Kort en bondig Feesten op bevrijdingsdag in Haarlemmerliede en omgeving Old car" in Haarlems centrum Met eerste complex in Delftwijk kan begonnen worden In komende winter opnieuw twee broei-tentoonstellingen Gymnastiekzaal van Christiaan Huygensschool onder de kap Zandpoort Haarlemmermeer <zBrieven aan de redactie Haarlemse woningbouw weer op gang Twee Nederlandse ex- legionnairs in de knel DINSDAG 26 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 Geslaagde uitvoering van OSS in Zandvoort Filmavond voof* de „Vliegende schotel" Schoolverkeersexamens weer begonnen Onwelkom glasgerinkel in Oud-Schoten Kampioenscompetitie voor korfbalteams Voorbereiding van 900 woningen dit jaar niet onmogelijk Verdere plannen Het comité voor d'e viering van de be vrijdingsdag in de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude heeft het program ma van de feestelijkheden samengesteld. Des morgens zal de muziekvereniging „Eensgezindheid" in samenwerking met het tamboers- en pijpercorps „Irene" een rondgang door de dorpen Halfweg en Zwa nenburg houden. Aansluitend hierop zal de muziekvereniging zich opstellen bij het verzamelpunt (plein Chr. school Halfweg), waar de kinderen uit Halfweg van 6 tot 15 jaar te kwart voor negen tesamen komen om r.a het aanhoren van een korte toe spraak van de burgemeester en ds. Krom hout af te marcheren naar het terrein, waar degenen die zich hiervoor hebben opgegeven, aan wedstrijden kunnen deel nemen. Bij ongunstig weer zal zorg gedra gen worden dat de kinderen „binnenshuis" onthaald worden. Over de regeling van deze kinderspelen zal het daarvoor gefor meerde subcomité onder leiding van de heer J. Busink tijdig de nodige mededelin gen doen. Nadat het comité (mevr. Van Egeren en de heren Visser, Luyt. Heysters en Stol) deze kinderfeesten heeft eeopend, gaat het naar Ruygoord, om aldaar (bij de R.K. school) de verzamelde kinderen (en oude ren) uit- de Houtrakpolder te ontmoeten. Dezelfde heren als on Halfweg zullen sore- ken. De muziekvereniging O.B.K. zal mede werking verlenen bij de organisatie die daar door de buurtvereniging de Houtrak- polder verzorgd wordt. De burgemeester wordt met zijn comité daar om 10 uur ver wacht. Het comité gaat dan naar Haarlemmer liede. waar op het schoolplein door de Oranjevereniging de organisatie wordt be hartigd. Men hoopt te 11 uur in Haarlem merliede te zijn. Hier verzorgt „Accordia" de muziek. Om 12 uur is het comité in Zuid-Schalk wijk: ook daar heeft de Oranjevereniging op zich genomen om voor de kinderen een feestochtend op te zetten. Des middags geeft de Landelijke Rij ver eniging „Ritmeester De Rruyff" in samen werking met twee rij verenigin gen (w.o. die uit Hoofddorp) een demonstratiemiddag. Deze demonstratie duurt van 2 tot 5 uur. Op het terrein aan de Houtrakkerweg (land van de heer Vos) is iedereen welkom. Om 7 uur is een samenkomst in dé Ge reformeerde Kerk te Halfweg, waar prof. dir. Zuidema en pater Van Dam het woord zuilen voeren. Met zang door St. Caecilia zal de bijeenkomst worden opgeluisterd. Nadat Zaterdagmiddag O.S.S. uitsluitend met de jeugdafdelingen een uitvoering had gegeven, traden de meeste dezer afdelingen des avonds nog eens op met de' dames en heren. Het was thans de eerste keer, dat de tegen woordige leider, de heer J. J. Jagerman een volledige uitvoering gat en hij heeft niet te hoog in de oefenstof gegrepen doch meer ge let op de correcte afwerking. De heer Jagerman heeft laten zien, dat hij over een behoorlijke dosis fantasie beschikt, hetgeen vooral opviel bij het kastspringen van de grote meisjes. Deze meisjes vertoon den een grote vaardigheid en waren vooral bij het klassikale springen zeer goed op el kaar ingesteld. Dat deze behendigheid aangeleerd moet worden, lieten de meisjes 8-9 jaar zien met bank-paardspringen, waarbij eerst het goed neerkomen vanaf het toestel, later het om hoog komen vanaf de bank werden gede monstreerd. Er viel bij diverse nummers ook lijn in het werken waar te nemen. Bij O.S.S. wordt namelijk al vroeg begon nen met de brug met ongelijke leggers (meis jes 8-9 jaar) en met soepele vormen en een vrije oefening op muziek (meisjes 11-13 jaar) om tenslotte te komen bij een zeer goed num mer brug van meisjes 11-17 jaar en aan keu rig uitgevoerde vrije- en knotsoefeningen van de dames. De vrije oefening van de kleine jongens