Een bundel verzetsgedichten en tekeningen van dr. Melchior Première van „Sara Burgerhart EDO niet toegelaten tot afdeling betaald voetbal van de KNVB Kilo's slanker BonKorets Brand op bollenakker; 3000 gulden schade KOMT ALLEN A S. ZATERDAG Grote Houtstraat in voorjaarstooi DINSDAG 19 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bevrijdingsgeschenk voor Haarlems jeugd Emmabloemcollecte Burgerlijke Stand van Haarlem Heemsteedse afdeling „St. Joris" Maandagavond opgericht Circus Mullens weer enige dagen in Haarlem Bij Lorentzkade Uitslagen schoolvoetbal Haarlem en omstreken Interessante lezing over het vroegere Batavia nationale betoging AMBON KOMT VRIJ als V komt! 11'hir de Hott trast hal lot in Den Haag Aanvang: half vier - Toegang vrij Amateurtoneel Sint Jorisdag-viering in Haarlem 25.000 narcissen in de lucht Personeel van Stork houdt voetbaltournooi Vrijdagavond wordt de actie „Pak Aan" ingezet Slechte verstandhouding tussen twee volièrehouders Evangelisatiesamcnkomst aan de Dreef Op 4 Mei zal door de zorgen van het gemeentebestuur van Haarlem aan alle leerlin gen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen en van het voortgezet onder wijs een herinnering worden uitgereikt aan de viering van de tiende verjaardag der Bevrijding. Daartoe wordt bij de N.V. Grafische Industrie te Haarlem in een oplaag van 22.000 exemplaren een boekje gedrukt, dat een combinatie bevat van een aantal door dr. A. Melchior tijdens de bezetting en bevrijding gemaakte tekeningen en een kleine bloemlezing van verzetspoëzie, het geheel voorzien van een voorwoord en een toe lichting, alsmede een opdracht aan Koningin Wilhelmina, als op 5 Mei 1945 regerende vorstin. Het boekje zal ook worden gegeven aan de buitenschoolse jeugd, zoals degenen die het Mater Amabiliswerk, het Zonnebloemwerk of de cursussen van „Jong Haarlem vooruit" volgen, of een der avondscholen dan wel een bedrijfsvakoplciding. Bij de boekhandel zal de behoefte worden gepeild voor een mogelijke verkoop aan particulieren. Mocht deze inderdaad bestaan en er zijn tekenen die daarop wijzen dan zal een eventuele winst worden afgedragen aan de Stichting 19401945. Wethouder D. J. A. Geluk, van wie het initiatief tot dit herinneringsgeschenk is uit gegaan en die zich voor de totstandkoming er van veel moeite heelt gegeven, lichtte op een persconferentie toe, dat het geen sinecure is geweest een geschenk te vin den, d_at op waardige wijze de gevoelens bij de bevrijding symboliseert en kinderen van uiteenlopende leeftijden, maar die vrijwel geen van allen bezetting en bevrij ding bewust hebben meegemaakt, iets doet begrijpen van de betekenis van de vijfde Mei. Wat daartoe in de handel wordt gebracht is als regel even duur als pover. Voor de jongsten van de kleuterscholen en de eer ste, tweede en na overweging ook derde en vierde klassen van de lagere scholen was het nog betrekkelijk gemakkelijk: een voor deze gelegenheid vervaardigde beker met snoepgoed. De gedachte aan een rijmprent werd af geraden door de inmiddels gevraagde dr. Melchior: die gaan te snel de prullenmand in. En een boekje als „Het Achterhuis" van Anne Frank werd door velen ook voor het voortgezet onderwijs minder geschikt geacht; in elk geval vond men het beter om dit overigens sublieme werkje niet dooi de overheid te laten aanbieden. Uit financiële overweging was het niet doenlijk twee boekjes te laten verschijnen, één voor het lager en één voor het voort gezet onderwijs. In het boekje dat nu wordt uitgegeven is toch wel een zeker onderscheid te vin den; de twintig tekeningen van dr. Mel