In staatsie Arbeiders van Publieke Werken te Amsterdam weer in staking Weerbericht Raad wil communisten uit alle 18 bijstandcommissies OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fSf tSsÉïlÉ WÈmÊSÊr De formule van Salk's vaccin wordt aan 75 landen verstrekt Frankrijk ziet van fabricage van atoomwapens af Het woord is aan Faure meent dat het desondanks een eerste rangs mogendheid kan blijven Amsterdamse Gemeenteraad hield extra- en normale zitting De stakersbijeenkomst Trampersoneel bijeen De raadszittingen Communisten uit commissiesT Grondpersoneel van de Ait- France staakt 24 uur Maatregelen tegen zwarte handel voorbereid M4- Weerrapport 69e JAARGANG No 234 DONDERDAG 14 APRIL 1955 299e JAARGANG No 81 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEDERLAND IS IN deze tijd gewend geraakt aan staatsiebezoeken. Verleden jaar waren er vier: van de koningen van Denemarken en Noorwegen, de president der Franse Republiek en de keizer van Ethiopië. Eer deze maand verstreken is zal de koning van Zweden komen. Deze be levenissen sporen historische belangstel ling aan als gij ontdekt dat het honderd jaar geleden is, dat het Engelse konings paar en het Franse keizerspaar elkaar zulke eer bewezen. Fransen en Engelsen zijn geen zeer geestverwante volken. In zijn speels en voortreffelijk boekje „Les carnets du Major Thompson" heeft Pierre Daninos er pas nog zijn verwondering over uitgesproken, dat de Voorzienigheid twee zo verschillend geaarde naties slechts door enkele emmers water van elkaar heeft gescheiden. Maar zelden heeft ook de per soonlijke tegenstelling tussen hun staats hoofden zich zo opvallend getoond als een eeuw geleden. Daar was enerzijds de zeer onaantastbare en onberispelijke, zich ten diepste van haar koninklijke waardigheid en haar koninklijke voorzaten bewuste koningin Victoria, terzijde gestaan door haar niet minder nobele, uiterst plichts getrouwe en saaie prins-gemaal Albert, uit het Huis Saksen-Coburg-Gotha. Daar was anderzijds de zonderlinge, raadsel achtige keizer Napoleon III, neef van de grote Napoleon, die na vreemde avonturen toch president van de tweede Franse repu bliek was geworden, na drie jaar zijn eed had gebroken en zich door een staatsgreep van de absolute macht had meester ge maakt en zich een jaar daarna tot keizer had laten uitroepen, bij volksstemming. Europa beschouwde hem als een avontu rier. En zijn gemalin, niet van koninklijke bloede, was de schone Spaanse gravin Eugénie de Montijo, weliswaar afkomstig uit de kring der Spaanse grandes, maar dat alleen van vaderszijde. Ook had in 1848, toen de laatste koning der Fransen door revolutie verdreven werd, hij de wijk naar Engeland genomen en zich met de zijnen aan koningin Victoria's bescher ming moeten toevertrouwen. Zij was ten zeerste met de goede oude koning Louis Philippe en met zijn gemalin en zijn kin deren begaan geweest. Maar in 1855 streden Engelse en Franse legers als bondgenoten in de Krimoorlog, tegen de Russen. Die weinige emmers wa ter der nabuurschap hebben er de onge- lijksoortigen telkens weer toe genoopt, bondgenoten te zijn. Redenen van staat drongen tot wederzijds bezoek. Ministers en hovelingen moeten de eerste ontmoe ting met twijfel en onrust tegemoet gezien hebben. Zij werd, wonderlijkerwijze, een volslagen succes, dat later in het jaar bij tegenbezoek alleen maar bevestigd zou worden. De Engels-Ierse schrijver Philip Gue- dalla (18991944) heeft het met subtiele ironie beschreven in zijn boek „The Second Empire", waarin hij de historie van het Tweede Keizerfijk weliswaar „een der mooiste vertellingen ter wereld" noemt. Lutton Strachey in zijn biografie van koningin