werd behoorlijk uitgevoerd. Bij paard door de jongens werd ons weer getoond, hoe men van de allereerste vormen uiteindelijk tot een oefening moet komen; ook bij het bokspringen werden door de jongens eerst eenvoudige sprongen uitge voerd welke later door vergroting van de afstand tussen plank en bok en verhoging van de bok in moeilijkheid werden opgevoerd. Wat wij vertelden van de nummers bij de jongens, geldt ook voor het ringenturnen van een groep meisjes en dames. Ook hier eerst de eenvoudige zwaaien met draaien om lengte- en breedte as., daarna in- en uit- loqueren en moeilijker afsprongen. Dit was een goed nummer. Wat de gymnaslieknummers betreft rest nog het optreden van de heren te vermelden. Het was al een kleine groepje, waaronder enkele de seniorenleeftijd al bereikt hadden, doch hun optreden met gedupliceerde oefe ningen en grondgymnastiek en hoogbrug mocht gezien worden. Als laatste vermelden wij nog een korte demonstratie van volleybal, welke tak van sport bij O-S.S. eveneens beoefend wordt. ALARM VOOR DUINBRAND De Zandvoortse brandweer werd Maandag avond omstreeks vijf uur gealarmeerd voor een duinbrand, welke zou zijn ontstaan in de Noordelijke duinen achter het Corodex-con- cern. Ondanks ijverig zoeken werd geen spoor van brand waargenomen, zodat onverrichter- zake werd teruggekeerd. JAARVERGADERING NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND De afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantbond zal op Vrijdag 29 April haar jaarvergadering houden. Onder meer staat er een bestuursverkiezing op het programma. Periodiek aftredend zijn de heren J. L. Pfundt, J. van Sluisdam en G. J. Sterrenburg. Eerstgenoemde stelt zich niet meer herkies baar. Het bestuur heeft voor hem candidaat gesteld de heer J. Dierdorp. VROUWENMIDDAG PROTESTANTENBOND De vrouwengroep van de Nederlandse Pro testantenbond belegt een vrouwenmiddag op Donderdag 28 April in het gebouw aan de Brugstraat. Voor deze middag werd geen spreekster uitgenodigd. Het programma zal ten dele een verrassing zijn. De Hervormde jeugdvereniging „De vlie gende schotel" te Zandvoort houdt een film avond op Vrijdag 6 Mei in café-restaurant „De Rotonde". Als hoofdfilm zal worden ver toond „The Ghost goes West". Voorts bestaat het programma uit enkele Charley Chaplin- films, een documentaire en een tekenfilm. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 248 vette varkens. Notering: zware f 175-f 173; lichte f 173-f 170; slagers varkens f 178-f 174; zeugen f 157-f 147, han del slepend; 23 nuchtere kalveren f 30-f 40, Weaid 90-f 110 Te ongeveer- 9 uur begint op het plein van de R.K. school te Halfweg een open lucht bioscoopvoorstelling waarvoor enkele goede films gehuurd zijn. Bij gunstig weer volgt na afloop een openluchtbal. Intussen geeft de vereniging „Kunst Na Arbeid"' in zaal Cornelissen haar jaarlijks bevrijdingsbal. Maandagochtend arriveerde een klasse schoolkinderen op de Kinderhuissingel bij de ingang naar de kolenloods van Hoen derdos. Een clubje agenten wachtte hen daar reeds op. Een enkele voorbijganger die misschien dacht dat hier een massa bekeuring zou plaats vinden, werd dra uit de droom geholpen toen alle kinderen van een groot nummer voorzien werden waarna zij een voor een voorzichtig en keurig de straat weer overstaken en in de richting van het Kenaupark verdwenen. Hiermee was het practische gedeelte van de jaarlijkse verkeersexamens voor school kinderen begonnen die tot 17 Mei zullen duren. Prompt op tijd kwamen telkens de klas sen bij de startplaats aan en regelmatig noteerden agenten op de vier controle punten langs de route de foute en goede gedragingen van de candidaatjes. Over liet algemeen echter zijn de resultaten zeer bevredigend en slagen achtennegentig van de honderd kinderen voor dit examen. Het traject Kinderhuissingel, Kenau park, Rozenstraat. Kruisweg, Parklaan en Kenaupark heeft alle vereiste verkeers moeilijkheden in zich zowel voor voet gangers als voor wielrijders. De candi daatjes zijn echter verplicht allemaal het traject als voetganger af te leggen, daar na mogen zij indien zij het wensen ook per fiets deze route doen. Verder mogen de kinderen niet te snel zijn zodat zij ge tweeën of met meer samen verder gaan, wat dat is verboden. Geheel zelfstandig en op eigen kracht moeten de hindernissen die het verkeer