Keukenhof genoot Zondag een grote belangstelling Haarlemse Jonge Mannen Vereniging vierde haar honderdjarig bestaan Muziekkapel concerteerde voor het eerst in uniform Haarlems binnenstad merkte niet zoveel van bollendrukte als anders Militaire taptoe op de Grote Markt Nieuw beursgebouw voor Bloembollencultuur Leeuw op grasveld in Oud-Schoten Echtpaar en twee kinderen gewond „De Vliegende Schotel" met succes gestart Bennebroek Bloemendaal 9 Oorzaak perfecte verkeersomleiding Geen Gary Oud-violist K. F. van Maas te Haarlem overleden Jongetje verdronken Kartering aardappelpercelen Succes voor reserve-politic Wordt door Rijkswaterstaat morgen verjaagd Verkeersongevallen in Haarlem-Noord Aanbesteding grondwerken in de Waarderpolder Uitvoeringen OSS Onder Ons speelde „Verbroken banden" Einde bevolkingsonderzoek deze week in Vogelenzang MAANDAG 18 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bestuursleden van de Keukenhof toonden zich Zondag: Zondagskinderen en daar was alle reden voor, want dat voort durende geruis uit de richting Keukenhof duidde op een enorme toe- en afvoer van auto's en bussen. Tot aan de Oranjclaan en het Vierkant stonden de auto's te wachten o» een teken van de verkeersagent om de Veldhorststraat te mogen indraaien. De auto's die er uit kwamen via deze weg hadden een meevallertje, want een aantal jongedames reikte daar tuiltjes narcissen uit, waar ze het bijzonder druk mee had den. D't gebeurde ook bii de Keukenhof en het scheelde niet veel of er was politie bewaking nodig, zo graag hadden de be zoekers deze drie narcissen. Het was overigens maar goed, dat de Keukenhof nog tulpen in de kassen had, want de bloemen buiten komen maar uiterst langzaam. We zagen slechts wat rood van Mme. Lefeber en het geel rood van Caesar Franck. De hyacinten op zeer zonnige en luwe plekken bloeien prachtig en natuurlijk duikt overal het felle geel van de narcissen op. Alle verkeer concen treerde zich echter op de kassen en daar moest men soms een kwartier of nog lan ger in de rij staan om er in te kunnen. De rii stond tot aan het bruggetje waar men zich kon vermaken met bijzonder vlezige en stoere goudvissen en karpers. Het lijkt wel of deze geen ruimte meer hebben om te zwemmen, zo dik krioelen ze daar door elkaar. Men heeft zich uiteraard ook geamuseerd 'met de beelden, de 'eendjes en de zwanen en er werden talloze foto's gemaakt.Iemand zonder fototoestel gaat op deze tentoonstel ling denken, dat hij iets aan zijn kleding mist. De commandant van de Rijkspolitie in het district Leiden, majoor Van der Meu- len, was zeer tevreden over de gang van. zaken. Hij had personeel vroeg naar huis kunnen sturen, want het verkeer liep ge smeerd. Er waren alleen wat moeilijk- heden in de Ruigehoek op de weg van Haarlem naar Noord-wijk, maar in de streek zelf waren geen opstoppingen. Voor het ongelukkigste punt in dit ge hele systeem, de Haagse Schouw was een oplossing gevonden in de vorm van het omleiden van het verkeer. Er is op zulke drukke dagen aan eenrichtingverkeer naar het Zuiden, zodat het steeds kan afvloeien. In de vorige jaren begon daar de narigheid, omdat tweebaansverkeer tot een baan moest worden gebracht, wat een verdub beling van de lengte van de colonne be tekende. Tot in de streek zelf had men daar last van. „Het is een experiment" zei majoor Van der Mëüilen, „of het helemaal werkt zoals wij denken, weten we niet, want druk is het niet. Volgende week weten we meer. omdat ik dan een echte bollenzondag ver wacht." hx Haarlem „Haarlems Bloei" bad zich geheel gepre pareerd op een druk touristenweekeinde gezien de gebleken drukte in de Bol lenstreek volkomen terecht maar het liatl zich veel moeite kunnen besparen, want het is Zondag in de binnenstad met. de toeloop van vreemdelingen bepaald slapjes geweest. Vele gereserveerde bed den bleven onbeslapen en de restaurants In de binnenstad kregen over het algemeen naar het oordeel hunner exploitanten op merkelijk weinig buitenlands bezoek. Er waren enkele uitzonderingen, maar daar had men ook wel met gasten te doen. die reeds maanden tevoren hadden besproken. Men meende, dat de gerince toeloop vap buitenlanders in de binnenstad een gevolg was van de verkeersomleicMugen om Haar lem heen. De