat kennis van zaken voor de overheid en een juiste wetenschappelijke voorlichting van de be volking dringend gewenst zijn. Omtrent het effect vain de proefexplo sies in de omvang zoals deze tot dusverre in de wereld hebben plaats gehad heerst in wetenschappelijke kringen nog verschil van mening. Rapport Uit het rapport van de zoeven genoemde Atomic Energy Commission valt de con clusie te trekken, dat de invloed van de proef-explcsies op de schaal waarop deze de laatste jaren hebben plaats gehad, niet En hoe was het inmiddels thuis? Ja, daar zaten tante Liezebertha en de jongens met bedrukte gezichten bij elkaar. Ze hadden allang gegeten, met lange tanden, en nog steeds was oom Tripje niet thuis gekomen. Tante Liezebertha was erg zenuwachtig en werd met de minuut onrustiger. En de jongens natuurlijk ook. Elk ogenblik keken ze op de klok, waarvan de wijzers steeds maar verder draaiden „Misschien is oom Tripje wel ergens op bezoek en heeft dat wat lang geduurd", meende Rick. „Oom Tripje zal toch heus wel komen", troostte Bunkie. Want ze zagen heel goed, hoe ongerust tante Liezebertha was. En zij zelf ook, hoor! Ze zaten daar maar aan tafel, zonder iets te doen. Tante Liezebertha had thee inge schonken, maar ze vergaten er van te drinken en de thee werd koud in de kopjes. Toen, opeens, sprong Rick op. „Daar zul je oom Tripje hebben!", riep hij. „Ik hoor de deur!" 99-100 zodanig is, dat van een vergiftiging van de atmosfeer zou kunnen worden gespro ken en de gezondheid en het voortplan tingsvermogen van de mens zouden worden bedreigd. De Nederlandse regering beschikt niet over wetenschappelijke gegevens, welke op dit ogenblik aanleiding geven voor een daarvan afwijkende opvatting. De mi nisters erkennen gaarne, dat de geruststel lende strekking van bedoelde verklaringen voor het heden geen garantie betekent voor de toekomst en dat ingeval van een wedloop in proefnemingen op grote schaal wel degelijk zelfs in vredestijd gevaren voor de mensheid zouden kunnen ontstaan. Het zou dan ook een heilzame waarschu wing zijn, indien door een wetenschappe lijk onderzoek de eigenlijke gevarengrens tijdig zou kunnen worden onderkend. De regering volgt daarom met grote aandacht de onderzoekingen, welke plaats vinden ter observatie van het luchtruim boven Nederland door de Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. in samenwerking met het Koninklijk Nederlands Meteorologisch In stituut. De ministers zijn echter van mening, clat de instelling van een studiecommissie, waarvoor door de hogergenoemde leden wordt gepleit, slechts zin zou hebben in internationaal verband. Zij achten dan ook de enige mogelijkheid van praktisch beleid om met onze voornaamste bondgenoten in contact te treden over de vraag, of en in hoeverre een internationale wetenschappe lijke studie, waarbij alle aspecten van dit vraagstuk worden belicht, van positieve waarde kan zijn, hetzij voor de beperking van de aan de proefnemingen verbonden gevaren, hetzij voor een meer volledige voorlichting van de volken. Zij wensen zich hun oordeel hieromtrent vooralsnog voor te behouden. ADVERTENTIE begint goed met EEN PAAR GLADDE RINGEN van SuweHier-IHIorioger BARTELJORIgSTRAAT 2 Tel. 13001 LONDEN (Reuter) De Labour-partij heeft haar 21-jaar oude meerderheid in de Londense graafschapsraad behouden, maar deze is aanzienlijk kleiner geworden. De conservatieven hebben namelijk veertien zetels erbij gekregen. Volgens de resulta ten van vanochtend is de verhouding thans Labour 66, Conservatieven 39. De verde ling van 21 zetels is nog niet bekend. Volgensh Reuter wordt de kans op alge mene verkiezingen in Mei a.s. door de Con servatieve winst groter. In Middlesex wonnen de Conservatieven zes zetels van de Labour-partij en bezet ten thans 52 zetels tegen Labour 35. Volgens de eerste uitslagen in achttien andere graafschappen in Engeland en Wales hebben de Conservatieven in ver scheidene van deze enige winst geboekt. In het algemeen is er niet druk gestemd. Naar schatting heeft in Londen iets meer dan dertig procent van de kiesgerechtig den zijn