Nieuwtjes over de tasseiunode in plastic Wandeling langs de Jaarbeurs-stands Een blouse ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Pelargoniums of Geraniums Twee goede vrienden van U...: Raadselachtige ondergang van schip op onbepaalde plaats Van Niel DIT MAKEN WE ZELF 'l over van oud brood lekkere hapjes Het vergaan van de „Klipfontein" voor Raad van Scheepvaart ER HANGT VEEL VAN AF Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voorU! VRIJDAG 1 APRIL 195 oor cle^Or ouw De luxe boodschappentas is te genwoordig bijzonder populair. Hier ziet men een emmermodel in perigord Een ander model van een luxe boodschappentas, ook wel „slads"- tas genoemd, is de tas in Picasso-dessin In de tassenmode voert plastic, dank zij de perfectionnering van het mate riaal en de schappelijke prijs in het zomerseizoen de boventoon. Willen we up to date zijn dan kiezen we een dei- modekleuren: rose, lichtblauw, wit, okergeel, ceriserood of lichtgrijs. Voorts handhaven zich het klassieke zwart en tinten van beige. Combinaties van twee tinten zoals rose en grijs zal men veel zien. De modellen zijn over het algemeen glad. Voor de jongeren zijn hoge sport en kleine koffermodellen populair, voor oudéren is er keuze uit een menigte fantasieën, royaal van formaat en voor zien van extra binnenvakken met rits sluiting. Er is een nieuw materiaal: perigord of mandjesplastic, dat doet denken aan de zittingen van ouder wetse stoelen, in rietkleur met bruin of wit met grijs. Tot een iets gekleder genre behoort het struisplastic, dat de struisvogelhuid imiteert. Luxe boodschappentassen zijn enorm populair, vooral het emmermodel. Ze worden ook wel „stads"tassen genoemd, daar zij veelal de handtas vervangen en plaats bieden voor niet te zware boodschappen. Behalve in effen plastic, worden zij ook gemaakt van perigord, ofwel bedrukt met Picasso-achtige mo tieven. En voor het nieuwe zilvergeld is al vast een handig klein beursje ge creëerd, de z.g. teddy-box, een bol- staand langwerpig model met een rits. Na enige uurtjes rondzwervingen over uitgestrekte afdelingen van het enorme Jaarbeursgebouw op het Vredenburg in Utrecht, is één ding heel duidelijk ge worden. Men zou inplaats van vier uur vier dagen nodig hebben om met ver moeiende Hollandse degelijkheid een uitgebreid en verantwoord verslag te kunnen geven van de nieuwste nieuwig heden, de mooiste mooiïgheden en de grootste bijzonderheden die uit binnen- en buitenland geëxposeerd zijn. Geluk kig is zo'n vierdaags bezoek voor mij niet mogelijk geweest. Ik heb uit de lijst der noviteiten enkele nummers opge pikt en ben daar op afgestevend. Stevig doormarcherend (voorzover dat moge lijk is in deze drentelende mensen massa) heb ik recht voor mij uitkijkend alle overige verleidelijke aantrekkelijk heden geen warme blikken geschonken en op deze wijs kwam ik terecht bij „het sprookje dat werkelijkheid is gewor den". Dit is de aanduiding voor de al- lervolmaakste keuken die ooit ergens kan bestaan, een bron van comfort en geriefelijkheid gemaakt van staal en bespoten met onafstootbare witte lak, voortreffelijkheden bezittend die bij een houten keuken niet eens ter sprake ge bracht kunnen worden. De keuken kan in een kleine ruimte worden ingericht. Hij heeft, als ik wel geteld heb, onder de aanrecht maar liefst acht kastjes en tien laden. Er boven hangen nog een stuk of wat kastjes en een doorlopende hoekkast. Naast de aanrecht kunnen ook nog enige stalen kasten worden geplant. Bovendien