halfstok in Oud-Schoten afscheid van de leeuw Johannes Klazes Dijkstra wordt weldra honderd Stichting '40-'45 rekent op groot aandeel van Haarlem Feestprogramma Bevrijdingsdag in Zandvoort samengesteld Boven Haarlem neergeschoten piloot thans bekend zanger-gitarist Kort en bondig Haarlemmermeer Lisse Zaridvoort Jeugd en arbeid in Friesland, levensavond in Haarlem Om de vijf millioen neven aan de redactie DINSDAG 19 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Wel verjaagd maar niet verslagen" Legde Utrechtse rechtbank te hoge straf op? Ster rit tijdens jubileumfeesten Huis-aan-huis-actie van 25 April tot en met 7 Mei Bevrijdingsshow met geallieerdeartisten Studentensanatorium kreeg 12.500 Twee nieuwe vracht schepen voor mij. „Nederland" Ontsnapte Nederlandse légionnaires in Aarhuus Schoorsteenbrandje in Zandvoort Dansleraar J. Stol - bekend Zandvoorter - overleden Belangrijk werk van Hals als bruikleen in Rijksmuseum De leeuw van gele trompetnarcissen, die een fleurig tintje gaf in de asfaltwoestijn van Oud-Schoten. Op de kruising van Rijksstraatweg en Vergierdeweg heeft Maandagavond de vlag halfstok gehangen. Dit teken van versla genheid vertolkte de gevoelens van het winkeliers-actiecomité in Oud-Schoten dat met veel tijd en kosten een bloemen- mozaïek op deze plaats heeft aangelegd. Zaterdagavond werd dit officieel inge lijfd bij het straatbeeld. Rijkswaterstaat echter, waaronder de helft van de opper vlakte van het pleintje ressorteert, achtte het versierde grastapijt hierop een gevaar vcor weggebruikers die er door zouden worden afgeleid. Daarom heeft hij geen vergunning verleend en na enige bespre kingen tenslotte toestemming gegeven dat het van Zaterdag tot en met Maandag ge handhaafd kon blijven. De meningen in Oud-Schoten zijnv nogal verdeeld. Er is een groep die rond het actie-comité welke zich teleurgesteld voelt in zijn pogen, Haarlems bloemenweek zo goed mogelijk in te zetten. De voorzitter van het comité, de heer J. van der Werff, die zelf automobilist is, ziet heel goed in dat blikvangers aan de gevaarlijke Rijksstraatweg niet te veelvuldig moeten voorkomen. Maar omdat de Haarlemse De leden van het actiecomité breken het mozaïek mismoedig af. verkeerspolitie geen bezwaren maakte en ook het College van B. en W. al het moge lijke in het werk stelde, de vergunning te verkrijgen, betreurt hij het, dat men bij Rijkswaterstaat niet wat soepeler is ge weest. Een andere détaillist verklaarde dat ook het publiek critisch staat tegenover de spoedige afbraak van het mozaïek. De heer J. Kampman, secretaris van het wijk'comité Oud-Schoten" meende dat men zich bij het helaas juiste argument van overheidswege had neer te leggen en ook ds. G. H. v^n der Woord, Hervormd predikant, was dit principe toegedaan. Pastoor A. D. van Eeden daarentegen vond het allemaal een beetje overdreven. Men ziet wel eens meer reclame-objecten langs de weg en die lopen immers ook in het oog, vond hij; een goed weggebruiker laat zich niet zo licht afleiden. Inmiddels heeft het actie-comité de handen in letterlijke zin uit de mouwen gestoken; een aantal winkeliers was gister avond druk bezig om gras en bloemen van het pleintje te verwijderen. Met schoppen vol vielen de graskluiten in een grote wagen; de actieleden keken hem een beetje wrevelig na. Achter hun Ter rectificatie van ons verslag over de onthulling van het bloemenmozaïek op Zaterdagavond delen wij mede, dat de muzikale medewerking niet werd verleend door St. Caecilia, maar door het fanfare corps „Kunstkring." Schaking van 19-jarige emigrante Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag de 22-jarige varensgezel H. J. S. uit Amersfoort, die wegens schaking van een 19-jarig meisje door de Utrechtse rechtbank tot lyó jaar jeugdgevangenis was veroordeeld, in hoger beroep 4 maan den met aftrek opgelegd met bevel tot zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. In middels had de verdachte echter reeds 6 maanden in voorlopige hechtenis doorge bracht. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal mr. J. F. Hoeffelman bevestiging van het rechtbankvonnis. Het meisje wilde in October 1954 niet met haar familie naar Australië emigreren en vertelde haar vriend, dat zij van huis wilde weglopen. Het tweetal nam de wijk naar kennissen van de jongen in Haaks bergen vlak voor de vastgestelde emigratie. Dit leidde er toe, dat de familie van het meisje niet vertrok. Toen het jonge stel terug kwam in Amersfoort, liet de vader van het meisje de varensgezel arresteren. Daarmede had hij de weerstand van zijn dochter gebroken. Op 29 November van het vorig jaar vertrok de hele familie per vliegtuig naar Australië, terwijl de jonge man in de gevangenis zat. Hij schreef het meisje brieven en zij beantwoordde die trouw, tot de procureur-generaal gelastte, dat geen brieven van verdachte meer naar Australië mochten worden verzonden. De raadsvrouwe van de verdachte, mej. mr. W. Erdman, verklaarde veertien dagen geleden bij de behandeling van de zaak tegen de varensgezel, dat het meisje ge zegd had: „Ik acht mij verantwoordelijk voor het gebeurde". Het hof heeft de jongeman thans ondanks de eis tot be vestiging een aanzienlijk lichtere straf op gelegd én hem onmiddellijk in vrijheid la ten stellen. Ds. H. A. L. v. d. LINDEN BEDANKTE VOOR BEROEP De door de Gereformeerde kerk van Bloemendaal in de vacature van dr. J. L. Koole beroepen predikant ds. H. A. L. v. d. Linden in De Bilt, heeft voor dit be roep bedankt. Op Zaterdag 9 Juli zal een nationale eeuwfeeststerrit worden gereden ter ge legenheid van de feestelijkheden, die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Haarlemmermeer worden gehou den. Deze rit wordt voorbereid door de mo torclub „Haarlemmermeer en Omstreken" onder auspiciën van de KNMV. Hieraan kunnen deelnemen bestuurders van auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. De tocht heeft een toeristisch karakter en de nadruk wordt gelegd op een bezoek aan de Haarlemmermeerpolder en hierbij te tonen hoe deze een eeuw geleden werd droog gemaakt. Deelnemers kunnen de rit beginnen in de plaats, waar zij wensen. Zij kunnen al leen deelnemen of in clubverband. Wel zijn echter enkele minimum-afstanden vastgesteld: auto's en motoren met een cylinderinhoud van meer dan 150 cc. moe ten minstens 90 km. afleggen en scooters en motoren met minder cylinderinhoud 40 km. Bij deze afstand komt nog de ver plichte route van ongeveer 60 kilometer die zó is gekozen dat ieder een goed denk beeld van de Haarlemmermeerpolder krijgt. Zij, die per bromfiets aan de ster- rit deelnemen, zijn verplicht behalve de verplichte route ook één controlepost bui ten de Haarlemmermeer aan te doen. De finish is in het centrum van de jubileren de polder, in Hoofddorp, tussen twee en vijf uur 's middags. CHRISTEN VROUWEN BOND Maandagavond kwam de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in vergadering bijeen onder leiding van mevrouw Jongeboer De heer K. Hoek- stein uit Rijswijk hield een voordracht over het onderwerp „Spiritisme". Hij ver oordeelde deze leer en stelde er de gods spraak in de Bijbel tegenover. AANSCHAFFING GYMNASTIEKMATERIAAL