Heemstede binnen vier maanden van kwalijke geuren verlost Hartelijke huldiging scheidende directeur van Haarlems GEB Prot. Chr. Nijverheidsschool ondergaat een uitbreiding Haarlemse lyceïsten vier dagen in Aken Rioolwaterzuiveringsinstallatie nadert voltooiing Eerste paal geheid De Zomerpostzegels weer verkrijgbaar Twee schilders maakten dodelijke val DINSDAG 26 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT - Toeristen Kampeerclub hield jaarvergadering Huldigingscomité C. E. Lindenbergh Opening tentoonstelling ambtelijke huisvlijt „Een spel met een droom" Tegenbezoek aan het Einhard-gym nasium Mr. dr. Van Bruggen sprak voor CHU Heemstede Vijf nieuwe lokalen en een gymnastiekzaal UVV-bazar vanmorgen in Concertzaal opgebouwd Filmstroken voor de jeugd C. A. Guit 25 jaar in dienst bij Droste Jaarlijkse actie om de mens in nood te helpen Zwitserland-avond voor Ned. Chr. Reisvereniging Burgerlijke Stand Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in gesprek met cle heer J. H. Steinkamp; rechts mevrouw Steinkamp en links de kinderen van de scheidende directeur. De heer J. H. Steinkamp, een der direc teuren van het Gemeentelijk Energie Be drijf te Haarlem, die met ingang van 1 Mei benoemd is tot secretaris van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven heeft Maandagmiddag een afscheidsreceptie ge houden, die voorbereid was door het col lege van B. en W. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft de scheidende direc teur dank gebracht voor de werkzaam heden in de langdurige ambtsvervulling verricht. In de ridderzaal van het Haarlemse Stad huis waren velen bijeengekomen, o.a. ir. J. den Boesterd, directeur van het PEN, hoofden van takken van dienst, enkele col lega's, vertegenwoordigers van instellingen en zaken, die in relatie staan met het GEB, toen de burgemeester zich tot de heer Steinkamp richtte. Op deze bijeenkomst dient men eigenlijk droef en ernstig te kij ken, want het betreft immers een afscheid. Het gemeentebestuur heeft met leedwezen van het besluit van de heer Steinkamp kennis genomen, maar het deelt ook in de vreugde van het aanvaarden van een eer volle en interessante betrekking. Spreker zeide, dat het moeilijk zal zijn een opvol ger voor deze eminente directeur te vin den, maar het feit van afscheid nemen is er weer gas geleverd kon worden. Na 1 Ja- danken voor hetgeen hij voor de gemeente is geweest. Daarbij herinnerde hij aan de periode van 34 jaar, waarin de directeur zich op uitstekende wijze van zijn taak heeft gekweten. Direct na de bevrijding heeft de heer Steinkamp meegewerkt, dat er weer gas gelever kon worden. Na 1 Ja nuari 1949 is de scheidende directeur op genomen in de leiding van het GEB en aan veel voorbereidend werk gaf hij zijn krach ten. Ook buiten eigen kring werd de heer Steinkamp gewaardeerd, hetgeen blijkt uit benoemingen tot lid van commissies. De directeur heeft in de bres gestaan voor de zelfstandigheid van gemeentelijke bedrij ven. Op zijn nieuwe post kan hij zich daar aan bijzonder wijden. Met de beste wensen voor de toekomst besloot de burgemeester zijn toespraak. D r. W. B. Smit, sprekende als voorzit ter van de Vereniging van hoofden van takken van dienst, dankte voor de prettige samenwerking en overhandigde een kistje met sigaren. Ir. J. H. Kouwenhoven, mededirec teur van het GEB, memoreerde de goede samenwerking, die te danken was aan het feit, dat er van vriendschap sprake was. Als collega zal spreker de heer Steinkamp missen, maar hij zeide begrip te hebben voor het besluit het secretariaat van de Vereniging waar te nemen. De werkzaam- De tentenshow aan de Kleverlaan van de Broederschap van Nederlandse tentenma kers en de Nederlandse Toeristen Kampeer club had vele kampeerders naar Haarlem doen trekken en naar het kampeerterrein