Victoria heeft aan het verrassend welslagen van het koninklijk-keizerlijke samenzijn ook volle recht doen weder varen. Beiden hebben hun sterkste be wijsmateriaal gevonden in het dagboek van de Engelse koningin, dat zij zo trouw placht bij te houden en waarin zij haar belevenissen in verrukking of verontwaar diging placht te schetsen, in een meisjes achtige schriftuur vol onderstreepte woorden. De Franse keizer charmeerde haar. Hij was een gentleman en hij was zo interes sant! „Er kan geen twijfel aan bestaan dat hij een heel buitengewone man met grote qualiteiten is", schreef zij. „Bijna zou ik zeggen: een geheimzinnige man. Het is duidelijk "dat hij ontembare moed bezit, een onwrikbare wil, zelfvertrouwen, volharding en een grote gereserveerd heid.... en tegelijk is hij begaafd met wonderlijke zelfbeheersing, grote kalmte, zelfs zachtheid en met een charme, die ieder die met hem in nauwer contact komt ten sterkste ervaart. In hoeverre hij ge dreven wordt door een sterk moreel besef van goed en kwaad is moeilijk te zeg gen.... Maar mijn indruk is, dat hij bij schijnbaar onvergeeflijke daden steeds ge leid is door het besef, dat hij een opdracht vervult hem door God gegeven en dat zijn daden, ofschoon in zichzelf wreed en hard, nodig waren om de uitkomst te bereiken waartoe hij zich uitverkoren achtte, en geen daden van achteloze wreedheid of van onrecht; want het is niet mogelijk hem te kennen en niet te erkennen dat er veel waarlijk beminnelijks, vriendelijks en eerlijks in zijn karakter ligt. Dit lezende met al de aarzelingen en de verrukte bewondering in kleurige afwisse ling, zoudt gij u kunnen voorstellen dat een meisje van achttien hét geschreven had. Koningin Victoria had op haar acht tiende jaar de troon bestegen. Maar zij was bij dat keizerlijk bezoek aan Windsor Castle, in 1855, precies tweemaal zo oud: zesendertig. En zij was niet schoon: klein en nogal gezet. De slanke keizerin Eugénie, negen jaar jonger dan zij, was daarentegen een erkende schoonheid. En toen op de dag van aankomst haar koffers in Dover achtergebleven waren en zij in een sim pele blauwe jurk aan het staatsiediner verscheen, zonder enig sieraad, met een enkele bloem in het haar, hield het illustere gezelschap de adem in van bewondering. Het was een triomf. Zij deerde koningin Victoria niet; zij was immers koningin van Engeland. Zij vond Eugénie mooi en bij zonder, en de kinderen hielden zo van haar. Ook had de keizer een zo diep in zicht in staatszaken, en hij luisterde zo belangstellend naar de uiteenzettingen van Albert; maar éénmaal was hij wat ruste loos geworden toen die héél lang door ging over de kwestie-Sleeswijk-Holstein: zo'n ingewikkelde zaak. Een week lang, zegt Guedalla, wandel den Napoleon en Victoria, Albert en Eugénie een ceremoniële menuet in Wind sor. Er was een revue der troepen in Great Park. Er was een hofbal. Victoria schonk hem de Orde van de Kouseband en hij droeg het blauwe lint op de verkeerde schouder en zei met sublieme hoffelijk heid: „Eindelijk ben ik edelman". Het be zoek duurde een week en bij het vertrek gaf hij in koningin Victoria's album uiting aan „de gevoelens die men koestert jegens Aan 57 leden van het Amsterdamse gemeentepersoneel, die deelnamen aan de recente staking van enkele bedrijven en diensten der gemeente, is door B. en W. meegedeeld, dat zij niet meer in dienst zullen worden genomen. Over een 20-tal zullen B. en W. Vrijdag aanstaande een besluit nemen of zij al of niet weer worden teruggenomen. Dit deelde burgemeester d'A illy mede in de Woensdagmiddag gehouden extra zitting van de gemeenteraad, die was bijeen geroepen door de tien leden van de