SPINWIEL JONGE Verbouwingen Haarlems Stadhuis geen onderdeel van restauratie Eerste concert in nieuwe Beethoven-cyclus Aanhouding van matroos in Den Helder was te danken aan Haarlemmers Kort en bondig Vijf Haarlemse bloemenmeisjes brengen hulde aan Koningin Herdenking van André Capiet Urgente verbeteringen vergen dit jaar ruim een ton W. A. van der Colk houdt expositie Met mezzo-sopraan Irma Kolassi Met gestolen auto naar onderdeel Mr. P. Kallen overleden WOENSDAG 20 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Wachtverbod voor Gornelissteeg Honderdste verjaardag van J. K. Dijkstra HEEMSTEEDSE KUNSTKRING Crematie K. F. van Maas Burgerlijke Stand van Haarlem Geen verplichte middag- of ochtendsluiting? Vier fraaie, landschappen voorstellende behangelschilderijen van de Haarlemse kun stenaar Leendert Overbeek (1752-1815), welke enige tijd geleden door mevrouw Metz- Backer Overbeek aan de stad werden geschonken, zullen eerlang de wanden dekken van de vroegere kamers van de U.V.V. in het Haarlemse Stadhuis. De doeken zijn afkomstig uit de huizen die aan de Gedempte Oudegracht hebben gestaan op de plaats, van het tegenwoordige postkantoor. Beide kamers, gelegen aan de Grote Markt op de parterre van de uit 1630 daterende vleugel langs de Zijlstraat, worden op het ogenblik duchtig onder handen genomen, waarbij men nog wel eens sporen tegenkomt van de oudste geschiedenis van deze vertrekken, welke immers reeds behoorden tot de middeleeuwse huizen welke de stad omstreeks 1400 ter vergroting van het raadhuis moet hebben aangekocht. Dat blijkt onder meer uit de omstandigheid, dat zij geen verbinding bezitten met de gang langs de Zijlstraatvleugel. Bij de moderniseringswerkzaamheden modernisering welke strekt tot het laten herleven van oude schoonheid werden nog tal van vroegere, maar sinds lang dichtgemetselde doorgangen naar de andere delen van het Stadhuis ontdekt. Latere verbouwers zullen wellicht dan weer stuiten op de nieuwe verbindingen die thans zijn ge maakt: het deurtje voor intern gebruik tussen een der ka mers en de kelder is dichtgemetseld en een nieuwe toegang is gemaakt ter hoogte van de onderbouw van de oude toren, die immers niet op de Noordoostelijke, zoals de tegenwoor dige, maar op de Noordwestelijke hoek moet hebben gestaan. Dat wil zeggen, dat deze kamers hun toe gang zullen hebben in de gang, waaraan eerlang ook de per soneelsafdeling een onderkomen zal vin den in de thans nog onooglijke kamers voor boden en deurwaarders die naar de afdeling pensioenen leidt en die een directe verbinding krijgt met de publieke ingang aan de Pandpoort. Zoals men weet zullen beide kamers na de verbouwing voorlopig onderdak bieden aan de bureaux van de Stichting Haarlems Bloei, die dan iets gevorderd is in de rich ting van haar uiteindelijke bestemming, de Vishal aan de Grote Markt. Tenzij natuur lijk allerlei andere voornemens en gedach ten onverhoopt de overhand zouden krij gen. De heer Van Willige en zijn mede werk (st)ers zullen zich kunnen verlustigen in de aanblik van thans ingemetselde schoorstenen en een weei te- voorschijn gekomen eikenhouten betimmering. De behangselschilderijen, die in de achterste kamer voortreffelijk zullen passen op de grote muurvlakken, zullen bewaard wor den voor de definitieve gebruikers van dit deel van het stadhuis. Wie dat zullen zijn? Dat is zelfs in B. en W. nog niet beslist, al zal men daar zeker niet onopgemerkt hebben gelaten dat de aan de Grote Markt gelegen kamer een voortreffelijke wethouderskamer zou zijn, een waardige vijfde wethouderskamer.... Volgende fase Wat de volgende fase van de dit jaar in het Haarlemse Stadhuis uit te voeren ver bouwingen die tezamen meer dan een ton crediet zullen vergen betreft, weet men dat de gemeenteraad al geruime tijd geleden besloot tot het maken van een verbinding tussen de hal bij de loge van de telefoniste aan de Pandpoort en het negentiede eeuwse complex, waarvan het vroegere ontvangerskantoor sinds enkele