Bouw van houten school gebouwen in Haarlem-Noord ©Sm levert diet m 'ZZ-Z! - De blauwe Gomboom TON THOOLEN .Clowntje Rick N.Ph.O. besloot winterseizoen de troef Muziekavond Eerste Christelijk Lyceum neven aan de redactie Double Six M kan grote tegenstand verwachten ZATERDAG 2 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT oJwietica AINDERIIOOG Veel belangstelling voor jubileum ir. J. Pool Rioleringswerken bij station te Bloemendaal Feesten in Oud-Schoten VAN OOSTEN" A J W. F. A. Potjer overleden Mejuffrouw M. H. Leistra kwart eeuw zuster Voor de kinderen Koopman reed zonder rijbewijs, 200,- boete Eieren zoeken in weiland „ergens in Haarlem-Noord" Mej. H. N. Machielse vijftig jaar bij Funke Fancy-fair in Oud-Schoten Draverijen te Mereveld STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) RESA-HILVERSUM FEUILLETON Door Dorothy Quentin In het gedeelte van Haarlem, gelegen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zullen met ingang van de cursus 1955-1956 voor het lager onderwijs beschikbaar zijn 78 defini tieve en 17 hulplokalen, aldus delen B. en W. aan de gemeenteraad mede. Er dient ter voorziening in de behoefte aan lokaalruimte voor het lager onderwijs gesticht te worden op het terrein aan de Waalstraat een houten schoolgebouw met acht leslokalen; aan de Jan Gijzenkade na bij het Schotervoetpad een houten school gebouw met zes lokalen; aan de Roerdomp straat hoek Vondelweg een houten school gebouw met twee leslokalen. B. en W. stel len de raad voor daartoe over te gaan en vragen bedragen van onderscheidenlijk ten hoogste f 183.100, f139.800 en f38.550. Het aantal leerlingen voor deze tak van onderwijs stijgt in Haarlem-Noord mede ten gevolge van de snelle voortschrijding van de bebouwing tot een zodanige hoogte, dat huisvesting aanwezig moet zijn voor ze ker 84 klassen voor gewoon en 20 klassen voor voortgezet en uitgebreid lager onder- wijs. Voor de goede gang van het onderwijs aan de scholen voor voortgezet onderwijs is het noodzakelijk, dat zij kunnen beschikken over vaklokalen voor het onderwijs in de natuurkunde, huishoudkunde e.d. Omdat de voor de wijk ontworpen permanente school gebouwen, alsmede het ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart te stichten gebouw voor de gemeentelijke school voor ulo niet tijdig gereed kunnen zijn, kan alleen in de behoef te worden voox-zien door het stichten van houten hulplokalen. De lokalen aan de Waalstraat zijn bestemd voor de Hilde- brandschool voor MUBO, die aan de Jan ADVERTENTIE GRATIS HUIDANALYSE ontvangt U bij Dameskapper Schoonheidsspecialist Marnixstraat 119 - Haarlem - Tel. 23138 Onder grote belangstelling heeft Vrijdag ir. J. Pool, sinds 1938 in Bloemendaal woon achtig, in het bijzijn van zijn echtgenote en kinderen in Amsterdam zijn zilveren jubi leum gevierd bij de firma Groeneveld en Van der Poll, in de wandeling beter bekend als „Groenpoll". Op het kantoor van de firma werd des morgens een intieme bijeenkomst van staf leden en afdelingsvertegenwoordigers van het duizend man omvattende bedrijf gehouden, waarbij achtereenvolgens hartelijke woorden tot ir. J. Pool werden gesproken door de directeur, de heer W. van den Boi'n, de chef de bureau van de afdeling van ir. Pool, ir. P. W. C. A. L. Vogelesang, een der oudste medewerkers van de jubilaris en chef van de regelafdeling, de heer C. van der Maal en de heer C. A. Breedtbruijn namens de perso neelsvereniging. Al deze gesproken geluk wensen gingen vergezeld van stoffelijke blij ken van herinnering aan deze heugelijke dag. Van de Nederlandse maatschappij van Nij verheid en Handel ontving de jubilaris de zilveren plaquette. Later op de dag werd het gezin van ir. Pool een lunch aangeboden door de directie van Groenpoll. Aan deze lunch spraken de heer J. W. Willemsen, te Haarlem, oud-directeur en thans nog commissaris van het bedrijf, en de