Beeckenstein in Driehuis. Daarom had het landelijke bestuur van de NTKC de voor jaarsvergadering voor Zondagmiddag vast gesteld in hotel Vreeburg op het Kerkplein te Bloemendaal. Daar zijn vele tientallen NTCK'ers gedurende bijna vijf uur bijeen geweest om een agenda van twaalf punten te behandelen, onder leiding van de heer J. Adriaanse uit Voorburg. Ten aanzien van het terreinenprobleem werd opgemerkt, dat steeds dringender naar voren komt het vraagstuk om geschikte ter reinen blijvend in bezit te krijgen. Daarna werd besloten tot contributie-verho ging ten behoeve van het fonds van kam peerterreinen. Nu steeds meer bewoners van de grote steden naar middelen zoeken om hun vrije tijd buiten door te brengen wordt het kam peren vaak als mogelijkheid hiertoe geno men. Dit leidt en heeft geleid tot problemen, die in de naaste toekomst zeker de belang stelling waard zijn. De NTKC ziet als taak de goedwillende en sportkampeerders op te vangen en stelt het als een eerste voor waarde zich als bolwerk voor het sportieve en stijlvolle kamperen handhaven. In het bestuur werd de tweede secretaris, de heer C. Hoekmeyer uit Heemstede, die zich niet langer voor deze functie beschik baar kon stellen, vervangen door de heer C. H. van Oort uit Rotterdam. Wegens het vertrek van dokter C. E. Lin denbergh heeft zich een comité gevormd om de arts die zich in de loop der jaren vele vrienden onder zijn patiënten heeft verwor ven, een huldblijk aan te bieden van patiën ten en oud-patiënten. Zij die blijk willen geven van hun waardering en erkentelijkheid kunnen hun bijdrage storten op de Rotter- damsche Bankvereeniging te Haarlem ten name van R. R. de Graaf. Ook kunnen gelden worden gestort op postgiro no. 24831 van de heer R. R. de Graaf te Haarlem. Aangezien het comité geen beschikking heeft over de adressen van de patiënten, kunnen deze op 2, 3, 6 en 7 Mei na 18 uur ook hun bijdrage doen op de intekenlijsten, die op onderstaande adressen gereed liggen. W. F. L. Stamer, Duinoordstraat 72; L. Jae ger Nickel. Delftlaan 19; .T. N. Korstjens, Verspronckweg 29; E. Marróe, Joan Maurits- plein 22 te Overveen; J. de Jong, Marais- straat 12; H. A. Baars. Timorstraat 52 B; A. H. W. Geurtz. Meeuwenstraat 29; mevr. A. E. Takes v. Riensdijk. Eksterstraat 238; J. J. Loerakker. Zaanenlaan 104; C. H. Selman, Stuyvesantstraat 42; R. R. de Graaf, Orion- weg 44. heden op de nieuwe post zullen de gas- voorziening van Nederland ten goede ko men. Spreker was er van overtuigd, dat de heer Steinkamp aan het werk zijn beste krachten zal geven. Ir. J. Limborgh bracht de dank over namens de bedrijven Bloemendaal, Haar lemmermeer, Zandvoort, Heemstede-Ben- nebroek, die gas van Haarlem betrekken. Het afscheid is gelukkig van tijdelijke aard, want de directies der bedrijven zul len het contact kunnen blijven behouden. Nadat de heer B. J. T h ij s s e n als direc teur van de Incassodienst het woord had gevoerd richtte de heer Steinkamp zich tot de sprekers, om dank te zeggen voor de prettige samenwerking. Vrijdagmiddag zal het personeel van het GEB afscheid nemen van de heer Stein kamp. Op Zaterdag 30 April om drie uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, in de raadzaal van het stad huis een tentoonstelling van producten van vrije tijdsbesteding van het gemeenleper- soneel van Haarlem openen, die ten bate van de Stichting 1940-1945 tot en met Za terdag 7 Mei zal worden gehouden. Mr. Cremers zal bij de opening tevens de prij zen uitreiken. Maandagavond gaf de toneelgroep „Arda- leon" de laatste opvoering in dit seizoen. Vertoond werd de comedie ..Een spel met een droom" van Hans Mesua. die een bijzonder geslaagde vertolking kreeg. Ruim drie uur heeft het publiek geboeid geluisterd en ge keken naar het goede spel van Riet Poelgeest, Agaat