HKB-kegelconcours met elfhonderd deelnemers Zondag begonnen Werken van Herman Kruyder uit zijn Haarlemse periode Kort en bondig N30Q J.NHX NOSIAIV HOOA n 1VM Haarlem eerste in invitatie-wedstrijd „Vondelkwartier" gaf een kinderoperette Huis Van Looij Aerdenhouts muziek school gaf gezellig dansspelletje MAANDAG 18 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Voorzifter Jac. van Maris koninklijk onderscheiden Kranslegging Oud B.S.-ers op Erebegraafplaats Zeeweg Bijna 2000 wandelaars in bloembollentocht O.D. Twee P.E.N.-jubilea Twee auto's tegen elkaar op Amsterdamsevaart Haarlems raadslid stelt vragen over G.E.B. Burgerlijke Stand van Haarlem „Gysbert Japicx" huldigde zijn toneelleider WASSERIJ DUYN P. Zegwaart kwart eeuw voorzitter van de K.A.B.O. „Die brave meneer Pot" T. J. de Maar 25 jaar bij het Energiebedrijf Zes maanden wegens oplichting Hellingman kampioen hoofdklasse, afdeling Haarlem Mr O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, wierp Zondagmorgen de eerste bal in de kegelzaal van de HKB in Haarlem en opende daarmee het grote kegel- concours van de HKB ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van deze vereniging. Een concours, dat tot en met 26 April zal duren en waaraan niet minder dan elfhon derd kegelaars uit geheel Nederland zullen deelnemen. Voordat mr. Cremers echter tot de opening over ging deelde hij in zijn toespraak mede, dat aan de voorzitter van de HKB, de heer Jac. van Maris, de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau was toegekend als onderscheiding voor diens werk in de kegelsport de heer Van Maris is reeds 35 jaar bestuurslid van de HKB, waarvan 25 jaar voorzitter en in het Centrum Comité Koninginnedag. Onmiddellijk na dê opening werd een begin gemaakt met de invitatie-bonden- wjjdstrijóen, waaraan de tientallen uit Alkmaar, Amsterdam, 't. Gooi. Den Haag, Rotterdam en natuurlijk ook Haarlem deelnamen. Deze tientallen worden samengesteld uit de beste spelers van de in deze plaatsen uitkomende korpsen, waarbij elke bond driehonderd ballen moet werpen. Bovendien worden er ontmoetingen gehouden tussen de diverse korpsen om de korpsprijzen. Deze wedstrijden zijn verdeeld in vier afdelingen heren en drie af delingen dames. De deelnemers en deelneemsters aan deze korpswed strijden werpen elk tien ballen. De invitatiebon den-wedstrijd en de korps wedstrij den vormen de hoofdpunten van het concours, dat voorts gevuld wordt met ont- moetingen op de vastebaan, de ju- bileumbaan, de duo-baan, de per sonele baan en de vrije baan dames en heren. Voor al deze wedstrijden zijn tientallen prijzen beschikbaar ge steld, die alle op Maandag 9 Mei in de grote feest zaal van het HKB- gebouw uitgereikt zullen worden. De uitslagen van de invitatie-bon denwedstrijden luiden: 1. Haarlem 2091 houten; 2. Amsterdam 2026 houten; 3. Rotterdam 2025 houten; 4. Den Haag 1923; 5. Alkmaar 1862 en 6. Gooi en Eemland 1448 houten. De hoogste worp kwam op naam te staan van dè Rotterdammer Ouwerkerk met 241 houten (gemiddeld 80) en de merkwaardigste serie werd gescoord door de heer Boeltjes. Deze Haarlemmer pres teerde het namelijk om tien negens achter elkaar te gooien. Men verzekerde ons, dat een dergelijke worp in Nederland nog nooit is voorgekomen. Tijdens de receptie, die des middags in de HKB gehouden werd bood het bestuur van de HKB zijn voorzitter, de heer Jac. van Maris, ter gelegenheid van het jubi leum een gouden draagmedaille aan en voorts waren er onder meer nog geschen ken van de Amsterdamse Kegelbond (een klok) en van de Rotterdamse Kegelbond (twee wandborden). Voorzitter Van Maris beantwoordde alle sprekers op toepasselijke wijze. Burgemeester Cremers doet de eerste gooi Jaarlijks houdt de Nederlandse Bond van Oud-B.S.