Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Wereldnieuws Tien dagen feest rondom de gouden Scheveningse haven Congres Humanistisch Verbond De radio geeft Woensdag <*A"AT0GE|i Zoek ió Uet zo Modellen DINSDAG 26 APRIL 1955 2 Meisje van 3 jaar verdronken Nieuwe beginselverklaring Nederlandse Rode-Kruis hulp aan Griekenland Geschenk voor de dichter Gerrit Achterberg Schatgraver had succes Nasleep van Schiphol- affaire Garantietoeslag voor melkveehouders Hengelaars vergaderden in Schiedam Ridderorde van het Heilig Graf in Nederland bevestigd Minister kan niets doen voor kamerbewoners Bronzen kop van Jan Musch in foyer van Amsterdamse Stadsschouwburg Bulgaarse danser blijft bij zijn balletgroep Kapitein „Kota Gede" 6 weken bevoegdheid ontzegd Houd Uw zenuwen in toom Examens Rondom de gouden Scheveningse haven zullen in Mei tien dagen allerlei feestelijk heden worden gehouden. De jaarlijkse vlaggetjesdag op Zaterdag 21 Mei is wel de grootste dag voor de Scheveningers, want dan komt de Koningin, die bij gunstig weer aan boord van de Scheveningen 54 zal meevaren in de vlootschouw. Om twaalf uur 'smiddag zullen de sche pen in de havens worden gepavoiseerd. De Koningin, die om half drie aankomt, wordt verwelkomd door Scheveningse vrouwen, het trompetterkorps „Prins Bernhard",ven" delzwaaiende leden van, de Christelijke gymnastiekvereniging „Hercules" en vreugde-geloei van de scheepsfluiten. Drs D. J. van Dijk, voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijpro ducten, zal een toespraak houden waarna de Koningin de bedrijfschapswimpel zal hijsen op de Sch. 54. Deze wimpel is dit maal gewonnen door de Sch. 118 van de rederij Van der Swan, maar omdat dit schip gerepareerd wordt, zal deze plech tigheid op het zusterschip Sch. 54 van dezelfde rederij geschieden. Er zullen 32 schepen deelnemen aan de viootschouw. Het comité „Vijftig jaar Scheveningse haven" houdt er rekening mee dat de vlootschouw tengevolge van slecht weer niet kan doorgaan of dat de Koningin om deze reden niet kan mee varen. Gaat de schouw wel door maar is het weer te slecht voor koningin Juliana om mee uit te varen dan zal zij van de semaphoor bij de buitenhaven uit de vloot gadeslaan bij het uitvaren. Als de loggers terng zijn zal de koningin een bezoek brengen aan de tentoonstelling in het visserij afslaggebouw, welke geor- zal om half negen 's-avonds de winkel week in Scheveningen openen. In het oude dorpsgedeelte zal tien dagen een feestver lichting branden. Er staan verder een nationale sloepen wedstrijd, een havenloop, wielerwed strijden, voetbalwedstrijden en sportfeesten op het programma. Voorts zullen een her denkingsdienst en een feestconcert worden gehouden. Maandagmiddag is te Rotterdam het drie-jarige meisje J. M. van der L. ver dronken. Het meisje woonde met haar ouders aan boord van het motorbinnen schip „Assan 3" dat bij de superfosfaat- fabriek Albatros te Vondelingenplaat ligt. Bij het spelen is het meisje te water ge raakt. Spoedig daarna werd zij door een sleepbootkapitein uit Vaardingen uit het water gehaald. Hoewel men nog een uur kunstmatige ademhaling heeft toegepast moest een dokter toch tenslotte de dood constateren. Te Arnhem is het jaarlijkse congres van. het Humanistisev Verbond gehouden. Naar de algemeen voorzitter, dr. J. P. van Praag, in zijn openingsrede zei, staat men na negen jaar eigenlijk pas aan het ganiseerd is door de Stichting Oud-Sche- begin. Nu pas kunnen we beginnen aan te veningen en die een overzicht geeft van alle modellen van de Scheveningse vissers vloot en van de plaatselijke klederdracht. Om half vijf vertrekt de koningin. Op dat tijdstip begint een optocht van dertig praal wagens door het vissersdorp. Vlaggetjesdag wordt besloten met een vuurwerk op de dijk bij de eerste binnenhaven. Maandag 23 Mei, om vijf uur 'smiddags, vaart de vloot uit. Ongeveer 65 loggers zullen dan op jacht gaan naar de eerste Hollandse Nieuwe van dit jaar. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal op 13 Mei 'smiddags om drie uur de tentoonstelling in de visafslag openen. Mr. J. van Aartsen, wethouder van Economisch/3 Zaken van 's-Gravenhage, Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten om behalve de duizend dekens, die Maandag per KLM naar het Griekse Rode Kruis zijn gezonden voor de slachtoffers van de aardbeving in Volos, nog 2000 dekens met het s.s. „Titus" te sturen, dat op 28 April uit Rotterdam vertrekt. Aanvankelijk zouden er met de „Titus" 1000 dekens worden gezonden, maar na de oproep van de Griekse autoriteiten om hulp voor de slachtoffers heeft het Rode Kruis besloten het aantal dekens op 2000 te brengen. Tegelijk zal een zending le vensmiddelen in blik, zoals vlees, slaolie, bonen, enz., twee tenten, die ieder 100 personen kunnen herbergen en een aantal primus-toestellen met de „Titus" ver scheept worden. De totale waarde van de hulp, die het Nederlandse Rode Kruis nu aan Griekenland heeft geboden, be draagt bijna 100.000 gulden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Dienaars van het land, hoorspel. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Nabuco, ooera (pl.). 16.00 Voor de jeugd. 17.2^ Platen. 17.35 Koer sen. 17.40 Staalsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 18.00 Orgel. 18.25 Viola da gamba en clavecimbel. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale cau serie. 19.33 Buitenlands overzicht. 19.50 Ka merkoor en soliste. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest. 21.10 Vliegende schotels en bewoners van andere planeten, causerie. 21.30 Kamermuziek. 22.00 Platen. 22.15 Metropole orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor de platte landers. 12.38 Staatsiebezoek Zweeds Ko- ninklük Paar. 12.55 Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Lichte muziek. 17.35 Volksliedjes. 17.50 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: Internationale vergelijking van arbeids prestaties in de bosbouw. 18.00 Nieuws en commentaar. 18,20 Ronde van Nederland. 18.30 Accordeonookest. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Het geloof in de vrijheid heeft zijn eigen snanning. causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Niéuws. 20.05 Terwille van hen die wij niet vergeten, toespraak. 20.10 Geva rieerd programma voor de militairen. 20.45 Een vrouw van geen betekenis, hoorspel. 22.05 Pianomuziek. 27.45 Gevaren van atoom explosies, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.20 Ham mondorgel. 23 4024.00 Platen. TELEVISIE fKR.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15—21.45 Filmr.>-ogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio 16.02 Omroep-orkest. 16 45 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano-recital. 17.40 Platen 17.50 Boekbesnreking. 18.00 Pla ten. 1815 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Platen. 20.00 Hoorsoel. 21.35 Omroen-orkest. 