weken de afdeling pensioenen tot huisves ting dient. Het is de moeite waard een kijkje te nemen in dit gedeelte, dat naar ideeën van ir. H. A. Breuning onherken baar is gemetamofoseerd. De open balie bant de ambtelijke loketsfeer even vol ledig uit als de uit het gemeentelijk kunst bezit afkomstige wandversiering. De heer Breuning heeft ook blijk gege ven van een zeer fijn gevoel voor kleur schakeringen, die in deze opvallend lichte ruimte, gevolg van de bestaande quasi- glazen wand aan de binnenplaats uit stekend tot haar recht komen. Het kunstlicht is afkomstig van onzichtbaar in het plafond ingewerkte T.L.-buizen, waar bij de ontwerper in de kamer van de af delingschef met behulp van smalle richels tot een aantrekkelijke ornamentiek kwam. Dat plafond is namelijk lager aangebracht dan de reeds aanwezige zoldering, waar door tevens voor de electriciens een kruip ruimte ontstond, welke in de toekomst heel wat brekerij zal voorkomen. Tot de voor het werk van de afdeling zeer te appreciëren voorzieningen behoren een afzonderlijke type- en telkamer en een archiefruimte op de plaats van de vroegere kluis. De nieuwe doorgang tussen de hal aan de Pandpoort. welke dus meer een centraal punt wordt dan tot dusver het geval was, en de gang naar de afdeling pensioenen en de drukkerij, straks ook de personeels afdeling, wordt voornamelijk in glas uit gevoerd, ook al met het oog op de verlich ting van de aan de doorgang toe te voegen bodenkamer voor de buitendienst. Werk is er dus genoeg aan de winkel, zoveel dat de heer P. Jongens, die voor Openbare Werken met het dagelijkse toe zicht is belast, zijn tenten en tekenborden heeft opgeslagen in een vrijgekomen ver trek van de afdeling financiën. Deze func tionaris heeft trouwens ook zitting in de officieuze stadhuiscommissie, waarvan de gemeentesecretaris voorzitter is, hetgeen uiteraard zeer bevorderlijk is voor een vruchtbaar ccntaet tussen degenen die het meest met deze werkzaamheden hebben te maken. Geen begin Intussen betreft het hier nog slechts ver bouwingen en moderniseringen van interne aard, die men niet moet zien als een on derdeel van de grote restauratie welke in het voornemen ligt. Wij hebben daarover reeds meermalen geschreven onder meer over het denkbeeld de raadzaal van de vroegere Statenzaal, aan het Prinsenhof te verplaatsen naar de zolder boven de rid derzaal en in ons blad van Maandag 21 Februari van dit jaar hebben wij naar aan leiding van het investeringsplan reeds een overzicht gegeven van de stadia welke, financieel, in de eerstkomende jaren door lopen moeten worden. Zo zal dit jaar be gonnen worden met een kunsthistorisch onderzoek van de voormalige kloostergang Een tekening van een zonder gevolg ge bleven restauratiegedachte uit 1913. en de refter waaraan men in overleg met Monumentenzorg niets meer heeft ge daan na de ontdekking van oude funda menten en gewelven. Behalve de 124.100 die voor de lopende verbeteringen nodig zijn, wordt in het investeringsprogramma tot en met 1958 op een uitgavenreeks van ongeveer 650.000 in totaal gerekend. Over de restauratieplannen zelf is nog niets te zeggen: die aangelegenheid ver keert in een stadium van voorbereiding. Uiteraard wordt er druk gezocht naar zo veel mogelijk documentatiemateriaal, waarbij soms merkwaardige stukken voor de dag komen. Zo werd in 1912 voor de herbouw van de toren op het Stadhuis naar een tekening verwezen, die zeer te waar deren suggesties gaf omtrent de vorm waarin een restauratie van het uiterlijk eventueel zou kunnen geschieden. Men moet aannemen, dat het hier gaat om een door een met veel liefde voor het Haar lemse stadsschoen bezielde medewerker van Openbare Werken gegeven persoon lijke gedachte. Van een restauratieplan kan immers moeilijk worden gesproken, daar de daarvoor noodzakelijke uitgewerkte détails ontbreken, althans tot nu toe niet werden gevonden. nl elk geval doet het deugd dat er in alle tijden Haarlemmers werden gevonden wie het wel en wee van