Vrees voor massale werkloosheid ongegrond Te weinig Amerikanen willen „sponsor" zijn Timesisch-Frans accoord haakt nog op één punt Agenda voor Haarlem Bok van 50 meter voor Karachi Half Mei sluisweg gereed? Minister Suurhoff in Eerste Kamer Vorig jaar werden 98.000 mensen boven 40 jaar aan werk geholpen Wilde staking in touw- fabriek te Oude Pekela Brand te Vlaardingen in visconservenfabriek Bandoeng gaat over tot besloten vergaderingen Matiging verzocht aan president Eisenhower De emigratiekansen naar Amerika Frankrijk verlangt militaire steunpunten in de Zuidelijke kuststrook WOENSDAG 2 0 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 SCHAAF- EN SNIJWONDEN Beraad over Formosa uitgesteld 1 IliliM Amerikaanse liberalen bezorgd over toestand rond Formosa Heringa V/athrich BLIKSEMAFLEIDERS Zweden verhoogt disconto spaarplicht van de baan Bossche taptoe Stoplichten geplaatst Toepassing „vluchtelingenwet" komt langzaam op gang Oterleker brandweerstaf naar Bussum Helicopterlijn Brussel- Eindhoven geopend Stevenson geen candidaat voor president in 1956? Hoessein van Jordanië met prinses Dinah getrouwd i Wij leven in een tijd van top-bedrijvigheid met gebrek aan arbeidskrachten, zodat de gewestelijke arbeidsbureaux in 1954 zelfs 98.000 mensen boven de 40 jaar aan werk konden helpen, van wie 51.000 boven de 50 jaar. Dat is 35 percent van de 275.000, die totaal via de arbeidsbureaux werden geplaatst. Maar bij velen leeft de vrees dat bij een omslag van de conjunctuur de bedrijvigheid ineenstort en weer een massale werkloosheid optreedt als in de jaren tussen 1930 en 1940 als gevolg van de economische wereldcrisis, die in October 1929 uitbrak. Minister Suurhoff zei gisteren in de Eerste Kamer dat hij niet wilde beweren dat de huidige top-bedrijvigheid duurzaam is. Maar als er een omslag komt, dan verwacht hij geen plotselinge ineen storting met massale werkloosheid, omdat alom de overtuiging veld wint, dat een dergelijke ineenstorting vermeden kan worden. Nu de schaarste aan goederen over wonnen is, staat minister Suurhoff op het standpunt dat de regering zich niet met de prijzen moet bemoeien, maar wel de concurrentie moet herstellen. De prijs ontwikkeling wordt beïnvloed door de loon-ontwikkeling. Als het bedrijfsleven een nieuwe loonronde verwacht, dan be gint men al zoveel mogelijk kosten in de prijzen door te berekenen. De regering streeft daarom naar stabilisatie en zo mo gelijk verlaging van de prijzen door her stel van de concurrentie. Als er na de sterke loonstijging in 1954 niet een tijd van rust komt in de lonen en prijzen, dan is het gevaar niet denkbeeldig dat loons verhogingen geen werkelijke vermeerde ring van welvaart meer opleveren. Sedert het begin van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet meer gestegen. Over een eventuele vrijere loonvorming zei de minister dat wanneer de gebeurte nissen van de laatste tijd (de staking in Amsterdam) meer dan incidentele beteke nis zouden hebben, dat niet veel goeds voorspelt voor de mogelijkheid van een vrijere loonvorming. Hij was bezorgd om dat de tegenstellingen in de vakbeweging ook een rol hebben gespeeld. De regering volgt de ontwikkeling nauwgezet. Overigens constateerde minister Suurhoff met voldoening dat bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken een grote mate van eenstemmigheid bestond over de grote lijnen van het sociale beleid. De politieke verschillen liggen op ander ter rein. Emigratie moet doorgaan Vorige week was ook algemeen instem ming betuigd met het emigratiebeleid, maar Dinsdagmiddag bleken de heren Brandenburg (CPN) en Regout (KVP) bezwaren te hebben. Laatstgenoemde wil de de subsidie-verlening tijdelijk stop zet ten voor bepaalde groepen, maar minister Suurhoff merkte op, dat degenen die enig geld hebben bijeengespaard, toch emi greren, zodat de besten verdwijnen. Er zit ook een onrechtvaardigheid in als