Dichte rijen auto's en bussen kronkelden door Bollenstreek Agenda voor Haarlem Klasse-onderwijzers op CIOS Zandvoort ontving renners van Ronde van Nederland Haarlem trok veel belangstelling met taptoe en vuurwerk Bossche muziek trok bosjes mensen Dokter C.E. Lindenbergh legt zijn praktijk neer Waarde der lichamelijke opvoeding Bennehroek Hoofddorp MAANDAG 25 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weinig fietsers Daverend vuurwerk Minder Duitsers, méér Fransen Zweed haalde met politie verloren portefeuille op Militair verlof en 30 April Receptie Nieuw Flora Benoemd tot medisch adviseur en controlerend geneesheer Film over verzetsbeelden van Mari Andriessen Bromfietser griste bij 't passeren handtasje weg Herinneringsgeschenk 5 Mei kost tien mille meer Afscheid ir. Maas uitgesteld Eerste lustrum van „Sint Eloy" Feestviering op 5 Mei Viering Koninginnefeest en van bevrijdingsdag Herdenkingsbijeenkomst op de 4e Mei Leerlingen-uitvoering Leonie Molkenboer Hillegommer bij verkeers ongeval omgekomen Vele Inwoners van Lisse beleven de Bol- lentijd op hun eigen wijze. Ze trekken naar de drukste kruispunten en aanschouwen het werk van de verkeersagenten, die rustig temidden van een schier eindeloze stroom auto's, bussen, motoren, scooters en wat er verder rijden kan alles in goede banen leiden. Op de soms onoverzichte lijke kruispunten is deze verkeersleiding werkelijk het bekijken waard. Behalve dat kan men elkaar wijzen op vreemde vehikels, en motorrijtuigen uit alle delen van Europa en zelfs daarbuiten. Afgelopen Zondag heeft men zijn hart kunnen ophalen want er scheen geen eind te komen aan de stroom die naar de Keu kenhof toog. Het was zelfs zo druk, dat de politie de speciale verkeersregeling in werking heeft moeten stellen. De Keuken hof heeft gebruik moeten maken van het reserveparkeerterrein. Een aantal journalisten van de grootste Duitse dagbladen heeft vorige week Zon dag een bezoek aan Nederland en de Keu kenhof gebracht en waarschijnlijk naar aanleiding van hun artikelen zijn de Duit sers, die zich tot nu toe niet zo veel heb ben laten zien, weer in grote getale naar de bollen gekomen. De gidsendienst heeft vrij veel werk. Opmerkelijk is, dat de groepen bezoekers, aan wie gevraagd woi-dt of zij een gids willen hebben, deze afwijzen, omdat zij bang zijn dat het wel weer geld zal kosten. Dit is op Keukenhof niet het geval en dan maken zij gaarne gebruik van een des kundige jongeman of dame, die hen in hun eigen taal wetenswaardigheden van de Keukenhof weten te vertellen. Die angst voor het betalen is overigens een veeg teken De VW Hillegom probeert haar deel van het toeristenbezoek, dat sinds het be staan van Keukenhof is teruggelopen te winnen. Zij heeft dit Zondag gedaan door middel van een auto-, motoren- en brom- fietsenrallye. Deze is een succes geworden volgens de organisatoren. De prijs voor de deelnemer, die het verst van Hillegom af woont gaat waarschijnlijk naar een Duit ser, want er deden ook Duitsers en Belgen aan deze rallye mee. De kille wind en de regenbuitjes in de morgen hebben waarschijnlijk de fietsende en bromfietsende Nederlan ders dicht bij huis gehouden. Er waren er tenminste niet veel te zien. Vooral daardoor kon het verkeer vlot worden aan- en afgevoerd, want het langzame verkeer is nog steeds een onoplosbaar probleem voor de politie. Op het ogen blik is men tenminste zeer tevreden over de snelheid. Hoe het moet als de wegen vol auto's èn fietsen zijn dient nog steeds te worden afgewacht. Woensdagmorgen zal het Zweedse Konink lijk paar een bezoek aan de Keukenhof brengen. De Zweedse Koning heeft uit drukkelijk verzocht veel bloemen te mo gen zien en weinig mensen. Hij is een groot kenner van bloemen en planten, zo dat zijn verzoek zeer begrijpelijk is. De politie heeft het publiek om medewerking verzocht. De hoofdingang zal van half tien tot half twaalf gesloten zijn. Mensen, die deze morgen willen komen, dienen er ook rekening mee te houden, dat de politie het verkeer zal omleiden. De NZH-diensten in de Bollenstreek zijn tot nu weinig voorspoedig geweest, ten eerste