het Stadhuis zeer ter harte ging en het is ongetwijfeld voor een niet gering deel aan hun toewijding te danken, dat dit erfdeel ons gebleven is. Omdat het toenemend parkeren in de Comelissteeg te Haarlem door de geringe breedte van de rijweg herhaaldelijk tot verkeersopstoppingen leidt, stellen B. en W. van Haarlem de raad voor een wacht verbod voor de Comelissteeg in te stellen. Er bestaan heel veel manieren om de natuur te bezien. De wijzen, waarop haar lof gezongen kan worden, zijn niet minder talrijk. Een paar groene peren, afhangend aan een tak, half verscholen tussen het groene loof, wekt in ieder gemoed andere gedachten, gevoelens en associaties op. De Haarlemse schilder W. A. van der Colk be schouwt bloem en vx-ucht met de zoi'gvul- dige aandacht van de kweker. Als hij schildert, doet hij dat met een respect voor de vorm. Hij wil een objectieve typering van de soort geven. Het sterkste schilderij op de tentoon stelling van werken van Van der Colk die tot 25 April in „Het Huis met de Kogel" aan de Spekstx-aat te Haarlem gehouden wordt, is naar xnijn smaak een stilleven met 'n bak met peren. Het is 'n schildei'ij, dat met z'n sterke kleur geheel afwijkt van de andere werken. Het is alsof Van der Colk alleen in dit stuk geheel schilder ge weest is. De andere werken, waarvan de onderwerpen meestal in de kassen gevon den werden, zijn in zo sterke mate illus tratief en documentaix-, dat de picturale middelen alleen dienend schijnen aange- bi'acht te zijn. Het zijn de vi-eemde verven van een Columnea die de kleur, de grillige struc tuur van een bloeiende nachtcactus die de vox-men in het schilderij bepalen. Het uit gangspunt is dus reproductief. Aanvaardt men dat eenmaal, dan mag erkend worden dat Van der Colk een rustig en zorgvuldig weergever is van wat in de warme atmos feer van de broeikas groeit en gedijt. Die „Bak met peren", waax-over ik reeds sprak, laat zien dat er in Van der Colk toch ook nog andere en gi-otere mogelijkheden schuilen. Het hangt daar als een soort rappel aan het artistiek geweten van de schilder. OTTO B. DE KAT De 100ste verjaardag van de heer J. K. Dijksti-a aan de Karei van Manderstraat. waarover wij gisteren berichtten, valt op 29 April en niet op 24 April, zoals daai'in vermeld stond. ADVERTENTIE de ware Vaderlandse klare ADVERTENTIE Vyf Haarlemse bloemenmeisjes zullen op 30 April een bloemenhulde aan Koningin Juliana mogen brengen. Zy zullen ieder een deel van de bloemenstad vertegenwoordi gen, namelijk Agnes van Balexi het Noor den, Riet Face het Oosten, Marieke Biick- ïnann het Zuiden en Janny de Maar het Westen, terwijl Jenny van Willige zowel het centrum als Haarlems Bloei vertegen woordigt. De leidster, mejuffrouw Ria Hoojj, die zelf ook meegaat, had het plan alle vijftig bloemenmeisjes aan het défilé te laten deelnemen, maar dit is deze keer zeer bekort omdat de Koningin ook op 5 Mei een zware dag wacht. De organisatoren in Soestdijk vonden de Haarlemse bloomen- actie echter interessant genoeg om een de putatie ervan toe te. staan de Koningin een speciale bloemenhulde te brengen. Populair De Haarlemse bloemenmeisjes, die een grote populariteit in weinig dagen hebben weten te oogsten, worden thans bijna dage lijks voor bijzondere gebeurtenissen aange zocht. Zo zullen zij deze week een grote groep Zwitsers op het station verwelko men, bloemen uitdelen tijdens een dames congres en bij een concert in Haarlem Oost, op een internationaal tafeltennistoux-nooi verschijnen, een hofje bezoeken etc. Zij heb ben zowel een studentenfeest bezocht als een jarige populaire hoteldirecteur. Van het circus Mullens zullen zij speciale gasten zijn. Ook in buitenlandse bladen komen fo to's voor met voor Haarlem vleiende onder schriften. Do directeur der Stichting „Haarlems Bloei" had zich wel voorgesteld, dat deze bloemenactie zou inslaan maar de conse quenties zijn veel verregaander dan oor spronkelijk gedacht was, maar getracht wordt met behoud van vex-antwoordelijk- heid