Onderzoek wordt ingesteld naar plaatsing houten schoollokalen in de Hertenkamp Vrachtrijder en veekoper voor politierechter wegens heling RAAD BLOEMENDAAL Haarlemmermeer Zandvoort Vijfhuizen Lisse Attractief programma voor 5-Mei viering Haarlemmerliede Frauduleuze grindtransacties Reorganisatie omgeving Kleverpark VRIJDAG 22 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Subsidies beschikbaar aan Stichting 1940-'45 en NJG Wethoudster mejuffrouw dr. N o 11 e be Morgen wandeltocht van Politie Bloemendaal Ouderavond Julianaschool Georgette Hagedoorn op 28 April te Zandvoort Viering Koninginnedag Burgerlijke Stand van Heemstede Viering eeuwfeest Bevolkings-onderzoek Laatste verkeerscursus „Veilig Brommen" Eisen van twee en vier maanden Nieuwe wegindelingen Dode door gasverstikking Scheepvaart Dat Bloemendaal gebrek heeft aan grohd waar gebouwd k^an worden is bekend. Thans doét zich het feit voor, dat men niet weet, waar gedurende enkele jaren acht houten noodlókalen voor het Christelijk lager onderwijs geplaatst moeten worden. B. en W. hadden aanvankelijk gedacht een gedeelte van het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan voor dat doel te bestemmen, maar de vergadering van de gemeente raad wilde Donderdagmiddag daartoe niet besluiten. Er werden door raadsleden andere plaatsen genoemd, zoals de hertenkamp, het Bloemendaalse bos bij de Saxen- burgerlaan en de Wickevoort Crommelinlaan. Het bleek, dat het college de gedachte van de hertenkamp nog de beste vond. Het zal zich nader beraden over de plaatsen en in de volgende vergadering zal het punt opnieuw aan.de orde komen. Met uitzon dering van de heer Van Holten was de vergadering van mening, dat het crediet van f 75.000 voor aankoop van vijf nieuwe en verplaatsing van drie houten lokalen ter stond beschikbaar gesteld moest worden. Behalve het aanwijzen van de plaats voor de houten lokalen, kon de raad niet tot een beslissing komen over de voorstel len, om een crediet van 1000 beschikbaar te'stellen voor vervoer van leerlingen van de St. Adelbertusschool te Bloemendaal naar Stoops Bad en om de vacantieverlof- regeling te wijzigen. Wat het eerste voor stel betreft, vroeg ir. T i r i o n (V.V.D.) welke consequenties er aan het besluit verbonden zijn voor andere scholen. Mevrouw D a 1 m e ij er (Arbeid) herin nerde er aan, dat op andere scholen de leerlingen op de fiets gaan of bij anderen op de bagagedrager zitten. Als er niet vol doende fietsen zijn, kan gebruik worden gemaakt van lijn 8. Wethoudster mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) deelde mee, dat op de begroting een be drag is uitgetrokken en dat wordt gebruikt voor Vogelenzangse leerlingen. Het was ontoereikend voor de Sint Adelbertusschool en daarom is een crediet gevraagd. In het belang van de kinderen is het bedrag no dig. De Adelbertusschool ligt op die in Vogelenzang na het verst van Stoops Bad. Het aantal fietsen is onvoldoende. Of andere scholen ook per bus zullen gaan, is niet te zeggen. Nadat. mr. Vliegen (Arbeid) had aan gedrongen op een nader onderzoek, werd het voorstel aangehouden. In het Georganiseerd Overleg zal het punt over de wijziging van tie vacantie- regeling van het gemeentepersoneel behan deld worden, alvorens de raad een beslis sing zal nemen. Subsidie NJG De raad besloot bij de behandeling van de begroting in Januari wel een subsidie te verlenen aan het district Haarlem van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap ten behoeve van in Bloemendaal woonachtige leden, maar niet een toeslag voor het al gemene wenk. Het bestuur van het district had een verzoek ingediend om de toeslag' alsnog te verlenen. B. en W. stelden voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Op voorstel van mr. Vliegen besloot de raad mét 15 tegen 2 stemmen (de heren Van Geluk en mr. Hijszeter stemden tégen) de toeslag wel te verlenen voor 1955. Naar het verlenen van bijdragen door andere instanties zal een onderzoek worden inge steld. Stichting 1940—1945 Hoewel B. en W. sympathiek staan tegen over het werk der Stichting 1940-1945 stel den zij toch voor afwijzend te" beschikken op het verzoek een subsidie van vijf cent per inwoner te verlenen. De heer Lagendijk (A.R.) hield een pleidooi ten gunste van de stichting. De burgerij van Bloemendaal draagt goed bij 4200 per jaar door 700 leden) en een ieder juicht het werk toe. Spreker stelde voor 1000 beschikbaar te stellen. Mr. Vliegen steunde het voorstel en merkte op, dat de bevolking ook voldoende bijdraagt. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) zeide sympathie te hebben voor de stichting, maar toch te zullen tegen stemmen. Het rijk dient te zorgen voor de nagelaten be trekkingen van de oorlogsslachtoffers en niet de gemeenten en de particulieren. Het is prijzenswaard dat de stichting het werk van het rijk doet. De heren Smidt van Gelder (V.V. D.) en P i n x t e r (K.V.P.) waren het met de heer Van Geluk eens: de heer Pinxter zal toch vóór het voorstel stemmen. Met 14 tegen 3 stemmen nam de raad het voorstel van de heer Lagendijk aan. B evrijdingsdag Bij het voorstel van B. en W. tot het ver lenen van garantie voor het openluchtspel op de Bevrijdingsdag, deelde wethouder mr. H ij s z e 1 e r A.R.) op een vraag van mevrouw Poulus-Baam (V.V.D.) mee, dat aan gesteunden een extra-bijdrage zal wor den uitgekeerd. Houten schoollokal Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gevoerd over het voorstel tot aankoop en verplaatsen van houten noodlokalen, maar speciaal over de plaats. De heer Van Holten (V.V.D.) had begrip voor het feit, dat het benauwend is een plaats aan te wijzen; hij betreurde het, dat er gedacht is aan het sportveld aan de Zomerzorgerlaan. Waarom duurt het zo lang, dat begonnen wordt aan de bouw van een Christelijke Ulo-school aan de Rijner- weg? Wie houdt de bouw tegen, waardoor de gemeente extra-bijdragen moet ver lenen? De heer Daams (V.V.D.) vroeg of er een leerlingenstop van niet-Bloemendalers ingevoerd kon worden. Kunnen er geen gronden van particulieren gehuurd wor den, zoals bij De Rijp of bij Wildhoef? Mr. Vliegen noemde als nlaatseq de omgeving van de Wickevoort Crommeiin- laan en het gedeelte van het bos bij de school der Bloemendaalse Schoolvereniging. In het bijzonder beval hij laatstgenoemde plaats aan; de leerlingen kunnen eventueel in het bos spelen. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) beval de hertenkamp aan; het is immers een tijdelijke oplossing. Enkele raadsleden: ,.De herten kun nen tijdelijk worden ondergebracht in de dierentuin van de familie Speel." Mevrouw D a 1 m e y e r „Wat een „speeT'se gedachte." De v o o r i tK.t e r. burgemeester d** Peereboom Voller: „Het college heeft reed" heel wat over dierenliefde moeten horen. Wij zijn in ieder geval dankbaar voor de suggestie, die het overwegen waard is". antwoordde de opmerkingen over het aan tal leerlingen en de bouw van de Christe lijke ULO. Er zijn in de hogere klassen leerlingen, dde buiten de gemeente wonen. Het is niet mogelijk tegen dezen te zeggen, dat zij niet verder kunnen leren. Ook ont raadde zij een leerlingenstop voor de nieu we leerlingen. De voorzitter voegde er aan toe, dat als de gemeente zou weigeren leerlingen tot de openbare ulo toe te laten, de kinde ren de Christelijke school bezoeken. Dan zullen er nieuwe lokalen nodig zijn en de gemeente moet de kosten betalen. Mejuffrouw N o 11 e deelde mee, dat de vertraging van de bouw van een Christe lijke MULO-school te betreuren is. Het terrein is klein en het schijnt niet gemak kelijk te zijn een plan te maken, dat daarop past. Kort geleden heeft architect H. W. van Kempen een plan bij de schoonheids commissie ingediend, dat nog geen goed keuring kon verkrijgen. Dan zijn er vele instanties, die medewerking moeten ver lenen. Ir. T i r i o n „Als particulieren er niet in kunnen slagen het gebouw tot stand' te brengen, laat de gemeente het dan doen". Ir. De Vassy (Arbeid): „Ik vind het leuk om dat te horen". De voorzitter beantwoordde de vra gen over de plaats waar de lokalen even tueel gebouwd kunnen worden. Er is hier en daar een onderzoek ingesteld en de meeste plaatsen waren te klein. Er dient immers ook een speelterrein aangelegd te worden. Het college vindt het sportterrein ook niet de ideale plaats. Men dient er van overtuigd te zijn, dat het een noodoplossing is. De toestand is kritiek en op 1 Septem ber moeten de lokalen gereed zijn. De om geving van de Bloemendaalse Schoolver eniging is te klein, maar mogelijk kan de hertenkamp gebruikt worden. De raad besloot wel tot aankoop en ver plaatsing van lokalen over te gaan; naar de plaats zullen B. en W. een nader onderzoek instellen. De beslissing zal in de volgende vergadering vallen. Andere punten De raad benoemde de heer P. Dijkstra tot onderwijzer aan de Vondelschool, ver enigde zich met het voornemen van Gede puteerde Staten om de wethouderssalaris sen te verhogen; stelde een subsidie be schikbaar aan de Stichting voor Moeder- schapszorg en kinderhygiëne ten behoeve van het consultatiebureau voor zuigelingen in Aerdenhout; benoemde mejuffrouw A. M. G. Nierhoff tot