chior zullen de eerste jaren de jongsten het meest aanspreken; daar het geschenk zijn waarde behoudt, zullen deze kinderen later ook de zestien verzetsgedichten be grijpen en op prijs stellen. De tekeningen van dr. Melchior zullen in vier kleui'en .worden gedrukt. Op de band komt een reproductie van de gepa- voiseerde Grote Markt, zoals hij die op 5 Mei zag. Dezer dagen nog trok dr. Mel chior naar de Erebegraafplaats om deze dodenakker, welke evenmin in de collectie mocht ontbreken als de erepoort die de bewoners van Venray voor de eerste Haarlemse hulpcolonne oprichtten, in beeld te brengen. De tekenaar wenst echter geen honorarium te ontvangen; het bedrag dat daarvoor beschikbaar is, zal ten goede komen aan de beide Haarlemse schilders corporaties: Kunst zij ons doel en De Groep. De zestien verzetsgedichten werden ge kozen door een commissie bestaande uit docenten van het openbaar en bijzonder onderwijs. De verzen zullen naamloos in de bundel worden opgenomen. Worden de tekeningen van een door de maker ge schreven verbindende tekst voorzien, de verzen krijgen een algemene inleiding. Het boekje wordt geopend met het zesde ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKoreis geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydralic - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERING SDR AGEES De jaarlijkse Emmabloemcollecte zal ge houden worden op Woensdag 27 April. De collecte wordt dit jaar voor de eenenvijf- tigste keer ten bate van de tbc-bestrijding gehouden. Door de steeds onderwonden fi nanciële medewerking kon onder meer het nieuwe consultatiegebouw in gebruik wor den genomen en steun aan het sanatorium Brederodeduin worden verleend. Ons wordt verzocht te melden, dat collectanten in Overveen nog dringend noclig zijn om de collecte te kunnen doen slagen. Zij kunnen zich opgeven bij de dames A. Wildschut-Bauim, Flatgebouw Kleverpark weg 234, te Haarlem, en W. S. van der Noordaaten Hoeve. Julianalaan 51, te Overveen. HAARLEM, 13 April GEHUWD: 18 April: G. F. zur Kleinsmie- de en A. G. Scholten. BEVALLEN van een zo o n: 16 April: C. M. van Loenen-Vellinga; H. Piepenbrink- de Regt; J. P. Buis-van Bremen; W. M. van Breda--van der Kamp; 17 April: E. M. van Nieuwland-Selhorst; M. E. Valkenier-van Nugteren; G. F. M. van Bergen-Simonetti; M. M. E. Couzijn-Nijman; 18 April: M. M. Ga lama-van der Schuit. BEVALLEN van een dochter: 15 April: A. C. Ruigrok van der Werven-Otte; 16 April: J. M, van der Meij-Haverink; W. Wal- gïen-Wouterse; 17 April: M. A. Kruup-Zwa- neveld; C. D. Kunmen-de Vries; M. E. Peek- Becker; C. W. Valkman-Cohrs; M. Kloek- Hoekstra; 18 April: Th. M. van der Geest- Hulsebos; P. J. Vonk-de Hilster. OVERLEDEN: 14 April: W. Ch. G. Rieu- Brussen, 69 j., Dunklerstraat; 15 April: J. Ham, 85 j,. Crayenesterlaan; K. Scheffer, 54 j., Hazepaterslaan; 16 April: A. J. Korf- Langkemper, 74 j., Kamperlaan; K. F. van Maas, 85 j., Coornhertstraat; J. H. Bakker, 48 j., Rijksstraatweg; J. M. van den Berg, 58 j„ Linnaeuslaan; 17 April: E. Ravenhorst- Gabel, 51 j., Spanjaardslaan; A. C. H. Hono- reij-Robbé, 76 j„ Kleverparkstraat; J. J. Mussche-Rancamp, 61 j., Teslastraat; H. L. Meijer, 26 d., Kamperlaan; 18 April: E. M. Hogedoom, 5 m., Leeuwerikstraat. couplet van het Wilhelmus en besloten met een opdracht aan Koningin Wilhelmina als regerende vorstin op het ogenblik der bevrijding welke gevolgd wordt door het tweede vers van het Wilhelmus: In Godes vrees te leven heb ik altijd be tracht." Het ligt in de bedoeling de boekjes tijdens een speciale les, waarin geluisterd kan worden naar