Het Zweeds Koninklijk Paar in Nederland aangekomen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoog Bezoek Plechtig ceremonieel en luide jubel in rijkgetooid Amsterdam Radford kan Tsjang Kai Tsjek niet tot een bestand bewegen Viermogendheden-conferentie wordt in Londen voorbereid De staatsierit Koninklijke stoet ook door Heemstede Hij wil Quemoy en Matsoe behouden en niet rechtstreeks met Peking praten Moskou stemt in met overleg in Wenen Te Makassar 3 Neder landers gearresteerd Vijf zeelieden vermist Vissersmonument voor IJmuiden thans gereed Het woord is aan RAF oefent 3 nachten boven Nederland Vrije Duitse verkiezingen het eerste doel 69e JAARGANG No 244 DINSDAG 26 APRIL 1955 Zweedse onderscheidingen Kranslegging Vietnam-secten eisen Diem's val nog deze week Frans-Duitse Kamer van Koophandel opgericht Aanvaring op de Schelde Burgerluchtvaart gewaarschuwd vDuitse volk wil uit de historie niets leren" Weerrapport 299 e JAARGANG No i Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONS LAND HEEFT vandaag opnieuw hoog bezoek ontvangen: koning Gustaaf VI Adolf van Zweden en koningin Louise zijn aangekomen voor een driedaags verblijf als gasten van koningin Juliana en prins Bernhard. Het is ruim 6 y, jaar geleden, in 1948, dat onze koningin de troon be steeg. Het is nog korter geleden dat Gu staaf VI Adolf koning van Zweden werd, namelijk in 1950 toen zijn vader, de oudste aller koningen, een vorst die de wereld verbaasd had door zijn wonderlijke vitali teit, op 92-jarige leeftijd was heengegaan. Zo werd zijn zoon eerst op 67-jarige leef tijd zijn opvolger: hij is nu al 72, maar de opgewekte, duurzame levenskracht die velen uit het Huis Bernadotte heeft ge kenmerkt schijnt ook hem ten deel te zijn gevallen. Dit Zweedse koningshuis vond zijn oorsprong in den jare 1810, dus pas 145 jaar geleden, toen de aangewezen troonopvolger van een kinderloze koning plotseling gestorven was. Men vond in Parijs, tijdens het bewind des groten Na poleons, een nieuwe erfgenaam van de Zweedse troon voor wie men grote be wondering had. Plet was Jean-Baptiste Bernadotte, maarschalk van Frankrijk, door de Franse keizer wegens zijn wapen feiten begiftigd met de titel prins van Pontecorvo. De Zweden, als Noorderlingen niet tot avontuurlijkheid geneigd, kozen deze zoon van een eenvoudige advocaat uit een Zuid-Frans stadje evenwel niet omdat hij een brillante „soldat de fortune" was, maar omdat hij blijk had gegeven van bijzondere qualiteiten in landsbestuur. Hij werd kroonprins, later koning Karei XIV Johan. Zijn dynastie werd, merk waardigerwijze, de enige blijvende die uit dc „Napoléonide" was ontstaan. En de Zweden die in 1810 de koene keuze deden, bleken niet te hebben misgetast. Na de eerste Bernadotte, die de eerbied en dank baarheid van het ganse volk verwierf ble ken ook zijn opvolgers hun taak ten volle waardig te zijn. Zweden kon zich in de negentiende en twintigste eeuw rustig ontwikkelen en deed dat, gesteund door de talenten en de arbeid van veel begaaf de mensen, in een trant en een stijl die in het buitenland toenemende aandacht trokken en ontzag wekten. Door zijn lig ging en zijn grimmig winters klimaat was men in vroeger tijden wel geneigd het land als „een uithoek van Europa" te be schouwen. Die aanduiding wordt er allang niet meer op toegepast, omdat de Zweden in hun cultuur en in hun technische en industriële ontwikkeling een vooruitstre vende kracht hebben getoond, die menig ander volk zich ten voorbeeld kan stellen. Harde klimaten hebben ook hun voor delen; zij verwennen niet en sporen tot energie aan. Er is zoveel in de Zweedse historie en in de Zweedse volksaard dat de Neder lander aantrekt en zijn bewondex-ing wekt, er zijn zoveel goede en warme herinne ringen aan de sympathie en daadwerkfe- lijke hulp, ons in zware dagen van Zweed se zijde betoond, dat de ontvangst van het koningspaar in ons land niet andei-s dan bijzonder hartelijk kan zijn. Koning Gu staaf VI Adolf en koningin Louise zijn in Nederland ten zeerste welkom. Velen onder ons hebben hun land bezocht en