ZE VEN DA GEN HAARLEM Oud-gemeentesecretaris Vos sprak over Heemsteedse geschiedenis VREEMDE TALEN lï INGUAPHONE Voet aan de grond Allemaal nu over de brug voor de muziek Haarlem en New York Voet van de grond ZAAGSEL KOMT ALLEN A S. ZATERDAG Lou Bandy is géén zakenman maar romantische ras-artist „Nieuw Flora" bestaat vijfentwintig jaar Locomotief Rijwielen vanaf f 150.50 Bloemendaal VRIJDAG 22 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Zondagskind onder de Nederlandse gemeenten Katholieke vrouwen naar Tegelen Ambtenaren ontvingen EHBO-getuigschriften NATIONALE! BETOGING AMBON KOMT VRIJ als U komt! riïrar tic Hont-rnstball'en in Den Haag Aanvang: half vier - Toegang vrij Burgerlijke Stand Diamanten- huwelijk Schilderachtige vinding Gouden trouw „La Poison" voor de HKG NICO tfAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel17768 Sluiting gemeentediensten Tuinverlichting bij Bloemendaals raadhuis Voorlopige resultaten bevolkingsonderzoek Bijeenkomst Zandvoorts amateurfotografen Doordat de belangstelling voor de on langs te Heemstede opgerichte R.K. Socië teit voor bejaarden nog in geen enkel op zicht aan de gestelde verwachtingen be antwoordt, tracht de leiding het bezoek te stimuleren door het organiseren van bij eenkomsten met een attractief karakter. De eerste hiervan werd Donderdagmiddag in het R.K. Jeugdhuis aan de Herenweg gehouden, waarvoor het bestuur de oud gemeentesecretaris van Heemstede, de heer jM. Vos bereid had gevonden, een aantal historische bijzonderheden over deze ge meente te komen vertellen. De heer Vos begon met Heemstede een Zondagskind onder de Nederlandse ge meenten te noemen, omdat het zo schoon temidden van bos en duin in Kennemer- land gelegen is. Het oudst bewaard geble ven historische stuk is het document van 7 September 1346, waarin door gravin Mar- garetha van Holland aan Heer Gerrit van Heemstede de hoge rechten worden ver leend. Men heeft in 1946 dit feit herdacht ter gelegenheid waarvan in het R.K. Vere nigingsgebouw een bijzonder interessante historische tentoonstelling was ingericht. Deze expositie had de oprichting van de oudheidkudige vereniging „Oud Heemstede- Bennebroek" ten gevolge, waarna men zich enige tijd beijverde voor de stichting van een oudheidskamer. Helaas is dit nog steeds een vrome wens gebleven, ofschoon de heer Vos zijn optimisme in dit opzicht niet ver loren bleek te hebben. Spreker verhaalde vervolgens, dat de Heerlijkheid Heemstede in 162Ö, met Bennebroek verenigd, werd verkocht aan Adriaan Pauw, een belang rijke figuur in onze vaderlandse geschie denis. Hij was twee maal raadspensionaris en vertegenwoordigde de zeven provinciën onder andere tijdens de vredesonderhan delingen in 1648 te Munster. Het door hem bewoonde slot werd in 1820 afgebroken; het enige wat hiervan overbleef is de monumentale brug, die in gedeelten op een terrein van Openbare Werken is opgesla gen. Ook wat deze herinnering aan het ver leden betreft sprak de heer Vos de wens uit, dat het slot, of in ieder geval de brug, nog eens in oude luister zouden worden hersteld. Uiteraard betreurde spreker het, dat Haarlem in 1927 aan Heemstede „de kip met gouden eieren" (Bosch en Vaart) door annexatie ontnomen heeft; desondanks telt de gemeente momenteel weer ruim vijfen twintig duizend inwoners en een opper vlakte van 945 ha. Het is door de eeuwen heen een geliefkoosde woonplaats van voorname families geweest, waarvan tal rijke fraaie buitenplaatsen nu nog steeds getuigenis afleggen. Enkelen daarvan zijn blijvend verbonden met beroemde namen; zoals „Huize Manpad", tot voor kort eigen dom van de familie Van Lennep, waar Jacob van Lennep zijn vermaarde roman „De roos van Dekamü" schreef en de „Hartekamp", waar de beroemde Linnaeus in 1736 lange tijd gastvrijheid genoot van een Amsterdamse burgemeester, in welke periode zijn niet minder befaamd boek „Hortus Cli'ffortianus" ontstond. Een aan tal van deze buitenplaatsen is in de loop der jaren verdwenen, of door de gemeente aangekocht en nog roemde spreker de be sluiten'van de respectievelijke gemeente raden, om in 1913 „Boschbeek" en „Groe- nendaal" en in 1948 een gedeelte van „Meer en Berg" aan te kopen en voor het publiek open te stellen. Hierdoor heeft Heemstede zich immers een waarlijk uniek recreatie oord verworven, dat vooral in de zomer maanden vanuit de verre omtrek een grote belangstelling geniet. De heer Vos memo reerde nog een aantal historische beziens waardigheden in de gemeente. Terloops wees hij hierbij nog even op het vroeger heersende gebruik, 's morgens om elf uur de kerkklok te laten luiden; bedoeld als een ver hoorbare wenk voor de Heem- steedse huismoeders uit die dagen, dat de tijd was aangebroken om een aanvang te maken met het verzorgen van het middag maal. Na de pauze vertoonde de heer Vos een interessante serie lichtbeelden, die behalve ADVERTENTIE Sê per gramofoon Het Is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in bet betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit systeem meer bekendheid te geven bevindt zich van 25 t/m 30 April op het Roemer Visserplein te Heemstede van 17 Mei t/m 4 Juni aan de Nassaulaan te Haarlem een demonstratiewagen, waarin belang stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. INSTITUUT AMSTERDAM De afdeling Heemstede van de Katholie ke Vrouwenbeweging organiseert een be zoek aan de passiespelen te Tegelen, dat is vastgesteld op Zondag 14 Augustus. De deelneemsters, die ditmaal in gezelschap kunnen zijn van haar echtgenoten, ver trekken 's morgens om zes uur vanaf het Raadhuisplein, waarna onderweg gelegen heid bestaat voor kerkbezoek. Daarna zal in Velden bij Tegelen een uitgebreide kof fiemaaltijd worden aangeboden en na af loop van het bezoek aan de passiespelen, het diner. Het gezelschap wordt dan 's nachts tegen een uur weer in Heemstede terug verwacht. Verder wordt voor de leden Dinsdag 26 April een excursie naar wasserij Peeper- korn aan de Bleekersvaartweg te Heem stede georganiseerd, waar de dames door de directie zullen worden rondgeleid. de verre historie ook het Heemstede van meer recente datum in de herinnering te rugriepen. Vooral de laatste plaatjes - de Heemsteedse Dreef zonder bebouwing, de tollen aan Zandvoortse- en Koediefslaan, de stoomtram en de oude situaties aan Binnenweg en Kerklaan - werden door ve len van dit bejaarde auditorium nog her kend. Aan het einde daarvan gewerd de heer Vos dan ook een oprecht gemeend dankwoord van de voorzitter van de afde ling, de heer Th. Lohman. In zijn korte repliek kon de heer Vos niet nalaten er even op te wijzen, dat hij in zijn kwaliteit als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden - met 62000 leden, waar van ruim 600 in Heemstede - elke afschei ding van harte betreurde. Een dergelijke versplintering van krachten kan volgens zijn mening een juiste belangenbehartiging van de bejaarden onmogelijk ten goede komen. De bedrijfszelfbescherming in Haarlem gaat, wat de gemeenteambtenai-en betreft, met sprongen vooruit, hetgeen wel bleek toen Donderdagmiddag aan een aantal EHBO-cursisten de getuigschriften werden uitgereikt na het met goed gevolg afleggen van een tentamen. Het Hoofd van de Bescherming Bevol king heeft namelijk ten behoeve van de ambtenaren in gemeentedienst een eerste hulp-cursus georganiseerd, v/elke geleid wordt door de Haarlemse arts W. C. Kors. De cursisten hebben reeds het elementaire gedeelte van