men bepaalde groepen geen subsidie zou ver lenen. Op langere termijn gezien is trou wens emigratie dwingende noodzaak, want ons land is overvol. Daarom moet een emigratiebeleid worden gevoerd, dat gericht is op de toekomst en niet wordt onderbroken door de moeilijkheden van het heden. Minister Suurhoff denkt niet over so ciale zekerheid van dé wieg tot het graf. Indien alle plannen, die thans op stapel staan, tot uitvoering komen, blijven er toch nog een aantal öngedekte risico's over. Staatssecretaris Van Rhijn merkte op dat blijkens de cijfers van de levensverzeke ringsmaatschappijen de persoonlijke ver zekeringen nog aanzienlijk zijn toege nomen. De persoonlijke verantwoordelijk heid daalt dus niet door het sociale beleid. In antwoord op het verzoek van de heer Vixseboxse (CH), een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd in studie te nemen, merkte minister Suurhoff op, dat inderdaad dé gemiddelde leeftijd wel steeds hoger wordt, maar dat het twijfelachtig is of ook het prestatie-vermogen boven 65 jaar is gestegen. De minister voelt principieel niets voor een arbeidsdienstplicht voor meisjes-stu denten. „Als de meisjes zouden worden ge dwongen in een huishouden te werken, zou het gevolg zijn dat alle melk zou over- ADVERTENTIE WOENSDAG 20 APRIL Minerva Theater: „Van licht en donker", cabaret Cruys Voorbergh, t. b. v. Ned. Rode Kruis, 8.15 u. Cultura: Hahnemann-herden- king 8.15 u. Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Har- monia", 8 uur. Parklaan 21: Evangelisatie- samenkomst, Ev. E. Jonker, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling: .'erlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „New-Y.,rk op stelten', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Miss Sadie Thompson", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Duivelseiland", 14 j., 8 uur. DONDERDAG 21 APRIL Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Lezing prof. dr. Hermann von Baravalle, 8.15 uur. "uiderkapel: J. A. Bruyn, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling: verlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 uur. „La Poison", Haarl. Kunstge meenschap, 9.15 uur. Frans Hals: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Miss Sadie Thompson", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De rode schoentjes" alle leeft., 2. 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Ont snapt van Duivelseiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Dreefzicht: Buurtvereniging „Garenko- terskwartier". „De zaak A-D" door de «tneelvereniging „De Naamlozen", 8 uur. koken en alle potten en pannen zouden breken", meende hij. Volksgezondheid Over de nieuwe Gezondheidswet, waar op de Tweede Kamer een voor de minister onaanvaardbaar amendement heeft aan genomen, hetgeen leidde tot schorsing van de beraadslagingen, beraadt de minister zich nog. De regering is niet bevoegd iets te doen voor coördinatie van de zieken- huisbouw. De verschillende richtingen zul len moeten inzien dat in economisch op zicht samenwerking noodzakelijk is. Aan para-normaal begaafden kan geen medische bevoegdheid worden verleend omdat niemand kan uitmaken wie wel of niet para-normaal begaafd is en deze mensen de kennis missen om alle ziekte gevallen te behandelen. Een werkweek van vijf dagen noemde staatssecretaris Van Rhijn een uitermate moeilijk onderwerp. Het zou een dubbele verzwaring van de productiekosten be tekenen en de algemene kosten zouden drukken op een geringer aantal uren. Het probleem vormt reeds een onderwerp van discussie in de Stichting van de Arbeid. De Sociaal Economische Raad wil de staatssecretaris er daarom voorlopig bui ten laten. De begroting van Sociale Zaken werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een wilde staking is uitgebroken bij de touwfabriek „De Volharding" te Oude Pekela, waaraan ongeveer 120 personen deelnemen. De productie