tegenover de ouders en de scholen ieder zoveel mogelijk terwille te zijn. Het coi'ps van vijftig, onder leiding van Ria Hooij. is thans nauwelijks voldoende, maar kan dit jaar niet meer uitgebreid Dertig jaar geleden is de Franse compo nist André Capiet gestorven. Als een ware verrassing heeft de Heemsteedse Kunst kring een herdenkingsconcert georgani seerd, dat Woensdagavond in het Minerva- Theater gegeven werd. Onder meer stond „Le Miroir de Jésus" op het programma, nog wel met de beroemde Griekse mezzo sopraan Irma Kolassi als soliste. En het ging haast op een wonder van organisatie kunst lijken, dat aan deze uitvoering de fameuze harpiste Phia Berghout, het Residentie-Vi-ouwenkoor en Amsterdams Kunstmaand-Orkest, alles onder leiding van Arthur Orobio de Castro, medewerk ten. Laten wij ons niet verdiepen in het geheim van het tot stand komen van deze mysterieuze avond en onze diepe ei-ken- telijkheid betuigen voor de daad, die hier gesteld werd: de mex-kwaardige religieuze componist van „Les Pi'ières" te gedenken met zijn meesterwerk, zijnde de vijftien geheimen van de ï-ozenkrans, poëtisch ver tolkt door Henri Ghéon. Verscheidene uitvoeringen in de Haai-- lemse Concertzaal hebben deze merkwaar dige compositie in onze omgeving bekend heid gegeven - onvei-getelijk blijft voor ons steeds de creatie van „Le .Miroir de Jésus" door Berthe Seroen, die Holland het eerst in de ban bracht van Caplet's mystieke kunst. Elke nieuwe confrontatie met het werk was een openbaring, een overtuigender bewijs van de genialiteit, welke hier uitdrukking vond met onge- ADVERTENTIE Put energie uit de natuur, neem elke dag Goed voor bet gehele gezin KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GIST. EN SPIRITUSFABRIEK N.V. DELFT Een uitvoering van de Mattheus Passie van Bach en een Beethoven-cyclus zijn nog steeds ondex-nemingen, waarover men zich voor wat de materiële uitslag betreft geen zorgen behoeft te maken. Elk jaar opnieuw blijkt de belangstelling voor de uitvoering van het muzikale Lijdensdrama en van Beethovens symphonische muziek bijzon der groot en het zou zeker onverstandig zijn een eenmaal gevestigde uitvoerings- traditie zelfs maar te onderbreken. Het verschijnsel aan die exclusieve belangstel ling, dat men Dinsdagavond op het eerste concert van d.e Beethoven-cyclus 1955 van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haarlem wederom kon waarnemen, stemt toch wel tot enige ovex-denking. Waarom richt die belangstelling zich steeds op een betrekkelijk klein gedeelte van het oeuvre van beide grootmeesters der toon kunst? Zou men op een even gx-oot audi torium kunnen x-ekenen bij een Bach- cyclus? Of zou men met weinig risico een Beethoven-cyclus van kamermuziekwerken op touw kunnen zetten? Gezwegen nog van een aan Handel, Haydn, "Mozart, Schubert, Brahms of een Bruckner gewijde cyclus. Stelt men dan tóch deze toondichters ach ter bij Beethoven of is de waardex'ing voor deze componist ook een kwestie van een gevormde tx-aditie? Dit zou althans ten dele zo kunnen zijn. Want men kan toch niet ontkennen, dat de favoriete symphonische werken van Beethoven de symphonieën, de concerten, de ouvxvtures een muzi kale diepte en ook een rijk gevariëerde ge voelsinhoud hebben, die spreekt tot de mens van alle tijden,.onafhankelijk van een bewust ondernomen propaganda. De aanleiding tot het ontstaan van Beet hovens scheppingen mogen wij gerust ver geten. Ook de speculatieve fantasieën, die zijn opgezet over de inhoud van de sym phonieën en die de zuiver muzikale zin en de eerlijke menselijke ontroeririg gingen overwoekeren. De Eerste Symphonie (in C) die gistei'avond als eerste werk op het programma prijkte, is met de Tweede (in D) wel het meest daarvoor gespaard ge bleven. De zonnige, levensblijde muziek gaf de uitleggers trouwens weinig kans. Maar de Derde Symphonie, die na de pauze tot uitvoering kwam, gaf ruimschoots ge legenheid in het bijzonder door haar ontstaansgeschiedenis tot