verkeerspolitie bevestigde, dat verkeersstromen van en naar Amster dam en in en uit de richting Velsén inder daad zoveel mogelijk omgeleid zijn om on gelukken in de binnenstad te voorkomen. Het viel vooral op dat de Duitse touris- ten verstek lieten gaan. De bloemenmeis jes zijn de lievelingen der vreemdelingen, die hun enthousiasme over de gratis aan geboden bloem en vooral over de wijze waarop dit geschiedt niet onder stoelen of banken steken. Zaterda® waren de meisjes zeer actief: er werden 25.000 bloemen uit gereikt. Sommige Haarlemmers deinzen nog wel eens even terug in de mening, dat er wel weer voor betaald zal moeten wor den. Des te groter hun vertedering, wan neer dat niet het geval blijkt te zijn. Een Amerikaan gewaagde, onder verwijzing naar de meisjes met de klokrokjes, van „a ten th ousa nd -dol 1 ar - s t unt De toewijding aan de wensen der gasten kan overigens blijkbaar niet onbeperkt zijn: Zondagmorgen gelastte de politie slui ting van de souvenirswinkel naast de Vleeshal, hetgeen bij verscheidene buiten landse touristen bevreemding wekte. De ontheffing van de Winkelsluitingswet op Boll en-Zondagen, die het winkeltje eens hoeft genoten, maar die met ingang van het vorig jaar werd ingetrokken, is sinds dien niet meer verleend. Het scheen dat de autoriteiten dit jaar de bedrijvigheid ach ter en voor het pittoreske geveltje ooglui kend zouden toestaan vooral ook omdat de touristen het vaak ook wensen te be zichtigen en zich er zeer vaak om infor maties vervoegen maar dat is Zondag anders uitgekomen. Naar ons werd mede gedeeld, is men in deze souvenirszaak nogal teleurgesteld over dit optreden. Men vestigde er die' aandacht op, dat er slechts prentbriefkaarten werden verkocht, het geen ook in veel restaurants geschiedde op Zondagen en dat er in de onmiddellijke omgeving van Haarlem volop souvenirs verkocht worden. In elk geval was men niet van plan in deze situatie te berusten. Jourrialistenbezosk Hedenmorgen werden in het Frans Hals museum 25 Finse journalisten ontvangen, die op uitnodiging van „Haarlems Bloei" een kort bezoek aan Haarlem brachten. Zij vertoeven in ons land ter gelegenheid van de opening van een nieuwe luchtverbin- ding HelsinkiAmsterdam van de „Fimn- air" (Aero O.sakeybio). Na begroet te zijn door de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, bezichtigde het gezelschap het Frans Halsmuseum en daarna begaf het zich naar de Grote Kerk, waar een orgelconcert werd gegeven door George Robert. Tenslotte volgde een ontvangst door het gemeentebestuur op het stadhuis, waarbij verversingen werden aangeboden. OCCCCOXXIOCOOOMCOOOCIOOOOÏOMOX^XÖCCOXJ^OCOXjCC Zaterdagmorgen stonden er bij de Keu- x kenhof vele mensen met een fototoestel X en een bloc-nootje op een glimp of een fi 3 handtekening van de filmacteur Gary Cooper te wachten. Deze zou om kwart 8 over elf arriveren. Een kwartier later d kwam er echter bericht, dat het wel een g half uurtje later kon worden. Na dit tijdsverloop werd de heer W. Roozen van het bureau Onpersoonlijke Reclame, die dit bezoek had gearrangeerd, al weer 3 naar de telefoon geroepen. Lichtelijk' 8 verbolgen kwam hij terug met de mede- g deling, dat de heer Gary Cooper aclyter £j was op zijn tijdschema en dus niet kon g 8 komen. x „Dat is voor de eerste keer in de zes jaar van ons bestaan, dat we een blauw- g tje lopen", luidde de reactie van de heer -■ Warnaar. De tulp, die naar deze acteur zou wor den vernoemd, staat nog in de kas, naamloos, wachtend op een andere ge vierde persoonlijkheid. Het gezelschap vertrok daarop naar de Keukenhof. Onder de Zweedse journalisten en cineas ten, die ter gelegenheid van het Zweedse koninklijk bezoek in eind April naar ons land komen en daarbij ook Haarlem zullen bezoeken, zijn ook medewerkers van de Svensk Filmindustri, clie een filmpje over Haarlem gaat vervaardigen. Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe luchtlijn Helsinki-Amsterdam van de „Finnair", bezoekt een groep van 25 Finse journalisten ons land, die heden morgen ook een paar uur op uitnodiging van Haarlems Bloei in Haarlem vertoefde. Na bezichtiging van het Frans Halsmuseum was het gezelschap korte tijd in de Grote Kerk, waar de fotografen onder hen de blikken van hun camera's langs de gothische gewelven lieten dwalen. In Haarlem is op 85-jarige leeftijd overleden ae heer K. F. van Maas, oud-violist en viool leraar. De heer Van Maas heeft tal van leer lingen de geheimen van het vioolspel bijge bracht en was destijds leider van het orkest ..De Haarlemse Kunstkring". De crematie te Westerveld is vastgesteld op Woensdag 20 April na aankomst van trein 10.01 uur. „Miss Sadie Thompson" In de recensie over de film „Sadie Thomp son", welke deze week in het Lido theater vertoond wordt, is ten onrechte als de ver tolkster van de rol van Sadie Thompson genoemd Mariene Dietrich. De vertolkster is Rita Hayworlh, op wie dus de enkele regels welke Sadie Thompson en de vertol king daarvan betreffen, als van toepassing dienen te worden gelezen. Zaterdagavond beleefde een deel van Haarlem-Noord en Centrum de niet-alle- daagsé.sensatie van een heuse demonstra tie van militaire ipuziek. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht uit Nijmegen ver liet om half negen de Ripperda-kazerne, maakte een muzikale wandeling over de Schoterweg tot aan het Soendaplein, zwenkte terug langs de Generaal Cronjé- straat, bereikte over het Kennemerplein de Kruisweg en marcheerde via Nassau- laan en Zijlstraat naar de Grote Markt, waar het korps door duizenden belang stellenden opgewacht werd. Want hier zou taptoe gehouden worden. Luitenant-kapel meester Van Diepenbeek maakte zijn voor geschreven opwachting bij de overheid op het Stadhuis; en na deze officiële begroe ting zwermden de Haarlemse bloemen meisjes over het weidse plein om het pu bliek met een lentebloem te decoreren. Het was een tegenvaller voor de charmante feeën, en wellicht ook wel voor de leden van de kapel, dat het militaire protocol niet toeliet, dat ook het korps met de bloe men van Haarlems Bloei werd gesierd. De taptoe: een half uur lang regeerden 'klank en rhythme in schone orde over de Grote Markt, in effectvolle afwisseling van het „tamboerkorps" (de term „drumband" is voor de militaire kapellen officieel af geschaft), van de, cavalerietrompeten, van het statige koper, van de volledige harmo nie en van het machtige geheel. Hoe mooi een geperfectioneerd harmo niekorps kan klinken in de openlucht, er voeren wij vooral bij de ingelaste Engelse hymne in het begin. Amerikaanse, Engelse en Belgi.sche marsmuziek werd gespeeld met een entrain die het luisterend publiek tot grote geestdrift stemde. Wij hadden daartussen wel eens graag een kapitale Hollandse mars gehoord, bijvoorbeeld de „Gamatique" van Gerard Boedijn. Het na tionaal element voor de taptoe werd ont leend aan Valerius' Gedenckclanck en na tuurlijk door het Wilhelmus aan het slot. Met de oude maar steeds pakkende „Sam- bre et Meuse" blies de kranige kapel de aftocht. De demonstratie werd van op het Stad huis bijgewoond door burgemeester Cre- mers en zijn echtgenote, wethouder Geluk en bestuursleden van Haarlems Bloei. JOS. DE KLERK. Zondagavond werd de vierjarige Maar ten B. uit AmsterdamNoord vermist. Vanmorgen is het stoffelijk overschot van het knaapje, nadat er geruime tijd gedregd was, uit het water van het Noordhollands kanaal opgehaald. De jongen is vermoe delijk bij het spel te water geraakt en verdronken. De land- en tuinbouwers in Noordhol land wordt erop gewezen dat na 15 Mei een begin gemaakt zal worden met de kar tering van de aardappelpercelen ten be hoeve van het Besluit Bestrijding Aardap pelmoeheid. Na deze datum kan het derhalve voor komen dat de karteerders ter uitvoering van bovengenoemde werkzaamheden de verschillende landerijen zullen betreden. De betrokkenen wordt door de Geweste lijke raad voor Noordholland van het Land bouwschap verzocht aan de uitvoering van deze regeling hun medewerking te ver- lenen. Het detachement van de reserve-politie Haarlem heeft tijdens de wandelmarsen te Putten (Gld.) op Zaterdag 16 April de eer ste prijs behaald in de afdeling militairen en semi-militaireh. In de vergadering van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de afdeling Schoten-Velsen gevraagd of het van belang is, dat alle leden zullen bijdragen in de kosten voor een nieuw verenigingsgebouw te Haarlem. De voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft geantwoord, dat als het nodig is over geld te be schikken liet hoofdbestur het plan van de afdeling zal overnemen. Er wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar de financiële basis voor een nieuw gebouw. Er zijn besprekingen gevoerd en er zullen nog besprekingen gehouden worden. Het is thans te vroeg over het onderwerp mede delingen te doen, maar ze zullen volgen als de tijd rijp is. De gedachte van de afdeling kan daarom nog niet in praktijk worden gebracht. Het hoofdbestuur zal zich er gaarne over beraden, aldus besloot de voorzitter. Adoptie-commissie bejaarden. De Zater dagavond in restaurant „Dreefzicht" ten bate van deze commissie gehouden bridge drive heeft f 660 opgeleverd. Verleden jaar werd een bedrag van f 500 ontvangen. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is het bloemenmozaïck aan de Rijksstraatweg hoek Vergierdeweg, dat dank zij samen werking van de winkeliers in Oud-Schoten tot stand kwam, officieel aan het stads beeld toegevoegd, zij het dan zeer tijdelijk omdat Rijkswaterstaat slechts tot Dinsdag toestemming verleent. Rijkswaterstaat heeft namelijk grote be zwaren tegen deze fleurige plek in een overigens weinig aantrekkelijke omgeving, omdat liij de aandacht van het verkeer zou afleiden. Aanvankelijk had het mozaïek reeds Zaterdagmiddag afgebroken moeten worden, maar uit clementie werd tot mor gen uitstel verleend. Nadat padvinders de driekleur hadden gehesen, speelden leden van de R.K. Har monie „St. Caecüia" het Wilhelmus, waarna de voorzitter van het actiecomité, de heer J. van der Wcrff, wees op de nood zaak van samenwerking tussen détaillisten in het geïsoleerde Oud-Schoten. Hij drong aan op onverflauwde activiteit in de toe komst. De heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, meende dat het met die afzondering nogal meeviel en zeide dat zijn Stichting ten allen tijde bereid is haar medewerking te verlenen. Spreker was er van overtuigd dat activiteit in deze dichtbevolkte wijk zeer nuttig is. Namens het .wijkcomité Oud-Schoten sprak de heer J. B. Steentjes, die herinnerde aan het ideaal van Oud-Schoten, ook een „parel van Kennemerland" te worden, en dankte de burgerij voor haar belangstelling in het mozaïek, voorstellend een machtige leeuw uit narcissen op een fleurig grasveld, die als wapenspreuk het motto van de actie „,Wij doen mee", voerde. Tenslotte begonnen tien bloemenmeisjes haar plezierige taak; ze speldden elke voor bijganger met haar liefste glimlach toe gerust een narcis op de borst en vergaten daarbij hoe koud het wel was in de aar dige. maar niet op onze lente afgestemde feesttoiletjes. Zaterdagmiddag zijn op de Rijksstraat weg in Haarlem twee verkeersongelukken gebeurd, waarhij twee kinderen en een echtpaar zo ernstig gewond werden, dat zij naar het Sir.t Elisabeths Gasthuis moesten worden overgebracht. Om drie uur wilden de zesjarige jongen J. Kuypers en de zevenjarige Yvonne Beun, beiden wonende Rijksstraatweg 248, ter hoogte van de Minahassastraat de weg van West naar Oost oversteken. Er pas seerde een bromfiets, bestuurd door een dertigjarige Haarlemse dame. Vermoedelijk hebben de kinderen niet voldoende op het verkeer gelet en zij zijn in aanraking ge komen met de bromfiets. Met wonden aan het hoofd zijn zij naar het Gasthuis over gebracht. Het .tweede ongeluk.,gebeurde omstreeks zes uur. Het echtpaar H. J. Piepers-De la Brethonière, wonende Sumatrastraat 31, fietste op de Rijksstraatweg in de richting van de stad en passeerde nabij de Van Eg- mondstraat een bakfiets en een zeven jarige jongen op de fiets. Aangenomen wordt voorlopig, dat de jongen tijdens het passeren te veel naar links is uitgeweken, waardoor zijn fiets in aanraking kwam met die van een der echtelieden. Het ge volg was, dat de sturen van de rijwielen elkaar raakten. De heer. en mevrouw Pie pers vielen en liepen beiden een schedel- basisfractuur op. Per ziekenauto zijn zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. De politie verzoekt het meergenoemde jongetje en eventuele getuigen van dit on geval zich met haar in verbinding te wil len stellen. Er waren negen inschrijvers voor een he denmorgen door 1 Openbare Werken van Haarlem aanbesteed werk in de Waarderpol der: het maken van