achttien-maal twee lesuren achter de rug en zijn thans bezig met de diplomacursus, die in totaal zestien lesuren omvat. Het examen voor het eenheids diploma zal vermoedelijk in Mei, voor een onafhankelijk examinator plaats hebben. De dienst Bescherming Bevolking tracht daarna te bevorderen, dat de gediplomeer den zich zoveel mogelijk aansluiten bij een erkende EHBO-vereniging, omdat dit de enige manier is voor de cursisten om ook na afloop van de opleiding, een geregelde oefening te ontvangen. De volgende week begint er bovendien ADVERTENTIE in het stadhuis een elementaire reddings cursus, die onder supervisie staat van de hoofdinstructeur, de heer Kingma, en welke gegeven wordt door twee ambte naren van het stadhuis, de heren Van Kapel en Smit, die zelf een instructeurs cursus hebben gevolgd. Ook de brandweerploeg is reeds in op leiding en de ambtenaren van het stadhuis, sociale zaken, bouw- en woningtoezicht en andere gemeentediensten kunnen binnen kort, wanneer alle cursussen geëindigd zijn de bescherming dus veilig toevertrou wen aan al deze gediplomeerde mannen en vrouwen, die een groot gedeelte van hun vrije tijd opofferen om de dienst van de bedrijfszelfbescherming vlot te laten lopen. HAARLEM, 21 April 1955 GEHUWD: 21 April, M. J. Verver en C. M. Mentjox; R. Chr. van Eif en H. Kion. BEVALLEN van een zoon: 19 April, W. M. HeeremansSanders; 20. April, G. J. van Steijnde Groot; A. A. Antoriiolivan der Horst; A. J. S. A. J. Reijnders—Kelfkens; G. J. C. Goodevan Leeuwen; A. van Rijn Stam; G. H. Fisher—Roos; L. A. Hessling— Hofsté; J. J. M. CobelensFiege. BEVALLEN van een dochter: 18 April, E. M. van AgterenAntonisse; 20 April, A. Janssenvan Santen; A. C. SchrijersLem mers; J. C. ApswoudeVeraart; 21 April, Chr. J. van der Noordvan Egmond. OVERLEDEN: 19 April, A. P. J. de Groot, 80 j„ Kinderhuissingel; 20 April, A. van Ben- tem, 89 j., Dr. Leydsstraat. Op Zondag 15 Mei zal het voor de heer P. V. Loevezijn en mevrouw A. C. Loevezijn- Porre, uit de Borskistraat 3 a rood te Haarlem-Noord zestig jaar geleden zijn dat zij in hel huwelijk traden. Het diaman ten echtpaar -hoopt op Zaterdag 14 Mei dit heuglijke feit te vieren in het gebouw van een speeltuinvereniging te Haar lem-Noord, in tegenwoordig heid van negen kinderen en vierentwintig kleinkinderen. Of de ongeveer twintig achter kleinkinderen hier ook bij aan wezig kunnen zijn valt te be twijfelen. De heer en mevrouw Loeve zijn, die beiden de 84 reeds zijn gepasseerd, verheugen zich nog in een goede gezondheid. Zij verrichten de huishoude lijke werkzaamheden geheel zelfstandig, zij het hier en daar geholpen door een der kinde ren. Evenals zijn echtgenote is de heer Loevezijn in Haarlem geboren. Hij was hier 35 jaar werkzaam bij de Gemeente reinigingsdienst, waarvan hij thans ruim 27 jaar pensioen geniet. Wanneer het diaman ten echtpaar eenzelfde levens duur beschoren is als een broer van de heer Loevezijn. die binnenkort 95 jaar hoopt te worden, zal deze pensioentijd de diensttijd in duur hebben overtroffen. Lou Bandy is een romanticus, en dat was hij Dinsdag laatstleden precies 65 jaar. Hij is een romanticus en een ras-artist, en dat kan alle succes van het bedrijf Lion d'Or - waar hij sinds ander half jaar directeur van is - niet ongedaan maken. Het kan het eerder slechtsbevestigen. Het is met Lou Bandy allemaal anders gegaan, dan zoals het traditionele artistenverhaal het wil: de artist, die na jaren van succes het leven van schijn werpers en voetlichten gaat verlaten. Hij wil namelijk van zijn spaarcentjes in het zakenleven. Hij houdt het enkele jaren met moeite vol, het bedrijf loopt niet, het artistenbloed laat zich niet door het zakelijke verloochenen, en na een geweldig fail