Vier jaar geëist tegen verdachte, die zijn onschuld volhoudt SMAAKT BETER DAN SHAG Agenda voor Haarlem Eis van drie jaar tegen de man in wiens huis het gestolen geld verstopt was Ongemotiveerde staking bracht niemand een stap verder Roof van f61.000 uit postauto 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Groot arbeiderstekort in Limburg Eis tegen kapitein van Regina: acht maanden ontzegging Schippervati Urker kotter veroordeeld „Kota Baroe" aan de grond en weer vlot Relativiteit Nederlandse studente bij Kassei verongelukt Koningin Juliana bij tiende landdag van UW Koningin ontving goodwill-ambassadrice 3 Chauffeur kwam veilig heidsinstructies niet na smaken: dank zij Clark Procédé EQ7 waarschuwen tegen Raad voor de Scheepvaart Londen heeft zijn kranten weer terug Raad voor de Scheepvaart DONDERDAG 21 APRIL 1955 De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag de strafzaak behandeld tegen twee Am sterdammers, die respectievelijk verdacht worden van de op 28 October gepleegde roof van een geldtrommel en een postzak uit een bestelauto van de P.T.T. te Amster dam en van de heling van het op deze wijze gestolen bedrag van ruim f 63.000. Voor de heling stond terecht de 33-jarige gedetineerde bankwerker Frans J. H., in wiens werkplaats aan de Tuinstraat de politie begin December, begraven onder de klinkervloer en verstopt in een blikken jamtrommel 51.000 gulden vond. Achter een kapstok troffen de rechercheurs bovendien 3800 gulden aan, in een koektrom mel 361 gulden en in de huiskamer van de woning van Frans nog eens f 127. Deze verdachte gaf toe, dat hij het uit de postauto geroofde geld geheeld had. De officier van justitie eiste tegen hem drie jaar gevangenisstraf. Anders stond de zaak met de tweede verdachte, de 30-jarige gedetineerde koopman Henk S., de compagnon van Frans H. Deze Henk, die aanvankelijk ontkende iets van de roof af te weten, moest in de loop van het vooronderzoek, dank zij overstelpend bewijsmateriaal, tenslotte toegeven dat hij begin December met* zijn compagnon in diens werkplaats de stapels bankbiljetten had geteld. Hij bleef echter ontkennen de diefstal zelf gepleegd te hebben. De officier van justitie noemde echter vijf aanwijzh ngen, die zijns inziens onom stotelijk aantoonden, dat niemand anders dan Henk achter op de langzaam rijdende bestelauto is gesprongen, de achterdeur met een steeksleutel heeft geopend, de trom mel en de postzak eruit heeft getrokken, daarmede van de wagen is gesprongen en vervolgens zijn buit in veiligheid heeft gebracht. Hij eiste tegen Henk wegens diefstal vier jaar gevangenisstraf. Er werden vijftien getuigen gehoord, onder wie vijf van de politie, drie van de P.T.T.een echtpaar, dat op de avond van de diefstal een man achterop de rijdende postwagen had zien springen en- drie ge vangenen, die in de cel over hun weten schap ten aanzien van de roof met elkaar gesproken hadden. Bij het verhoor van de 54-jarige chauf feur P. W. P. van de postauto en de 42- jarige bijrijder C. W. K. kwam vast te staan, dat dit tweetal de veiligheidsin structies niet in acht heeft genomen. Zij maakten omstreeks half zeven op 28 Octo ber een rit langs diverse bijkantoren en postagentschappen in Amsterdam-West. In de Van Hallstraat ontdekten zij, dat de achterdeur op een kier stond, en dat de geldtrommel en de postzak waren verdwe nen. Volgens de instructies moest deze ach terdeur steeds met een veiligheidsslot worden gesloten. Dit was echter niet ge beurd en de officier noemde dit ernstige nonchalance en verwaarlozing van de een voudigste instructies. Men heeft dan ook volkomen begrijpelijk aanvankelijk aan kwade trouw gedacht. Chauffeur en bij rijder zijn dan ook geruime