de radiotoespraak tot de jeugd door Koningin Juliana en naar een aan de bevrijding gewijd hoorspel, aan de leer lingen uit te reiken. Wethouder Geluk wees er tenslotte nog cp, dat de samenstellers er van waren uit gegaan,. dat het geschenk niet de haat moest aankweken, maar begrip wekken voor de situatie waaruit de oorlog kon ont staan om aldus bij te dragen tot een ver mijden van oorlog in de toekomst. Maandagavond heeft in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg de op richtingsvergadering plaats gehad van de Heemsteedse afdeling van „St. Joris", de R.K. Bond voor arbeiders en arbeidsters in de voedings- en gcnotmiddelenbedrijven. Deze bijeenkomst, waarvoor slechts een geringe belangstelling bestond, werd op de gebruikelijke wijze geopend door de bondsvoorzitter, de heer J. Nieman. die daarbij onder meer de plaatselijke secre taris van de Katholieke Arbeiders Bewe ging, de heer L. J. Floris. van harte wel kom heette. Vervolgens verklaarde hij, dat hét hoofdbestuur geheel instemde met de oorichting van een nieuwe afdeling in Heemstede, omdat een ledensDreiding de voo'-keur verdient boven een opeenhoping in de grote steden. Een en ander zal de propaganda alleen maar ten goede komen, zodat spreker ervan overtuigd was dat deze nieuwe afdeling zeer binnenkort vol doende belangstelling trekken zal. Hierna "werd overgegaan tot het kiezen van een voorlopig bestuur, dat als volgt kon worden samengesteld: J. B. Meijs, voorzitter; W. J. Mense, secretaris en W. Luttinkhuizen, penningmeester. Vervol gens bepaalde men, dat de Heemsteedse afdeling onder meer is bestemd voor Haar lemse leden, die hun werkzaamheden ver richten in bedrijven, gevestigd te Heem stede, Zandvoort, Bennebroek en Vogelen zang en voor Heemsteedse leden, die in Haarlemse bedrijven werkzaam zijn. Nu de oprichting van deze afdeling een feit 'geworden was, sprak de heer Floris namens de K.A.B. zijn vreugde uit óver het ontstaan van deze nieuwe loot aan de Katholieke organisatie, die hij een voor spoedige bloei toewenste. Uiteraard zou de K.A.B. de verdere ontwikkeling met be langstelling gadeslaan en zo nodig met kracht ondersteunen. Na een kort slot woord van de heer Meijs werd de verga dering daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. I-Iet circus „Jos Mullens" zal dit jaar een grote tournee door België maken. Voor de aanvang van deze tournée zullen echter nog enkele grote Nederlandse steden, waaronder ook Haarlerh, bezocht worden. Het drie-manège circus komt in Haarlem op 22, 23 en 24 April en zal, daar het Phoe- nix-terrein thans voor circus Mullens te klein geworden is een plaats vinden op het terrein aan de Wagenweg tegenover de ga rage „Den Hout". Men zal behalve de stoeterij van 72 ras paarden ook groepen van negen olifanten en twaalf leeuwen kunnen bewonderen. Voorts treden op de Amerikaanse Circus Ringling Brothers in een luchtballet en een groep jongleurs genaamd de „Troupe d'An- goly's". De afscheidsvoorstellingen van het circus Mullens zullen een speciaal karak ter dragen. Maandagmorgen omstreeks elf uur is op een bollenakker aan de Lorentzkade in Haarlem een brand uitgebroken, waardoor een schade van drieduizend gulden is ont staan. Een rietschelf, eigendom van de fir ma Waltlier Blom te Ilillegom is in vlam men opgegaan en door de hitte van de brand zijn twintig bedden hyacinten ver nield. Omstreeks elf uur ging de zestigjarige bloemist-knecht F. K. uit Haarlem in de luwte van een rietschelf een sigaret roken. Aangezien zijn aansteker weigerde, ge bruikte hij een lucifer. Toen hij even latei- weer aan het