grond- en rioleringswer ken voor uitbreiding vaii het industrieterrein. De laagste inschrijfster was de fa. Verheul en Brouwer te Haarlem voor ƒ489.575 en de hoogste de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Bolsenbroek te Bloemendaal. De Haarlemse Jonge Mannen Vereniging heeft het feit, dat zij verleden Donderdag een eeuw bestond, het afgelopen weekeinde herdacht met een tweetal bijeenkomsten. De eerste had plaats in het gebouw van de vereniging, Lange Margarethastraat 13, waar de voorzitter van de jubilerende ver eniging, de heer R. van der Meulen, de ge schiedenis van de H.J.M.V. in het kort schetste en de grote daden van de stichters memoreerde. Hij huldigde de aftredende secretaresse, mejuffrouw A. Kuipers, die zeer veel voor de vereniging heeft gedaan. Vervolgens gaven de secretaresse en de penningmeester een overzicht van het wel en wee van de vereniging gedurende de honderd jaren van haar bestaan. Namens de raad van commissarissen sprak mr. J. Ekering, waarna ds. G. J. Waardenburg, oud-voorzitter, het woord voerde namens de kerkeraden en predikanten. De voorzitter van de commissie van be heer bood als jubileumgeschenk een gemo derniseerde bestuurskamer aan. De voor zitter van de ring, de heer Vis tevens af gevaardigde van Noordholland, schetste de zin van het werk van de H.J.M.V. Nadat een der oud-leden in dichtvorm een en ander uit de geschiedenis van de vereniging had gememoreerd en „ome Piet" een stel kookpannen had aangeboden voor het kamperen, voerde tot besluit van deze avond de toneelvereniging „Vrienden kring" onder regie van Henk Bakker „Een steen in de vijver" van J. Fabricius op. Herdenkingsdienst Zondagavond werd in de Grote Kerk een herdenkingsdienst gehouden met als voor ganger ds. H. J. van Heerden, Nederlands Hervormd predikant uit Scheveningen en voorzitter van de landelijke vereniging, de Christelijke Jonge Mannen Vereniging. Ds. Van Heerden hield zijn preek naar aanlei ding van Pred. 12:1 A, onder de titel: „De zin van het leven", waarin hij tevens aan duidde, wat de zin is van een jongeman nen-vereniging. „Is het honderdjarig bestaan van deze vereniging nu eigenlijk wel zo belangrijk, dat wij er een herdenkingsdienst voor kunnen houden?" vroeg de spreker zich af, „De Haarlemse Jonge Mannen Vereniging heeft toch ook haar tijden van vallen en opstaan gekend; er is zelfs een ogenblik geweest, dat men er over dacht, haar te ontbinden. Is er nu werkelijk zo veel be reikt, daar in dat gebouw in de Lange Margarethastraat? Toch hebben vele oude ren van thans daar in hun jonge jaren iets gevonden, dat van blijvende betekenis is gebleken. Zij hebben er een stuk vorming van hun geestelijk leven opgedaan. Al gedenkende krijgen wij er oog voor, dat God gedenkt, niet evenwel onze zon den, onze tekortkomingen, maar zijn woord, zijn beloften. De zin van het leven is dan ook in de allereerste plaats,, dat wij ieder voor ons zelf en allen tezamen er van door drongen raken, dat Hij aan ons en voor ons zijn woord, zijn genade en zijn trouw wil gedenken. Er loopt door die eeuw, gedurende welke de Haarlemse Jonge Mannen Vereniging bestaat, een koord van de zegen Gods, waaraan wij moeten voortspinnen, tot wij dit koord weer kunnen doorgeven aan het volgende geslacht. Er is wel eens gezegd, dat de jeugd enerzijds leeft onder een zucht naar span ningen, anderzijds spannigen en verant woordelijkheid probeert te ontvluchten in een schijnwereld, die vooral door de bioscoop wordt geboden. De CJMV heeft zich van het begin van haar bestaan af steeds ten doel gesteld, de jongeren zelf een stuk verantwoordelijkheid te geven en dit is ook nu nog het geval," aldus ds. Van Heerden, Voor het eerst sinds haar bijna veertig jarige bestaan is een lang gekoesterde wens van de Zandvoortse muziekkapel in vervulling gegaan: Zaterdagavond trad het orkest in theater Monopóle voor het voetlicht, gehuld in fraaie uniformen een gebeurtenis, die door het officiële ka rakter dat eraan gegeven was, bewees, hoeveel waarde Zandvoorts inwoners hechten aan een geüniformeerde kapel. De zaal was vrijwel vol en onder de aanwezigen bevonden zich het voltallig college van burgemeester en wethouders, vele raadsleden, hoofden van takken van dienst, de directeur