staat geheel stil. De erkende vakbonden staan niet achter de staking. Een deputatie uit dé stakers heeft Dinsdag zonder resultaat met de di rectie onderhandelingen gevoerd en heden werd er door de stakers gepost, daar men vreest dat werkwilligen van elders zullen komen om een belangrijke spoedorder bindertwine voor Amerika toch nog tijdig uit te kunnen voeren. Incidenten hebben zich tot dusver nog niet voorgedaan. Dinsdagavond omstreeks half acht is brand uitgebroken op de bovenverdieping van de visconservenfabriek „Flamingo", gelegen aan de Koningin Wilhelminaha- ven in Vlaardingen. Op het moment dat de brand, die op de eerste étage moet zijn ontstaan, werd ont dekt, waren nog acht man in de fabriek aanwezig, zodat onmiddellijk alarm kon worden gemaakt en enkele kostbare ma chines, onder andere twee etiketteerma chines en een spijkermachine, de radio-in stallatie met pick-up en een aantal kisten gevuld met blikken visconserven, welke voor export gereed stonden, naar buiten konden worden gebracht. De brandweer was spoedig met drie motorspuiten en een ladderwagen aanwe zig, zodat de vlammen, die inmiddels uit het dak sloegen, met zestien stralen kon den worden aangepakt. Men kon echter niet verhinderen, dat de bovenverdieping van de expeditieafdeling, waarop zich veel brandbaar materiaal bevond, zoals kisten, kartonnen dozen en balen met ledige blikken, totaal uitbrandde. De schade is vrij aanzienlijk. Pand en inventaris zijn verzekerd, terwijl men ook tegen bedrijfsschade verzekerd is. BANDOENG (PIA/Reuter) De lei ders van de 29 Aziatische en Afrikaanse delegaties in Bandoeng zijn heden in een besloten vergadering van de politieke commissie bijeengekomen terwijl hun af gevaardigden hen vertegenwoordigden in de besloten bijeenkomsten van de econo mische en culturele commissies. De Pale stijnse kwestie en de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika stonden boven aan de lijst van de punten van bespreking in de politieke commissie. De conferentie zal algemene beginselen over de rechten van de mens opstellen, waarbij de UNO-verklaring over dit on derwerp de basis van bespreking zal vor men. De informele vergadering van afgevaar digden van communistisch China, de Phi- lippijnen, Thailand en de vijf Colombo- landen, over de kwestie-Formosa werd uitgesteld, daar de zitting van de politieke commissie langer duurde dan verwacht werd. Nieuw-Guinea De woordvoerder van de Indonesische delegatie heeft desgevraagd verklaard, dat de kwestie-Nieuw Guinea hoogstwaar schijnlijk in een vergadering van de dele gatieleiders ter sprake zal worden ge bracht. In de openingsredevoeringen van de delegatieleiders van Syrië en de Chi nese volksrepubliek, is de kwestie-Nieuw Guinea aangeroerd. De Syrische gedele geerde noemde Nieuw Guinea een „inte graal deel van Indonesië" en Tsjoe en Lai zei, dat Indonesië de steun van Azië en de Afrikaanse landen in deze kwestie ondervond. Volgens conferentiekringen is in de eco nomische commissie gesproken over tech nische en financiële bijstand. Men was het erover eens, dat het UNO-fonds voor eco nomische ontwikkeling (SUNFED) en de (nog op te richten) internationale finan cieringsmaatschappij van de UNO moeten worden gebruikt als voornaamste bronnen voor financiële hulp. In de culturele corp- missie hield de afgevaardigde van Zuid- Vietnam volgens conferentiekringen „een scherpe anti-communistische redevoering", waarin gezegd werd, dat communistische en niet-communistische cultuur niet naast elkaar kunnen bestaan. Buiten de conferentie om hebben ver- schilende landen tastbaarder resultaten be reikt. Vertegenwoordigers van China en In donesië hebben het» probleem van de dub bele nationaliteit besproken. PIA vernam, dat waarschijnlijk nog deze week een over eenkomst zal worden ondertekend. De Japanse delegatie, die in het bijzon der geïnteresseerd is in de handelsmogelijk heden, spreekt