Evenwichtige ontwikkeling op financieel en monetair gebied Agenda voor Haarlem Prins Bernhard roept op tot steun aan Stichting 1940-'45 REGIONAAL MOZAÏEK Vijftig jaar geleden Jaarverslag Nederlandse Bank Productie heeft in 1954 de optimistische verwachting nog overtroffen Geen gemeentelijke woonplaatsbelasting .Hoe is het ontstaan? J Kunst uit drie provincies Litteraire Kanttekeningen Geslaagde proefvlucht van de „Hunter" Nederlandse speelclub „Seaside" in België Twee jongens slachtoffer van ongevallen 3 Netto winst 11 millioen Regering heeft denkbeeld der commissie-Oud niet overgenomen Sovjet-leger sterkste ter wereld zegt Ridgway Japans-Russisch overleg in Juni te Londen Examens Kerkelijk Nieuws Siroky werd niet herkozen in Slowaaks Politburo Filmfestival van Cannes geopend "N Dit woord: SPINNEKOP Gelderse Bloem" Te Naarden en te Amsterdam Uit Haarlems Dagblad van 26 April 1905 DINSDAG 26 APRIL 1955 De Nederlandse volkshuishouding heeft in 1954 een periode van sterke expansie doorgemaakt, gepaard gaande met verschijnselen voor lonen en prijzen, die de vraag deden opkomen of hier sprake was van een ongewenste inflatoire ontwikkeling, of slechts van een onvermijdelijk proces van aanpassing, aldus zegt de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, in het jaarverslag over 1954 van de centrale bank. De stijging van het productievolume ging samen met vrij belangrijke loon- en prijs verhogingen. Het reële inkomen van de massa der bevolking heeft sedert 1953 een be langrijke verbetering ondergaan. Daardoor steeg het particuliere verbruik, echter niet ten koste van de particuliere besparingen. Op financieel en monetair gebied bracht 1954 een ontwikkeling, die als redelijk evenwichtig kan worden geschetst. Het finan cieringsgedrag van de staat kan worden geschetst als neutraal, dus niet inflatoir, noch deflatoir. Over de economische ontwikkeling zegt het verslag dat de productie in 1954 de optimistische verwachtingen nog heeft overtroffen. De opleving van de bedrijvigheid in de industrie heeft zich in onverminderd tempo voortgezet. Slechts de personeels voorziening is een knelpunt geweest voor nog snellere expansie. tot19^5fC'toen'"in OPBRENGST VAN DOOR HET RIJK GEÏNDE BELASTINGEN de binnenlandse financiering dei'la- toire tendenties sterk overwogen, resulteerden de binnenlandse fi nancieringsproces sen in 1954 in een overwegen van in flatoire impulsen, die overigens de binnenlandse eco nomische ontwik keling niet noe menswaardig heb ben beïnvloed. De betalingsbalans bleef een overschot vertonen, dat ech ter aanmerkelijk geringer was dan in 1953. De toe neming van de deviezenvoorraad bleef ten achter bij de toeneming der liquiditeiten in handen van publiek en bedrijfsleven. Voor de dekkingspositie van de Neder landse geldeenheid betekende dit een ge ringe verzwakking. De stijging van het reële nationale in komen, de overspanning van de arbeids markt en vooral de loon- en prijsstijging hebben geleid tot een zekere verontrusting Het verslag antwoordt bevestigend op de vraag of zich in Nederland in 1954 infla toire verschijnselen hebben voorgedaan. In het binnenland viel een zekere mate van inflatoire financiering te constateren en in sterke mate vielen inflatoire effecten •"waar te nemen, zoals productievergroting, stijging van inkomens en van prijzen. Er waren echter ook buitenlandse inflatoire impulsen, voor vele waarvan wij zelf een medeverantwoordelijkheid dragen. XCCCOKXXXJCCOCCCOCCCOXC Huren veel te laag Dr. Holtrop verklaart, dat het niet ver antwoord zou zijn een verdere relatieve verhoging van het binnenlandse kostenpeil toe te laten zonder het belangrijkste nog bestaande kunstmatige element in ons prijzenstelsel te