werk ging, zag hij plotseling de rietschelf in brand staan. Met andere arbeiders trachtte hij het vuur te doven, doch dit lukte slechts de brandweer, die inmiddels gewaarschuwd was. Desondanks brandde de rietschelf uit, waardoor een schade van duizend gulden ontstond. Dooi de hitte, die het vuur verspreidde, zijn twintig bedden hyacinten verloren gegaan, zodat de schade in totaal drieduizend gul den bedraagt. Maandagmiddag werden de halve eind strijden gespeeld voor de afd. D van de schoolvoetbalcompetitie. In de verliezers afdeling versloeg de Kon. Emmasohool na spannende strijd de Heemsteedse St. Henri- cusschool 4 en het Mendelcollege 4 demon streerde duidelijk haar mt-erderheid over het St. Aldegondelyceum 3. In de winnaarsafdeling had een school met eveneens een naam welke aan het Oranjehuis herinnert, de Louise de Coligny- school, nogal wat moeite om de St. Cani- siusschool op de knieën te krijgen. De 2de Centrale school 2 liep heel wat vlotter van haar tegenstandster weg, doch zal de taak Zaterdag niet te gemakkelijk moeten opvat ten. De uitslagen waren dan: Afd. D. Halve eindstrijden Verliezersaf deling. St. Henr.sch. 4-Kon. Emmasch. 1 1-2; M. v. St. Aldeg.lyc. 3-Mendelcoll. 4 0-4. Halve eindstrijden Winnaarsafdeling: St. Canis.sch.-L. de Colignysch. 2-3; 2de Cen trale School 2-HBS B 5 6-2. De eindstrijden zijn: Verliezersafdeling: Kon. Emmasch.-Mendelsch. 4; Winnaarsaf deling: L. de Colignysch.-2de Centr. Sch. 2. De dompteur Aage Nielsen tijdens zijn dressuurnummer. Voor de vereniging „Haerlem" Maandagavond hield het bestuurslid ir. H. A. Breuning van de „Vereniging Haer lem" in de Kroonzaal van „Brinkmann" voor deze vereniging een voordracht ge titeld: „Een Hollandse stad in de tropen en een vergelijking met Haarlem en andere steden." De heer Breuning vertelde ter inleiding hoe de schilder Johannes Bach, in 1755 in Denemarken geboren, al zwervend in Nederland terechtkwam en enige tijd in Haarlem gewoond heeft. Met achterlating van zijn gezin alhier, vertrok Bach latei- naar de Oost. Van het achttiende eeuwse Batavia en wel speciaal dat van de zeven tiger jaren heeft hij waardevolle inlichtin gen achtergelaten over de ligging en de bebouwing van deze stad, door middel van zijn tekeningen en schilderijen. Spreker wijdde een goed deel van zijn betoog aan het door de Verenigde Oost- Indische Compagnie gestichte Kasteel Batavia, waarvan hij een duidelijke uit eenzetting gaf over de inrichting en ligging met behulp van op het witte doek gepro jecteerde plattegronden en interieurteke ningen. Dit Kasteel werd gebouwd in de trant van zovele oud-Hollandse vestingen, waar van ook het fort „De goede hope" te Kaap- sfad een voorbeeld was. Spreker verhaalde interessante bijzonderheden over de func ties van de verscheidene vertrekken en van de verbouwingen die in de loop der jaren hebben plaatsgehad. Van de typische „castrum"bouw der stad Batavia zelf, vertelde de heer Breuning, dat zij grote overeenkomst vertoonde met veel steden uit het oude Europa. Deze rechthoekige, haast strak schematische bouwtrant vindt men terug in de aanleg van onder andere Gorkum, Elburg, MonW foort, Amsterdam en zelfs in die van Haar lem, maar ook in het buitenland, bijvoor beeld Frankrijk. In Duitsland is het door Nederlanders gestichte Friedrichstadt er mede een voorbeeld van. Een fundamenteel verschil blijft natuur lijk dat Batavia in betrekkelijk korte tijd opgebouwd is, terwijl de Europese steden langzaam groeiden. Typisch voor Batavia uit die tijd was, zo merkte de spreker op was het feit dat de stadswallen gebouwd werden