tweede directeur, de heer A. R. O. van Nierop. Tenslotte recipieerde de zilveren jubilaris in de middaguren van drie tot zes uur in het Carlton hotel. Behalve de ongeveer tweehon derd belangstellenden, die de jubilaris per soonlijk de hand kawmen drukken, ontving hij hier ook tientallen gelukstelegrammen en brieven. De assistent-districtscommissarissen in het district Haarlem van de vei-eniging De Nederlandse Padvinders, waarvan ir. Pool districtscommissaris is, ir. D. A. Bonhof en D. Renzenbrink, vertegenwoordigden de pad vindersbeweging. Verder waren er leden van de Soefi-beweging. centrum Bloemendaal, waarvan ir. Pool lid is. B. en W. van Bloemendaal hebben Vrijdag middag aanbesteed het maken van hoofd rioleringen, twee nooduitlaten enzovoort bij het station Bloemendaal (het werk omvat het onder de spoox-lijn HaarlemUitgeest door persen van twee hoofdriolen, het ma ken van ongeveer 540 meter hoofdi-iool met toegangskokers, twee nooduitgangen ën het uitbreken en afvoeren van ongeveer 190 meter bestaande riolering) en het maken van hoofdrioleringen enzovoort in de Iepen laan (het werk omvat het verwijderen van 10.500 m.2 asfaltverharding met fundering enz.). Ingekomen waren tien biljetten, laagste inschrijver voor beide werken was de heer G. Hulsebosch te Bloemendaal voor f227.261 en hoogste de heer J. G. Nelis te Haarlem voor f283.336. Gijzenkade voor de Louise de Colignyschool voor ULO en die aan de Roei'doinpstraat ter uitbreiding van het aldaar bestaande vier-klassige hulpgebouw. Het negende en laatste V-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, bracht gistei-avond het eind van het Win terseizoen. Er \yerd onder leiding van Toon Verhey en met medewerking van de jonge pianist Daniel Wayenberg geestdriftig ge musiceerd. De „panache" waarmede Wage- naar's ouverture „Cyrano de Bergerac" in zette, ki-eeg zelfs een équivalent in een overmoedig geladen en lu-achtige vertol king van Grieg's Piano-concert, die nau welijks ruimte liet voor de sfeerrijke poë zie van deze typisch romantische compo sitie. Daniel Wayenbex-g, een zes-en-twin tigjarige Nederlander, die in Parijs zijn opleiding ontving en die ook daar nog woont, is een virtuoos van de nieuwe stem pel, toegerust met de fabelachtige techniek, die het menselijk organisme zo i-alioneel mogelijk aanwendt en hiermee in staat is elk sport-recoi'd op het gebied van een piano-race te breken. Toen ik hem in het najaar in het Concertgebouw te Amstex-- dam hoox-de in het Eerste Pianoconcert van Beethoven schonk die rationele instelling van zijn spel veel bevrediging. De jonge Beethoven kan daarmee gediend zijn. Met Grieg is het anders gesteld. Daar gaan de kleur, het poëtisch sentiment en de lenig heid van het tempo een hartig 'woordje meespreken; daar verwachten wij dat de bezieling van de vertolker iets zal toevoe gen aan het notenbeeld, een bezieling die een zwakke nuance een strelende teder heid kan geven en die in een krachtsont lading het vuur der ware geestdrift weet te leggen, niet het koude vuur van een fortissimo zonder meer, maar het zwellend gevoel van de romantische zucht naar groots doen. Ik weet dat velen van de jongere generatie dit alles ouderwets vin den; het is hun goed recht. Maar waarom dan een muziek willen vei'klanken, waar voor men de sensus mist? Of wij ouderen het dan zoveel beter weten? Wij staan ten minste dichter bij de componist en maar dat is misschien ook een ouderwetse op vatting in de ogen van de huidige rationa listen wij menen nog steeds dat de in terpreet zich in te zetten heeft voor de auteur, wiens plaats hij inneemt als hij zijn werk vertolkt. Grieg is op dit punt misschien wel het meest kwetsbare geval. Tsjaikovsky kan wel wat meer „lijden" en ik hoop van harte diens Pianoconcert eens van Wayenberg te horen, overtuigd als ik ben, dat hij er furore mee zou maken. Want dat hij brillant