doen verdwijnen: het veel te lage peil der woninghuren. Sedert 1949 is, ondanks de huurverhogingen, vrijwel niets bereikt ter zake van de aanpassing aan een economisch verantwoord huurpeil. Het verschil tussen rendabel huurpeil en werkelijke huur is nagenoeg gelijk ge bleven. Geschiedt een aanpassing niet spoedig, dan zal dat aanleiding geven tot grote zorgen in de toekomst. De vraag is opgeworpen of de nood- SAMENSTELLING v d UITVOER LOftÖOOu-P'OOyC1«A 90«d Co"»urpi-« G'OdUO'Un e«% 1 ~:j WC ffOt' «CO» t 2*9 op'iooiqotot't" DINSDAG 26 APRIL Concertgebouw: Bazar ten bate van de ont heemden. 20-23 uur. Minerva Theater: Noord- holl. Philh. Orkest met Annie Jodry, 8.15 uur. Florastraat 13: Psychologisch Instituut, psychologische leergangen, 8 uur. Frans Hals museum: Bijzondere avondopenstelling: ver lichting met kaarsen, 20-22.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Van meis je tot vrouw", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jr., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 APRIL Concertgebouw: Bazar ten bate van de ontheemden, 10-17,30 en 19-23 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling; verlichting met kaarsen, 20-22.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 13 jaar, 2, 4.15, 7 9.15 uur. Frans Hals: „Van meisje tot vrouw", 18 jr., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. zakelijk aanpassing aan het buitenland op het gebied van lonen en prijzen niet beter bereikt had kunnen worden door een her waardering van de gulden. Voor een land als Nederland echter, dat een groot deel van zijn welvaart ontleent aan het buiten land, is het handhaven van onveranderde wisselkoersen van grote betekenis. In het binnenland noodzakelijke aanpassingen dienen in beginsel niet te worden tot stand gebracht door wijziging in de wisselkoers. Het Nederlandse streven dient er vóór alles op gericht te zijn te komen tot een organi satie van het internationale betalingsver keer, die de grootst mogelijke waarborg biedt, dat de landen belang hebben bij handhaving van hun interne monetaire evenwic-ht. De tijd lijkt, volgens dr. Holtrop, ge komen om ook de automatische credietver- lening binnen enge grenzen te beperken en haar bij voorkeur te beëindigen. Slechts een gezamenlijke overgang der Europese landep naar een betalingsstelsel, gegrond vest op de drie beginselen ener gezonde internationale economische samenwerking: inwisselbaarheid der nationale geldeen- heden, liberalisatie van het handelsverkeer en handhaving van vaste wisselpariteiten, kan de grondslag vormen voor een even wichtige groei van het wereldverkeer, welke niet nu eens wordt gestimuleerd door inflatoire expansie, dan weer wordt geremd door handelsbelemmeringen of manipulaties van wisselkoersen, aldus de president van de Nederlandse Bank. De krachtige stijging van de particuliere consumptie heeft er toe geleid, dat een be langrijk deel van de productie door de binnenlandse markt werd opgenomen. De stijging met 10 percent van de productie in de industrie is gepaard gegaan met een toe neming van de productie per werknemer van niet minder dan 7 percent. Het tekort aan werkkrachten wijst er op, dat de binnenlandse productie niet geheel aan de gestegen vraag uit binnen- en bui tenland kon voldoen. De in verhouding tot de toeneming van het nationale product zeer sterke vermeerdering van de invoer kan ten dele hieraan worden toegeschreven. De handel met het buitenland heeft in beide richtingen een recordomzet bereikt. Weer kapitaalexport De cijfers betreffende het Nederlandse en buitenlandse particuliere kapitaalverkeer tonen aan, dat Nederland sinds 1953 zijn traditionele rol van kapitaalexporterend land weer heeft opgenomen. Het