Burgemeester en Wethouders van Zand- voort hebben aan de raadsleden een voorstel doen toekomen om ten behoeve van de Karei Doormanschool, de Hannie Schaftschool en de Dr. Albert Plesmanschool gymnastiekma- teriaal aan te schaffen, waarvoor een crediet wordt gevraagd van 10.900. In hun toelichting merken B. en W. op, dat naar de mening van de inspecteur van het Lager Onderwijs deze uitgave nodig en ver antwoord is. Een aantal gymnastiektoestellen in de Karei Doormanschool en de Hannie Schaftschool is namelijk sterk verouderd en ten dele on bruikbaar. Bovendien dient de inventaris met nieuw materiaal te worden aangevuld, om het gymnastiekonderwijs op moderne leest te schoeien. Wat de Dr. Albert Plesmanschool betreft, hiervoor moet enig materiaal worden aangeschaft dat op de speelplaats van deze school kan worden gebruikt. „Ik werkte op dat notariskantoor van 's morgens acht tot 's avonds acht voor een rijksdaalder in de week. Als het dan acht uur was zaten we te wachten tot de baas zei: „Heren, het is acht uur, u kunt gaan". Dat beviel me helemaal niet en tenslotte sloot ik om acht uur mijn lessenaar en zei: „Meneer, het is acht uur, zullen we maar gaan?" En gelukkig antwoordde hij: „Ja, ga maar, heren Dit verteld.e ons hedenmorgen Johannes Klazes Dijkstra aan de Karei van Man- derstraat 38, die op 24 April zijn hon derdste verjaardig viert. Hij trók daarbij krachtig aan zijn piip en ontlokte .grote wolken aan de inhoud, die al lang leek te zijn uitgegaan. De heer Dijkstra heeft zijn gezichtsvermogen niet meer, maar dat ont neemt hem niets van zijn levendigheid. Zijn geestesoog is nog zeer helder en daar aan zag hij de gebeurtenissen uit zijn le ven die 'hij ons vertelde, voorbijtrekken. Hij werd geboren in de gemeente Oost stellingwerf als zoon van een timmerman en toen hij 21 was kwam hij als klerk op een notariskantoor. Wat hij over de ar beidstijden daar zei, gaven wij reeds weer. 'sZondags na kerktijd mocht hij zijn week loon, een rijksdaalder, op het notariskan toor komen halen. En dan was er toeval lig vaak ook nog wat werk te doen. De jonge Dijkstra voelde zioh sterk één met de arbeiders in de veenkoloniën, die in die tijd velerlei acties voerden om hun bestaansverbetering. Hij heeft daar her haaldelijk onder het gehoor van Domela Nieuwenhuis en Geert van der Zwaag gestaan., Hij werkte ook nog op andere no tariskantoren in Wolvega en Gorrëdijk en verbeterde daarmee zijn positie. Maar als „penmeli'kker" vond hij zijn bestaanszeker heid toch te gering. Daarom deed het hem genoegen, dat hij in 1883 in Heerenveen een aardappelgrossierderij kön overnemen van zijn schoonvader. Hij was acht jaar eerder gehuwd met Christina Elizabeth Hendriks van der Zee. Die zaak heeft hij tot 1918 gedreven. Toen werd liet hem door alle distributie weeën te moeilijk en hij ging in Arnhem wonen, waar hij vijf jaar bleef. Daarna trok hij naar Haarlem waar veel familie van hem woonde. Zijn echtgenote overleed in 1928. Twee jaar later hertrouwde hij met Catharina Margaretha Sprokkelen- burg, die hem thans nog trouw terzijde staat. Grote fietstochten in dé omgeving met vrienden en kennissen hebben zijn le vensavond vaak zeer genoegelijk gemaakt en thans ,nu dat alles niet meer mogelijk is, volgt de bijna honderdjarige nog met veel belangstelling het wereldgebeuren en de sportprestaties. Vroeger deed hij zelf ook veel aan sport. En aan zang, in een koor van de Doopsgezinde Gemeente, van welke hij ook thans nog lid is. Hoe Haarlem had bij de Duitse bezetters een slechte naam. Het werd in verscheidene rapportenj die later bij