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws BBC 22 0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en" Engelse les voor beginnelingen. (Oo 224 cn 75 m.). vatten, wat wij altijd in theorie hebben voorgestaan", zo zei hij. Over het ledenverloop merkte de secre taris op, dat hier in het afgelopen kwartaal een kentering ten goede is gekomen, doch dat er tegenover staat, dat het aantal toe tredingen tot het verbond belangrijk lager is dan in de overeenkomstige periode van het vorige iaar. Uitvoerig is gesproken over de wijziging van de beginselverklaring. De besprekin gen resulteerden tenslotte hierin, dat het beginsel in de volgende bewoordingen werd geformuleerd: de humanistische levens overtuiging wordt gekenmerkt door het pogen om leven en wereld te verstaan met een beroep op menselijke vermogens en zonder uit te gaan van bijzondere open baring. Bij alle schakering, die binnen deze overtuiging mogelijk is worden daarbij de volgende grondslagen erkend: Het huma nisme acht een waarde-besef, dat niet naar willekeur wordt gewijzigd, wezenlijk voor de mens. Het eist de voortdurende bereid heid zich in denken en doen redelijk te verantwoorden. Het eerbiedigt de mens als enkeling en als lid van de samenleving in zijn menselijke waard en het erkent dat de mens deel heeft aan natuurlijke, maat schappelijke en kosmische verbanden. Het stelt vrijheid en gerechtigheid als eis voor het persoonlijk en maatschappelijk leven. Het humanisme vraagt om beleving en ver wezenlijking van zijn beginselen in de praktijk van het leven. De dichter Gerrit Achterberg hoopt op 2ü Mei vijftig jaar te worden. Vrienden en bewonderaars hebben het plan opgevat hem op die dag van vriendschap en bewondering blijk te geven door het aanbieden van een paar geschenken. Gedacht is aan een reis naar Rome en een tuinbank bij zijn woning te Leusden. In de tweede plaats wordt voorbereid een Liber Amicorum met bijdragen in hand schrift van Nederlandse schrijvers en met werk van beeldende kunstenaars. De initia tiefnemers stellen zich ofschoon zij vin den dat het vieren van een vijftigste ver jaardag op officiële wijze een uitzondering moét blijven op het standpunt, dat voor die van. Achterberg een dergelijke uitzon dering op haar plaats is. omdat deze dich ter reeds vóór zijn vijftigste jaar aan de Nederlandse litteratuur zo'n unieke en in drukwekkende bijdrage heeft geschonken. Penningmeesteres van het huldigingsco mité is mevrouw J. V. C. Bakkcr-Hefting te 's-Gravenhage. De Zaandammer C. Bakker heeft zes uren lang in een enorme berg vuilnis op het terrein van de gemeentelijke reiniging van Zaandam naar een klein busje met 300 gulden aan papiergeld gezocht. Zijn vrouw had dit busje met opgespaard geld voor gas, elektriciteit, brandstof en vacan tia per ongeluk in de vuilnisemmer gede poneerd. Zij schrok uiteraard hevig toen zij na verloop van enige uren constateerde wat er was gebeurd. Haar echtgenoot bleef echter optimistisch, nam een snipperdag en ging in de vroege morgen aan het werk in de vuilnisvracht, waarop in de loop van de vorige dag nog 12 ton vuilnis was bij gestort. Ieder die deze amateur-vuilnisman zag werken raadde hem af het hopeloze werk voort te zetten, doch hij hield vol. Hij vond 25 busjes gelijk aan het vermiste. Na 6 uur graven werd hij voor zijn vol harding beloond. Gesmokkelde horloges gekocht en verkocht De Amsterdamse politierechter heeft de zaken behandeld tegen de 40-jarige koop man C. J. H. en de 48-jarige focusslijper J. W. W„ die verdacht werden van opzettelij ke heling van gouden herenhorloges. In bei de gevallen betrof het een nasleep van de Schiphol-affaire. H. had in 1950 tien naar ons land ge smokkelde horloges gekocht van de thans gedetineerde A. F., die destijds op Schip hol werkzaam was. Hij had zich er daarbij van vergewist dat de goederen niet van diefstal afkomstig waren, hetgeen door F., die als getuige werd gehoord, werd beves tigd. De officier van justitie eiste f 400 boe te. De politierechter, die rekening wilde houden met het feit, dat het misdrijf byna vijf jaar geleden was geschied, veroordeel de H. tot