oplevert worden genomen en daar wordt niet aan getornd. Een vaste groep van verkeersagenten neemt ieder jaar weer de examens af. Tezamen met de brigadier reden wij eveneens de vereiste route. Wij zijn nog nooit zo keurig en oplettend door Haar lems straten gefietst, doch of onze rit foutloos was geweest dorsten wij toch niet te vragen. (Verkort weergegeven) Beulen. Zou het geen goed idee zijn, als in de toekomst een wet zou voorzien in de mogelijkheid, dierenbeulen als de zo juist in de pers gesignaleerde 32-jarige landbouwer J. H. te Ottersum te veroor delen, niet alleen tot boetes of gevange nisstraf, maar óók tot het gedurende een zeker tijdperk niet mogen houden van soortgenoten van het gemartelde dier, in casu: paarden!? Autovandalen worden toch ook in die geest bestraft door het verbod van motorrijtuigen besturen?? Daar wordt óók niet gevraagd, of de schuldigen in het uitoefenen van hun bedrijf door het vonnis worden belemmerd, nietwaar? Hoe meer bescherming de onschuldige dieren tegen dergelijke onmensen krijgen, hoe beter! Hoogachtend uwe abonné, H. DE VOS-DE BAS. Noorder Sportpark. In een verslag over het honkbaltournooi in het Noorder Sportpark van gisteren wordt opgemerkt, als zou het gepresteerde nadelig beïnvloed zijn door de slechte toestand waarin het veld verkeerde. Ondergetekende stelt het op prijs hier aan toe te voegen dat bedoeld veld deel uit maakt van het complex gemeentelijke sportvelden. Door intensief gebruik is na ieder win terseizoen de grasmat verdwenen. De hier uit voortvloeiende noodzakelijke repara ties worden ieder voorjaar met de meeste spoed uitgevoerd. Kosten noch moeite worden gespaard om deze velden weer bruikbaar af te leveren aan de zomerspor ten. De terreinbewaarder B. EGO, Vergierdeweg 456 Maandagavond omstreeks elf uur is er nog al wat rumoer ontstaan in de Bade- lochstraat in Oud-Schoten. Op dat tijdstip hield namelijk de 28-jarige Haarlemse koopman S. S. zich daar bezig met het in slaan van de deurruitjes van verscheidene huizen. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank en deed het glasgerinkel ge paard gaan met sterke keelgeluiden. Deze serenade gold 'de nieuwe verloofde van zijn vroegere meisje, die „ergens in de Badelochstraat" moest wonen. Omdat S. niet het juiste adres wist, had hij maar enige „steekproeven" genomen. Hij was naar de „plek des onheils" ver voerd door een auto van zijn broer, die, toen hij het welletjes begon te vinden, er snel met de wagen vandoor ging. Hij koos daartoe de (niet officiële) weg door het plantsoen van de Badelochstraat, hetgeen hem spoedig duidelijk werd door een hek werkje en enige struikjes, die zich vergeefs tegen zijn komst trachtten te verzetten. De inmiddels gearriveerde politie maak te proces-verbaal op wegens dronkenschap en vernieling tegen S. S. Tegen de coureur wordt een onderzoek ingesteld. In verband met de vertraging in het be kend zijn der kampioensploegen wordt dit jaar een halve kampioenscompetitie ver speeld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 99 Zij stond daar verlaten op de Gedempte Oude gracht. Niet eenzaam, want zij trok veel bekijks van wantrouwige Haarlemmers, iie haar met spottende blik ken inspecteerden. Dat was begrijpelijk, want alles wat men bij de tegenwoordige generaties van haar soort gestroomlijnd zou aantref fen, was bij haar nog zo hoekig als het maar zijn kon. Bovendien was zij donkerblauw en zwart ge spoten, met een ijle rode streep er door; ook al iets, wat haar hedendaagse kroost ten ene male mist. Hoe dan ook, zij was een degelijke, ouderwetse, vier kante, hoekige Austin, in elkaar gezet in een héél ver verleden. Er hingen uit puilende rugzakken om de '■coplampen, dlie als sublieme windvangers hoog boven de spatborden uitstaken en aan de rechter voor zijde van het vehikel bevond zich een gummibal met een metalen hoorn, welk instrument te oordelen naar het som bere gerochel, dat er met een stevige knijpbeweging uit te krijgen was wel weinig in te brengen zal hebben temidden van het moderne snelverkeer. Het intérieur van de wa gen zelf, die een Engels nummerbord droeg en op de achterzijde het van geel leukoplast vervaardigde woord „Australia" bevatte, was naar de zijkanten toe volgepropt met kleren, handdoeken, proviand en flessen. Ook lag er een boek waarvan de Engelse titel er op duidde, hoe