Dr. Salk's vaccin trekt grote belangstelling in de hele wereld IVÖROL I I Hof van onderzoek keurt de Londense krantenstaking af Molotov hoopvol gestemd over gesprek met Oostenrijkers Frans-Duits geharrewar over plaats van Saar-overleg P Na vorstperiode daalde aanbod in de bouwnijverheid De strijd tegen kinderverlamming Massaal ontslag dreigt als het werk morgen niet wordt hervat DE ZON v Inderdaad, een verfijnd genot! President Körner vraagt pardon voor de Oostenrijkse oorlogsmisdadigers Bonn wil niet buiten de deur staan bij een gesprek tussen Oost en West W4(A -Ctof-eJoi li wpi tueek unaa/vh:, DONDERDAG 14 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Twee en een kwart jaar geëist tegen advocaat Verdacht van verduistering van f 40.000 Frisse vreugde ELKE MOMGEN Rawlins, bevrijder van Utrecht, overleden AMERICAS BEST TOBACCOS Prins Bernhard zet tocht met beide prinsessen voort Duitse pleegouders willen Frans kind niet afstaan Aspirin Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem Wij geven hieronder een samenvatting: ran berichten, die door persbureaux uit verschillende landen zijn hekend gemaakt naar aanleiding: van de Amerikaanse rap porten over het vaccin van dr. Salk tegen kinderverlamming. Zoals reeds gemeld werd, zal het Amerikaanse vaccin worden uitgevoerd naar alle landen die daarvoor belangstelling hebben en zal de vervaardi- gingsformule eveneens worden verstrekt aan alle instituten ter wereld die haar wen sen te ontvangen. Intussen blijkt dat de pogingen om een vaccin van levende virus sen te verkrijgen, dat zonder gevaar kan worden aangewend, worden voortgezet alleen in Amerika doch ook elders ter we reld. Het vaccin van dode virussen, dat dr. Salk samenstelde, geeft nog geen zekerheid ten aanzien van de duur der immuniteit. In Parijs deelde de minister van Volks gezondheid, dr. Bernard Lafay, mede dat het instituut Pasteur een doeltreffend vac cin had gevonden en dat de productie er van binnenkort op grote schaal zal begin nen. Prof. Lepine, de ontdekker van het vaccin, deelde onlangs mede dat zijn vac cin alleen in zoverre van dat van Salk ver schilt, dat de bereidingswijze bij Europese omstandigheden is aangepast. Prof. Lepine deelde toen mede dat hij tijdens zijn onder zoekingen voortdurend contact met prof. Salk heeft gehad en gegevens met hem heeft uitgewisseld. Hij achtte het niet no dig de uitwerking van Salk's vaccin in Frankrijk te beproeven, omdat de reeds in Frankrijk genomen proeven bevredigende resultaten hadden opgeleverd. Kopenhagen: de financiële commissie van het Deense parlement heeft met algemene stemmen een bedrag van 1,7 millioen kroon gevoteerd voor de eerste fase van een in- entings-campagne gebaseerd op Salk's vaccin welke volgens de bestaande plan nen 400.000 kinderen zal omvatten. Dr. Herdis von Magnus, specialiste op het gebied der kinderverlamming, ver klaarde het niet eens te zijn met verschil lende buitenlandse geleerden die hadden gezegd dat Salk's vaccin niet effectief was tegen andere variëteiten van polio dan die welke in de Verenigde Staten voorkomt. Zij wees er op dat de medische wetenschap drie variëteiten kinderverlamming kent, welke over de gehele wereld gelijk zijn en dat Salk's vaccin tegen alle immuniseert. In officiële kringen in Stockholm werd gezegd dat het in het voornemen ligt on geveer 33.000 schoolkinderen met Salk's vaccin in te enten, echter pas nadat men over het officiële rapport van de massale vaccinatie in de Verenigde Staten beschikt. ADVERTENTIE "t'k MODERNE BINNENHUISKUNST Model woning in een Bouwkas-huis Fr^ZiyaanSfaat 24 'yriv Zandvoort H'alteKostverloren Vrij te bezichtigen ,/,Vah^l4.ié''èp'::'I9-21.juur,":-v .'t,i Zondags gesloten -v 