tijd in voor lopige bewaring geweest, totdat kwam vast te staan dat zij met de diefstal zelf niets te maken hadden. Het andere slot op de deuren van de wagen kon met een eenvoudige steeksleu tel door iedereen worden geopend. Frons kocht een auto.... De eerste vier weken na de roof onder zocht de politie vergeefs een tachtigtal aanwijzingen welke door het publiek wa ren verstrekt. Toen maakte Frans, naar de officier onthulde, „de fout, die vele misda digers maken". De verleiding van het vele geld werd hem te machtig. Hij kocht voor 4300 gulden een auto. Het feit, dat een eenvoudige koopman uit de Jordaan plotseling een wagen gekocht had kwam de politie ter ore. Er volgde een huiszoe king, waarbij men bijna al het geroofde geld op de 4300 gulden na die Frans voor de auto had betaald, aantrof. Toen de politie Frans vroeg hoe hij aan al dat geld was gekomen zei hij dat een goede kennis, die hij Piet noemde, bij hem was gekomen met een stapel bankbiljetten, gewikkeld in krantenpapier. Deze Piet zou hem gevraagd hebben het geld voor hem te bewaren. Wie Piet was weigerde Frans echter te zeggen. Iedereen in de Jordaan wist dat Henk S. de boezemvriend was van Frans. Dus werd Henk aan de tand gevoeld. Deze hield twee maanden lang vol niets van de diefstal af te weten. Maar bij het onderzoek kwam vast te staan, dat Henk in de oorlog be kendheid verkreeg door de behendigheid, waarmede hij voedsel stal uit rijdende Duitse vrachtauto's. Met acrobatische DONDERDAG 21 April Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Chris tus, Evangeliepreek, 8 u. Dreefzicht: Buurt- ^e^mging „Garenkokerskwartier", „De zaak A-D" door de toneelvereniging „De Naam lozen", 8 uur. Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Lezing prof. dr. Hermann von Baravalle, 8.15 uur. Zuiderkapel: J. A. Bruyn, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bijzonde re avondopenstelling: verlichting met kaar sen, 20—22.30 uur. Luxor: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Zeven broers zoeken zeven meis- les', alle leeft., 7 uur. „La Poison", Haarl. Kunstgemeenschap9.15 uur. Frans Hals: ..Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „New-York op stelten", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: "Miss Sadie Thompson", 18 j., 7 en 9.15 uur. n'°i rocte schoentjes", alle leeft., 6.45 eii 9.15 uur. Roxy: „Ontsnapt van Duivels eiland", 14 jaar, 8 uur. VRIJDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: „Het lieve leven", Char lotte Kohier. 8 uur. Terrein Wagenweg: ^fcus Jos Mullens, 8 uur. Wilhelminastraat ~2: Vereniging van Spir. „Het Licht", Psy- ™c" -rie, 8.15 uur. Gedempte Oude Gracht V:.Hijbellezing, 8 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: "De baas in huis", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: "Bpook te koop", alle leeft., 8.15 uur. Frans 7 V'Yan moisje tot vrouw", 18 jaar, 2.30, 'en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magni- ncent obsession", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2'15, 7 en 9.15 uur. handigheid wist hij in die tijd achter op de rijdende auto's te springen en eruit te halen wat van zijn gading was. In de tweede plaats trof de dactylo- scopische dienst een vingerafdruk van Henk aan op de binnenzijde van het dek sel van de jambus, waarin de bankbiljet ten waren verborgen. In de derde plaats leverde een politie hond het bewijs, dat Henk de bankbil jetten in handen had gehad. De politie legde 20 sleutels in een lange rij op de vloer. Onder die sleutels was er één, die Henk in zijn zak had gehad. Men liet de hond toen aan de bankbiljetten ruiken en leidde het dier daarna langs de sleutels. Niet eenmaal, maar tienmaal pakte