daar onvergetelijke indrukken van behou den: van zijn schone natuur en ook van zijn steden, in de eei-ste plaats wel van zijn px-achtige hoofdstad Stockholm. Men kan er niet vertoefd hebben zonder het verlangen, er opnieuw heen te gaan. En men heeft een bij uitstek gastvrij volk leren kennen, dat een kenmerkende eigen schap der kleine volken, belangstelling voor anderen, in ruime mate toont. Boven dien ervaart de bezoeker.van Zweden dat er veel interessants niet alleen te zien maar ook te horen valt; als hij goed luiste raar is kan hij in gesprekken met be kwame mensen ruimschoots zijn voordeel doen. Dat zal iedere joux-nalist getuigen, die eens of meer dan eens de Sont is over gestoken en enige tijd in dit boeiende land heeft verbleven. Koninklijke bezoeken plegen tengevolge te hebben dat niet alleen de betrekkingen tussen de hoogsten in beide landen maar ook die tussen de volken nauwer worden. Sinds de tweede wereldoorlog is het we derzijdse bezoek van Zweden en Neder landers al sterk toegenomen; ongetwijfeld zal die toeneming zich blijven ontwikke len. Wij zullen ons daarin verheugen. R. P. ceco^xco^^ax>:ccc<>coDccaxocccoccccca30c«co^xxxxxxx De koning van Zweden heeft ter ge legenheid van zijn bezoek aan Neder land, de onderscheidingen verleend aan onder andere de volgende autoriteiten: Grootkruis in de orde van Vasa: dr. W. Drees, minister-president. Grootkruis in de Ox'de van de Pool ster: mr. J. W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken; mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille; mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal; mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal; ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting; mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat; mr. J. Visser, harer majesteits buiteii- gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Stockholm. Coxnmandeur 1ste klasse in de Orde van het Zwaard: generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef van het mili taire huis van Hare Majesteit de Ko ningin. Commandeur 1ste klasse in de Orde van de Poolster: mr. L. A. Kesper, commissaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland; dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in de provin cie Noord-Holland. Officier in de Oi-de van Vasa: mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester der ge meente Lisse; J. Lasschs, gezagvoerder 8 m.s. „Oranje"; dr. A. J. Verhage, voor zitter van de commissie buitenland van de Vereniging Nederlandse Bloemisteisj., voorzitter en directeur van het bedrijf schap voor sierteeltproducten. In stralend voorjaarsweer hebben de bewoners van de hoofdstad vanmorgen het vijfde buitenlandse staatshoofd in successie binnen nauwelijks een jaar tijd ingehaald. Kwam het door de milde zon. of hebben de Amsterdammers een bij zonder zwak voor het Zweedse koninklijk paar? Hoe dan ook, de belangstelling van het publiek was ditmaal groter en ook levendiger dan bij vorige gelegen heden. Alleen bij het bezoek van president Coty waren er misschien meer kijkers samengestroomd op Stationsplein, Damrak en Dam, die thans stijlvol versierd waren met Zweedse en Nederlandse vlaggen; maar harder gejubel dan thans voor koning Gustaaf en koningin Louise was er ook toen niet. Het Zweedse vorstenpaar was dan ook zichtbaar verrast door zoveel uitbundigheid en dankte ervoor met een ongekunsteldheid, die aller harten won. Om half elf precies was de ti-ein met de hoge gasten het Centraal Station bin nengereden en voor de koninklijke wachtkamer tot stilstand gebracht, waar de Marinierskapel plechtig het Zweedse volkslied „Du gamla du Fria" speelde, terwijl de erewacht der Studenten Weerbaarheidscorpsen kranig in hun zwarte uniformen met de witte hanenpluim op de sjako het geweer presenteerde. Ko ningin Juliana, die een grijze robe met een toque droeg, verwelkomde daarna met prins Bernhard hartelijk het Zweedse koninklijke paar, waarop koning Gustaaf, een martiale figuur in de uniform van generaal van de Zweedse Ko ninklijke Landmacht met koningin