uiteraard zeer subjectieve „verklaringen." Gelukkig kun nen we deze symphonie ook zonder die concretische toelichtingen ondergaan en haar muzikale schoonheid en aangrijpende gevoelsexpressie ervaren. De uitvoering, die de dirigent Toon Vex-- hey van de symphonie gaf, was in haar geheel op deze essentiële waarden inge steld. Zij werd daardoor tot een manifes tatie van zuiver musiceren, dat aan de mu ziek de schoonheid van vorm en rijke in houd gaf. Een dergelijk uitvoeringsbeginsel is in wezen universeel van toepassing. Ook de Eerste Symphonie werd daaraan onder worpen en zo kon dit werk een lichte, blijde inleiding van de avond worden. Het Tweede Pianoconcert in Bes, dat door de pianist Cor de Groot met het or kest ten gehore werd gebracht, stond door zijn wel zeer ongecompliceerd karakter wat vereenzaamd tussen beide sympho nieën. Cor de Groot speelde het met mees terlijke technische beheersing en een wel haast mathematische nauwkeurigheid en gaf de muziek in alle eenvoud de bevallige gestalte, die Beethoven beoogde. Toon Verhey sloot zich met zijn begeleiding in dezelfde geest bij het spel van de solist aan. P. ZWAANSWIJK mene middelen, die zowel wortelen in het alleroudste proces van melodievoi-ming en samenklank, als in de nieuwste verwor venheden op harmonisch gebied, maar die in haar directheid van uitdrukking iets eigens bezitten, dat de hele muzikale vorm- geving tart. Op de basis van de christelijke cultuur schiep Capiet een muziektaal, die slechts wilde dienen in de zuiverste bete kenis van het woord. Met zijn religieuze emotie ging hij daarbij recht op zijn doel af en schiep hij een impressionistische kunst, die volmaakt gespeend was van alle klassieke vormendienst. Zijn magistrale beheersing van het uitvoerend apparaat, niet hel minst van het vocale element - wie vond ooit zulke zeldzame effecten voor discantkoor? - maar ook van de strijkers en 'van de hai-p, waarvan hij al de gehei men dooi'grond had, liet toe met deze eigen stijl te triomferen en dit vooral in de ver klanking van het aangrijpend gedicht van Ghéon, dat als het ware voor zijn aanleg en capaciteiten geschreven was. Met welke sobere middelen Capiet de grootste uitdrukking vermocht te geven, ervaart men in de Prélude van het tweede deel: Miroir de peine, waar een unisono- melodie traag en hortend voortschrijdt als een beeld van de smartelijke kruisweg. De vijftien taferelen bieden evenveel verras sende aspecten van een wonderlijk muzi kaal kleurpalet. De tint wisselt voortdu rend: zij kleurt een climax van vreugde, een climax van smart en een stijging naar de hoogste glorie. In het laatste deel wordt zelfs het gesproken woord, als een aangrij pend middel, te pas gebracht. En daarna iaat hij ons in uiterste instantie nog horen wat jubelen is. De uitvoering die wij deze Maandag avond van „Le Miroir de Jésus" hoorden, gaf ons de indruk, dat dit werk - het is nu ruim een kwarteeuw oud - voor de eeuwigheid is geschreven. Het is nieuw en het zal nieuw blijven, omdat het oorspron kelijk is. Irma Kolassi zong de geweldige solopartij met veel bezieling en expx-essie. Zowel de stille verrukkingen van de „blijde mysteriën" als de smartelijke reflexies van de „droeve geheimen" en de extatische van de slotgroep werden door haar met ont roerende eenvoud overtuigend verklankt. Iets meer aan dramatisering zou slechts geschaad hebben en iets minder aan ex pressie had de indruk kunnen verkoelen. Irma Kolassi toonde zich een grote kun stenares door het zo raak treffen van wat de Fransen noemen ..le juste milieu" - het juiste midden. Arthur Orobio de Castro liet zijn „Haags Vocaal Vrouwenensemble" de geduchte koorpartij subtiel zingen en bereikte met het Amsterdams Kunst- maand-Oi'kest. plus de harpiste Phia Berg hout, een klankgeheel dat respect afdwong. In alle opzichten was het een doox-wrochte interpx-etatie, waarmee wij de dirigent van harte kunnen geluk wensen. Vooraf was een uitvoering gegeven van de „Conté Fantastique" van