de hond zonder aarzeling telkens de sleutel van Henk op. Alleen moor geteld Henk gaf hierna toe, dat hij in Decem ber toevallig bij Frans in de werkplaats was gekomen, die toen bezig was bankbil jetten te tellen. „Ik zal wel even meetel len", zou Henk gezegd hebben. „Maar na een poosje ging het mij duizelen. Ik wilde er niets meer mee te maken hebben en ben naar huis gegaan", zo verklaarde hij voor de rechtbank. „Piet" was onvindbaar Over de geheimzinnige Piet, die door Frans als brenger van de bankbiljetten was genoemd, sprak Henk met geen woord. Frans had steeds gezegd, dat hij met Piet de bankbiljetten had geteld. Henk moest nu toegeven, dat hij met Frans de bank biljetten had geteld. De officier van justi tie trok daaruit de conclusie dat Piet Henk was. De recherche had in de Jor daan overal gezocht naar de geheimzinnige Piet, die volgens de verklaring van Frans zijn boezemvriend zou zijn. Nie mand kende echter een andere boezem vriend van Frans dan Henk. Dan was er tenslotte nog een aanwij zing van een 31-jarige perser, die op 28 October met zijn vrouw over de Lijn baansgracht liep toen de postauto hem voorbijreed. Toen hij omkeek zag hij een man ach terop de bumper springen. Hij besteedde er weinig aandacht aan omdat hij meende, dat de man haast had om thuis te komen en even wilde meerijden. Na in de kranten over de roof gelezen te hebben vertelde hij de politie wat hij gezien had, waarop hij geconfronteerd werd met een hele rij mannen. Eerst wees hij een rechercheur aan, maar de volgende man, die hij aanwees, was Henk. Uit al deze aanwijzingen meende de officier met zekerheid het bewijs te kun nen construeren tegen Henk. Hij achtte hem schuldig aan de roof en zei dat Henk de diefstal „met veel doorzicht, grote door tastendheid, kundige voorbereiding en een hoop lef" had uitgevoerd. Hij vond' het betreurenswaardig dat een man, die al deze kwaliteiten bezit, deze niet voor betere doeleinden aanwendt. Tenslotte kwam hij tot zijn eis van vier jaar. Verdediger: „Een gerechtelijke dwaling" De verdediger van Henk, mr. W. K. S. van Haas ter t, merkte op, dat Frans al het geld onder zich heeft gehouden. Ondanks drie huiszoekingen is bij Henk geen cent gevonden. Henk is zelfs naar het kanton gerecht gegaan om uitstel te vragen van een boete van 40, die hij nog moest be talen. Dat men dit beschouwt als een slim migheidje van Henk vond pleiter te ver gezocht. Hij wist heus wel dat het kanton gerecht niet aan de politie opgeeft dat iemand een boete van 40 heeft betaald'. Ondanks alle aanwijzingen tegen Henk achtte mr. Van Haastert zoveel twijfel aan wezig dat hij zelfs over een gerechtelijke dwaling sprak. Hij vroeg vrijspraak en de onmiddellijke invrijheidsstelling van Henk. De rechtbank willigde dit verzoek na vijf minuten raadkamer niet in. „Frans, ben ik Piet?" Henk richtte zich hierna tot zijn mede verdachte Frans. „Frans, ben ik Piet? Heb ik het geld bij je gebracht?" vroeg hij. Frans trok zijn schouders op en zuchtte. „Je weet toch zelf wie Piet is," zei hij. Henk richtte zich hierna tot de rechtbank. „Ik zit nu 4'A> maand onschuldig, edelacht bare," zei hij. „Ik ben een zware jongen, dat weet ik, maar de laatste jaren niet meer. Ik heb er een streep onder gezet en ik heb niets meer gedaan. Ik wil de dupe niet worden van iets wat ik niet gedaan heb." Voor Frans pleitte mr. K. E. Leoni. Hij meende dat een straf van drie jaar voor heling te hoog was. Naar zijn mening mocht men bij het opleggen van de straf geen rekening houden met de hoogte van het geheelde bedrag. De rechtbank zal tegen beide verdachten op 4 Mei uitspraak doen. ADVERTENTIE VIRGINIA AMERICAN HALFZWAAR ZWAAR Rol Shagret/a losser dan shag, dan