lid van de adviescom missie Monumentenzorg; stelde eén crediet beschikbaar voor verbetering van de Kerk- weg en overname van de voormalige R.K. begraafplaats te Vogelenzang en keurde een voorstel goed, inzake het verlenen van reductie op waterverbruik aan de bewoners te Vogelenzang. Raadhuishouw De volgende vergadering werd bepaald op VTijdag 20 Mei; dan zal de bouw van een raadhuis weer aan de orde komen. Voor de wandeltocht die Zaterdag wordt gehouden door de Politie in Bloemendaal is zeer veel animo. Reeds hebben zich 600 wan delaars laten inschrijven. Zoals bekend is de start vanaf hötel „Vreeburg", Kerkplein 16 Bloemendaal tussen 2 en 3 uur. Voor de wandeltocht van 10 km staat deel name open vanaf 10 jaar, voor die van 25 km vanaf 14 jaar. Na beëindiging van de tocht ontvangen alle deelnemers een fraaie her innering, bestaande uit een gebruiksvoor werp. Het parcours van de 10 km is als volgt: Donkere laan, Brederodelaan, Bergweg, Ken- nemerduinen, Hoge Duin en Daalseweg, Zo merzorgerlaan, Brederodelaan, Sterreboslaan, Bos en Duinplein, Bos en Duinlaan, Rusten- burgerweg. Kerkplein. Het parcours van de 25 km is als volgt: BloemendaaL-weg, Zomerzorgerlaan, Koe pellaan, Mollaan Lage Duin en Daalseweg, Karmelweg, Midden Duin en Daalseweg, Lonbar Petrilaan, Zeeweg, bij boerderij het duingebied in tot voorbij het Duinmeer, Zee weg, Kennemerduinen naar het Kopje, Hoge Duin en Daalseweg, Zomerzorgerlaan, Brede rodelaan, Sterreboslaan, Bos en Duinplein en -laan, Rustenburgerweg, Kerkplein. Na de rüst Donkerelaan, Brederodelaan, Aelbertsbergweg, Zomerzorgerlaan. Open luchttheater door. Hoge Duin en Daalseweg, Midden Duin en Daalseweg, Parkweg, Bloe- mendaalsèweg. Kerkplein. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cecilia Catharina Maria, d. van J. P. W. Groot en M. C. C. van der Geest; Willem, z. van J. N. Kolle en C. Bo gaard; Hendrik, z. van H. Klootwijk en J. Steenkamp; Bernadette Wilhelmina, d. van P. J. van Roode en J. M. Meskers; Maria Wilhelmina, d. van H. J. Verhaar en G. M. Bon; Petrus Nicolaas Cornelis Martinus, z. van M. P. Blokker en M. 3»\ Hoogeveen; Rudolf, z. van H. van Brevoort en G. J. Burger; Nicolaas Johannes Theodorus, z. van J. C. Jongejan en If. .J. T. Haakman; Sijbrigje, d. van D. Geers en I. Diderich; Tom, z. van C. J. Meijer en A., C. Naberhuis: Hendricus, z. van L. R. den Otter en A. M. C. de Waard; Alexander Reinier Adolf, z. van A. P. van der Vlugt en A. H. Dix; .Tohan, z. van J. Schouten en R. Dekker; Martinus Willem, z. van' A. M. Schriek en H. van Tilburg: Lam- bertus Petrus Jacobus, z. van G. M. Stelder en A. A. M. Hendriks. ONDERTROUWD: W. "M. van Vastenhoven en J. W, van der Veldt; C. T. M. Groot en A. C. M. Stut; A. Kunst en G. A. Hoekstra; G. J. Brands en R. Oudekerk; A. W. de Rijk en W van der Bijl: J. Kamerman en J. Mens; N. W. Zoet en J. H. van- Oosten. GETROUWD: G. K. van Ekeren en J. B. van Melsen; F. A. Koolhaas en S. J. Bok horst: A. van der Maden en C. A. Zwetsloot; J. Vorbach c i M. A. Kroezen: .J. A. Alders en J. M. Lünnemann; K. J. Salentijn en J. M. Borst; G. Mans en F Rebel; P, J. Mar kus en S. C. Stange; A. J. M van Wissen en O. J. Robijn: .T. Leen en C. Koenen. OVERLEDEN: Jan Breure, 36 j.; Reinol- dus Arnoldus Maria Revers, 2 j.; Reinier Pleun van Sehoonderwoerd den Bezemer, 79 j., e. van A. Maris. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 10, melkkoeien 250. vette koeien 325, varekoeien 455, vette kalveren 20, nuchtere kalveren 398, vette schapen 80, weideschapen 161, vette lammeren 90, weide- lammeren 160, varkens (zeugen) 148. schram men 167. biggen 348. geiten 21. Totaal 2539. Notering: stieren (fok) f300f450. melk koeien f800f1010. vette koeien (school f2 —f2,80) varekoeien f470—f760. vaarzen f560—f800. pinken f390—f530. vette kalve ren (levend) f240f300, nuchtere kalveren (slacht) f 28f 40, nuchtere kalveren (le vend) f95f105. vette schapen f 100—f 130. vette lammeren f 100f 140, schapen met lam f145f 170, ^schapen met 2 lammeren f190 f225, zeugen (drachtig) f260schram men f65f 110, bigg f40—f55, geiten f 15—f40. Handel: voor vette kalveren, nuchtere kalveren, vette schanen en vette lammeren goed. Voor melkkoeien, vaarzen en oinken kalm. Schapen met lammeren stug. Zeugen, schrammen, biggen en geiten matig. Tbc- vriie afdeling grote aanvoer: 180. Kaasmarkt: aanvoer 14 partijen Goudse. Eerste kwaliteit f2.17 tot f2,22. Tweede kwa liteit f2,02 tot f2,08. Handel kalm. Op Woensdag 27 April zal in één der lokalen van de Julianaschool aan de Bre- derodestraat te Zandvoort een ouderavond worden