Op bevrijdingsdag stijgt ballon op in het Kleverpark Haarlem moet over vijf jaar over helihaven beschikken Bij Hillegom en Lisse zijn reeds fraaie plekjes te zien Kort en bondig Twee nieuwe scholen ten Noorden van Jan Gijzenvaart: f 1.086.380.- Sabena adviseert Met COVELUX PLASTICLAK s Bollentijd breekt aan Haarlemse Postfanfare gaf een concert Nieuwe catalogus van Frans Halsmuseum Morgen komen Ronde renners door Haarlem Plan voor Haarlemse Muziekweek Afscheid ir. M. H. Maas thans op 29 April VRIJDAG 2 2 APRIL 'f9 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Deze zomer weer toeristische vluchten Haarlems gobelinatelier krijgt stichtingsvorm De Zon in Uw woning Onthulling gedenkteken te Spaarndam op 4 Mei Haarlemse inzending on E 55 kost drieduizend gulden Electrische luidinstallatie Haarlemse kerkklokken Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Aankoop huis naast terrein vroegere Jansschouwburg Examens Kosten f 37.500.- voor 30.000 stuks Verkeersongeval bij Amsterdamsevaart Bloemenmozaiek voor do Westergrachtherdenking Practische verkeersexamen begint aanstaande Maandag Interne bijeenkomst van Openbare Werken f Wanneer Haarlem in de toekomst een "kans wil maken blijvend te worden op genomen in een helicopternet, dan zal het «ervoor dienen te zorgen, dat zijn helihaven -over vijf jaar gereed is. Tevens zal het noodzakelijk zijn, dat het Haarlemse pu bliek en daarmee wordt in dit geval de bevolking van geheel Zuid-Kennemer- land bedoeld „helicopter-minded" zal zijn geworden. Dit is welllicht het belangrijkste resul- itaat, dat Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, bij zijn gisteren aan het "hoofdkantoor van de Sabena qp Meisbroek bij Brussel gebracht bezoek heeft verkre gen. Mr. Cremers had voor deze bespre king ook zijn Zandvoortse ambtgenoot, mr. H. M. van Fenema, uitgenodigd, terwijl voor de directeur van de stichting Haar lems Bloei, de heer W. van Willige, als adviseur van B. en. W. de reis meemaakte. Mr. Cremers ging daarbij van het stand punt uit, dat de Haarlemse en Zand voortse belangen bij een dergelijke ver binding 1031-31161 lopen en er dus alle reden is voor een gezamenlijke behartiging daar van. Bij het onderhoud met de vertegen woordigers van de directie van de Sabena zijn drie dingen komen vast te staan. In de eerste plaats zal er ook deze zomer in Juli en Augustus door het reisbureau Copex in Hillegom all-included tours" per helicopter worden georganiseerd van Brussel naar de kuststreek via Rotterdam, Sclieveningen, Noordwijk en Zahdvoort «en waarschijnlijk ook met een landing in Haarlem. Met de Sabena is daarover reeds overeenstemming bereikt, de realisering hangt thans voornamelijk af van het be schikbaar zijn van landingsterreinen. Er zal drie keer per week Donderdag, Vrij dag en Zaterdag een vlucht worden ge maakt. Het gemeentelijk belang is uiteraard bij een dergelijke toeristendienst beperkt: voor burgemeester Cremers blijft de dage lijkse helicoptervlucht het na te streven ideaal. Welnu: op dit ogenblik kan daarvan naar de mening van de Sabena nog geen sprake zijn. Met éénmotorige toestellen, zoals die thans worden gebruikt, is geen renderende exploitatie mogelijk en de diensten die de Sabena thans onderhoudt naar het Ruhrgebied via Maastricht en Eindhoven, Saarland, Elzas-Lotharingen en Noord-Frankrijk (Rijssel), fungeren dan ook alleen als aanvoer-pendeldiensten tussen belangrijke bevolkingscentra en het centrale punt van waaruit de Sabena zijn intercontinentale lijnen laat vertrekken: Brussel. In dat opzicht meent men bij de Sabena de waarde van Haarlem wel te kennen. Die wordt als centrum van een gebied met 300.000 inwoners nog te laag geacht hij de huidige exploitatie met eenmotorige toe stellen. Burgemeester Cremers heeft de directie