-ers op een Zondag rond de zeventiende April een herdenkingstocht voor de gevallenen uit hun midden naar de Erebegraafplaats in Overveen en naar St. Pancras. Dit geschiedde ook afgelopen Zondag en onder de ruim honderd aanwe zigen twee maal zo veel als in andere jaren bevonden zich ook nagelaten be trekkingen van hen die op de Erebegraaf plaats aan de Zeeweg in Overveen een laatste rustplaats kregen. Op de Erebegraafplaats werd gesproken door de heren Th. van Dorp en Th. Kok, respectievelijk landelijk voorzitter en voor zitter van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bond van Oud B.S.-ers. Tij dens de kranslegging een krans van witte Aronskelken stond rond de vlag- gemast een B.S.-peloton in uniform (met helm en stengun) opgesteld zoals dit pelo ton ook jaarlijks wacht houdt bij het Na tionaal monument op de Dam in Am sterdam. Voor de komst was de vlag halfstok gegaan en na de plechtigheid weer in top gehesen. Daarna was er nog declamatie door mejuffrouw P. Henrich en sprak een kapelaan een gebed uit, waarna de oud verzetslieden zich rond de graven ver spreidden. Na de plechtigheid in Overveen, die in voorgaande jaren steeds aan het einde van de jaarlijkse herdenkingstocht werd gehouden, begaf het gezelschap zich naar Zijpersluis, om ook daar eer te betuigen- aan de gevallen strijders die er werden gefusilleerd. Later op de dag was er een ontvangst door de burgemeester van St. Pancras. De door de Haarlemse Wandelsporf Ver eniging „Onder Door" in samenwerking met VW te Hillegom georganiseerde bloembol- lentochten zijn een groot succes geworden. In totaal hebben 1915 wandelaars het 10, 20 of 30 km. parcours afgelegd. Er namen ver enigingen deel o.a. uit Deventer, Apeldoorn, Rhenen, Eindhoven en Utrecht, terwijl van de organiserende vereniging zelf een tiental jeugleden het parcours aflegden. Behalve de vele individuele wandelaars waren Zaterdag en Zondag 69 groepen op pad. zodat de jury wel voor een zware taak stond, maar toch die groepen kon aanwijzen die voor een extra prijs in aanmerking kwa men en tot de volgende uitslag kwam: Zaterdag. 10 km.: 1. DVJ, Rhenen; 2. SVO, Utrecht; 20. km. 1. VSW, Veenendaal; 2. DVJ. Rhenen; 3. UPS, Utrecht. Zondag. 10 km.: 1. M.e.O. I, Amsterdam; 2. W.W.W.. Utrecht; 3. M.e.O. II, Amsterdam en J. en V., Utrecht; 20 km.: 1. S.T.B., Am sterdam; 2. Excelsior, Utrecht en 3. Stabili- tas, Heilo; 30 km.: 1. Het Zuiderkruis, Utrecht en 2. S.O.S.. Deventer. De heer G. Krom bracht namnes het be stuur van de afdeling Noordholland der N.W.B. dank aan „Onder Door" voor de goe de organisatie en verder aan allen die mee gewerkt hebben om deze wandeltochten te doen slagen. Zondagmiddag gaf de Speeltuinvereni ging '„Vondelkwartier" een welverzorgde uitvoering in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. De heer D. de Vries had hier toe een soort operette samengesteld die de vier jaargetijden in beeld en klank zou brengen. Hij is daar zeer wel in geslaagd, waartoe ook bijgedragen werd door een van fantasie getuigende montering met verrassende regie-vondsten, door het vlotte verloop van het spel, de soms zeer goede uitspraak der jeugdige speelsters en vooral door de zuivere samenzang. Een koortje in de zaal zong bekende en minder bekende liederen, die op de planken hun uitbeel ding vonden. Dit was het uitgangspunt voor de samenstelling van het geheel. Het inlassen van speelliedjes van Hendrika van Tussenbroek werd gerechtvaardigd door de geestige realisatie die dezen op het toneel beleefden. Dat gold vooral voor „de Bruidsvaart", vertoond met een leuke équipage, rollend en wel, en getrokken door een vurig tweespan. Het zou te ver voeren, de vertoning in détail te gaan be spreken er zijn zeer veel especten aan deze kring der seizoenen maar speciaal mag toch gewezen worden op de goed ge troffen poëtische sfeer in het Herfsttafe reel van spinrag, levende paddestoelen en bedrijvige kabouters, alsook in de „Lente", met door de wind bewogen sneeuwklokjes en jonge vogeltjes, die pas uit het ei, maar direct aan het tierelieren gingen. Als in termezzo hoorde men na de pauze het eerste optreden van het jonge Gemengde koor uit de Noorderbuurt, dat zijn thuis heeft in het gebouw van de Speeltuin vereniging. Men zong, onder leiding van Ernst van"'t Kaar, drie korte