'ij.' WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K 250 MODELKAMERS De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft tegen de ad vocaat en procureur mr. H. W. te 's-Her togenbosch wegens verduistering, meer malen gepleegd, een gevangenisstraf ge- eist van twee jaar en drie maanden. In December werd mr. W., die zich sinds 22 Mei in voorlopige hechtenis bevindt, dooi de rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar, met ontzetting uit het recht de advocatuur uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar. De verduisteringen zou mr. W. gepleegd hebben als curator in een faillisement cn als procureur in civiele zaken betreffende schadevergoedingen van de gemeente Til burg aan een groep inwoners van Oister- wijk, die hinder ondervonden van de wa tervervuiling door Tilburgse fabrieken. De verduisteringen zouden een bedrag belo pen van ongeveer f 40.000 en zouden zijn gepleegd in de periode 1950 tot 1954. In een uitvoerig requisitoir zei de advo caat-generaal dat de zaken door de ver dachte waren opgezet om aan groote be dragen te komen, die hij voor zijn genoe gens nodig had. Het uitgebrachte accountantsrapport heeft aangetoond, aldus de advocaat-gene raal, dat de verdachte in genen dele in staat moet worden geacht de verduisterde bedragen aan te zuiveren. Bovendien heelt hij zich ook aan valsheid in geschrifte en oplichting schuldig gemaakt, doch dit is hem niet ten laste gelegd. „Hij heeft aan de rechtsorde grote schade toegebracht en wij zullen rekening hebben te houden met wat de maatschappij eist, wanneer een ad vocaat ten opzichte van de maatschappij het vertrouwen heeft geschonden". Mr. W. verklaarde niet de opzet te heb ben gehad om een groep Oisterwijkers te benadelen. Volgens hem bleek uit het ac countantsrapport dat er geen tekorten zijn. Op 27 April zal het hof in deze zaak wrest wijzen. In Helsinki verklaarde dr. Risto Patiala van het ministerie van Gezondheid, dat het „experimentele stadium" van de inenting thans als voorbij kan worden beschouwd en dat het in het voornemen ligt met ge regelde inenting van schoolkinderen te be ginnen. Het Finse ministerie van Gezond heid heeft invoer van Salk's vaccin aan bevolen. In Rome zei een vertegenwoordiger van het departement van Gezondheid dat in de Verenigde Staten 50.000 injectie-prepa raten zijn besteld. Binnenkort zal begonnen worden met de inenting tegen kinderverlamming, zo heeft het hoge commissariaat voor Volksgezond heid te Rome bekerxl gemaakt. Verschei dene instituten zijn reeds uitgerust voor het vervaardigen van grote hoeveelheden entstof. De eerste inentingen zullen ge schieden met vaccin uit de V. S. Het Belgische publiek heeft met grote belangstelling kennis genomen van de be richten met betrekking tot het serum van dr. Salk tegen de kinderverlamming. Van officiële zijde legt men echter enige terug houdendheid aan de dag wat het gebruik van de entstof in België betreft. Er wordt op gewezen dat nog geen enkel officieel rapport is ontvangen over de uitwerking en doeltreffendheid hiervan en dat in dit stadium dus nog geen beslissing genomen kan worden aangaande een eventuele ver plichte inenting. Opgemerkt wordt nog, dat de kinderverlamming in België nimmer een verontrustend karakter heeft gehad. Vernomen wordt nog dat het ministerie van Volksgezondheid voornemens is een verklaring te publiceren met betrekking tot het vaccin van dr. A. Salk. De directeur van de Zuid-Afrikaanse stichting voor onderzoek naar de kinder verlamming dr. James Gear, heeft ver klaard, dat Zuid-Afrika reeds voldoende vaccin tegen kinderverlamming bezit, om de gehele bevolking te vaccineren. Het Zuid-Afrikaanse vaccin gelijkt veel op het vaccin-Salk en het is ontwikkeld in samen