een boete van f 150. W., een zwager van F., had van deze een horloge ontvangen met het verzoek dit ver der te verkopen. De officier eiste tegen W. een boete van f 50. De politierechter ver oordeelde hem conform deze eis. Sedert 1945 heeft de regering jaarlijks als onderdeel van het prijsbeleid in de land bouw voor de door veehouders afgeleverde melk een garantieprijs vastgesteld. De ga rantie houdt in dat de gemiddelde opbrengst van alle melk niet beneden een bepaald minimum zal dalen. Voor het „melkprijs jaar 1953-'54 was de gemiddelde garantie prijs voor de veehouders vastgesteld op f 21,46 per 100 kilogram melk met 3,7 per cent vet. Berekeningen hebben aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee uitgemaakt, dat de gemiddelde netto opbrengst van al le melk gedurende dat „melkjaar" voor het eerst sedert de instelling van het garantie prijzensysteem beneden de garantieprijs heelt gelegen. De overheid zal het verschil tussen de vastgestelde garantieprijs en de. berekende netto-opbrengst uit het Landbouw-Egalisa- tiefonds bijpassen. Hiermee is een bedrag van zes en een half millioen gulden ge moeid. Krachtens een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening zal ter doorbetaling aan de veehouders van wie de melk is betrokken, a.an de zuivelfabrieken en standaardisatie- bedrijven een bedrag van f 0.037 per per cent vet per 100 kilogram melk of room worden uitgekeerd. Boeren-kaasproducen- ten ontvangen een vergoeding van f 1,25 per 100 kilogram voor gedurende het „melkjaar" 1953-'54 bereide kaas. Het Centraal Nederlands Hengelaars Ver bond. een organisatie van sportvissers in de drie Westelijke provincies, hield Zondag zijn bondsvergadering in Schiedam. Voorzitter F. W. Janse Kok verwelkomde de talrijke afgevaardigden. „De grootste ge beurtenis in het afgelopen jaar", aldus de heer Janse Kok, „is wel geweest, dat wij hel pachtbesluit 1941 kwijtraakten, hetgeen met zich meebracht, dat onze belangen voortaart behartigd zullen worden door de in het leven geroepen kamer voor de binnenvisserij en de organisatie voor verbetering van de binnen visserij (O.V.B.) in plaats van door de visserij inspectie". Het nieuwe apparaat werkt nog wat stroef, zo meende de voorzitter, en is veelal nog aangewezen op de adviezen der visserij inspectie, doch men mag vertrouwen op de toekomst Buiten deze belangrijke maatregel had de bond geen uitzonderlijk jaar. Er werden wat nieuwe afdelingen opgenomen, enkele an dere verlieten het verbond. Thans zijn circa 18.000 sportvissers georganiseerd bij het C.N.H.V. De aftredende bestuursleden F. W. Janse Kok, E. Brink, J. van Geest, W. de Jong en C. van Leeuwen werden bij acclamatie her kozen. Te Utrecht is Maandag officieel geïnsti tueerd de Nederlandse landscommanderije van de Ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem. De stichting van de orde zou dateren van 1099, het jaar waarin Godfried van Bouillon tijdens een van de kruistochten Jeruzalem veroverde. Het embleem van de orde is dan ook een vijf voudig kruis, zoals Godfried van Bouillon dat in zijn wapenrusting voerde. De orde was hier te lande nagenoeg uitgestorven, maar kort geleden werd staatsraad dr. L. N. Deckers door het Vaticaan tot lands- commandore in Nederland benoemd. Giste ren werd bovendien de benoeming van een aantal nieuwe leden van de orde bekend gemaakt. Daaronder zijn professor dr. E. N. Carp uit Leiden, prof. dr. W. J. Dewez uit Wageningen, mr. dr. R. I. M. A. H. Houben, de Commissaris van de Koningin in de provneie Limburg, de burgemeester van 's-Hertogembosch, mr. M. I. M. Loeff, mgr. A. G. Smit uit Soestdijk, prof. d.r F. J. H. M. van der Ven, prof. dr. H. I. Weve