Juliana de erewacht inspecteerde. Nadat ook burgemeester d'Ailly, zwierig als altijd in zijn gala-ambtsgewaad met steek en degen de bezoekers begroet had, en de leden van de wederzijdse gevolgen waren voorgesteld, betrad het gezelschap de koninklijke wachtkamer, waar de voor zitters van de Kamers der Staten-Generaal, de leden van de Ministerraad en andere hoge autoriteiten hun opwachting maakten. Kort daarop betraden koningin Juliana en de Zweedse monarch het Stationsplein, waar zij plaats namen in een met zes van den zadel bereden paarden bespannen open calèche. In het tweede rijtuig volgde koningin Louise, die een marine blauw complet met een prachtige diamanten broche dx-oeg, en prins Bernhard in de generaalsuniform der Grenadiers met het grootkruis van de Orde van de Seraphijn. Drie volgrijtuigen met ledexx vaxx de beide hofhoudingen besloten de kleurige stoet, die op zijn korte weg naar het paleis door duizenden Amsterdammers en vreemde lingen geestdriftig werd toegejuicht. Op de Dam stond het publiek in dichte rijen achter de hekken. Aan de rand van het Midden-Damterrein bij de Paleisstraat hadden talrijke leden der Zweedse kolonie post gevat om hun vorstelijk paar toe te juichen. Vele kindereen stonden ongedurig met hun papieren Zweedse vlaggetjes te wapperen. Tien minuten voor elf schalden de be kende commando's over De Dam. De ere wacht van het garde regiment fuseliers „Prinses Irene" in fel rode tuniek, dat scherp afstak tegen de grijze paleismuur, presenteerde het geweer. De koninklijke militaire kapel in het cex-emonieel tenue van het garderegiment gx-enadiers hield de instrumenten gereed om het Zweedse volkslied te kunnen inzetten als het eerste rijtuig van het koninklijk cortège De Dam op zou rijden. Van het Damrak klonk gejuich en toen draafden de politieruiters De Dam op ge volgd door de eerste calèche en het com mando bereden politie. Voorafgegaan dooi de eerste stalmeester in zijn schai'laken tuniek en hagelwitte rijbroek zwenkten de twee koninklijke rijtuigen het Damplein op. Onder luid gejuich van het publiek stegen de Zweedse koning en koningin Juliana uit. Meteen daarop hield het tweede rijtuig met koningin Louise en prins Bernhard stil voor het paleis. Hier had een compagnie van het garde-regiment fuseliex-s „Prinses li-ene", in pi-achtig scharlaken gx-oottenue en met het vaandel, de erewacht betrokken. Opnieuw weerklonk hier de Zweedse nationale hymne, ditmaal vertolkt door de Koninklijke Militaire Kapel. Nadat ook deze erecompagnie geïnspecteei-d was dooi de Zweedse vorst, betrad het gezelschap het paleis. Na enige ogenblikken ver schenen onze vorstin en prins Bernhard met de koninklijke gasten op het balcon om de hulde van de verzamelde kijkers in ontvangst te nemen en er vriendelijk glimlachend en wuivend voor te danken. Osten Undèn, langs een erehaag van de Koninklijke Marine naar het Nationaal monument op de Dam, waar een peloton B-S.-ers onder commando van de ilegale strijder R. Schutte, de honneurs waarnam. In gezelschap van premier Drees schreed zijne majesteit naar de voet van het monu ment, waar hij onder indrukwekkende stilte van de aanwezigen een krans legde. Om half een werd de eerste morgen van het staatsiebezoek besloten met een noen maal ten paleize. Op weg. naar het paleis: Koningin Juliana en Koning Gustaaf Adolf. De stoet van het Zweeds Koninklijk Paar, die r.ich morgen, uit Amsterdam op weg begeeft naar de Keukenhof, rijdt via Hoofddorp en Heemstede. De route door Heemstede gaat via Cruquiusweg, Wip perplein, Camplaan, Van Mexdelaan, He renweg. De politie zal omstreeks half tien haar posten langs deze x-oute innemen. Volgens het officiële tijdschema zal de stoet omstx-eeks tien minuten voor tien door Heemstede komen. Om half twaalf begaf koning Gustaaf Adolf zich, onder anderen vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken. TAIPEH (Reuter/UP) Van gewoon lijk betrouwbare Amerikaanse zijde op Formosa wordt ïneegedeeld, dat de gehei me besprekingen, die admiraal Radford (voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs) en