van de Sabena er aan herinnerd, dat deze exploitatie met tweemotorige typen heel wat gunstiger zal zijn en dat verleden jaar verwacht werd, dat deze in 1956 in ge regelde dienst zouden kunnen worden ge nomen. Het blijkt echter, dat de ontwik keling van deze modellen zich nog in het experimentele stadium bevinden en dat zij zeker niet in 1956 al op grote schaal zou den kunnen worden toegepast. Wanneer Haarlem echter „in the run ning" wil blijven, gezien ook de nabijheid van Amsterdam waar ook een helihaven in West is geprojecteerd, dan zal het er toe dienen mee te werken, dat het publiek meer en meer voor dit transportmiddel gaat voelen en dat over vijf jaren de aan de Schipholweg geplande en uiterst gun stig gelegen helihaven gerealiseerd is. Deze helihaven is daarom zo gunstig gelegen, omdat de ruimte boven het Spaarne als veilige aanvliegroute kan worden gebruikt. In toekomst ook uitvoering van particuliere opdrachten In het jaar 1940 besloot de gemeenteraad van Haarlem tot het opdragen van de werk zaamheden tot herstel van het grote wand tapijt uit het Stadhuis, voorstellende de ver overing van Damiate, aan mejuffrouw dr. G. T. van IJsselsteijn. In de loop der jaren is als gevolg van die opdracht een werkplaats voor antiek textiel te Haarlem ontstaan en dank zij het verrichten van restauraties aan Nij meegse en Maastrichtse tapijten was er veel werk te verrichten. Sedert i November 1951 is de gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling van toepassing op de werkplaats. Daarbij kreeg Haarlem een administratief uitvoei-ende taak. Wegens het aantrekken van verdere op drachten ook van particulieren tot her stel van antiek textiel, achten B. en W. van Haarlem het beter, dat in de toekomst de werkplaats niet uitgesproken het karakter zal dragen van een gemeentelijk bedrijf. Na be sprekingen is het college van mening, dat het van belang is een stichting in het leven te roepen tot beheer van de werkplaats tot her stel van antiek textiel te Haarlem. B. en W. stellen de gemeenteraad voor daartoe te be sluiten en een bedrag van ƒ100 af te zonderen als stichtingskapitaal. ADVERTENTIE Snel - Zeker en Doeltreffend resultaat. In pastel tinten. Vraagt onze folder. g car* OLIE.V», u, LAKD.D1 JI«II f De stadgenoot of vreemdeling die, komende van de Dreef, de hoofdstad van Noord holland binnentrekt, wordt op zijn tocht naar de Grote Markt vertederd door een rijk geschakeerd kleurenspel. Om te beginnen is er de combinatie van blauw, geel, wit en groen van het monument op het Houtplein, dan volgen de frisse bloembakken op dit plein en tenslotte leidt de groen-gele slingerpracht van de Grote Houtstraat naar het centrum van de stad. Thans is men bezig, deze straatversiering, die reeds allerwege bewondering heeft gewekt, af te bakenen met een viertal witte palen, die, getooid met de straat-vlaggen, guirlandes en bloemen, een waardige afsluiting zullen vormen. De Bilt blijft maar koude en hoge druk- i Het grote bloemencorso zal in tegenstel- gebieden melden, waarin de bloembollen- I Rng tot de geruchten .aan het begin yan kwekers maar één voordeel kunnen zien: dewer De gemeente Haarlem is in de gelegenheid het onkruid groeit niet en dat scheelt een rijden. Op Vnjda0 29 April gorden de v er- om perceel aan de Jansweg nr 57 aan te heleboel werk. Daardoor blijven de be- sierde wagens in de H.B.G.