en prof. G. H. C. Zeggers. Ter gelegenheid van de tiende herdenking vay de bevrijding zal de vereniging voor Penningkunst een door de lacnsteiiaar J. Petri ontworpen gietpenning uitgeven, welke hierbij staat afgebeeld. Men ziet links een symbolische kenschetsing van de bevrijding. Het rechterdeel beeldt uit de bezinning op het leed dat aan de bevrijding vooraf ging. Het randschrift om het ineengedoken figuurtje in het lege veld, maant tot zinvolle herdenking. Een actie-comité van kamerbewoners in Den Haag heeft onlangs aan de minister raad verzocht, verplichte kamerverhuur prijzen in te voeren en maatregelen te ne men tegen het onbeperkt verhuren van ka mers met pension of warme maaltijd. Voorts verzocht het comité het bouwen op grote schaal van woongelegenheid voor alleenstaanden te bevorderen. Het actie comité merkte daarbij op, dat talrijke ka ïn erverhuurders zich aan prijsopdrijving schuldig maken, dat er een tekort aan on gemeubileerde kamers is en dat vele ver huurders er steeds meer toe overgaan ka mers gemeubileerd, al dan niet met pen sion, te verhuren. Daarnaast hebben, vol gens het comité, de kamerverhuurders een zodanige machtspositie verkregen, dat zij lal van onredelijke eisen stellen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft het comité nu geant woord, dat de overheid op grond van vijf artikelen in de Huurwet prijsopdrijving tracht te voorkomen. Deze artikelen heb ben betrekking op de bepaling van de huurprijs van een deel van een zelfstan dige woning, ook indien de huur en ver huur meer omvat dan het enkele gebruik van het onroerend goed. Bij twijfel of hij de juiste huurprijs betaalt, kan de huur der zich hieromtrent laten adviseren door de Huuradviescommissie. Hoewel de Huurwet de kamerbewoner ten opzichte van zijn verhuurder dezelfde bescherming biedt als de huurder van een gehele woning ten opzichte van zijn eige naar, is de positie van de kamerbewoner veel zwakker. Deze zwakheid vindt, naar het oordeel van de minister, haar oorzaak in de aard der materie en kan niet door wettelijke bepalingen ten gunste van de kamérbewoners worden beïnvloed. Zeker kan de overheid niet de verhuur van on roerend goed in een bepaalde vorm ver bieden. Zaterdagmiddag is in de grote ïoyer van de Stadsschouwburg te Amsterdam de door hem zelf vervaardigde en later door de bronsgieter Binder gegoten kop van de to neelspeler Jan Musch, ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag, aan de ge meente Amsterdam overgedragen. Bij deze plechtigheid waren, behalve Jan Musch en echtgenote, vele toneelspelers en actrices, directies van musea, schouwbur gen en opera, vrienden en belangstellenden aanwezig. Wethouder mr. A. de Roos aan vaardde met een kort dankwoord namens de gemeente dit werkstuk. Tot dc overige spre kers, die allen het veelzijdige talent van de toneelspeler roemden, diens muzikaliteit, zijn schilderkunst en schrijverschap, be hoorde ook „Ome" Jan van Zutphen. In zijn dankwoord betrok Jan Musch al len, die hem hadden toegesproken. Toen hij ongeveer vijfenzestig jaar geleden versla gen de deur achter zich dichttrok van de destijds nog bestaande voorbereidende to neelschool, omdat men hem geen toela tingsexamen had willen laten doen vanwe ge het in het oog vallend contrast tussen hem en Adonis en omdat zijn antwoorden op hem gestelde vragen van een grote stompzinnigheid getuigden, heeft hij niet kunnen denken dat men nu datzelfde, toen afgekeurde hoofd en nog wel in brons in de eerste schouwburg des lands zou willen plaatsen. Hij bekende gaarne dat dit voor hem een grote voldoening en verheugenis is. Vooraf memoreerde de heer A. Vecht nog dat Jan Musch pas