communistische fractie, ter bespreking van de tijdens en na de staking ontstane situatie in de hoofdstad. Uit protest tegen deze ontslagen is op een in Frascati te Amsterdam behouden vergadering van arbeiders van de dienst der Publieke Werken Woensdagavond besloten om onmiddellijk opnieuw in staking te gaan. De vergadering werd door niet meer dan 400 arbeiders bezocht. Toen aan het slot de voorzitter van het stakingscomité, de heer J. Mooyen, de aanwezigen vroeg wie er vóór was in staking te gaan, staken ongeveer de helft van de aanwezigen hun hand op. De voorzitter concludeerde toen „dat met overgrote meerderheid was besloten niet aan het werk te gaan". De arbeiders meldden zich vanmorgen bij hun bazen af en gingen vervolgens naar het vergaderlokaal „Ons Genoegen". Tijdens de raadsvergadering diend'e de heer Herfst (PvdA) een motie in om het reglement van orde over de commissie van bijstand zodanig te wijzigen, dat het mogelijk is raadsleden uit commissies te ontslaan, als zij het vertrouwen van de raad niet meer genieten. Het werd aangenomen. Onmiddellijk hierop diende de heer Herfst het voorstel in om de 10 communistische raadsleden uit de 18 commissies van bijstand te ontslaan. Over het voorstel zal vandaag worden beslist. Tijdens de avondbijeenkomst van leden van P. W. werden de eisen door een der leden van het stakingscomité als volgt ge formuleerd: bij deze staking blijft het hoofddoel verhoging der lonen. Daarnaast is zijx het antwoord op de rancune-maat regelen van B. en W., die bij de dienst van P. W. drie arbeiders leden van het stakings comité, hebben ontslagen. Voorts dient zij als „drukmiddel" op de besturen van de erkende vakbonden, opdat met het overleg over de zaak van de lonen spoed wordt be tracht. De voorzitter van het stakingscomité deelde aan het begin van de vergadering mede, dat hij was ontslagen omdat hij bij de staking deel had uitgemaakt van een actiecomité en deel had uitgemaakt van de delgatie, die met de burgemeester had ge sproken en gepoogd had een onderhoud te hebben met het hoofd van de afdeling per soneelszaken van P. W. Voorts citeerde hij uit de ontslagbrief dat hij „een zeer actieve en leidende rol bij de onderhavige staking heeft gespeeld". Hij riep uit: „Waar hebben B. en W. de moed vandaan gehaald? Die ontslagen zijn een wanhoopsdaad geweest, zij wisten wat rancune-maatregelen zouden betekenen", aldus de heer Mooyen. Spreker deelde voorts mede, dat Woensdagmiddag een de legatie van de stakingscomité's op het ge meentehuis het protest van de burgerij tegen de rancune-maatregelen, dat van ruim 20.000 handtekeningen was voorzien, heeft aangeboden. Een tweede ontslagen lid van het sta kingscomité, de heer G. Veldhuizen, noem de het geven van ontslag aan de 57 arbei ders van de verschillende gemeentedien sten: „broodroof van éen aantal te goeder naam en faam bekend staande mensen. De heren op het stadhuis zijn hun hoofd kwijt door de geweldige gebeurtenissen (de sta king) in Amsterdam, die een machtige streep hebben gehaald door het georgani seerd overleg; het succes van de staking staat als een paal boven water". „De 57 probeert men het gemeentepersoneel tot voorbeeld te stellen om te intimideren. Doch B. en W. maken een misrekening, want zij kennen de strijdgeest en de solida riteit onder de arbeiders niet. Het ontslag is een demonstratie van macht, die in diep ste wezen er een is van onmacht. Het is een poging om de werkende arbeiders bang te maken. Het zal hen niet gelukken de geest bij het Amsterdamse gemeenteperso neel kapot te maken". Daarna voerden een aantal arbeiders het woord, waarbij er waren die opriepen tot stakingen. Een ander