-hallen te Lisse kopen voor de prjjs van totaai n.200.De Van 1938 af (behoudens tijdens de be zetting) heeft de Vereniging ter beharti ging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuidwest de programma's van nationale feestdagen voorbereid. Ook voor Koninginnedag en bevrijdingsdag zijn pro gramma's samengesteld, waardoor het voor de bewoners van de wijk mogelijk is in eigen omgeving feest te vieren. Het speel terrein van de Christiaan Huygensschool zal als feestterrein worden ingericht. Er worden kermisattracties voor kindeen in gericht en feestartikelen zullen te koop zijn. Om negen uur op Zaterdag 30 April zal een trommelcorps door de wijk wandelen en orh halftien zal de Nederlandse vlag geheschen worden. Van tien uur af wor den spelen gehouden voor kinderen van vier tot en met elf jaar en de vier gebroe ders Koek zullen optreden. Des middags om twee uur treden op de jeugd met „clownerie" en „De Ras pers", een jeugdbond uit de buurt. Om drie uur worden judo- en jiu-jitsu-demon- straties gegeven door de Sportschool J. Nauwelaerts de Agé. Tenslotte verzorgen de Truxini's een variétéprogramma. Des avonds wordt een lampionoptocht gehou den en de feestelijkheden worden met een bal in „Ons gebouw" gesloten. Voor de bevrijdingsdag is het volgende programma samengesteld: 9 uur: Muziekcorps door de wijk; 9.30: vlaghijsen - Wilhelmus; 9.45: aanvang spelen en wedstrijden voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder; 10.10: start van de estafette-loop door 22 jongens naar het Stadhuis voor de aanbieding van een Zweeds brood aan de burgemeester van Haarlem. De route is: Chr. Huygensplein, Thomsonlaan, Pijlslaan, Leidsevaart, Raaks, langs Postkantoor, door Zijlstraat naar Stadhuis. 11 uur: gecostumeerde voetbalwedstrijd door twee „H.Z.W."-elf- tallen om een wisselbeker; 14 uur: demon stratie Control-liner-vliegtuigen en optre den van de 4 Gebroeders Koek; 14.45- 15.30: optreden van 7 artisten; 16 uur: volleybalwedstrijd Die Raeckse-HVS; 19.45 uur: rondmars twee muziekcorpsen door Haarlem Z.W.; 20.15 ballet-dansen door H.Z.W.-groep; 20.45: zelfde optreden als van 2.45-3,30 uur; 22 uur: vuurwerk. Kleverpark Het programma voor het Kleverpark op Zaterdag 30 April luidt: 8 uur: vlaghijsen in het Kleverpark bij de Velserstraat; 10 uur: feest voor kinderen der leden in de aula van het Kennemer Lyceum; 19 uur: tocht door het Kleverpark; 20 uur: taptoe op het Santpoorterplein; volksdansen on der leiding van de heer J. van de Wate ren op het verlichte Santpoorterplein; bal op het Santpoorterplein. Op de bevrijdingsdag zal om half negen des morgens een kranslegging op de ere begraafplaats geschieden in tegenwoordig heid van leerlingen van de scholen in het Kleverpark. Om tien uur beginnen op het sportter rein achter de Kleverparkweg feestelijk heden ter gelegenheid van het opstijgen van een ballon, hetgeen ongeveer twaalf uur zal geschieden. Postduiven worden op gelaten en demonstraties judo en jiu-jitsu worden gegeven; ook wekt de afdeling Kleverpark van de B.B. mee. De Hagenaar Boesman zal :n dé ballon plaats nemen. Spaarndam De leerlingen van de scholen in Spaarn dam zullen op Koninginnedag om halfelf een aubade brengen onder leiding van de heer S. F. van Dijk, waarna kinderspelen worden gehouden. Des middags wordt ringrijden op fietsen gehouden en des avonds is er muziek op de Westkolk. Bevrijdingsdag wordt een rallye voor jeugdige wielrijders gehouden. Om twee uur begint een allegorische optocht, om ze ven uur neemt de jegd aan volksspelen deel en het feest wordt besloten met een non-stop-programma op de Westkolk. De onthulling van het gedenkteken voor de gevallenen van Spaarndam is bepaald op Woensdagavond 4 Mei. Om halfacht be gint op het Kerkplein een herdenkings plechtigheid, waarbij ds. J. Kroon en ka pelaan Jos Schoenmakers het woord zullen voeren. Medewerking verlenen Spaarn- dams gemengd koor onder leiding van E. van 't Kaar en het Harmoniecorps „Cres cendo" onder directie van J. M. Jacobs. Om acht uur zal burgemeester rar. O. P. F. M. Cremers het gedenkteken onthullen. Bij slecht weer wordt de bijeenkomst in de Hervormde kerk gehouden. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld voor deelneming aan de van 18 Mei tot 3 September 1955 te Rotterdam te houden nationale tentoonstelling E 55 een crediet beschikbaar te stellen tot een be drag van ten hoogste 3.000. Zoals wij reeds hebben meegedeeld be staat de Haarlemse deelneming uit een uit beelding van de stad als centrum van de grafische en filmindustrie en van orgel cultuur. HAARLEM EN OMGEVING De toneelgroep „Ardaleon" zal op Maan dag 25 en Woensdag 27 April de comedie „Spel met een droom" van Hans Nesna opvoeren. Verdacht van diefstal van twee fietsen zijn Donderdag aangehouden de negentien jarige bankwerker N. J. en de negentien jarige boekbinder J. van W., beiden uit Haarlem. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het te verwachten konink lijk besluit tot herziening ingaande 1 Juli 1955 van de lonen en salarissen van het rijkspersoneel, alsmede tot het geven van een voorschot op een aan dat personeel over het tijdvak 1 Januari tot 1 Juli 1955 toe te kennen uitkering-ineens, van over eenkomstige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende deel van het gemeentepersoneel. Kerkvoogden van de Hervormde gemeente Haarlem hebben de burgerlijke gemeente verzocht een electrische luidinrichting te ma ken voor de nieuwe klokken in Nieuwe kerk en Bakenesserkerk, welke de door de Duit sers geroofde vervangen. Tijdens de jongste wereldoorlog zijn in ge noemde torens veiligheidsmaatregelen ge troffen tegen brand, o.m. bestaande uit het storten van een waterdichte betonnen vloer. Als gevolg daarvan kunnen door deze vloe ren geen trekkoorden worden heengevoerd. De koster van de kerk zou voor het luiden van de klok derhalve steeds de toren moeten beklimmen, hetgeen uiteraard zeer bezwaar lijk is. De kosten verbonden aan het maken van een electrische installatie ten behoeve van het luiden van de klokken in beide torens zullen naar raming totaal 3.400.bedragen. B. en W. stellen voor dit bedrag ter be schikking te stellen. GED. OUDEGRACHT 95 HAARLEM De Haarlemse Postfanfare, die zich op maakt om met een festival en een tamboer wedstrijd haar vijfentwintig-jarig bestaan te vieren, gaf Donderdagavond in de ge meentelijke Concertzaal een uitvoering met medewerking van het Amsterdams Postaal Mannenkoor „Kunst naar Kracht". Onder de sterk rhythmische en dyna misch bezielde leiding van hun dirigent Jan Groot openden de Haarlemse postale muzikanten hun programma met een ste vige mars. De ouverture van de operette „In het land van de Indra" van Lincke werd daarna vrij pittig vertolkt: de heer Groot toonde er slag van te hebben zijn orkest op suggestieve wijze mee te krijgen. De beste prestatie van het korps werd ech ter met een zeer interessant werk van eigen bodem: de „Partita Piccola" van Gerard Boedijn geleverd. Het vierdelige stuk begon met een strak en klaar gehou den inleiding; de dirigent wist met sierlijk gebaar het tweede deel tot een gracieus Menuet te maken; dan volgde in mooie klankverhouding een nobele Sarabande; de Finale vormde met fraai klinkend alterna tief een opgewekt slot. Succes oogstte men ook met een aardig genrestukje en tevens al was het dan nog niet geheel uit de verf met een grote selectie uit „Caval- leria Rusticana". Iets heel bijzonders werd het optreden van het tambourkorps van de muziekver eniging, dat onder aanvoering van de heer W. K. van der Peyl een Russische, een Franse en een Hollandse taptoe uitvoerde, ingeleid en besloten met een frappante dy namische roffel. Wat Van der Peyl bereikt met zijn wisseling en combinatie van hoge en lage trommen, met rhythmische scherp te en dynamisch effect, is wel heel merk waardig. „Kunst naar Kracht" zong onder leiding van Nico van der Linden heel mooi het „Heilig" uit Schuberts Duitse Mis en ver- vaste ons met een bijzonder fraaie vertol king