omdat de belangstelling matig is en voorts omdat zij op Boilen-Zondagen als gisteren zeer ongeregeld verlopen als gevolg van de grote verkeersdrukte. Ook Haarlem heeft zijn deel van het touristenbezoek gehad. Het was Zondag niet druk in de straten want het voorjaar is nog niet zo mild, maar de restaurants waren vol en onder de aanzittenden aan lunch en souper waren zeer veel buiten landers. De vraag naar logies heeft de nor male capaciteit nog steeds niet overschre den: er behoefde nog geen beroep gedaan te worden op particuliere adressen. In Haarlem is de vermindering van het aantal Duitse touristen wel opgevallen. Men zag echter des te meer bezoekers uit Frankrijk en de Scandinavische landen. Van de zijde van de verkeerspolitie deel de men ons mede, dat de regeling van het doorgaande verkeer noch dit weekend nóch het vorige weekend is afgeweken van de gebruikelijke lijn. Er is geen enkele be- lemmei-ing voor automobilisten, die dat wensen om de binnenstad in te rijden. Dat het doorgaande verkeer om het een- MAANDAG 25 APRIL Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Spruitenbos- straat 9: Gemeente van Christus, 8 uui\ Con certgebouw: Zwitserland-avond van de Ned. Christel. Reisvereniging, 8 uur. Frans Hals museum: Bijzondere avondopenstelling: ver lichting met kaarsen, 2022.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zwijgen is goud", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 26 APRIL Minerva Theater: Noordh. Philh. Orkest met Annie Jodry, 8.15 uur. Florastraat 13: Psychologisch Instituut, psychologische leer gangen, 8 uur. Brinkmann: Feestdemonstratie van Huishoudelijke Voorlichting, 2.15 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling; verlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mis stap van een moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FransHals: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Paniek in het circus". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. trum heen geleid wordt, is in het belang van dit verkeer zelf, dat daardoor geen oponthoud ondervindt en van de verkeers veiligheid in de binnenstad. De Koninklijk Harmonie ,,'s-Hertogen- bosch" bracht Zaterdagavond in Haarlems binnenstad de opgewekte klanken van marsmuziek. In de hoofdstraten en op de Grote Markt, waar de Haarlemmers zich in massa hadden verenigd, schalden de klanken van trompetten en bazuinen en dreunden de grote en kleine trommen, die het marsrhythme moesten accentueren. Een tijdlang werd die muzikale vrolijk heid echter onderbroken door een inter mezzo van serieus karakter, door een half uur vah bezinning zo men wil: de taptoe. Onze medewerker voor muziek, P. Zwaans- toijk schrijft hierover: Het harmonie korps marcheerde na zijn rondgang door de stad naar het centrum van de Grote Markt. Bij het schijnsel van heldere gas-flambouwen stelden de muzi kanten, gekleed in schittende gala-unifor men, zich op, front makend naar het stad huis. Met voorbeeldige discipline werd daarop onder leiding van de dirigent Jan van Dijk de taptoe uitgevoerd. Het werd een sobere taptoe, zonder over daad. Maar daardoor is men waarschijnlijk beter de zin van deze „dagsluiting" gaan beseffen. De trommelmarsen, uitgevoerd door het tamboerkorps en het kranige korps van vrouwelijke tamboers, werden afgewisseld door de pijpers, een fraaie pistonsolo door een der korpsleden, het taptoe-signaal, de mars „Turf in je ransel", de melodie van Psalm 84 en het „Wilt heden nu treden". Een indrukwekkend hoogtepunt kwam met de uitvoering van het Wilhelmus, waarbij de vaandelgroet werd gebracht. Na de taptoe kreeg de feeststemming weer de overhand. Het harmoniekorps vertrok van de Grote Markt en nam daar bij zijn weg langs het stadhuis. Van daar hadden loco-burgemeester D. J. A. Ge luk en andere autoriteiten de taptoe aan gehoord. De kennismaking met de Koninklijke Harmonie ,,'s Hertogenbosch" is Zaterdag avond uiteraard maar oppervlakkig en be trekkelijk eenzijdig geweest. Maar de in drukken, die het korps heeft gegeven met een gave, warme en zuivere klankont wikkeling van grote toonstabiliteit