belang, dat het buitenland zich door middel van kapitaalverschaffing in Nederland heeft verworven, is in 1954 -sterk aangegToeid. Van de totale verkoop van binnenlandse effecten naar het buitenland ad f 445 mil lioen werd 428 millioen verkócht tegen dollars. Nationaal inkomen gestegen Het nationale inkomen, berekend tegen marktpi-ijzen, is gestegen met ruim 2 milliard. Wanneer, zoals in 1954, in het binnen land inflatoire "-impulsen overwegen en niettemin een betalingsoverschot wordt behaald, is het duidelijk, dat van het bui tenland uit inflatoire impulsen werkzaam zijn geweest, die de binnenlandse kracht hebben overtroffen. Aldus beschouwd, mag van de door het buitenland geoefende monetaire invloed worden gezegd, dat deze in 1954 in het lopende verkeer nog duide lijk en krachtig in inflatoire richting ging. De oorzaak van de buitenlandse impulsen niag niet alleen worden gezocht in infla toire tendenties in het buitenland, die krachtiger waren dan in het binnenland, maar ook in de omvang van de door Neder land toegepaste devaluatie, die verder ging dan in verscheidene buurlanden. Monetaire sanering De goud- en netto-deviezenvoorraad is belangrijk boven het peil van de biljetten- circulatie gestegen. De ontwikkeling van de kapitaalmai-kt werd wederom gekenmerkt door een rela tief overvloedig aanbod van belegging- zoekende middelen. De op de Nederlandse aandelenmarkt verrichte kapitaalstroom heeft een sterke opwaartse druk op het peil der aandelenkoei'sen ter beurze uitge oefend. Het totale waarneembare aanbod op de kapitaalmarkt (van binnen- en bui tenland) is gestegen van 1.400 millioen tot bijna 2.000 millioen. Blijkens de winst- en verliesrekening heeft de Nederlandse Bank over 1954 een nettowinst gemaakt van f 11.233.900, welk bedrag geheel aan de staat komt. Over 1953 bedroeg de nettowinst f7.801.649. De onkosten zijn gestegen van f14.656.368 g tot f 15.268.901. De daling van de winst op buitenlandse geldsoorten (van f 5.863 tot f 2.875) is toe te schrijven aan het feit, dat de vrije handel in buitenlandse geldsoorten ge leidelijk tot de meest belangrijke valu ta's is uitgebreid, zodat die handel in 1954 meer dan voorheen buiten de bank om plaats vond. De totale inkomsten der bank namen toe 8 van f30.907 tot f36.271 millioen. Over ij 8 1953 bedroegen zij f38.731 millioen. 8 De Nederlandse Bank heeft aan een ze- 8 vental architecten opdracht gegeven tot f, het maken van een schetsontwerp voor een nieuw gebouw voor het hoofdkan- o toor van deze instelling, op te trekken p aan de Oude Turfmarkt te Amsterdam. OCOXCCOCCOCOCOCODCCOOCODCCCCOOCODOCOOOCXXJOCCOKCiOCCOOOO De rijksfinanciën hebben een aanzienlijk evenwichtiger beloop gehad, dan in de voorgaande jaren. De inkomsten hebben de uitgaven met nog slechts een relatief klein bedrag overschreden. Aan belastingen werd geïnd 6.293 millioen tegen 6.078 millioen in 1953. De staatsschuld beliep 17.593 millioen tegen 18.425 millioen ultimo 1953. De binnenlandse staatsschuld daalde met 740 millioen tot 16.404 millioen, de bui tenlandse staatsschuld met 507 millioen tot 2.286 millioen. Eind 1954 waren in omloop 100,2 mil lioen stuks bankbiljetten, waarvan 46,2 millioen van 10 gulden, 27,5 millioen van 25 gulden, 15,7 millioen van 100 gulden, 6,5 millioen van 20 gulden, 3,7 millioen van 50 gulden, en 0,6 millioen van 1000 gulden. Eind 1953 bedroeg het aantal in omloop zijnde bankbiljetten 93,7 millioen stuks. Tegelijkertijd met de regeringsvoorstel len tot belastingverlaging is destijds ver schenen een voorstel der commissie-Oud over de invoering van een gemeentelijke woonplaatsbelasting. Meerderheid en min derheid der commissie waren van oordeel, dat het invoeren van een gemeentelijke