„TRESLONG" - HILLEGOM va Öeek ^^Brieven aan de redactie Honderden Haarlemmers renden naar ei-vol veldje Kort en bondig Uitslagen schoolvoetbalwedstrij den Fa C. van Maren GROOT PAAS-BAL Heemstede OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Race van raap/ustigen T. J. de Maar 25 jaar bij Energiebedrijf KAPTEIN MOBYLETTE Opmerkelijke Hongaarse dieren-documentaire Opbouworgaan in ïJmond aan de slag Diploma-uitreiking avondcursus Metaal Examens KLEDING Ernstige botsing tussen bus en vrachtauto ZATERDAG 9 APRIL 1955 De Paasaclie van de Generaal Cronjéslraatvereniging op haar hoogtepunt: het eierenzoeken in volle gang. Honderden kinderen en ook vele ouderen stonden Vrijdagmiddag reeds om vier uur ongeduldig le wachten wegens de Paas- eierenactie van de Generaal Cronjéstraat- vereniging. Om vijf uur zou de ligplaats worden bekend gemaakt van de driehon derd stenen eieren, waarvan in honderd vijftig Stuks een nummer was gestopt. De nummers en de daaraan verbonden prij zen waren geëtaleerd in de verscheidene winkels. In groten getale waren de zoeklustigen opgekomen en zij vulden de gehele Cronjé- straat, het Julianapark en zelfs een deel van het Soendaplein. Voor het merendeel kinderen, vooral jongens. De meesten had den een fiets bij zich om straks zo veel mo gelijk naar het zoekveld te kunnen racen. De toeloop was zo groot dat de verkeers politie bij het actiecomité kwam informe ren of de bekendmaking niet wat vervroegd kon worden, daar het groeiend aantal wachtenden het gewone verkeer belem merde. De spanning steeg met de minuut. En kelen hadden de nummers en de prijzen in de étalages al genoteerd, opdat zij straks niet alle winkels behoefden af te zoeken. Om precies vijf uur verscheen de geluids wagen. Nauwelijks was de ligplaats der eieren (het onbebouwd terrein op de hoek van de Zaanenstraat en Spaarndamse weg via de luidspreker aangekondigd of als een pijl uit de boog vlogen de eersten weg. Weldra gevolgd door een onafzienbare schare om het hardst fietsende en hollen de raaplustifen, gelijk een vloedgolf die over een stil strand buigt. In een ommezien was iedereen onderweg, de kortste route nemend. Bij het terrein aangekomen werden de fietsen achteloos neergesmeten en stortte men zich als een horde sprinkhanen op het eivolle veldje. Pientere jongetjes hadden een schop mee genomen en zelfs een hooivork ontbrak niet. Er werd energiek gegraven, gespit en gewoeld. Een paar kinderen, die toevallig op het veld aan het spelen waren sloegen met grote verbazing deze invasie gade. maar begonnen spoedig ook ter plaatse te wroeten. Regelmatig klonken juichkreten wanneer een ei tevoorschijn kwam. Enkele agenten hielden een oogje in het zeil om bij eventuele ruzies te kunnen ingrijpen, doch er werd eerlijk en ijverig gewerkt en er ontstond geen enkele onenigheid. Er zijn dan ook dezelfde middag nog flink wat prijzen afgehaald, maar vele nummers za ten vanochtend nog in de grond. Ging het opgraven snel en openlijk, het verstoppen der eieren in de nacht van Don- ADVERTENTIE De heer T. J. de Maar, technisch hoofd ambtenaar bij het Gemeentelijk Energie bedrijf, hoopt op 16 April zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Haarlem te vieren. De aanstaande jubilaris vervult een bijzondere taak bij liet GEB. Hij is werkzaam bij de afdeling kabelnetten, in stallatie van hoogspanningskabels en transformatorstations. Deze afdeling vraagt veel van de ambtenaren en is van bijzon der belang voor de ontwikkeling van het bedrijf en voor de uitbreidende gemeente. De aanstaande jubilaris is ingeschakeld bij wetenschappelijk werk en moet veel bere keningen maken van uit te voeren projec ten. Dat zijn belangrijke taak gewaardeerd wordt zal dezer dagen blijken. De heer De Maar is op 21 Februari 1905 te Venlo geboren en trad op 16 April 1930 in dienst als onder-inspecteur van het Electriciteitsbedrijf der gemeente Haar lem, dat later Gemeentelijk