en met rhythmische beheersing, hebben het ver langen naar een voortzetting van die ken nismaking in ruimere muzikale zin ge wekt. Mogelijk krijgen de Haarlemmers daarvoor nog eens een kans. Om 5 over elf schoot van het „helicop- ter-veld" aan de Wagenweg-Spanjaards laan de eerste „zoeker-met-knal" de lucht in om het grote vuurwerk te openen, dat ter gelegenheid van het bollenseizoen ge geven werd. In drommen waren de Haar lemmers voor het grootste deel jeugdi ge langs de Wagenweg aangekomen en de politie had de „aan-en-afvoer" zo goed geregeld, dat het vrij drukke snelverkeer op de Wagenweg er geen hinder van on dervond. Het veld was aan alle zijden omzoomd door dikke rijen kijkers. Het was een goed ouderwets vuurwerk: een overvloed van licht en geluid in rijke schakering en een innig meelevend publiek in niet minder rijke schakering. De nummers wa ren zeer gevarieerd en werden met grote vaart gebracht. Vijf grondstukken oogstten vooral succes bij het publiek: twee maal een molens Luk brandende, draaiende wielen een wielrenner-in-actie, de Nia- gara-waterval en het grote slotstuk, dat in lichtende ietters te zien gaf: „Bloemen- feest 1955", geflankeerd door een felkleu- rige tulp en een narcis. Het geheel werd omlijst door steeds meer in vuur schieten de ornamenten, tot uiteindelijk het motto in een wand van fel en kleurrijk licht een daverend slotstuk vormde. Zoals gebruikelijk waren ook de kern achtige opmerkingen uit het publiek niet van de lucht; bij de wielrenner: „Hij heeft een lekke pijp": een vader tot zijn zoon bij een zoeker-met-knal-en-naplof": „Da's de komeet Venus, jongen"; bij de grote Niagara-waterval: „Waar zijn de kleedhokjes nou?" Afgezien dan nog van de opgeschoten knaap, die na het eerste nummer zei: „Nou. dat heeft een hoop geld gekost, maar móói was 't" en naar huis wou gaan. Vijf-en-twintig minuten duurde het vuurwerk en toen om half-twaalf iedereen weer naar huis ging, was het al weer aan de uitstekende politieregeling te danken dat het snelverkeer ongehinderd zijn door gang behield. xjococccocooo: coccocooooccocc Volgens de gegevens, die de A.N.V.V. over het algemene beeld van het vreem delingenverkeer in ons land heeft is de bezetting van de hotels bijna niet min der dan in het voorjaar van 1954. Welis waar zijn er niet zoveel Duitse bezoe kers, - van Duitse zijde werd aan Dxiilse reislustigen immers het advies gegeven om tijdens de Bevrijdingsdagen Neder land niet te bezoeken -, doch deze ver mindering wordt vrijwel gecompen- seerd door bezoekers uit andere landen, met name uit Frankrijk, die, aange spoord door een campagne van de A.N. V.V., Nederland-Bloemenland overstro- men. Beweringen in Duitse dagbladen, dat het vreemdelingen bezoek tengevolge „van het wegblijwn van Duitsers ernstig zou zijn teruggelopen, missen 'wlgens de A.N.V.V. elke grond.. P XXXXXOOCCCCOC003CCCCOCOCOCCODCCOOCXXCOC00030CCCOCOCCOCOI Naar de bollen Zaterdagmiddag om vier uur toonde een bollenkweker uit Hillegom aan de Haar lemse politie een portefeuille, die hij op de Grote Markt in Haarlem gevonden had. Behalve ongeveer f 140 bevatte de porte feuille enige adresaanduidingen, waaruit op te maken viel, dat de verliezer waar schijnlijk uit Zweden afkomstig was. Een uur later verscheen bij de politie een 46-jarige Zweed met de mededeling, dat zijn tante een portefeuille had verloren en hiervan geheel overstuur was geraakt. Aangezien de buitenlander in de verste verte niet wist, waar Hillegom nu wel lag, bracht de politie hem per auto naar de bollenkweker bij wie hij tot zijn vreugde het verloren gewaande bezit van zijn tante aantrof. De minister van Oorlog heeft beslist dat aan militairen, die ingevolge de voor parate troepen geldende bepalingen omtrent be wegingsvrijheid, op Vrijdag 29 April na afloop van de dienst met bewegingsvrijheid zouden kunnen gaan, doch aangewezen zijn om op Zaterdag 30 April deel te nemen aan een militaire plechtigheid ter ere van de verjaardag van de Koningin, in afwij king van bovenbedoelde bepalingen be wegingsvrijheid wordt verleend van het tijdstip af waarop hun dienst in verband rnet genoemde plechtigheid eindigt tot Dinsdag 3 Mei, terugkeer per eerste reis gelegenheid na 6.59. Velen waren Zaterdagmiddag op de recep tie van de jubilerende korfbalclub „Nieuw Flora" gekomen. Onder hen was aanwezig de heer J. W. Rogge, die namens het K.N.K.B.