men zijn vacantie in Europa kan doorbrengen. Voor wie dat boek was bestemd, bleek ail spoedig: het waren vijf jon ge buitenlanders met ruige truien en bescheiden foto toestellen, die na een wan deling door de stad ever» kwamen kijken, of hun hoe kige automobiel er nog stond en daarna koers zet ten naar het Frans Hals museum, dat naar wij vurig hopen óók in het dikke Engelse boek vermeld staat. Het vijftal bestond uit vier girls uit Australië en een boy uit Londen. Hoe ze heten, hebben we niet ge vraagd. Dat doet er ook niet toe, want hoofdzaak is, diat ze er waren en het schone van Haarlem zoch ten en zagen. Wel vernamen we. dat de vier Australische meisjes in Londen werken en dat een van haar op een feestje de jongeman had ontmoet. Zo werd het con tact tussen het vijftal tot stand gebracht en al spoe dig overlegd, „hoe de va cantie in Europa doorge bracht zou kunnen worden". De reis naar het conti nent was ongeveer een week geleden begonnen en nu zaten ze dan één dag in Haarlem, waarna Amster dam aan de beurt zou ko men. Ook werd er al be langstellend geïnformeerd naar Marken; het mocht allemaal niet te lang duren, want voor de week om was, wilden ze al weer vla Bel gië in Luxemburg zitten. Volgens het reisschema zou den ook West-Duitsland, Zwitserland en Italië nog bezoek krijgen van het vier kante zwart-blauwe gevaar te met de ijle rode streep. Toen we naar de gezondheid van deze wagen vroegen, vertelde de Londenaar, dat het starten nooit van harte ging, maar dat verder alles naar wens verliep. Ook het slapen blijkt het vijftal geen moeilijkheden op te leve ren: „we hebben een tent bij ons en verder is er al tijd nog de „car" om in te slapen!" „Langer dan acht a' tien weken zullen we het wel niet uithouden", zeiden ze, toen we bij het Frans Hals museum waren aangeko men, „want dan zijn de spaarduiten op". Toen stap ten ze, na een laatste arm zwaai, de kunst tegemoet. Na een half jaar van stilstand in de Haarlemse woningbouw in die zin, dat geen nieuwe plannen voor arbeiderswoningen aan de markt konden komen kan thans weer voortgang gemaakt worden met de bouw van nieuwe complexen. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft namelijk aan B. en W. machtiging verleend om de bouw van de door architect H. W. van Kempen ontworpen 224 woningen voor de vereniging „Volkshuisvesting" te gunnen aan de laagste inschrijfster, de firma Bergshoeï te Alphen aan de Rijn. De bestedings som beloopt circa 2.850.000,—. Deze is bereikt, nadat er voor ongeveer zes ton aan bezuinigingen is verwerkt in het oorspronkelijke bestek. Zo zijn bijvoorbeeld alle kozijnen en deurposten van schokbeton geschrapt en vervangen door hou ten. Daar verder de rijksbijdrage met 250.000,— werd verhoogd, kon het „gat" van 850.000,— tussen de raming en de bestedingssom worden gedicht. De firma Bergshoef bouwt ook de 102 woningen van „De Voorzorg" aan de Schipholweg, welke deze zomer gereed komen. De van het rijk verkregen machtiging betekent een succes voor Haarlems wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé, die de laatste maanden nog al wat critiek te ver duren kreeg toen door de overspan ning van de bouw markt een drietal aanbestedingen voor de volkswoningbouw in Haarlem achter eenvolgens misluk ten. Het project van architect Van Kem pen was daax-van het belangi-ijkste en tij dens de behandeling van de gemeentebe groting sprak meer Wethouder Happé dan een raadslid zijn vrees uit, dat de Haarlemse woningbouw voor dit jaar in een niet meer ongedaan te maken impasse was geraakt. "Wethouder Happé, zonder de ernst van de toestand te ontkennen, gaf bij de beantwoording des ondanks blijk van een ongeschokt ver trouwen, dat de langdurige onderhandelin gen welke hij toen reeds voerde om de bouw alsnog mogelijk te .maken, met suc ces zouden worden bekroond. In die ver wachting is hij niet beschaamd geworden, hetgeen voor allen die bij de Haarlemse woningbouw zijn betrokken en dus niet het minst de woningzoekenden een op luchting moet betekenen. Wij herinneren eraan, dat wethouder Happé reeds bij de begrotingsbehandeling meedeelde, dat hij meer dan één ijzer in het vuur had om te bereiken, dat er door de moeilijkheden bij de aanbestedingen (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het bestuur van de Stichting Bloemlust heeft na langdurige besprekingen