buiten de conferentiezalen over de Japanse handel. Tsjoe En-Lai blijkt zich minder zorgen te maken om zijn veiligheid dan tijdens de conferentie te Genève. Toen reed hij in een kogelvrije auto van Russische makelij. In Bandoeng rijdt hij in oen moderne Ameri kaanse sedan met Chinese vlag en het woord „China" op de voor- en achterbum per. Hij glimlacht en wuift als jonge Indo nesiërs zich met moeite door de politiebe waking een weg banen en samen^'romen om zijn auto. PIA verneemt, dat Tsjoe En- Lai na afloop van de conferentie enige da gen de gast van president Soekarno zijn zal op het paleis Negara. „Noem 'm maar paa lindrij f installatie" zei de heer F. Jongs- ma, uitvoerder in dienst bij de werf van Van Hattum Blan kevoort in Spaarn- dam, die wij Dinsdag middag vroegen naar de naam en de func tie van de stalen ko los van bijna vijftig meter hoogte,die daar in de onmiddellijke nabijheid van de werf in het Spaarne drijft. De heer Jongsma is goede maatjes met deze installatie, die een vinding is van Van Hattum Blan kevoort: binnenkort zal hij het ding ver gezellen op zijn reis naar Pakistan, waar het in Karachi te werk zal worden ge steld. In de haven van Karachi moet na melijk ongeveer twee kilometer kademuur worden aangelegd en daarbij is de aanwe zigheid van het ge vaarte uit Spaarn- d am onont beerli j k aangezien het gaat om betonnen palen van plus minus ne gentien meter lengte en een gewicht van 'zestig ton. De N.V. Van Hattum Blan- :evoort zal deze enor me bok verhuren aan Volker Aanneming maatschappij in Den Haag, die zich in Karachi met het havenwerk zal bezighou den. Niet voor niets is juist de Spaarndamse werf verzocht, deze machine te bouwen: tussen 1951 en 1953 heeft het personeel van Van I-Iattum Blankevoort ongeveer zestienhonderd betonnen fundatiepalen van 28 ton per stuk in de Marinehaven in Den Helder gedreven; daarvoor gebruikte het een verkleinde vorm van de huidige in stallatie. De stelling, drijvende op pontons, die werden gebouwd door de Spaarndarnmer Scheepswerf Stapel, zal omstreeks 1 Juni de grote reis beginnen. Wanneer de bouw voltooid is en het geheel bevredigend func- tionneert, zal de installatie worden gede monteerd en in losse onderdelen worden verscheept. Zes man en de heer Jongsma zullen het gevaarte tijdens d!e havenwerk- .-safe •A %Êm ':U zaamheden in Karachi bedienen en dat be tekent voor hen een verblijf in Pakistan van tenminste tweeëneenhalf jaar. De „paalindrijfinstailatie" is 46'/2 meter hoog, ongeveer 33 meter lang, heeft een breedte» van ongeveer zeventien meter en een gewicht van vierhonderd ton. WASHINGTON Reuter/AFP/UP) Zeven-en-veertig bekende Amerikaanse li beralen hebben er telegrafisch bij president Eisenhower op aangedrongen „onmiddellijk stappen te nemen teneinde de Verenigde Staten en de wereld te bevrijden van de huidige oorlogsdreiging in de Straat van Formosa". Zij verzoeken de president we reldkundig te maken, dat er geen Ameri kaanse strijdkrachten zullen worden ge bruikt voor de verdediging van de Chinese kusteilanden Quemoy en Matsoe. De vereniging voor democratische actie, die de verzending van het telegram bekend maakte, deelde mede, dat onder anderen mevrouw Franklin D. Roosevelt het tele gram ondertekende. T wijt el De democratische senator George, voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft gezegd dat hij betwijfelt of de Chinese communisten inderdaad hun luchtmacht tegenover For mosa zo hebben versterkt of dat Washing ton in het bezit is gekomen van meer en betere inlichtingen. Hij zei dit na een lang durige commissievergadering met de mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles. Op een persconferentie te New York heeft de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammerskjoeld, verklaard te betwij felen of het zin heeft de kwestie-Formosa op dit ogenblik voor de UNO te brengen, omdat „andere activiteit" gaande