- bestuur de bondswimnel aanbood. De voor zitter van de H.K.B.. de heer Vreeling. sprak hartelijke woorden namens die bond en deed de gelukwensen vergezeld gaan van een fraai bloemstuk. Na hen spraken nog de heren Fortgens van de Haarlemse Sportraad, en de heren Snel lens. Pruschen en v. d. Brink namens dé zusterverenigingen Animo Ready, Haarlem en Oosthoek. Voorts hadden bijna alle Haarlemse korf balverenigingen fraaie bloemstukken gezon den. Het was een waardige receptie, die op keurige wijze door voorzitter Beenders werd geleid. Met ingang van 15 Mei is benoemd tot medisch adviseur en controlerend genees heer van het Centraal Ziekenfonds Haar lemmermeer, Rijnland en omgeving, dokter C. E. Lindenbergh, arts te Haarlem-Noord, hij zal zich in Bloemendaal vestigen en zijn praktijk neerleggen. Dokter Lindenbergh, die op 29 Februari 1908 in Zeeland als zestiende kind van de heer en mevrouw Lindenbergh geboren is, ontving zijn middelbare opleiding van 1921 tot 1926 aan de Rijks HBS te Goes en studeerde van 1926 tot 1933 aan de Ge meente-universiteit te Amsterdam. In 1934 vestigde dokter Lindenbergh zich als arts te Hansweert en in 1937 nam hij te Haar lem de pactijk van zijn broer over, die be noemd was tot secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der geneeskunst. In de loop der jaren is de heer Linden bergh van diverse organisaties bestuurslid geweest; van 1938 tot 1947 was hij secre taris van de Huisartsenvereniging, gedu rende zes jaar was hij zogenaamd lid van het artsenparlement van de Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst van de commissie van toezicht op het Haar lemse ziekenfondswezen is hij secretaris, in 1945 werd hij gekozen tot bestuurslid van het Algemeen Ziekenfonds voor Haarlem en omstreken en in 1953 tot voorzitter en voorts was de heer Lindenbergh lid van het dagelijks bestuur van de te Haarlem werkende ziekenfondsen en voorzitter van het Medisch Contröle-bureau. Wegens zijn benoeming zal hij deze functies moe ten neerleggen. In de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" neemt hij het vice-voorzitter- schap waar; deze functie zal hij blijven vervullen. Op Zaterdagmiddag 14 Mei houden dc heer en mevrouw Lindenbergh in het ge bouw van de afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat een afscheidsreceptie voor zijn patiënten.'Dan zullen deze tevens ge legenheid krijgen kennis te maken met de heer en mevrouw M. C. de Haan-Boone uit Utrecht, die de praktijk zullen overnemen. Veertien dagen later is er een bijeenkomst in restaurant Brinkmann, waarop dokter Lindenbergh afscheid zal nemen van art sen en van hen met wie hij in het Haar lemse ziekenfondswezen heeft samenge werkt. Gedurende de achttien jaar. dat dokter Lindenbergh in Haarlem werkzaam is, is zijn praktijk bijzonder uitgebreid. Hij heeft zich vele vrienden verworven en dat zal op de beide recepties blijken. In bet nationaal programma op 4 Mei van de Nederlandse Televesie Stichting zal een film vertoond worden, vervaar digd in opdracht van de N.T.S. door Multi- film Haarlem, gewijd aan de verzetsmonu- menten van Mari Andriessen, waarbij tekst en commentaar geschreven zijn dooi de dichter Ed. I-Ioornik; de acteur Ton Lutz zal deze tekst spreken, die vervolgens - in een rechtstreekse uitzending - staan de op de Waalsdorper vlakte „De Ballade van de Tien Doden" van Jan Cam pert zal voordragen. Deze uitzending gaat onmid dellijk vooraf aan het in acht nemen van een minuut stilte. Op initiatief van de heer P. Slothouwer uit Duivendrecht, Rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding in de lager onder wijs inspectie Amstelveen, heeft de gemeen teraad van Haarlemmermeer onlangs een crediet verleend om onderwijzeressen en onderwijzers van lagere scholen in deze ge meente in de gelegenheid te stellen iets meer te weten