besloten ook in het aanstaande broeiseizoen twee tentoonstellingen te houden. De eerste zal met Kerstmis en wel van 22 December tot en met 30 December plaats hebben en de tweede van 21 tot en met 25 Februari. Men heeft dus de traditie van de Kersttentoon stelling weer hersteld. De vorige data waren te ongunstig voor de tentoonstellingen. Het bestuur is verheugd weer op deze dagen te kunnen exposeren. Aldus deelde de vice-voorzitter van de Stichting Bloemlust, de heer W. Roos, op een matig bezochte bijeenkomst van inzenders mede. Over het algelopen jaar was men niet ontevreden. De eerste tentoonstelling wei-d een succes onder meer door de combinatie met de mechanisatie-afdeling, die toch wel zeer belangrijk bleek voor de mensen uit het vak. Uit vaktechnisch oogpunt bezien was de latere datum dan normaal bijzon der goed omdat ook de broei later was. De tweede tentoonstelling oogstte eveneens alle lof. Uit de vergadering kwamen tijdens de discussies verscheidene suggesties naar voren. Onder meer besprak men de vraag of men de beste tulpen per groep bij elkaar moet zetten, zodat de bezoekers vergelijkingen zouden kunnen tx-ekken. Een ander plan was om ook hyacinten op glazen ten toon te stellen. De vraag of men geen houdbaarheids wedstrijden kon organiseren was voor het bestuur niet nieuw. Men heeft iets derge lijks namelijk ook al overwogen maar zag er zeer vele moeilijkheden aan verbonden. De Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur heeft al eens een dergelijke proef genomen, maar niet doorgezet. Deze voorstellen werden zeer grondig onder de loupe genomen, maar de vraag over de propaganda spande de kroon. De heer Roos zei het jammer te vinden, dat een evenement in vrij bloemloze tijdper ken, zoals Bloemlust, niet door meer men sen wordt bezocht. Daarom haakte hij on middellijk in bij een voox-stel om een apar te propaganda-commissie te benoemen, die zou bestaan uit mensen uit andex-e bran ches dan het bloembollenvak. Het is be kend, dat bijvoorbeeld de omstreeks Kerst mis zich in Nederland bevindende buiten landers zich zeer zeker voor een tentoon stelling zouden interesseren. De heer Bakker, bestuui'slid van de West-Friese Flora, zei Bloemlust te benij den, dat het zo temidden van de grote ste den lag, maar geloofde bovendien, dat van deze positie te weinig gebruik werd ge maakt. De conclusie was, dat Bloemlust iets meer zal moeten gaan doen voor reclame om het grote publiek kennis te geven van een evenement, dat een bezoek zeker waard mag heten. Ondanks de kleine bezetting, bleek het Bloemlust-bestuur toch weer voldoende suggesties te hebben ontvangen om- voor het aanstaande bx-oeiseizoen nieuwigheden in te voeren. een gevolg van de omstandigheid, dat de rijkscurveprijs voor woningbouw nog niet was aangepast aan de stijging van het 'loon- en kostenpeil in de volgende ja ren geen hiaten in het gereedkomen van nieuwe huizen zouden ontstaan. Wij her inneren er in dit verband aan, dat op grond van een i-apport van het Nederlands Economisch Instituut in Haax-lem negen honderd woningen per jaar moeten wor den gebouwd, om in 1970 de achterstend in de woningvoorraad opgeheven te doen zijn. Het gaat er dus om of Haarlem in staat zal zijn ook in 1955 die negenhonderd wo ningen te bouwen. Behalve de 224 waar van de bouw thans gegund kan worden, kon reeds begonnen worden aan een com plex van vijftig woningen voor bejaax-den bij de Kathedrale Basiliek. Tevens zullen dit jaar aan de raad de credieten worden gevraagd voor een com plex van een kleine honderd woningen voor „Onze Woning" van de architect C. Brakel daarover schreven wij reeds uit voerig voor een complex van 225 wo ningen voor „Eigen Haard" van de archi tect H. Tuninga en voor een complex van ongeveer 150 arbeiderswoningen voor „St. Jozef", te ontwerpen door architect B. J. J. M. Stevens. Deze ongeveer 750 woningen komen alle in Delftwijk. Echter wordt tegelijk getracht ook langs andere weg tot een verhoging van de wo ningproductie te komen. Daaxi-oe zijn on derhandelingen gaande met de Nederland se maatschappij voor volkshuisvesting (Nemavo) over de bouw van ongeveer driehonderd middenstandswoningen in „Zinnevelt" en met de systeembouw-Rot- tinghuizen over de bouw van een flink complex arbeiderswoningen in het Noor delijk deel van Delftwijk. De besprekin gen daarover vergen