smaakt Uw sigaret het best! LOUIS DOBBELMANN N. V. HOLLAND LOUIS DOBBELMANN- N.V. HOLLAND jLO'UIS 'DO'BBELMANN ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 De vraag naar arbeidskrachten heeft thans in Limburg een omvang bereikt als nooit tevoren. Het aantal openstaande aanvragen is op het einde van het eerste kwartaal van dit jaar vijf maal zo groot als het beschikbare aanbod. In vrijwel iedere bedrijfsklasse heersen personeels tekorten. Het grootst zijn deze in de mijn industrie, de bouwnijverheid en de me taal-industrie. Alleen het aanbod- van kantoor- en handelspersoneel overtreft het aantal be schikbare plaatsen. Getracht werd, eni germate in de tekorten te voorzien door het aantrekken van arbeiders uit het bui tenland en elders uit den lande. Het aan tal in Limburg werkzame Belgische grensarbeiders bijvoorbeeld is in een jaar tijds verdubbeld. Ook het vrouwelijk per soneel uit België en Duitsland is aanzien lijk toegenomen; 319 Limburgers zijn in het eerste kwartaal van dit jaar geëmi greerd. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, heeft Woensdag middag de Raad voor de Scheepvaart voor gesteld de bevoegdheid van de heer J. W. uit Gollinze (Gron.) om als kapitein op kustvaarders te varen in te trekken voor de tijd van acht maanden. Het schip, waarop kapitein W. voer, de 380 B.R.T. metende kustvaarder „Regina", is op 20 Juli van het vorige jaar kort na het ver trek uit de Finse haven Kotka omgeslagen. De bemanning en de kinderen van de eigenaar, die ook aan boord waren, zijn door de loodsboot, die nog in de buurt was, gered. De kapitein werd door de Raad voor de Scheepvaart als betrokkene gehoord. Hij vertelde, dat in Kotka een lading triplex en hardboard was ingenomen. De triplex- platen werden onderin gestouwd. Daarbo ven kwamen de platen hardboard. Op de luiken werd nog circa 50 ton hardboard geladen. De dubbele bodemtanks waren leeg en het schip kwam in geladen toe stand aan zijn merk. De kapitein zeide desgevraagd, dat hij geen kennis draagt van de theorie der stabiliteit. Hij weet ook niet, dat hard board een groter soortelijk gewicht heeft en dus zwaarder is. Hem is een onlangs uitgevaardigd voorschrift van de inspec teur-generaal voor de scheepvaart inzake het beladen van kustvaarders niet be kend. Als getuige werd de eigenaar van het schip, de heer G. R. uit Delfzijl gehoord. Hij voer als stuurman-met.-dispensatie op de „Regina" Hij vertelde, dat men hem in Kotka had medegedeeld, dat het met het oog op het stuwverlies beter was de tri plex onderin te laten, ofschoon het mis schien wel iets lichter was. Zowel de ka pitein als de eigenaar antwoordden ont kennend op de vraag van de voorzitter, mr. A. Dirkzwager, of het misschien de be doeling was geweest na het verlaten van de haven de bodemtanks gedeeltelijk te vullen. Naar de mening van de heer Metz is het niet-vullen van de bodemtanks de oor zaak van het omslaan van de „Regina" en hij stelt daarvoor de kapitein verant woordelijk. De heer Metz zei voorts, dat de scheepvaartinspectie een onderge schikte post van de eigenaar tegenover de kapitein aan boord van een schip onjuist vindt. Wat betreft het door de inspec teur-generaal uitgevaardigde voorschrift zei hij: „De vertrouwensmakelaar, door wiens bemiddeling de vracht geboekt w'erd was op de hoogte van dit voorschrift en bovendien mag men van een kapitein de normale vakbelangstelling verwachten, waardoor hij zich op de hoogte stelt van alles wat in het vak omgaat". De Raad voor de Scheepvaart zal naaer uitspraak doen. LONDEN (United Press) Na 27 da gen te hebben geduurd is de grootste sta king, die het Britse dagbladwezen ooit ge kend heeft, geëindigd. Het rumoerige leven in