lissement keert de berooide terug naar het vak, dat zijn hart heeft. Hij keert terug op de planken en is gelukkiger dan ooit tevoren. Ja, zo gaat het in de verhaaltjes. Maar niet zo bij Bandy. Bandy's zaaif gaat goed. Was Bandy dan toch geen artist, was hij dan toch een zakenman? Bandy is een romanticus en een rasartist. Maar hij heeft ook, wat iedereen heeft die geen zakenman is en toch zaken moet doen: hij heeft de behoefte zakelijker te zijn dan de president van de Nederlandse Bank. Een troost, het lukt hem nooit! Hij denkt, dat hij zakelijker moet zijn dan iedereen, omdat hij vreest, dat iedereen zakelijker is dan hij. Wij vragen het hem op de man af: „Ben je een zakenman?" „Nee". „Voel je je artist?" Dit is een vraag, die men eigenlijk nooit mag stellen. Bijna elk antwoord is fout. Bandy maakt meteen onderscheid. Een onderscheid tussen artist als etiket op de fles en artist als inhoud van de fles (niet dat Bandy zich nu zo makkelijk met een fles laat vergelijken!) „In het eerste geval voel ik me geen artist", zegt hij, „en in het tweede geval moet jezelf het antwoord maar zoeken"! Dat zegt geen zakenman! En is het dan verwonderlijk dat Bandy zegt: „Ik sta nog geregeld op de planken, man, ik vind het heerrrrlijk". Dat is de artist. En de zakenman Bandy? Hij biedt niet een sigaret aan, we roken allebei onze eigen sigaretten. Goed, geen sigaretten, maar wel laat hij voor 20 man champagne aanrukken als het hem invalt. Bij een artist raken de uitersten elkaar nooit. Bij Bandy is het een verdienste, dat hij - zoals de Engelsen zeggen - pen- nywise and pound-foolish is, zuinig met de dubbeltjes, gul met de guldens. „Ik heb nooit gewerkt voor het geld, ik heb gewerkt voor het succes, voor de lach en als het publiek dat lachen geeft, krijg je nog geld op de koop toe". Bandy vertelt ons het verhaal van zijn leven en carrière. Als hij iets zegt, waarvan hij meent dat we het moeten opschrijven, zegt hij: „Schrijf op, je praat toch met een komiek"! Hij praat niet over „Ik deed dit en ik deed dat", maar steeds over hij, „toen ging hij", enzovoorts. Zou dat betekenen, dat Bandy afstand heeft genomen van de oude Lou en nu weer Dieben (Dieben. Ben-die, Bandy) aan het worden is? Welnee, volgende week staat hij op de planken in het Con certgebouw in Amsterdam. „Als u geen zakenman bent, hoe kan de zaak dan zo goed gaan?" „Men komt voor Bandv", zegt hij, „en niet omdat Bandy ze langs zakelijke methodes heeft aangetrokken". „Waarom ik zo jong blijf? Omdat ik veel omgang met jongeren heb naast mensen van mijn eigen leeftijd". En dan stelt hij zichzelf een vraag: „Bandy, ben je je bewust van je leeftijd" en Bandy ant woordt: „Volkomen, men is net zo oud als de jaren tellen". En dan trekt hij de lange cape om zijn schouders, zet de chapeau- claque op, neemt een drowning in de hand en gaat de barkeeper bedreigen, terwijl hij een van zijn eerste liedjes zingt: „Look out, kijk uit, de gentleman Lord Lister". Bandy zoekt nog steeds de zon op. Hij Is een jong artist. Nu bij herhaalde gelegen heden gebleken is, dat, er toch ergens feestmuziek in de Haarlemmers schuilt, is het ernstig gemis aan een goede harmonie duidelijk geworden. Wie de heerlijke rol kent, wel ke in zovele bijvoorbeeld Brabantse plaatsen de har monieën spelen, kan zich dat gemis beter voorstellen. Afge zien nog van de muziek, d'ie Haarlem zo deerlijk ontbeert, welk een groot genoegen wordt ons allen onthouden nu we niet een voorliefde voor de kleinste van het corps, of de dikste, of de hardstblazende of best marcherende kunnen koesteren. Want echt, in elk corps is altijd een blaasmuzi- kant, die uw hart zal stelen. En we hebben geen corps in Haarlem. AM we wisten, wie daar