betoogde, dat de communisten niets met de staking te maken hadden (applaus). Weer een andere spreker was de mening toegedaan, dat ook het personeel van tram, gasfabrieken, rei niging enzovoorts opnieuw in staking zou moeten gaan. Daarna werd het reeds ge melde besluit genomen. een koningin en een zuster". Zij was vol weemoed toen haar gasten waren heen gegaan. Maar in Augustus volgde het niet min der heerlijke tegenbezoek aan Parijs. Vijftien jaar later, toen het Tweede Keizerrijk in de Frans-Duitse oorlog ten val was gebracht, vluchtte Eugénie naar Engeland, spoedig gevolgd door Napoleon III, die uit Duitse gevangenschap kwam. De prins-gemaal was toen al jaren dood, de koningin een ontroostbare weduwe. Napoleon stierf in 1873. De beide vorstin nen bereikten hoge leeftijd; koningin Vic toria ging heen in 1901, na haar Diamond Jubilee te hebben gevierd. Zij was 81 jaar geworden. Eugénie volgde haar pas in 1920, meer dan negentig jaar oud. Schimmen der negentiende eeuw. Hedenavond zullen de leden van het Amsterdams trampersoneel in vergadering bijeenkomen om te beslissen wat hun reac tie op de ontslagen zijn zal. Men verwacht niet, dat zij opnieuw zullen gaan staken, omdat bij een groot deel van het rijdend personeel stakingsmoeheid is geconstateerd. Ook arbeiders van andere gemeentelijke diensten hebben hun voornemen te kennen gegeven om in de loop van vandaag bijeen te komen om hun standpunten te bepalen. De extra-zitting der gemeenteraad, bij eengeroepen door de C.P.N. (krachtens de Gemeentewet kan één-vijfde van het aantal raadsleden een vergadering aanvragen), nam ook de avonduren in beslag. Na het bekendmaken der 57 ontslagen, gaf burge meester d'Ailly nadat een C.P.N.-motie was verworpen om elke fractie meer dan één uur spreektijd toe te staan een over zicht van de staking door 4105 leden van het gemeentepersoneel. De heer Brandenburg (C.P.N.) kondigde een motie aan, waarin de raad tot uiting moet brengen, dat een directe bijeenroe ping van het georganiseerde overleg nodig is ter bespreking van de door de stakers verlangde herziening der lonen en van de eveneens verlangde herklassificatie. Spreker protesteerde tegen de verleende ontslagén. „Dat is aantasting van het sta kingsrecht, dat is niet barmhartig, zoals in het stadswapen staat", hoewel spreker geen barmhartigheid maar recht wil vragen.Ten- slotte diende de heer Brandenburg twéé moties in. De eerste zoals aangekondigd, in de tweede wordt gevraagd de geschorste en ontslagen arbeiders in hun rechten te herstellen. Leden van alle fracties voerden het woord alvorens de wethouder voor arbeids zaken, de heer B. Ram, aan het woord kwam. Ten aanzien van de ontslagen stakers zei de wethouder, dat bij ,het ontslag de gewone rechtsgang zal worden gevolgd, dus dat de betrokkenen bij het scheidsgerecht en eventueel later bij de Centrale Raad in beroep kunnen gaan. „We leven in een land waar een dergelijke rechtsgang nog moge lijk is," zo zei hij. In de raad kwam vrij plotseling van P.v.d.A.-zijde het voorstel om alle commu nistische raadsleden uit de diverse com missies van de raad te weren. Dit voorstel vond steun bij de protestant-christelijke en katholieke fracties, doch ondervond oppo sitie van de V.V.D. De beslissing over dit voorstel werd gisteren niet genomen, doch zal vallen in de zitting van vandaag. Het is overigens nu reeds duidelijk dat dit voor stel zal worden aangenomen, daar P.v.d.A. plus protestant-chrisielijken en katholieken een ruime meerderheid vormen. Ten aanzien van deze motie, die was in gediend door de heren Herfst (P.v.d-A.), Douqué (K.V.P.) en Van Sandick (Prot. Chr.), deelde de heer Seegers (C.P.N.) mede, dat