te komen en een beter inzicht te krijgen over de hen opgedragen taak met het geven van gymnastiekles aan de school kinderen. Om nu iets meer te weten van de goede lichamelijke opvoeding van de schooljeugd, waardoor de gemeente Haarlemmermeer zich eveneens bleek te interesseren kwamen zesenveertig leerkrachten van veertien la gere scholen in de gemeente Haarlemmer meer Vrijdag en Zaterdag bijeen in het ge bouw van het Centraal Instituut voor Op leiding van Sportleiders aan de Duinlust- weg in Overveen. De dames waren ver in de meerderheid, hetgeen geen verwondering behoeft als men weet. dat het meestal vrou welijke onderwijskrachten zijn, die de jonge kinderen in de eerste schooljaren opvangen. Het luisterrijke slotnummer van het vuur werk, dat Zaterdagavond op het helicop- tère-veld aan de Wagenweg werd afge stoken, bestond uit' een feëriek grond- tableau dat in grote letters te zien gaf: Bloemenfeest 1955. Dit slotnummer oogstte grote bijval, vooral toen deze spreuk omlijst werd door tientallen vuurmolentjes en andere lichtende attributen. Een negentienjarig meisje uit Haarlem heeft bij de politie aangifte gedaan van een brutale diefstal van een handtasje uit haar fietstas. Zij was Zaterdag omstreeks midder nacht, toen zij van de Wagenweg naar haar woning in Haarlem-Noord fietste, gevolgd door een jongeman op een bromfiets die, toen 7.ij bij haar huis afstapte, rakelings langs haar heen reed en het handtasje uit haar fietstas griste. De leeftijd van de dertig onderwijzeressen en van de zestien onderwijzers varieerden van twintig tot ruim vijftig jaar. Het was een verheugend verschijnsel, dat allen zich niet alleen theoretisch hebben .bekwaamd, maar zonder uitzondering ook h'ebben deel genomen aan de practische oefeningen. Bij gebrek aan gymnastieklokalen in de ge meente. waar de onderwijskrachten uit af komstig waren, moet veel „buiten" onder wijs worden gegeven en in de prachtige omgeving van het C. I. O. S. hadden de cursisten aan ruimte geen gebrek om in kleine groepjes de oefenstof te behandelen, waartoe vakleerkrachten hun wel zeer wel willende medewerking verleenden. Met medewerking van de heer I. van dei- Velde. inspecteur van het lager onderwijs, kregen de kinderen vrij van school om de leerkrachten naar Overveen te kunnen laten gaan. Daar heeft de wethouder van onder wijs van de gemeente Haarlemmermeer, de heer Oudheusden uit Badhoevedorp. de cur sus officeel geopend. Hij wees op de belang rijkheid van de lichamelijke opvoeding van de lagere schooljeugd, waarvan het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer ten volle van was overtuigd. Bij deze opening was eveneens aanwezig de heer A. A. Lamberts uit Den Haag, inspecteur voor de, lichame lijke opvoeding in algemene dienst. De heer Slothouwer beschouwt deze cur sus als een experiment, waarbij hij ver trouwt, dat de belangstelling voor deze tak van het onderwijs zal toenemen. Een on derwijs, dat van de klasse-onderwijzer vraagt het lesgeven verantwoord te doen zijn. Het zou gewaardeerd worden als de mogelijkheid bestond de deelnemers aan deze cursus nog een of twee maal minstens naar Overveen te laten gaan om dieper op de oefenstof te kunnen ingaan. Ander zijds achtte de heer Slothouwer het van niet minder belang, dat ook andere gemeenten het voorbeeld van Haarlemmermeer zouden willen volgen. Deze eerste bijeenkomst mag zeker gezien worden als een unicuum in de onderwijswereld. Bij de uitwerking van de plannen voor de aan de Haarlemse jeugd te schenken herinne ringen aan de tiende verjaardag der bevrij ding is gebleken, dat men met de reeds dooi de gemeenteraad ter beschikking gestelde 46.000 gulden niet uitkomt. Zoals wij reeds schreven wil men de jeugd een boekje geven met verzetsgedichten en tekeningen van dr. A. Melchior. dat ook in de toekomst zijn waarde zal behouden. Daarom wordt een credietverhoging van tienduizend gulden aan de raad gevraagd. Wegens gevolgen van een ongeval Naar wij vernemen heeft ir. H. M. Maas een ernstige val gemaakt, waardoor hij op zijn minst enige weken rust zal moeten houden. Met het oog daarop is zijn