Walter Robertson (Ame rikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten) met de Chinese natio nalisten hebben gevoerd, op niets zijn xiit- gelopen. De nationalisten willen geen rechtstreekse besprekingen met commu nistisch China, niet over een bestand pra ten en de eilanden Quemoy en Matsoe be houden. Robertson heeft zich met Washington in verbinding gesteld en wacht nu waar schijnlijk op instructies, aldus de Amei-i- kaanse zegsman. Het is niet uitgesloten, dat de beide Amex-ikanen vandaag nog naar hun land tei"ugkeren. Londen houdt moed De Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, heeft in het Lagerhuis verklaax-d, dat de Britse regering al haar invloed zal blijven aanwenden om te ko men tot een bestand in de Straat van For mosa en het scheppen van gunstige voor waarden voor een vreedzame regeling van de kwestie-Formosa. Een Labour afgevaar digde vroeg of niet allereerst van Peking opheldering moet worden verkregen over de juiste betekenis van Tsjoe's vei-klaring. MacMillan vond dat een „zeer bruikbare suggestie", die hij in ovex-weging zou ne men. De voormalige Labouxminister van Defensie Shinwell verklaarde, dat de Ame rikaanse eis dat de nationalisten aan de bespi-ekingen moeten deelnemen, de moge lijkheid van het vinden van een oplossing vertraagt. Volgens Shinwell zou het jam mer zijn, als een in discrediet geraakte Tsjang Kai Tsiek een oplossing in de weg zou staan. MacMillan antwooi'dde, dat de kwestie van nationalistische vertegenwoor diging bij onderhandelingen het vinden van een oplossing moeilijker maakt. Hij zeide echter niet in te zien hoe een oplos sing gevonden kan worden zonder deelne ming van alle betrokken partijen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammerskjoeld, heeft met MacMillan en met minister van Staat Nutting gecon fereerd over de vooruitzichten van een di plomatieke regeling der spanningen in het Verre Oosten. Deze besprekingen worden in verband gebracht met het aanbod van px-emier Tsjoe En Lai van communistisch China cm over vrede te praten met be houd van het recht van Peking om Fonno- sa te „bevrijden". Premier Mohammed Ali van Pakistan heeft iir Bandoeng verklaard, dat Tsjoe En Lai naar zijn mening een „alleszins i-ede- lijke oplossing" voor de kwestie-Foi-mosa aan de hand heeft gedaan. Mohammed Ali zei voorts te menen, dat de regering te Peking mogelijk de elf Amerikaanse vliegers zal vrij laten, indien zij meent dat de Vex-enigde Staten verlangend zijn het Formosaanse vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen. De Sovjet-Unie heeft ingestemd met het houden van een ambassadeurs-conferentie van de Grote Vier op 2 Mei in Wenen. De Sovjet-Unie acht een dergelijke bijeen komst niet noodzakelijk, doch is bereid aan de wens van de Westelijke mogendheden tegemoet te komen. Volgens berichten uit Makassar zijn al daar drie Nederlanders in voorlopige hech tenis gesteld, namelijk J. A. van Dijk, J. M. Meeuwes en B. J. A. Arnold. Voorts is een Chinees aangehouden. Allen zijn in dienst van de Borsumtj. De reden tot ar restatie is tot dusver nog niet opgegeven. SAIGON (United Press) Zuid-Vietnam bevindt zich op de rand van revolutie en chaos. Het ziet ernaar uit dat het staats hoofd Bao Dai vanuit zijn riante villa aan de Franse Rivièra geen kans ziet de crisis op te lossen, zoals hij immers heeft beloofd voor einde April te zullen doen. De gods dienstige Binh Xuyen-secte heeft medege deeld, dat Diem na 30 April niet meer als premier zal worden geduld. Wanneer Bao Dai geen bevredigende oplossing vindt, dan zal er een burgeroorlog uitbreken, aldus de Binh Xuyen, die tevens de dynastie zal wegvagen. Px-emier Diem poogt een nationaal refe rendum te doen houden. De godsdienstige secten zijn echter van mening dat de de mocratische maatregelen van de premier te laat komen. FRANKFORT (D.P.A.) Te Parijs is een officiële Frans-Duitse Kamer van Koophandel opgericht. De plannen tot de oprichting vinden hun oorsprong in de be sprekingen, die in October 1954 zijn ge voerd tussen de toenmalige minister-presi