zeer veel tijd, omdat die geschieden in samenhang met het overleg van andere gemeenten met de be trokken systeemfabriek. Deze systeembouw is namelijk alleen voordelig, wanneer zeer grote aantallen woningen tegelijk of al- Twee uit het Franse Vreemdelingenle gioen gevluchte voormalige Nederlandse onderdanen bevinden zich aan boord v een Duits schip in de haven van Hamburg in een moeilijke positie. Als zjj geen toe stemming krygen Duitse bodem te betreden, bestaat de kans dat hun „vryheidsschip een val wordt, waardoor zy weer in Noord- Afrika en binnen het machtsbereik van het legioen geraken. Het gevolg zal zyn dat zij wegens desertie ter verantwoording geroe pen zullen worden. De 29-jarige Andries Lock uit Den Haag en de 31-jarige Herman de Haan uit Nij megen, zijn enige tijd geleden tezamen met vijf Duitse legionnairs in een haven bij Oran aan boord van het Duitse vrachtschip „Christian Schulte" geslopen. In het Schot se Aberdeen mochten de Duitsex-s door be middeling van het Duitse consulaat van booi'd gaan. Zij vertrokken zo spoedig mo gelijk naar hun vaderland. Lock en De Haan moesten aan boord blijven. In het Deense Aarhus bemoeide de Nederlandse vice-con sul zich ïxxet hen. Maar bij informatie in Den Haag bleek, dat Lock in 1943 bij de Duitse „Ki-iegsmarine" en De Haan bij de Nederlandse SS-divisie in Rusland gediend had, waardoor zij hun Nederlands staats burgerschap hadden verloren. Beiden had den xxa hun krijgsgevangenschap in Neder land gewerkt, konden echter als collabora teurs geen vaste voet krijgen en meldden zich in 1952 bij het Vreemdelingenlegioen, waarmede zij aan de veldtocht in Indo-Chi- na deelnamen. Naar van de Hamburger havenpolitie wordt vernomen is nog eens contact opge nomen met het Nederlandse consulaat in Hamburg, aangezien het tweetal prijs stelt op terugkeer naar het vaderland. Vandaag was door de officiële Nederlandse instan ties hier nog geen beslissing genomen. Het was de politie hier niet bekend of tegelij kertijd aan de officiële Duitse instanties in Bonn gevraagd was de beide vluchtelingen althans een verblijf in de Bondsrepubliek toe te staan om hen voor het lot dat deser teurs van het legioen te wachten staat te behoeden. De „Christian Schulte" vertrekt vandaag naar Italië en Noord-Afrika. thans onmiddellijk na elkaar geleverd moeten worden. Het ligt in de bedoeling, dat een Beverwijks bouwbedrijf deze wo ningen in licentie zal bouwen, waartoe in Schiedam een speciale fabriek voor de vervaardiging van de elementen zou moe ten worden gesticht. Onder die omstandigheden is het lang niet zeker, dat nog dit jaar met deze sy steembouw, welke architectonisch alles zins aanvaardbaar zal zijn, kan worden be gonnen. Wanneer echter geen bijzondere, vertragende factoren optreden, is het te verwachten, dat behalve de reeds genoem de projecten voor ongeveer 750 wonin gen, zeker wel honderdvijftig woningen, verspreid over andere, kleinere plannen, zullen worden gebouwd, waarmee Haar lem dus ook over 1955 aan negenhonderd woningen zal zijn gekomen. Overschrij ding van die limiet schijnt vooralsnog eco nomisch niet te verwezenlijken. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, klom Maandagmid dag langs twee smalle laddertjes naar de nok van het in aanbouw zijnde gymnastiek lokaal achter de Christiaan Huygensschool in de Ohmstraat. En achter hem aan klau terde een groepje mannen, waarvan ieder op de en of andere wijze bij de bouw van deze grote zaal betrokken is, zoals het hoofd van de school, de lieer N. Kuipers, de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, de heer S. Heijers, de voorzitter van de Haarlemse sportraad, de heer D. Beets, de architect, de heer Iieiloo en natuurlijk ook de aannemer, de heer De Jong. Vlak bij de vrolijk wapperende vlag be keek men het gehele project, dat op het ogenblik in een vergevorderd stadium van ontwikkeling verkeei-t. De zaal beslaat een oppervlakte van tien bij achttien meter en is 5i/2 nxeter hoog. Voorts bevat het ruim opgezette complex een grote douchezaal, kleedkamers en een opbergruimte voor het materiaal. Op 15 November van het vorig jaar is men begonnen met het leggen van de be- ton-fundering en ondanks het feit, dat het werk wegens de vorst gedurende negen we ken stil lag hoopt men toch in Augustus reeds het gebouw te hebben voltooid, zodat de kinderen