de berechting van nazi-leiders aan het licht zijn gekomen, een haard van verzet genoemd. Vandaar, dat de Stichting 1940-1945, die dit jaar een extra beroep op het tienjaar geleden be vrijde Nederlandse volk gaat doen, daarbij op een behoorlijk aandeel van Haarlem re kent. Het gaat landelijk om vijf millioen, bijeen te krijgen door huis-aan-huis inza melingen, uurloon-acties, gemeentelijke bijdragen, een beroep op verenigingen en dergelijke. Door dit bedrag zal de Stichting mits zij verzekerd kan blijven van de steun harer contribuanten over voldoen de kapitaal beschikken om al haar ver plichtingen tegenover de nagelaten betrek kingen der gevallen verzetsmensen na te komen. Op Donderdag 5 Mei 's avonds van kwart over negen tot elf uur zal er in het Natio naal Programma over beide Hilversumse zenders een internationale bevrijdings show worden uitgezonden, waaraan artis ten zullen medewerken uit een aantal lan den, die bij de bevrijding van ons land - tien jaar geleden - een belangrijke rol heb ben gespeeld. Engeland zal in deze muzikale show wor den vertegenwoordigd door Carole Carr, die tijdens de oorlog zangeres was bij de orkesten van Jack Payne en Geraldo. Na de bevrijding werd zij de ster in het B.B.C.- strijdkrachtenprogramma „Calling all for- ruggen gaf een bescheiden bordje met de ces", waarbij zij als opvolgster van Vera woorden: „Wel verjaagd, maar niet ver slagen" uiting aan hun gemoedsstem ming. (Verkort weergegeven) Plichten tegenover gasten. Met be langstelling las ik in uw blad van Maandag het bei'icht over het sluiten van het souve nirswinkeltje naast de Vleeshal. Wil Haar lem waarlijk Bloemenstad en centrum van tourisme zijn, dan zal het toch ook op Zon dagen iets voor de vreemdelingen moeten betekenen. Nu dit door de winkelsluitings bepalingen onmogelijk wordt gemaakt lijkt het mij wenselijk, dat een aantal winke liers, die deze behoefte tegenover de tou- risten sterk gevoelen, zoals in de souve nirswinkels en banketbakkerijen, zich ver enigen en gezamenlijk tegenover B. en W. hun wensen kenbaar maken. Haarlem moet zijn verplichtingen tegenover zijn gasten ook op Zondag nakomen. T. H. DE LANGE Lynn werd uitverkoren als „sweetheart of the forces". Als muzikale afgevaardigden van Canada komen „The maple leaf four" naar de Hil versumse studio's. Vier jongemannen, waarvan Norman, Johnny en Joe geduren de de laatste wereldoorlog in het leger dienst deden en waarvan Harvey een plaats kreeg bij de Canadese luchtmacht. Australië levert aan deze bevrijdings show Robert Simmons, die in de oorlog actief deelnam aan de strijd tegen de Jap pen in het Verre Oosten en die sinds 3944 ook op Europees grondgebied in tal van legeroperaties werd ingeschakeld. Voor Brits-Guyana zal zanger-gitarist Cy Grant aan deze internationale muziek- show medewerken. Cy Grant was gedu rende de oorlog luitenant-vlieger bij de R.A.F. en werd in 1943 boven Haarlem door de Duitsers neergeschoten. Na de be vrijding kwam hij oorspronkelijk aan het toneel. Bij het gezelschap van Sir Laurence Olivier speelde hij o.a. een rol in „Caesar en Cleopatra". In 1952 besloot hij zich uit sluitend aan het zingen van „folksongs" te wijden. De Nederlandse strijdkrachten in het buitenland zullen op muzikale wijze wor den vertegenwoordigd door Max van Gel der. Hij was tijdens de oorlog in Engeland als lid van de Prinses Irene Brigade. Hij heeft de invasie in Normandië meege maakt. Na de bevrijding heeft hij zich voorgoed in Engeland gevestigd als Max Geldray en sinds vorig jaar is hij in het bezit van de Britse nationaliteit. Max Gel