Balm, Wim Bijl en Henk Oud. Veertig leerlingen uit de vierde klassen van het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonae" in Haarlem-Noord hebben onder leiding van hun rector en twee lera ren een bezoek gebracht aan het „Einhard- gymnasium" in Aken, waar zij bij aan komst door cir. Ulrich, een der docenten aan deze onderwijsinstelling, diens vrouw en een aantal Akense leerlingen hartelijk welkom werden geheten. Allen toonden zich zeer verheugd over het feit, dat de Haarlemmers de belofte, die zij hun bij hun bezoek aan de Haarlemse school in de herfst van 1954 gedaan hadden, om name lijk in 1955 aan de Akense school een tegenbezoek te brengen, nu gestand gedaan hadden. Een Haarlemse leerlinge bood me vrouw Ulrich een Haai- bouquet anjers aan. Eveneens werden namens de stichting „Haarlems Bloei" ten stadhuize anjers aan geboden aan de burgemeester. Hierop volgde een gemeenschappelijke rondgang door d'e stad. 's Avonds was men bijeen in cle prachtig gelegen Jeugdherberg „Colynshof", waar de Haarlemmers hun intrek hadden genomen. De volgende dag werd er bij stralend weer een schitterende tocht per bus door de Eifel gemaakt, tijdens welke de Duitse leraar in aardrijkskunde veie interessante bijzonderheden over het landschap vertelde. Een discussie-avond in de Jeugdherberg, waarbij de Europese ge dachte in het middelpunt stond, besloot deze dag. Bij deze discussie bleek weer eens duidelijk, hoe belangrijk contacten tussen de jeugd van de verschillende lan den zijn voor een beter begrip voor elkan ders meningen. De volgende morgen woonden de „Alde- gonders" enige lessen bij in het gymnasium en verder waren zij die dag de gast van de leraren en leerlingen van deze school, 's Avonds voerden enige leerlingen uit de „Quarta" het blijspel van Grillparzer: „Weh' dem, der lügt" op, dat bij allen zeer in de smaak viel. Aan het slot van deze avond overhan digde een der Haarlemse leerlingen met een keurig speechje een cadeau aan de rector van het Einhardgymnasium: een in gelijste foto van het beroemde Müllerorgel in de St. Bavo. Onder de foto prijkte een toepasselijke opdracht en daaronder de handtekening van burgemeester Cremers van Haarlem. Dr. la Fleur bood zijn Duitse collega een foto aan van het Marnixlyceum waarbij hij nog eens op zeer openhartige wijze sprak over de verhouding Nederland- Duitsland. Zijn woorden vonden grote bij val bij alle aanwezigen, Dr. Ulrich mocht tenslotte een boek over Frans Hals in ont vangst nemen voor het vele werk, dat hij voor de Hollandse groep in verband met hun bezoek aan Aken gedaan had. De laatste morgen werden de Dom en het stadhuis bezichtigd. In het prachtige, grotendeels weer gerestaureerde Gothische „Rathaus" werden de Hollanders door de „Oberstadtdirektor" officieel ontvangen en hartelijk toegesproken. Aan de leiders en organisatoren van deze uitwisseling werd door de stad Aken als afscheid een diner aangeboden. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Christenvrouwenbond hoopt op Donderdagavond 28 April haar feestelijke jaarvergadering te houden in de Begijnhof kapel. Op de voorgrond het grote bassin, links achter het machine gebouw, rechts de ronde slibgistingstank. Sinds het bezoek, dat wij in Augustus van het vorige jaar aan de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie te Heemstede hebben gebracht, die zoals be kend, verrijst achter de terreinen van de gemeentereiniging aan de Cruquiusweg, zijn de werkzaamheden zo voorspoedig verlopen, dat men nu een duidelijke in druk kan verkrijgen van de manier, waar op deze vernuftige technische apparatuur de omwonende van de Haven straks van de onaangename geuren zal verlossen. De hoofdopzichter van d'it werk, de heer W K. C. Kaulbach, die de leiding van de heer H. G. Peterse wegens diens benoeming tot