woonplaatsbelasting slechts mogelijk zou zijn op een tijdstip waarbij de inkomsten belasting wordt verlaagd. De commissie was van mening, dat al leen door de burgerij een rechtstreeks fi nancieel belang te geven bij het beleid van de gemeentelijke bestuursorganen waar box-gen kunnen worden verkregen tegen het lichtvaardig doen van uitgaven. De meerderheid der cofnnxissie wenste de invoering van een algemene gemeentelijke belasting, waarin een zo groot mogelijk deel van de burgerij betrokken zou kun nen worden. Een minderheid der commissie achte deze belasting een anachronisme en het verwachte effect ervan „een romantische illusie". In een afzondex-lijke nota hadden de le den prof. C. W. de Vries, Jac. Rustige en de heer A. Kleijn gezegd dat deze belas ting niet te verwezenlijken is zolang de regering vasthoudt aan een conjunctuur- politiek, welke haar dwingt alle vormen van een belasting, welke wordt geheven naar het inkomen, zelf te beheersen. Uit de Memorie van Antwoord der re gering over de belastingverlaging is ge bleken, dat de regering het denkbeeld van de meerderheid der commissie-Oud niet heeft overgenomen. Chinese luchtmacht vierde WASHINGTON (Reuter/AFP) De stafchef van het Amerikaanse leger, gene raal Ridgway, heeft in Februari op een besloten vergadering van een commissie van het Huis van Afgevaax-digden ver klaard, dat het Sovjet-leger het sterkste ter wereld is, aldus blijkt uit een thans gepubliceerd stuk van de vergadering. Het Sovjet-leger, dat is geoefend voor atoom oorlogvoering, zou zonder dat er tevoren veel van zou blijken, een grote oorlog kunnen beginnen. Met hulp van de Sovjet-Unie worden ook de strijdkrachten van de andere lan den van het communistische blok in Euro pa en Azie gemoderniseerd. Deze moderni sering gaat wel veel langzamer dan in de Sovjet-Unie, maar toch worden ook de strijdki-achten van haar bondgenoten lang zamerhand doelmatig. Uit het gecensureerde document blijkt verdei-, dat generaal Ridgway uit eindelijk 200.000 speciaal opgeleide vrij willigers per jaar nodig acht voor de op bouw van de vooi-genomen reserve. De minister van het Leger, Stevens, ver klaarde, dat het Amerikaanse leger over voldoende munitie beschikt om voor de voorbereiding te zorgen, totdat de oorlogs pro due,tie in werking zou zijn gekomen. Generaal Twining, de stafchef van de luchtmacht verklaarde, dat communistisch China zijn luchtmacht „van vandaag op morgen" zou kunnen verdubbelen of ver drievoudigen, dank zij de steun van de Sovjet-Unie. Volgens genei-aal Twining is de Chinese luchtmacht op het ogenblik wat sterkte betreft de viex-de ter wereld. NEW YORK (A.F.P.) De Sovjet-Unie heeft het Japanse voorstel om in begin Juni te Londen ondei'handelingen te begin nen over de normalisering van de betrek kingen tussen beide landen aanvaard. Ja pan en de Sovjet-Unie zijn, formeel ge sproken, nog met elkaar in oorlog. De Sovjet-afgevaax-digde bij de UNO, Sobolev, heeft de Japanse waarnemer bij de UNO, Sawada, een nota ovei-handigd, waarin de Russische bereidverklaring vervat is. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Docto raal examen i-echten: mej. S. A. S. Vellen- ga. Meppel, mej. M. C. Verburgh, Delft en de heren F. H. Kernkamp, Utx-echt en W. Brouwer, Zaandam. NIJMEGEN, R.K. Universiteit: Candi- daatsexamen rechten: mej. Y. M. A. Teeu- wen (Tegelen) en de hei-en R. L. M. Mat- theussens (Ossendrecht) en J. Wielenga (Gox-ssel). UTRECHT: Aan de Rijksuniversiteit is de heer A. van den Hoek gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, getiteld: „Adsorptie-isothex;- men en chromatografisch transport van bi naire vloeistoffen". Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Rilland Bath J. Amesz, cand. te Amsterdam, die deze be noeming ook aannam. Beroepen te Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil) P. M. v. Galen te Papen- drecht; te Rotterdam-Delfshaven (vac. H. G. Abma) J. T. Dooi-nenbal te Oene; te Waddinxveen C. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Overschild M. Brinks- ma, v. h. godsdienstondex-wijzer te Maars- sen; naar Arnhem (Ver. v. Vrijz. Herv.) W. C. F. Metz, idem te Middelbux-g; naar Zoeterwoude (toez.) G. J. v. Embden, vic. te Terneuzen, die bedankte voor Gieter veen (toez.). Bedankt voor Utrecht (als ziekenhuis- pred.) A. Oskamp te Bussum. Geref. Kerken Tweetal te Hilversum (vac. N. B. Knop pers) J. Kremer te Utrecht en Js. v. d. Linden te Rotterdam-Delfshaven. B'eroepefl te Sux-huistex-veen H. Hazen berg te Siddeburen; te Wolvega (vac. S. E. Wesbonk) H. B. Weyland te Hasselt Aangenomen naar Ezinge A. v. d. Kooij. cand. te Amsterdam, die bedankte voor Giessen, Oud- en Nieuwkerk, Nederhorst den Bex-g en voor Vollenhove. Bedankt voor Weesp L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Geref. Gemeenten Bedankt voor Yerseke L. Rijksen te Mid delburg. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te St. Philipsland M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Prins Bernhard heeft Maandagavond over beide Hilversumse zenders een toespraak gehouden over de Stichting 19401945. „In de Meidagen zal het Nederlandse volk op zeer bijzondere wijze uitdrukking geven aan de vreugde over de hex-krijging van zijn onafhankelijkheid in 1945", aldus zei de Prins. „Wij willen ons, temidden van het rumoer van het dagelijks leven, de tijd gun nen de betekenis hiervan te overdenken. Zoals een soldaat na krijgsgevangenschap de vrijheid tegemoet gaat, zoals de verzets man na jaren het einde van zijn gevangenschap begroet, zo beleefde Nederland in 1945 zijn bevrijding. Te scherper stak de vreugde van Mei 1945 af tegen de ver schrikkingen van de vijf daaraan voorafgaande jaren. Nederland kon zich weer zelf standig oprichten en kon zijn eigen bestaan voeren temidden van de gemeenschap der volken. Realiseren wij ons wel, dat wij toen een vreugdevolle en historische ge beurtenis van zeer wijde strekking in ons volksbestaan beleefden. Is een vergelijking met 1813 misplaatst? Er zijn vele punten van overeenkomst. Al mag het zijn, dat de realiteit van de na-oorlogse jaren ook teleurstellingen bracht, Nederland herstelde zich snel. Onze volksgemeenschap bleek de krachten tot weder opbloei in zich te dragen. In 1945 hield de bevrijding voor iedere Nederlander en voor Nedex-land als geheel een belofte in, dezelfde belofte die in 1813 aan ons land als Koninkrijk der Neder landen nieuwe impulsen gaf. Weest daarom niet te zeer teleurgesteld, indien de werkelijkheid andere vox-men kreeg dan u zich in 1945 had gedacht. Hoe dit zij, vast staat, dat in de ontwikkelingsgang van ons volk 5 Mei 1945 van grote betekenis zal blijven. Nederlands plaats sedex-tdien temidden van de volkengemeen schap stemt ondanks tegenslagen tot grote dankbaarheid. Aan de feestdag van 5 Mei, aldus de Prins, gaat 4 Mei vooraf. Dit jaar zullen wij voor het laatst in de Ridderzaal bijeenkomen om hen te herdenken die door hun offer medehielpen de gerechtigheid te doen zegevieren. Het leven schrijdt voort. Toch mag deze herdenking geen sleur worden. De herinne ring aan hetgeen onze verzetsmannen en -vrouwen hebben verricht moet zuiver bewaard blijven. Maar dat kan alleen indien ook materieel de belangen der nabe staanden verzekerd zijn. Gij weet, dat de Stichting 19401945 thans haar laatste openbare inzameling inluidt. Gij kent haar verzoek tot Nederland om vijf millioen gulden bijeen te dragen voor de vex-zorging der