stukjes, die de goede mogelijkheden van het ensemble demonstreerden. De heer D. de Vries had tal van goede helpers en helpsters om zijn project te ver- werkelijken.Toegerust met de ervaringen van dit experiment, moest hij het nu maar eens wagen, een origineel libretto te schrij ven. Een vaardig componist is allicht te vinden. De beschaafde en smaakvormende allure van de uitvoering wees op een posi tief paedagogisch inzicht. Daarom leek het mij onverklaarbaar, dat men tussen de bedrijven met gramofoon-lawaai begon af te breken wat men te voren met voor treffelijke middelen had trachten op te bouwen. Hier hapert iets aan het systeem om de jeugd op te leiden. JOS DE KLERK De directie van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland bericht ons de volgende twee zilveren jubilea. Donderdag 21 April zal de heer C. F. van den Berg te Bloemendaal, technisch op zichter B, de dag herdenken, dat hij een kwart eeuw geleden bij het P.E.N. in dienst trad. Op Maandag 2 Mei zal de heer A. Ludwig te Velsen-Noord. hoofdin genieur bij het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland, eveneens zijn .rijveren jubileum vieren. De in 1935 overleden kunstschilder Herman Kruyder heeft geruime tijd in Haarlem en omgeving gewoond, in die tijd heeft hij vele werken gemaakt, cue in de komende weken te zien zullen zijn in het Huis Van Looy te Haarlem. Zaterdagmiddag is ae tentoonstelling geopend en ae heer H. F. Boot, die vroe ger veel met Herman Kruyder is omge gaan, heelt een schets gegeven van de Kunstschilder. Daarbij herinnerde hij er aan, dal Kruyder op ae school voor Kunst nijverheid te» Haarlem heelt gestudeerd. Op jonge leeftijd werkte Kruyder in Delft en dat hij het daar prettig heeft gehad, heeft de heer Boot later vaak gemerkt in gesprekken. Na aanvankelijk in de Zijl straat gewoond te hebben, vertrok Kruy der naar de Gulden Bergse poort in het begin van de Grote Houtstraat. In het vroegere klooster heeft hij vele werken gemaakt die thans in het Huis Van Looy te zien zijn. De heer Boot besloot met te zeg gen, aat hij Kruyder beschouwde ars een soldaat aie met ijver op zijn post stond en als een matroos, clie bij zijn werk steeds alle zeilen bijzette. De tentoonstelling omvat achtentwintig schilderijen, vijfentwintig aquarellen, drie pastels, zeventig tekeningen, drie werken van grafische en een van toegepaste kunst. Het merendeel der werken is uit het bezit van mevrouw weduwe J. KruyderBou- nian te Amersfoort, die bij de opening tegenwoordig was. Ter gelegenheid van de tentoonstelling is een catalogus verschenen, waarvoor Jan D. Voskuil een bijdrage heeft geleverd over „Leven en werk van Herman Kruy der in onze stad en haar omgeving." Hij deelt mee, dat het voornaamste deel van Kruyder's oeuvre ontstond gedurende de laatste jaren van zijn leven in Blaricum. Dat neemt echter niet weg, dat ook zijn werk uit vroegere perioden belangrijk is. Kruyder woonde achtereenvolgens in Haarlem (1910 tot 1919), te Heemstede (tot 1923) en te Bennebroek (tot 1927) en van hetgeen hij daar geschilderd en ge- Omstreeks kwart voor twaalf Zaterdag morgen zijn twee personenauto's - de Am- stei damsevaart, bij de Prins Bernhar-daan, met elkaar in botsing gekomen. Beide auto's reden in de richting van de stad. De be stuurder van de voorste wagen, de 67-jarige A. van D. uit Heemstede, wilde, volgens zijn verklaring, linksaf de Prins Bernhardlaan inrijden en om eerst enige tegenliggers te kunnen laten passeren, stopte hij links op de rechter weghelft. Bij het wegrijden werd hij links voorbijgereden door de andere auto» bestuurd door de 49-jarige arts E. van M. uit Breda, hoewel daartoe rechts voldoende ruimte was. De arts verklaarde evenwel, dat Van D. rechts reed en plotseling naar links uitweek. Om een aanrijding te voorkomen week Van M. toen sterk uit naar links maar kon toch niet voorkomen, dat hij de auto van Van D. raakte en daarna tegen een licht mast tot stilstand kwam. Tengevolge van deze botsingen liep zijn zeventienjarige dochter een