dent van Frankrijk, Mendès-France en bondskanselier Adenauer. De ox-ganisatie zal haar zetel te Parijs hebbeh. In het bestuur van de Frans-Duitse Kamer van Koophandel hebben onder meer de voorzitter van het verbond der Franse industrie, Villiei-s, en de voorzitter van het verbond der Duitse industrie, Berg, zitting. Het Griekse stoomschip „Belgion" (1800 ton), dat uit Antwerpen naar Grie kenland was vertrokken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Schelde in aan varing gekomen met een Noors schip. Vijf leden van de bemanning van de „Belgion" worden vermist. De doorvaart naar de Scheldekaaien is versperd. Het Noox-se schip is de „Tai Saan", dat 6.962 ton meet. De Griek is gezonken. Het Noorse schip liep lichte schade op. Het vissersmonument voor IJmuiden dat op de bazalten dam op de kop van dé Vis sershaven komt te staan, is thans gereed. Het monument is twee dagen voor de dood van de Haarlemse bronsbeeldgieter A. M. Binder, in diens werkplaats in brons ge goten en afgewerkt. Men heeft het beeld overgebi'acht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar het enige tijd zal worden geëxposeerd op een tentoonstelling ter gelegenheid van de tiende viering van de bevrijdingsdag. De datum waai-op het beeld naar IJmuiden zal worden ovex-gebracht, is nog niet vast gesteld, evenmin de dag van onthulling. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Woodrow Wilson: Er bestaat zoiets als een man die te trots is om te vechten. LONDEN (ANP). Tot en met Donder dagmorgen zal het bombardementscom mando van de Britse koninklijke lucht macht de grootste oefening houden sedert het voorrjaar van 1953. De oefening is be stemd voor de bemanningen van de „Can- berra"-straalbommenwerpers. Schijn-aan- vallen zullen worden uitgevoerd op doelen in West-Duitsland, Nooi-d-Frankrijk, Bel gië, Nederland en Zuid-Noorwegen, zo meldt de Londense Times. Die oefeningen zullen wat Nederland be treft, het gehele en in een enkele geval een gedeelte van het vlucht-inlichtingengebied Amsterdam van de rijksluchtvaartdienst onveilig maken voor het burger luchtver keer. De oefeningen wox-den in het gehele vlucht-inlichtingengebied gehouden: in de nacht van Dinsdag 26 op Woensdag 27 April van kwart voor elf tot zes uur en in de nacht van Woensdag 27 op Donderdag 28 April van kwart voor negen tot kwart over zes. Woensdag zullen van twintig over drie 's nachts tot twintig voor zes 's morgens oefeningen worden gehouden in een deel van het vlucht-inlichtingengebied Amster dam. De RAF-toestellen zullen zich niet hou den aan het voor de burgerluchtvaart gel dende koershoogte stelsel en zij zullen in vele gevallen bij donker geen navigatie- lichten voeren. De burgerluchtvaart is van deze oefeningen op de hoogte gesteld. De Noord-Atlantische raad zal een com missie instellen, die moet bestudei-en op welke wijze het aantal vliegtuigongelukken boven Europa kan worden verminderd door middel van samenwerking met de burgerluchtvaart, aldus vexduidt in NAVO- kringen te Parijs. Herdenking in Dachau Op het balcon van het paleis op de Dam. V.l.n.r. Koningin Louise, Koning Gustaaf Adolf, Prins Bernhard en Koningin Juliana (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, heeft gisteren in het La gerhuis bevestigd dat de voorbereidingen voor een vier-mogendheden-conferentie aan de gang zijn. Morgen beginnen in Londen daartoe besprekingen tussen Brit se, Franse en Amerikaanse autoriteiten. Over ongeveer veertien dagen zullen dan de ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs nader met elkaar en met de West- Duitse bondskanselier overleg plegen. Op de Londense bijeenkomst van deskundigen zullen ook Duitse vertegenwoordigers aan wezig zijn als Duitse problemen ter sprake komen. Vorige week heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, een en ander tijdens zijn bezoek aan Londen reeds onthuld. De aankondiging door MacMillan over het plan betekent dat met de Ver enigde Staten thans overeenstemming in zake het plan is bereikt. De eerste taak van de autoxüteiten in Londen zal zijn een agenda