gehouden. De heer W. P. Broeke- ma zal daar spreken over het onderwerp: „Onze kijk op het kind". Na afloop zal er voor de ouders gelegenheid zijn met het onderwijzend personeel over de belangen der kinderen te spreken. Het optreden van Georgette Hagedoorn op Donderdagavond 28 April in theater „Monopole" besluit de serie van tien voor stellingen, welke de stichting culturele kring ,,'t Helm" voor het seizoen 1954 1955 organiseerde. Georgette Hagedoorn, begeleid door haar pianist Pierre Verdonck, brengt dit keer een programma van moderne caba ret-liederen, alsmede volks- en cabaret liederen uit vroeger tijden. In verband met de grootse plannen voor de 5 Mei-viering, heeft het bestuur van de Oranjevereniging in overleg met het co mité „Viering Bevrijdingsdag" besloten de herdenking van de verjaardag van Ko ningin Juliana op 30 April een soberder karakter te geven, dan aanvankelijk in het voornemen lag. De aubade, de kinder spelen en het volksdansen, worden name lijk van het programma geschrapt. Aan de hoofden der scholen werd ver zocht op 30 April de leerlingen een uurtje in feeststemming in de scholen bijeen te laten komen tijdens welke bijeenkomst de filmstrip: „Nederland mijn vaderland" zal worden vertoond, welke door de Oranje vereniging werd aangeboden. Voorts zal aan de kinderen een tractatie worden verstrekt. Des middags om 1.45 uur verzamelen de leden van O.S.S. zich bij de Wilhelmina- school en marcheren daarna door het dorp naar het Raadhuisplein. Van 2 tot 3 uur leeft een gymnastiek- en volleybal-demon stratie plaats door O.S.S. De tennisclub „Zandvoort" geeft om 3 uur een Badmin- tondemonstratie gevolgd door een open lucht gymnastiekuitvoering van O.S.S. om 4 uur. Om 4.30 uur heeft er een Judo demonstratie plaats, onder leiding van de heer Nauwelaerts de Agé. Het avondpro gramma biedt enakele muzikale attracties op het Raadhuisplein, en wel achtereen volgens van 8 tot 8.30 uur: het Zandvoorts mannenkoor; om half tien de Zandvoortse muziekkapel en om 10 uur het Zand voorts gemengd koor. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Tjibbe Franke, z. van J. Zwemmer en A. Zwart; Amelia Christina Johanna, d. van W. F. van de Ven en C. Reus; Peter Willem, z. van W. F. van der Ven en C. Reus: Maria, d. van L. J. Antoni- des en T. van der Soek; Herman, z. van C. van der Klauw en G. Paap. ONDERTROUWD: C. Schaatsbergen en A. A. Paap. GEHUWD: J. .T. van den Bos en J. Kerk- rnan; H. A. F. Habraken en E. M. M. Zeg waard; C. de Leeuw en .T. M. Castien; B. ,T. .T. Zonneveld en E. J. Vleeshouwers; W. F. Borstel en G. G. van Til. OVERLEDEN: J. Stol. 61 j„ echtg. van M. Th. van Paare: K. Zwemmer, 73 j„ wed. van C. de Roode; S. Weber. 70 j„ wedn. van C. Weber: G J. van Maasbommel. 83 j., wedn. van M. W. Rikmans; A. Kerkman, 85 j.„ echtg.e. van E. Paap. GEBOREN: Catharina Maria, d. van A. A. van der Horst en A. Hoogkamer; Patricia Dominique Henriette, d. van P. J. van Bu- chem en van H. H. van der Steenhoven; Nicolaas Anthonius Maria, z. van G. A. van Leeuwen en van C. J. M. Balvert; Arnoldus Theodorus, z. van J. H. Steenkamer en van J. G. Hoogenes; Helena Adriana Maria, d. van N. A. Doodeman en van A. M. Bruin. ONDERTROUWD: W. G. Kostermans en J. M. Roozen; A. van der Lugt en J. Strijbis; J. H. Jonker en I. Rosman; R. Heidema en L. H. Boelhouwer: W. G. Groeneveld en C. A. M. Berkhout; H. de Bruin en W. M. Man- nekes; G. J. B. M. Schoots en M. A. Draijer. GETROUWD: C. A. J. Ka eer en M. H. A. Jonkers; T. P. M. van den Bos en E. R. A. Ennink; D. Schenk en A. Redeker; W. W. van Schooten en J. H. Hulsebosch; W. J. van Dijk en A. M. van Vastenhoven. OVERLEDEN: Wed. W. Faber—Drijsten, 73 j.. Raadhuisplein 6 (verbetering)F. H. J. Posthumus. 59 j., P. de Hooghstraat 32; Wed. G. Hinfelaar—Bruijn. S9 j„ Rijnstraat 45; Wed. H. HemsingWalther. 91 j., P. de Hoogstraat 2; M. M. Glerum, 74 j., J. Wage- naarlaan 28. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte ten bate van de tuberculosebestrijding heeft in Vijfhuizen en omgeving 288,07 opgebracht. Donderdagavond is het Comité Eeuw feestviering Vijfhuizen bijeen geweest ter bespreking van de plannen voor de fees telijkheden in Vijfhuizen. Deze feestelijkheden zullen zich afspelen op twee terreinen: het eigenlijke feestter rein wordt het gedeelte van de Spieringweg tussen de Vijfhuizerweg en de Zwarteweg. Hier zullen onder meer volksspelen worden gehouden. Er komt een muziektent, waar voor reeds corpsen medewerking hebben toegezegd. Sportgebeurtenissen en feesten voor de schooljeugd op het sportterrein van DSO aan de SpieringHveg staan op het program, ma. Aan de kinderfeesten neemt de schooljeugd der drie Vijfhuizense scholen deel, met uitzondering van de leerlingen van die klassen, die aan de Schipholdag deelnemen. Vooral zullen alle kinderen een wandeling met muziek door het dorp maken. Dit vindt plaats op Woensdagmid dag 6 Juli. De kleuters zullen een aparte feestmiddag krijgen. De sportevenementen zijn onder andere: 2 voetbalwedstrijden, gymnastiekdemon- straties door de beide plaatselijke vereni gingen, het verrijden van de „ronde van Vijfhuizen" op gewone rijwielen, enz. Ook de laatste dag (Zaterdag 9 Juli) zullen 's middags een goochelaar en een buik spreker optreden, een poppenkastvoorstel ling wordt gegeven en een zeepkistenrace wordt gehouden. Op de avond van die dag wordt een show gehouden, waaraan medewerking verlenen een groot muziekcorps en enkele artisten, waaronder medewerkers van de radio. Voor de tiende viering van de Bevrij dingsdag heeft het Oranje-Comité te Lisse een uitgebreid programma samengesteld, dat vele attracties biedt. Des ochtends om 8.30 uur heeft er een feestelijke mars van de schooljeugd plaats vanaf het H.B.G.- plein naar het gemeentelijke sportpark. Van 9.30 tot 11.00 uur zijn er diverse spe len in het Sportpark, waarna een tractatie volgt in de scholen. Om 9.00 uur zal een ielerwedstrijd op luxe fietsen worden gere den over een afstand van 15 kilometer, start en finish aan de Spekkelaan, waarna om 10.00 uur een wieler-criterium wordt gehouden op het parcours Spekkelaan, Loosterweg en Esselaan, over een afstand van 70 kilometer. Hieraan zullen vele pro minenten van de Kampioen, de Olympiade en de Bollenstreek deelnemen. Het start schot wordt gelost door burgem. De Graaf. Des middags marcheren om 1.45 uur de plaatselijke turn- en gymnastiekverenigin gen in een muzikale opmars naar het Sport park. 2.45 uur grote „luchtverrassing" en vervolgens om 3.00 uur de eerste helft van de voetbalwedstrijd Haarlem-combinatie" tegen de Bollenstreek. Een demonstratie judo en jiu-jitsu door de Bloemendaalse sportschool wordt gegeven om 3.30 uur, waarna om 4.00 uur de tweede helft van de voetbalwedstrijd wordt gespeeld. Ten slotte zijn er aan het eind van de middag behen digheids- en vaardigheidswedstrijden voor motoren en auto's. De dag wordt besloten met een groot avondfeest in de HOBAHO waaraan een bekend amusementsorkest en vele radio-artisten hun medewerking zul len verlenen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis Johannes Franciscus, z. van C. van Schoten en M. L. Freriks; Cornelis Matheus Johannes, z. van J. C. Meijer en M. C. v. d. Meer; Gerarda, d. van P. Pols en G. de Jong; Poulus Theodorus Johannes, z. van J. v. d. Voort en C .M. v. d. Berg; Margaretha Cornelis. d. van E. Tim mermans en K. Koelewijn; Hendrik Johannes Gerardus, z. van H. J. Slobbe en A. C. Baak; Petrus Johannes, z. van W. J. Diels en G. A. KIortsKcicis ONDERTROUWD: G. Vermeij en W. de Vries; H. R. Smakman en M. A. v. d. Zon; J. Th. R. de Vroomen en M. A. T. Beelen; G. van Heiten en J. Ch. F. Kersbergen, P. G. Hassing en M. K. C. Turnhout. GEHUWD: H. D. Klimkenberg en M. P. van Steijn, N. L. Turenhout en A. G. van Oosten; N. W. Warmerdam en J. M. Noor- dermeer; J. A. van Deenen en J. H. Meskers. OVERLEDEN: Anna van Seggelen, wed. van C. Onderwater, 80 j. Dezer dagen zijn de uitnodigingen voor deelneming aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose in de gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude thuisbezorgd. Het onderzoek wordt gehouden: te Halfweg: zaal Cornelissen op Dinsdag 26 April van 12 tot 20.30 uur, Woensdag 27 April van 9 tot 20.30 uur, Donderdag 28 April van 9 tot 12 uur te Zuid-Schalkwijk: gebouw Cedona op Donderdag 28 April van 15 tot 20.30 uur; te Spaarnwoude: Verenigingsgebouw op Vrijdag 29 April van 12 tot 20.30 uur; op Ruijgoord: zaal Van Stijn op Maandag 2 Mei van 12 tot 20.30 uur. De leerlingen van de lagere scholen te Halfweg, Ruijgoord en Haarlemmerliede zullen in schoolverband aan het onderzoek deelnemen. De ouders worden daarom ver zocht de kaarten voor de kinderen naar de school mee te geven. Kinderen, geboren in 1949 of eerder, die niet in de gemeente op school gaan, wor den op het tijdstip verwacht, dat op hun kaart is aangegeven. Om de kosten van het onderzoek zo laag mogelijk te houden wordt ieder verzocht voor zich en eventueel voor zijn deelnemen de gezinsleden in het onderzoeklokaal een bijdrage te betalen. De totale kosten voor ieder onderzoek bedragen f 1.25, waarvan reeds een kwartje werd betaald. Aangezien