verzetsslachtoffei-s, zodat na 1955 geen oppnbare inzameling meer nodig zal zijn. De Stichting vraagt de contribuanten trouw te blijven. Aan de vreugdevolle viering der bevrijding is een keerzijde. „Gedenkt die deze woorden leest mijn makkers in den nood" schreef onze gestorven dichter Jan Campert. Daarom voel ik mij als erelid van het hoofdbestuur der Stichting 19401945 gerechtigd persoonlijk door middel van de radio een rechtstreeks beroep te doen op het Nedex-landse volk". „Ik vraag u", zo besloot de Prins, „vóór uw deelneming aan het feest, een gave te schenken aan ons nationale instituut tot verzorging der verzetsslachtoffers: de Stich ting 1940—1945". Wegens drukke werkzaamheden WENEN (A.F.P./U.P.) Premier Siro ky van Tsjechoslowakije, is niet herkozen als lid van het Politburo van de Slowaakse communistische partij. Het jaai-lijkse con gres van de Slowaakse communistische pax-tij in Bratislava heeft nog drie van de negen leden van het Politburo niet hei-ko zen. De werkzaamheden van Siroky, en Zoepka, de leider van het vakverbond, verhinderen dat zij zich in voldoende mate aan het werk van het Politburo wij den. De Franse minister van Handel en In dustrie, André Morice, heeft gisteravond het achtste internationale filmfestival van Cannes geopend. Tal van bekende actrices, zoals Sophia Loren, Silvano Mangano en Olivia de Ha- villand woonden de openingsceremonie bij. Dat een dier dat spint, spin ge-noemd wordt, is even gewoon als dat men een dier dat vliegt, vlieg noemt. Maar in het Vlaams heet hetzelfde diertje dat wij spin noemen, kobbe, ontstaan uit koppe. Het is duide-lijk dat men, als men het beestje ziet, denkt aan een kop met poten. Nu is het typische dat twee verschillende namen voor hetzelfde dier zijn samengevoegd tot een nieuwe: spinnekop, dat op de Veluwe en in Overijsel heel gewoon is. Elders, bij voorbeeld op Walcheren, zegt men: koppespin. Maar in het overige deel vaxx ons taalgebied is spin het gewone v/oord en dat is ook maar goed. Waar om zouden wij tweemaal hetzelfde zeg gen? Dat doen wij al met de woox-den damhert (dama: hert), windhond (wind: hond), rendier (x-en is Noors: hert) enzovoorts. Van de drie recente publicaties die, af gezien van hun vex-schillende opzet, zijn samengesteld met een regionaal oogmerk Mensen strijden elke dag, Brabantia Nova en De Gelderse bloem is de eerst genoemde verreweg de onbelangrijkste. Niet meer dan één van de zeven novellen een bloemlezing uit de oogst, d'ie de door de (Vlaams-)Limburgse Culturele Veertiendaagse (1952) uitgeschreven prijs vraag opleverde doet de litteratuur der Vlaamse jongeren eer aan en verdient een plaats naast werk van Hubert Lampo en Piet van Aken, Louis-Paul Boon en Johan Daisne, al bex-eikt ze ook hun peil niet. Merkwaardig genoeg moest juist dit ver haal buiten beoordeling blijven, omdat de schrijfster er van, Clara Haesaert als mede-oprichster van het nieuwe tijdschi-ift voor beeldende kunst „De Meridiaan" en als dichteres van de verdienstelijke bundel „De Overtocht" allerminst een onbekende in Vlaandreen niet meer in het Lim burgse woonachtig is. Van de overige auteurs heeft'alleen Jos Ghijsen onmiskenbaar talent en het zou mij dan ook niet verbazen als zijn derde roman „Elk hart heeft gouden vleugels" misschien inmiddels al verschenen een verrassing werd. Marcel Beerten, die mij als derde van dit zevental opviel en hier als prozaschrijver debuteert, beschikt wel licht over meer kwaliteiten dan in het niijnwerkersverhaal „Fait-Divers" tot hun recht konden komen. Heeft, vraag ik me af, Beerten zich niet te zeer laten leiden door het x-essentiment, waarvan de ex- politieke delinquent van zijn verhaal alles behalve vrij is? Hoe dan ook, het litteraire