werking met Amerikaanse medici. Het is volgens dr. Gear even effectief als het Amerikaanse, doch kost minder. De minis ter zeide na een bestudering van de medi sche rapporten te zullen besluiten of et- een campagne voor vaccinatie gevoerd zou worden. Op IJsland wordt op 20 April begonnen met de inenting van alle kinderen van drie tot dertien jaar tegen kinderverlamming. Ook in West-Duitsland is de strijd tegen de kinderverlamming in volle gang, aldus meldt D.P.A. Dr. Richard Haas begon iets later dan de Amerikaanse dr. Salk met het werk aan het vaccin, gebaseerd op het werk van dr. Salk. Na twee jaar van proef nemingen was hij tot een resultaat geko men en in 1954 werden voor het eerst kin deren gevaccineerd. Men constateerde, dat zich hierbij beschermingsstoffen vormen en dat het vaccin goed te verdragen was. Aanvankelijk werd het vaccin uitsluitend in kinderklinieken gebruikt, doch inmiddels is het vaccin van Haas ter beschikking van alle artsen gesteld. In de laatste maand'en zijn in West-Duitsland reeds duizenden kinderen gevaccineerd. De resultaten van deze vaccinaties zuilen zich aan het einde van dit jaar of aan het begin van het vol gende als de door medici verwachte kin derverlamming-epidemie deze zomer wer kelijk intreedt aftekenen. Ongeveer 45.000 kinderen van leden van de Amerikaanse bezettingsstrijdkrachten in Europa zullen er nog in dit jaar met het nieuwe Amerikaanse vaccin gevaccineerd worden. De vaccinatie geschiedt op vrij willige basis en zal kosteloos geschieden en wel bij kinderen van zes tot zestien jaar. Men verwacht, dat met de vaccinatie begin Juni een aanvang gemaakt zal worden. De Britse raad voor medisch onderzoek heeft Donderdag bekendgemaakt, dat er dit jaar op kleine schaal proeven zullen worden genomen met een vaccin tegen kin derverlamming van dezelfde aard als dat van dr. Salk. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) De Londense krantenstaking gaat mor gen haar vierde week in, tenzij de op standiger bonden heden alsnog inbinden. Daartoe ïs allé aanleiding omdat het, door de regering benoemde, onafhankelijke hof van onderzoek zijn rapport heeft uitge bracht De slotsom, waartoe het hof komt, is de volgende: De veertien technische vak bonden in het krantenbedrijf dienen voortaan met de werkgevers te onderhan delen door middel van een centraal onder handelingsorgaan: hangende de vorming hiervan dienen de stakers op basis van de door de werkgeA'ers voorgestelde verhoging van gemiddeld vijf gulden per week on verwijld de arbeid te hervatten; de over haaste actie van de plaatselijke bonden om de staking te proclameren, wordt veroor deeld en de door de bond van technisch personeel en de electriciens unie geëiste wekelijkse loonsverhoging van 29 gulden noemt het hof een „bedrag dat buiten alle werkelijkheid staat". Het rapport is bestemd voor het parle ment dat volgende week, na het Paas- reces, weer bijeen komt. Het bezit gener lei bindende kracht. In de praktijk volgen partijen de adviezen van een hof van on derzoek meestal op. Het advies om een centraal onderhandelingsorgaan in te stel len komt tegemoet aan de klacht van de stakende bonden dat zij niet gekend zijn in het overleg met de werkgevers en dat zij het resultaat der besprekingen, die vier maanden duurden, zonder meer hebben moeten aanvaarden. De werkgevers heb ben al laten doorschemeren dat zij tot een betere onderhandelingsmethode bereid zijn. Voor de oorlog was het voordelig voor het maehinepersoneel en de electriciens om de drukkersbonden voor hen de kastanjes uit het vuur te laten halen, omdat zij van de hogere lonen van de eerste groep kon den profiteren. Tegenwoordig is dat min der voordelig omdat zi' buiten het dag bladbedrijf meer