hersenschudding op; zij is in de Mariastichting opgenomen. Haar zesjarig broertje kreeg schaafwonden aan het gezicht. De auto van Van D. werd licht beschadigd, die uit Breda zodanig, dat zij per kraanwa gen moest worden weggesleept tekend heeft, werd nog nimmer een uit voerig overzicht gegeven. De samenstellers der tentoonstelling hebben gemeend, dat zulk een overzicht veel zal bijdragen tot vermeerdering van kennis en waardering voor Kruyder's kunst. Bovendien zijn zij er van overtuigd, dat er geen plaats is, waarin deze expositie beter tot haar recht zou komen dan in Haarlem, de stad, die met haar prachtige omgeving vele jaren voor Kruyder een bron van inspiratie is geweest. Wij mogen zeggen en doen dit met trots, dat Haarlem als 't ware de geboorteplaats is van de vrije schilderkunst van Kruyder, aldus de heer Voskuil. Niet minder belang rijk was ook het feit, dat hij in Haarlem, door een grondige studie, een vaste basis voor zijn toekomstig werk wist te leggen en zich als veelbelovend kunstschilder be gon te ontplooien. In diezelfde periode had hij het geluk in de jeugdige schilderes Jo Bouman een levensgezellin te vinden, die niet' alleen als echtgenote, maar ook als kunstenares, volkomen bij hem paste. Regenwater en ammoniakdampen in gang van gasfabriek Het Haarlemse raadslid de heer H. C. Hen nevelt (C.P.N.) heeft, burgemees ter en wethouders schriftelijk vragen ge steld over de toestanden waaronder in een gedeelte van de gasfabriek van het Ge meentelijk Energiebedrijf moet worden ge werkt. Zijn vragen luiden: 1. Is het uw college bekend, dat aan het Gemeentelijk Energiebedrijf afdeling Gas- fabricage zeer ongewenste toestanden voor komen, welke zeer nadelig zijn voor de ge zondheid van de daar werkzame arbeiders 2. Is het uw college bekend, dat door het ontbreken van behoorlijke afvoergoten aan het dak van de kolenbunker grote hoe veelheden regenwater in gang I terecht komen en dat in die gang regelmatig am moniakgassen hangen afkomstig uit de daaronder liggende teerput? 3. Is het juist dat een in deze gang ge plaatste pomp al geruime tijd defect is en de reserve-motor (en) voor andere doelein den is (zijn) gebruikt, waardoor direct op heffen van genoemd euvel onmogelijk is? 4. Is het uw college bekend dat het ver richten van werkzaamheden in een gang, waarin zich water en ammoniakgassen be vinden, zeer nadelige gevolgen kan hebben voor de betreffende arbeiders? 5. Kan uw college opbeer korte termijn afdoende maatregelen toezeggen, zodat de gezondheid van de betreffende arbeiders in deze afdeling voldoende beschermd mag worden geacht? HAARLEM, 16 April 1955 GEHUWD: 16 April, G. P. Warmerdam en H. G. M. Kol; J. P. Reijns en D. M. Roose; H. Kolkman en J. Willems; P. M. J. Beukers en A. H. Eimers; H. van Dorp en N. H. Swa- ger; J. G. R. Lammers en M. Steur. OVERLEDEN: 14 April J. H. J. Niemeijer, 64 j., Zijlweg; E. Sindorf, 24 j., Potgieter straat: 15 April, J. M. de Vosvan der Wel, 70 j., Soerviastoaat De leider van de toneelgroep van de Friese vereniging „Gysbert Japicx", de heer J. van der Velde, is Zaterdagavond in een bijzonder gezellige „gearkomste" in gebouw St. Bavo, gehuldigd omdat hij een welhaast uniek jubileum vierdé: veertig jaar onafgebroken actief lid van deze toneelgroep, waarvan hij de laatste jaren bovendien de leider is. Zowel als acteur en als regisseur heeft de heer Van der Velde meermalen getoond over bijzondere talenten te beschikken, die hij ten volle in dienst gesteld heeft van .