adjunct-directeur bij Openbare Werken heeft overgenomen, verzekerde ons over het verloop der werkzaamheden bijzonder tevreden te zijn. Ondanks het feit, dat de 'vorst gedurende tweeëneenhalve maand een remmende factor is geweest, raakte men slechts één maand op het tijdschema ten achter, zodat kan worden aangenomen dat de installatie omstreeks half Augustus in werking kan worden gesteld. Het poinpgebouw is dan ook inmiddels uitwendig geheel gereed gekomen en de monteurs zijn reeds begonnen met het plaatsen van de vijf pompen in de kelder, met een gezamenlijke capaciteit van acht tienhonderd kubieke meter per uur. Via dit pompgebouw wordt het rioolwater, dat uit het sta.mriool is aangevoerd van zand ont daan en naar het grote voorbezinkings- bassin geleid, waar een roerinstallatie het bezonken slib weer naar een verdiept bin- nengedeelte voert, waar het in een grote put wordt opgevangen. Het aldus gezui verde water kan daarop naar het Spaarne worden afgeleid. Dit enorme basin, met een doorsnee van 25 meter en een inhoud van 1390 kubieke meter is intussen ook vrijwel gereed ge komen, evenals de 12 meter hoge ronde slibgistingstank. Deze dient om het ach tergebleven slib op te vangen en een spe ciale bewerking te doen ondergaan. Een gedeelte hiervan wordt vernietigd dooi"' middel van de hierin reeds aanwezige zure 1 acteriën, die op een temperatuur van dertig graden worden gebracht. Zij kunnen zich hier onder de gunstigste omstandig heden ontwikkelen. Hieruit ontstaat dan bovendien nog een mangaangas van voor treffelijke kwaliteit; namelijk van 180%, terwijl het cokesgas slechts uit 100 be slaat. Dit gas zal worden gebruikt voor de verwarming van hoofd- en bijgebouwen. Vandaar dat deze slibgistingstank nog zal worden uitgebreid met een normale gas houder van ijzeren constructie. Het dan nog resterende slib wordt weer afgevoerd naar veertien grote slibvelden, waar het is opgesloten tussen betonwanden met drainageleidingen. Hier wordt het ge droogd en later toegepast als een uitste kende compost voor de Heemsteedse plant soenen. Naar aanleiding hiervan menen wij vroeger al eens te hebben opgemerkt, dat het gesmade rioolvuil aldus nog een uiterst nuttige bestemming dient: namelijk een fleurige en welriekende flora. Wanneer deze voor leken indrukwek kende technische installatie dan sitraks definitief in werking kan worden gesteld, moet alleen nog het bezonken rioolvuil met baggermachines uit de Haven verwijderd worden. Dan zullen de omwonenden ein delijk in de ware zin des woords weer ruimer kunnen ademen, want van dat mo ment af zullen zij voor altijd van de hin derlijke geuren uit dit water zijn verlost. „Aan de uitbreiding van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool aan de Tette rodestraat te Haarlem mogen wij geen grotere betekenis hechten dan het zo goed mogelijk onderbrengen van de tegenwoordige organisatie in één gebouw. Het wordt terstond top-bezetting, zodat een oplossing gevonden is voor hét ogenblik. Zien wij in de toekomst dan moeten wij terstond overgaan tot het opnieuw maken van plannen voor de stichting van een tweede school in een ander stadsdeel. Gelukkig mag worden geconstateerd, dat ook de overheid de wenselijkheid hiervan inziet", aldus merkte de heer C. Steneker, voorzitter van de bouwcommissie vanmorgen op tijdens een plech tigheid, waarbij de eerste paal werd geheid voor de verbouwing en uitbreiding van de school. opvangen. Het aantal dagleerlingen steeg tot 400 en het aantal met leerlingen van de avondcursussen tot gemiddeld 700. Het is onder deze omstandigheden dui delijk aldus de heer Steneker, dat enige jaren geleden aan de overheid is gevraagd om medewerking te verlenen voor de bouw van een tweede school, nadat men een dergelijk verzoek reeds had uitgesteld we gens de