kans hebben overuren te maken en meer te verdienen. Onder het technisch personeel van de bladen ontvan gen, op de zetters na, het maehineperso neel en de electriciens reeds de hoogste lonen. De andere vakbonden hadden het loonverschil van de dagbladeigenaren ge accepteerd, behalve de typografenbond, die eenter, evenals de directeuren, bereid was tot arbitrage. Overdreven eisen De twee, hoofdzakelijk op lager niveau, sterk communistisch georiënteerde bonden van technisch personeel en de electriciens unie kwamen toen met hun over het alge meen ook door hun mede-arbeiders over dreven geachte loon-eis. De werkgevers verklaarden dat zij niet verder kunnen gaan omdat anders de loonstructuur van het dagbladöedrijf ingrijpend zou worden gewijzigd. Als altijd streefden zij naar een loonregeling, die aanvaardbaar is voor alle, in het bedrijf werkzame, personen. De pro vinciale bladen zijn niet bij het conflict betrokken omdat hun driejarige loonover- eenkomst pas in November afloopt. De Vanmorgen is overleden generaal-ma- joor Stuart B. Rawlins, die tien jaar ge leden als commandant van de 48ste Britse infanterie divisie (Polar Bears) Utrecht bevrijdde. Hij was voornemens op 5 Mei de bevrijdingsfeesten te Utrecht bij te wo nen. overeenkomst voor de Londense bladen is in October geëindigd. De dagbladondernemingen willen mor gen het' gehele technische personeel ont slaan als de staking dan nog voortduurt. Vijftien tot twintig duizend merendeels geschoolde arbeiders zullen dan op straat komen door toedoen van 8.000, hoofdzake lijk ongeschoolden. Vandaag zal de rijksbemiddelaar bespre kingen met partijen voeren. Indien bij de stakers de indruk heerst dat het hof van onderzoek het werkgeversvoorstel alles zins redelijk acht, lijkt de kans op hervat ting gering. De krantenmannetjes die op alle drukke punten hun stapels kranten plegen te slij ten zijn al weken zonder inkomsten. De staking heeft de ondernemers tot dusver ongeveer 17 millioen gulden gekost: Als ik mij niet sterk vergis kunnen de h.h. lentestukjes-schrijvers zich nu gaan uitleven met mooie onderschriften onder geitjes en lammetjes en mensen in de zon. Als ik mij niet vergis behoeven wij nu niet schamper te doen over lente-koninginnen in een sneeuwjacht en over het vermale dijde klimaat van ons. Natuurlijk hebt u nu wel klachten over voorjaarsloomheid en aardappelmoeheid in de benen, maar kom, kom daar hebben we onze fles toni cum voor bij de hand en het vooruitzicht van een stoel in de zon aan de boulevard. Het is, bij Jupiter, elk jaar precies het zelfde en u behoeft van MIJ niets meer over de crocussen en de leeuweriken te verwachten; ik heb met die gevoeligheden een machtig pak olie-aandelen vergaard en u zult mij wel willen toestaan dat ik u bij dezen verwijs naar de 13.466 stukjes die ik van 1876 tot 1954 aan de komst van de lente heb gewijd. Nu moeten jongeren die taak maar eens van mij overnemen. Niettemin gevoel ik mij als een liedeke van Alice Nahon: onschuldig, schalks en licht van harte zoals ik nu, bijna dan send over de wereld ga. Die eerste lentezon brengt toch wel wat teweeg boven het oude middenrif, da's nou maar gekheid, een mens is maar een mens, zeg ik maar altijd. Ik heb plotseling behoefte aan kleine dansjes op de speelweide en als u dezer dagen een jongen hoort fluiten op de Nieuwe Gracht dan ben ik dat. Ja.... die jongen in dat lichtblauwe truitje met die vuurrode das, die zo parmantig voor u stapt...dat ben ik, los van de aarde en van alle aardse zaken. Het kan mij ineens niet meer schelen wie ergens wethouder wordt en de notulen van Jalta heb ik in de prullemand gegooid. Ik heb ze nauwkeurig willen lezen, maar daar is nu geen tijd meer voor. Ik moet madelieven plukken en