„Gysbert Japicx" in het algemeen en van de toneelgroep in het bijzonder. Daarvan gewaagde ook de voorzitter, de heer S. Metz in een van zeer veel waar- dearing getuigende toespraak tot de jubi laris en zijn echtgenote, die, in het voet spoor van haar man, een der beste krach ten van de toneelgroep is. „U hebt veertig jaar meegespeeld in dienst-van de Friese gemeenschap in Haarlem en het is aan U te danken dat „Gysbert Japicx" nu een der grootste en sterkste Friese vereni gingen buiten Friesland is", zei de heer Metz, die voorts herinneringen ophaalde aan de tijd toen de heer Van der Velde pas lid van de toneelgroep was geworden, hetgeen een grote aanwinst betekende. De voorzitter betrok ook mevrouw Van der Velde in deze hulde omdat zij haar man steeds heeft geïnspireerd evenals een zoon en een dochter, die meermalen hebben be wezen het toneelbloed van hun ouders te bezitten. „Het zou een ramp voor ons zijn als U ermee zoudt ophouden", aldus de heer Metz, die namens de vereniging het echt paar Van der Velde een paar tuinstoelen aanbood. Namens de toneelgroep deed de heer J. Frankena daar een tafel bij. Er werden deze avond twee één-actertjes opgevoerd en in één daarvan kregen de jubilaris, zijn echtgenote en hun dochter Aukje volop gelegenheid te tonen dat het geen de voorzitter over hun talenten bij de daarna volgende huldiging zou zeggen, geen loze woorden waren. Het toneel stukje „Blyn Spul" van Sj. Steensma had geen andere pretenties dan de toeschou wers wat vrolijke ogenblikken te bezor gen. Vooral mevrouw Van der Velde ver dient alle lof voor haar zeer belangrijke aandeel in het succes van dit stukje, waar in ook onder anderen de heer J. Zwier jr. excelleerde door zijn kostelijke creatie van de stuntelige schoolmeester. Het andere stukje was eveneens een kluchtig gevalletje over een man, die zijn vrouw wel eens even zal laten zien, hoe goed en hoe zuinig hij het huishouden kan doen. Dat dit op een fiasco uitloopt laat zich gemakkelijk raden. Het tweede „to neelechtpaar" van „Gysbert Japicx", de heer en mevrouw Hiemstra-Van der Weg, had in dit stukje de lachers op zijn hand en van de anderen mag de heer J. Zwier we derom genoemd worden als de behulp zame buurman. Met een gezellig bal werd deze geslaag de avond besloten. ADVERTENTIE •„«8 Su«Soo,1 J&o? •3BBHU0a i „rj'oBA u&z J0*}Z n 3,p STHUA -uapnoqaS V j—.xwrfP (uru os e uaa uaa ut 8a,3ol3q 9P»uo»BN „jdV 62 d<> w,pn|,«u,noH ®P „p jooa ■U3A0HPU13 O* «",u^i3joj!3isod do jo 1.) M3Qino m 1H01S Ook uit Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort gaan bussen Kaarten tev. toeg.bew. a 2.50 bij Reisbur. CEBUTO, Grote Houtstr. 124, Haarlem, Tel. 20033 A mateurtoneel ADVERTENTIE .vmstkku,\mseva,vrt20 tel. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Van afdelitig Heemstede De heer P. Zegwaart, hoofdbestuurslid, van de Katholieke Bond van Overheids personeel, heeft Zondag in intieme kring het feit herdacht, dat hij gedurende vijf entwintig jaar de functie van voorzitter van de Heemsteedse afdeling van deze bond vervult. Dank zij de medewerking van alle afdelingsleden is dit jubileum voor de heer Zegwaart een ware feestdag geworden. Deze werd 's morgens ingezet met een H. Mis ter intentie van de jubilaris in de pa rochiekerk van de H. Bavo, waarna de heer Zegwaart met zijn familie en de leden in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg tezamen kwamen. Hier werd eerst het woord gevoerd door de heer A. Warmerdam die als tweede voorzitter een kort overzicht gaf van de levensloop van de jubilaris en daarbij de aandacht vestigde op de vele verdiensten, die hij zich in het belang van het gehele gemeentepersoneel verworven heeft. Spre ker betuigde hem hiervoor namens allen zijn hartelijke dank en overhandigde daar bij een geschenk in enveloppe, door de ju bilaris naar eigen inzicht te besteden. Me vrouw Zegwaart werd hierbij verrast met een fraai bloemstuk. Vervolgens sprak de heer B. Damhuis, districtsbestuurder van de K.A.B.O., die onthulde dat de heer Zegwaart veertig jaar geleden ook is toegetreden als lid van „St. Deus Dedit", waarvan hij tevens bestuur der is geweest. Na zijn indiensttreding bij de gemeente Heemstede werd hij direct lid van de K.A.B.O.; 14 April 1930 aanvaardde hij de functie van afdelingsvoorzitter. Na mens het hoofdbestuur en het personeel van de kantoorafdeling, waarvan de jubi laris de leiding heeft bood spreker een as bak en een zilveren voorzittershamer aan, waarbij mevrouw Zegwaart opnieuw bloe men, als ook bonbons in ontvangst mocht nemen. De derde