economische ontwrichting van het land. Het verzoek kon niet ingewilligd worden. Een andere schoolvereniging was aan de beurt. Toch erkende de overheid de moeilijkheden en zegde medewerking toe voor verbouw en uitbreiding van de bestaande school. „Wij zijn blij met hetgeen ons heden ge schonken is. Wij moesten elke dag ons meer gelukkig voelen met de zegeningen die God ons elke dag wil schenken. Zo mogen wij bij deze eerste paal die in de grond geheid wordt een mijlpaal in ons werk voor het Christelijk onderwijs zien. Voor hen die achter de schermen hebben gewerkt is deze paal reeds een mijlpaal, 'enke-l wanneer wij doelen op de ver bouwing", aldus spreker. De heer Steneker bracht hulde aan de architect, prof. ir. H. T. Zwiers en zijn medewerker, de heer Hartman, die met veel geduld en kennis van zaken het ont werp zodanig wisten te maken, dat het de goedkeuring van alle instanties kon verwerven. De heer Steneker herinnerde er aan, dat in 1931 de eerste steen werd gelegd voor het huidige schoolgebouw. Evenals nu zijn toen begrotingen gemaakt, begrotingen in twee richtingen, namelijk een voor de capaciteit en inrichting (technische be groting) en een van de kosten. Vijfentwintig jaar geleden werd een ge bouw geprojecteerd voor ongeveer 200 dag-leerlingen en wanneer men een bouw plan maakt dan houdt men in de regel rekening met een grotere bezetting dan die welke men onmiddellijk verwacht. Men bouwt enigermate ook voor de ver deze toekomst en men méént een voouit- ziende blik te hebben door een mooi ste nen gebouw te plaatsen dat zeker honderd jaar mee kan en plaats biedt voor 200 leerlingen. Spreker vervolgde, dat de ontwikkeling van het leven spot met deze begrotingen en zelfs over een periode van minder dan 25. jaar. Er viel sterke toename van de bevolking in stad en omgeving waar te nemen, de vraag naar huishoud- en nijver heidsonderwijs in het algemeen en in het bijzonder naar Protestants onderwijs nam toe en dan was een ontwikkeling van het onderwijs te constateren. Gebleken is. dat een uitbreiding van het bestaande gebouw in 1938 met vijf lokalen op den duur de grotere bezetting niet kon „Tien jaar bevrijding Critiek op Hervormde Synode Maandagavond heeft de afdeling Heemstede van de Christelijk Historische Unie in het wijkgebouw „De Haven" aan de Camplaan een ledenvergadering gehouden, waarvoor de belangstelling slechts gering bleek te zijn. De afdelingsvoorzitter, mr. K. A. F. J. Pliester die deze bijeenkomst opende met het voor lezen van Jeremia 34. vers 8. veronderstelde hierna dat van deze matige opkomst wellicht een zekere vergaderingsmoeheid en de lan gere dagen de voornaamste oorzaken zullen zijn. Vervolgens sprak mr. dr. .T. van Bruggen met als onderwerp „Tien jaar bevrijding", waarbij hij in de eerste plaats herinnerde aan het in 1940 verschenen boekje van pro fessor Van der Leeuw „Balans van het Chris tendom". Zoals bekend wordt hierin de ont wikkeling van het Christendom behandeld; naast de opbloei, reformatie en achteruitgang tot het jaar, waarin het boekje verscheen. Spreker noemde het merkwaardig, dat in het geschrift ook de term „balans" werd ge bruikt, die immers aan dé boekhouding is ontleend en mr. Van Bruggen stelde zich voor ditzelfde woord over te nemen, om aldus een balans te geven over de gebeurtenissen gedu rende de tien jaar, sinds wij nu zijn bevrijd. Spreker behandelde daarop uitvoerig de Duitse overval op ons vaderland en België; de stelselmatige achteruitgang van alles, waarop Nederland steeds trots is geweest; de honger winter en de achterdocht, die de ene Neder lander ten slotte tegenover de andere koes terde. Dan na de rampzalige hongerwinter uiteindelijk de zo vurig begeerde bevrijding, waarbij de „balans" over oorlog en bezetting kon worden opgemaakt. Gunstig waren deze