WjHe Friw 1 PANDA EN DE MEESTERVANGERS Wereldnieuws Lord Russell wijst twee wegen naar redding der mensheid Wijnhandel „DeZylpoort" HnrnEn Geleerden en neutralen moeten tegen atoomoorlog waarschuwen De radio geeft Vrijdag Twee Nederlanders voor gerecht in Djakarta Concert Ned. Hervormd Kapelkoor te Santpoort Dameshanden Zoek ió het zo J DONDERD AG. 21. APRIL 1955 2 Beschuldigd van hulpverlening aan de Darul Islam Examens Ruim 16.000 boete geëist tegen Deense rederij Kerkelijk Nieuws Ongeluk met dodelijke afloop te Apeldoorn Koperen jubileum Installatie hopman H. Plevier Stoeipartij oorzaak van brand in Visconserven- fabriek Industrialisatie van Hollands Noorderkwartier Twee millioen radio toestellen in Nederland geregistreerd Drie internationale werkkampen in Nederland Verschil in waardering (Van onze correspondent in Rome) Tc Rome vergadert de studie-commissie van de Inter-parlementaire Unie, die ruim zestig jaar bestaat en waarvan thans sena toren en Kamerleden uit 43 landen lid zijn. Van de Oost-Europese landen zijn ver tegenwoordigers uit Hongarije, Tsjechoslo wakije, Bulgarije en Roemenië gekomen. De Nederlandse delegatie bestaat uit twee oud-ministers, de heren Wijffels, voorzitter van de groep, en In 't Veld, freule Wtte- waal van Stoetwegen en de griffier van de Tweede Kamer, de heer Schepel. Het on derwerp van studie is: „De voorwaarden voor een waarachtige vreedzame coëxisten tie tussen de naties". Voor dit gehoor van Kamerleden uit ruim dertig landen en voor een groot aan tal journalisten heeft Lord Bertrand Russell de vermaarde Britse wijsgeer en pacifist, een rede uitgesproken van schokkende be tekenis. Sprekende over „de weg tot we reldvrede" stelde Lord Russell vast dat al hebben velen onzer leren denken in wereld termen in plaats van in nationale termen; toch nog vele vooraanstaande personen zich er geen rekenschap van geven, welk een geheel nieuwe toestand in de wereld ontstaan is door de atomische wapenen. Vele mensen denken nog altijd, dat met een oorlog bepaalde doeleinden verwezen lijkt kunnen worden. Dat is onjuist. Een oorlog zou niemands doéleinden verwezen lijken. Indien er na een oorlog nog men selijk leven op aarde zou overblijven, wat niet zeker is, dan zal er toch geen geor dende maatschappij overblijven. Er zullen eeuwen voorbij gaan voor er een nieuwe beschaving ontstaat, die met de onze ver geleken zou kunnen worden. Dit wetende, zou men denken, dat oorlog een onmogelijkheid is geworden. Helaas zijn er nog staatslieden, die zich daar niet bewust van zijn. Ze zijn er in de Verenigde Staten en in China, misschien ook, hoewel Lord Russell dat minder waarschijnlijk acht, in de Sovjet-Unie. Het is een angstige gedachte, dat we allen min of meer zijn overgeleverd aan lieden, die niet precies weten wat ze doen en welke gevolgen hun daden kunnen hebben. Daarbij is het bui tengewoon moeilijk om een groot staats man iets te vertellen wat hij niet weet. Toch hebben bijvoorbeeld de heer Dulles en de heer Mao Tse Toeng kennelijk niet begrepen, wat er op het spel staat, anders zonden ze niet de gehele wereld in gevaar willen brengen voor Formosa of een paar eilandjes langs de Chinese kust. Eerste weg Het gevaar, dat ons bedreigt, is niet min der dan de mogelijkheid van een verdwij ning van het menselijk ras. Naar Lord Rus- ADVERTENT1E COCOCOOOCOO(XOCOOOCOCCOOOOCOCOCOCOOOOCXXXXXXOOOCiOOOOOOOO Fa. P. BEAUFORT Kindcrhuisvcst 47-51 Telefoon 10717 Haarlem Geniet van een goed glas wijn Laat Beaufort Uw raadsman zijn COOOOOOOOOOCOOODOOCCOCOOODOOOO HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 33.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 In ternationale Lichte muziekweek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest. 14.50 Lichte muziek. 15.00 Platen. 