tussen een binnen- en een buitengracht. Dit werd ge daan om beschermd te zijn tegen gevaren uit de stad zelf. In die tijd woonden alle rassen en bevolkingstypen hier door elkaar en kende men de aparte wijken, voor bij voorbeeld de Chinezen, inlanders en blan ken, nog niet. De heer Breuning toonde een groot aan tal afbeeldingen van kerken, openbare ge bouwen en woningen van het achttiende eeuwse Batavia, waaronder vele tekenin gen waren van Simon Stévin, die ook een belangrijk aandeel heeft bijgedragen tot de wording van deze stad. Hierbij gaf de spreker een uiteenzetting van de toen malige leefwijze en woninginrichting van de gezeten burgers uit deze Javaanse havenstad. ADVERTENTIE Het Katholiek Kinderkoor onder muzi kale leiding van Evert Haak geeft Zondag middag 24 April in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg te Heemstede e:n opvoering van de bekende sprookjes operette „Assepoester". De regie is ook dit maal weer in handen van Bob Jansen. Met haar roman in briefvorm „Sara Burgerhart" hebben Betje Wolff en Aagje Deken litteratuurgeschiedenis gemaakt. Doch zoals ik mij Hildebrands „Camera Obscura" met in het bijzonder „De fami lie Kegge" niet meer kan voorstellen zon der de toneelbewerking, die Henk Bakker er van maakte, zo kan ik ook, na gister avond in de Stadsschouwburg de voorstel ling van „Sara Burgerhart" door de Let terlievende Vereniging „Cremci-" te heb ben genoten, Sara's wereldje niet meer losmaken van de dramatische verschij ningsvorm, waarin Henk Bakker die heeft gegoten. De officiële Betje Wolff en Aagje Deken-herdenking van verleden jaar heeft de levensgeschiedenis dezer joffers en haar werk nog eens extra in onze belangstelling geplaatst. We hebben haar roman „Sara Burgerhart" opgepoetst en herlezen. We ontdekten opnieuw, dat Betje en Aagje schrijven konden. Om te concluderen dat Henk Bakker schrijven kan behoeft u niet zo ver in het verleden te dui ken. Wie het bewijs geleverd wil zien aanschouwe zijn toneelbewerking van „Sara Burgerhart" en hij zal bevinden, dat er niet alleen Saartjes geestelijke ouders mee geëerd zijn, maar ook dat uit de honderdvijfenzeventig brieven een to neelspel is ontstaan, dat karakter heeft. Want het is karakteristiek toneel, dat wil zeggen handeling en het bevat karakters. De figuren, door Betje Wolff en Aagje Deken geschapen, bestaan er in, woorde lijk. Van hoeveel studie en zwoegen is deze toneelbewerking de vrucht? Zou zij anders zo naar de geest zijn geweest van de tijd, waarin de figuren leven, zo hem typerend en juist door het dramatiserend talent van de bewerker zo direct tot ons sprekend, het wezenlijke scheidend van het bijkomstige en er toch mee spelend om ons attent te maken op wat toen Ln de dagen van Betje en Aagje als wezenlijk gold en wat wij nu als bijkomstig erva ren? Ik geloof dat de voorzitter van het Nationale Comité tot herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken, die met zijn comitéleden bij de voorstelling aanwezig was, oprecht was toen hij na de opvoering zijn dank en enthousiasme betuigde. Henk Bakker, zich bescheiden op de achter grond houdend, was gisteravond de man van het eerste plan. Als auteur. En niet minder als regisseur. Zo kom ik dan terecht bij een beoorde ling van de kwaliteiten der opvoering. In derdaad, de regie was perfect. I-Iet behoeft geen beloog, dat Bakker had gezorgd voor een entourage in stijl. Décors en costumes drukten zijn aandacht voor de echtheid in verschijning en overeenstemming met het milieu naar wens uit. Zelfs de bijrollen behoefden zich niet tot één costuum te be