cijfers allerminst: staatsschuld dertig milliard gulden en volkomen ontwaarding van het geld, waarlijk ontstellende vernielingen, voorraden weggesleept en polders onder wa ter, duizenden mensen van honger gestorven en even talrijke mannen weggevoerd, waar van velen niet meer teruggekomen zijn en een bijzonder slechte gezondheidstoestand, met als gevolg een hoog sterftecijfer aan tbc en andere ziekten. Daarnaast het ganse vereni gingsleven kapot gemaakt; organisaties wa ren opgeheven en vervangen door talloze verordeningen, waarvan sommige ondanks de Duitse oorsprong, nog steeds niet vervangen konden worden. - Na de bevrijding kwam eerst het Militair Gezag en vervolgens „een regering met dicta toriale inslag", onder leiding van professor Schermerhorn; gelijk met de opkomst van de Nederlandse Volksbeweging, welke het ge hele Nederlandse volk in één progressieve partij wilde onderbrengen en dan ook als de voorloopster van de huidige Partij van de Arbeid kan worden beschouwd. Zelfs in de kerken werd het onrustig en ook hier ver toonden zich de eerste symptomen van de latere doorbraak. Christelijke organisaties op politiek gebied werden gevaarlijk geacht, om dat zij zouden leiden tot farizeïsme en zelf genoegzaamheid. Spreker noemde het in dit verband hoogst merkwaardig, dat direct na 1815 eenzelfde streven naar eenheid kon wor den waargenomen, terwijl juist gedurende de oorlog het Duitse streven naar eenheid zo ongemeen fel bestreden werd. Zo ontstond er behoefte aan een nationaal kabinet, waarin de A.R. en de C.H. evenwel ontbraken. Tot in 1946 het wonder geschiedde, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer niet minder dan acht C.H.-candidaten gekozen werden. Thans, tien jaar na de bevrijding mag de „balans" opnieuw worden opgemaakt. Nu kan de gulden weer een van de hardste valuta ter wereld worden genoemd; dank zij onze export, waarmee de Nederlandse welvaart immers staat of valt. Zelfs is de situatie in vele opzichten gunstiger dan voor de oorlog, mede dank zij de vooruitgang der techniek. Uiteraard zijn er nog steeds vele Nederlan ders die „kankeren", maar dat hoort er hier nu eenmaal bij en desondanks werkt men hard en is overal vooruitgang te bespeuren. Ook schetste mr. Van Bruggen uitvoerig de huidige politieke situatie in de verschillende sectoren, waarbij hij nog opmerkte, dat de liefde tussen K.V.P. en P.v.d.A. door hoog stens 0.10 °/o van de aanhang der beide par tijen wordt gedeeld. Verder noemde spreker het opmerkelijk dat de belangstelling meer uitgaat naar de buitenlandse, dan naar de binnenlandse politiek, waarbij hij nog op merkte dat de toestand in de Nederlands Her vormde Kerk alle aandacht vraagt. De top leiding berust hier immers bij kopstukken van de Partij van de Arbeid, hetgeen er nu reeds toe leidt dat, wanneer cle kerk via de Synode spreekt velen zeggen: „Ze kunnen me nog meer vertellen!" In zijn samenvatting concludeerde mr. Van Bruggen ten slotte, dat na tien jaar bevrijding dit onze grootste vreugde moet zijn in volle vrijheid te kunnen zeggen: „Land, land, hoor des Heren Woord!" Na deze boeiende causerie werden door de aanwezigen nog tal van vragen gesteld. Een daarvan luidde, of het spreker ook bekend was dat minister Suurhoff tijdens zijn bezoek aan Nederlandse emigranten in Australië, namens de Nederlandse regering een bouw- voorschot zou hebben beloofd. Spreker ant woordde hierop dat een dergelijke belofte hem onbekend was. doch verschillende aan wezigen vielen de vragensteller bij en beves tigden zijn woorden. De uitbreiding van de school zal tot stand komen op een inpandig terrein tus sen de Tetterodestraat en de Kleverpark straat, waar vroeger een moestuin was. Dit terrein ligt achter de school en daarop zullen vijf lokalen verrijzen, een gym nastiekzaal, een