dray is een mondaccordeonvirtuoos. Nederland tenslotte vindt een waardige vertegenwoordiger in Wim Kan, die zich overigens op het moment, dat Nederland bevrijd werd in Japanse gevangenschap bevond. De muziek in deze internationale show zal worden uitgevoerd door Dolf van der Linden en zijn Metropole Orkest. De samenstelling en algemene leiding van dit programma zijn toevertrouwd aan Karei Prior. Alle buitenlandse artisten zullen op Dins dag 3 Mei 's middags per vliegtuig uit Lon den op Schiphol arriveren. Daar zullen zij officieel welkom worden geheten door een deputatie van de Nederlandsche Radio Unie. Nog diezelfde middag zal het gezel schap een excursie maken naar „De Keu kenhof", waarna te Leiden de artisten een diner zal worden aangeboden. Later op de avond vertrekt het gezel schap per auto naar Hilversum, waar in trek zal worden genomen in hotel „Het Hof van Holland". De artisten blijven tot Zondagochtend in Nederland, aangezien zij ook gecontrac teerd zijn voor andere radio-programma's. Gisteren hebben wij bericht dat het Ne derlands Studentenorkest aan het bestuur van het Studentensanatorium in Laren f 125.000.zijnde de opbfengst van een tournée van dit orkest, zou hebben over handigd. Men zal begrepen hebben, dat hier een nul te veel stond: het juiste be drag was f 12.500. Er bestaat een buitengewoon rijkspen sioen voor de verzetsslachtoffers, maar dat voorziet slechts in de meest elementaire noden. De Stichting beoogt deze aan te vullen waar dat nodig is, door de mid delen te verstrekken voor de opleiding van de kinderen uit de getroffen gezinnen, het verzorgen en doen omscholen van invali den, het verstrekken van gezinshulp, waar deze nodig is en andere activiteiten. Deze zorg strekt zich uit tot ongeveer 6000 ge zinnen en personen, waaronder bijna 4000 verzetsweduwen met en zonder kinderen en 1500 verzetsinvaliden. In Haarlem ver leent de Stichting in ongeveer honderd gevallen haar hulp, een aantal dat op de hoogte van het landelijk gemiddelde ligt. Men heeft de Stichting in Haarlem ook de mogelijkheid tot een straatcollecte ge boden, waarvan zij echter geen gebruik zal maken. Zij houdt het bij een huis-aan- huisactie van 25 April tot 7 Mei. Verder worden er in enkele ,bedrijven uurloon acties voor de Stichting georganiseerd en zij hoopt dat ook andere bedrijven dit voorbeeld zullen volgen. In het Stadhuis, vermoedelijk in de raadzaal zal voorts een huisvlijt-expositie van leden van het ge- meentepersoneel ingericht worden,waar van de opbrengst eveneens naar de Stich ting gaat. De collecte van het vorig jaar in Haar lem leverde 7500 op en men hoopt dit jaar op het dubbele. Nu de bevrijding haar tweede lustrum beleeft, zullen de grote verdiensten van het verzet opnieuw onder de aandacht worden gebracht. Dan zal ook blijken, hoeveel er van de illegale actie afhing al was het alleen maar het welzijn der onderduikers voor wier bonkaarten en financiële steun zeer velen hun leven waagden. Deze mannen hadden met elkaar afgesproken om als één van hen zou om komen of gevangen zou worden genomen, met zijn allen voor zijn gezin te zorgen. Door» de Stichting 19401945 is dit de belofte geworden van iedere Nederlander, die in de geest of met de daad deelnam aan het verzet. Thans bestaat de kans, deze belofte gehéél in te lossen. lief Haarlem hem ook is geworden, hij ver langt nog wel eens naar Friesland terug. Dat de heer Dijkstra over zijn algehele toe stand niet zozeer te klagen had bleek wel uit -zijn opmerking ten afscheid van de fotograaf: „Kom over een paar jaar nog maar eens terug De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" heeft aan de N.V. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel opdracht gegeven voor de bouw van 2 schepen van 10.800 brt met een laadvermogen van 12.850 ton elk. De schepen, „closed-shelterdeck"-type, worden zusterschepen van de reeds in de vaart zijnde „Karimata" en „Karimun". Het laadvermogen van 12.850 ton komt overeen met 850 spoorwegwagons van 15 ton elk; in zo'n schip kan in 24 uur de lading van 17 treinen van 50 wagons van Londen naar Parijs en terug gebracht worden. Twaalf passagiers en de 59 koppen tel lende bemanning zullen 'over „airconditio ned" hutten beschikken. De beide Nederlandse soldaten van het Vreemdelingen-legioen, die in Indo-China hebben gevochten en in het Suez-kanaal van een Frans troepentransportschip zijn gesprongen, de heren De Haan en Koek, zijn aan boord van een kolenschip in Aar huus (Jutland - Denemarken) aangekomen op weg naar Hamburg. Een woordvoerder van het Nederlandse consulaat deelde mede, dat de mannen als deserteurs zullen worden beschouwd en hun Nederlanderschap hebben verloren. BINNENLAND Het Amsterdamse bedryf van de N. De Arbeiderspers aan het Hekelveld zal worden uitgebreid. Er zal een vijfde étage worden "gebouwd op het achtergedeelte van het hoofdgebouw en drie étages op het oor spronkelijke „diepdruk-gebouw". Naast de vroegere garage zal een verdieping worden gebouwd. Het hoekpand Hekelveld-Katte- gat is door de A. P. aangekocht. Voor de 'uitbreiding is een millioen gulden uitge trokken. Het in brons uitgevoerde zelfportret van Jan Musch wordt namens het comité van vrienden en vereerders van deze oud toneelspeler op Zaterdag 23 April te 12 uur aan de stad Amsterdam overgedragen. Dc heer J. J.Zwetsloot is bij zijn af scheid als redacteur van de Gelderlander Pers te Nijmegen onderscheiden met de pau selijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice". De heer Zwetsloot heeft de leeftijd van 70 jaar bereikt en gaat met pensioen, Hij is 26 jaar aan de Gelderlander verbon den geweest. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Spaak, op 23 April naar 's-Gi-avenhage komt voor een gedachtenwisseling in Beneluxverband, in zake een mogelijke bevordering van de Europese éénwording. Deze bespreking met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, minister Beyen, zal een algemeen en oriënterend karakter dragen, aangezien de Luxemburgse minister Bech daarbij niet aanwezig zal kunnen zijn, die dan in Oos tenrijk vertoeft. De 39-jarige expediteur G. V. te 's-Gra- venhage kwam Maandagmorgen op een ter rein aan de Calandkade met zijn linkerarm in een draaiende kalkmolen. Met ernstige verwondingen is hij naar een ziekenhuis overgebracht. Het is nog niet bekend, hoe V. met de arm in de molen terecht is geko men, daar hij nog niet verhoord kon wor den. HAARLEM EN OMGEVING De heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris van Heemstede, houdt Donderdagmiddag 21 April voor de afdeling Heemstede van de R.K. Bond voor Bejaarden een lezing over de historie van deze gemeente. Deze bijeen komst wordt gehouden in het R.K. Jeugd huis aan de Herenweg. Bij Koninklyk Besluit is mr. J. H. Eke- ring te Haarlem benoemd tot lid van het college van advies voor de kinderbescher ming. De afdeling Bloemendaal van Tuin bouw en Plantkunde houdt de eerstvolgen de maandelijkse bijeenkomst in hotel Rust hoek op Dinsdagavond 26 April. De heer Adr. Cassee zal dan een lezing met licht beelden houden over oud-Bloemendaal van zo ongeveer een halve eeuw geleden, De buurtvereniging „Het Ramplaan- kwartier" geeft