spreker was de heer F. Spit, die zich niet minder waarderend uitliet over het werk van de jubilaris in dienst' van de Katholieke Arbeiders Beweging, om hem daarna in verband met zijn veer tigjarig lidmaatschap het gouden insigne te overhandigen. De heer N. J. van der Linden, voorzitter van de Heemsteedse afdeling van de K.A. B. was de laatste spreker, die de jubilaris prees om alles, wat hij in het belang van de arbeidende stand heeft verricht. Hij stelde daarbij vast dat van dit streven slechts één drijfveer de oorzaak kan zijn geweest; namelijk de zorgelijke omstandig heden, die de heer Zegwaart in zijn jeugd zelf heeft moeten ondervinden. Het is dan ook mede aan zijn activiteit te danken ge weest dat de onmenselijke toestanden, naar spreker van harte hoopte, voorgoed uit de Nederlandse samenleving gebannen zullen zijn. Onder de indruk van deze hulde sprak de jubilaris hierna een kort dankwoord, waarbij hij opmerkte steeds niet meer dan zijn plicht te hebben gedaan, zodat wan neer er dank moet worden gebracht dit in de eerste plaats Hem zal dienen te gelden, die zijn pogingen altijd heeft willen zege nen. Nadat alle aanwezigen ten slotte-de heer Zegwaart nog persoonlijk hadden gefelici teerd, werd deze bijeenkomst door de heer Warmerdam op de gebruikelijke wijze be sloten. In gebouw „Sint Jan" op het Teyler- plein heeft de toneelgroep van de Amuse mentsvereniging van Openbare Werken Zaterdagavond haar tweede voorstelling gegeven in dit seizoen met de opvoering van de klucht „Die brave meneer Pot" van Piet Mossinkoff. Men kent Mossinkoff zo langzamerhand wel als een gerouti neerd bedenker van vele onmogelijke mensen en situaties, waaruit dan altijd wel een drama valt samen te stellen vol gens het beproefde procédé. Veel om het lijf heeft het niet, maar het is dan toch in aile betrekkelijkheid verantwoord genoeg gedaan om een gretige toeschouwersschare een avond lang plezier te bezorgen. Voor niet geroutineerde toneelspelers heeft het bovendien deze verdienste, dat het een aantal typeringen in het leven roept, die niet te moeilijk te benaderen zijn. Men kan er zijn nog weinig geoefende krach ten op beproeven en tot een spelont- plooiing komen, die voor de toekomst zelfs beloften inhoudt. De lezers zullen begrijpen, dat met al dit voorbehoud een bespreking van de spelpreslaties summier zal zijn nademaal zij alle op één lijn lagen en een niveau be reikten, dat voor de vertoning wenselijk was, doch de toneelrecensent maar voor weinig problemen stelt. Het gaat in zo'n geval om bepaalde algemene verschijnse len als het tempo en de natuurlijkheid van bewegen. Vergeleken met de vorige voor stelling is er vooruitgang te constateren, al zal vooral het gemak, waarmee men zich op de planken beweegt, moeten wor den opgevoerd. Dat geldt dan niet voor de vertolker van de hoofdpersoon uit het stuk, de heer Nijdam, die vooral de euve len van de gebrekkige accomodatie met zwier overwon en een vermakelijk heer schap op het toneel zette. Dat zal evenzeer niet opgaan voor Kp Hetem en Jos. v. d. Leeden-Gilissen, die beiden een goed ge voel voor het komische in hun verschijning aan de dag legden. Hanny Apeldoorn deed de nogal recalcitrante mevrouw Pot fijn tjes alle recht wedervaren en Wim Klasen buitte dokter Bavinck's perikelen vol doende uit om de man een verward en nerveus aanschijn te geven. Dat de over drijving niet altijd het karakter had van de charge vormde een belemmering, maar de nuanceringen zijn moeilijk te treffen in een klucht. Regisseur v. d. Leeden had kennelijk met zijn spelers op de opvoering gezwoegd. Het resultaat was er naar. Ge geven de mogelijkheden werd een be vredigende en het publiek blijkbaar best be vallende vertoning afgeleverd. Ir Fuyck- schot getuigde daarvan na afloop namens de directie van openbare werken. Het com pliment aan mej. Apeldoorn, die kort voor de opvoering nog de rol van mevrouw Dop had overgenomen, was even hartelijk als welverdiend. Zaterdagmiddag gaven de leerlingen van de Aerdenhoutse Muziekschool