verantwoordelijk voor is, hoe zouden wij hem hekelen. Met des te meer plezier kun nen we nu de voorzitter van het Kruiswegcomité bejubelen,' die samen met die rasechte Bossenaar Van Gooi (niet droog, wel drogist) zich op schier onbegrijpelijke wijze inspant om Haarlem aan zijn Harmonie te helpen. Nu heb ben ze een stunt bedacht om het Haarlemse publiek wak ker te maken, een actie Pak- An, zoals de naam is. Ze heb ben een brug gebouwd over de Kruisweg en veertien dagen lang gaat daar muziek op ge maakt word'en. De bedoeling is dat de Haarlemmers over de brug komen met ruime har monie-giften, opdat eens die 50.000 gulden bij elkaar zul len komen, om uit die stuk of negen corpsen, die Haarlem er op bijna klandestiene wijze op na houdt, één goed-geuni- formeerd te kiezen, dat goed kan blazen, goede muziek ma ken. De heer Van der Wal wil het niet weten, maar hij hééft ooit gezegd', dat het hem tien jaar van zijn leven waard is als die harmonie er komt. In zo'n opmerking zit muziek, juist de muziek die Haarlem zo nodig heeft. Al een half jaar „zit" hij met het idee, nu „loopt" hij er voor en van warm. De „Ke- meleers" uit Maastricht brach ten hem op het idee en nu is die brug er. Vanavond bijvoor beeld spelen de „Alpenjagers" boven de Kruisweg. Laat nie mand de collectebussen over slaan, want dè ondergescho ven corpsen, die Haarlem heeft, kunnen zelf niet bekos tigen wat nodig is om een echt eigen Haarlemse harmonie te maken. Er is nu al een comité ge vormd, waarin de heer Van Willige voor Haarlems Bloei zitting heeft (we zullen hem ook eens vragen hoeveel jaar van zijn leven hij ervoor over heeft dat die harmonie er komt), de heer Tenckinck na mens Nationale Feesten en de heer Geluk, wethouder, na mens de gemeente en mr. Ten Bokkel namens het Centrum Comité. Het móét lukken. En als het lukt, dan hopen wij dat de heer Van der Wal zijn zin krijgt:'dat "het nieuwe corps geüniformeerd wordt aan de Kruisweg, want daar is het initiatief genomen, daar is met geweldig enthousiasme aan de verwezenlijking van het idee gewerkt. Maar tot zo lang: laten we die collecte goed be denken, daar zit muziek in. Onlangs kregen wij een uit nodiging van de heer G. N. Co belens om bij hem thuis, És- schilderstraat 28 rood te Haar lem, eens kennis te komen maken met wat hij zelf noemt „een ongekende verbetering op het gebied van vloeibare rubber". De heer Cobelens heeft als zelfstandig huisschilder een grote belangstelling voor alle soorten verf en lak, waarmee huizen, auto's, meubelen en wat al niet, in kleuren gezet kunnen worden. Zelfs meer dan gewone belangstelling, verklaarde hij ons en hij „lief hebbert" dan ook al sedert vele iaren in de „chemische techno- ogie". Wat nu die vloeibare rub ber betreft: deze substantie is in de praktijk reeds lang be kend en in gebruik. Maar zelfs tot in haar tot op heden uiterste graad van vloeibaar heid blijft zij dan nog een vrij dikke, stroperige massa. De heer Cobelens meent nu iets gevonden te hebben om de vloeibaarheidsgraad van rub ber, zelfs tot aan de dunheid van water, te regelen. Hij voorziet dat het nieuwe product, door hem „Coru" ge naamd, op talloze manieren verwerkt kan worden, doch voorlopig mengt hij er alleen zijn eigen verf mee. Speciaal ter verbetering van „beton- emaille" gaat hij deze zeer vloeibare rubber gebruiken. Of Verscheidene Haarlemmers is het opgevallen, dat twee van de drie bestanddelen van het feest-teken op het Houtplein - namelijk de bol en de pyramide - ook „func- tionneerden" op de wereld jaarbeurs, die in 1939 in New York gehouden is. Een lezer zond ons een herin neringslepel aan die beurs, en daarop is het „Theme- buïlding" afgebeeld. Naal den en bollen zijn steeds tekenen van feest en