hij naast de politieke ook juri dische bezwaren tegen dit voorstel had. Hij noemde de uitvoering van deze motie in strijd met de gemeentewet. De raad had geen bevoegdheid om wijzigingen aan te brengen in het reglement van orde, die in strijd zijn onder meer. met artikel 60 van de gemeentewet. De heer Le Cavalier (V.V.D.) verklaar de zich tegen de motie-Herfst, omdat hij zeide dat er geen causaal verband kan be staan tussen het lidmaatschap van de com missie van bijstand en de staking. Hij wenste geen incidentele wijziging van het reglement van orde. Tenslotte nam de raad de motie, waarin in het reglement van orde onder het arti kel over de commissie van bijstand wordt toegevoegd: „de raad is bevoegd aan een lid tussentijds ontslag te verlenen, ingeval dit lid heeft opgehouden het vertrouwen van de raad te bezitten", aan met 29 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de V.V.D. en de C.P.N- De motie van vijf communistische leden om de tijdens de staking toegezegde onderhandelingen in het georganiseerd overleg direct te doen geschieden, werd met 34 tegen 10 stemmen verworpen. Alleen de communisten stemden voor. Eenzelfde lot onderging de motie-Brandenburg, waarbij B. en W. werden uitgenodigd in verband met de stakingen geschorste en ontslagen gemeente-arbeiders weer in hun rechten te herstellen. Ook de motie-Gortzak, waarin het beleid van B. en W. ten aanzien van de staking wordt afgekeurd, werd in dezelfde stemmenverhouding verworpen. Nauwelijks was de hamerslag ter beëin diging van deze bijzondere raadsvergade ring gevallen of de heer Herfst diende een voorstel in, mede ondertekend door de heren Douqué en Van Sandick om alle met name genoemde communistische raadsleden te ontslaan uit de desbetreffende commis sies van bijstand. De burgemeester deelde mede, dat het voorstel te laat was ingediend, doch dat bij de direct daarop volgende gewone vergade ring beslist zou worden of het voorstel aan de agenda zal worden toegevoegd. Onmiddellijk na heropening van de ge wone vergadering diende de heer Herfst opnieuw zijn voorstel in tot het verlenen van ontslag aan de tien met name genoem de communistische raadsleden uit de 18 commissies van bijstand. Nadat hierover ruim drie kwartier door de raadsleden was gedebatteerd, waarbij vooral de communis tische raadsleden het woord voerden, be sloot de raad met 29 tegen 15 stemmen het voorstel-Herfst aan de agenda toe te voe gen. Toen het voorstel-Herfst aan de agenda was toegevoegd als punt direct na de in gekomen stukken, voerden de communis tische raadsleden uitgebreid het woord, zowel over de ingekomen stukken als over het voorstel zelf, dat nog nader door de heer Herfst werd toegelicht. De heer Le Cavelier (V.V.D.) zei, dat zijn fractie de consequenties van dit voorstel tot het weren van de'communistische raads leden uit de gemeentelijke commissies van bijstand met zeer grote ernst had bekeken. Zijn fractie was tegen dit massaal verwij deren van deze leden. „Indien er sprake is van geen vertrouwen, dan betreft dit slechts één lid en niet de gehele fractie als zodanig", zei de heer Le Cavelier. Nadat de heer J. Brandenburg (C.P.N.) het zijn fractie toegemeten kwartier had volgepraat met een heftig betoog tegen het voorstel-Herfst, sloot de voorzitter deze gewone, wat rumoerige vergadering, omda't de gebruikelijke tijd was verstreken. De discussies over het voorstel zullen Donder dagmiddag tijdens de voortzetting van de gewone vergadering worden beëindigd, waarna het voorstel in stemming komt. PARIJS (Reuter) Te middernacht is het grondpersoneel van „Air France" op de vliegvelden Orly en Le Bourget voor 24 uur in staking