meizoentjes geven, boterbloemenkransjes vlechten voor alle lieve dames. Ieder jaar hetzelfde en ieder jaar nieuw. Stoeien in het park. Dartelen in de wei en de violen laten zorgen. En vooral geen stukje daarover. ELIAS ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft verklaard „positieve resultaten" te verwachten van zijn besprekingen met Oostenrijkse leiders in Moskou over Oos tenrijks onafhankelijkheid. Molotov zeide dit in antwoord op vragen van Westelijke correspondenten, of hij optimistisch ge stemd was over de besprekingen, toen hij voor een cocktailparty in de Oostenrijkse ambassade arriveerde. Molotov ging er lieen na twee conferenties met de Oosten rijkse delegatie. Op de vraag, wat de volgende stap na de besprekingen te Moskou zou zijn, antwoord de Molotov: „Niet alles hangt van ons af. Wij zouden wensen, dat het iets van een overeenkomst tussen de vier mogendheden zal zijn." Molotov verklaarde verder dat de besprekingen naar zijn oordeel goed ver lopen. De Oostenrijkse kanselier Julius Raab verklaarde, dat vandaag een communiqué over de besprekingen gepubliceerd zal wor den. Raab hoopt Woensdag over een week het Oostenrijkse parlement verslag uit te brengen. Leopold Figl, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Wenen Van onze correspondent in Bonn) De ontmoeting tussen bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Pinay, wordt op 29 April in Bad Godesberg bij Bonn verwacht, hoe wel Adenauer heeft voorgesteld de conferentie in Bonn te houden. Men heeft te Bonn de indruk dat Pinay zijn keus op Bad Godesberg heeft laten vallen omdat daar het hoofdkwartier van de Franse Hoge Commissie gevestigd is. Pi nay zou in zekere zin op Frans gebied blij ven, waardoor de schijn van een officieel Frans bezoek aan West-Duitsland wordt vermeden. Om dezelfde reden ontmoetten Mendès-France en Adenauer elkaar in Januari in Baden-Baden in de Franse be zettingszone. Op de bijeenkomst van de beide staats lieden zullen de politieke en economische betrekkingen tussen de twee landen ter sprake komen, waarbij het Saar-probleem op de voorgrond staat. Men zal het eens moeten worden over de persoon van de toekomstige Europese commissaris voor het Saargebied. Een gemeenschappelijk voorstel van Franse en West-Duitse zijde zal, zo gelooft men, ongetwijfeld door de raad van ministers van de West-Europe- se Unie worden goedgekeurd. Men neemt te Bonn aan, dat ook over een conferentie tussen Oost en West zal worden gesproken. Pinay heeft weliswaar verklaard, dat West-Duitsland niet aan de voorbereidingen behoeft deel te nemen, maar Adenauer zal proberen zijn Franse confrater duidelijk te maken dat West- Duitsland volgens hem na en door de rati ficatie van de Parijse accoorden een ge lijkwaardige partner wordt, en dat zijn- land bij die voorbesprekingen aanwezig moet zijn omdat over de toekomst van Duitsland en het Duitse volk onderhan deld wordt. Herinnering (ANP) De Franse hoge commissaris heeft in Godesberg sedert enkele jaren zijn zetel in een nieuw gebouw tegenover het befaamde hötel Dreesen, dat in de eerste jaren der bezetting hoofdkwartier van het Franse bestuur was. Hotel Dreesen is in tussen weer Duitse grond geworden, maar het heeft als plaats voor onderhandelin gen zijn aantrekkelijkheid verloren omdat Hitler en Chamberlain e>- in 1938 samen kwamen. Aangenomen wordt, dat het pro- tocal een uitweg zal vinden door de on derhandelingen zo nodig over Bonn en Godesberg te verdelen en zodoende alle gevoeligheden te ontzien. De tijd dringt want op 11 Mei moeten de NAVO-landen in Parijs samen komen, onder meer om rie bondsrepubliek tot toe treding tot deze organisatie uit te nodigen. In Parijs stelt men er blijkbaar veel prijs op vóór