perken en dat zegt wel wat. Maar veel meer nog dan uit deze hoedanigheden schit terde zijn hartstocht voor een fraai toneel beeld uit de wijze, waarop hij de spelers had geïnstrueerd. Dat laten uitspelen van een. scène, het stille spel en het spelen met de stilte, ik heb me er keer op keer bewonderend over zitten opwinden. Zelfs een gewaagde anti-climax werd niet om zeild. En dan kan het gebeuren dat een speelstertje als Lucie Rinkel (Lotje Rien du Tout) het gansje wordt, dat met haar gesnap dom, maar altoos eerlijk, snedige interrupties plaatst. Zo'n rol moet opge bouwd worden vanuit de toon. Die vindt de speler zelf niet. Ze wordt hem bijge bracht. Maar wat er, als de motor loopt, uit komt! Dan is ook zo'n heel klein rolle tje als van I-Ienny Boon in de gedaante van huisknecht het aankijken waard. Hij was met hart en ziel verknocht aan zijn meesteres en haar pupillen. De spelpresta- ties mochten er zijn gisteravond. Fons Cor net en Johan van Doorn boden in meer dan één opzicht hoog tegen elkaar op, toen zij in het laatste bedrijf eikaars onwrik bare standpunten poogden omver te blazen als de muren van Jericho. Van Doorn was Evenals in voorgaande jaren zal Zater dag in Haarlem door de leden van de ver enigingen De Nederlandse Padvinders en van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging de St. Jorisviering worden gehouden. Om half zeven wordt er voor de NPV een wijdingsdienst gehouden in de Grote Kerk onder leiding van oubaas G. Dorland. In de St. Josefkerk in de Jansstraat zal rector D. de Wit, districts aalmoezenier van de VKJB een II. Mis opdragen. Na de kerkdiensten trekken welpen, verkenners en voortrekkers op naar de rotonde op de Grote Markt, waar om zeven uur voor de verzamelde padvinders een vlaggenparade wordt gehouden. Akela Weyburg zal de horderoep afnemen en hopman B. Nooy zal de gebruikelijke toe spraak houden. een even zorgzaam als warm aanlopend voogd in schril contrast met Arie Mourik. die de lepe broeder. Benjamin zonder gezalf maar o zo listigjes neerzette. Heel verma kelijk speelde Jo de Mon-Lustig (als gast) de gehaaide uitgestreken dienstbode Brecht en dwong Eki Oostwald-Bouwer haar tem perament in het keurslijf van tante Sanne- tje, doch welk een portie armzaligheid gaf zij tantetje mee! Mooi ingetogen en toch vol liefdesgloed verscheen ons Wim Rijke als Hendrik Edeling; hyper verfranst was Jacques Timmermans a's Cootje Brunier. In de weinige ogenblikken van zijn optre den kenschetste Dick Stevens de louche Van Ravenstein met een omlijsting van Aad Stroman als koetsier, die het portret af maakte. Rie de Nooyer-Christiansen be zorgde ons een lieve weduwe Sr.ilgoed, Annerie Swaneveld een hups Letje Bru nier. Guus Boersma speelde zijn kleine rol van dominee redelijk met een rustige en overtuigende zekerheid, terwijl Agnes Koo- renblik de intrigerende juffrouw Hartog precies dat jaloerse voorkomen gaf, dat de joffer bijna onuitstaanbaar en toch nog meelijwekkend maakte. Anneke de Wilde sluit de rij met haar vertolking van de titelheldin. Heel de kracht van haar niet gering acteervermogen legde zij erbij aan de dag, waarbij opviel hoe zij de overgan gen voortreffelijk nam van luchtige speels heid naar ernstige bezinning, waarlijk geen gemakkelijke taak, die zij nochtans zeer knap vervulde. Of men kan afdingen op de verstaan baarheid heb ik, goed gezeten, niet kun nen constateren. De essentie is er zeker uitgekomen, dunkt mij, en zelfs het ietwat gerekte slot met de ontmaskering van juf- froów Hertog als bijna overbodig sluitstuk kon geen schade doen. Want het bleef een