na veel aandrang van vooraanstaande personen uit kunste naarskringen, onder anderen jhr. W. J. H. Geen voorstellingen in A msterdam LONDEN (United Press). Nenko Nenkow, de Bulgaarse balletdanser die Donderdag in Londen politiek,asyl vroeg, heeft zich bedacht en is bij zijn balletgroep teruggekeerd. Nen kow zal volgens de Bulgaarse legatie te Lon den met de balletgroep blijven optreden. Nen kow deelde mee dat hij geen verrader wilde zijn. De balletgroep waarvan hij deel uit maakt treedt een maand op in de Winter Gar den. Donderdag vroeg hij politiek asyl omdat hij de „zielloze blinde harteloosheid" van het communistische stelsel niet langer kon ver dragen. Hij heeft een vrouw en een kind in Bulgarije. ~De aangekondigde reeks voorstellingen van de Bulgaarse balletgroep in Carré te Amster dam is van Nederlandse zijde afgezegd omdat men in Nederland niet gesteld is op een her haling van de politieke incidenten, die zich in andere landen hebben voorgedaan. Raad voor de Scheepvaart De orde streeft er naar op moderne wijze Sandberg en de beeldhouwer John Ra de geestelijke iedeolen uit de tijd der kruistochten te doen herleven. Met name wordt dit doel nagestreefd door te po-gen maatschappijk-religieuse irvloed uit- te oefenen en te ijveren voor herstel van de heilige plaatsen in Palestina. decker, erin heeft toegestemd zijn werk stuk, dat hij daarvoor niet goed genoeg vond, voor dit doel af te staan. De bronzen kop, die op een licht marmeren voetstuk staat, is geplaatst in de grote foyer van de schouwburg. 4. Aarzelend gaf Panda nog eens een rukje aan het gewicht en meteen klonk van boven weer het zware geluid van de gong. „O, ik merk het al", dacht Panda, „dit is het bellekoord. Het is wel wat groot en onhandig, maar je kunt tenminste aan bellen! Het is nu alleen nog de vraag, hoe ik bij dat huis kan komen. Ik zie nergens een ladder of zoiets". Hij gaf een nieuwe ruk aan het overmaatse bellekoord en meteen klapte er boven een deurtje open. Panda verwachtte half, dat er een koekoek te voorschijn zou komen, om de uren te koekoeken; maar in plaats daarvan schoot een touwladder naar buiten, die tot de grond reikte. Er vertoonde zich niemand, aan wie hij zou kunnen vragen, of hij bin- De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de kapitein G. F. C. uit Amster dam van het 7.323 brt. metende m.s. „Kota Gede" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, dat op 22 Januari 1955 bij Mapor (in de buurt van Singapore) op een rif stootte en lek geraakte, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van zes weken. De inspecteur voor de Scheepvaart, J. Metz, had de Raad voorgesteld de bevoegd heid voor twee maanden te ontnemen. Het schip is kort geleden te Rotterdam in het dok gegaan en de kapitein verwacht, dat de reparatie vier weken zal duren. De „Kota Gede" was op weg van Ta-nd- jongpriok naar Singapore. De kapitein had in verband met de slechte weersomstan digheden besloten buiten om naar Singa pore te varen en niet cle gebruikelijke route te nemen. Tijdens de reis viel de ra dar uit en het echolood stond niet bij om dat het 7 a 8 fout aanwees. De kapitein vertelde, dat hij het ongeval gebeurde des nachts het zwaar beladen schip voelde trillen toen, zoals achteraf bleek, men ergens op stootte. Het schip bleef echter gewoon doorvaren. Hij gaf toe een misrekening te hebben gemaakt, niet te weten waar zijn schip zich bevond en dat hij eerst het anker had moeten laten val len. Het bleek, dat de „Kota Gede" 16 mijl uit de koers was gezet door de stroom. Een fout achtte de kapitein het, dat de stuur man niet had gelood. De kapitein zeide, dat hij onvoldoende met stroom en wind rekening