grote en een kleine can- tine, een bibliotheek en bergruimte e.d. De huidige fietsenstalling zal verdwijnen, omdat op deze grond ook gebouwd zal worden. De fietsenstalling zal elders wor den ondergebracht. Deze vijf lokalen zijn nodig, omdat er sedert 14 jaar in diverse gebouwen van de stad onderwijs gegeven moet worden. Aan deze voor de school zo ongunstige toe stand zal dus binnenkort een einde komen. Als het nieuwe gedeelte gereed is zal een andere indeling van het gebouw tot stand komen. Dat brengt niet zich mee een verbouwing van het bestaande gebouw. Gelijktijdig met het nieuwe gedeelte wor den deze werkzaamheden uitgevoerd. Vandaag is de eerste paal geheid; in de komende dagen zullen er nog honderd zeventig volgen en de directrice mejuf frouw G. Hagenbeek hoopt, dat de werk- zaamheden spoedig gereed zullen komen. Wanneer dat ogenblik is is nog niet te zeggen, maar de aannemer de heer J. Bak. ker uit Zaandam vei'wacht, dat men aan het einde van dit jaar al ver gevorderd zal zijn. In het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem liep vanmorgen een dame met een hoge stapel pakken havermout in de armen, even verderop hanteerde een meisje met grote vaardigheid een forse hamer en voorts spanden nog tientallen andere da mes en heren zich in om de bazar, die van avond geopend zal worden op tijd gereed te krijgen. Deze bazar wordt gehouden door de fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, afdeling Haarlem en de baten zijn bestemd voor da ontheemden in het kamp Spittal in Oostenrijk. Tientallen dames hebben zich ingespan nen om deze bazar zo aantrekkelijk moge lijk te maken en zij zijn daarin zeer zeker geslaagd, want omstreeks één uur heden middag was de grote zaal reeds herschapen in. een gezellig overdekt marktje. Een ieder zal ongetwijfeld bij een van de talloze kraampjes iets van zijn of haar gading kunnen vinden. In de kleine zaal kan men met diverse bijzonder aardige spelletjes een keur van fraaie prijzen winnen en voorts is in elke zaal ruimte uitgespaard voor een rustgevend zitje. De goederen, die op de bazar te koop zijn werden van alle kanten bij de UW bin nengebracht en voorts ontving men vooral de buitengewoon royale medewerking van een groep MTS'ers, die behulpzaam waren bij de opbouw van de diverse stands. De bazar is vandaag geopend van acht tot elf uur, Woensdag en Donderdag van 10 tot 17.30 en van 19 tot 23 uur. De filmstrookonderneming „Fipro" te Zandvoort heeft ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking een filmstrook ver vaardigd, die in een veertigtal beelden de geschiedenis van Nederland weergeeft, be ginnende in de voor-oorlogse jaren, door de oorlog heen naar de bevrijding en de wederopbouw. De keuze uit talloze beel den was moeilijk, het kleine bestek maakte de representatieve problemen der ver schillende beschikbare fotoreeksen extra zwaar en deze moeilijkheden in aanmer king genomen moet het resultaat wel ge slaagd worden genoemd. De strook is be stemd voor jongeren van uiteenlopende leeftijd, waarbij de gulden middenweg moest worden bewandeld ten aanzien van de eis tot volledige documentatie aan de ene kant en het bezwaar van oorlogsvoor stellingen aan de andere zijde. Het resultaat is zeer aanvaardbaar ge worden, wat de verwondering over een andere filmstrook dezer onderneming, „Kees van der Wal uit Rotterdam" ge naamd, nog groter maakt. Deze immers is naar onze mening absoluut onaanvaard baar. Afgezien van het deskundige teken werk dezer strook is de behandeling der stof, namelijk het verzet, volkomen onge schikt voor kinderen. Het is de gefanta seerde geschiedenis van een „echte Hol landse jongen", die van de school in de illegaliteit verzeild raakt. Deze strook is een soort beeldroman geworden, die het verzet als een spannend avontuur