Energiebedrijf is geworden. Op 1 Januari 1936 werd hij adjunct-inspecteur, op 1 Januari 1944 in specteur. op 1 Januari 1948 technisch amb tenaar, op 1 Januari 1951 technisch amb tenaar eerste klasse en op 1 Januari 1955 werd hij in zijn tegenwoordige rang van technisch hoofdambtenaar benoemd. derdag op Vrijdag verliep wat omzichtiger De zes leden van de winkeliersvereniging die dit werkje opknapten, raakten hun eieren pas om één uur hier kwijt, nadat zij op het Edo-terrein reeds door surveil lerende dienaren van de Hermandad wan trouwend ondervraagd waren. Ook op het terrein bij de Zaanenstraat kwamen achterdochtige agenten, die de heren zelfs naar het posthuis brachten. De zaak was spoedig tot klaarheid gebracht en de politie zegde zelfs toe een wachtpost bij het kostbare terrein te plaatsen. ADVERTENTIE Locomotief - Sachs Sparta - 3.L.O. Vesting - H.M.W. de mooiste collectie Bromfietsen bij OVERVEEN Betaling in overleg In culturele Zondagochtend pro gr am ma's van Rembrandt Nu er steeds meer natuurfilms in omloop komen, die door allerlei muzikale en filmi sche effecten worden aangepast aan 1 de verlangens der mensen, kan het zijn nut hebben er weer eens een te zien, die de die ren souverein laat, ook in de ogenblikken, waarop zij ons huiveringwekkend vreemd zijn. Wat ons van de Hongaarse film „Die ren strijden om hun bestaan", die in de ochtendvooi-stellingen van Tweede Paasdag en de daarop volgende Zondagen in Rem brandt gaat draaien, wel het meest inte resseert is de tijd die de maker, dr. Istvan Homoki-Nagy, en zijn assistenten hebben nodig gehad voor deze uitmuntende kleu renopnamen van alles wat leeft (van de zee-arenden tot de watervlooien toe) in de meren en moerassen der Hongaarse poesta. Er is helemaal niet gestreefd naar een verhaaltrant, waarin de dieren als illustra tie moeten opdraven, maar de fauna is hier verhaal en de maker waagt zich slechts aan een bescheiden commentaar. Op de vleugelslag van de kiekendief overziet men het werkterrein: de meren en moerassen, die tientallen vis-, vogel- en zoogdiersoor ten herbergen. Bijna geen van deze soorten is in ons eigen land onbekend en de camera haalt ze vlakbij: de kloet, die in de grote broedkolonie danig gehinderd wordt dooi de plagerige visdiefjes, de indrukwekkende zee-arend, die een bunzing neerslaat, die op zijn beurt een paar jonge eendjes achterna zat, de roerdomp, die met zijn voltallig kroost evenwijdig aan het riet in „paalhou- cling" gaat zitten zodra er gevaar dreigt, de zwarthalsfuut, die helemaal langs de bo dem zwemt om de vis, die zich daar schuil houdt te verschalken en de vos, die met een eend aan de haal gaat, welke tevoren door een slechtvalk in een kort luchtge vecht was neergehaald. Het is geen para dijs, dat dr. Homoki-Nagy heeft gefilmd, maar een onafgebroken cirkelgang van dreigen en bedreigd worden. Zij boeit van het begin tot het eind, door de actie, die erin zit, door de verrassende close-ups en door de schitterende landschapsopnamen. H. B. Zoals wij onlangs al hebben kunnen aan- kondigèn, zal zeer binnenkort het sociolo gisch onderzoek in de IJmond een aanvang nemen, waarin de betrokken gemeenten in dit gewest hun medewerking zullen moe ten verlenen aan de daartoe in het leven geroepen (adviserende) Stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk, ge vestigd te Haarlem. Reeds eerder heeft Velsens raad een voorstel goedgekeurd om in deze gemeente een rapport te laten samenstellen over de plaatselijke economi sche en demografische asneoten. zulks door het N.E.T., het Nederlands Economisch In stituut van de Economische Hogeschool in Rotterdam. Thans is de voordracht gepu bliceerd om de Stichting Noord'holland over 1955 12.000 subsidie te verlenen voor het Velsense aandeel in dit veelomvattende onderzoek. Hiertoe zal mettertijd een com missie uit vooraanstaande personen uit deze woongemeenschap worden geïnstal leerd, welke commissie de