is zeer vernuftig in een schijnbaar verloren hoek een draai trommel aangebracht. Men drukt op een knop, het smalle deurtje praat onen en de tourniquet wordt zichtbaar, be staande uit drie lagen waarop een enor me hoeveelheid potjes en flesjes kunnen staan. De geëmailleerde gootsteen be staat uit twee bakken, één voor het Een vlot jasje van popeline, waterdicht en met een voering van vrolijk-ge kleurde plaid, is de ideale dracht voor de vrouw op de scooter in het komende jaargetijde. Het jasje kan met en zon der ceintuur gedragen worden. spoelen, één voor het wassen van de vaat. Er zit aan de kraan een extra knop, die als men hem oplicht een gum mi doucheslang blijkt te verbergen, welke men gebruikt om op de grond staande emmers zonder tillen met wa ter te vullen. De dekplaat van het buf fet van de aanrecht is gemaakt van Vi nyl, een materiaal dat tegen hitte en zuren bestand is. De kastjes hebben al lemaal een handige veers!uiting en bie den ruimte aan alles wat met eetkamer of keuken te maken heeft: eetservies, broodtrommel, groente, fruit, messen bakken, enzovoort. Beschikt men in de keuken over weinig ruimte, dan is een tafel al gauw een sta in de weg. Van daar dat hier een tafel onder de aan recht staat en alleen als hij nodig is uitgeschoven wordt. Als ik voor één keer eens een prijs zou mogeft noemen: dit sprookje is in beginstadium verkrijg baar vanaf vijfhonderd gulden en wordt in de loop der sparende jaren opge bouwd tot een werkelijkheid van vier duizend gulden. Stavast De aandacht van kantoren, inrichtin gen en grote huishoudens dient te wor den gevestigd op de Stavast-kop, het theekooje dat niet van het schoteltje kan glijden. Het schoteltje heeft een put in het midden en het kopje heeft onder aan een rand die in de put past. Zo kan de kop een hoek van vijfenveertig gra den maken zonder dat er scherven van komen. De fabrikant heeft overigens het schoteltje nog een practische handig heid meegegeven. Namelijk een randje aan de onderkant, zodat er een hele stapel op elkaar geplaatst (eigenlijk moet ik zeggen in elkaar geplaatst)kun- nen worden zonder dat ze gaan glijden. Deze stavast-kop lijkt ideaal voor de schoUwburg-koffie en voor oude men sen met onzekere handen. Het kopje is goedkoop, is effen getint en in acht kleuren verkrijgbaar Dezelfde firma levert in aardewerk een non-stop-filterpot. De koffie wordt in de enorme filter gedaan, in één keer wordt de filter met kokend water opge goten en dan afgesloten met een dubbel deksel. Deze bestaat uit een deksel die op de koffiepot past en een plaat met een brede gleuf. De losse plaat dient als afdruipbakje voor de filter als hij straks van de koffiepot wordt afgenomen. De brede gleuf vangt de overgebleven druppels op. Verrukkelijk is ook de electrische schaar voor iedereen die iets met knip pen te maken heeft. Zonder enige krachtsinspanning, zonder de vingers te bewegen, knipt dit apparaat textiel, plastic, kunstleder, papier, enzovoort, enzovoort. Het ding lijkt eigenlijk spre kend op een electrisch scheerapparaat. Aan de ene kant zit het snoer, aan de andere kant het zeer kleine schaartje dat door twee mesjes gevormd wordt. Het bovenste mesje krijgt vijfduizend trillingen in één minuut als men het rode knopje bovenop indrukt. Het on derste blijft onbewogen. Het schaartje wordt nooit bot want door de. trillingen slijpt het meisje zichzelf. Ik heb er even mee mogen knippen in een flanellen lap en heb deze met veel plezier in stukken geknipt. Hij