van stichting „Touring Zandvoort, alsmede het dagelijks bestuur van deze instelling, Zandvoorts gemeente secretaris en de gemeente-arts. Burgemeester mr H. M. van Fenema zei in zijn toespraak, zich zo'n beetje Sinter klaas te gevoelen, toen hij dit kostelijk ge schenk aan Zandvoorts bevolking over droeg. Hij noemde de muziekkapel een instelling die onverbrekelijk met Zand voort verbonden is. De heer Reinier van 't Hoff maakte in de bijna veertig jaar van haar bestaan, dat in 1957 zal worden ge vierd, de kapel groot, de huidige directeur, de heer J. Wildschut voerde het peil nog op. „Goede waar", aldus mr. Van Fenema, „behoeft echter een „aansprekende" ver pakking en deze werd door vele enthousi asten bijeengebracht. De heer Longayreux van het dagelijks bestuur van stichting „Touring Zandvoort" opperde het idee tot adoptie en dit had tot gevolg, dat men er bijna om ging vechten, om „een muzikant te mogen aankleden". Ook de gemeente raad liet zich niet onbetuigd, verhoogde de subsidie en verstrekte een geldlening". Het was 's burgemeesters overtuiging, dat dit blijk van belangstelling en mede leven in en buiten Zandvoort ongetwijfeld uitermate stimulerend zal werken op de activiteit van de orkestleden waardoor zij zich onder de bezielende leiding van de heer Wildschut tot nog groter prestaties zal opwerken. Met de wens dat de Zand voortse muziekkapel mag groeien en bloei en, liet.de burgemeester de gordijnen van een schuiven, waarachter de kapel verdekt opgesteld was geweest. Het fraaie uniform, ontworpen en ver vaardigd door een Haarlemse firma, en bestaande uit donkerblauw jasje met dito pet, voorzien van een zilveren uitmonste ring, en grijze broek, eveneens met zilver afgebiesd, maakt een keurige indruk. Voorzitter P. Schaap, dankte de burge meester, de bevolking, het gemeentebe stuur en inzonderheid de gemeentesecre taris, de heer Bosman, die heel veel tot de verwezenlijking van de plannen had bijgedragen. Nieuwe plannen zijn thans reeds weer aan de orde, om de instrumen ten, veertig jaar oud, te vervangen en het was sprekers overtuiging, dat ook daar voor een oplossing zal worden gevonden, opdat Zandvoort een korps krijgt met minstens 60 leden en de badplaats waar dig. Men zou dan ook kunnen komen tot de oprichting van een jeugdcorps, dat de oude instrumenten zou kunnen bespelen. Onder grote bijval bood hierna het raads lid M. Weber de kapel een prachtig nieuw vaandel aan, dat dank zij de actie van en kele leden kon worden vervaardigd. Een lid van de kapel, Floor Zwemmer, overhandigde vervolgens twee fraaie nieu- -we vlaggen, nl. de nationale driekleur én de Zandvoortse vlag voor meevoering tij dens marsen, de laatste met een fraai in- geborduurd Zandvoorts wapen, waarvoor aan mevrouw Peper hartelijk dank werd gebracht. De heer J. van den Bos werd dank betuigd voor de fraaie wapenschil den, die hij op de stokken boven de vlag gen had geschilderd. Bloemen werden hierna overhandigd aan Zandvoorts bur gemeester voor diens echtgenote, aan me vrouw Peper en aan mevrouw Van den Bos, waarna de voorzitter aan de heren Floor Zwemmer en Jan Koper de dank van het ensemble overbracht, voor de door hen gevoerde actie voor vlaggen en vaan del. Tot slot van het officiële gedeelte van de avond werd vice-voorzitter C. Beek huis, wegens zijn grote verdiensten voor de kapel gehuldigd. Een wel enigszins overladen feestpro gramma werd hierna afgewerkt, een pro gramma, waaruit wij speciaal willen noe men de uitnemende vertolking van het Concertino voor trompet met orkestbe- Met groPt succes is Zaterdagavond in ge bouw „Zomerlust" „De vliegende schotel" gestart met een openings-propaganda-avond, die vele aantrekkelijkheden bezat. Het is zeker een goede gedachte geweest van de initiatiefnemers, tot oprichting van deze jeugdverenigndg op Hervormde grond slag, (die zich echter op een zeer algemeen Christelijk standpunt stelt), over te gaan. Want niet alleen was de belangstelling zeer groot, maar ook het. gebodene was veelbelo vend. Uit de gedegen voorbereiding ontstond een programma, dat uitblonk door oorspron kelijkheid en humor en in alle opzichten verantwoord was. Er was aardige amateur- k-leinkunst te genieten op velerlei gebied: samenzang en declamatie, een