Capiet, oor- spx-onkelijk gecomponeerd voor chromati sche harp met orkest, doch later voor pe- daalharp met strijkkwartet omgewerkt. Dit symphonisch gedicht naar een fantasti sche vertelling van Edgar Allan Poe gaf aan Phia Berghout gelegenheid haar ma gistrale vaardigheid op haar instrument te tonen. Het was waarlijk een fabelachtige prestatie. Een groep van het dameskoor vertolkte ook het driestemmige a-capella-werk „Inscriptions Champêtres", waarvan men zegt dat Capiet het schreef voor drie da mes, die nauwelijks konden zingen. Onder tussen mag het onder zijn meest geduchte vocale composities gerekend worden, waar in hij met vocalises op vex-schillende klin kers zeldzame effecten bereikte. Bij de aanhef was het ensemble niet gelukkig, maar bij een herneming werd de vertol king heel mooi. Vooral was zij dynamisch fraai in evenwicht. De herinnering aan deze gedenkwaardige avond van de Heemsteedse Kunstkring zal ons dierbaar blijven. JOS. DE KLERK. worden. Opmerkelijk is de allerprettigste geest, het enthousiasme en de voortdurende bereidwilligheid. Allen zijn ervan overtuigd, dat zij de bloemenstad in hoge mate van dienst zijn. Maar alles zou zonder resultaat blijven als de kwekers in Haarlem en om streken niet zo welwillend waren. Vanmorgen heeft op Westerveld de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van de Haarlemse musicus K. F. van Maas. Er werd gespx-oken namens de Haar lemse Vrijmetselaarsloge door de heer J. van Dijk, namens het kapittel van Vicit Vim Vix-tus door de heer J. H. Senff en door de dochter van de thans overledene. De sprekers en spreekster schetsten de kwaliteiten van mens en kunstenaar, wel ke de heer Van Maas in zo hoge mate toonde te bezitten, hoedanigheden, waar door hij in hun dankbare herinnering zal blijven voortleven. Een zoon van de heer Van Maas dankte voor de bewezen belangstelling. HAARLEM, 19 April 1955 ONDERTROUWD: 19 April, L. M. Thijssen en E. A. Boeziek; J. van de Pol Kok en C. M. Poelgeest; Sj. P. Jaasma en C. Penning; F. J. Heerens en E. M. de Waal Malefijt; C. Oderkerk en E. Fokker. GEHUWD: 19 April, C. W. van Sijpveld en A. Dx-al; M. J. W. van der Horst en A. van Egmond. BEVALLEN van eeix zoon: 18 April, T. WallesEngbcits; M. BorstDikmans; A. A. M. H. Roosjen—Bonnet; D. M. Winter van der Hoorn; J. S. Alphenaar—Groenewe- gen; 19 April, J. A. de BruijnBosnia; E. A. De Klerk—-Swarte. BEVALLEN van een dochter: 17 April, C. W. OskamSchouten: 18 April, E. A. Kol steevaxx de Voort; J. M. Th. Roozenvan den Bex-g; A. H. van der VeenMeeuwen oord. OVERLEDEN: 17 April. C. M. Rijneveld Piepenbrink, 70 j.. Ruijcha verstraat; A. M. QuikLenteling, 50 j., Maex-ten van Heems- kex-straat; 18 April, P. Th. Holleman—van Egmond, 85 j.. Roosveldst/ant; L. Steenbergen Post, 34 j.. Jan Gijzenkade; H. Simoons, 68 j„ Karolingeüstraat; C. S. van der Pant, 69 j„ Kinderhuissingel; M. C. Nipius— van der Kwast, 79 j., Rijksstraatweg; J. M. Provily— Labohm, 77 j„ Jelgersmastraat, WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ■Axxyxxxxxxxxxioocoxxxxxxxxyxxrciororxxxxsi De tweeëntwintig jarige matroos derde klasse uit Den Helder, die zoals wij Dins dag meldden, is aangehouden, verdacht van diefstal in Den Haag van een auto van de Amerikaanse militaire attaché, is gister middag geconfronteerd met de Haarlem mer W. Groot, de houder van een autorij school, wonende aaix de Jansstraat, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag met een monteur geprobeerd heeft de matroos in Sassenheim aan de politie over te geven. De heer W. Groot ligt op het ogenblik te bed, doordat hij van een auto is gevallen en drie ribben heeft gekneusd. Ilij zal en kele weken rust moeten houden. De Koninklijke Maréchaussée verscheen met de verdachte aan het bed en de heer- Groot herkende in de matroos degene, die hij in Sassenhem ontmoet had. Voorts heeft een confrontatie plaats gehad met een Haarlemmer, die Donderdag met de ma troos van Den Helder naar Haarlem had „gelift"; deze heeft