van „Tibur" van Diepenbrock. De heer J. Scheffers, lid van het koor, zong toonvast en met goed geluid in het Duits het Russische liedje „De twaalf ro vers", aardig begeleid door het vocale en semble. Bijval wisten Nico van der Linden en zijn Amsterdams Postaal Mannenkoor met bekende fragmenten uit Freischütz, Tannhauser en Faust te verwerven. Het Soldatenkoor uit deze laatste opera viel niet ten onrechte extra in de smaak; het moest gebisseerd worden. Van der Lin den liet het populaire stuk zeer opgewekt en in mooie klankverhouding zingen. Ook het slotnummer van de Haarlemse Postfanfare moest worden herhaald. JOS. DE KLERK roemde bollenvelden ook op bijzonder tentoongesteld. Hoewel deze beslissing nog langzame wijze in bloei komen. De narcis- I enigszins gewaagd te noemen is, heelt men sen beginnen wel tot volle bloei te komen: wel worden er reeds van de velden ver wijderd, maar vermoedelijk zal men Zon dag nog zeer vele narcissenvelden kunnen zien. Gaat men naar de bollenstreek, verzuim dan niet om langs de Stichting Vogelen zang in Bennebroek te lopen. Daar ziet men aan vde Oostzijde van de Rijksstraat weg een veld hyacinten, dat Zondag be hoorlijk in bloei kan zijn. Vlak bij Lisse ligt een hoekje hyacinten, dat de moeite van een bezoek waard is. Aan de Westzijde van de Herenweg ten Noorden van Lisse doet men het beste even op de brug te stoppen. Van deze brug af heeft men in Noordelijke richting een uitzicht op een werkelijk ouderwets veld, compleet met huizen en rietschelven. Deze schelven ziet men niet heel veel, omdat de bloembollen kwekers er over het algemeen niet veel meer mee op hebben. Als windbrekers zijn ze echter nog steeds uitstekend. Ten Noorden van Hillegom hebben wij de eerste grote velden van de tulpen „Ma dame Lefeber" in bloei gezien. Ook verder op in de streek zullen er Zondag heel wat bloeien. Helaas worden de tulipa's niet in zovele kleuren gekweekt, dat men ze in grote uit gestrektheden ziet. Het eigenaardige is, dat deze wonderlijke tulpen het mooist zijn. als die in de tuin staan. Op het veld trek ken ze niet zo veel aandach.t Bezoekt men de Keukenhof, let er dan maar eens op want met deze tulpen kan men ook vele hyacinten zien en eindelijk ook de geuren opsnuiven. Treft men een wat warmere dag dan zal men deze geur meer merken, want de hyacinten geuren weinig op een koude dag. Het is jammer, dat in de buurt van Voor hout de Loosterweg vernieuwd wordt, om dat juist daar prachtige velden te zien zijn Men zal er echter niet kunnen komen. Schermer-dansers Zaterdagmiddag is er weer een bijzon dere gebeurtenis op Keukenhof. De be kende Schermer-dansgroep uit Oterleek zal weer optreden. De klederdracht ver hoogt de charme van de dansers, zodat men, als het weer een beetje meewerkt, kan genieten van de sfeer in lang vervlo gen tijden. Het kindercorso van Lisse, dat oorspron kelijk op 23 April zou worden gehouden, is bij gebrek aan bloemen uitgesteld tot 7 Mei. Amsterdam. Vrije Universiteit: candidaats- examen economie P. H. Kooymans, Heem stede, W .A. Bootsma, Zandvoort, G. J. Leibbrandt en L. Schut, beiden Amsterdam. Amsterdam. (Gem. universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie A. van Haeringen. Heemstede. Voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde M. van Praag en A. G. W. Nijs, Amsterdam. toch maar de knoop doorgehakt, want men is nog steeds niet helemaal zeker van een voldoende hoeveelheid bloemen. Tijdens de corsodagen zullen ook de mozaieken in de verscheidene bloembollendorpen worden gelegd, zodat het er wel naar uitziet, dat de bollentijd eindelijk is aangebroken, al is het ook een maand te laat. Reeds geruime tijd wordt er behoefte aan gevoeld een beknopte catalogus, tevens reproductie-album, samen te stellen van de verzamelingen van