had gehouden. De Raad zal later zijn uitspraak schriftelijk motiveren. ADVERTENTIE neem het zenuwsterkend tonicum Gepast. Ex-Koning Faroek van Egypte die van de Colombiaanse industrieel Rodolfo Sierra een aanbod heeft gekre gen voor zijn fabrieken van keuken kasten te werken op een basis-salaris van 5.000 dollar, za-1 de aanbieding op een gepast ogenblik in overweging ne men. Sierra ontving in antwoord op een telegram een in het Italiaans ge steld schrijven van Faroek's privé- secretaris op papier met het koninklijk zegel van Egypte. Verloren. Maandag heeft zich in het gebied van Volos weer een hevige aardschok voorgedaan, voorafgegaan en gevol-gd door onderaards gerommel. Vijfenveer tig dorpen op de hellingen van de berg Pilion hebben, evenals Volos, zwaar ge leden van dë aardbevingen van de laai- ste tijd. De liga van Rode-Kruisvereni gingen heeft een verzoek tot de we reld gericht om hulp voor de ongeveer 75.900 slachtoffers, die hun huis hebben verloren. Conservatief. De Japanse conservatieven hebben voor de komende vier jaar het beheer gekregen over de plaatselijke bestuurslichamen. Zij hebben bij ver kiezingen hun rivalen, de socialisten verslagen. Schatkamers. Koning Achmed van Jemen heeft besloten de schatkamers van zijn vader, Imam Jahia te openen. Koning Jahia werd in 1948 vermoord. De nieu we Koning wil het geld, dat op 100 millioen Engelse ponden wordt geschat, voor nieuwe nationale ontwikkelings plannen gebruiken. Volksmilitie. Volgende maand begint India met de opleiding van leden van een „volksmilitie" die over vijf jaar ëen half millioen man moet omvatten. Het is de bedoeling, dat elk jaar tenminste 100.000 vrijwilligers tussen 18 en 40 jaar een militaire basisopleiding krij gen. Wervelstorm. Tengevolge van een wervel storm zijn Zondag bij Hartselle in de Amerikaanse staat Alabama vier per sonen om het leven gekomen en 25 ge wond. Veertig huizen en twee kerken werden verwoest. Aandacht. Spelende jongetjes te Mélun bij Parijs hebben een metalen bol uit de Seine opgevist, waarin zich brieven be vonden voor Parijzenaars, die in 1871, ten tijde van het beleg van Parijs door de Pruisen, waren verzonden. Fransen in de provincie hadden de bol aan de bovenloop in de Seine geworpen, in de hoop, dat hij aan de aandacht van de Duitse belegeraars zou ontsnappen. Handtekening. Handtekeningen van premier Tsioe En Lai van communis tisch China gingen in Bandung van de hand voor 500 rupiahs (ongeveer 17 gulden 50). Nasser's signatuur stond als tweede genoteerd voor 200 rupiahs. Misverstand. I11 een van zijn laatste brie ven die gericht was aan Arthur Taub uit Connecticut die de draak had ge stoken met zijn opmerking dat hij „in dien hij zijn leven kon overdoen hij loodgieter geworden zou zijn", heeft Einstein geschreven verkeerd begrepen te zijn. Hij had zich willen keren tegen de praktijken van leeghoofden die hun macht gebruiken om intellectuelen te tiranniseren. De enige verdediging van een minderheid is passief verzet, aldus Einstein. Opgegeven. De in Italië geboren Britse atoomgeleerde dr. Pontecorvo, die reeds geruime tijd in de Sovjet-Unie ver blijft, heeft zijn Britse staatsburger schap opgegeven, zo heeft het Sovjet- ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Pontecorvo heeft via het Sovjet-ministerie een aantal do cumenten die hij van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken had ontvangen met betrekking tot zijn Britse staatsburgerschap, aan de Brit se ambassade teruggestuurd. Wrijving. Pakistan heeft besloten zijn consulaat te Djelalabad, een Afghaanse plaats halverwege de Pakistaanse grens en de Afghaanse hoofdstad Ka boel te sluiten. Het consulaat