stem uitgebracht. Men wijt de geringe opkomst ten dele aan het niet- verschijnen der dagbladen. In de eerste negen graafschappen buiten het gebied van Londen die volledige re sultaten meldden, is geen verandering op getreden in de beheersing der raden door een der partijen. Maar in het door de con servatieven beheerste Buckingshamshire, ten Westen van Londen, waar de Labour- leider Clement Attlee en het linkse La- bourlid Aneurin Bevan wonen, boekten de Conservatieven een netto winst van twee zetels ten nadele van Labour. In Leicestershire verloor Labour vier zetels aan de Conservatieven en in North amptonshire twee zetels. ADVERTENTIE vlekvrije koudlijm van CETA BEVER (6) Ian voelde aan dat ze volkomen oprecht was, maar hij begreep ook hoe de mensen hier over zouden denken Hij merkte dus zo langs zijn neus weg op: Het is een mooi bedrag, Sally, twintig duizend pond belastingvrij! Je mag er blij mee zijn! Als alle formaliteiten vervuld zijn, kun je gaan wonen waar je zin hebt; je kunt gaan werken of niet werken, precies zoals je zelf wilt, je kunt een huis kopen en een auto enwel, het geeft je heel wat vrijheid, is het niet? De meeste mensen zullen je wel een geluksvogel noemen! Dat geloof ik ook, gaf ze toe met een biltere ondertoon in haar stem. Maar ik zal er geen penny van aanraken, behalve dan dat ik er de hotel-rekeningen mee zal betalen. Allemachtig, Sally! Drijf je het nu niet een beetje te ver? Ian's voorzichtige Schotse natuur kwam in opstand. Ze staarde naar de haven, voordat ze zich plotseling naar hem omdraaide en met een minachtend gebaar naar de kranten wees. Weet je waarop ze zinspelen? Ze ge loven allemaal dat ik wist dat hij me dit geld zou nalaten, dat het tussen ons was afgesproken. maar ik wist niets af van zijn privé-zaken! Zijn financiën regelde hij altijd zelf. Hij leefde zo eenvoudig.... ik had er geen notie van dat hij iets zou na laten. We.... we waren overeengekomen dat ik een salaris zou krijgen zodra ik helemaal ingewerkt zou zijn, en ik heb nooit iets etra's verwacht! Dat geloof jij toch wel, Ian? Enkele minuten lang keek hij naar het opgeheven gezichtje van het meisje en woog de mogelijkheden tegen elkaar af. Ian Macdougal was een goed arts en hij had een goede kijk op karakters; hij liet zich bij het beoordelen van mensen niet beïnvloeden door sentiments-overwegin- gen. Hij had Sally een aardig meisje ge vonden van het moment af dat hij haar had leren kennen, en hij was iedere dag meer voor haar gaan voelen. Was dit on verwachte niet gebeurd, dan zou hij haar gevraagd hebben over niet al te lange tijd met hem te trouwen. Zoals de dingen nu echter lagen, overdacht hij nuchter, zou het een heel ander aanzoek zijn. Sally Hughes was nu volkomen onafhankelijk. Dat was waarschijnlijk ook wel de be doeling van Sir James geweest. Ja, zei hij tenslotte, ik geloof je, Sally. Een zucht van verlichting kwam van haar lipen. Dan.... lees deze brief maar, Ian. Voor geen geld ter wereld zou ik hem hen willen laten zien. Ze bedoelde de verslaggevers, die al van de vroege morgen af aan het proberen waren haar te spreken te krijgen. Ze liep naar haar slaapkamer en kwam met een brief terug, die Ian met een glimlach van haar overnam. Lieve Sally, las hij. Daar ik de ontwikkeling van je karakter zeer zorgvuldig heb gade geslagen sedert ik voor het eerst het weeshuis bezocht, ben ik er zeker van dat je een goed gebruik zult maken van de gift, die ik je in mijn testament nalaat. Het zal voor jou waaischijnlijk een grote verrassing zijn, omdat we nooit financiële kwesties met elkaar besproken hebben, maar hoewel ik je niet wettelijk als mijn dochter heb geadopteerd, heb ik jou altijd als mijn dochter beschouwd, en daar ik geen familieleden meer heb, heeft onze vriendschap mij steeds veel goeds gedaan. Veel dank, m'n lieve kind, voor al je jeugdig enthousiasme en het vele werk, dat je voor mij hebt verzet. Ik zou het prettig vinden, als je van het leven ging genieten, en daar om heb ik er voor gezorgd dat je, althans financieel, betrekkelijk onafhankelijk bent maar niet rijk