het Frans Halsmuseum. Ook in de gemeenteraad werd de wens in deze behoefte te voorzien reeds meerdere malen kenbaar gemaakt. Van de zijde van de bezoekers van het museum bestaat gro te vraag naar een populaire catalogus. De directeur van het Frans Halsmuseum hoeft voorgesteld een ingenaaide catalogus tc doen vervaardigen van 148 pagina's, waarvan 52 pagina's tekst en 96 pagina's illustraties. Teneinde de verkoopprijs van de catalogus laag te houden komt het de directeur gewenst voor een oplage van 30.000 stuks aan te houden, te weten 12.000 in de Engelse, 8000 in de Duitse, 5000 in de Nederlandse en 5000 in de Franse taal. Deze cijfers zijn gebaseerd op de ervarin gen, opgedaan met de verkoop van gidsjes ten behoeve van het museum. Met de aan maak van de catalogus zal, blijkens aan de directeur van het Frans Halsmuseum ver strekte prijsopgaaf, een bedrag gemoeid zijn van f 37.500. Met de directeur van het museum z\jn B. en W. van mening, dat het aanbeveling verdient op korte termijn, zo mogelijk nog vóór het zomerseizoen, een dergelijke cata logus te vervaardigen. Omstreeks Vijf uur Donderdag is op de Am- sterdamsevaart te Haarlem bij de Prins Bern- hardlaan een personenauto in botsing geko men met een scooter. De automobilist ver zuimde aan de scooter voorrang te verlenen. De bestuurder hiervan is, na door de Onge- vallendienst verbonden te zijn, in het zieken huis St. Joannes de Deo opgenomen. Zijn voertuig werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De auto kreeg schade aan de achterzijde. De politie verzoekt getuigen van dit onge val zich met haar in verbinding te stellen. In de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering van de raad van Haarlem komen opnieuw een groot aantal voorstellen in behandeling, die alle op het onderwijs be trekking hebben. In de eerste plaats betogen B. en W. dat de snelle voortschrijding van de bebouwing ten Noorden van de Jan Gijzenvaart tot gevolg heeft gehad, dat het aantal leerlingen^ van de openbare scholen in dit gedeelte van de stad sterk steeg, waardoor aan deze scholen parallelklassen werden gevormd. Ook moesten ten behoeve van de leerlingen uit dit stadsgedeelte, scholen gelegen in de daaraan grenzende wijken met extra klassen worden uitgebreid. Deze parallelklassen tellen thans 305 leerlingen en B. en W. achten dit aantal vol doende om het aantal openbare lagere scholen met twee te vermeerderen. In samenwerking met de diocesane K.A.B. organiseert de Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging een bedevaart naar Heilo, welke is vastgesteld op Zondag 22 Mei. De reis zal met autobus sen worden gemaakt. oppervlakte van dit perceel bedraagt 69 vier kante meter. Het aangrenzende terrein van de voorma lige schouwburg aan de Jansweg is reeds van de gemeente. Met het oog op een mogelijke bebouwing van dit terrein is het bezit van het onderhavige perceel voor de gemeente van belang, zodat B. en W. voorstellen dit huis aan te kopen. Door J. Kraakman ontworpen Naar wij vernemen is het definitieve ontwerp voor het bloemenmozaiek dat ter gelegenheid van de herdenking der geval lenen en der Bevrijdingsdag voor het mo nument aan de Westergracht gelegd zal v/orden, thans gereed. Het bestaat uit een grote V, die uit paarse hyacintennagels zal worden samengesteld, doorstrengeld door gen over een gedeeltelijke een driehoekige figuur van rode, witte en blauwe bloemen, die onze nationale drie kleur symboliseert. Daaronder komt in witte nagels het woord „Victory" op een paars fond. Het mozaïek, dat omzoomd wordt door witte masten met de -vlaggen van Engeland, Amerika, België, Frankrijk, Canada en Nederland, is ontworpen dooi de Haarlemse kunstschilder J. Kraakman. Morgen begint in Rotterdam de zevende Ronde van Nederland. Direct de eerste