kan zijn werkzaamheden „wegens de ongunstige omstandigheden, die in Afghanistan (ten aanzien van Pakistan) heersen", niet verrichten. Billy. De Amerikaanse Evangelist Billy Graham zal deze zomer zes Europese landen bezoeken: Frankrijk, Zwitser land, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Nederland. Op 30 Juni hoopt hij te Rot terdam te spreken. GRONINGEN: Op een proefschrift, geti teld „Quomodo Heroes in Statii Thebaide Describantur Quaeritur" is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer R. ten Kate, geboren te IJlst. nen mocht komen, doch de touwladder, die zachtjes zwaaiend omlaag hing, scheen toch een uitnodiging te zijn, om maar naar indien het de kans had gekregen op te OP ZICHZELF is het eigenlijk een vreemd verschijnsel, dat voorwerpen die in alle verhoudingen volkomen gelijk zijn, maar in grootte verschillen, zich niet op dezelfde wijze gedragen. Dit feit is echter niet alleen zonderling, maar vaak ook erg teleurstellend en ontnuchterend, zoals ont werpers van vliegtuigmodellen bij herha ling hebben ondervonden. Wanneer een jeugdige uitvinder met einde- loos geduld van latjes, plankjes en linnen een luchtwaardig model had vervaardigd dat op sierlijke en statige wijze een niet onbelangrijke afstand in de lucht bleek te kunnen voortzweven, schenen de vol gende stappen naar succes wei nig zorgen te zullen baren. Immers, wan neer dit verkleinde model op grote schaal zou worden uitgevoerd, moest dit een bruikbaar zweefvliegtuig opleveren. Al thans, wanneer nauwkeurig zorggedragen werd dat alle maten met eenzelfde factor werden vermenigvuldigd. Helaas, de practijk bleek in vele geval len totaal anders, want het vergrote exem plaar bleek allesbehalve luchtwaardig en zou zich bij de eerste de beste gelegenheid met de neus de grond in hebben geboord, "N boven te klimmen. Dat deed Panda dus. „Beter een raar onderdak dan helemaal geen", dacht hij. terwijl hij zich omhoog werkte. Maar ik ben toch erg benieuwd wie er in dit klokhuis woont". stijgen. Door vergroting van het verklein de model met een factor van bijvoorbeeld 25. worden immers alle maten 25 maal z- groot, zodat de massa is toegenomen me 25 X 25 X 25 15525 maal de massa vai het verkleinde model. Hiertegen is op zich zelf natuurlijk geen enkel bezwaar, doch we dienen te bedenken dat het vliegtuig gedragen wordt door de vleugels. En het oppervlak van de vleugels is niet 15525 maal zo groot geworden, doch slechts 625 maal het oorspronkelijk vleugeloppervlak. Geen wonder dus, dat het vliegtuig, waar van de massa met een derdemacht is toe genomen, doch waarvan het vleugelopper vlak met een kwadraat werd vergroot, in de vlucht af wijkingen vertoont van de hoopvolle gedragingen die het kleine model liet zien. Wan neer motoren in het spel zijn die de voortstuwingskracht voor het vliegtuig moeten leveren, worden de facto ren waarmee rekening dient te worden gehouden, uiteraard nog veel ingewikkel der, zoals uit het eerder gegeven voorbeeld van het vliegwiel reeds is gebleken. Deze toeneming met ongelijke machten, voert ons tot de conclusie dat we ons ook allerlei levensverschijnselen maar niet naar willekeur vergroot, of verkleind kunnen in denken, want hieraan zijn allerlei bezwa ren verbonden, die we op het eerste ge zicht zeker niet zouden vermoeden. Vóór we hierover iets zeggen, willen we echter graag eens ingaan op de vaak geuite ver onderstelling, dat in het verleden allerlei diersoorten zijn uitgestorven, omdat zij naden zijn uitgegroeid tot vormen die 'een bestaansmogelijkheden meer hadden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON*

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2