voor zo'n conferentie te ontwerpen en te beslissen op welk niveau deze be hoort te worden gehouden, alsmede op welk tijdstip de Russen dienen te worden uitgenodigd. In Londen heerst een voorzichtig op timisme over eventuele vorderingen aan een conferentie-tafe' met de Russen. Eden noemde het dezer dagen bemoe digend dat de Russen aan de eerste voor waarde van het Westen voor een confe- i-entie hebben voldaan, namelijk het uit de weg ruimen van het Oostenrijkse pro bleem. Het eerste doel van een conferentie met de Russen blijft, volgens Londen, de ernst van de Russen inzake het voorstel tot vrije verkiezingen in Duitsland te peilen. Het is mogelijk dat de komende alge mene verkiezingen in Engeland de plannen met enkele weken zullen vertragen. Aan de andere kant dreigt het komende ge sprek met de Russen, hoe serieus de be doeling der Britse diplomatie ook is, on- willekeux-ig het karakter te krijgen van een vei-kiezingsstunt omdat de figuur van Eden de man, die het afgelopen jaar zoveel voor de vrede heeft gedaan na tuurlijk door de conservatieve pi-opaganda wordt gebruikt. Vandaar dat in Labour- ki'ingen i'eeds het verwijt klinkt dat de Toi'ies misbruik maken van de binnen landse politieke situatie en dat zij inzake een Russische conferentie aansturen op resultaten, welke onmogelijk te vex-werke- 1 ij ken zijn. Inderdaad blijft de Westelijke politiek nog geheel in het duister gehuld. Het is in elk geval nog te vroeg om openbaar te maken tot welke concessies het Westen eventueel bereid is. Ook het officiële standpunt in Londen is dat Duitsland door vrije verkiezingen zal dienen uit te maken welke toekomstige bondgenootschappen het zal willen aangaan. Oost en West staan in feite nog lijnrecht tegenover elkander omdat geen van beide Duitsland naar het andere kamp wil zien overlopen. Ook in Londen krijgt men voi-alsnog geen ant woord op de vraag of een vorlopige tus- sen-oplossing mogelijk zal zijn. BONN (A.N.P.) „Het Duitse volk vergeet te snel, het wil uit de historie niets lei-en," zo heeft de socialistische minister president van Beieren, Wilhelm Ilögner, Zondag tijdens een herdenking van de be vrijding van de gevangenen van het con centratiekamp Dachau, thans tien jaren geleden, verklaard. Slechts daardoor was het volgens Högner mogelijk dat de schul digen van Dachau zich na tien jaren bru taal als aanklagers op de voorgrond drin gen." Högner zeide voorts: „Na 1945 heb ben vele mensen eex-lijk geloofd dat de „vrije wereld" tegen de geweldheersehappij te velde getrokken was om zich en Duits land van een tiran te bevrijden. In de laat ste tijd heeft het er echter vaak op ge leken alsof men reeds berouw heeft over de geestdrift voor deze kruistocht en alsof deze geestdx-ift heeft plaatsgemaakt voor de overweging dat men beter de ene tiran als bondgenoot tegen de andere had kun nen gebruiken. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Wenen Innsbruck Rome Helsinki Zürich Genève Locarno N 2 p 2c ai - CJ S> ZS windstil NW Z w z zwaar bew. onbewolkt onbewolkt regen motregen regen geheel bew. ZZO licht bew. Z geheel bew. O onbewolkt WNW onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt nevel onbewolkt sneeuw onbewolkt onbewolkt 6 4 6 4 5 3 2 1 windstil windstil W 3 ON O 2 windstil windstil windstil windstil NO 4 windstil windstil geheel bew. ZW 2 2 0 4 6 7 8 4 5 4 3 4 11 2 0 -1 2 -1 12 0 -1 1 11 0 0 0 0,1 5 0,3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. XOOOCrXOOOCCXooooooooócöóoocxv> ni ,v\v>Y\-rrcxyvyy-cccco WAT REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enige regen of motregen en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Over wegend matige wind tussen Zuid en West. Betrekkelijk zacht weer. 27 April Zon op 5.22 uur, onder 19.58 uur. Maan op 9.19 uur. onder 1.05 uur. Maanstanden 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 April Hoog water: 6.10 en 18.39 uur. Laag water: 1.48 en 14.10 uur. Woensdag 27 April Hoog water: 7.00 en 19.31 uur. Laag water: 2.36 en 15.03 uur

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1