met ingang van het nieuwe seizoen niet meer helemaal naar de Cru- qiusstraat behoevexx te trekken om gymna stiekonderwijs te ontvangen. Nadat het gezelschap in een der gangen van de gezellige school de tentoonstelling had bezocht, die daar was ingericht met het oog op een broedende lijster op de speel plaats, begaf men zich naar het kamertje van het hoofd van de school, waar men het er onder het genot van een „oorlam" roe rend over eens was, dat bij de bouw van deze school een ideale samenwerking had plaats gehad tussen gymnastiekdeskundi- gen, de sportraad en de bouwers. De archi tect, de heer Heiloo, gaf nog enige détails over deze nieuwe zaal, waaruit bleek, dat de kinderen in de toekomst zullen kunnen genieten van een plafondverwarming en een t.l.-verlichting en voorts kunnen zij zonder al te veel bezwaar op de effen vloer de oefeningen uitvoeren, want deze is sa mengesteld uit een houten ondergrond, hardboard en linoleum. Wethouder Geluk ovex-handigde voorts nog aan alle bouwers een doos sigaren, waarbij hij meende, dat een dergelijke bij eenkomst tussen autoriteiten en uitvoerders wanneer een gebouw onder de kap komt, in ere dient te worden gehouden. Iedereen was het daarmee eens, zodat een ieder uitziet naar de voltooiing van de nog gi'otere gym nastiekzaal van de P. H. van der Leijschool, die in Haarlem-Noord in December gereed zal komen. BINNENLAND De gezant van Israel en mevrouw Ypran hebben Maandagavond in kasteel Oud-Was senaar een zeer druk bezochte omtvangfet ge houden ter gelegenheid van de zevende ver- jaax-dag van de onafhankelijkheid van de staat Israel. In het R.K. ziekenhuis „De CoxTielia- Stichting" te Zierikzee heeft zich tijdens het weekend een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een verpleegster-religieuse levensge vaarlijk is gewond. Tijdens werkzaamheden heeft de kleding van de zuster C. vlam gevat en het gelukte de omstanders niet het vuur tijdig te doven, waardoor ernstige brandwon den zijn ontstaan. De toestand van de zuster is zorgwekkend. Op het station Soest is de laatste wagen van een personentrein ontspoord doordat een wissel te vroeg werd verzet. De wagen werd enige meter dwai-s over het perron getrokken en ernstig beschadigd. Een seinpaal werd vernield. Het proefstation te Naaldwijk heeft aan de fruit- en groentenveiling Naaldwijk de eerste kersen aangevoerd. De vruchten brach ten vijf tot zes cenit per stuk op. Een 18-jarige jongen is om het leven gekomen toen de auto die hij bestuurde, tus sen St. Oedenrode en Lieshout in volle vaart tegen een boom reed. Zijn naast hem zittende 16-jarige neef werd levensgevaar lijk gewond. Op Zaterdagmorgen 7 Mei zal op de wex-f der N.V. Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam het nieuwe hos pitaalkerkschip „De Hoop" te water wor den gelaten. Dr. H. Brunsting, conservator aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, heeft van de oudheidkundige commissie van het Griekse Ministerie voor Godsdienst en Volkspovoeding vei-gunning gekregen om in dit land deel te nemen aan een Grieks- Nederlandse opgravingscampagne. Dr. Brunsting heeft het plan om in September te vex-trekken. Hij zal opgravingen doen hetzij op Kreta, hetzij op het vasteland van Gi'iekenland. Zijn reis naar Gx-iekenland is mede mogelijk geworden door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek. In het bouwcentrum te Rotterdam is een in/ternationale studie-conferentie ge houden, die als onderwerp heeft „De Opleidingsmethoden voor Aannemers en Uitvoerders in de Toepassing van de Prin cipes der Wetenschappelijke Bedrijfsvoe ring" en die wordt bijgewoond door een dertigtal deskundigen uit Zweden, Denemar ken, Engeland, België, Frankrijk, Italië, Duitsland,, Oostenrijk en Nederland. De deelnemers zullen in de eerste plaats de in hun land beschikbare ervaringen en inzich ten in de bovengenoemde opleidingsmetho den en -vraagstukken uitwisselen. De commissarissen van de N.V. Koole en Zn., bank te Zierikzee hebben besloten, de directeur van deze bank, de heer C. van der V., tot nader order te schorsen. Enkele weken geleden is Van der V., zoals gemeld, door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot een maand gevangenisstraf wegens bankfraude. Hij zou geld, dat hij had ont vangen, niet aan zijn opdrachtgevers hebben afgedragen. Het kasteel Doorwerth te