afscheid als directeur van het bedrijf van Openbare Werken, dat deze week zou plaats hebben, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De pubüciteits-karavaan, opgesteld Zaterdagavond op het parkeerterrein aan de voet van de watertoren bracht in Zandvoort leven en vertier rondom de „Ronde van Nederland". Het was overal elders in het dorp, waar de seizoenverlichting brandde, uitgestor ven, doch op dit terrein heerste een enorme drukte en men vermaakte zich opperbest met de vele attracties, die tot laat in de avond geboden werden. Poppenkast, open lucht-film, home-trainers, een goochelaar en tal van aantrekkelijke wedstrijdmoge lijkheden op reclamegebied bleken bij het publiek bijzonder in de smaak te vallen, zodat men het idee kreeg, dat de badplaats plotseling een kermis rijker geworden was. En toen de meeste renners reeds lang in diepe rust waren verzonken heerste op dit parkeerterrein nog een jolijt en vrolijkheid, die aan een hoogtijdag in het zomer seizoen deed denken. Zondagmorgen om elf uur werden in hotel Bouwes door het gemeentebestuur van Zandvoort wedstrijdleiders en officials ontvangen. Onder meer waren hierbij aan wezig verschillende raadsleden, de ge meente-secretaris, directeur en leden van het dagelijks bestuur van stichting „Tou ring Zandvoort". In hartelijke bewoordin gen richtte burgemeester mr. H. M. van Fenema zich tot de aanwezigen. Spreker merkte op, dat het gemeentebestuur van Zandvoort bijzonder verheugd was, dit grote sportgebeuren van zo nabij te kunnen medemaken. Niet alleen uit sportief en propagandistisch oogpunt, maar bovenal omdat dit evenement gelegenheid biedt tot internationaal contact. „Wij leven in een lijd", aldus de burgemeester, „vol conflic ten en misverstanden. Tal van acties in binnen- en buitenland trachten deze mis verstanden aan te wakkeren, doch hier wordt op al dit gewroet een afdoend ant woord gegeven. Samenkomsten, congres sen, conferenties en sportgebeurtenissen op De afdeling Bcnnebroek van de Katholieke Metaalarbeidersbond „St. Eloy" heeft Zon dagavond het eerste lustrum geviex-d. Nadat de afdelingsvooi-zitter, de heer L. v. d. Hulst een overzicht had gegeven van de ontwikkeling der afdeling in de afgelo pen vijf jaar. was het wooi'd aan pastoor L. J. Janssen Schmidt die behalve het werk van de afdeling, ook dat van één der leden en wel de heer C. Prins in herinnering bracht. Hij schetste hem als iemand die veertig jaar lang in de bres heeft gestaan voor de Katholieke vakoi-ganisatie in het algemeen en voor „St. Eloy" in het bijzon der. Hij nam vele jaren het correspondent schap voor Hillegom en omgeving waar en trotseerde weer en wind om propaganda te maken. Pastoor Janssen Schmidt deelde mee. dat de bisschop voor de heer Prins aan De Paus de ondei-scheiding Pro Ecclesia et Pontifice heeft aangevraagd. De onderschei dingstekenen en de daarbij behorende oor konde zijn nog niet ontvangen. De heer P. Brussel, hoofdbestuurder van „St. Eloy" besprak de betekenis van de Katholieke vakorganisatie en hei'innerde er aan, van welk belang het voor een sti-eek is, wanneer daar werkers wonen van het slag zoals de heer Prins er een is. Ter gelegen heid van zijn veertigjarig lidmaatschap van de Kath. Ax-beidersbeweging ontving de heer Prins het gouden kruis. Hij sprak de hoop uit dat hij dit nog vele jaren zal mogen dragen en dat het hem gegeven zal zijn nog veel voor de Katholieke oi'ganisatie tot stand te brengen. Verscheidene afgevaardigden brachten ge lukwensen over aan de jubilerende afdeling waarbij geschenken werden aangeboden. De R.K. Toneelvereniging voei-de twee schetsen op, „Sai-a leef anders", een film geschiedenis en „Een bok geschoten", waar van het eerste schetsje, mede door het vlotte spel van mejuffrouw Homan, het grootste succes boekte. In het pi-ogramma van de viering van Bevrijdingsdag is medegedeeld dat er des middags een voetbalwedstrijd zou worden gespeeld tussen een elftal van het Oranje- Comité en „Veex-tig Plus". In de plaats daar van zal tussen de R.K. Jongensschool, de Willinkschool en de Sparrenbosschool een competitie worden