leuke een- acter: „Een kwartiertje acteur"; piano muziek, een kunstfluiter, solozang en het ensemble „Sandy Frogs", twee accordeon- nisten, een guitarist, drie zangers en een pianist dat op voortreffelijke wijze ver schillende songs vertolkte. De avond werd geopend door de voorzit ter, de heer G. A. Cense, die doel en streven van „De Vliegende schotel" uiteenzette en de jeugd opwekte toe te treden als lid, waar aan door velen in de loop van die avond gevolg werd gegeven. Ds. R. H. Oldman sprak een slotwoord, waarin hij meende te mogen vaststellen, dat dit debuut van „De vliegende schotel" uit stekend was geslaagd; iets. dat men volko men met hem eens kon zijn. Op deze weg voortgaande, kan de actie zeker uitgroeien tot een voor het Christelijk jeugdwerk in Zandvoort zeer belangrijke vereniging. Zaterdag 23 April geeft de gymnastiekver eniging „Oefening staalt spieren" een tweetal uitvoeringen in „Monopole" onder leiding van de heer J. Jagerman. Door de beperkte ruimte en het grote aantal jeugdleden worden er twee uitvoeringen gegeven en wel een, uit sluitend voor jeugdleden, aanvangende des middags om drie uur en een des avonds voor de oudere leden met geselecteerde jeugdgroe pen. In de middaguitvoering zal het werk van de kleutergroepen worden getoond, voorts vrije oefeningen en toestelnummers van de oudere jeugdafdelingen. De avonduitvoering zal' na de opmars ge opend worden met een oefening met spring touwtjes op walsmuziek en gevolgd worden door toestelnummers en vrije oefeningen in diverse schakeringen, om te demonstreren, wat met gestadige lichaamsoefening te berei ken valt. Ter afwisseling zal de volleybal-afdeling een demonstratie geven. geleiding van F. Andrieu, die echter dooi de solist de heer J. Wildschut op uitermate muzikale wijze werd gespeeld, prachtig gevolgd door het orkest, onder leiding van de heer B. Balledux en ongetwijfeld het hoogtepunt vormend van de avond. Jammer, dat men met het concert in C majeur voor piano met orkest van Mozart wat te hoog gegrepen had: orkest noch pi ano-solist, de heer Wil van Baeckel, ble ken de compositie aan te kunnen en bo vendien stemde de piano niet met het or kest. Ook de uitvoering van het concertino voor 2 clarinetten met orkest van C. M. von Weber liet te wensen over, al werd er door de solisten, de heren J. Weber en W. Keur, af en toe zeer verdienstelijk ge musiceerd. Mooi van klank werd de selectie uit de opera „Martha", een compositie, die het orkest volkomen beheerste. Inderdaad was dit het geval met de selectie uit „Rosa- münde" en de Ouverture „Gri-Gri". Ook de „Suite de ballet" van Fr. v. Poppy werd ontsierd door enkele slordigheden. Na een pittig gespeelde mars-finale volgde tenslotte voor de pauze nog een lofwaardige uitvoering van het tamboer corps, onder leiding van mejuffrouw H. Rudolphus, waarin het fraaie wei'K var: de twee hoornblazers bijzonder opviel en het ensemble uitstekend volgde. Het zich steeds beter ontplooiende tamboercorps blijkt wel een grote aanwinst voor de mu ziekkapel. Na de pauze zorgde het uit de kapel gevormde amusements-orkest op uitste kende wijze voor een opgewekte stemming met populaire melodieën, waarna een bal met medewerking van het dansorkest „The Moonlight Serenaders", -geleid door de heer J. Stol, de avond besloot. Met de opvoering van „Verbroken banden" heeft de toneelvereniging „Onder Ons" Za terdagavond in „Oud Berg en Dal" haar sei zoen 1954-'55 besloten, waarin zij in een half jaar tijds niet minder dan vijf verschillende stukken ten tonele bracht. Daardoor heeft men feitelijk niet die aandacht aan de spelen kunnen geven die deze verdienden en het ligt dan ook in de bedoeling, in het nieuwe sei zoen wat kalmer aan te doen. In „Verbroken banden" zien wij een jonge vrouw, José Noest, die teneinde raad haar drie weken oud dochtertje aan haar zuster schenkt en met haar man (die feitelijk de Bont heet, maar zich een toneelnaam heeft aangemeten) naar Amerika vertrekt. Het los bandige leven van deze man maakt haar het bestaan uiterst moeilijk maar toch weet zij er bovenuit te komen en carrière te maken. Met de jaren wordt het verlangen naar haar kind groter en dan gaat zij haar zuster opzoeken. Deze heeft het intussen voor elkaar gekregen