specifiek-plaat- selijke problemen uit het sociologische vlak kent en verstaat en met haar kennis de Stichting van zeer grote steun kan zijn. De totale kosten van een rapport over de IJmond zijn 50.000, waarvan het rijk 20.000 voor zijn rekening zal nemen en de industrieën 10.000. Het restant wordt ponds-ponds-gewijs bijgedragen door de betrokken gemeenten. BINNENLAND Ds. J. J. Buskes Jr., die een reis van drie maanden door Zuid-Arika heeft ge maakt en in Evenston een conferentie van de Wereldraad van Kerken heeft bijgewoond, is in ons land teruggekeerd. Een aantal Oostenrijkse grafici zal bin nenkort een bezoek aan ons land brengen ter bestudering van het leerlingstelsel in de gra fische industrie. De studiereis begint op 17 April en staat onder auspiciën van de Con tactgroep Opvoering Productiviteit. De drie werknemersbonden van grafici verlenen medewerking. Winkeliers uit de Vijzelstraat te Am sterdam hebben een comité opgericht tot steun aan de slachtoffers van de instorting van enige flats in deze straat. Dit comité heeft een bedrag van f 800 bestemd voor de geneeskundige verzorging van mevrouw Klaus, die een operatie moet ondergaan ten gevolgen van de val, die zij bij de instor ting maakte. Zaterdag 16 April viert de 75-jarige prof. dr. J. Ridderbos, rustend hoogleraar aan de theologische hogeschool der gerefor meerde kerken te Kampen, zijn gouden jubi leum als predikant. Prof. Ridderbos heeft tal van jaren aan het leven der Gereformeerde kerken in haar generale synoden leiding gegeven. De Unie van Baptister.gemeenten, die haar voorgangers laat opleiden aan het semi narium te Hamburg, is voornemens hier te lande een 'eigen opleiding in het leven te roepen. Op de 1012 Mei te houden alge mene vergadering komt de uniecommissie met een uitgewerkt plan ter zake. Als rector docent wil men benoemen ds. J. Reiling te Harderwijk (Drente). Tengevolge van kortsluiting is Vrijdag brand uitgebroken in de boerderij van H. K. in Raalte. Het woonhuis en schuur gingen geheel in vlammen op; 13 koeien, 9 varkens en 2 kalveren kwamen in de vlammen om. De minister van Oorlog heeft generaal- majoor J. G. Warringa, thans commandant van de Derde Divisie, aangesteld tot alge meen inspecteur. 'evens commandant van de mobiele colonnes van de Bescherming Be volking. Tot 1 November zal hij deze functie vervullen naast rijn functie van commandant der Derde Divisie. Op 1 November zal hij het commando over de Derde Divisie neer leggen De padvindersorganisaties beginnen volgende week de actie ,,'n heitje voor een karweitje". Honderdvijftigduizend jongens en meisjes van de Nederlandse verkenners- en padvindstersbeweging zullen van Dinsdag na Pasen af tot en met Vrijdag weer op pad gaan om op verschillende manieren het geld voor hun verenigingskas te verdienen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 April 1.999.118 tegen 1.983.533 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 511.465 aangeslotenen op het draadomro^pne-t tegen 509.821 op Februari. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 52-iarige directeur van een verzekerings bedrijf uit Den Haag veroordeeld tot een ge- mgenissfcraf van een jaar. Hij werd schul dig bevonden aan verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou een hem niet toebeho rende auto hebben verkocht voor f 6000. een valse koopacte hebben opgemaakt en voorts ongeveer f7000 hebben verduisterd. Dit be drag hadden agenten als premie aan hem afgedragen. De r chtbank had hem tot twee jaar veroordeeld. De Utrechtse politie heeft een inval gedaan in een woning aan de Melis Stoke- straat te Utrecht, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Tien spelers werden gearresteerd, doch na verhoor weer vrij gelaten. De bankhouder, de Amsterdammer H en de hoofdbewoner R, werden in ver zekerde bewarine gerteld en zullen Dinsdag voor de officier worden gelid. Een bedrag van f550 weid in besla" genomen. In 1954 hebben 