Fleetstreet herkrijgt geleidelijk zijn oude karakter. De nationale bond van drukkers beeft zijn leden opdracht gegeven het werk te hervatten. De ongeveer 23.000 employés die Vrijdag aanzegging van ontslag kregen, stromen Fleetstreet weer binnen. Tijdens een Woensdag gehouden verga dering hebben ook de twee bonden, waarin het onderhoudspersoneel is ondergebracht en die gisteravond nog niet tot een over eenstemming met de werkgevers waren gekomen, de leden bevolen naar het werk terug te keren. Onze corresponden in Londen meldt: De staking van bijna een maand bete kent dat 600 millioen kranten ongedrukt bleven. De „Daily Mail" begroet zijn le zers met juichende koppen. „Goede mor gen, allemaal" staat er in vette letters op de voorpagina. Thans kan worden onthuld dat tijdens de staking achter de schermen een drama tische ontwikkeling heeft plaats gehad. De minister van Arbeid, sir Walter Monckton, heeft gedreigd met aftreden, omdat het gehele zorgvuldig opgebouwde onderhan delingssysteem door de ongemotiveerde staking dreigde te bezwijken. Monckton waarschuwde dat dit tot de allérergste consequenties zou leiden, ook voor een eventuele latere socialistische minister van Arbeid. Met partij-politiek had dit niets te maken. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag schriftelijk uitspraak doende ter zake van de stranding van de motorkotter „Marijtje" UK 64 op 17 December 1954 na bij Petten de schipper gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper op vissers vaartuigen te varen te ontnemen voor de tyd van een maand, aangezien de raad van oordeel is dat deze schipper mede schuldig- is aan die stranding. Hij zou niet alle om zichtigheid hebben betracht die geboden was en hebben nagelaten het lood voortdu rend gaande te houden. Om tien minuten voor halfelf Woens dagavond is het ms. „Kota Baroe" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd ter hoogte van Maassluis aan de grond gelopen. Het schip zit vast aan de kant, maar levert geen hinder op voor de scheepvaart. Om acht minuten over één kwam de „Kota Baroe" met behulp van de sleepboot „Maas" vlot. Het schip heeft geen schade van enige betekenis opgelopen en heeft zijn reis naar Liverpool voortgezet. Men kan, bij het vernemen van de tijding dat Albert Einstein gestorven is, trach ten te begrijpen hoe belang rijk de wetenschappelijke er fenis is, die hij heeft nage laten. Doch als men dan hoort dat het slechts aan weinigen gegeven is, zijn relativiteits theorie te bevatten, geeft men die pogingen reeds op voordat men goed en wel begonnen is. Want wat slechts weinigen kunnen begrijpen, moet voor de talrijken die overblijven van te weinig belang worden geacht. Dat is al een relativi teitstheorie op zichzelf. Is niet het ganse leven en alles wat de mensen bezig houdt op de wereld, een kwestie van relativiteit? Wie honderd jaar wordt, moet stokoud heten omdat het gros der mensen eerder het bijltje erbij neerlegt. En wie sterft, heet dood omdat er nog levenden zijn. Albert Einstein is gestor ven, en dat is voor velen die het vernamen een relativiteit van het zuiverste water. Voor de geleerden en natuurvorsers is een grootheid heengegaan, die hun de weg gewezen heeft in het duistere, soms schemer achtige niemandsland van de geheimen der schepping. Voor de huisvrouw is een man ge storven, wiens foto zij om on begrijpelijke redenen zo vaak in de krant heeft gezien. Voor de politici is een persoonlijk heid heengegaan, die weigerde zich met hart en ziel in een politiek kamp te scharen en de geestelijke gesel zwaaide over alle politieke kortzichtig heden van links, rechts en midden. Voor de schooljongen stierf een naam, die in de leerboeken voorkwam en bij