knipt keurig recht en zonder moeite. De electrische schaar lijkt me bij uitstek geschikt voor kran tenknipseldiensten: nooit meer dat ver moeiende geknipknap met de lange oapiersehaar om dan toch nog een slor dig uitgeknipt berichtje te krijgen, maar ge steekt de schaar in het papier en keurig recht ligt even later het artikel uitgeknipt voor u. Deze schaar zal bin nenkort wel onmisbaar zijn in alle ma nufacturenzaken en mode-ateliers. ANNEKE. TT Dit wordt een „Verstroostinghe" aan alle vrouwen, die voor een uitverkoop zijn gezwicht. We weten zelf hoe dat gaat, eerst constateer je, dat je eigenlijk niets nodig hebt. Dan ga je eens kijken wat er allemaal te koop is en hoe goed koop je uit geweest zou zijn, als je wel iets nodig had gehad. En terwijl je daar zo half geïnteresseerd rond loopt, zie je plotseling „Het Lapje". Precies de kleur die je zo goed staat, een mooie kwaliteit en.... voordelig. Dus koop je het en toont het thuis verrukt aan je wederhelft, die zegt natuurlijk: „Leuk zeg, had je dat nodig?" Mannen kunnen zich nu eenmaal nooit voor stellen, dat je iets koopt omdat het goedkoop is en als je dan bij nader inzien merkt, dat het toch eigenlijk aan de kleine kant is, is de aardigheid er helemaal af. Vandaar deze troostrede. Wij gaan u heipen van 1 m stof van 130 cm breed een blouse te maken. Ons voor beeld is getekend voor 96 cm B.W., maar u kunt het patroon, dat maar heel eenvoudig is, gemakkelijk ver groten. Voor- en achterpand zijn gelijk, op de hals na, die vóór dieper is. We teke nen een rechthoek op een stuk papier van 65 bij 44 cm. We tekenen hierin de beide halslijnen. Vervolgens vanaf het schouderpunt naar rechts een lijn trekken van 55 cm die 19 cm onder de lijn van de rechthoek eindigt. Aan de onderkant 20 cm opzij meten en van daar 11 cm omhoog. Nu vanaf die 11 cm naar rechts een lijn trekken van 35 cm die 20 cm onder de lijn vanaf de hals, ophoudt. Daarna de bovenste lijn bij het laagste schouderpunt, 2 cm omhoog tekenen en over dit punt de nieuwe lijn trekken. De lijn onder de arm rond bijtekenen, en ons patroon is klaar. Moet men werkelijk zoveel weggooien? „Restverwerking" is een niet onbe langrijk deel van de dagelijkse bezig heden der huisvrouw waar 't verzórgen der maaltijden betreft. Er zijn zo vaak hapjes van het een of ander over en 't is niet altijd even eenvoudig zo'n restje te verwerken tot een weer smakelijk en gezellig uitziend gerecht. Laten we U op weg helpen met een paar recepten. Geroosterd brood met kaasboter. 4 sneetjes oud wit brood, 4 lepels ge raspte oude kaas 40 gr. margarine, wat fijngehakte peterselie. Snijd de sneetjes brood doormidden en haal de bovenkorst eraf. Rooster ze goudbruin. Roer de margarine met de kaas tot een roomachtige massa ont staan is. Voeg hieraan de fijngehakte peterselie toe en smeer deze pasta op de geroosterde stukjes brood. Dien ze warm op. Inplaats van kaas kan men b.v. ook kerrie nemen. Turfjes met bessensap. 6 sneetjes oud witbrood, stukje margarine. 