15.35 Gevarieerde mu ziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: Platen). 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Lichte muziek. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting: 1. Het 7e klank beeld in de Veilig-Verkeer serie „Samen op de weg. 2. Het emigratie-praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Strijkoctet. 20.05 Opening jaarlijkse Algemene Vergadering van de V.V.D. 21.00 Militaire Kapel. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Platen. 22.25 Kampvuren langs de Evenaar, causerie. 22.40 Internationale Lichte muziekweek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 19.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamermuziek. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedcdelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.43 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Geva rieerde muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest. (Om 14.20 Voor dracht en litteraire causerie). 15.15 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.05 Mu zikale causerie. 17.45 Draaiorgelmuziek. 17.55 Sport. 18.00 Nieuws. .18.15 Actualiteiten. 18.20 Internationale Lichte muziek-week. 13.45 De-strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Het dogma van ons. caus. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Viool en piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Leert uw land genoten kennen, causerie. 21.35 Buitenlands weekoverizcht. 21.50 Internationale Lichte muziekweek. 22.20 Emigratie, klankbeeld. 22.40 Vandaag, causei-ie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1.5—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 en 14.15 Pla ten. 15.00 Symphonisch orkest en soliste. 15.45 Platen. 16.15 Clavecimbelrecital. (16.30 16.45 Platen). 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.05 Godsdienstige causerie. 18.25 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-orkest, koren en soflist 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 75 m.). sell's mening zijn er twee wegen om dit gevaar te bezweren. Wij moeten de grote machten: de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en China, doen inzien, dat zij hun ge schillen nooit door oorlog en alleen door overleg kunnen oplossen. Dat kan bereikt worden, wanneer geleerden van Oost en West en ook uit neutrale landen vrijuit spreken over hun werk. Die geleerden heb ben een groots werk verricht in het be sturen der krachten van de natuur en ze hebben daarbij, zonder dat te verwachten, afgrijselijke wapens tot stand gebracht. Ik ken een groot aantal van die geleerden en zonder uitzondering gaan ze gebukt onder hun verantwoordelijkheid. Ze hebben, hoe wel daartoe geen reden bestaat, een slecht geweten. Het is niet hun schuld, dat uit hun prachtige studies een demonische macht is voortgekomen, die in staat is alle leven te vernietigen. Maar zij moeten de mensheid waarschuwen. Zij moeten ons duidelijk maken, dat oorlog niet langer kan worden geduld, omdat het voortbestaan van alle leven in de waagschaal wordt gesteld. Dit dienen zij de staatslieden te doen be seffen. Naar mijn mening moet het moge lijk zijn de grote geleerden aan beide zijden van het „gordijn" en ook die in neu trale landen er toe te brengen een geza menlijke proclamatie aan alle regeringen te doen sturen, waarin zij onomwonden zeggen, wat de gevolgen zullen zijn van een atomische oorlog. Tweede weg Er is nog een tweede weg, maar die is moeilijker. Een of meer neutrale machten zouden een rapport moeten laten uitbren gen door befaamde deskundigen: atoomge leerden, bacteriologen, chemici en genetici: Die laatsten moeten er bij betrokken wor den om ons voor te lichten over de gevol gen van een vergiftiging van de dampkring vbor komende geslachten. Alle regeringen zouden hun mening over dat rapport moe ten