piano speelt hebben wij deze avond voldoende ervax-en. Maar de poëzie kwam hoofdzakelijk van Verhey en het orkest. Die hadden zij in menigvuldige vormen ook i'uimschoots geboden in de magistrale opverture van Johan Wagenaar en zij re geerde in haar edelste vorm, als emanatie van de absolute muziek der Symphonie van Franck, de componist die, zonder het zelf te beseffen, een poëet was, voor wie de vormschoonheid alles inhield. De liefde volle vertolking van Verhey en de zijnen wekte als steeds de nobele sfeer, die elke verantwoorde uitvoering van dit meester werk uitstraalt. JOS. DE KLERK. De Vereniging tot viering van nationale dagen ..Oud-Schoten" vergadert Dinsdag avond 5 April in het Kajottersgebouwtje aan de Lingestraat. Besproken zullen wor den de progi-amma's voor 30 April en 5 Mei a.s., terwijl ook een passende herdenking aan de orde zal komen. Op Koninginnedag zal des avonds om zeven uur een damesvoetbal wedstrijd worden gehouden. Men hoopt sug gesties te vernemen voor een bloemencorso in het noordelijk stadsdeel. ADVERTENTIE k. DIVANBED M. STAALDRAAD MATRAS GEVULD LINNEN MATRASDEK BINNENVERENDE BOVENMATRAS compleet 30,^® MET 10 1AAR GARANTIE VAN: Barteljorisstr. 13-17, HAARLEM De algemene ervaring van muzieklera ressen en -leraren bij het lesgeven aan leerlingen van middelbare scholen heeft geleerd, dat de muziekstudie door het vele huiswerk danig in de knel komt. Het is een reëel probleem, dat in muziekvak kringen ernstig wordt opgevat. Een oplos sing er voor is helaas nog niet gevonden. Maar ondanks de moeilijkheden worden er altijd nog leerlingen gevonden, die toch lijd vinden om muziek-studie als een be- vx-ijdende onderbreking van schoolstudie te ondernemen. Ook op het Haarlemse le Christelijke Lyceum worden zij gevonden, zelfs zoveel, dat het zin kreeg om met deze ijverige muziekenthousiasten een complete muziek avond te organiseren met een omvangrijk programma. Een talrijk auditorium was gisteravond in de aula van het lyceum getuige van deze verheugende demonstratie van muzi kale gerichtheid. Een gerichtheid, die zich in instrumentale en vocale muziek uit leefde. De instrumentale solisten telden naast zeven pianisten, drie organisten, naar ver houding merkwaardig veel. Maar deze aantallen verhouding toonde wel aan hoe in de kringen van het Christelijk Lyceum de belangstelling voor het orgel leeft en dat die interesse niet in passiviteit is blij ven steken. Met een verdienstelijke uitvoering van het zesde Kleine Preludium en fuga voor orgel van J. S. Bach werd het concert ge opend. Later volgde er een technisch al heel behoorlijk beheerste vertolking van Bach's koi'aalvooi'spel „Wir glauben all in einem Gott" en de knappe voordracht van het le Oi-gelkoraal van Hendrik Andries- sen bewoog zich al op een aanmerkelijke hoogte van orgelspelkunst. Het ontstemde orgel en de te kleine uitvoeringsruimte waren evenwel nadelig voor de indruk van Andriessen's jonge spontane compositie. De pianisten onder de leerlingen brach ten allerlei compositie ten gehore. Er klonk een gevoelige Spaanse dans voor de pauze en daarna nog een dans uit hetzelfde land over de Pyreneën in een vlot tempo en pittig rhythme. Een bewei-king van het Wiegenlied van Bx-ahms bracht de romantiek van om streeks 1900. Een mooie keuze vormden de schone Sonates van Scarlatti en met de Arabesque in E van C. E. Debussy werd ook muziek van voortreffelijk gehalte ge bracht. Een door en door muzikale vertolking van de Nocturne in E van Fr. Chopin ver dient speciale vermelding, evenals de met virtuoze allure gespeelde Improinptu in Es van Fr. Schubex-t. Een bijzondere muzikale genieting bracht het optreden van het meisjeskoor. Onder de bekwame en artistiek verantwoorde leiding van de muzieklerares van het ly ceum, mejuffrouw Didi Sanders zong het jeugdige ensemble twee duetten van Pur eed met weloverwogen voordracht en