505 000 personen de Am sterdamse dierentuin „Artis" en 215.000 per sonen het aquarium bezocht. Een Nederlandse delegatie voert te Rome besprekingen met vertegenwoordigers van de Italiaanse regering en van het Italiaanse bedrijfsleven over het in Neder land te werk stellen van een aantal ge schoolde Italiaanse scheepsbouwarbeiders. Het ligt in de bedoeling de tewerkstelling in beeinsel voor de tijd van twee jaar te doen geschieden en haar afhankelijk te doen zijn van de stand van de arbeidsmarkt. HAARLEM EN OMGEVING Op de morgen van Eerste Paasdag om kwart over acht zingen kinderen van de Hosannabond der Stadsevangelisatie oostan- dingsliederen in het Proveniershuis. Na dit bezoek, waarbij aan iedere bewoner bloemen worden uitgereikt, wordt een zangdienst ge houden met medewerking van het gemengd koor Eben Haëzer in het gebouw aan de Lange Herenstraat 6. Ten bate van het bouwfonds in twee R.K parochies Oud-Schoten zal in tenten op het terrein van de St. Bavoschool aan de Eemstraat een fancy-fair worden gehouden, welke Ponderdagavond 14 Aoril om half negen door burgemeester Cremers wordt geopend. Ir. II. A. Breuning zal op Maandag 18 April in de Kroonzaal van restaurant Brink- mann voor de Vereniging „Haerlem" spreken over „Een Hollandse st3d in de tropen en een vergelijking met Haarlem en andere steden". Op Vrijdagavond 15 April zal in Studio Lohr, Zandvoortselaan te Heemstede, een fototentoonstelling over Sardinië geopend worden door Dick Boer. directeur van de N.V. Focus. Deze tentoonstelling bestaat uit eigen opnamen van Studio Lohr over land en volk van Sardinië, en is dagelijks te be zoeken tot en met 27 April. In Juni van dit jaar wordt de collectie geëxposeerd in een zaal van de Italiaanse Ambassade te 's Gra venhage. Aan de avondcursus voor gevorderden in de metaalindustrie, uitgaande van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, die in 1947 opgericht is met het doel gevorderden in de metaalindustrie de gelegenheid te geven zich meer theoretisch in hun vak te ontwikkelen, werd sinds 1950 aan leerlingen, die drie jaarlijkse leergangen van zeven maanden met goed gevolg doorlopen hebben, een diploma uit gereikt. De lessen worden gegeven door leraren van de M.T.S. Donderdag _7 April vond dit jaar de diploma-uitreiking plaats. In tegenwoordigheid van de heer ir. C. H. Holgen, driecteur van Conrad-Stork, en leraren, sprak de voorzitter ir. P. J. van Zwieten, oud-directeur van de Haarlemse Machinefabriek v.h. Gebr. Figée, de schei dende cursisten toe. De directeur van de cursus, ir. L. H. van der Deyl, reikte de di ploma's uit. De namen der geslaagden zijn: L. v. Achteren, J. A. Bode, P. C. Bo- gaert, R. Bottenhoft, G. Bouman, H. v. d. Brugge, J. Groeneveld, O. Gruppelaar, M. v. d. Harst, H. Hoogendoorn, H. A. Huider, J. Isbrucker, M. Jungbacker, W. Koek, H. Lenderink, B. v. Ling, P. J. Mul, H. Pie- lers, B. J. Roose, J. Roosen, A. Starken- brug, L. Swenneker, H. Tholen, J. Verhoef, P. D. Verschuren, P. J. de Wilde en G. de Zeeuw. ADVERTENTIE 2e PAASDAG Dansorkest de TOP-LINERS Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. recht de heren M. C. A. A. van Oppen, Heemstede, M. G. H. Postma, Baarn, J. van der Haar, Mijdrecht en J. 'J'. Warmenhoven, Den Haag. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Z. Dokoupil, geboren te.Sviadnov (Tsjechoslowakije) en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Geslaagd voor het can didaatsexamen geneeskunde de dames J. M. Balek te Den Haag, C. A. E. Weis te Den Haag en de heren M. van Blankenstein te Londen, E. Goodkin (U.S.A.) en J. M. Werre te Santpoort. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor de beide Paas dagen worden te Heemstede als volgt waar genomen: Zondag 10 April (Eerste Paasdag): dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, telefoon 35734 en dr. IC. L. Kout, Herenweg 197, telef. 26224. Wijkverpleging: zr. G. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Maandag 11 April (Tweedè Paasdag): dr. A. L. C. van Lier. Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875 en dr. P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37. telefoon 39903. Wijkverpleging: zr. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken als op Eerste Paasdag. "m mmmM a w MM. Willem Parel (LidoenFrans Hals) Bij de première voor Nederland hebben wij onze mening over de laatste speelfilm van eigen bodem omstandig te kennen ge geven. Behoudens het aardige begin en het duidelijk vertoon van beheersing der tech niek vertoont de film alle zwakke eigen schappen van haar gesmade voorgangsters. De inhoud, het verhaaltje, is vaak abomi nabel. De vorm, waarin Gerard Rutten die inhoud goot, vertoont maar zelden een eigen kijk op de zaak. Waar de film goed is pleegt ze plagiaat. (Zo wanneer Hans Kaart een ruit aan scherven zingt en Sonneveld in zijn droom Parels begrafenis aanschouwt). Toch zal de figuur van Wil lem Parel nog wel zoveel populariteit ge nieten, dat men de film over zijn „leven" niet wil missen. Dat kan dan nu gebeuren. Het is en blijft echter amusement op een peil, waarmee de Nederlandse speelfilm kunst noch het publiek is gediend. Fr. „Emiel en zijn detectives" (Cinema Palace), In „Erbij" vindt men een prijzende bespreking van deze film, die in de Paasvacantie een waardige honorering mag heten voor een goed rapport (en een slecht rapport. .ach. .waarom niet....?) Fr. De rode schoentjes (Studio). Deze veelgeroemde film heeft eigenlijk geen omschrijving meer van node. De ballet scènes zijn inderdaad een fantastische regieprestatie van Powell en Pressburger, die over het talent konden beschikken van Moira Shearer. De intrige is bijzaak. Anton Wallbrook afzichtelijk. De film toch bij zonder. Fr. „Zeven broers zoeken zeven meisjes" (Rembrandt). De zeven broers wonen op een boerderijtje in de bergen van Ore gon, ver van de bewoonde wereld. Het is er een verschrikkelijke bende en dus be sluit de oudste een vrouw uit de stad te halen, om orde in de chaos te scheppen. Dat doet ze dan ook grondig; niet alleen maakt zij schoonschip in het boerderijtje, maar ook leert ze de ruige kwanten ma nieren, zodat het zevental tijdens een dorpsfeest lang geen slecht figuur slaat. Maar na hun terugkeer in de bergen wordt hun verlangen naar de vrolijke dorpsmeisjes hun tenslotte te sterk: zij zet ten met succes een tweede „Sabijnse maagdenroof" op touw. De rest is ge makkelijk te raden. De meisjes zijn ge dwongen de winter in de bergen door te brengen, want een lawine heeft de ver binding rnet het dorp volkomen verbroken. Waarbij men dient te bedenken dat dit operette-achtige verhaal zich in 1850 af speelt. Men kan er zich een uurtje koste lijk mee amuseren, mede dank zij enige ADVERTENTIE NAAR MAAT Zonder vooruitbetaling Coupturibczoek aan huls DE KLEDINGSPECIALIST KINKERSTRAAT 26 - AMSTERDAM Tel. 87242 - Na 6 uur: 126039 Verkort weergegeven) Lente-appèl. Bezoekers van duin, bos en heide! De bomen beginnen weer in blad te komen, enkele vroegbloeiende heesters dragen al knop en de eerste bescheiden voorjaarsbloemen verschijnen al. Och, hebt u toch als 't u belieft zoveel begrip en eer bied voor de natuur, dat u dit alles met rust laat en dat u ook uw kinderen op het hart drukt om van bomen, planten en bloe men absoluut af te blijven. Zegt u niet: „Ik pluk maar een enkel takje." U plukt „een enkel takje", een ander plukt „een enkel takje", tientallen, honderdtallen, duizend tallen plukken „een enkel takje". En de meesten waarlijk niet maar „een enkel takje! Het zijn hele bossen vaak! Wat blijft er van de bloeiende boom of struik over? De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van de Natuur en de Natuurwacht zouden waarlijk niet bestaan als het pu bliek zo beschaafd was om de natuur on gedeerd te laten. En ook aan dat afplukken en meteen weer wegsmijten van bloemen door jon gere