ruim te geweest. De Haarlemse architect Nico Andriessen heeft hen in een geheel eigen opstelling, maat, kleur en onderlinge verhouding gerangschikt tot het Hout- plein-monument. Weliswaar levert de eerste indruk een gelijkenis op. Het grote ver schil is echter, dat het New York monument niet mooi genoeg voor Haarlem zou zijn geweest! het in de praktijk voldoet zal de tijd moeten leren. De heer Cobelens is bezig octrooi aan te vragen. Een bestuurslid van de JOHEZ-gepensionneerden ves tigt onze aandacht op een gouden huwelijksfeest, dat binnenkort gevierd zal wor den. Hier volgt een deel van het schrijven: „De 4e Mei hopen onze oud-collega de heer F. C. Keerwolf en mevrouw KeerwolfKoopman de dag te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. De heer Keerwolf was letterzetter van beroep en werkte bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Hij stond daar hoog aangeschreven. Ook was hij enige jaren lid van de gemeenteraad van Haarlem en had zitting in verschillende commissies. Vele jaren was hij penningmeester van de af deling Haarlem van de Alge mene Nederlandse Typografen Bond." Er ligt zaagsel op het harde zand, dat door duizenden voetballende knapen in de loop der tijden tot een keihard vloertje gelopen is. Waar steeds 's avonds het scheme rige licht was tussen nabije straatlantaarns en onmiddel lijke duisternis van hoge bomen, branden nu felle lam pen. De lawaaierige auto's, die steeds de stilte van de Hout komen verstoren kun nen op hun hoogste toeren het geluid van directe hoempa- muziek niet overtreffen. De Wagenweg schijnt niet zo druk meer. De muziek zwelt aan en op het hoge zwarte paard rijdt tussen fluwelen gordijnen door een amazone de piste in. Er is weer Haarlemse een circus in de Hout. Zaterdagmiddag houdt de korfbalvereni ging „Nieuw Flora" een receptie ter gelegen heid van zijn 25-jarige bestaan. Nieuw Flora, dat in Mei 1930 als onder afdeling van de speeltuinvereniging „Flora" werd opgericht, heeft aanvankelijk met wis selende successen in de HKB gespeeld en promoveerde in 1936 naar de derde klasse van de KNKB, waarin het tot het jaar 1941 verbleef. Zelfs werd in het seizoen 1938/39 bijna de drempel van de tweede klasse overschreden, doch de beslissende wedstrijd tegen Togo werd toen met 43 verloren. In de oorlogsjaren bleef „Nieuw Flora" in de HKB en in 1947/48, dus na een verblijf van 7 jaren in de plaatselijke bond, promo veerde de club wederom naar de derde klasse KNKB waarin zij thans nog uitkomt. „Niew Flora" is thans een vereniging met goede toekomst, want het telt vele "jongere leden. Jammer is dat er in dit jubileum jaar degradatiezorg^n voor het eerste elftal zijn. Bekende persone" "it de vereniging zijn de heren A. J. Been J. W. Duyff en J. B. Kion, van wie laatstgenoemde enige jaren praeses van de HKB is geweest. Ter gele genheid van dit jubileum gaf de vereniging een keurig verzorgd lustrumnummer uit. Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap werd Donderdagavond in het Rembrandt- theater Sacha Guitry's film „La Poison" vertoond, waaraan wij lang geleden reecis een artikel wijdden. Het is een zeer ge waagde film, wamt zij bestraft de ondeugd allerminst, maakt integendeel de misdaad tot een vermaak wekkende aangelegenheid en balanceert op die wijze volgens de rége len der hogeschoolacrobatiek met de mo raal. Toch mag geen sterveling daarover een kwaad woord doen horen, want het is allemaal zo doorzichtig en gebeurt zo na drukkelijk, dat men er de moraal gemak kelijk uit kan trekken. (Wij doen in Neder land niets zonder moraal.) Sacha Guitry maakte er een verrukkelijk geestigeen spitsvondige film van met Michel Simon als de grote held, wiens masker zich uit stekend leent