gave klank. Heel fijn klonk ook het charmante „Standchen" van Fr. Schubert met de sympathiek vertolkte alt-solo. Dat de muziek op het Christelijk Ly ceum zo hoog gehouden wordt, vindt ook zijn verklaring in de houding van de leraressen en leraren, waarvan er enkele, zij het dan als amateurs, met grote am bitie de toonkunst beoefenen. Op deze avond hoorde men de lerares mejuffrouw R. Sanders, begeleid door haar zuster Didi Sanders, met warme stem en eenvoudige gevoelige uitdrukking twee Italiaanse lie deren zingen. En dr. P. Eringa gaf als solo-violon-cellist, aan de vleugel ter zijde gestaan door zijn collega de heer H. J. Dirksen, door expressieve toonvorming op vallende vertolkingen van werkjes van Klengel en Mendelssohn. De heer Dix-ksen leidde ook een uit leer lingen gevormd gemengd koor, dat met accompagnement van orgel en piano een ADVERTENTIE yc Type G-50 to. In de oudei-dom van 58 jaar is te Haarlem overleden de heer W. F. A. Potjer, kei-krent- meester van de Evangelisch Lutherse ge meente. De thans overledene heeft vroeger vele jaren als stuurman gevaren. Om gezond heidsredenen moest hij die functie neer leggen. Daarna kwam hij bij het departe ment van Landbouw en in de oorlogsjaren was de heer Potjer chef van het kantoor Haarlem voor Aankoop en verkoop van akkex-bouwpi-oducten (AVA). In die functie had hij veel te maken met de distributie van levensmiddelen en met de verdeling van de Zweedse goederen van het Rode Kruis. De heer Potjer heeft zijn krachten gegeven aan enkele commissies van de Evangelisch Lutherse gemeente. Hij was de laatste jaren kerki-entmeester, penningmeester van het college van regenten van het Lutherhuis en oud-voorzitter van de jaarmarkt, die tot doel had gelden te vexv.amelen voor het stichten van een Lutherkapel in Haai'lem-Noord. Voorts heeft de thans ovexdedene deel uit gemaakt van het bestuur van de Haarlemse Jachtclub. Aan de voorbereiding van diverse nationale wedstrijden heeft de heer Potjer medewex'king vei-leend en ook heeft hij ge ijverd voor verbetei-ing van het clubhuis aan het Noorder Buiten Spaarne. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot in stilte verast. Iti Grote Gasthuis Vrijdag heeft mejuffrouw M. H. Leistra het feit herdacht, dat zij 25 jaar zuster is in dienst van het Grote Gasthuis. De jubi- laresse, die thans hoofdzuster is op de ope ratie-afdeling, is in de regentenkamer toe gesproken allereei'st door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, als voorzitter van de regenten, die haar een zilveren couvert aanbood, vex-volgens door de directrice, zuster A. J. Ybes, door dr. F. C. van Hasselt, door de geneesheer-direc teur, de heer P. A. Heeres, die haar een ge schenk in enveloppe aanbood, door dr. Joos- ten-Hattinlc, die een antiek bord aanbood, door di\ G. L. van der Zwaag, die een foto boek overhandigde, vervolgens door dr. E. L. Nauta, door zuster Perdon namens de operatie-afdeling en door de heer H. S. Ph. Bunt, de voorzitter van de personeelsver eniging, die een Engels klokje aanbood. ADVERTENTIE toegewijde uitvoering gaf van Buxtehudes fraaie koorwerk „Cantate Domino". Aan het slot van de avond werd Didi Sanders met bloemen gehuldigd voor haar1 artistiek werk. Ook de heer Dirksen, die dit jaar het lyceum met pensioen gaat ver laten, werd ruime waardering getoond voor zijn muzikale activiteit, gedurende de ja ren van zijn leraarschap aan de dag ge legd. P. ZWAANSWIJK GelukkigRick had goed gehoord. De buitendeur ging dicht en er klonken stappen op de gang. Toen ging de deur van de kamer open... en oom Tripje stak lachend zijn hoofd om de hoek. „Goeienavond!"lachte hij. „Mag ik nog binnen komen?" De jongens sprongen op van hun stoel en stoven opgewonden op oom Tripje af. „O, wat ben je laatis er iets gebeurd?", vroeg tante Liezebertha. Oom Tripje kwam de kamer in. Gebeurd is er gelukkig niets", zei hij. Maar oefwat ben ik moe!" Toen vertelde hij, wat eraan de hand was geweest met Plop en zijn uitvinding. En ja, ze konden er niets aan doen... maar daar moesten de jongens toch hartelijk om lachen. Die Plop toch, met zijn bedenksels! Maar ze waren blij, dat oom Tripje tenminste weer thuis was Voor de Haarlemse politierechter stond Vrijdag de 38-jarige P. M. K. uit Bloemen daal terecht, die hoewel zijn rijbewijs onlangs wegens het dronken besturen van een auto voor vijf jaar was ingeti-okken, toch weer achter het stuur van een wagen was gaan zitten. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een gevangenisstraf voor de tijd van dx-ie weken, waarbij hij er x-ekening mee hield, dat de verdachte nog een voorwaarde lijke straf van vier maanden zal moeten uitzitten. De politierechter vex-ooi-deelde K., mede met het oog op dienst gezondheid, tot een geldboete van twee hondei-d gulden en één jaar intrekking van het rijbewijs. W inkeliersvereniging „Cr on jé" Met kans op een prijs Vrijdagmiddag 8 April zal tussen vijf en zes uur een geluidswagen door de Generaal Cronjéstraat rijden om er luide te vex-kon- digen, welk weiland de winkeliersvereni ging „Ci'onjé" voor haar Paasactie heeft uitgekozen. Deze winkeliersvereniging van de Generaal Cronjéstx-aat en het Juliana- park heeft namelijk besloten, om driehon derd eieren te verstoppen in een weiland „ei-gens in Haarlem-Nooi-d". Geen gewone eiei-en evenwel, maar kalk- eiex-en, waarin zich een briefje bevindt. Van deze driehondei"d briefjes zijn er hon derdvijftig genummerd, de rest zijn nieten. Een ieder staat het vrij, om, zodra het juiste weiland bekend is gemaakt, zich daarheen te begeven en er te gaan wroe ten. Dat hoeft niet zo diepgaand te gebeu ren, want men zal de eieren tameliijk dicht aan de oppervlakte verstoppen. De gevonden eieren moeten worden stuk geslagen, zodat de briefjes te voox-sehijn komen. De nummers op de briefjes, die bovendien voorzien zijn van het stempel van de vereniging, komen overeen met de nummers op de kartonnen kaartjes, die de winkeliers in het begin van de volgende week in hun étalages zullen plaatsen, naast de prijzen, die zij voor deze actie beschik baar stellen, waaronder nylonkousen, pan toffels, behang, dekens en autopeds. Men wordt een week lang in de gelegen heid gesteld, de eieren te zoeken en de prijzen af te halen, die evenwel alleen aan personen boven de achttien jaar zullen worden uitgereikt. (Verkort weergegeven) Vergeten groepen In uw blad las ik in een „brief aan de redactie" een en ander over „vergeten groepen". Wie tot deze groe pen behoren, weet ik niet, maar wel heb ik begrepen, dat zij mensen zijn die al jaren lang naar een huis zoeken. Het ljjkt me dan ook een uitstekend idee om te proberen deze „vergeten groepen" aaneen te sluiten, tevens met die 2200 blauwe kaarthouders een actie te voeren voor een betere en snel lere oplossing van het woningprobleem. Bij het Bureau voor Huisvesting behoeven wij niet aan te kloppen evenmin als bij de diverse woningbouwverenigingen. Daarom lijtk mij dit de beste oplossing, die na jaren lang zoeken nog overgebleven is. N. A. v. d. REE, Frankestraat 29, Haarlem Voor de hond. Het is zeker prettig te lezen, dat de voorschriften voor het be zoek aan de Kennemerduinen wat „mil der" geworden zijn. Tóch zou ik, namens velen, de directie willen vragen nog een kleine stap verder te willen gaan en de natuur-, tevens die renvrienden, meestal-in het bezit van een hond, de toestemming te verlenen, hun vriendje, aandel ij n, mede van het bui tenzijn te laten genieten. Ik weet, dat ve len, omdat ze hun hond dan zouden moe ten thuis laten, daarom zelf ook de duinen niet bezoeken, hoezeer dit hun spijt. Zou den we dan bijv. ook voor de hond niet een toegangsbewijs, desnoods dubbel ta rief, kunnen kopen? N. v. d. L. M. Ter gelegenheid van het feit, dat juffrouw