en oudere kinderen moest nu eens een eind komen. Ouders, leert het ze af! Leet ze van jongsaf aan dat die bloemen daar behoren te staan, waar ze gegroeid zijn. En dat het zó mooi is. Denkt niet bij uzelf: „die paardebloemen, dat fluitekruid en al die andere soorten zijn toch maar Donderdag werd een programma van veertig schoolwedstrijden afgewerkt. Er zijn weer enkele hoge uitslagen ge noteerd, hetgeen niet altijd te wijten is aan een groot verschil in speelsterkte, maar aan de onhebbelijkheid van enkele elftallen en met acht of negen spelers in het veld te verschijnen. Ook langs de lijnen weet men dikwijls niet meer, hoe men zich op een voetbal veld, waar men dank zij de welwillendheid van de verenigingen wordt toegelaten dient te gedragen. Op het Haarlem-veld liep het publiek bij een strafschop tijdens de wed strijd het terrein op, zodat de strijd voor een ogenblik moest worden onderbroken. Gelukkig zijn de meeste wedstrijden op. prettige wijze gespeeld. De verliezers in afdeling D en E hebben nog een kans in de Verliezersafdeling, zodat zij Dinsdag alle maal nog de gelegenheid hebben verderop te komen. De uitslagen luiden. Afdeling C Eerste ronde: Kon. Wil- helminaschool 3IlUdebrandschool 1 00 '(Hildebrandschool wint); -2de Centrale School 1Bronsteeschool 2 05; Lorentz- lyceum 2Chr. Dreef school 1 11 (Lo- rentzlyceum 2 wint); H.B.S. B 4Th. M. Ketelaarschool 2 1—16; KI. de Vriesschool 2J. P. Thysse Montessorilyceum 80;' Gymnasium 1Marnix v. St. Aldegonde- lyoéum 2 0—1; H.B.S. B 3—Coornhert- lvceum 2 6—1; I.V.O. school 't Heuveltje— Harten lustschool 2 12. Afdeling D Eerste ronde: Dr. Huët- school 1Coornhertlvceum 3 08; Prins BernhardschoolH.B.S. B 5 23; 2de Cen trale School 3—Th. M. Ketelaarschool 3 0—9; Gymnasium 2—Lorentzlyceum 40 10; A. H. Gerhardschool 3H.B.S. B 6 70; C'hr. Lyceum 2Bronsteeschool 3 10; Kon. Wilhelminaschool 4Coorn- hertlyceum 4 21; Marnix v. St. Aldegon- delyceum 3lste Centr. School 2 12; Afdeling E Eerste ronde: Kon. Wil helminaschool OverveenMarnixschool 02; Instituut Oranje" NassauAeneas Mackayschool 010; Bos- en Hovenschool Voorwegschool 11 (Bos- en Hovensch. wint); Dr. KuyperschoolElout v. Soeter- wcudeschool 11 (Elout v. Soeterwoude- sehool wint); Dr. Huëtschool 2Bornwa- terschool 15; TeylerschoolNoorder- school 2 30; PrinsenschoolChr. School (Bl'daal) 11 (Prinsenschool wint); Jul. v. Stolbergschoolmr. J. H. Thieischoo' 51; Schoolvereniging A'hout-Bentveld— Corn. Houtmanschool 30; Linschoten- schoolCrayenesterschool 00 (Crayenes- tersch. wint); Kon. Emmaschool 2Lin- naeusschool 1 1 (Linnaeusschool wint); Pr. Hendrikschool 2Nassauschool 03; FloraschoolHaarl. Montessorisch. 50; P. H. v. d. LeyschoolDr. H. Bavincksch. 51; RijksleerschoolPr. Margrietschoo! 21; Chr. Dreefschool 3J. P. Coenschool 11 (Chr. Dreefschool wint); Noorder- school 1Wet-h. Westerveldschool 20; v. Zeggelenschool IIJulianaschool 03; mr. BruchschoolChr. Huygensschool (mr. Bruchschool gedisqualificeerd. De Chr. Huygensschool komt in de winnaarsronde uit); Dreefschool (H'stede)Frans Hals- school 21; VondelschoolFürhopsehool 80; Lorentzschoolv. Zeggelenschool 1 11 (v. Zeggelenschool 1 wint); W. de ZwijgerschoolPr. Hendrikschool 1 15: Theo ThyssenschoolDoopsgez. school wilde bloemen en niets waard." Hebt u nooit eens opgemerkt hoe mooi zo'n tapijt van al die gouden stukjes is, of met welk een prachtige kanten sluier dat fluitekruid sloot, bos en wegrand tooit? Daar moet u echt eens op gaan letten. Dan zult u niet meer toelaten, dat kinderen dat vernielen en beschadigen. Bomen, planten en bloemen (óók de kleinste en schijnbaar onooglijkste) zijn de levendige stoffering van ae natuur, en door hun rustige en schone aanwezigheid en hun geuren (heel vaak zó fijn en etherisch, dat wij ze niet eens waarnemen, maar tóch ondergaan) zijn ze een onschatbare en on betaalbare weldaad voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de mens. Weest de