2.5 dl bes sensap, 2.5 dl water, pijpkaneel, 4 lepels suiker, 10 gr; aardappelmeel. Snijd van het brood de bovenkorst af en verdeel iedere boterham in 4 reepjes. Smeer deze reepjes aan alle kanten in met margarine en bak ze in de koekepan goudbruin. Men kan ook een stukje margarine in de pan smelten en hierin de niet ingesmeerde reepjes bakken. In dit geval zijn de reepjes meestal iets vetter wat in combinatie met het bessensap niet smakelijk is. Zet het water op met een stukje pijp kaneel en laat dit een poosje trekken. Bind dan het water met het aange- U vouwt de stof dubbel en knipt eerst het rugpand en daarna het voorpand (met de lagere hals dus) uit. Midden achter knipt u een split van 12 cm en passepoileert dit. De boorden kunt u zelf breien, U kunt ook een stel kant en klaar kopen! U kunt ze aanstikken, als u ze onder het naaien uitrekt. Naai tenslotte een ritssluiting in het split. Hopelijk heeft u nu geen spijt meer van uw koop! L. C. B. maakte aardappelmeel, voeg de suiker toe, haal de pijpkaneel eruit en doe het laatste het sap erbij om geur en smaak- verlies te voorkomen. Dien de turfjes en het sap apart op omdat het brood anders zacht wordt. Broodschoteltje met kaas. 200 gr. oud brood zonder korst, 5 dl melk, 100 gr. geraspte kaas, 1 ei, (fijngesnipperde ui) margarine. Kook van de melk en het brood op de gewone wijze broodpap en roer hier door de geraspte kaas en desgewenst een stukje margarine. Voeg iets van deze warme pap bij de dooier van het ei dat eerst uitgeroerd is. Doe dit beetje pap weer in de pan terug maar laat ze niet meer koken. Voeg zonodig nog wat zout toe. Klop het eiwit stijf en ver meng hiermee luchtig de pap. Doe de massa in een vuurvast schoteltje, maak het af met een dun laagje paneermeel en kleine klontjes magarine. Laat er in de oven een bruin korstje op komen. Wanneer men er op gesteld is kan men wat gebakken ui aan de pap toe voegen. In de volksmond wordt Pelargonium geranium genoemd en hoewel dat hele maal verkeerd is, weet u nu toch wel welke plant we hier op het oog heb ben. Menigeen probeert die plant over te houden en dat lukt ook wel; nu zal ze echter verpot moeten worden. De te lang uitgegroeide stengels kan men dan ook een flink stuk terug snijden en dan dient men alle oude droge aarde die zich in de pot bevindt te verwijderen. Dan neemt men verse bloemistenaarde en spoedig zullen dan nieuwe groene scheutjes tot ontwikkeling komen. De jonge koppen die men afsnijdt kan men nu als stekken gebruiken. In een potje met zanderige aarde zullen ze vrij gemakkelijk wortels vormen doch dan dient men hen wel de eerste veer tien dagen uit de volle zon te houden. Pelargoniums voldoen alleen maar in dien ze kunnen groeien in een zonnige vensterbank of op een beschut zonnig plekje in de volle grond van de tuin. Daarmee zal men echter nog moeten wachten tot begin Mei. Voor uw bal- De bloeiende Pelargonium of Geranium konbakken zijn het ideale planten vooral indien de rode geraniums ge bruikt worden in combinatie met de mooie donkerblauwe lobelia's. De bloe mist heeft beide voor u in voorraad en uw bakken kunnen dan na half Mei be plant worden. G. KROMDIJK ADVERTENTIE 'w spiegel, die U vleiend kan vertellen, hoe charmant U et weer uitziet, maar die óók niet zwijgt, als U het dagelijks contact met die andere vriend, Uw COSMETICA Dr. VAN DER HOOG Verzuimt. Houdt Uw goede vrienden in ere Verzorg Uw huid met de medisch verantwoordc- COSMET1CA, volgens recept van Dr. P. H. v. d. Hoog (huidarts). Zij wekken en bewaren Uw charme. Speciaal .fgestemd op ons klimaat en type en dus ook voor U de idca'.i COSMETICA. Huidverzorging op medische basis De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is Donderdag het onderzoek be gonnen naar het vergaan van het 10.555 b.r.t. metende m.s. „Klipfontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij Den Haag, op 8 Januari 1953 nabij Ponta Zavora voor de kust van Por tugees Oost-Afrika. Zoals bekend konden