H. N. Machielse Vrijdag 1 Apr. vijftig jaar in dienst was van de N.V. Mr, demagazijnen A. Funke en Zoon, is dg middags op het Oranjeplein 12 een recep tie gehouden. Door een groot aantal belangstellender,! onder wie vele collega's en oud-collega'; werd de jubilaresse gelukgewenst. Zij ont ving vele geschenken en bloemstukken Tijdens het diner, des avonds in hóte' „Roozendaal" uitten verscheidene spreker; hun waardering voor het werk en de pen soon van mejufrouw Machielse. Burgemeester mr. Cremers zal op Don. derdag 14 April de fancy-fair openen, di= ten bate van de twee Parochies in Oud- Schoten wordt gehouden. De opbrengst dien' zowel voor de oprichting van een parochie huis, waaraan dringend behoefte bestaa; als voor het bouwen van een kerk, die dt noodkerk zal kunnen vervangen. Op het plein van de St. Bavoschool zal op! Tweede Paasdag een toneelvoorstelling wor den gegeven; verder zullen de kermis- attracties aanwezig zijn, alsmede bar er restauratie. Op de uitstekend verzorgde baan var, Mereveld wordt Zondag voor de eerst? maal in dit seizoen een drafprogramms» verwerkt, dat voor de bezoekers ae bests! verwachtingen inhoudt. Van de acht num mers is het xnerendeel zeer moeilijk te voorspellen, daar tal van dravers hun winterkwartieren hebben verlaten om aan de start te verschijnen. Buitengewoon interessant belooft te wor. 'den de 2600 m lange Noordlaren-prijs waarin Geersen's crack Peterhof 60 meter voorgift moet geven aan zijn naaste con current, waarvan de stex-ke Quatrièmt Poulain de beste wordt geacht. Als ge woonlijk zal hij wel enige foutjes maken en dit doet naar onze mening juist de ba lans naar Peterhof overslaan. Stal Van Leeuwen vormt met Olympia S en Pepsl Cola eveneens nog een bedreiging. Met deze ene overwinning heeft de Ne derlandse kampioen allerminst zijn krui! vex-schoten, daar hij met de voortreffelijke Tira niet te kloppen is door Tiende van Zora en de keuze van de coming-man N, Bloemsaat uit Tector en Theo Bascom. Ook in de Warffum-prijs mag Stal Pays- Bas van de training Geersen als eerste aan de finish worden verwacht, daar Quibus en Roulette Hanover vermoedelijk niet zo snel zullen zijn en Rosa Dear moeilijkheden met de afstand zal krijgen. Ook in de Roodeschool-prijs zullen de aanhangers van Geersen vermoedelijk me' winst van de totalisator kunnen terug keren, daar zijn keuze uit Rina Gay en Pi-oximity terécht het meeste vertrouwen zal genieten. Rosa B en Paul B zullen het hem echter niet gemakkelijk maken, daar zij in tegenstelling met de laatste ontmoe ting thans 20 m voorgift krijgt. Het openingsnummer zal een zege bren. gen voor Sally's Bertha, hoewel het geen verbazing zal wekken als Robbedoes en R Willem Mars van haar onbetrouwbaarheid profijt zullen trekken. Eén van de meest spannende duels is in het amateursnum mer. Hoewel de papieren kansberekening hierop geen zekerheid biedt, zijn wij ge neigd Parel Holland C als de winnaar aan te geven vóór Nico the Saint en P. Louis II Voorts is er in de Beerta-prijs een over winning te verwachten van Rita Rosa, die in dit kleine veld van matige paarden nu moet kunnen winnen vóór Surprise G en de outsider Sylvester Hanover. Dit aantrekkelijke programma wordt besloten met een continentale draverij, waarin de Franse hengst Double Six Mi die voor een hoge prijs werd aangekocht, in zijn Franse vorm met de Nederlandse paarden moet kunnen spelen. Een over tuigende demonstratie wordt echter niet verwacht, temeer daar hij op de tegenstand zal stuiten van de in buitengewone vorm verkerende Pearl Spencer en Narciso van Zora. De Duitse merrie Prinzess Lleselott loopt, gezien haar zo geringe uithouding, over deze afstand voor spek en bonen mee, ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus). 