prachtig stuk werk èn van Bakker èn van de letterlievende Cremer-leden. P. W. FRANSE. Spelmoment uit „Sara Burgerhart". De bedrieger Van Ravenstein nodigt de dames uit tot een bezoek aan de Hortus. V.l.n.r. Lotje Rien du Tout Lucie Rinkel), Van Ravenstein (Dick Stevens), Sara Burger hart (Anneke de Wilde), de weduwe Spil goed-Buigzaam (Rie de Nooyer-Christian sen) en jriffrouw Hartog (Agnes Koorenblik). De ongeveer honderd echtgenoten van de deelnemers aan het in Amsterdam gehou den Internationaal cacao- en chocolade congres, die vanmorgen in Haarlem te gast waren en vanmiddag in het verversings huis in het Heemsteedse wandelbos „Groe- nendaal" hebben geluncht, hebben bij hun rondgang door de stad kunnen zien hoe in de Grote Houtstraat druk gewerkt wordt aan het ophangen van slingers van coni- ferengroen. Die slingers worden bevestigd aan de kabels, die gediend hebben voor de De- cembertooi. De belangrijkste versiering moet echter nog worden aangebracht: de kransen van bussen samengestelde kronen welke een royale bloemenversiering boven de straat zullen vormen. Niet minder dan 1900 bussen zullen wor den gevuld met 25.000 narcissen. Morgen avond begint de firma Pool met het vullen van de bussen, waarna deze bloemenkro nen en -kransen boven het asfalt aan de groenslingers zullen worden opgehangen. Het ligt i'n de bedoeling de bloemenschat een paar malen te verversep. Hoeveel ke ren hangt vooral af van de financiën van de Grote Houtstraatvereniging, die deze voorjaarstooi in samenwerking met Haar lems Bloei organiseert. Men heeft echter met een tegenvaller te kampen, omdat aanvankelijk op levering van gratis bloe men werd gerekend, hetgeen niet is door gegaan. Geschat wordt, dat deze aantrek kelijke versiering, die in deze tijd effec tiever is dan een verlichting, ongeveer drie weken gehandhaafd kan blijven. Onder leiding van de Ontspanningsver eniging Conrad Stork te Haarlem, wordt op Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag), op de terreinen van. RCH te Heemstede een voetbaltournooi van Stork gehouden. Negen ploegen hebben ingeschreven, die afkomstig zijn uit Brussel, Utrecht, Hen gelo, Boxmeer, Assen, Amsterdam, Ber gen op Zoom, Zwolle en Haarlem. De elf tallen zijn in drie poules ondergebracht en spelen daarin twee wedstrijden (halve competitie). De nummers één, de nummers twee en de nummers drie komen daarna in een nieuwe poule uit. De wedstrijden duren twee maal 17/2 minuut. Indien nog geen beslissing is verkregen zullen vijf strafschoppen het resultaat moeten be palen. Tijdens een maaltijd in de Vleeshal te Haarlem zullen de prijzen worden uitge reikt. Op Zondagmiddag 24 April wordt door het Katholiek Kinderkoor te Heemstede in het R.K. Verenigingsgebouw Herenweg 101 de operette „Assepoester" opgevoerd. Vrolijke muziek klanken van podium boven de Kruisstraat Op Vrijdagavond 22 April zal de actie „Pak Aan" officieel ingezet worden. Zoals men weet heeft de vereniging „Haarlems Entrée" het initiatief tot deze actie geno men, waarvan de opbrengst zal worden ge bruikt voor het aanschaffen van uniformen voor Haarlemse muziekkorpsen. De muziekkorpsen Crescendo en Tram- far.fare marcheren Vrijdagavond omstreeks halfacht van hun startplaatsen, respectie velijk Houtplein en Soendaplein, naar de Kruisweg waar zij op het concertpodium, hoog boven alle verkeer, tot negen uur marsmuziek zulen spelen. Om kwart over acht zal de Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, de actie „Pak Aan" officieel openen. Van negen uur af tot ongeveer half-elf kan men vervolgens de vrolijke klanken van de