Zondag 24 April om twee en om zeven uur een uitvoering van de kin deroperette „De schat in de helcsengrot" van P. W. Franse, muziek van J. Zwaan. De op voeringen staan onder leiding van mevrouw W. Helwes-Romein en worden gehouden in gebouw Domi. De „Keukenhof-rallye 1955" voor auto's, motoren en berijders van scooters en brom fietsen wordt Zondag 24 April gehouden naar „Treslong" in Hillegom. Automobilis ten, scooter- en motorfietsberijders moeten tenminste honderd kilometer afleggen, bromfietsers tenminste vijftig kilometer. Tussen half elf en twee uur moeten de deel nemers zich melden aan de finish in „Tres long". Elke rijder ontvangt een plaquette. De afdeling Bloemendaal van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond houdt op Donderdag 28 April een vergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemen daal. Het programma voor deze bijeenkomst waar bij uitzonderdihg de dames hun echt genoten kunnen meenemen, wordt verzorgd door de Nederlandse Spoorwegen met een geheel nieuw filmprogramma. De Zandvoortse brandweer is vanmorgen een half uur in touw geweest voor het blussen van een schoorsteenbrandje in een huis aan de Zeestraat. Door de grote rookontwikkeling trok deze gebeurtenis veel bekijks. In Zandvoort is in de nacht van Zondag op Maandag na Zondag zijn verjaardag te hebben gevierd plotseling overleden de heer J. Stol. leider van het bekende dans instituut van die naam. Jaren lang heeft de heer Stol zijn krachten aan dit dans-instituut gegeven. Ook als balleider verwierf de heer Stol zich in de badplaats grote bekendheid. Zo leidde hij Zaterdagavond nog het bal van de Zandvoortse muziekkapel. Gedurende de zomermaanden trad de overledene op als reisleider bij diverse reisbureaux in welke hoedanigheid hij eveneens veel bekendheid verwierf. Het comité „Viering Bevrijdingsdag 1955" in Zandvoort is opnieuw in het raad huis bijeengekomen, teneinde het officiële feestprogramma samen te stellen. Na over leg met de diverse evenementen-commis sies is nu het volgende programma op gesteld: des morgens om half acht worden de festiviteiten begonnen met klokgelui, waarna om kwart voor acht het feest door trompetters wordt aangekondigd. Om acht uur biedt de Zandvoortse muziekkapel op het Raadhuisplein een programma van gewijde muziek, waarna het tamboercorps en de kapel de kinderen van de diverse Zandvoortse scholen gaan ophalen voor de aubade, die om kwart over negen voor het Raadhuis begint met een korte toe spraak van de burgemeester. Om tien uur ontvangen de deelnemende kinderen een versnapering. Om negen uur wordt in Monopole een filmvoorstelling gehouden voor de kinderen uit de eerste en tweede klasse van de lagere scholen; voor de kleu ters zijn er kinderspelen in hun scholen. Om half elf beginnen er kinderspelen op drie terreinen in het dorp. Des middags worden om half drie voet balwedstrijden op de "terreinen in plan Noord gehouden. Van vier tot vijf uur vindt een gecostumeerde optocht plaats. Des avonds geeft de Zandvoorts Mond- accordeonvereniging van zeven tot acht uur een concert in de muziektent op het Raadhuisplein, waarna de Zandvoortse muziekkapel concerteert, met samenzang. Om negen uur wordt een lampionoptocht voor kinderen gehouden. Om kwart over tien wordt op het strand een groot vuur werk ontstoken. Van elf tot twaalf uur tenslotte wordt er op het Raadhuisplein een openluchtbal gehouden met muziek van de Zandvoortse muziekkapel. Aan de kinderen zullen voor de aanvang van de aubade op de scholen vlaggetjes worden uitgereikt. De kinderspelen zullen worden