étappe al zullen de bewoners van Haarlem en omliggende gemeenten de Ronde-rijders kunnen zien. Aan het einde van de tweede helft van de eerste étappe een ploegen tijdrit komen de renners met nog 16 kilometer te rijden in Haarlem. Zij rij den via de Provinciale weg (Schipholweg) naar de Rustenburgerlaan, gaan dan rechts af de Kleine Houtweg in en vervolgen dan: Gasthuisvest, Raamvest, Wilsonplein; Wil- helminastraat, Zijlvest, Kinderhuisvest, Kenaupark. Verspronckweg, Korte Ver spronckweg, Adr. Stoopplein, Juliana- laan, Militaireweg, Zeeweg en vandaar naar het circuit, waarop één ronde zal wor den gereden. De renners komen om ongeveer vijf voor half vier in Haarlem aan; men ver wacht dat de eerste renner om omstreeks half vijf door de finish in Zandvoort zal gaan. De volgende dag Zondag komen de renners wederom door Haarlem. Zij starten om één uur 's middags voor de eer ste helft van de (geneutraliseerde) tweede étappe bij hotel Bouwes en nemen dan de volgende route: Strandweg, Boulevard de Favauge, Boulevard Barnaert, Zeeweg, Militaireweg, Julianalaan, Adr. Stoop plein, Verspronckweg. Statenbolwerk. Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoter- weg, Soendaplein, Rijksstraatweg, Jan Gij- zenkade, Visserseinde en daarna over de Provinciale weg richting Amsterdam. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor de bouw van deze scholen reeds een bouwvolume be schikbaar gesteld en teneinde reeds bij het begin van de cursus 19551956 een van deze openbare scholen te kunnen stichten verzoeken B. en W. de raad om als plaats voor deze scholen het terrein gelegen ten Westen van de Rijksstraatweg ter hoogte van het Tesselschadeplein aan te wijzen. De plaats waar deze schoolgebouwen zullen worden geprojecteerd maakt deel uit van de zogenaamde scholenstrook in het uitbreidingsplan Delftwijk. Het gehele complex zal na voltooiing drie scholen voor gewoon lager onderwijs bevatten, twee gymnastieklokalen en een schoolzaal. De plannen voor de bouw van het meest Oostelijk deel van de scholen strook zijn thans zover gevorderd, dat B. en W. deze aan de raad ter goedkeuring voorleggen. Na het totstandkomen van dit gedeelte zullen hierin voorlopig worden gehuisvest de Charlotte de Bourbonschool en een der te stichten openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Dit gebouw bevat behalve twaalf les-, twee handenar beid- en twee speel-werklokalen ook nog de werkruimten voor de schoolarts en de schoolpsycholoog. Ook de andere scholen zullen van deze laatste accommodatie ge bruik kunnen maken. Tevens zijn op de begane grond van de geprojecteerde gebouwen centrale garde robes ontworpen, waardoor de gangen langs de leslokalen vrij blijven van vooral in de wintermaanden een onaangename reuk verspreidendenatte bovenkleding. Bovendien zal men de beschikking krij- overdekking van de speelplaats en hierdoor is het mo gelijk, dat de leerlingen ook tijdens de in ons land veel voorkomende ongunstige weersomstandigheden voor de schooltijden en in de pauze tussen de lessen in de openlucht kunnen vertoeven. De kosten van de grond, de bouw en de inrichting van het schoolgebouw worden geraamd op f 1.086.380. Voorts stellen B. en W. de raad voor om aan het bestuur van de vereniging van de Zusters van de Liefde medewerking te verlenen tot het uitbreiden van de bijzon dere school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Kleine Houtweg 24 met drie leslokalen, zulks wegens de toeneming van het aantal leerlingen. Vervolgens ra den B. en W. de raad aan om aan het R. K. parochieel kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo in Haarlem medewerking te ver lenen tot de aanschaffing van schoolmeu- belen voor en verandering van inrichting van de bijzondere school voor gewoon la ger onderwijs in