Tiroler Alpenkapel beluisteren. Tij dens de uitvoeringen zal het publiek zijn voldoening over het gebodene kunnen uit drukken in een gift aan de collectanten van deze actie. De Haarlemse eerste klasser EDO is door de commissie, die is belast met het onder zoeken van de financiële positie van de clubs die de wens te kennen hebben ge geven naar het betaalde voetbal in de KNVB over te gaan, afgewezen. De eerste klassers EBOH, IIVC, Limburgia (voor lopig), Roda Sport en Zwolse Boys was een zelfde lot beschoren. Drie clubs hebben blijkens een publi catie in De Sportkroniek om nadere in lichtingen gevraagd. Het zijn RBC, Sittar- dia en Veendam. De verenigingen AC.OVV, DFC, Emma, Longa, NAC, NOAD, Rigters- bleek, Stormvogels, SVV, Volewijckers, VSV en Xerxes zijn nog bij de commissie. In behandeling zijn nog: Brabantia, Eind- heven, Elirikwijk, Holland Sport. Tweedeklassers In de tweede klasse zijn totnutoe slechts RCH en DHC toegelaten. Niet minder dan vijftien verenigingen trokken zich terug of werden afgewezen. Het zijn: Almania, Alliance, Be Quick (Z), CVV, Dierense Boys, Frisia, Holland, HOV, Sportclub Emma en TSC. Afgewezen werd: Gouda, Helmond, Labor, Rheden en Zeeburgia. Acht verenigingen vroegen om nadere in lichtingen: Baronie, Fortuna (VI), Kenne- mers, Kimbria, MOC, PEC, Spartaan en Zwartemeer. Noe zestien tweedeklassers zijn in behandeling bij de bond. Bij de com missie berusten nog de stukken van 't Gooi, DOSKO, KFC, Oldenazal, ONA en Oosterparkers. In de derde klasse werd nog geen ver eniging toegelaten tot het betaalde voetbal. Boxtel, DCL, DEM, Lugdunum, OSV en Overmaas trokken zich reeds terug. In be handeling zijn* nog: Hilversum, HMS, >Leo- nidas, Scheveningen, Standaard, Wilhelmus en Zeist. Haarlemse Politierechter Vishandelaar nam andermans vogeltjes „in beschermingf' Voor de Haarlemse politierechter stond Maandag terecht de vishandelaar G. B. uit Heemstede. Deze houdt, naar hij zeide, uit liefhebberij een' drietal volières. Tussen hem en een andere volière-houder bestond een slechte verstandhouding. Laatstge noemde zou, naar G. B. beweerde, vele vogeltjes vangen met minder oirbare be doelingen. De handelingen van deze volière-houder stuitten G. B. tegen de borst. De verdachte werd thans diefstal c.q. heling ten laste gelegd, daar enige jongetjes met zijn medeweten vogeltjes zouden hebben weggehaald bij de reeds eerder ge noemde volière-houder en G. B. zou hen voor 4,eze vogeltjse geld hebcn gegeven. De verdachte bekende dat zulks inder daad had plaats gehad en verklaarde de volle consequentie van zijn daad te willen aanvaarden. Het was hem er slechts om te doen geweest de vogeltjes aan een. naar zijn mening, wreedaardige behandeling te onttrekken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste voor dit ver grijp vier weken gevangenisstraf, hetgeen door de politierechter, mr. J. P. Petersen werd gewijzigd in een geldboete van zestig gulden, subsidiair twaalf dagen hechtenis en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De „Commissie voor gezamenlijke Evan gelieverkondiging" houdt op Zaterdag 23 April 's avonds van half 8 tot 9 uur ter opening van de Straatprediking een grote openluchtbijeenkomst aan de Dreef, waar aan medewerken de Gereformeerde Ker ken, de Christelijk Gereformeerde Kerk, het Leger des Heils en de Zuiderkapel. Enige zangkoren en het muziekkorps van het Leger des Heils zullen medewerken. Sprekers zijn ds. Y. v. d. Gronden, Chris telijk Gereformeerd predikant te IJmuiden en de heer Th. Dikkes, evangelist te Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9