gehalte van deze mij onsympathieke novelle is heel wat gedegener dan van de penne- vrucht „De dorre vlakte", die de Kempense schilder Walter Josef Roux bijdroeg, een vertelling „boordevol met van die droeve, van die zwijgende en stroeve, van die noeste, woeste boeren op de hoeve," met wie Annie Schmidt in één van haar koste- lijke cabax-etliedjes heeft afgerekend. „Brabantia Nova" een bloemlezing van zesennegentig „Brabantse gedichten", is als geheel van een heel wat waardeer baarder niveau, al betwijfel ik of de samen steller, Fans Babyion, het bij het juiste eind heeft als hij beweert, dat hier sprake is van een ondefinieerbax-e „sensus catho- licus", van „specifieke Katholieke accen ten." Zeker, ze zijn aanwezig bij sommigen dex hier vereenden. Maar is, om een twee tal te noemen, Bert Voeten of Nico Ver hoeven in hetgeen ze hier bijdi'oegen nu werkelijk representatief voor een kenmer kend Brabants-Katholiek levensgevoel? Is het „doordringen van de moderne bestaans- pi-oblematiek" zoals Babyion zich uit- drukt in de dichters van Brabantsen bloede niet veeleer een teken van een on vermijdelijke vervloeiing der regionale sferen? Met een oneindig groter genoegen heb ik mij enkele avonden lang laten boeien door de onder redactie van Barend de Goede, Nico Verhoeven en Johan van der Woude samengestelde „Gelderse Bloem," de eerste publicatie van een reeks geschriften van culturele aard, die de gelijknamige Stich ting zal gaan uitgeven als Gelderse bij drage tot het Nederlandse geestesleven.***) Van Regionalisme geen spoor. Van provin cialistische zelfbewieroking nog minder. Niet het streek-element is bij de samen stelling van dit unieke verzamelwerk maatgevend geweest, maar het Gelderse domicilie, nu of vroeger, der contribuan ten. Natuurlijk en gelukkig: sfeer, land schap, historie en littei-aire achtex-grond van Gelderland ontbreken niet. In een be kroond sonnet van Nico Verhoeven is de „Veluwe vol geruchten elk najaar har der naakt, maar Europees ontwaakt, min der om in te vluchten". Elegisch bezingt Dér Mouw zijn Veluwse grond: een „zwij gen, vol van diep verleden," waar nu „het platgetx-eden mos van heuvelrand met sinaasappelschillen geel befluimd" is. Jan van Nijlen herdenkt een blij geluk „het eerste feest der zon, toen, na veel mist en kou, in 't uitgestrekte Gelderse dal de zomer overwon." En dan Achterberg, zijn vers op Hulshorst, regels van vei-geten stilten en van een eenzaamheid, waarin „het witte Veluwhart" tot een legende wordt die oeroud door de dennen ademt, als voorgoed-bestendigd verleden. Tot het historische verleden gaat dr. H. van 't Hooft terug in zijn verhandeling over een van die zeldzame vlugschriften een relaas van de schrijver en drukker Haselberg anno 1528 (hier in extenso af gedrukt) over de veldtocht van Keizer Karei tegen Hertog Karei van Gelre waarmee de mai'kten, ook wel aan de deur, werd geleurd. Historie betreft ook de spitsvondig-oox-spronkelijke, hoewel wat gewaagde, interpretatie van „Marike van Nieuweghen," waartoe Anton van Duin kerken werd geïngespireerd door een ge schiedkundig-architectonische vergelijking van een tweetal befaamde Nijmeegse gevels. Niet alleen volledigheidshalve, maar met een niet gei-inge waardering vermeld ik een studie van W. Jos. de Gruyter over het werk van de beeldhouwster Fri Heil, een posthume hulde van Kees Versteegh aan de man, aan wie het Arnhemse mu ziekleven zo onnoemelijk veel heeft te danken: Marius Adrianus Brands Buys, eens Zutfens organist en beiaardier, dan koordirigent, later (tot het jaar van zijn dood 1944) de ziel van Musis Sacrum met wiens Requiem voor de gevallenen het eerste Toonkunstconcert na de oorlog werd geopend. Maar al dit interessante en