gehouden. CULTURELE KRING De Culturele Kring komt op Dinsdag 26 April in „Oud Berg en Dal" bijeen, waarop dr. A. F. J. Poi-tielje een lezing met lichtbeel den zal houden over „Omgang met gevaar lijke (maar niet valse) dieren. De Oranjevereniging „Hoofddorp" heeft voor de viering van Koninginnedag op Za- terdag 30 April het volgende pi-ogramma samengesteld: Halftien aubade door de kleuters en leer lingen van de eerste en tweede klasse der lagere scholen voor het Raadhuis. Half elf kindervoorstelling in „De Beurs" het programma vermeldt goochelen, spelle tjes en poppenkast door Santos en accoi'deon. en pianomuziek door Leo Accordeo. Twee uur 's middags volksspelen op het sportterrein; zaklopen, hinderniswedstrijd, tonnenrace, wagenrennen, steltlopen en ringenspel staan op het px-ogramma. Om vier uur kan men in ploegverband deelne men aan touwtrekken. Acht uur des avonds worden in „De Bem-s" en in „De Landbouw" zaalfeesten gehouden; op beide bijeenkomsten werken mee: Mans uit Twente. André de Raaf, Frans van Schaik, The three Jacksons, John Pims Leo Accoi'deo, Hedri en Lisette en de Was- borders. Voor de vijfde Mei is het volgend pro- gramma vastgesteld: twee uur 's middags behendigheidswedstrijd voor bromfietsen, wedsti-ijd op fietsen en behendigheidswe.d- strijd voor automobielen op het sportterrein. Om half vijf wordt een estafette (tien maal 80 meter) gehouden voor gemengde ploe gen: verwacht wordt, dat zich in familie kring, verenigingen, bedrijven en instellin gen ploegen zullen vormen. Des avonds om kwart over acht gecostu- meerde optocht door het dorp met mede werking van de dorpsgenoten. Bij het bu reau van politie wordt opgesteld. Het fan farecorps Excelsior en een draaiorgel zor gen voor muziek. Gewandeld wordt naar het sportterrein, waar men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen zal blijven. Op Woensdagavond 4 Mei zal een stille tocht worden gehouden naar de algemene begi-aafplaats te Hoofddorp. De opstelling is op het Marktplein, om halfacht. Om halfnegen begint in „De Beurs" een herdenkingsbijeenkomst, waarin het woord zullen voeren burgemeester mr, J. F. Jan- sonius, ds. J. C. Salverda (over „De vrijheid verloren"), pastoor W. J. van den Berg (over „De vrijheid bevochten"), mevrouw dra. N. Treffers-Mesdag (over „De vrijheid her wonnen") en ds. M. Ros (over „De vrijheid gewaardeerd". Medewerking verleent het xnannennkoor „Zang en Vriendschap". intei-nationaal gebied vergroten het ver trouwen. In Zandvoort weet men uit erva ring wat vernietiging is, doch men weet er ook, dat de opbouw het altijd wint en zal blijven winnen van de afbi'aak." Mr. Van Fenema toonde er zich zeer ver heugd over, dat een gedeelte van deze Tour door België zal voeren. Onder grote bijval van de aanwezigen richtte mr. Van Fenema zich vervolgens in het Fx-ans tot de Italiaanse renner Sacci en overhandigde hem tot diens grote vol doening een fraai armbandhorloge namens het gemeentebestuur, als pleister op de wonde, dat hij niet verder aan de ronde mag deelnemen, daar hij Zaterdag niet binnen de vastgestelde tijd binnen kon zijn. De voorzitter van de xmnde, de heer O. van Erp, dankte de burgemeester voor de hartelijke ontvangst en diens vriendelijke woorden. Spreker merkte op, dat de ren ners helaas niet aanwezig konden zijn, om dat de stevige Noordwester, die hen wacht te, hun aandacht meer concenti'eerde op de massagetafels. Hieruit blijkt weer, dat bad plaats en ronde zeer afhankelijk zijn van het weer, maar spreker zag nog een andere parallel, namelijk deze, dat èn Zandvoort èn de Ronde beide nog staan in het teken van de opbouw. De heer Van Erp hoopte, het volgend jaar met deze Tour wederom Zandvoort te kunnen aandoen en sprak als zijn mening uit, dat het niet onmogelijk moet worden geacht dat de „slippex-tjes" over de grens in de nabije toekomst nog zullen worden uitgebreid. Wat het circuit betreft was het de mening van allen, dat dit een ideale finish is. Start tweede étappe In de Lounge van het hotel hadden zich intussen alle renners verzameld, steeds weer voldoende aan de verzoeken van vele verzamelaars van