is, waar van de resultaten eerst afgewacht moeten worden. Hammerskjoeld vertrekt vandaag naar Europa. In Londen zal hij besprekingen voeren met de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan en contact opnemen met de commissie van vijf-mo- gendheden die het ontwapeningsvraagstuk bespreekt. De ontwapeningsconferentie heeft haar werkzaamheden her/at. Men is na 25 Maart niet meer bijeen geweest-, deels door de Paas-vacantie en deels door ziekte van de Russische afgevaardigde Malik. ADVERTENTIE HAARLEM STOCKHOLM (United Press) Om het inflatiegevaar te bezweren heeft Zwe den besloten het disconto met één percent te verhogen tot 3.75 percent en een nieu we staatslening uit te geven met een loop tijd van 25 jaar tegen 4.5 percent. Deze maatregelen werden genomen nadat de re gering bekend had gemaakt dat zij had afgezien van een gedwongen spaarpro gramma. De regering gaat een krachtige actie voeren om het vrijwillige sparen te be vorderen en de overtollige koopkracht af te romen door belastingverhoging op arti kelen als alcohol en tabak. De vennoot schapsbelasting zal waarschijnlijk ver hoogd worden van 40 tot 50 percent en particuliere banken zullen de credietver- lening zoveel mogelijk moeten beperken. PARIJS (United Press). De Franse premier Edgar Faurc en de Tunesische premier Taliar ben Ammar hebben Dins dagavond alleen besprekingen gevoerd zonder dat andere Franse of Tunesische onderhandelaars aanwezig waren, om zo snel mogelijk te komen tot een overeen komst inzake autonomie voor dit Franse protectoraat in Noord-Afrika. Zaterdagavond komt de Koninklijke Har monie 's Hertogen bosch in Haarlem. Dit grote corps bestaande uit 115 geüniformeer de personen zal om ongeveer kwart over acht o.l.v. de dirigent, de heer Jan van Dijk, een mars maken door het centrum te begin nen in de Jansstraat. De route is verder: Nwe Gracht, Kruis straat, Barteljorisstr., Grote Markt, Koning straat, Gierstraat, Gr. Houtstraat, Houtplein, Grote Houtstraat, Gr. Markt. Deze mars zal de Harmonie maken in haar algemene uni form. Daarna zullen de leden van 't corps in het gebouw van Zang en Vriendschap de gala-uniformen aantrekken voor de taptoe, die plm. kioart over .9 op de Grote Markt gegeven wordt. Als speciale attractie - enig in Nederland - demonstreert de Ko ninklijke Harmonie voorop gaand en met taptoe-show een vrouwelijk pijper corps, bestaande uit vijftien dames. Als het weer meewerkt kan men er zeker van zijn, dat het optreden van de Bosschenaren zeer spectaculair zal zijn. De Grote Markt zal weer voor het verkeer worden afgesloten. Om elf uur wordt op het terrein op de hoek van Wagenweg en Johan van Oldebarneveldlaan nog een groot vuurwerk afgestoken. Een vergadering van beide delegaties, die oorspronkelijk was vastgesteld, werd afgelast en de beide premiers hadden in plaats daarvan een onderhoud van 40 mi nuten in de officiële ambtswoning van Faure. Overeengekomen werd, dat de on derhandelaars vandaag voor een „defini tieve" vergadering bijeen zouden komen. Slechts op één punt moet nog overeen stemming bereikt worden, namelijk de Franse eis om de controle te mogen be houden over de militaire „grensgebieden" in Zuid-Tunesië. Tahar Ben Ammar toonde zich na af loop van het onderhoud met Faure opti mistisch over de uitkomst van de bespre kingen. Er is een moeilijkheid over het statuut van de Zuidelijke kuststrook, omdat daar vanouds altijd veel roerige elementen heb ben gehuisd en de Fransen daar iiu mili taire garnizoenen gevestigd willen hou den. De Tunesiërs zijn bevreesd dat die garnizoenen in de toekomst ook een po litieke rol zouden kunnen gaan spelen. Hoofdzakelijk zouden de moeilijkheden op het ogenblik achter wel draaien om een nauwkeurige vaststelling van de de marcatielijn. In Franse kringen blijft men intussen eveneens optimistisch en gelooft men dat de overeenKomst vandaag, of uiterlijk morgen, wel