deze vorm van tuberculosebestrijding niet alleen individueel maar ook voor de ge meenschap onschatbare waarde heeft, wordt iedereen, ook degene die de gulden voor de röntgenfoto niet kan of bezwaarlijk kan missen, onderzocht. De laatste der verkeerscursussen, welke onder leiding staan van de oud-adjudant der politie, de heer J. van Zijl, georgani seerd door de Haarlemse bromfietsclub „De Spaarnebrommers" in samenwerking met de afdeling Ilqarlem van de Vereniging Veilig Verkeer, zal op Maandag 25 April in de aula van de H.B.S. A aan de Zijlvest te Haarlem beginnen. Gezien het grote aantal deelnemers bij de vorige cursussen blijkt er nog een grote behoefte aan deze ver keerscursus, „Veilig Brommen" te bestaan. Opnieuw zijn er hedenmorgen van de grote hoop van de grintverduisteringen, die de Amsterdamse rechtbank weldra gaat berechten, kleine hoeveelheden voor de Haarlemse politierechter gevallen. Er werden twee helingszaken behandeld, achtereenvolgens tegen de vrachtrijder G. B. van L. uit de Haarlemmermeer, tegen wie twee maanden geëist werd doch die veroordeeld is tot een boete van f 100 en een maand voorwaardelijk, en tegen de veehandelaar J. J. van W., tegen wie vier maanden geëist werd. Tegen hen zal de politierechter op 29 April uitspraak doen. De vrachtrijder Van L. had in Amster dam een vracht grint van drie en halve ton voor f 20 van een chauffeur gekocht, ofschoon de gebruikelijke prijs minstens f 28 was. Hij en zijn verdediger, mr. K. Heimig, voerden aan dat het wel eens meer gebeurt, dat restanten grint bij vol tooide bouwwerken tegen een geringere dan de gebruikelijke prijs kunnen worden opgekocht, zodat de vrachtrijder geen op zet kon worden ten laste gelegd. De offi cier meende van wel en achtte het boven dien bezwarend, dat de politie hem vijf keer opnieuw heeft moeten verhoren. Hij eiste deswege twee maanden. De raads man betoogde dat Van L. niet wist dat het fout zat met deze grintlading maar daar pas later achter kwam. Hij wees er voorts op dat Van L. als vrachtrijder een uitste kende reputatie geniet. De politierechter achtte opzet-heling wel bewezen en legde een geldboete van f 100 en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand op. Van de veehandelaar Van W. werd niet duidelijk of hij zelf ladingen grint voor een der chauffeurs, de 38-jarige J. van den B., verkocht heeft of dat hij slechts zijn bemiddeling verleende. Volgens Van den B. had de veehandelaar met de boe ren afgerekend en hem slechts f 17.50 uit betaald. Volgens de veehandelaar zelf kreeg hij f 5.voor zijn bemiddeling bij grintverkopen die door Van den B. zelf geschiedden. Deze schreef ook de kwitan ties. De chauffeur had hem nooit onom wonden gezegd dat het grint van diefstal afkomstig was, maar het wel laten door schemeren. Zijn verdedigster, mr. S. Boekman, ver klaarde dat het wel vast staat dat de veehandelaar slechts voor zijn bemiddeling betaald werd. Toch kan hem in dat geval volgens de beschikbare jurisprudentie hiervoor geen straf worden opgelegd we gens heling. Hij heeft geen geld als ge schenk aangenomen maar zuiver als be loning voor zijn diensten. Zij bepleitte vrijspraak op juridische gronden en de politierechter wilde de zaak nog eens na der bezien alvorens uitspraak te doen. Voor het reorganiseren van de Klever parkweg, de Brederodestraat en de Ver- spronckweg vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een crediet van f 284.400 beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling voor de Kleverpark weg en de Brederodestraat dezelfde weg- indeliaig te maken als in de Wilhelmina- straat enkele jaren geleden tot stand is ge bracht. Dit betekent, dat de rijbaan een breedte zal krijgen van 12 meter en dat de trottoirs ongeveer vijf en halve meter breed zullen worden .De ontworpen parkeer havens zullen een breedte van 1.95 meter hebben. Wegens de aansluting aan de Delftlaan is voor de hoofdbaan aan een asfaltdek gedacht. De verbreding van de Kleverparkweg en de Brederodestraat maakt het gewenst, dat ook de rijbaan van de aansluitende Verspronckweg wordt verbreed. Aange zien een deel van de rijbaan vrijwel per manent door parkerende auto's wordt in genomen, aohten B. en '"W. het gewenst, dat ook hier parkeerhavens worden ge maakt. De hoek Verspronckweg-Sohoter- singel zal verruimd worden en ook zijn aan de Schotersingel twee parkeerhavens ontworpen. In een ziekenhuis in Den Haag is ten gevolge van gasverstikking overleden de 55-jarige weduwe M. G.L. die woonde aan de Kokosnootstfaat. De vrouw, die in valide is, had melk op het gas gezet