Oosterbeek is thans aan de buitenzijde geheel hersteld van de schade die het in de oorlog heeft op gelopen. Het interieur moet echter nog wor den gerestaureerd vóór het kasteel voor het publiek kan worden opengesteld. Het kasteel is sinds 1910 eigendom van de vereniging „De Doorwerth", die het weer tot museum zal inrichten. In Wageningen wordt van 5 tot en met 31 Mei met medewerking van de Neder landse Kring van Beeldhouwers een tentoon stelling .van verzets- en bevrijdingsmonu menten gehouden. Onder de ten toon te stellen beelden bevinden zich afgietsels van wei-ken van Mari Andriessen. Richters, Stouthamer, Steenbergen, Bolhuis. Carusso, Gegoire, Jeanne Bylo, Hildo Krop, Leeser, Van Lith, Van Luyn, Raedecker, Reichei'. Regers, Schalier, Schrikker en Wolbers. Een der bemanningsleden van de „Wil lem Ruys", de 26-jai-ige assistent-kapper J. D. uit Den Haag. is in de Middellandse Zee onverwacht overleden, nadat hij een dag te voren wegens buikklachten in het scheeps- hospitaal was opgenomen. Het stoffelijk ovei-- schot is in Port Said ter aax-de besteld. Militairen van land- en luchtmacht die in werkelijke dienst zijn. zullen elk jaar een vacant'ie-uitkering ontvangen. Deze uit kering zal voor elke maand dienst twee procent van het maandsalaris bedragen. Na een oproep van de Griekse regering om dekens en tenten te sturen voor de slachtoffe: van de aardbeving in de stad Volos heeft, het Nederlandse Rode Kruis be sloten om behalve de duizend dekens, die op 28 April zullen worden verzonden, nog duizend dekens ter beschikking te stellen. Deze zending zal per K.L.M. worden ver stuurd aan het Griekse Rode Kruis. Op een onbewaakte overweg te Dub beldam is een twee-jarig jongetje door een trein aangereden. Het kind zat gebukt tus sen de x-ails. De bestuurder dacht aanvanke lijk, dat zich eer. hond op de spoorlijn be vond. Hij gaf fluitsignalen en remde. Het kind wilde weglopen, maar ging echter niet tussen de rails vandaan. Plet werd aangex-e- den en was op slag dood. Met het bevrijdingsspel van Marius Kruyne op 5 Mei in de Amsterdamse Apol- lohal zal tevens de eerste uitvoering door een koor van vijfhonderd stemmen wor den gegeven van „Een lied van de vrijheid" op gedicht van Jan H. de Groot, door Max Vredenburg. Op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg nabij Arnhem zal op 4 Mei een militaire herdenkingsplechtigheid worden gehouden, waarbij aanwezig zullen zijn een vertegenwoordiger van de Koningin en Px-ins Bemhard, de chef van de Genex-ale Staf, generaad B. R. P. F. Hasselman, de staatsseci-etaris van Oox-log mr. F. J. Kranen burg en de staatssecretax-is van Marine, vice- admiraad H. C. W. Moorman. Aan de plech tigheid zullen deelnemen de Koninklijke Militaire Kapel, een erecompagnie van 50 man, een vlaggewacht van 4 man en 12 kr^nsdragei-s, allen van het 431ste bataljon infanterie uit Arnhem, alsmede vei'schcidene militaire deputaties. In het kader van de Eurovisie zal de Nederlandse Televisiestichting Donderdag 28 April a.s. van 11.15—12.00 uur een directe repoi-tage relayex-en uit het parlement te Rome van de vex-kiezing van de nieuwe Italiaanse president. De zogenaamde „weekend-zomerfees ten", van 9 Juli tot 5 September in Bi-eda, wox-den ook deze keer weer gehouden in het histoi-ische Valkenberg, dat wat de ver siering beti-eft geheel anders zal zijn opge bouwd dan tijdens de feesten Breda-Oranje- stad en tijdens de Academiefeesten. Er komt thans in het park een paviljoen met dak- teiTassen, dat 1050 mensen zitplaats biedt. HAARLEM EN OMGEVING Het Katholiek Instuiftoneel geeft Woens dag 27 April in hötel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein een op voering van „De Huistiran", klucht in twee bedrijven door Godfried Bomans. Deze to neelavond wordt na afloop met een bal be sloten. Haarlems burgemeester, mi'. O. P. F. M. Cremei-s, is op Vrijdag 29 Apx-il vexixin- derd spreekuur te houden. Over het onderwerp: „De numismatiek als belangrijk onderdeel der archaeologie" zal de heer J. H. den Hartogh een lezing met lichtbeelden houden vor de wex-kgroep Kennemerland van de Archaeologische wex-kgemeenschap voor Westelijk, Neder land, op Dinsdagavond 3 Mei in '„Brink- mann". De te Heemstede gehouden Emmabloem- collecte heeft in totaal een opbrengst ge had van f 1778,23.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10