alle 103 passagiers en de 118 bemannings leden veilig in de sloepen komen, voordat het schip, dat op een onbekend voorwerp onder water was gestoten, onder de golven verdween. Een half uur later konden alle opvarenden door het Engelse m.s. „Bloem- fontein-Castle" worden opgepikt en over gebracht naar Beira. Als eerste werd de kapitein, de heer J. H. Oosterhuis uit Heemstede gehoord. Hij vertelde dat het schip een rondreis maakte via de Kaap heen en langs de Oostkust van Afrika terug: Ter plaatse was hij zeer goed bekend, omdat hij in dit gebied op een kustvaarder van de reeds genoemde maatschappij had gevaren. Aan boord waren alleen Engelse kaarten bij gewerkt tot de dag van vertrek van de „Klipfontein" uit Lorenzo Marques (naast Beira). Toen men op 8 Januari 's morgens ADVERTENTIE Al koopt U een collier van ver over de honderd met een paar nylons en een Bally schoentje, „geslaagd" wordt het pas, wanneer daarbij Uw regenmantel 't goed doet. Prettig dat LIPPITS zo'n prachtige collectie heeft. JE». Anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM in alle vroegte uitvoer was het goed weer. Volgens de gebruikelijke instructies moest men zo snel mogelijk naar de volgende haven Beira varen. Het was bekend dat daar maar één ligplaats beschikbaar was en de „Bloemfontein-Castle" was ook onderweg naar Beira. Met een gemiddelde snelheid van 17 mijl was de „Klipfontein" naar deze plaats gevaren. In het middagbestek was de kapitein volgens zijn bepaling drie en een halve mijl uit de kust geweest. Het punt Zavora was hij op 134 mijl van de branding voui- bij gevaren. De vraag van de voorzitter, prof. mr. J. Offerhaus, of hij volledig op de radar had vertrouwd, beantwoordde de kapitein bevestigend. Op dat moment, kort voor één uur, was het weer wat buiig ge worden. I-Ict schip bevond zich toen bijna drie mijl uit de kust. De kapitein had toen de koers wat gewijzigd. Op de Engelse kaart stond op dit punt een waarschuwing dat men daar rekening moest houden met onregelmatige stromen in de richting van de kust. Volgens de kapitein was daar geen ondiepte. Om 18 minuten over één door voer een lichte trilling het schip, gevolgd door drie stoten. Zeer uitvoerig werd het verhoor over het juiste punt waar het schip zich op dat moment zou hebben bevonden, aan de hand van de gebruikte kaart en een Por tugese kaart, voortgezet. De kapitein zeide in de overtuiging te hebben verkeerd, dat zoals hij het uit drukte de zaak daar schoon was. Hij merkte op, dat de dieplelijnen, die de Portugezen en „De .Holland" van zijn rede rij hadden vastgesteld, van elkaar afwij ken. Hij bevestigde op een vraag van de voorzitter, dat er inderdaad risico bestaat als direct langs de kust wordt gevaren. De voorzitter citeerde nog een uitlating van een Portugees visser, die de Klip fontein dicht onder de kust had waar genomen en een ramp had verwacht. Het Portugese opnemingsvaartuig had ergens een ondiepte geconstateerd. Later is echter de aanvankelijk uitgegeven waarschuwing daarvoor ingetrokken. Eenzelfde vaartuig van Engelse natio naliteit had 3,8 mijl uit Zavora een on diepte waargenomen. De kapitein had bij vroegere verhoren verklaard te hebben aangenomen, dat dit het punt kon zijn geweest waar het schip op een obstakel was gestoten. Ter zitting vanochtend gaf hij een andere mening. Dit deed de voor zitter opmerken, dat de raad nu ging twij felen aan de juistheid van zijn waar nemingen. Vervolgens werd de thans 61-jarige Klipfontein-passagier de