de Eemstraat 2. Hiervoor zal een bedrag van f 3800,uitgetrokken worden. Schrijfmachines Voorts stellen B. en W. de raad voor om aan het bestuur van de vereniging Chris telijke opleidingsschool voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en inrichting voor MULO in Haarlem een bedrag van ten hoogste f 1500 ter beschikking te stel len voor het aanschaffen van vier schrijf machines ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Dreef 20. Ook de Koningin Wilhelmina- school aan de Nassaulaan 27a en de Prin ses Ireneschool aan de Anthony Fokker laan zullen, behoudens goedkeuring van de raad beide vier schrijfmachines krijgen, waarvoor in totaal een bedrag van drie duizend gulden zal worden uitgetrokken. Voorts zijn er brieven bij B. en W. binnengekomen van de vereniging Chris telijke Opleidingsschool voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en inrichting voor MULO met een verzoek om medewerking bij de stichting van een nieuw schoolge- nemen. bouw; van de stichting voor Christelijk nijverheidsonderwijs te Haarlem, met het verzoek tot het noodzakelijk verklaren van de oprichting van een Christelijke la gere technische school en tenslotte van de vereniging voor nijverheidsonderwijs in Haarlem met een verzoek tot het noodza kelijk verklaren wan de totstandkoming van een éénjarige'v.V.T.O.-klas. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaarsvereniging heeft plannen voor het organiseren van een stedelijke muziekweek van omlijnd karak ter, te weten een ..Muziekweek Haarlem", te houden als inleiding van het nieuwe concertseizoen van 19 tot 23 September van dit jaar. Zoa's uit het ontwerp-programma blijkt, ligt het in het voornemen Neder landse concertgevers naar Haarlem te trekken, die in onze stad zelden of nooit te beluisteren zijn geweest. Vooral de ka mermuziek zal in de muziekweek een be langrijke plaats innemen. Verder ligt het in het voornemen de muziekweek ook naar buiten een zodanig karakter te geven, dat iedereen daaraan deel kan hebben en wel door het op gezette tijden ten gehore bren gen van muziek door koperblazers van de toren der Grote Kerk en het dagelijks doen bespelen van het carillon dier kerk. Het bestuur overweegt verder de organi satie van één of meer jeugdconcerten en een interpretatie-cursus naar aanleiding van de fluitconcerten van Johann Sebas tian Bach. Het bestuur heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat door de raad voor de ver wezenlijking van zijn plannen een garan tie beschikbaar zou worden gesteld tot een bedrag van ten hoogste f 4Ï)00. Daar ook B. en W. van mening zijn, dat Haarlem bij de organisatie van muzikale evenementen niet bij andere grote gemeen ten mag achterblijven en het bedrag der gevraagde garantie hen alleszins redelijk voorkomt, stellen zij voor het verzoek van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging in te willigen. Maandag zal een begin worden gemaakt met het practische verkeersexamen in Haar lem, waaraan tachtig scholen in totaal ruim vijfentwintighonderd leerlingen zul len deelnemen. De periode, waarin de exa mens zullen worden afgelegd, duurt tot 17 Mei. De route is dezelfde als die van verleden jaar: Kinderhuissingel, Kenaupark, Rozen straat. Kruisweg, Parklaan. Kenaupark. Naar wij vernemen zal de directeur van het bedrijf van Openbare Werken te Haar lem, ir. M. H. Maas, niet op Maandag 25 April, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar op Vrijdag 29 April afscheid van zijn bedrijf nemen. Dit geschiedt in een ge sloten bijeenkomst van het personeel van Openbare Werken in de aula van het Ste delijk Gymnasium. Ir. Maas zal op Dinsdag 26 April in de vergadering van burgemees ter en wethouders afscheid van het collego

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15