gehouden op het Caravan-terrein aan de Van Lennepweg, op het terrein aan de Herenstraat en het terrein achter de Wilheimina-kieuterschool. De te behalen prijzen zullen zoveel mogelijk van blij vende waarde zijn. Op de scholen zal een opstellen-wed strijd worden uitgeschreven, waaraan de kinderen van de hoogste klassen kunnen deelnemen. Voorts hebben de winkeliersverenigingen hun medewerking toegezegd voor een étalage-zoekwedstrijd voor de Zandvoortse jeugd tot en met 15 jaar. Het is de be doeling, dat men in de étalage een „branche-vreemd" artikel zal plaatsen. Ook hiermede zullen fraaie prijzen te win nen zijn. De voetbalwedstrijd zal in elk geval doorgaan. Voor een tegenstander van Zand- voortmeeuwen zijn de onderhandelingen gaande. Eventuele baten uit deze wed strijd zullen in het trainingsfonds van Zandvoortmeeuwen vloeien. Wat de gecostumeerde optocht betreft, hieraan zullen zowel kinderen als vol wassenen kunnen deelnemen, die in aparte groepen zullen worden ondergebracht. Voor de vier te vormen groepen zullen in elke groep drie prijzen worden beschik baar gesteld, tot een totaalbedrag van on geveer f 200. Pogingen zullen worden aan gewend, om voor deze optocht, die het hoogtepunt van de feestviering moet gaan vormen, nog een extra muziekcorps in te schakelen. Waarschijnlijk zullen alle voor deze dag beschikbaar gestelde prijzen vooraf wor den "geëtaleerd in het voormalige distri butiekantoor aan de Haltestraat. Voor de lampion-optocht zijn kaarsen beschikbaar gesteld door de Bond zonder Naam, een geste, die door het comité zeer wordt gewaardeerd. Het aantal deel nemende kinderen wordt geschat op onge veer 750; de ontbinding van deze optocht zal plaats hebben op de Strandweg bij hotel Bouwes. De kinderen, die aan deze optocht hebben deelgenomen, alsmede hun begeleiders, krijgen voor het vuurwerk een gereserveerde staanplaats. Voor het afsteken van het slotstuk van het vuur werk zal door de voorzitter van het comité, de heer G. Tates een kort woord worden gesproken, besloten zal worden met het zingen van het Wilhelmus. Bevrijdingsbomen Op het Raadhuisplein zullen drie „be vrijdingsbomen" worden geplaatst, als mede op de drie terreinen, waar de kin derspelen zullen worden gehouden. Het Raadhuis zal 's avonds met schijnwei'pers worden verlicht en op de hoek Hogeweg- Grote Krocht zal een mozaïek van bloe men worden gelegd, met een passende tekst voor de bevrijdingsdag,waarvoor het comité gaarne ideeën uit de burgerij zal ontvangen, alsmede een tekst voor het slotstuk van het vuurwerk. Tenslotte zal de commissie „wedstrijden" een foto-wedstrijd organiseren, door in schakeling van de Zandvoortse Amateur fotografenvereniging, welke foto's zullen dienen voor de samenstelling van een her- innerings-album. Plet comité zal Dinsdag 26 April op nieuw in vergadering bijeenkomen om de détails van het feestprogramma nog nader te bespreken. Een meesterwerk van Frans Hals, de grote familiegroep in een landschap uit de verzameling Thijssen te Lugano, geschil derd omstreeks 1645, zal van Woensdag 20 April of gedurende zes weken te be zichtigen zijn in de Frans Hals-zaal van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het doek, dat geëxposeerd werd op de grote tentoonstelling van Hollandse schil derkunst in de Verenigde Staten en Cana da, keerde de vorige week terug met de Nederlandse inzending. De eigenaar heeft erin toegestemd, dat ook het Nederlandse publiek de gelegenheid zaJ krijgen het schilderij te zien, vóór het naar Zwitser land teruggaat. V

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10