lezenswaar dige een uitnemende karakteristiek door F. P. Huygens van de schilder en poppenspeler Johan Weiland, een Eer- beekse herinnei-ing van Wilma aan Wil lem de Mérode, een levendige beschou wing van Johan Mekkink over het tenge volge van zijn merkwaardige olietechniek bedreigde werk van Dick Ket wordt in de schaduw gesteld door een tweetal no vellen. „Hier" van Maria Dermoüt is een juweel van sferische vertelkunst. Het schoonste wellicht van dit verzamelwerk is de vertelling „Het veer" van Johan van der Woude, een fantasie op het Rhedense veer een novelle, die het zilte van Van Schendels „Fregatschip" met het atmosfe- risch-ijle van zijn „Fratilamur" vereent tot een helder, krachtig proza van een zeer eigen structuur, zoals in geen jaren meer is geschreven. Kortom: deze Gelderse bloem bloeit voor heel Nederland. C. J. E. DINAUX Uitgeversmaatschappij A. Manteau N.V. te Brussel. „De Beuk" te Amsterdam. ***)Van Loghum Slaterus te Arnhem. De eerste in Nederland door de Fokker- bedrijven in samenwerking met Aviolan- da geassembleerde Hunter heeft Maandag ochtend geheel volgens het programma een geslaagde proefvlucht gemaakt, aldus wordt van de zijde van Fokker meege deeld. Dit toestel, het eerste van een grote serie jagers bestemd voor de Nederlandse en Belgische luchtmacht, werd bestuurd door de chef-invlieger van Fokker, de heer G. Sondermann. Het Belgische blad „Het Volk" meldt, dat de privé-club „Seaside" zijn deuren opnieuw te Beverbeek-Hamont (Belgisch- Limburg) heeft geopend. De directie is in handen van J. M., die indertijd te Turn hout werd veroordeeld wegens het gele genheid geven tot kansspel. Volgens de uitnodigingen die door de nieuwe club zijn verzonden, zouden de organisatoren thans echter sterker staan, omdat „met de Belgische autoriteiten een overeenkomst werd aangegaan, die het voortbestaan van de club zal garanderen". Maandagmiddag is de zevenjarige jongen J. W. te Naarden, toen hij op zijn autoped op weg was naar huis, even buiten de ves ting door een auto, bestuurd door de heer Van V. uit Naarden, aangereden. De knaap werd tegen de grond geworpen en was vrij wel op slag dood. De politie verzoekt de bestuurder van een grote zware auto, die hulp verleende, zich voor het geven van inlichtingen over de toedracht van het ongeluk in verbinding met haar te willen stellen. Maandagochtend omstreeks half twaalf is de tienjarige jongen C. V. op de Katten burgerkade te Amsterdam onder de wielen van een aanhangwagen terecht gekomen waardoor hij op slag werd gedood. De jon gen was op de stang tussen de trekker en de aanhangwagen geklommen en is daar bij het rijden van afgevallen. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. PARIJS Te Havre is een 32-jarige man geamesteerd, die op 18 Juli 1902 uit het bagno op Guyana was ontvlucht. Na we kenlang in een sloep op zee te hebben rondgedreven en de vreeselijkste folte ringen van honger en dorst te hebben doorstaan, werd hij door een Noorsch zeil schip opgepikt en naar Hamburg gebracht. Daarna maakte de gevluchte banneling onder een valschen naam verscheidene reizen als matroos en verwierf zich eenig fortuin. Gedreven door heimwee ging hij naar zijn vaderland, waar hij met een reisgenoot vriendschap sloot en na vele verteringen aan dezen zijn geschiedenis vertelde. De nieuwe „vriend" ging ter stond naar de politie om hem tegen een belooning te verraden. De banneling, die nog vijf jaren dwangarbeid moest onder gaan, werd gearresteerd en zal naar het bagno teruggezonden worden. Op zijn rug bleek de spreuk getatoueerd te zijn „Spre ken is zilver, zwijgen is goud". Die spreuk had hij wel wat beter in toepassing mogen brengen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5