José Noests dochter als haar eigen kind te laten registreren. Intussen is dit kind, Tilly, volwassen geworden en verloofd geraakt met een matroos. Lex de Bont. Als José dit hoort onthujt zij niet alleen dat zij Tilly's moeder is, maar ook dat Lex en Tilly neef en nicht zijn, zodat een huwelijk onmogelijk is. Lex begrijpt dit en bouwt zich met hulp van José op een boerderij een nieuw bestaan op om daar zijn leed te vergeten. En als José dan ook af scheid neemt, erkent Tilly haar tenslotte als moeder. De hoofdrol werd vervuld door mevrouw N. PetersBervoets die -veel moeite had om er de .vereiste diepte aan te geven. Slechts in het derde tafreel, waarzij een gesprek voert met de dominee, uitmuntend gespeeld door A. Oosthoek, wist zij te overtuigen. J. v. d. Wold maakte van de rol van Bart Verelind, die gehuwd is met de zuster van José, een aanvaardbare creatie en mevrouw J. Salo monsBosman was als zijn tegenspeelster Trees zeker niet veel minder. P. B. v. d. Put ten die de zoon van het echtpaar Verelind, Koos speelde, kwam niet uit boven het opzeg gen van zijn tekst. Mevrouw T. van Wonde renVisscher vervulde met veel verve de rol van Tilly en mejuffroum L. van Wonderen had niet veel moeite met het kleine rolletje van buurvrouw Betje. Lex de Bont vond in de débutant J. Jonker een niet-onaardige ver tolker. A. Karei tenslotte had weinig moeite met het rolletje van Barend Noest. Een loterij en een gezellig samenzijn vorm den het slot van deze avond. Woensdag voor het laatst Vandaag, Maandag 18 April, is het de laatste dag, dat de inwoners van de wyk Aerdenhout van de gemeente Bloemendaal zich in het gebouw van de schoolvereniging AerdenhoutBentveld aan de mr. Enschedé- weg kunnen laten doorlichten voor het be- volkingsonderozek in deze gemeente. Van twee tot vyf uur is het voor de dames. De apparatuur wordt dan overgebracht naar het R.K. Verenigingsgebouw aan de Graaf Flo- rslaan, waar op Dinsdag en Woensdag in Vogelenzang 839 van de 1140 inwoners van veertien jaar en ouder voor het bevolkings onderzoek in aanmerking komen en zijn opgeroepen. Oorspronkelijk zou het onder zoek in Vogelenzang drie dagen duren. De hier gebruikte apparatuur moet evenwel Donderdag al weer in Amsterdam worden gebruikt. Dit betekent, dat de inwoners van Bloemendaal, die verzuimd hebben aan de oproep gevolg te geven, dus niet in de ge legenheid kunnen worden gesteld voor een na-doorlichting. Dit wordt wel gedaan voor degenen, van wie de foto's mislukt zijn of voor wie een nader fotografisch onderzoek wordt wenselijk geacht. In het algemeen kan men aannemen, clat indien men vier weken na het onderzoek niets heeft gehoord van het constateren van een ziektegeval bij de doorgelichte per soon niets is gebleken. Voorlopige resultaten Inmiddels" zijn wat de wijken Overveen en Bloemendaal betreft de voorlopige resultaten bekend van het deelnemersaantal aan het bevolkingsonderzoek. In Overveen waren oorspronkelijk 3700 mensen voor het onderzoek uitgenodigd. Bij de inzenöing van de antwoordkaarten en het huisbezoek ble ken er een groot aantal af te vallen, dat bij voorbeeld door dienstverband met een over heidsinstelling of op andere vijze al regel matig werd doorgelicht. Het percentage wei geraars is gering, hoewel ons daarover nog geen juiste gegevens konden worden ver strekt. Van de ongeveer 2100 inwoners van Overveen, die voor het onderzoek werden opgeroepen, verschenen er 1834 in het onder- zoeklokaal. Gemiddeld werden dagelijks on geveer 450 personen opgeroepen. In Over veen verschenen in de vijf dagen van het onderzoek maar een maal meer dan vier honderd personen. De andere dagen bleef het aantal onder de vier honderd. Deze ge tallen waren in Bloemendaal gunstiger. Van de zeven dagen van het onderzoek in Bloe- mandaal was maar gedurende twee dagen het bezoekersaantal beneden dé vierhonderd. De gemiddelde dagopkomst was in w-)emen- daal dus be*er dan in Overveen. Hier ver schenen 2804 vrouwen en mannen ven het totaal van 3100 opgeroepenen. Percentages- gewijs is de opkop--' in Bloemendaal hoger dan in Overveen. Hoeveel mensen van de tweeduizend opgeroepenen in Aerdenhout verstek hebben laten gaan is nog niet bekend

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3