geven. Het is denkbaar dat beide be trokken partijen tegelijkertijd zwichten voor gegronde argumenten van een neu trale macht. Hebben de grote mogendheden eenmaal ingezien, en toegegeven, dat oorlog niet in staat is enig probleem op te lossen, aan zal een periode volgen, waarbij de „status quo" wordt gehandhaafd. Daarna kunnen besprekingen beginnen, zoals in Korea is geschied. Naast de bij het geschil betrok ken machten, vertegenwoordigd door een gelijk aantal gedelegeerden, moeten ook neutralen aanwezig zijn en stem hebben, zodat tenslotte de stem der neutralen be slist. Hoofdzaak is, dat alle partijen goed beseffen, dat ze maar één keuze hebben: naast elkaar bestaan of niet bestaan. Het is mogelijk naast elkaar te bestaan, al heeft men een volkomen verschillend inzicht. Eeuwen lang hebben Christenen en Mo hammedanen elkaar bestreden met de be doeling de een aan de ander hun overtui ging op te leggen. Wij kunnen nog altijd hopen, dat eenmaal de Mohammedanen Christenen zullen worden en de Moham medanen kunnen het tegenovergestelde hopen en er voor werken, maar we doen dat met argumenten en niet met wapens. Het heeft eeuwen geduurd voor men zover was. Dat is nu niet mogelijk. Onze genera tie moet de grootste beslissing nemen, die er ooit op deze aarde genomen is: wij moeten beslissen of er in de toekomst nog menselijke wezens zullen bestaan of niet. Dat is de allesoverheersende kwestie van onze tijd. Eén oplossing Er is maar één oplossing: een wereld- autoriteit,die over zulk een macht beschikt, dat geen natie of groep van naties ooit de minste kans zou hebben aan een andere natie, al is die nog zo klein, iets op te leggen, waartoe deze niet bereid is. Bestaat zulk een autoriteit, dan kunnen alle kwes ties door overleg worden oogelost. Dan zal tevens blijken hoe diezelfde wetenschap die zo gevaarlijke machten heeft ontketend, ook de weg heeft geooend voor de gehele mensheid om een dusdanige mate van wel vaart, voorspoed en beschaving te bereiken, dat de wereld nooit een dergelijke geluk kige periode zal hebben gekend. De woorden van de 83-jarige Engelse geleerde wenden met grote spanning aan gehoord: hij werd met een stormachtig applaus beloond en de toehoorders, zoveel landen en volkeren vertegenwoordigend, bleven diep onder de indruk napraten over wat ze hadden gehoord. Terecht zeide de voorzitter, Lord Stansgate, dat nooit te voren bij een samenkomst van de inter parlementaire unie iets van zo ingrijpende betekenis was voorgevallen. ADVERTENTIE BARIEDORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48. A DAM - TEL 717162 Lederen Damesjasjes ƒ98.50 J ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD (Van onze correspondent in Djakarta) Heden begint voor het landgerecht in Djakarta een nieuw proces tegen Neder landers, namelijk tegen drs. I. A.M.Schmut- zer, 30. jaar, directeur van de onderneming Bandjarnegara te Tasikmalaja, en E. Ver- steegli, 53 jaar, administrateur van dezelf de onderneming. De derde verdachte is een Indonesiër van Nederlandse herkomst J. Caton, 42 jaar, employé op de onderneming. Zij werden gearresteerd op 22 Januari 1954. Zij worden er van beschuldigd aan een groep van de opstandige Darul Islam geld en goederen te hebben gegeven. De goede ren zouden hebben bestaan uit rijst, kogels, batterijen, papier, een schrijfmachine, kle ren, een bril en een horloge. Op dergelijke steun aan de Darul Islam staat als maxi mum de doodstraf. De verdachten verdedigen zich door te zeggen dat de verstrekking van rijst is ge schied met medeweten van de militaire commandant in het betrokken gebied, en wel als afkoopsom, aangezien de strijd krachten door de te geringe omvang niet in staat waren beschei-ming te verlenen. De verdachten hielden de autoriteiten op de hoogte van de sterkte der Darul Islam- benden Verdediger