en was daarna op bed gaan liggen en in slaap ge vallen. Toen de melk overkookte, werd de vlam gedoofd en het gas stroomde de keu ken en de aangrenzende' kamer in, waar de vrouw ter ruste lag, binnen. Een buurman, die zag dat de gordijnen bij de weduwe dicht bleven, vermoedde onraad. De G.G.D., die gewaarschuwd werd, heeft de vrouw, die toen nog leefde, naar een ziekenhuis overgebracht, maar geneeskundige hulp heeft niet meer mogen baten. Aagtedijk, 21 te Antwerpen. Amstelveen, 20 te Tela Honduras. Axeldijk, 20 te Rio de Janeiro. Altair, 20 v. Rotterdam n. Bremen. Arkeldijk, 21 Hoek v. Holland verw. n. R'dam Arnedijk, 19 Galveston. Aliiena, 21 150 m. N. Lissabon n. Antw. Alphard, 22 te Pto Alegre. Alwaki, 21 dwars Kp. Finisterre n. Rotterdam. Antonia, 21 v. Pladju n. Soerabaja. Arkeldijk, 21 te Rotterdam. Armilla, 21 v. Pladju n. Soerabaja. Akkrumdijk, 21 Rotterdam. Alioth, 21 Victoria. Amstelvaart, 21 Rotterdam. Alcyone, 21 v. Montevideo n. Santos. Aldabi, 22 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amsteidijk, 21 v. Cristobal n. Liverpool. Amstelveen, 21 v. Tela n. Carthagena. Ariadne, 21 v. Almarla n. Amsterdam. Ampenan, pass. 22 St. Maria n. Halifax. Argos, pass. 22 Casquets n. Rotterdam. Bacchus, 21 te Amsterdam. Breda, pass. 20 Vlissingen n. Hamburg. Blommersdijk, 21 v. Suez n. Aden. Bonaire, pass. 21 Azoren n. Plymouth. Boschfontein, 21 540 m. N. St. Helena. Caltex Nederland pass. 21 Varberg n. R'dam. Caltex Pernis, pass. 21 Malta n. Sidon. Corilla. 25 Curagao verw. Congostroom, pass. 21 Las Palmas n. Dakar. Caltex Leiden, 22 Sidon. Callisto, pass. 21 Azoren n. Key West. Cinulia. 21 te Rotterdam. Cistula, 21 v. Kopenhagen n. Curasao. Cottica. 21 740 m. NO. Barbados. Daphnis, pass. 21 Flores n. Londen. Drente, 21 te Antwerpen. Dongedijk, 21 v. San Francisco n. Portland O. Duivendrecht, 19 v. Montreal n. Chicago. Ena, 21 v. Rotterdam op Thames. Enggano. 20 v. Hamburg n. IJmuiden. Erinna, 22 te Saigon. Esso Amsterdam, pass. 21 Kreta n. Sidon. Friesland (SSM), pass. 21 Kp. Finisterre naar Rotterdam. Eendracht, 20 te Hamburg. Etrema, 22 Rotterdam verwacht. Guineekust, pass. 20 Las Palmas n. Le Havre. Gordias, 2 Genua. Groote Beer, 20 Quebec. Gaasterland, 21 Itajai. Garoet, 21 v. Savanna n. New Orleans. Gaasterkerk, 21 Suez. Ganycnedes. 21 v. Brighton n. Londen. Groote Kerk, 22 Shanghai. Haarlem, 20 v. Manta n. Cristobal. Haulerwijk, pass. 21 Ouessant n. Baltimore. Hector, 21 te Rotterdam. Hennes, 22 te Aantwerpen. Hilversum, 21 te Malmö Hathor, 22 Ceuta. Hersilia, 21 240 m. N. San Salvador Bahamas n. Hera, verm. 22 v. Willemstad n. Pta Cardon. llos, 20 v. Limasol n. Kiuluk. Ivoorkust, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Jupiter, 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 500 m. O. ten Z. Timor Jagersfontein, 21 v. Amsterdam n. Bremen. Java, 22 Philadelphia. Kalydon, 21 te Curagao. Koratia, 21 te Montevideo. Kota Agoeng, 22 te Colombo. Kota Baroe, pass. 21 Dungeness n. Liverpool. Katelysia, pass 22 Ouessant n. Rotterdam. Laagkerk, 20 te Madras. Leopoldskerk, verm.' 22 v. Damman n. Rastanura Linge, 22 te Dakar. Larenberg, 21 te Rotterdam. Loppersum, pass. 21 Gibraltar n. Port Talbot. Lombok, 21 v. Los Angeles n. Tjilatjap. Meerkerk, 21 Tanga. Muiderkerk, 21 v. Slngaopre n. Bangkok. Mentor, 21 Amsterdam. Myonia, 21 Abadan. Maureen, pass. 20 Kp. Finisterre n. Kaapstad. Meliskerk, 20 te Port Elizabeth. Macoma, tot ca. 10 Mei te Rotterdam. Manoeran, 21 60 m. W. Anderhalfgraadskan. Marken, 21 te Barry. Mataram, 20 Belawan. Merwede, 19 v. Houston n. Brownsville. Maas, 22 Malta. Mijdrecht, 22 Aruba. Modjokerto, 23 Suez verwacht. Port au Prince. Nieuw Amsterdam, 21 te Casablanca. Notos, 21 te Rotterdam. Noordani, 21 600 m. ZO. Kp. Race. Oberon, 20 v. Curasao n. La Guaira. Ondina, 21 te Abadan. Oranje, 21 te Amsterdam. Orestes, 21 te Amsterdam. Ootmarsum, 21 v. Savanna n. Jacksonville. Oranjestad, 21 780 m. NO. Barbados. Ouwerkerk, pass. 22 Finisterre n. Genua. Peperkust, 21 te Pointe Noire. Prins Alexander, 20 v. Port Alfred n. R'dam. Prins Willem George Fred., pass. 20 Vlissingen naar Hamburg. Prins Fred. Willem, 20 te Toronto. Prins Philips Willem, 20 te Rotterdam. Prins Willem IV, 17 te Montreal. Phrontis, 21 v. Aden n. Belawan. Poelau Laut, 20 v. Po.rt Said n. Napels. Prins Fred. Hendrik, pass. 21 Lands End n. Mon treal. Perna, pass. 21 Gibraltar n. Amsterdam. Prins Maurits, 18 v. Montreal n. Chicago. Prins Willem v. Oranje. 