7) Ze kon nog steeds niet aan het idee wen nen, dat hij een rijk man was geweest. Duizend pond zou voor Sally al een heel fortuin zijn geweest; twintig duizend pond was vóór haar dan ook onvoorstelbaar veel, zoiets als de rijksbegroting of de staats schuld! Het voox-nemen, dat ze zich nu vast had ingeprent, was dat ze eerder of later al dat geld zou weggeven. Dokter Jim had haar steeds voorgehouden zelfrespect te hebben, met zelfrespect te werken voor je levensonderhoud. En Sally verlangde niet naar een leven van nietsdoen. Ze zou er geen idee van hebben hoe ze haar dagen zou moeten vullen. Ian grinnikte plotseling. Ja, mijn lieve kind, de mensen zullen zeker kletsen. Maar prent je nu niet alle maal dwaze gedachten in je hoofdIk geef geen cent voor de mensen, die ge loven dat de kranten de waarheid ver telden. Ik kende dokter Jim en ik ken jou. Maar ik begin naam te maken als arts, Sally, en ik voel er niets voor dat de men sen gaan zeggen dat ik je achterna loop vanwege het aardse slijk dat jij bezit. Sally lachte. Het was wel een flauw lachje, maar het was de eerste keer, dat ze zich even ontspande. Ik ga wel weg, zodat je niet meer gezien zult worden met de rijke erfgename! Maar ik weet nog niet waarheen.... ik geloof niet dat Fiona het erg px-ettig zou vinden als ik nu kwam. Maar ik zal nooit vergeten, Ian, hoe vx-iendelijk je voor ons. voor mij bent geweest. Ian liep nadenkend de kamer op en neex\ Hij wist dat hij geen jacht maakte op een rijke vrouw; zijn praktijk leverde hem een goed inkomen op en hij had zich al tot Sally aangetx-okken gevoeld vooi-dat hij iets afwist van haar erfenis. Maar hij besefte al te goed wat zijn patiënten zouden den ken als hij binnen niet al te lange tijd met Sally zou trouwen. Aan de andere kant be zat hij echter weer gezond verstand genoeg om het een dwaas idee te vinden dat Sally als gevolg van een impuls een heel fortuin zou weggevenGeld kon, indien ver standig gebx-uikt een waax-devolle steun zijn in het leven, en Sir James Craven was geen dwaas geweest. Hij had Sally het geld nagelaten in de wetenschap dat zij ex- een goed gebruik van zou maken. Als ze de emoties van de laatste dagen verwei'kt zou hebben, zou ze ongetwijfeld wel een nuchter besluit kunnen nemen. Ze kon met dat geld toch zoveel doen! Doe toch niet dom, zei hij, terwijl hij ophield met zijn ijsberen en naar haar lachte. Natuurlijk zal Fiona het prettig vinden als je komt.ze is de vriendelijk ste en hartelijkste vx-ouw ter wereld en ze heeft al naar je gevraagd vooi'dat alles be kend wasje kunt er dus nooit het ge voel hebben dat ze op iets uit is Sally tx'ok een droevig gezicht. Wat is dit toch allemaal vex-velend. Ik heb nooit iets bezeten, Ian.... Ik heb nog nooit gedacht dat de mensen onoprecht zouden kunnen zijn.... Maar jij bent al tijd vriendelijk en behulpzaam voor me geweest, van het begin af, toen alles nog bij het oude was, Ian. De mensen zullen je steeds vx-iende lijk bejegenen, Sally, zelfs indien je wer kelijk besluit dat geld weg te geven, zei hij ernstig, maar het lijkt me toch het beste dat je een andere naam aanneemt als je bij Fiona gaat logeren. Zij en Don weten natuui-lijk wie je bent, maar ze zul len hun mond houden. Het zal je wel goed doen de publieke aandacht van je af te kunnen schudden totdat alles vergeten is. Ja, dat geloof ik ook, gaf Sally toe. Weet je wat ik zo erg vind? Een hele boel winkeliers hebben hier vandaag hun kaartjes afgegeven. Ze zocht tussen de stapel couranten en wierp met een veront waardigd gezicht enkele tientallen kaar tjes, folders en reclamebiljetten op tafel. Modehuizen, hoedenzaken, vertegen- woordigers van autofabrieken. Enkele wa ren zelfs zo brutaal mij crediet aan te bieden! Ian haalde de schouders op. Zaken zijn zaken, Sally. De meeste meisjes zou den in jouw geval hun hoofd verliezen en direct een heleboel kleren kopen en wat al niet meer. Je bent toch een grappig meisje, Sally. Weet je wel zeker, dat je bij Fiona wilt gaan logeren? Een