wiens geboortedag nu ook nog de sterfdag van buiten moet worden geleerd. Voor de familieleden van de gestor vene is een dierbare naar een andere wereld overgestapt, wiens persoonlijke eigenschap pen voor hen de herinnering aan zijn roem doen verbleken. Er zijn talrijke Einsteins gestorven in één enkele seconde. Dat is relativiteit. En van zeker niet mindere relativiteit is de gedachte, dat deze man een uitzonderlijk genie moet worden genoemd omdat zijn blik verder reikte dan die zijner tijdgenoten. Want de tijd zal komen, dat de theoi-ieën van Einstein tot eenvoudige, voor de handlig gende uitgangspunten dei- wetenschap zijn geworden en dat zij in populaire versie worden uiteengezet in de handleidingen der physica voor de middelbare school. Dan is Einstein's genie opge slorpt door de wassende vloed der massale ontwikkeling, die niet te stuiten is en onweer staanbaar stuwt naar de steeds terugwijkende hoogten der universele waarheid. Wat Einstein wist en slechts weinigen begrepen, zal dan tot een simpele trede van de ladder zijn geworden, waarop de mensheid omhoogstijgt. Dan zullen haar voeten ge- dachtenloos steunen op de geniale ontdekkingen van deze wijze, geleerde en geëerde man, zoals wij thans onbewust onze stap zetten op de geniale ontdekkingen van Newton en Pythagoras, en alles begrijpen wat zij eenmaal als uitver koren eenlingen in extase be vatten mochten. Omdat wij hem niet begrij pen, is hij een genie omdat wij de geheimen van het heel al niet kennen, lijken zij ons wonderen toe. Omdat de men sen koortsachtig willen weten wat zij niet weten, is Einstein de grootste der geleerden ge worden. Voor hem zijn de menselijke beslommeringen in een dal tot nietigheid verslon ken, omdat hij omhoogsteeg temidden van de toppen der kennis. Doch nu is hij gestor ven en hij wist niet, evenmin als wij, waarheen hij vertrok. Dat is een kwestie van rela tiviteit, wat een ander woord voor menselijke onmacht zou moeten heten. Toen Newton de zwaarte kracht ontdekte, was zijn tuinman zeer verheugd, omdat de goede man meende dat zijn meester thans in staat zou zijn het vroegtijdig afvallen dei- appelen te verhinderen. De ernstige teleurstelling van deze eenvoudige ziel werd niet weggenomen door het woord van de meester, dat ontdekken en verhinderen twee zeer verschillende be grippen moeten worden ge noemd. Doch de symboliek van deze teleurstelling hangt ook heden ten dage nog immer als een waas over de mens heid, die steeds hongerig op ziet en luistert naar grote mannen en geniale ontdekkers, zonder van hen ooit de ver lossende formule van het ge lukkige leven te mogen ver nemen. Het zou kunnen zijn dat in 1970 een belangstellende huis vrouw haar man beweegt tot een serieuze uitlegging van Einsteins theorieën, omdat zij zo gaarne over deze dingen wil kunnen meepraten als er visite is. Haar man zal haar dan moeten vertellen hoe Einstein, die in 1955 stierf, toen reeds jaren de ontdekker van zeer belangrijke natuurkundige verschijnselen kon worden ge noemd. Dat hij, in het veel omvattend kader van zijn relativiteitstheorie, de wereld geopenbaard heeft dat een lichtstraal in de ruimte af buigt wanneer zij een massa passeert. Het zou mogelijk zijn dat die simpel-denkende huis vrouw dan wrevelig vraagt, waarom daar dan nog steeds niets aan gedaan is. Want dat lijkt het eeuwige, grote en onvatbare geheim van leven en wereld te zijn en te zullen blijven: De toepassing van alles, wat grote mannen ontdekken, tot heil der mensen en hun geluk met elkander. Een toepassing die eenvoud van denken vraagt. Die tuinman met zijn appels en die huisvrouw met haar kromme lichtstraal moeten niet dommer dan Einstein en Newton worden geacht. Want tussen