heer S. E. Hocke uit Aerdenhout gehoord, die kort na de aanvaring een foto heeft gemaakt waarop een'stuk van de railing en van de kustlijn voorkomen. De heer Hocke vertelde, dat hij omstreeks één uur aan tafel was ge gaan. Toen hij het schip voelde stoten was hij naar zijn hut gegaan „om zijn foto toestel te halen omdat hij meende, dat het nuttig zou zijn dit moment vast te leggen". Dit fotomateriaal was ter hand gesteld van ir. J. Visser, docent aan het Inter nationaal Opleidingscentrum voor Lucht- kartering te Delft. Ir. Visser heeft deze foto met ander beschikbaar materiaal uit voerig onderzocht en de opnamen met elkaar vergeleken. Een van zijn conclusies was dat het punt waarop de heer Hocke zijn foto had genomen Noordelijker lag, dan de plaats waar een Engels opnemings- vaartüig een ondiepte had aangetroffen. Voorts was hem bij zijn onderzoek ge bleken, dat de foto van de heer Hocke, die de meeste punten van overeenstemming had met een der foto's die een plaats aan gaf, die één mijl dwars van de ondiepte lag, die op de Portugese kaart staat. Daar na werd de zitting geschorst. In de 's middags voortgezette zitting deelde de kapitein mede, dat bergers de bodem van het wrak hebben laten sprin gen en 1100 van de 1500 ton koper was geborgen. Op de kernvraag „Hoe is deze ramp te verklaren, zelfs als het schip drie mijl uit de kust is geweest" antwoordde de kapi tein: „Ik kan het zelf niet verklaren en ik zal het nooit kunnen". Een der raadsleden merkte op, dat zijns inziens het traject naar Beira onder een zekere spanning was afgelegd omdat de „Klipfontein" voor de „Bloemfontein- Castle" binnen moest zijn in Beira. De kapitein zeide hierop, dat het een kustreis was. Ook indien hij geen haast zou heb ben gehad, zou hij niet anders hebben gevaren. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart stond nogmaals uitvoerig stil bij een scheepsverklaring, die direct na het on geval aan boord van de „Bloemfontein- Castle" was opgemaakt, en door de offi cieren was ondertekend. Zeer nadrukkelijk verklaarde de kapitein, dat de opstelling van deze verklaring absoluut geen afspraak is geweest doch in vrije wil door alle be trokkenen in gemeenschappelijk overleg was afgelegd. Tot slot werd de derde stuurman, de 27-jarige F. Prass uit Haarlem als getuige gehoord. Zijn verklaringen stemden in grote lijnen overeen met die van de kapi tein. Om twaalf uur des middags was hij op wacht gekomen. De kapitein was, naar hij zei, belast met de navigatie. De koers, die de gezagvoerder aan de roerganger had opgegeven, had hij regelmatig gecon troleerd. Zeer positief was hij in zijn ver klaringen op vragen of er mogelijk een andere, van de opgegeven koers afwijken de, was gestuurd. Dit was volgens hem niet het geval geweest. Volgens zijn schat ting was op het moment van stoten het schip twee mijl uit de kust geweest. Daarna werd de zitting geschorst tot Woensdagmorgen 6 April, als de eerste stuurman, die thans op zee is, in Neder land terug is. ADVERTENTIE mo ol't Sant poort erplci n 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 ADVERTENTIE adviseert U gaarne. Een specialiste van dit wereldberoemde schoonheidsinstituut is van Maandag 4 April tot en met Vrijdag 8 April in onze parfumerie-afdeling aanwezig voor het geven van gratis adviezen voor huidverzorging en make-up. Maakt tijdig Uw telefonische afspraak. parfumerie N.V., Gr. Houtstraat 92, Haarlem. Tel 12160

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9