van de eerstgenoemde twee verdachten is mr. Bouman, terwijl mr. Ra- zak Caton zal verdedigen. Misschien zullen de verdedigers niet verschijnen omdat nog geen antwoord is ontvangen op de brief aan de minister van Justitie waarin een garantie werd gevraagd inzake vrijheid van optreden bij de verdediging. Leiden. Rijks universiteit: candidaats- examens A wis- en natuurkunde J. Koolho ven te Wassenaar; candidaatsexamen F wis- en natuurkunde de dames A. Wijnand te Leiden. A. Bovens te Den Haag en de heren R. M. Ulmann te Wassenaar en P. J. Napjus te Leiden; candidaatsexamen K wis- en natuurkunde mej. R. Giel te Den Haag en de heren W. van Ravesteyn te Leiden en J. K. Smelik te Oegstgeest: doctoraal examen biologie mevr. M. P. M. Herrmann—Erlee te Ben Haag: doctoraal examen physische che mie P. J. M. Bik te Leiden; doctoraal examen natuurkunde F. J. Hooftman te Leiden. Het gerechtshof te 's Gravenliage heeft een zaak behandeld tegen een Deense re derij, die in eerste instantie door de Rot terdamse rechtbank was veroordeeld tot een boete van bijna f 7000, omdat op 3 April van het vorig jaar op een van haar te Rot terdam gemeerd liggende schepen de ver zegeling van de sigarettenbcrgplaats was verbroken en bijna 100.000 accijnsvrije siga retten clandestien aan wal waren gebracht. De rijksadvocaat vorderde voor het ver breken van de verzegeling f 300 boete en voor het ongeoorloofde lossen van de siga retten een boete van f 13.495, zijnde het dubbele van het bedrag dat aan accijns was ontdoken. Op 4 Mei zal het hof arrest wijzen. Ned. Hcrv. Kerk Bedankt voor Ede J. de Lange te Nun- speet: voor Gorinchem J. W. de Bruyn te Harderwijk; voor Hoogeveen H. A. Labrie te Den Ham (Ov.); voor Putten J. Wie- man te Oudewater; voor St. Maartensdijk J. v. d. Haar te Wad&inxveen. Geref. Kerken Bedankt voor Leeuwarden (7e pred.pl.) II. B. Weyland te Hasselt. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Kantens D. K. Smit, cand le Kommerzijl. Clir. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen H. C. v. d. Ent te Werkendam. Bedankt voor Enschedé-Oost B. Bijle- veld, te Noordeloos. RECTIFICATIE In een telegram van PIA uit Djakarta hebben wij gisteren gemeld dat 500 dessa- bewoners om het leven zijn gekomen bij een aardverschuiving te Bondowoso in Midden-Java. Waarschijnlijk is Wonosobo in Midden-Java bedoeld. Bondowoso ligt in Oost-Java. Op de hoek Langeweg-Zwolseweg-Van Hasseltlaan te Apeldoorn is de 47-jarige technisch hoofdambtenaar B. H. uit Apel doorn bij een autobotsing dodelijk ver ongelukt. De heer H. reed als passagier mee in de auto van de heer B. J. V., die geen voorrang verleende aan een militaire vrachtwagen, bestuurd door de militair J. B. uit de legerplaats 't Harde bij Olde- broek. Beide chauffeurs liepen slechts lichte verwondingen op. De heer H., die ernstig gewond werd, overleed later in het Juliana- ziékenhuis. Hij laat een gezin met 7 kin deren achter. Het Nederlands Hervormd Kapelkoor geeft op Woensdag 27 April ter gelegen heid van het twaalf en een half jarig be staan een jubileum-concert in de Neder lands Hervormde Kerk te Santpoort. Aan het uitgebreide programma wordt mede werking verleend door mej. Anneke Dan- nijs, sopraan en de heer Albert de Groot, orgel en vleugel. Het concert zal onder leiding staan van de dirigent H. Joh. de Haas. Elfregi-groepen Op de landelijke leidersbijeenkomst van de Elfregi (Doopsgezinde) padvinders- groepen, die Vrijdagavond in Zaandam zal wordengehouden, zal ds. S. Kranenburg, Hervoi-md predikant in algemene dienst, en hoofdkwartierscommissaris voor geeste lijke vorming van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" de verkenners leider. hopman PI. P. H. Plevier, te Haar lem, installeren als assistent-hoofdkwar tierscommissaris van de N.P.V. Op de bij eenkomst zal ook worden gesproken door de oud-Haarlemmer, de Doopsgezind pre diken; ds. H. Luikinga, te Zaandam. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, hoe de brand bij de vis- conscrvenfabriek „Flamingo" te Vlaardin- gen is ontstaan. Om ongeveer halfzeven zijn enkele jeugdige arbeiders aan het stoei en geweest bij de kleedlokalen, die op de emballagezolder van het bedrijf zijn gele gen. De 18-jarige M. P. R. uit Maassluis is daarbij met een brandende sigaret in de hand in een tapel oud papier gevallen, waardoor het vuur van die sigaret afviel. De jongelui hebben toen nog even naar dat gevallen vuur gezocht, maar het zoeken al te gauw gestaakt toen ze het niet vonden. Ze zijn daarop naar huis gegaan, terwjjl het vuur doorsmeulde. De heer II. J. van Balen, hoofd-directeur van de A.N.W.B., die op 1 Mei het feit herdenkt, dat hij 25jaar directeur van de Bond is. 61. „Dag meneer Enrico", zei Panda, „ik moet nu afscheid van u nemen. Ik kan niet mooi genoeg zingen, om met u op te treden". „Mijn beste wensen vergezellen je, Panda", zei Enrico, Panda warm de hand schuddend. „En nog wel bedankt voor je hulp bij het zoeken naar de schat". „Vindt u het niet jammer, dat we geen schat hebben gevonden?", vroeg Panda. „Ik heb WEL een schat gevonden", antwoordde Enrico stralend, „ik heb succes gevonden, en dat is de grootste schat, die een artist zich kan wensen. Nu kan ik met mijn meesterzangers weer op verovering uit trekken". „Verovering?", herhaalde Panda verschrikt, „wilt u nu toch weer met zee roven beginnen?" „Welnee", lachte Enrico, „we gaan geen schepen veroveren, maar publiek! Con brio! We zullen voor ze zin gen, tot ze in tranen baden!" „Veel succes dan", zei Panda. „En nu ga IK proberen, of ik ergens een baantje kan veroveren" En nog eens voor het laatst naar Enrico wuivend, ging hij op stap. EINDE. Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier heelt Woensdag de gemeente besturen uit het district der Kamer te Alk maar bijeen geroepen, teneinde te geraken tot de oprichting van een industriecom missie voor Hollands Noorderkwartier. In zijn openingswoord verklaarde de voor zitter der Kamer, de heer J. F. Blansch, dat de Kamer, zulks in tegenstelling met diegenen die van mening zijn dat Hollands Noorderkwartier een oase van landelijke rust moet blijven waar het goed is te wonen en dat deze rust niet verstoord mag wor den door industrialisatie met alle gevolgen van dien, het zich als een dure plicht rekent de industrie in dit gewest te bevor deren. Hij wees er op dat de Provinciale Planologische Dienst een zekere garantie heeft gegeven dat bepaalde woon- en recreatiegebieden vrij zullen blijven van industrievestiging, doch achtte industriali satie voor het overige gebied geboden, om dat anders dit gebied leeggezogen dreigt te worden door de grote industriële centra van Zaanstreek en IJmond. Aan het scheppen van het thans nog ontbrekende industriële klimaat dient een sociografisch onderzoek vooraf te gaan. Daarom stelt de Kamer van Koophandel zich voor een industrie- commissie in het leven te roepen. Nadat mr. E. Foppes, directeur van het Econo- nusch-Technologisch Instituut voor Fries land een inleiding had gehouden over de ervaringen, opgedaan door het Industrie schap Oostelijk Friesland, volgde een ge- dachtenwisseling, welke resulteerde in de vorming van een studiecommissie die de diverse mogelijkheden van industrialisatie zal onderzoeken. Dit onderzoek zal even tueel leiden tot vorming van een definitieve industriecommissie. ADVERTENTIE De twee millioenste radiotoestelbezitter is dezer dagen bij de dienst luistervergun ningen geregistreerd. Het is de heer A. K. Henzen, Boslandweg 18, Rhenen. Op 22 April zal hem namens de Nederlandse Radio-unie een radiotoestel worden aan geboden. Dat wordt dan het 2.000.001ste toestel. In het