ter versiering van het beeld vlak, een scala van gevoelens en gedach ten uitdrukkend, waarop men niet raakt uitgekeken. Voor de lezers, die zich de ge schiedenis niet meer herinneren, releveren wij nog even, dat Simon in „La Poison" de geslepen echtgenoot speelt, die zijn vrouw naar het leven staat en haar uit de weg ruimt op het moment, dat zij net een beker vergif voor hem gereed heeft staan. Hij heeft tevoren een advocaat verteld, dat hij een moord heeft gepleegd en precies ge hoord welke weg hij heeft te bewandelen om niet veroordeeld te kunnen worden. Zelfverdediging is het beste motief. Als hij de moord op zijn vrouw heeft gepleegd) neemt hij de verbouwereerde advocaat in de arm en dwingt de man zijn verdediging te voeren, omdat hij immers mede schul dig is. Hij toch vertelde (in zijn onschuld) precies hoe een moord straffeloos te ple gen. Het proces verloopt zeer gunstig. De moordenaar wordt vrijgesproken. Met bloe men haalltmen hem in als hij in zijn woon stede terugkeert. Een triomfator gelijk accepteert hij breed lachend deze verwel koming. Men kan niet ontkennen, dat de moor denaar ruimschoots de gelegenheid wordt gegeven om de lachers op zijn hand te brengen, hetgeen de gewetenloosheid, die hij bij zijn handelingen aan de dag legt, liefderijk verhult: Toch is het altijd' nog heel wat beter van de schurk afstand te nemen en te lachen dan zich met hem te' vereenzelvigen en zich in zijn ziekelijk brein „in te leven", zoals met zovele „kri- minele geschiedenissen", die op de film- markt worden geworpen het geval is. Van „La Poison" houdt men die ongenoeglijke bijsmaak niet over. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Alle gemeentelijke diensten van Bloemen daal zullen op Koninginnedag 30 April en op de Bevrijdingsdag 5 Mei gesloten zijn. Er zal op deze dagen evenmin huisvuil worden op gehaald en deze dag wordt ook niet „inge haald". Voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden zal de afdeling Burgerlijke Stand van de secretarie op beide dagen ge opend zijn van half tien tot half elf. Ter gelegenheid van de bevrijdingsdag zal in de tuin van het Raadhuis een eenvoudige verlichting worden aangebracht, die op de avond van de vijfde Mei en misschien op enkele andere avonden zal worden ontstoken. De bedoeling is de verlichting aan te brengen rond de vlaggemast en enige bomengroepen. Deze week was in Vogelenzang de laatste dag van het bevolkingsonderzoek in de ge meente Bloemendaal, dat van 22 Maart af heeft geduurd. Een voorlopig resultaat van de opkomst van het aantal opgeroepen inwo ners heeft percentagesgewijs het mooiste succes voor de inwoners van wijk Bloemen daal met 90.45 Van de 849 opgeroepen inge zetenen in Vogelenzang verschenen er 764 om doorgelicht te worden, dit is 90 In de andere wijken van de gemeente waren deze getallen: Aerdenhout: 1611 personen doorge licht van de opgeroepen 2000, dit is 80.5 °/o. In Overveen kwamen de 1834 doorgelichte per sonen van de totaal 2100 op 87.33 De totale aantallen zijn: 7013 inwoners doorgelicht, opgeroepen 8049 personen. Er bestaat geen gelegenheid voor een na-door lichting. Wel is inmiddels begonnen met het maken van nieuwe foto's van hen, van wie de eerste opname mislukt was. Dit aantal is naar schatting drie procent van het totaal aantal gemaakte foto's, voor Bloemendaal dus ruim 200 personen. Onder auspiciën van de amateur fotogra fenvereniging „Zandvoort" zal de heer G. J. Kruijer uit Heemstede, in „Ons Huis" te Zandvoort op Donderdag 28 April een seri« kleurendia's vertonen uit zijn grote verzame ling van door hem gemaakte opnamen. Deze avond zal voor elke belangstellende toegan kelijk zijn.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13