genoeg om fortuinzoekers aan te trekken. Ik zal altijd mijn testament bij me heb ben, daar ik voorbereid ben op een plotse ling einde; mijn verradelijke hart zou me in de steek kunnen laten! Treur niet om mij, Sally, ik heb een leven achter de rug, dat mij grote voldoening heeft geschonken. Je toegenegen dr. Jim Hij is een goed mens geweest, zei Ian nadenkend, toen hij de brief gelezen had. Hij was een engel! riep Sally uit. En zij laten doorschemerenzij insinu eren dat ik zijn natuurlijke dochter zou zijnof.of dat ik een gelukzoekster ben, die om hem heendraaide vanwege zijn geld. O, Ian, ik kan ze niet uitstaan en ik kan dat geld ook niet uitstaan! En rustiger voegde ze er aan toe: Ze hebben mijn hele leven opgerakeld; dat hij me uit een weeshuis heeft gehaald, alles. Ik kan niet door het hotel lopen zonder gefotografeerd te worden, zonder dat ze me op de hielen zitten. Ian liep naar het raam, waar Sally nog steeds stond, en nam haar handen in de zijne. Sally, je hebt in enkele dagen twee schokken te verwerken gekregen, terwijl je bovendien al opgewonden was van de reis en de vreemde omgeving in een voor jou nieuw land. En je moet de pers niet zo afvallen; tenslotte leest iedereen graag een sprookje over Assepoester, is het niet zo? Iedereen, behalve Assepoester zelf, antwoordde ze een beetje boos, en ik vind die weeshuis-geschiedenis heus niet zo erg, maar nu zeEn woedend ver volgde ze: Ik heb hen verteld dat ik niets verwachtte! En niemand geloofde me! Je zou hen die brief kunnen laten zien, stelde Ian voor, alhoewel hij zelf toch ook betwijfelde of hierdoor het ge klets en het geroddel uit de wereld gehol pen zou kunnen worden. Ze schudde echter het hoofd Neen, het is een erg persoon lijke brief. O, Ian, ik weet niet wat ik doen moet! Als ik naar Londen terug ga, zal het daar toch ook allemaal anders zijn nu dokter Jim er niet meer is. En de men sen zullen daar natuurlijk evengoed klet sen als hieren ik wil toch zo graag in Nieuw Zeeland blijven! Ian glimlachte plotseling. En waarom zou je niet in Nieuw-Zee- land blijven, Sally? Dat kan toch best! Niemand zal je dat verbieden! En na een tijdje zal iedereen alles vergeten zijn. Ik zal dat afchuwelijke geld weg geven zodra de notaris het mij gestuurd heeft. Ze leek, zoals ze daar stond met tranen op de wangen en haar handen gevangen in de zijne, nog zoveel op een kind! Zelfs Ian met zijn ongevoelige hart verlangde er op dat ogenblik naar haar te kussen, haar in zijn armen te nemen, maar hij begreep dat het daar niet het goede ogenblik voor was. De laatste weken waren voor haar al te vol met emoties geweest. Dokter Jim heeft jou-dat geld ge- LONDEN (United Press) Sir Winston Churchill heeft Donderdag de suggesties van de hand gewezen om een parlemen taire assemblée van NAVO-landen in te stellen die in vorm overeenkomst zou ver tonen met de Raad van Europa. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een liberaal parlementslid dat hem had voorgesteld, met de Amerikaanse en de andere betrokken regeringen de mogelijk heid te bestuderen van een dergelijk par lement. Churchill was van mening dat de Britse belangstelling en steun voor de NAVO het besten zouden kunnen worden gekanali seerd door officieuze bijeenkomsten van parlementaire vertegenwoordigers uit NAVO-landen, zoals er een voor deze zo mer in Parijs bepaald is. Churchill gaf tevens te kennen dat dit standpunt door een aantal andere NAVO- landen gedeeld wordt. LONDEN (United Press) Engeland heeft zijn Westelijke bondgenoten een voor stel gedaan voor een politiek in vier stadia betreffende besprekingen met de Russen, en die culmineren in een bijeenkomst „aan de top". Het plan is een compromis te be reiken tussen Churchill's voorkeur voor een onmiddellijk overleg op het hoogste niveau met de leiders van het Kremlin en Eisenhowers suggestie voor een bijeen komst op lager niveau. Volgens de kringen omvatte het Britse voorstel de volgende punten: Overleg tussen Amerikaanse, Britse en Franse functionarissen ter voorbereiding van een bijeenkomst van hun ministers van Buitenlandse