afgelopen jaar hebben over de ge hele wereld meer dan 70.000 jongeren deel genomen aan 1859 internationale vrijwil lige werkkampen. Dit blijkt uit een ver slag, dat is gepubliceerd door de „Unesco Coordination Committee for International Volutary Workcamps". In de zomer van dit jaar zullen ook in Nederland drie van deze kampen worden gehouden en wel te Anna Paulowna (15 Juli2 Aug.), Rockanje (122 Augus tus) en Doorn (20 Augustus tot 2 Septem ber). Deelnemers tussen 18 en 25 jaar zul len zich bezighouden met het binnenha len van de oogst, aanplant in de duinen en het aanleggen van een sportveld. De organisatie berust bij de stichting Internationale Werkkampen, waarvan de administratie is ondergebracht bij het Unesco Centrum Nederland, Keizers gracht 392, Amsterdam. Keuken. Als ex-koning Faroek van Egypte werk zoekt, dan kan hij dat in Columbia vinden. Een Columbiaanse fabrikant van keuken-kasten, Rodol'fo Isaza Sier. ra, heeft aangeboden Faroek als direc teur van een van zijn fabrieken m dienst te nemen tegen een salaris van 5000 dollar per maand. Maar Faroek zou voor Sierra lezingen moeten hou den. Over keukenkasten waarschijnlijk. Encyclopaedic. Binnenkort zal in de Sovjet-Unie een nieuwe medische en cyclopaedic verschijnen ter vervanging van de thans gangbare, die uit 1936 dateert. De nieuwe encyclopaedic (op laag 75.000 exemplaren) zal uit 35 delen bestaan. De redactie berust in handen van professor A. Bakoenine. Angst. Woensdag zijn in de Griekse haven stad Volos, die Dinsdag werd getroffen door een aardbeving, de gehele dag aardschokken gevoeld. De angstige be volking heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. Vredeszegel. De Amerikaanse directeur- generaal der posterijen Arthur Sum- merfield heeft het plan een speciale postzegel te doen uitgeven ter ere van president Eisenhower's „Vredes-atoom- cnergie"-project. Verhoogd. De Nobelprijzen zullen dit jaar 190.214 kronen bedragen in plaats van 181.646 kronen, zo is te Stockholm be kend gemaakt. Plekken. In Osaka (Japan) wordt een onderzoek ingesteld naar een geheim zinnige regenbui, die op daken en auto's witte plekken achterliet. Het vermoeden bestaat, dat tijdens de bui radio-actieve regen, een gevolg van de Amerikaanse atoomproeven in Nevada is gevallen. Onwettig. Het Deense parlement heeft met 93 tegen 74 stemmen een wetsont werp aangenomen, waarbij de staking en de daarop volgende uitsluiting van 70.000 boerenarbeiders onwettig worden verklaard. De eis van de arbeiders tot een werkdag van acht uur in de zomer zal aan arbitrage worden onderworpen, De vakvereniging heeft haar leden ver zocht het werk te hervatten. Voor het wetsontwerp stemden socialisten, radi calen en de partij voor belastinghervor ming. Tegen waren communisten, con servatieven en de boerenpartij. Grafsteen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Lenin's geboorte op 22 April 1870 heeft radio-Moskou een op name van een rede van Lenin uitge zonden. Lenin, die duidelijk verstaan baar was, waarschuwde de Russen, dat de „kapitalisten in Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten de Tsaristen steunen bij hun pogingen om de nieuwe revolutie omver te werpen". Een paar dagen geleden heeft radio- Moskou ook al een rede van Lenin uit gezonden. Hervormer. Zeven Russische geleerden hebben in de Pravda de nagedachtenis van prof. Einstein geëerd als „een der grondleggers van de moderne natuur kunde". Van ziin relativiteitstheorie wordt gezegd dat de „betekenis ervan moeilijk te overschatten valt, vooral in de ontwikkeling van de atoom- en kern- physica". Lenin rangschikte Iïtnstein onder de „hervormers van de natuur wetenschappen", een denker die in hoog aanzien stond bij de gehele wetenschap pelijke wereld en de gehele progressie ve mensheid. AA-zegel. De Indonesische P.T.T. heeft ter