gegaan. Het wil 15 tot 20 percent loonsverhoging en een Kerstgrati ficatie van 'n maand extra loon. Vele dien sten vallen vandaag uit of worden ver traagd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Torquato Tasso: Wie geen vrede wil zal oorlog krijgen. WÈÊÈÊÊÊmê WMmê u%'. -4M y - Het is moeilijk om een keus te maken uit de jaarlijks groeiende vacantiegelegen- heden, die steeds gemakkelijker bereikbaar worden door stijgende vervoers mogelijkheden per tr"in, bus, auto, boot en vliegtuig. I-Iet buitenland trekt steeds "meer doch nog steeds blijft er een legertje hardnekkigen over, dat de vacantie jn eigen land wenst door te brengen en voor wie vacantiesynoniem is met „rust", niet met „zoveel mogelijk zien en zover mogelijk weg". Hier is een plaatje, dat deze soort vacantiegangers temeer van hun gelijk zal overtuigen: eigen land, zee en duin, een eenzaam strand en een ongestoord landschap. Doch zal hier in het seizoen nog dezelfde rust heersen? het is: Terschelling. R. P. PARIJS (A.F.P./Reuter) Premier Faure heeft op een persconferentie ver klaard, ddt Frankrijk het onderzoek op het gebied van de atoomenergie zal beperken tot het gebruik voor vredesdoeleinden. Frankrijk zal niet trachten atoombommen te vervaardigen. Onderzoekingen die ge richt waren op militair gebruik van atoom kracht, zullen worden gestaakt. Faure zei, dat de Franse regering heeft besloten vast te houden aan twee beginse len aangaande atoomenergie. In de eerste plaats moet Frankrijk een atoommacht worden teneinde een mogendheid van de eerste rang te blijven. In de tweede plaats heeft de regering liet definitieve besluit genomen dat Frankrijk een vreedzame atoommacht moet worden. Hij voegde er aan toe, dat het kabinet heeft besloten zich hierop te concentreren. Faure antwoordde positief op de vraag of hij van mening is dat Frankrijk een mogendheid van de eerste rang zal blijven als de werkzaamheden op het gebied van de atoomenergie zullen worden beperkt tot burgerlijke en vreedzame doeleinden. (United Press) Een maand geleden heeft Faure ook op een persbijeenkomst gezegd dat Frankrijk waterstofbommen moest vervaardigen omdat het anders ge vaar liep een tweederangs-mogendheid te worden. Gisteren zeide hij dat. de (tegenge stelde) beslissing na rijp beraad was geno men. President Eisenhower heeft zijn goed keuring gehecht aan een verdrag voor het uitwisselen van gegevens over atoom wapens met veertien landen van de NAVO. De overeenkomst voorziet in de uitwisse ling van gegevens over: de ontwikkeling van defensieplannen; de opleiding van per soneel voor het gebruik van en verdedi ging tegen atoomwapens en de schattin gen van de vorderingen van mogelijke vijanden in het gebruik van atoomwapens. Elk der NAVO-landen zal zijn goedkeu ring aan het plan moeten hechten, voordat dit van kracht kan worden. Krachtens de bepalingen kunnen atoomwapens of kern splitsingsmateriaal niet overgedragen worden. WASHINGTON (Un. Press) Presi dent Eisenhower heeft zijn ministerie van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven de formule van dr. Salk voor het anti-kinder verlamming-vaccin aan de regeringen van VS landen door te geven. Dit werd mede gedeeld door minister Dulles, die hieraan toevoegde, dat zal worden nagegaan hoe veel van het nieuwe geneesmiddel zal kun nen worden geëxporteerd. De formule zal door de Amerikaanse diplomaten, geaccrediteerd bij de regerin gen waarmede Amerika diplomatieke be trekkingen onderhoudt, op de betrokken ministeries van Buitenlandse Zaken wor den overhandigd, terwijl ook de wereldge zondheidsorganisatie en andere instellingen mededeling hiervan zullen ontvangen. De V. S. staan op het