hem eveneens herkend. De aangehoudene is naar Leiden overge- bracht, waar hij in arrest is gesteld. Hij heeft bekend zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt en ook geeft hij het ge beuren in Sassenheim toe. Volgens de rijkspolitie te Sassenheim, die aanvankelijk het onderzoek geleid heeft, is het aan de Haarlemmers te dan ken, dat de matroos zo spoedig is aange houden. De heer Groot had aan de politie zijn belevenissen verteld. Hij had vorige week Donderdag een auto verhuurd aan een dame, die op de Rijksweg nabij Sas senheim niet verder kon, omdat zij meen de, dat de auto defect was. Zij deelde de heer Groot mee waar de auto stond en toen deze zich met een monteur naar Sassen heim had begeven, zag hij dat een jonge man bezig was benzine uit zijn auto te tap pen. Natuurlijk nam de heer Groot er geen genoegen mee. Hem werd meegedeeld, dat er op de voorruit een papiertje met naam en adres vermeld zou worden. De Haarlem mer sprak hierover zijn bevreemding uit, omdat in de omgeving een benzine-station was. De heer Groot zag de Amerikaanse auto staan en het bleek hem, dat achter het dashbord de draden beschadigd waren. Hieruxt concludeerde hij, dat de auto ge stolen moest zijn. Weliswaar deelde de jongeman aanvankelijk mee, dat de auto vaxx zijn vader was, maar dat werd niet geloofd. De monteur ging naar Sassenheim om de politie te waarschuwen en de heer Groot zou trachten de jongeman in be dwang te houden. Bij een worsteling zag de heer Groot dat de ander onder zijn ge wone ias een uniform van een matroos droeg. Het gelukte de matroos in de Ame rikaanse auto te stappeix en weg te rijden. De Haarlemmer sprong op de autokap, hield zich vast aan de radio-antenne, maar toen deze brak moest hij van de auto, In de bollentijd In de de volgende week te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om gedurende de bollentijd de ochtend- of middagsluiting van winkels niet van toepassing te brengen voor en kele branches. Een aantal groepen, onder andere die der sigarenwinkeliers, heeft het gemeentebestuur gevraagd de winkel sluitingswet niet Van toepassing te bren gen voor de ochtend of middag, waarop de winkels gesloten m'oeten zijn. Zoals uit het voorstel blijkt, staan B. en W. er wel willend tegenover. Het ligt niet in het voornemen van B. en W. winkeliers in de gelegenheid te stel len hun zaken op enkele Zondagen in de bollentijd open te houden, omdat gebleken is, dat winkeliers hiervoor geen voldoende belangstelling hebben. Over het algemeen stelt men prijs op sluiting der winkels op Zondag. Dinsdagmiddag is in zijn woning te Maastricht in de ouderdom van 68 jaar overleden mr. P. J. M. Kallen, oud-ge meentesecretaris van Maastricht. Mr. Kal len heeft in den lande bekendheid verwor ven niet alleen doordat hij lange tijd in de examencommissie voor gemeente-admini stratie zitting heeft gehad, maar ook door dat hij tot het vorig jaar hoofdbestuurslid was van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging, waarvan hij een der medeoprichters is geweest. Mr. Kallen, die in Leiden promoveerde in de rechts wetenschappen, trad in gemeentedienst op 1 Mei 1913 als opvolger van mr. Wassink, die toen tot burgemeester van Heerlen was was benoemd. Hij is van 1 Januari 1931 tot 30 April 1953 gemeentesecretaris van Maastricht geweest. die aanvankelijk over de weg slingerde met een snelheid van ongeveer 60 km., springen. Daarbij werden drie ribben ge kneusd, waarvan twee ernstig. De matroos had verteld, dat hij Woens dag met de auto naar zijn onderdeel naar Den Helder was gereden en dat hij Don derdagavond terug was gekeex-d naar Den Haag. Van Den Helder naar Haarlem was een Haarlemmer meegereden. Deze heeft zich reeds in verbinding gesteld met de Haarlemse politie. De rijkspolitie bescnikte over een goed signalement en heeft dat doox'gegeven aan de Koninklijke Marechaussee, die de ge zochte bii een afdeling van de marine in Den Helder heeft aangetroffen. BINNENLAND In een vlaag van