die datum nog bestaande menings verschillen over het Saarprobleem op te lossen. Prins Bernhard cn de prinsessen Beatrix en Irene hebben Woensdag de berghut ver laten waar zij sinds Zondagmorgen wegens het slechte weer hebben vertoefd. Het weer was in zoverre verbeterd, dat de skitocht naar Klosters kon worden voort gezet. In gezelschap van skileraren en drie gendarmes in burger verlieten de prins en de prinsessen om halfacht 's ochtends de Jamthal-hütte. Zij gingen op weg naar de Wiesbadener-hut vijf kilometer verder, he melsbreed gemeten. Het gezelschap kwam Woensdagmiddag in de Wiesbadener-hut aan. Op de tocht van de Jamthal-hütte naar de Wiesbadener-hut, die enkele hon derden meters hoger ligt, heeft het gezel schap ook de „Dreilanderspitze" bestegen, het punt van samenkomst der grenzen van Zwitserland en de Oostenrijkse provincies Tirol en Vorarlberg. De meteorologische dienst te Innsbrück verwacht voor de nacht van Woensdag op Donderdag en voor Donderdag weer neerslag. Het is nog niet bekend of het koninklijke gezelschap heden naar Klosters zal door gaan of een extra dag zal verblijven in de Wiesbadenerhütte. Als ze blijven wil Prins Bernhard de Piz Ruine beklimmen, een bergtop in de naaste omgeving. Koningin Juliana heeft Woensdag een bezoek gebi-acht aan het Nederlands sana torium in Davos. Prinses Margriet mocht volgens de bepalingen van het sanato rium haar moeder niet vergezellen op dè wandeling door ziekenkamers en -zalen. een onderhoud gehad met de ambassadeurs V2n de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. De Westelijke Grote Drie worden voortdurend op de hoogte gebracht van het verloop der besprekingen. De conferentie te Moskou heeft uitsluitend het leggen van mogelijke grondslagen voor toekomstige onderhandelingen ten doel. De indruk in Westelijke diplomatieke kringen is, dat de Sovjetregering zal pogen, hin derpalen te vermijden, opdat het sluiten van het Oostenrijks verdrag het Sovjet verlangen kan aantonen, verder te gaan naar een conferentie van de grote mogend heden tot het oplossen van andere hangen de kwesties. De Oostenrijkse staatssecretaris en lid van de Oostenrijkse delegatie in Moskou Bruno Kreisky heeft verklaard, dat er on der meer „concrete onderhandelingen" zijn begonnen over „technisch kwesties". De Russische vice-premier Mikojan is belast met economische kwesties „die zeer be langrijk voor Oostenrijk zijn'. Deze staan veimeld in artikel 35 van het ontwerp verdrag, handelend over de vroegere Duit se activa in Oostenrijk, alsmede over olie installaties. De Oostenrijkse delegatie is ook ont vangen door de voorzitter van het presi dium van de Opperste Sovjet, maarschalk Vorosjilov. Bij die gelegenheid las kanse lier Raab een boodschap van president Körner voor, waarin deze de Sovjet-rege ring vraagt de Oostenrijkers, die in de Sovjet-Unie gevangenisstraffen uitzitten, vrij te laten. President Vorosjilov beloofde het Oostenrijkse verzoek aan de bevoegde Sovjet-autoriteiten te zullen overbrengen en hij sprak de hoop uit, dat het in gunsti ge overweging zal worden genomen. Romeo en Juli i 's Avonds waren de Oostenrijkers de gast van de Sovjetregering in het Bolsjoi- theater, waar het ballet „Romeo en Julia" werd uitgevoerd. Zij werden vergezeld door Mikojan en de eerste plaatsvervangen. de minister van Buitenlandse Zaken Gro- miko. BONN (ANP) Het Beierse stadje Ebersberg is in opschudding geraakt over het lot van een elfjarig schoolmeisje, dat een Amerikaanse rechter tot Frangaise heeft verklaard en nu door haar moeder in Marseille wordt terug verlangd. Het meis je kwam in de laatste maanden van de oorlog met twaalf andere naamloze kinde ren in een transport uit Oost-Duitsland aan in Eger (Sudetenland), waar