21 Antwerpen. Ruys, 20 v. Mauritius n. Belawan. Rijnland, 20 v. Las Palmas n. Amsterdam. Rotula, 30 Geelong verwacht. Raki, 21 v. Port Said n. Djeddah. Rotti, 2 v. Colombo n. Suez. Roepat, 22 v. Djibouti n. Belawan. Ridderkerk, 22 Antwerpen v. Marseille. Rijndam, 21 v. Southampton n. Cobh. Schiedijk, 20 v. Liverpool n. Londen. Stad Maassluis, 20 v. Narvik n. Nesport Mon. Straat Bali, 21 te Port Swettenham. Singkep, 21 v. Genua n. Port Said. Stad Alkmaar, 21 Mombasa. Stad Haarlem, 21 te Cardiff. Straat Banka, 22 te Port Swettenham. Salatiga, pass. 22 Marcus eil. n. Honolulu. Sliedrecht, pass. 21 Aden n. Mena el Ahmadi. Stad Amsterdam, 22 Antwerpen. Tabian, 20 v. New York n. Beyrouth. Telamon, 21 te Curagao. Teucer, 21' te Amsterdam. Titus, 0 e Amserdam. Triton, 21 v. Houston te New Orleans. Tero, verm. 21 v. Pto Acevedo n. Bahla Blanea. Tiba, verm. 21' v. Montevideo n. Buenos Aires. Teiresias, 21 v. Port Said n. Liverpool. Tomlhi, 22 te Sorong. Tara, 21 v Rio de Janeiro n. Antwerpen. Taria, 22 Amsterdam verwacht. Tegelberg, 22 Yokohama. Tiba, 21 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tjitjalengka, 13 Buenos Aires. Van Linschoten, 20 v. Amsterdam n. Dakar. Waal, 21 v. Le Havre n. Ordan. Willemstad, 21 520 m. W.NW. Madeira. Wonosari, 22 te Calcutta. W. Alton Jones, 21 v. Port Said n. Philadelphia. Waterman, 21 Southampton. Waterman, 22 v. Southampton n. Rotterdam. Willem Rusy, 22 Colombo. Westerdam, 21 480 m. N.NW. Fayal. IJsel, 21 te Beyrouth. Zaan, 21 te Stugsund. Zeeland (SSM), 20 v. Aalborg n. d. Tyne. Zijpenberg, pass. 20 Ouessant n. Cardiff. Zeeland (KRL)21 v. Abadan n. Bombay. Zuiderkruis, 21 40 m. ZO. Wight. KLEINE VAART Astra, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Alcetas, 21 te Rotterdam n. Piree. Appingedam, verm. 21 v. Antwerpen n. Belfast. Aco, 21 v. Rouen te Rotterdam. Ardeas, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Ary Scheffer, 21 v. Portland te Rotterdam. Atlantic, pass. 21 Kiel n. Stockholm. Audacia, verm. 22 v. Aala. Auriga. 21 v. Antwerpen n. Londen. Bernard John, verm. 21 v. Rotterdam tl. Antw. Beekbergen. 21 te Terneuzen. Binnenhaven, pass. 21 Ouessant n. Hamburg. Capri, 21 v. Antw. te Vlissingen. Confiance, 21 v. Ellemereport te Rotterdam verwacht. Casana, 21 v. Halmstad te Rotterdam. Cinderella, verm. 21 v. Antwerpen n. Le Havre. Daje Bohmer, verm. 21 v. Burriana n. Londen. Dollard, 21 Gothenburg verw. Duiveland, 21 v. Sunderland n. Amsterdam. Eibergen, 21 v. Bilbao te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 21 v. Cardiff n. Belfast. I-Ioogezand, pass. 21 Vlissingen n. Eitrlieim. Harold, 21 Kopenhagen verw. Henrica b, verm. 21 v. Newport Mon n. Birken- Hoc Vinces, verm. 2 v. Grimsby n. Rotterdam, head. Hontestroom, 21 v. Amsterdam n. Liverpool. Ida D, 21 v. Garston n. Glasgow. Kenitra, 21 v. Leixoes te Kingslynn. Lireco, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Leendert b, 21 te Dordt. Lijnbaansgracht, pass. 21 Holtenau n. Helsinki Larix, 1 9v. Gijon Mussel n. Bordeaux. Leuvehaven, 23 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Lydia (i), 21 v. Londen te Rotterdam. Lucas Bols I. 21 Glasgouw te Boulogne. Meusé, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Matthew, 21 v. Varberg'te Stockholm venv. Muphrid N. pass. 21 Vlissingen n. Aarhus. Mutatie, 18 te Avonmouth. Mies, 21 v. Newport te Rotterdam. Mado II, 21 v. Great Yarmouth te Rotterdam- Myfem, 21 te Nykoping verw. Marietje Bohmer, verm. 21 v. Kaolak n. Dakar Mypuck, 21 v. Stockholm te Rouaan verw. Mynelis, 21 te West Hartlepool. Noorderlicht, verm. 21 v. IJstad n. Rotterdam Poortvliet, verm. 21 v. Londen n. Rotterdam. Pavo, 19 v. Bayonne n. Garston. Patria, 21 te Rotterdam. Setas, 21 v. Hamburg n. Belfast. Silvretta, verm. 22 v. Rotterdam n. iMalmö. Spoorhaven, 21 Marseille verw. Tromp, pass. 21 Vlissingen n. Avonmouth. Tilly, 20 te Nantes. Teun, 21 v. Swansea te Rotterdam. Unitas, 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Vrede, 21 v. Gent n. Ballina. Vrijburgh, pass. 21 Finisterre n. Casablanca. Vindicat Atque Polit, 21 Tonnay Charente verw. Valbella, 21 v. Vlissingen n. Cherbourg. Vivo, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Westkust, pass- 21 Vlissingen n. Dulbin. Wolanda, 21 v. Kolding te Vejle. Westpolder, 21 Lissabon verw. Wickehburgh, pass. 21 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Wiebold Bohmer. 22 Dakar verwacht. Zeehaan, pass. 21 Gibraltar n. Londen. SLEEPVAART Goeree, pass. 20 Bizerta n. Rotterdam met 2 bakken. Poolzee, 20 v. Lissabon n. Spezia. Thames, 20 60 m. N. Oran. Zwarte Zee, 12 v. Ferol n. Waterweg.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11