hantekeningen en rustig de tijd van vertrek afwachtend, die precies één uur was aangebroken. De Zandvoortse politie had wederom voor een prima regeling en afzetting ge zorgd, zodat van het zeer talrijke publiek, dat was gekomen om de start mede te ma ken, geen hinder werd ondervonden. Op de Sti-andweg, voor café restaurant „de Ro tonde" verzamelden zich alle renners, voor de kou gestoken in hun blauwe overalls, zodat slechts de petten aangaven, tot welke ploeg zij behoorden en om precies 1 uur loste de burgemeester het startschot, waar- j de tweede étappe, over Boulevard en Bloe- na de kaï-avaan zich in beweging zette voor mendaalse zeeweg in een geneutraliseerde rit naar Landsmeer. Er moeten wel heel wat uui-tjes van ge degen studie, van geduld, tact en wilskracht aan de uitvoering zijn voorafgegaan, die Leonie Molkenboer met de leex-lingen van haar zangklassen Zondagmiddag in het Pa tronaatsgebouw gaf, om tot een dergelijk gaaf resultaat, vooral met de kleinex-en, te kunnen komen. Het aanti'ekkelijk uitgevoer de programma, dat af en toe veel weg had van kinderoperette, getuigde daarvan in hoge mate. In de liedjes konden de kleutei-s zich spelenderwijze uitleven. Door deze bewer kingen ki-egen het leuke Vlaamse liedje „Vier weverkens' en het overbekende „Koos, de gymnast" een bijzondere beko ring. Een aantrekkelijke sprookjesbewer king was „De Toverfluit" door S. Bouman van Tei-tholen, waarbij voor het eerst de zang op een wire-recorder werd vastgelegd, 7.odat de kinderen al hun aandacht op hef spel konden concentreren, een experiment dat gedeeltelijk voldeed. De weergeving van de zang was onduidelijk. Een werkelijk com bineren van zang en spel blijft toch de ideale oplossing. Aan het progi-amma werd m'edewerking vex-leend door enkele leerlingen van „Sancta Maria" uit Haaidem, die met bijzonder veel succes verdienstelijk dansten. Wij noemen de mooie Sex-enade van Tsjaikofsky door hera Cohen, die ook Anitra's dans van Grieg voor iiaar rekening nam. „Espana Cani" uitgevoerd door Maria Hupkens en Elisabeth Hin kreeg veel vaart, maar miste de zo noodzakelijke afwerking. Berna- delte Belderbos vertolkte Tsjaikofsky's „Bloemenwals" met gratie, doch er ging veel verloren door de slechte kwaliteit van de plaat en de onrustige gedragingen van de jeugd, hiertoe verleid door het sti-ooien van bloemen in de zaal. hetgeen beter achter wege had kunnen blijven. Met een leuke opvoering van „Een lan delijke concertx-epetitie" van Franz von Suppé eveneens uitgevoerd door „Sancta Maria" kwam een einde aan deze leer- lingen-uitvoei-ing, waarmede Leonie Molken boer veel eer heeft ingelegd. In (le afgelopen nacht om halfvier is op de Vogelenzangsewcg te Vogelenzang een auto tegen een boom gereden: de inzitten de, een drie en twintigjarige Hillegommcr, is daarbij ernstig gewond en tijdens ver voer naar het Marine-hospitaal te Over veen overleden. De heer M. J. Visser uit Hillegom keerde met een zes en twintigjai'ige plaatsgenote in de afgelopen nacht per auto huiswaarts. Hij reed op de Vogelenzangseweg in Zuide lijke richting en de auto ging door de s- bocht. Ongeveer zeventig meter vex-der, tussen de Levweg en de Woestduinweg, moet de bestuurder naar de politie aan neemt de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. De auto is tegen een rechts van de weg staande boom gereden. De heer Visser was er zeer ernstig aan toe. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend is hy naar het Marine-hospitaal overgebracht. Bij aankomst was hij reeds ovei'leden. De passagiere had lichte wonden opgelopen. Zy is na verbonden te zijn in het Marine hospitaal huiswaarts gekeei'd. De politie van Bloemendaal stelt naar de oorzaak een onderzoek in; haar is inmid dels gebleken, dat de heer V. geen alcohol heeft gebruikt. Dinsdagmorgen zal de eerste paal ge heid word n voor de verbouwing en uit breiding van de Px-otestants Chi-istelijke Nij- vex-heidsschool aan de Tettex-odestraat ie Haarlem, waarbij de heer C. Steneker, vo'/t- zitter van de bouwcoxnmissic, het woord zal voeren..

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11