fruitkwekex-ij is geen luxe-hotel en Fiona zal e heus niet met speciale zox-ger omringen. Je zult waarschijnlijk al met de kinderen bezig zijn voordat de eerste dag voorbij is. Dat zou ik heerlijk vinden! Ik hou van kinderen, Ian. Ik zal me dan weel een mens voelen cit niet meer een cou- x-anten-sensatie! Misschien heb je wel gelijk. Fiona is in ieder geval erg aardig. Blijf vandaag dus maar op je kamer, ik zal alles wel voor je regelen. Je kunt het beste met de bus gaan.Don zal je dan wel afhalen met de vrachtwagen. Je lijkt dan precies op een doodgewone vacantiegangster. De notaris moet natuurlijk weten waar je bent, maar verder gaat het niemand iets aan. Sally begon te lachen. Je doet alsof ik een filmster ben, die incognito reist. Maar ik ben alleen maar een doodgewone verpleegster, Ian, niets meer. Je raad zal ik echter opvolgen, hoor! Veel dank! Hij kuste haar voorzichtig op 't voorhoofd. Niet tè dankbaar zijn, Sally! Misschien heeft de Macdougal-clan wel heimelijke bedoelingen! HOOFDSTUK IV Tijdens de reis met de bus van Auckland naar Thames, had Sally drie uur de tijd om na te denken over de bijzondere positie, waarin zij nu verkeerde. Niemand had bij het vertrek enige aandacht aan haar ge schonken. Ian had voor haar het kaartje al gekocht en haar aangeraden met een taxi naar het station te rijden, zodat iedereen zou denken dat ze met de trein naar Wel lington zou gaan, en vandaar met een an dere taxi naar de vertrekplaats van de au tobussen. Ik zal je niet wegbx-engen. Sally. Waar schijnlijk zal niemand enige aandacht schenken aan een meisje, dat alleen reist, maar als ze ons samen zouden zien en ie mand herkent mij, dan weet men direct wie jij bent, had Ian gezegd, terwijl er rimpels op zijn voorhoofd stonden. Ik weet wel dat het allemaal nogal melodx-amatisch klinkt, maar ik zou het niet prettig vinden als de mensen ondekten dat jé op de kwe kerij logeerde. Je moet er eens helemaal tussenuit, Sally. Mij moet je ook maar een tijdje niet zien. Sally was het hiermee eens, maar ze vond het geen prettig vooruitzicht dat ze Ian nu een poosje niet zou zien. En ze was bang dat ze Ian's familie opgedrongen zou wor den. Ze was een volkomen vreemde voor hen, voox-al nu Ian niet mee zou gaan Hij was sedert haar aankomst in Nieuw Zee land een oprechte vriend voor haar ge weest, en Sally zou het veel prettiger ge vonden hebben als de erfenis was uitgeble ven, zodat er niets tussen hun kameraad schap gekomen zou zijn. Ze was wel niet verliefd op Ian, maar ze was erg op hem gesteld. Mocht ze over de bedoelingen van vrienden, die ze in de toekomst zou maken, misschien wel eens moeten twijfelen, ze zou steeds zijn vriendelijkheid herinneren, een vriendelijkheid, die hij haar al bewe zen had voordat het testament van dokter Jim bekend werd gemaakt. Ja, die Ian! Ze verdacht hem er van dat hij er een jon gensachtige vreugde in schepte, die hij echter onder zijn beroepsmatige kalmte verborgen hield, haar op zo'n slinkse wijze ongezien uit Auckland weg te krijgen, De directeur van het hotel, die Sally met lede ogen zag vex-trekken, wex-d verzocht de verslaggevers mede te delen dat juffrouw Hughes naar Wellington vertrokken was. Pearson, de notax-is, die de tenuitvoer legging van de laatste wilsbeschikking van Sir James Cx-aven op zich genomen had in samenwerking met de Londense notaris van de specialist, vond het een uitstekend plan dat Sally enige tijd zou verdwijnen. Ik zal contact met u opnemen, zodra een en ander geregeld is, beloofde hij. In onze tegenwoordige tijd met luchtpost zal dat ovex-igens niet zo lang duren. Mijn Lon dense collega's Wilkinson en Meredith heb ben het testament reeds in hun bezit, ze telegrafeerden me dit zo juist. Ik hoop van harte, juffrouw Hughes, dat u goed zult uitrusten na de emoties van de laatste dagen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6