beklonken zal kunnen wor den. Dat ook hier de laatste loodjes het zwaarst wegen is wel zeker, maar nog al tijd hebben beide partijen belang bij een spoedig resultaat. Ondanks de vertraging, die er door de vorstweken van dit jaar ontstaan is, streeft de Rijkswaterstaat er naar de weg over de IJmuidense sluizen half Mei gereed te heb ben, zodat de Pinksterdrukte al over de nieuwe oeververbinding afgevoerd kan worden. Inmiddels zijn de stoplichten, die het verkeer over de Noordersluis (waar van de deuren zelf van een verbreding zijn voorzien) regelen, reeds geplaatst. De dienst bruggenbouw van de Rijkswater staat denkt de draaibruggen over de mid- densluis zeer binnenkort te kunnen aan brengen. (Van onze correspondent in Washington) De „wet voor hulp aan vluchtelingen", die in Augustus 1953 op initiatief van pre sident Eisenhower is aangenomen, blijkt tot dusverre geen succes. De wet is van kracht tot eind 1956 en de zaak kan nog wel in oi'de komen, maar dan moet er door ver schillende intstanties hard en ietwat anders gewerkt worden dan tot dusverre. W. Scott McLeod, de man die op het State Depart ment voor de uitvoering van deze wet moet zorgen, heeft tijdens een verhoor van een senaatscommissie een karakteristiek gege ven van deze wet, die met name voor ons Nederlanders bemoedigend is te noemen. McLeod zeide namelijk, dat deze wet, die vaak de „vluchtelingen-wet" wordt ge noemd, oorspronkelijk alleen de bedoeling had, om extra-immigratie toe te staan aan die landen, die moeilijkheden hadden ten gevolge van hun overbevolking. Indien McLeod in de toekomst die oorspronkelijke bedoeling van de wet voor ogen wil hou den en dienovereenkomstig instructies wil verstrekken aan de Amerikaanse* consula ten in het buitenland, dan kunnen uit lan den als Nederland, Italië enzovoort vol doende aspiranten naar Amerika emigre ren om de aantallen, die de wet noemt, vol te maken. Kansen voor Nederland Voor Nederland zou het dan mogelijk zijn, om boven dfe jaarlijkse normale quota voor het einde van het volgend jaar 17.000 mensen extra naar de Verenig de Staten te doen emigreren. Aanvankelijk waren de Nederlandse autoriteiten beducht, dat het moeilijk zou vallen om 17.000 Nederlanders onder de termen van deze wet te doen vallen en al dus voor emigratie naar Amerika in 'aan merking te brengen. De wet beoogt name lijk om alleen die personen, die geleden hebben onder een natuurramp of onder de oorlog, van deze extra-immigratie te doen profiteren. Veel hangt af van de in terpretatie van de wet. Houdt men de oor spronkelijke bedoeling van de maatregel in het oog (hulp aan overbevolkte lan den) dan zal men het begrip „geleden heb ben onder de oorlog" wel met enige libe raliteit kunnen toepassen. De Amerikaanse consulaten in het buitenland kunnen dat echter moeilijk op eigen gezag doen. Richtlijnen moeten uit Washington wor den verstrekt. Te oordelen naar de wijze waarop McLeod sprak, mag men wel enig optimisme koesteren. Op uiterst sportieve wijze heeft de Bus- sumse brandweer zich Dinsdagmorgen om 4.15 uur meester gemaakt van de Oterleker brandweerstaf. Deze staf, waarom alle brandweerkorpsen in Noordholland met elkaar wedijveren om hem in bezit te krij gen, is circa 7 maanden het „eigendom" van Castricums Vrijwillige brandweer ge weest. Met waar vakmanschap dat van een gedegen kennis van inbreken getuigde, zijn de Bussummers te werk gegaan. De staf bevond zich in de garage van de nieuwe kazerne op de hoek Brakenburg straat-Burgemeester Boreelstraat. Met een loper hebben de Bussummers de achterdeur van de kazerne geopend. Deze deur geeft toegang tot het magazijn en vervolgens moesten de „inbrekers" nog de grote branddeuren open zien te krijgen, waar zij eveneens weining moeite mee hadden, want ook hier deed een loper goed werk. Op deze manier kwam men in de garage. De Bussumse brandweerlieden hebben de „diefstal" telefonisch aan de