directrice mej. Truus Tuinder hun jaarlijkse uitvoering in het Minerva Theater te Heemstede. Er werd met ensemblespel op blokfluiten en eenstemmige samenzang onder meer aan herinnerd, dat de winter achter de rug is en dat „spanceren in den Aerdenhout" tal van bekoorlijkheden biedt, alles met frisse oud-Nederlandse volkswijzen in verantwoorde bewerkingen. Leerlingen van mej. Tuinder en van mej. Fraenkel toonden met succes de staat van hun vorderingen op het gebied van het pianospel, met muziek van goed gehalte. Ook de vioollerares mej. A. van Maanen presenteerde twee discipelen die bewijzen gaven van aanleg en ijverige studie. Ver volgens trad mejuffrouw van Maanen op als dirigente van het schoolorkest. Het ging om de uitvoering van de aardige „Kindersymphonie" van Carse, die door het goed bezette ensemble keurig verklankt werd. Rhythme en stemming waren bij zonder te prijzen. De rest van de schooluitvoering was ge wijd aan de creatie van een dansspel „Pa Radijs en Ma Radijs gingen samen naar Parijs" op tekst van de danslerares Lizzy May en muziek van Sas Bunge, gemon teerd met enkele aardige zetstukken als décor, van de hand van Frans Funke. Mej. Van Maanen dirigeerde het strijkor kest, mej. Tuinder een. blokfluit- en slag werkgroep, mej. Fraenkel bediende de vleugel en onder leiding van Lizzy May werd op het toneel gedanst, gezongen en geanimeerd dat het een lieve lust was. De speelse fantasie van het kind kon zich vol op uitleven in deze wonderlijke historie van een beren-paar, dat, na enige avontu ren in Parijs beleefd te hebben, weer ge lukkig is, in zijn eigen dierenstad tussen apen, meerkatten en andere viervoeters, te mogen terugkeren. Dit vormt een welkome aanleiding om een concert in te lassen, waarvoor Sas Bunge interessante variaties schreef op het volksliedje ,,'k Zag twee be ren broodjes smeren", en tevens om een balletscène nog al met een echte „étoile" op de planken te brengen. Dit werd een der hoogtepunten, ook door de frappante orchestrale effecten met het slagwerk. Mede om gelegenheid te geven een „Tarantelle" als solodans te pas te brengen, kon het stramien bedacht zijn. Ondertussen leek mij ook het toneel van de modeshow, waarin men Ma Radijs een aardig hoedje past. éen van de meest ge slaagde dingen; de componist heeft er treffende muziek bij geschreven, Het geheel was amusant en men kon spe ciaal veel respect hebben voor de wijze waarop de lang niet eenvoudige muziek gerealiseerd werd. JOS. DE KLERK BINNENLAND De ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika en' mevrouw P. I. Hoogenhout, die in November van het vorig jaar met verlof naar Zuid-Afrika gingen, zijn in Den Haag terug gekeerd. De heer F. Omta, voorheen burgemees ter van Stedum in Groningen, is Zaterdag middag geïnstalleerd als burgemeester van Wieringermeer. Hij volgt de heer G. G. Loggers op, die in November van het vorig jaar tot burgemeester van Aalsmeer werd benoemd. De gemeente Tilburg gaat een hótel voor ouden van dagen bouwen. De kosten zullen ca. f 3.000.000 bedragen en de bouw zal twee jaar duren. Er zal plaats zijn voor ruim 320 personen. De exploitatie wordt af gestemd op de financiële draagkracht van de gemiddelde pensioengerechtigde arbeider. Dr. C. J. C. Arnold, conrector aan het R.K. Lyceum te Alkmaar, is met ingang van 1 September benoemd tot rector van het op te richten RK. lyceum van de Sint Maarterijs Stichting te Voorburg. Dr. Arnold is sinds .1932 als leraar in de klassieke talen aan het Alkmaarse lyceum verbonden. Drie inzittenden van een personenauto uit Bussum zijn gewond, toen de auto Zon dagmiddag te 's Gravend age door een tram werd aangereden en vrijwel geheel ver nield. De automobilist, zijn vrouw en hun negenjarig zoontje moesten in een zieken huis worden opgenomen. Ook een trampas sagier werd licht gewond. De voorzijde van de tram werd ontzet. Aan P. W. Erkelcns, gepensionneerd opperschipper, is bij K. B. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het ka pittel der Militaire Willems Orde, met dank betuiging voor de goede diensten als zodanig bewezen en is benoemd tot lid van het ka pittel, jhr. P. J. Six. reserve-kolonel bij het wapen der cavalerie, thans plaatsvervan gend lid van genoemd -apittel en in zi.in plaats als plaatsvervangend lid H. A. W. Goossens, kapitein ter zee, adjudant in bui tengewone dienst van de Koningin. HAARLEM EN OMGEVING Op Woensdagavond 20 April zal de dich ter en essayist Ad den Besten spreken over de experimentele poëzie in de Sociëteit van het Haerlems Studenten Gildt aan de Kenau straat. Tevens zal de Amsterdamse dichter Martin A. Veltman voordragen uit eigen werk. Op Dinsdagavond 19 April heeft in de grote zaal van hotel ..De Leeuwerik". Kruis straat 30, Haarlem, een ledenvergadering plaats van de afdeling Haarlem der Konink lijke Vereniging „Oost en West". De heer G. L. Tichelman, van het Ti -;sch Instiuut te Amsterdam, zal spreken over De achtergrond van de Mau-Mau-beweging. Daarna zullen enige films worden vertoond. Aan het SI. Elsibeth's r* Groote Gast huis te Haarlem zijn de volgende verpleeg sters geslaagd voor ie aantekening kraam- verpleging: N. C. Holzhaus, A. C. Hoogen hout, A. H. de Nie, D. Oort, E. P. van Riet, A. J. Schallenberg, M. L. Snijder, C. Timmer man en A. E. Tjassens Keizer. Zaterdag heeft de heer T. J. de Maar, technisch hoofdambtenaar, het feit her dacht, dat hij 25 jaar werkzaam is bij het Energiebedrijf in Haarlem. De jubilaris is des morgens op het stad huis ontvangen door de burgemeester, die hem heeft toegesproken en een oorkonde van de gemeente heeft overhandigd. Vervolgens is de huldiging voortgezet in een zaal van een café aan de Koudenhorn, waar de heer De Maar eerst is toegespro ken door de directeur, ir. J. H. Kouwen- hoven, die nem namens de gemeente een gratificatie aanbood benevens het getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De tweede spreker was de heer J. G. Rijkeboel-, zijn onmiddellijke chef, waarna het woord gevoerd werd door de heer Van der Linden, bestuurslid van de Bond van middelbare en hogere tech nici, die een boekwerk aanbood. Vervol gens spraken de heren G. van Eek, oud chef van de afdeling inspectie-electrieiteit, J. Verheem, die namens het jubileuanfons een geschenk onder couvert aanbood, Ph. Thueré, chef van de eiectrische centrale en W. N. Schornagel, secretaris van de personeelsvereniging. Van de afdeling ka belnet en de tekenkamer ontving de jubi laris, wiens echtgenote en kinderen bij de huldiging aanwezig waren, een vulpen. Haarlemse Politierechter Voor de Haarlemse politierechter stond hedenochtend terecht de 63-jarige J. T„ thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, die zich volgens de tenlastelegging schuldig gemaakt had aan oplichting. De ver dachte zou te Haarlem verscheidene personen hebben bezocht, aan wie hij telkenmale een volkomen verzonnen, doch meelijwekkend verhaal vertelde, waaruit dan bleek, dat hij op zeer korte termijn geld nodig had. Inder daad kreeg hij op deze wijze telkens kleine bedragen in handen, hem uit medelijden door goedgelovige mensen gegeven. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde deze serie oplich tingen ernstig, gezien het feit dat verdachte reeds elf maal veroordeeld werd, in vrijwel alle gevallen voor oplichting. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf. De raadsman mr. F. J. D. Theijse Jr., bracht onder meer naar voren dat verdachte geeste lijk zowel als lichamelijk niet geheel als vol waardig kon worden beschouwd. De politierechter, mr. J. P. Petersen, ver oordeelde de man conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Hellingman is kampioen geworden in het tournooi om het hoofdklasse kampioenschap klein biljart libre, afdeling Haarlem. De eindstand luidde: Hellingman 1561- 165 113 9.46 10 Luiten 1600 180 92 8.88 10 Oomen 1571 197 49 7.97 9 Ploeg 1514 190 54 7.96 8 Ketel 1584 199 70 7.95 8 Koster 1538 218 81 7.05 6 v. Hemert1338 260 50 5.80 3 v. der Hurk1211 211 46 5.73 2

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10