natuur daar dan dankbaar voor door haar ongemoeid te laten en haar mèt alle goedwillenden te helpen be schermen. Wij zijn zo ontzettend arm aan bos en bomen en worden er steeds armer aan. Laten we daarom uiterst zuinig zijn op iedere boom, die er nog is en deze vol ledig de gelegenheid laten zich voluit te ontplooien. M. S., Natuurwacht-Eentveld. Daarom. Naar aanleiding van publicaties over het uittreden van de Haarlemse wan delsportvereniging „Jan Passtoors" uit de N.W.B. en het besluit van deze vereniging om een eigen Bloembollentocht te houden een week voor die van de N.W.B. onder leiding van „Onder Door" uit Haarlem, i hetgeen door de afdeling Noordholland ge- J laakt werd deelt het bestuur van „Jan Passtoors" ons het volgende mede „Jan Passtoors heeft niet alleen bedankt vooi- het lidmaatschap van de N.W.B. om- dat zij geen Bloembollentocht kreeg toe- j gewezen. Daar had J. P. zich mee verenigd. Doorslaggevend was de onaanvaardbaar- j heid voor het afdelingsbestuur van Noord- holland van ons voorstel om alleen wan- dellochten toe te wijzen aan die verenigin- i gen die in het afgelopen seizoen aan ten minste 5 tochten mét een volledige groep of aan 10 tochten met tenminste 5 perso nen hebben deelgenomen. Dat wij ons voor ste! op de jaarvergadering niet hebben verdedigd zit alleen hierin, dat iedere in gewijde weet dal dit nutteloos is, wanneer J het prae-advies van het bestuur luidt „on- i aanvaardbaar"." Verder is er sinds 1947 reeds ernstig ver schil van mening tussen J. P. en het afde lingsbestuur. De.klachten richten zich tegen het algemeen beleid op organisatorisch terrein, het financieel beleid, de zogenaam de blokvorming, de NWB-vierdaagse in Apeldoorn. Verder schrijft het bestuur: „Dat het af delingsbestuur van de NWB in Noordhol land het onsportief vindt dat wij toch voor de 23ste maal onze Bloembollentocht organiseren, kan ons alleen maar verba zen. Wij hebben geen verplichtingen je gens de NWB. In aanmerking nemende dat de NWB zelf de stoot heeft gegeven tot het houden van een NWB-Vierdaagse in Apel- doorn in dezelfde week als de Vierdaagse in Nijmegen, die toch het onvervreemd- bare bezit is van de N. B. v. L. O., zo be- j schouwen wij de Bloembollentocht onver- j brckelijk met onze vereniging verbonden." vrolijke shownuonmers en aardige songs van Jane Powell en Howard Weel. S. K. „Kampioen op sokken" (Minerva) De heer Formby de trouwe bioscoopbe zoekers mogen wel George zeggen zal Zaterdag en de beide Paasdagen in Heem stede weer bewijzen, dat het, althans voor hem, niet zo moeilijk is, om de mensen aan het lachen te krijgen. En al slaagt hij er dan niet in, het succes, dat hij met zijn film „It's in the air" boekte, volledig te evenaren, toch weet hij in „Kampioen op sokken" met zijn dolle capriolen en vro lijke liedjes de bezoekers een plezierig uurtje te garanderen. „De gravin gaat barrevoets" (Luxor). In deze bizarx-e variant op het Assepoester thema heeft Ava Gardner de ondankbare rol, een van die zeldzame vrouwen uit te beelden, die zowel schoonheid en talent als een onverwoestbare deugdzaamheid bezitten. Wij zien haar in het begin van de film als een ai-m danseresje, dat via een obscure Madrileense nachtkroeg de weg naar Hollywood vindt, maar voor haar is die weg niet geplaveid met de gebruike lijke slechte voornemens. Integendeel, want Maria weigert, zich te laten protogeren door op avontuurtjes beluste rijkaards, omdat zij haar hart en haar gunsten alleen wil schenken aan de nog niet versche nen man harer dromen. Desondanks wordt haar filmcarrière een succes en op het toppunt van haar roem ontmoet zij in derdaad haar droomprins, een Italiaanse edelman die haar liefde beantwoordt, maar haar toch niet gelukkig kan maken. De vrij povere elementen, waaruit het verhaal is samengesteld en de ietwat ge forceerde dramatische climax doen echter geen afbreuk aan het feit, dat dit in de grond van de zaak een bizonder boeiende