politie ge meld die het op haar beurt weer doorgaf aan de Castricumse brandweer. Men is in Castricumse brandweerkringen vol lof voor de sportieve manier waarop de Bussummers de garage zijn binnen gekomen, doch men is niet van plan de staf in Bussum te laten Gesteld echter al, dat de Amerikaanse autoriteiten de wet zo ruim mogelijk zou den interpreteren, dan zijn daarmee alle obstakels nog niet van de baan. Wie naar Amerika wil emigreren, heeft tenzij men naaste" familie heeft in de Verenigde Staten een Amerikaan nodig, die borg voor hem wil staan. Dat betekent dat deze Amerikaan verklaren moet, dat de immi grant niet ten laste zal komen van da staat (men moet ook werk en woongele genheid hebben in Amerika, maar dat le vert niet zoveel problemen op). Het blijkt nu helaas, dat de Amerikanen op het ogen blik weinig geneigd zijn om borg te staan in zulke gevallen. De reactie van het pu bliek op deze wet is veel minder gunstig dan die op de wet voor de „displaced per sons" (1948). Destijds was het niet moei lijk borgen te vinden voor de mensen, die uit de nazi- en vluchtelingenkampen kwamen, doch thans levert het vinden van „sponsors" (van mensen dus, die zich garant willen stellen) nogal wat moei- lijkhèden op. Juist omdat die kerkelijke en humani taire organisaties in Nederland zich het lot der immigranten willen aantrekken, is in de practijk het risico voor zulk een sponsor niet zo groot. (Nederland zelf be tracht trouwens ook een zekere „nazorg" voor zijn emigranten). Realistisch bezien heeft de sponsor voornamelijk een morele verplichting ten aanzien van de immigrant. De kans, dat zijn menslievendheid hem geld zal kosten, is gering. Niettemin is er een zekere aarzeling te constateren onder de Amerikanen om sponsor te zijn. Het wegnemen van die aarzeling moet thans het hoofddoel zijn, waarop zij, die deze immigratie willen bevorderen, zich moe ten richten. Dinsdag heeft de Sabena haar helicopter lijn Brussel-Eindhoven geopend. Even voor 10 uur landde de door chef-piloot Gerard Trémérie bestuurde helicopter op de heliport aan de Genneperweg te Eind hoven. Behalve directeur A. Vernieuwe bevonden zich in het toestel nog enkele Belgische journalisten. Nadat burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten de Belgen had begroet, maakten de genodigden in groepjes van zeven personen een rond vlucht van tien minuten boven de stad. PARIJS. (Reuter). Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democrati sche partij, schijnt niet van plan te zijn zich candidaat te stellen voor de presi dentsverkiezingen, die het volgend jaar in de Verenigde Staten gehouden zullen worden. Op vragen naar zijn plannen, tij dens een kort oponthoud op het Parijse Orly, verklaarde hij dat „eenmaal genoeg is". Stevenson is op weg van New York naar Zuid-Afrika, waar hij drie weken zal verblijven. AMMAN (Reuter) De 20-jarige ko ning Hoessein van Jordanië is vandaag te Amman in het huwelijk getreden met zijn 25-jarige nicht prinses Dinah. De bevolking begon reeds vroeg vuurwerk af te steken, ondanks het verbod dat de regering had uitgevaardigd om incidenten te voorkomen. De politie was vroeg bij de hand om te uitbundige feestvierders te matigen en er op toe te zien, dat er geen vuurwapens ge dragen werden. De bruid droeg een japon van Venetiaan- se kant en een met juwelen versierde kroon. Zij heeft in Cambridge gestudeerd, waar zij, drie jaar geleden, koning Hoessein, die in Harrow studeerde, voor het eerst ontmoette. In het begin van dit jaar do ceerde zij Engele letterkunde aan de uni versiteit van Caïro. Vijf van haar vriendinnen uit Caïro wa ren bruidsmeisjes. Getuigen waren koning Feisal II van Irak en prins Hassan, een oom van prinses Dinah, beiden leden van de Hasjemietische familie, evenals de bruid en de bruidegom. Het jonge paar zal een huwelijksreis maken naar Europa.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5