standpunt dat het doorgeven van de formule aan Moskou automatisch het gevolg zal hebben dat het middel in communistisch China en de Oost- Europese landen zal worden verbreid. De Wereld-gezondheidsorganisatie der UNO heeft in een commentaar op de be richten over Salk's vaccin gewaarschuwd voor te groot optimisme. In een door de organisatie uitgegeven verklaring wordt een uitvoerige beschrijving gegeven van de geschiedenis der ziekte en de pogingen om deze te genezen. „Volgens persberichten is het vaccin vei lig en redelijk doeltreffend gebleken bij een proef met Amerikaanse schoolkinde ren", zo wordt gezegd. „De voorsprong van de ingeënten op de niet-ingeënten blijkt ongeveer drieëneenhalf tegen één te zijn." Dan volgt de waarschuwing: „Maar de kinderverlamming is nog niet verslagen. Wij weten niet- hoelang de uitwerking van het vaccin duurt, wij weten niet of het effectief is onder omstandigheden anders dan die waaronder het wordt gebruikt". Voorts constateert de organisatie: „Wel weten wij dat er vele ingewikkelde pro blemen zijn in de fabricage van het vaccin. Andere vaccins, door andere methodes ge prepareerd, zijn in onderzoek. Wij weten niet wat tenslotte het beste zal blijken te zijn. Maar het werk gaat voort en wij heb ben reden om te geloven dat kinderverlam ming binnen enkele jaren overwonnen zal zijn". Een officiële woordvoerder te Washing ton heeft verklaard, dat het vaccin van Salk tegen het begin van de zomer 1956 in voldoende hoeveelheden voor de Verenigde Staten en een jaar later voor de andere landen geproduceerd kan zijn. Senator Lister Hill heeft president Eisen hower verzocht om een conferentie bijeen te roepen, die besprekingen zal voeren om te verhinderen, dat er een zwarte handel in het vaccin ontstaat. De senator zeide, dat het een tragedie zou zijn en een schande voor het lnad, als een kind aan kinderver lamming zou overlijden of kreupel door het leven zou moeten gaan, omdat er een volwassene uit hebzucht het Salk-vaccin gekocht zou hebben om hierin zwarte (han- del te drijven. Afgevaardigde Steven Derounian (repu blikein) hee'ft een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk een gouden medaille aan- gemunt zal worden, voorzien van een pas send opschrift voor dr. Salk. Dr. Salk im mers had geen patent op zijn vinding ge nomen en had zich slechts laten leiden door de wens om lijdende jonge mensen te hel pen. Dergelijke speciale gouden medailles zijn sinds 1928 slechts zeven maal verleend. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toest-and "2 "2 o so f3 e.3 C C I/] II O - 11 - 2- Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome mist motregen onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. mist zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. regen zwaar bew. zwaar bew. nevel nevel half bew. zwaar bew. regen onbewolkt NO 2 NNO 2 WNW 4 NW 8 NW 5 windstil N 2 NNW 8 WNW 2 NNO 3 ONO 3 windstil WNW 5 W 8 W 5 NW 4 windstil windstil O 2 N 3 O 2 windstil 0 3 0 0 0 8 0 2 0 5 0 8 0' 4 0 11 0 4 5 6 6 3 2 6 5 9 6 0,5 0,1 0 0 0 3 4 0 Neerslag laatste 24 uur. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.J. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later iets meer bewolking en droog weer. Tot matig of zwak afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag iets minder koud. 15 April Zon op 5.48 uur, onder 19.38 uur. Maan op 2.30 uur, onder 11.09 uur. Maanstanden 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 April Hoog water: 7.53 en 20.24 uur. Laag water: 3.22 en 15.42 uur. Vrijdag 15 April Hoog water: 8.48 en 21.25 uur. Laag water: 3.56 en 16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1