woede heeft de 32- jarige landbouwer J. H. te Ottersum zijn voor een bieten-kar gespannen slambockmenle zodanig met een riek geslagen, dat de riek in stukken brak. Het paard begon daarna te steigex-en exx kwam zo ongelukkig op de burry terecht, dat het dodelijk werd gewond. Het 'dier, dat een veulen van 10 dagen oud had, moest worden afgemaakt. Wegens die renmishandeling heeft de politie proces- verbaaal opgemaakt. Aan prof. dr. J. Clay, oud-hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, is met ingang van 26 Maart 1955 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren van het Koninklijk Nederlands Meteox-ologisch Instituut. Minister prof. dr. J. Zijlstra heeft Dins dagmorgen met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken te Milaan een onderhoud gehad over aangelegenheden, verband hou dende met de handel tussen Italië en Ne derland. De besprekingen hadden vóomame- lijk betrekking op mogelijke Nederlandse investeringen in- Italië onder het plan Van on i voor de economische ontwikkeling van het land. Prins Tungi van Tonga, die nog steeds in de provincie Groningen vertoeft, bracht Dinsdag een bezoek aan Waterhuizen, waar hij de scheepswerven N.V. Gebr. Van Die pen in ogenschouw nam. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Vezelplatenfabriek te Hoogezand. In de Voorzaan te Zaandam heeft een baggermolen een hoogspannings-, een laag- spannings- en een telefoonkabel vernield. Daardoor geraakte het z.g. eiland in de Voorzaan, zonder stroom. Het werk in de daar gevestigde houtzagerij kwam stil te liggen. De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, prof. Zijlstra, heeft een be zoek gebracht aan de jaarbeurs in Milaan en een onderhoud gehad met de Italiaanse minister voer Buitenlandse handel, Mar- tinelli. De Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren is enige tijd geleden een inzame ling begonnen voor een huis, waarin de zetel van deze organisatie hier te lande zal wor den gevestigd. In drie maanden tijds is een bedrag van f 15.000 bijeengebracht. Aan Joop Geesink's grote popnenfilm „The story of light" is een golden reel award een onderscheiding van de Film council of America toegekend. Dit* is de tweede Amerikaanse onderscheiding, die „Dolly- wood" te beui't is gevallen: het vorig jaar kende men de televisiefilm „Seasons" een van de vijf Sylvania awards toe. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de caféhoudster J. C. S. en de caféhouder J. C. A. de N. beiden uit Den Haag veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete subsidiair 40 dagen hechtenis ieder omdat zij in hun café's gelegenheid hadden gegeven tot „Mijn en Dijn", een soort hasardspel. De beroepsbokser W. te N. uit Amsterdam die het spel leidde, werd veroordeeld tot vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie .iaar. Het district 66 van Rotary International (Nederland ten Noorden van de lijn Haar lemAmersfoortEdeArnhem) houdt op 6 en 7 Mei a.s. zijn 24ste landdag in Hengelo tO.). Het thema luidt: „Mens en machine in de maatschappij van morgen". HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft een plaatselijke propagandacommissie ingesteld voor de VVD-dag, welke als liberale mani festatie op 17 September gehouden zal wor den té Scheveningen. De commissie bestaat uit: mevrouw Takes, mevrouw1. H. J. G. Motshagen--Besselink: J J. Delfos; dr. G. Breekveld en mr. J. G. Bettink. Dinsdag is mr. E. A. Dommering, kan- toorhoudende te Haarlem, Gedempte Oude Gracht 65, beëdigd als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen kx-aamaantekening de verpleegsters G. Kamp, T.'-J. Koppenaal en A. G. Segex-s. Verdacht van diefstal van honderd gul den is een 25-iarige vrouw uit de Klever- parkbuurt in Haai-lem gearresteerd en in gesloten. Zij zou hel: geld hebben weggeno men van een bovenbewoner. Hoewel het reeds was uitgegeven, heeft de politie een groot deel ervan kunnen achterhalen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10