een Duit se familie het als pleegkind nam. Het vluchtte met de familie naar Beieren, waar het is opgegroeid. Thans heeft het Amerikaanse gerecht in Frankfort uitgemaakt, dat het kind de dochter is van een Franse verzetsstrijdster, die het in 1944 in een gevangenis in Bres- lau ter wereld bracht. Het kind was ter stond van de moeder weggenomen. Na de oorlog heeft de Internationale Vluchte lingenorganisatie alles gedaan om het op te sporen. Dat is thans gelukt en de Ameri kaanse rechter heeft bevolen het kind aan de Franse moeder terug te geven. De pleegouders willen het kind evenwel niet meer afstaan. Zij hebben verklaard dat zij het voor de politie verborgen zullen hou den. ADVERTENTIE omdat U een verkoudheid voelK opkomen, is hel de hoogile tijd' om ASPIRIN Ie nemen. Bi| hoofdpi|n, griep en reumoliet helpt ASPIRIN snel en betrouw- Het aantal ingeschrevenen op liet Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem is in de afgelopen maand weer sterk gedaald. Na de vorstperiode is de woningbouw opnieuw ter hand genomen, in de land- en tuinbouw was de vraag naar arbeidskrachten groot en in de horecabedrijven zijn velen nodig. Eind Februari was het aanbod 1496, eind Maart 1183 en eind Maart van het vorig jaar 1854. De getallen voor de vraag naar arbeidskrachten waren 1149, 1448 cn 823. Geconstateerd kan worden, dat er geen hoog werkloosheidscijfer is. Uit de aanvra gen blijkt steeds, dat men gaarne vakmen sen wil hebben, maar in diverse branches is het niet mogelijk aan het verzoek van de werkgevers te voldoene. Daarom streeft het Gewestelijk Arbeidsbureau er naar jonge mensen in staat te stellen een vak te leren; een middel daartoe is een actie te voeren ten behoeve van de rijkswerkplaats en dit geschiedt dan ook. Na de vorstperiode was een opleving in de bouwnijverheid te verwachten; er is een grote achterstand ontstaan en het zal niet gemakkelijk zijn die in te halen. Er zijn echter aannemers die er naar streven de achterstand te verkleinen en zij trachten arbeidskrachten aan te trekken. Èr was in de afgelopen weken grote vraag naar stu- cadoors en betontimmerlieden. De vraag na'ar timmerlieden voor de woningbouw v/as niet groot, omdat dezen gedurende de vorstperiode hebben kunnen doorwerken. Zij hebben toen materiaal klaar gemaakt, dat nog gebruikt moet worden. Voor het zogenaamde burgerwerk zijn echter timmerlieden nodig en de vraag hiernaar was groot. Er worden diverse ver bouwingen gemaakt en voor dit werk zijn metselaars nodig, die vaklieden zijn. In de toekomst zal de vraag naar bouwvakmen sen groot blijven door de achterstand in vele werken. Het aanbod in de bouwnij verheid daalde van 282 tot 161 (vorig jaar 173). In nauw verband met de bouwnijverheid staat het aanwerven van personeel voor installatiebedrijven. Zijn er woningen ge bouwd, dan komen electriciens, loodgieters fitters. In het voorjaar neemt de vraag naar automonteurs, rijwiel- en motoi^ier- siellers toe. Het aanbod in de landbouw daalde van 114 tot 104 (vorig jaar 133) en de vraag steeg van 510 tot 609 (281). Gebleken is, dat vele patroons in de land- en tuinbouw hun knechts in de winter, toen er weinig te doen was, niet hebben ontslagen; daar door waren zij er van verzekerd dat zij in het voorjaar weer over arbeidskrachten konden beschikken. In de groep losse arbeiders was ook een daling waar te nemen en wel van 463 tot 394 (617) door het feit, dat de Havenstich ting vele krachten nodig had. Het aanbod voor het hotelpersoneel daalde van 63 tot 53 (96). Het aanbod bij de vrouwen daalde van 93 tot 77 (107) en de vraag van 690 tot 699 (617); er stonden eind Maart 29 jeug digen ingeschreven (vorig jaar 33).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9