Zaken; een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie ter voorberei ding van een conferentie met de Russen; een bijeenkomst van de Westelijke minis ters met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken; een conferentie „aan de top" met de Russische premier Boelganin. Begin volgende maand zal een studie groep van Westelijke functionarissen de geallieerde denkbeelden over de geprojec teerde bijeenkomst of bijeenkomsten in behandeling nemen. Haar aanbevelingen zullen worden overwogen door de minis ters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk in Parijs tijdens de Navo-bijeenkomst in Mei. Adenauer zal worden geraadpleegd en om advies wor den gevraagd, aldus de zegslieden. Teneinde eventueel geharrewar over de agenda te voorkomen zullen procedure vraagstukken zoveel mogelijk van te voren worden geregeld. NEW YORK (United Press). Negen leden van de fanatieke Puertoricaanse Na tionalistische Partij zijn Donderdag in New York veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van U/2 tot 6 jaar. Tegen een tiende zal op 15 April vonnis worden ge wezen. De negen werden veroordeeld we gens samenzwering om de regering omver te werpen. Hun veroordelingen zijn voort gevloeid uit de aanslag tegen president Truman die op 1 November 1950 in Wash ington ondernomen werd, en uit de schiet partij in het Huis van Afgevaardigden op 1 Maart 1954. Zij hebben niet zelf daaraan meegedaan. De enige vrouw in de groep, mevrouw Carmen Dolores Torresola, de 25-jarige weduwe van Girselio Torresola die bij de aanslag het leven liet, kreeg 4 jaar. Op 10 Maart zijn de nationalisten schul dig bevonden aan samenzwering om de regering omver te werpen door geweld, door te helpen de plannen voor de twee incidenten in Washington te smeden. SEOEL (A.F.P.) De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft Doderdag een stemmig besloten, de regering aan te beve len officieel de ongeldigheid van de Ko reaanse bestandsovereenkomst te bevesti gen. Ook besloot de vergadering de regering aan te bevelen aan de zestien UNO-landen die aan de zijde van Zuid-Korea hebben gestreden, te verzoeken hun troepen niet uit het land terug te trekken. Zoals men. weet acht Zuid-Korea zich niet gebonden door de bestandsovereenkomst, die de Zuid-Koreaanse regering destijds niet heeft willen ondertekenen. De Zuid-Koreaanse minister van Defen sie, admiraal Sohn Won II, heeft Donder dag meegedeeeld, dat hij de Amerikaanse minister voor het leger, Stevens, heeft ge vraagd, atoomkanonnen naar Zuid-Korea te zenden. Brug ingestort, 3 doden In Hyderabad (India) is een gedeelte van een brug ingestort. Drie personen zijn om het leven gekomen en 38 arbeiders moesten in het ziekenhuis opgenomen worden. schonken, Sally, het was zijn wens, zei hij voorzichtig, en als je het aan liefdadig heid gaat weggeven op het moment dat je het zelf krijgt, zullen er nog meer koppen in de couranten komen. De mensen zouden zelfs allerlei vervelende dingen kunnen gaan verzinnen, dat het bijvoorbeeld ge- wetensgeld zou zijn of zo iets! Nee, Sally, eerst moet deze geschiedenis in de ver getelheid zijn geraakt voordat je een of andere beslissing mag nemen. Ik had het veel prettiger gevonden als dokter Jim mij alleen maar een klein aandenken had nagelaten, zei ze met zulk een treurige klank in haar stem, dat Ian wel moest lachen. De meeste mensen zouden twintig duizend pond heus wel op prijs stellen en hij voegde er kalm aan toe: Het maakt het voor mij anders ook moeilijk! Voor jou, Ian? Waarom?, vroeg ze verbaasd, terwijl ze voorzichtig haar han den uit de zijne trok. O, bedoel je soms dat de mensen zullen gaan kletsendat wijdat we geen vrienden meer kun nen zijn? Ze dacht aan de afschuwelijke insinua ties in de kranten. Ze wist maar al te goed dat op het leven van een arts niets aan te merken mocht zijn. Dokter Jim, die steeds erg informeel was geweest, alhoewel hij nooit de goede vormen uit het oog had verloren, was steeds een ijverig voor stander van de beroeps-etiquette geweest. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7