rolprent is, in de eerste plaats door de ge raffineerde wijze waarop regisseur Manc- kiewicz de serene „onschuld" van de jonge vrouw tegenover de keiharde verdorven heid van de „show business" zet. Zijn schildering van leeghoofdige rijkaards, ka rakterloze pers-agenten en decadente „beau monde" druipt van cynisme. Hum phrey Bogart overtreft zichzelf als de va derlijke vriend, die Maria's noodlot zich ziet voltrekken, zonder het te kunnen ver hinderen. De beeldschone Ava tenslotte slaagt er zowaar in door het glamour- pantser van Max Factor heen te breken en iets van de naieve onaantastbaarheid die zij vertolken moet, waar te maken. H. C. „Een gevaarvolle opdracht" (Roxy). Het gaat in deze film met fraaie kleuren om een meisje, dat getuige is geweest van een moord, zelf ternauwernood aan de moordenaarshand is ontkomen en vervol gens spoorloos is verdwenen. Aangezien de politie omtrent de moord volslagen in het duister tast, stelt de officier van justitie alles in het werk, om deze waardevolle getuige op te sporen. Een rechercheur, be last met het onderzoek (Victor Mature), vertrekt met slechts weinig gegevens naar een hotel in de bergen, vindt er zomaar het meisje en weet het op het laatste nip pertje uit de handen van een moorde naarsbende te bevrijden. Een serie prach tige natuuropnamen en de levendige ver filming in felle kleuren van een enorme bosbrand verhogen de waarde van deze goed gespeelde film. Des middags leggen, vooral ten gerieve van de jongeren, Bongo de Beer, Donald Duck, Mickey Mouse, Goofy en andere Walt Disney-kox-nuiten beslag op het witte doek en het zal een ieder duidelijk zijn, dat het optreden van deze gerenommeerde filmartisten geen nadere commentaar be hoeft. N. R. K. ADVERTENTIE Vrijdagmiddag" omstreeks kwart over één werd de omgeving van het Raadhuisplein in Heemstede opgeschrikt door een formi dabele klap. Voorbijgangers en omwonen den, die op het geluid afkwamen, zagen tot hun ontsteltenis een van nieuwheid nog glimmende vrachtauto op haar linkerkant liggen bij het kruispunt van de Valkenbur gerlaan en het Raadhuisplein, terwijl een autobus van lijn 1 met een deerlijk geha vende voorzijde dwars over de weg stond. Het bleek, dat de vrachtauto, welke aan een Tilburgse meubelfabriek behoor de, van de Camplaan komende het kruis punt halverwege reeds was gepasseerd toen een bus op weg naar de Javalaan met vrij hoge snelheid naderde. De bestuurder behoefde bij de halte aan het Raadhuis plein niet te stoppen en meende nog van zijn voorrangsrecht gebruik te mogen ma ken De vrachtauto was echter eerder op de kruising en een botsing bleek onvermij delijk. De bus raakte met de rechter voor zijde de achterkant van de vrachtwagen, welke een kwart slag naar links maakte en vervolgens kantelde. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, in de bus zat maar één passagier, die na het ongeluk zijns weegs is gegaan. De carrosserie van de vrachtauto bleek geheel ontzet en zal waarschijnlijk als verloren moeten worden beschouwd. De schuldvraag is nog in on derzoek. Paassamenkomsten in Bloemendaal Op de morgen van de Eerste Paasdag zal zoals dit de laatste jaren gebruikelijk is geworden het Bloemendaalse Christe lijke muziekkorps „Sursum" onder leiding van de dirigent de heer J. A. Meng Paas- liederen ten gehore brengen. Dit zal ge schieden vóór het kerkgebouw van de Her vormde gemeente op het Kerkplein in Bloemendaal. des morgens van half negen tot negen uur. Eveneens op Zondag Eerste Paasdag wordt des morgens om acht uur in de Her vormde Kerk aan de Ramplaan te Overveen een dienst gehouden door het Open Deur- comité. Tijdens een korte zangdienst zul len bekende Paasliederen worden gezongen met begeleiding van trompet en orgel, be speeld door respectievelijk de heren J. W. de Haas en Paul Chr. van Westering. De Paaszangdienst wordt geleid door ds. H. Visser, te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15