gelegenheid van de Afro-Azië-conferen- tie een herdenkingszegel uitgegeven die een globe vertoont met de gebiedsdelen Azië en Afrika en mensen die duiven loslaten als symbool van de wereld vrede. De zegels worden uitgegeven in de prijzen van 15 cent (grijs), 35 cent (bruin), 59 cent (rood) en 75 cent (groen). Het ontwerp is van premier mr. Ali Sastroamidjojo. De tekening van de kunstenaars Kurnia en Kok te Ban dung. Protest. Tsjech oslowak ij e heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen „voortdurende vijandige draden", zoals „schending van het luchtruim, het zen den van saboteurs, het vermoorden van Tsjechische onderdanen, grensinciden ten en veelvuldige bemoeiing met de binnenlandse politiek van Tsjechoslo wakije". Millioenen dollars worden be steed om onrust in Tsjechoslowakije te verwekken, onder meer door het op laten van ballonnen met vlugschriften. Tsjechoslowakije vraagt tenslotte de uitlevering van drie misdadigers, die nu in het Amerikaanse leger dienen. ADVERTENTIE v ra gen r OUDEREN onder ons zullen zich wel licht herinneren dat in oudere boeken de vreemde woorden vaak cursief werden ge drukt, als wilde de schrijver daarmee te kennen geven dat hij zeer welbewust hij andere talen leentjebuur had gespeeld. De gewoonte komen we bij Engelse schrijvers nog herhaaldelijk tegen. Er waren vroeger echter ook schrijvers die de gemene en platte woorden uit de spreek taal cursief lieten zetten, waar door duidelijk tot uitdrukking werd gebracht dat het gewaar merkte woord werkelijk niet tot de gewone woordkeus van de schrijver behoorde. De cur sieve letter was eigenlijk een soort excuus in de zin van: „Waarde lezer, hier staat een in-gemeen woord, dat de schrijver zelf heus nooit zal gebruiken, maar de platte sujetten in zijn boek bezigen nu eenmaal deze lelijke woorden, die we tegen onze zin moeten weergeven. De schrijver zelf gaat vrij uit, denkt u daaraan!" Een dergelijke voorzorg werd ook geno men bij het samenstellen van een woor denboek dat in het begin van de 18e eeuw verscheen. Hierin waren alle woorden en uitdrukkingen die in die tijd golden als onbehoorlijk of als niet passend in be schaafd gezelschap, met een sterretje aan getekend. Dit loffelijke streven van de sa menstellers is hoogst leerzaam. Wellicht minder voor hun tijdgenoten, dan voor ons Immers, we moeten uit de gewaarmerkte woorden en uitdrukkingen opmaken, dat iemand die zich volgens onze begrippen i7i zeer normale en gangbare termen uit drukt, in een gezelschap van dames en heren uit de 18de eeuw een hoogst pijn lijk figuur zou hebben geslagen. Want hij zou dingen zeggen die in die lijd voor zeer ongepast en vulgair werden aangezien. Wie momenteel woorden gebruikt als meesmuilen, onthutst, hunkeren en onver laat, zal ongetwijfeld wor den aangezien voor een aan steller die opzettelijk deftige woorden gebruikt om zijn gezelschap te imponeren. Dit is deftige taal die nog wel in geschriften wordt gebe zigd, maar in het normale ge sprek niet meer thuis hoort. In het begin van de 18de eeuw golden deze woorden echter als plat en gemeen! Minder deftig en zeer normaal achten wij thans: dwepen, aangapen, piepjong, op de loop gaan, met horten en stoten, tranen met tuiten huilen, z'n hart ophalen, enz., maar in behoorlijk gezelschap zou men er zich destijds wel voor gewacht hebben deze woorden en uitdrukkingen in de mond te nemen omdat zij als onwelvoege- lijk werden beschouwd. Voor de mens uit de twintigste eeuw zou het dus heel moei lijk zijn zich in het gezelschap van dg 18de eeuw beschaafd te gedragen. O ja, u heeft natuurlijk wel eens de ceintuur van uw (of andermans) jas '/s slag gedraaid zien zitten? Weet u dat op die wijze een figuur met één vlak ivordt gevormd? Een hoogst merkwaardig feno meen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2