hen vieren speelt de relativiteit haar raadselachtig spel, dat niemand verklaren kan. Het is allemaal betrek kelijk want de gezamen lijke gedachten en daden van geleerden, huisvrouwen en tuinmannen dienen te regeren. En zij moeten het blijven doen, om de wereld te laten voortbestaan. J. L. De leiding van het Britse vakverbond, de T.U.C., was het volkomen met de minis ter eens en kwam terstond in actie, hetgeen tenslotte tot een voorlopige oplossing van het conflict heeft geleid. De staking wordt in de meeste bladen scherp veroordeeld. In het daglicht wordt gesteld dat de elec- triciens-unie door communisten wordt be heerst en dat de bond van machine-perso neel eveneens onder communistische in vloed staat. Het conflict eindigde waar het begon, namelijk met onderhandelingen over het aanbod van de werkgevers. ADVERTENTIE Een' Nederlandse studente en een Ame rikaanse militair zijn Woensdag op de grote autobahn dicht bij Kassei om het leven gekomen, toen hun wagen tegen een truck opbotste. Het Nederlandse slacht offer zou de 25-jarige Caecilia van Rader uit Amsterdam zijn. De naam van de Ame rikaanse soldaat werd nog niet bekend ge maakt, daar de Amerikaanse autoriteiten eerst zijn familie op de hoogte willen stellen. Volgens de Duitse politie is de Ameri kaan Dinsdagavond uit Frankfort naar Amsterdam gereden om daar de studente op te halen. Men neemt aan, dat de mi litair door de lange rit door de slaap over mand is 'geworden, waarna hij op de ach terzijde van de truck inreed. De v/agen van de militair was pas de avond tevoren in Frankfort ingeschreven. Woensdag heeft de unie van Vrouwe lijke vrijwilligers ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een jubileum landdag gehouden. Koningin Juliana, die beschermvrouwe van de Unie is, heeft van haar belangstelling voor deze bijeenkomst doen blijken door aanwezig te zijn tijdens de feestelijke ochtendbijeenkomst. Kwart voor twaalf arriveerde de Ko ningin, vergezeld van mevrouw W. A. Re- pelaer van Driel-Van der Willigen, dame du palais. Bij de ingang werd zij begroet door de presidente van de UW mevrouw J. P. Ch. Sjollema-'s Jacob en wei-den de leden van het dagelijks bestuur aan haar voorgesteld. Nadat haar een boeket witte anjers was aangeboden, begaf de Ko ningin zich, luide toegejuicht door de ruim 1200 aanwezigen in de zaal, zich naar haar plaats op de voorste rij. De Koningin, gebruind door de zon, was gekleed in een pauw-blauwe japon, over haar schouders een bruine bondstolazij droeg roest-bruine handschoenen, een bruin lederen tas en dito kleur schoenen en op het hoofd'com pleteerde een licht blauw kapje haar toiiet. Nadat wethouder mr. A. de Roos na mens de burgemeester van Amsterdam ge sproken had. las de secretaresse, mej. dr. W. A. Lub enkele delen voer uit het jaar verslag, over 1954, waarin zij het vele werk noemde, dat door de UW is ver richt. Behalve de bejaardenzorg heeft cie Unie ook aandeel op vele terreinen in de practische sociale hulpverlening. De lan delijke kas, die vrijwel uitgeput was, is dit jaar met een bijdrage van 8092 gul den kunnen worden aangevuld. Koningin Juliana ontving Woensdag op het paleis Soestdijk mevrouw Robert H. Balwin, „goodwilf-ambassadrice van de Amerikaanse „Women's Naitonal Republi can Club". Zij maakt als vertegenwoordig ster van deze vrouwenorganisatie met haar echtgenoot een reis door het Midden-Oos ten en West-Europa. Mevrouw Balwin, die tevens directrice is van „The greater New York Chapter of the American National Theatre and Academy",' overhandigde de koningin de médaille, die geslagen werd ter gelegenheid van de inau guratie van president Eisenhower.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5