voor- Daarna kon mr. Van Brueeen deze verga- stelt en de verbeeldingskracht der jeugd dering met gebed besluiten. op ongezonde wijze prikkelt. L. Voor de heer C. A. Guit was het Zondag 24 April precies vijfentwintig jaar geleden dat hij in dienst trad bij de N.V. Droste's Ca cao- en Chocoladefabrieken in Haarlem. Maandag vond de officiële huldiging plaats. Een der directeuren, de heer M. W. Savrij Droste bood de jubilaris een geschenk in enveloppe aan, benevens de fabriekspenning voor vijfentwintig jaar trouwe dienst. Na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de heer Guit het vererend getuigschrift. De jubilaris, die zelf voorzitter is van het jubileumfonds werd vervolgens door de waarnemend voorzitter van dit fonds, de heer Jac. van der Kobbe, toegesproken, die hem een fietstas en een vulpen overhandigde. De echtgenote van de heer Guit kreeg een bloemstuk. Daar de jubilaris als monteur technische dienst bij de N.V. Droste werkzaam is, wer den hem namens de technische afdeling door de heer J. van Kempen hartelijke gelukwen sen aangeboden, vergezeld van twee boeken en een kistje sigaren. Uit naam van het Ch. E. Visserfonds sprak tenslotte de heer H. H. ten Brink, van wie de jubilaris en zijn echtgenote een bloemstuk ontvingen. Sedert Maandag is de verkoop van Zo- merzegels weer begonnen. Ongeveer vijf duizend vrijwillige medewerkers en mede werksters hebben zich bij de stichting „Co mité voor de Zomerpostzegels" opgegeven om te trachten in eigen kring, in hun ver scheidene verenigingen, tijdens huis-aan- huis acties of in de stalletjes op de post kantoren zoveel mogelijk van deze zegels te verkopen. En alhoewel deze zegels reeds gedurende verscheidene jaren in de zomer maanden op bovengeschetste wijze aan de man gebracht worden, waarbij telkenjare pakkende affiches tevens de lust tot kopen pogen aan te wakkeren, vraagt toch menig een zich nog af: „Waar is het voor?" Het antwoord is niet zo heel eenvoudig, want er zijn heel wat instellingen die een deel krijgen van de opbrengst der zomer- zegels. Maar in het kort komt het hierop neer, dat vrijwel de gehele opbrengst ten goede komt aan instellingen voor gezond heidszorg, voor maatschappelijk werk en voor culturele zorg. Van het totaal beschikbare bedrag gaat namelijk eerst een kwart af voor de pro vincies. Iedere provincie krijgt haar deel naar gelang van oppervlakte, inwonertal en dat is het voornaamste naar gelang van de Zomerzegelverkoop in de provincie zelf. De Commissarissen der Koningin ad viseren het stichtingsbestuur welke instel lingen van regionaal of plaatselijk belang in hun provincie voor een bijdrage in aan merking komen. Wat daarna overblijft wordt verdeeld over instellingen die in het gehele land werkzaam zijn. De helft hiervan is voor culturele instellingen, bijvoorbeeld het Prins Bernhardfonds. De andere helft wordt nog eens in tweeën gesplitst: een deel voor instellingen voor maatschappe lijk werk, bijvoorbeeld het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, het andere deel voor instellingen voor volksgezondheid, bijvoorbeeld de Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Om de bovenstaande op somming onder te brengen in een korte de finitie, kan men zeggen dat het doel der Zomerzegels dus is: is medemens in nood te helpen. De actie wordt ondersteund door de ver koop van prentbriefkaarten. Dit jaar zijn zij vervaardigd naar kindertekeningen, door gewone leerlingen van de lagere school in de klas gemaakt. Het zijn vrije uitingen in waterverf van leerlingetjes tussen zes en tien jaar oud. De cijfers, die in de opbrengsten der laatste vijf jaar steeds een stijgende lijn laten zien, bewijzen wel dat alom in den lande het begrip en de waardering voor het doel der zomerzegels groeiende zijn. De Nederlands Christelijke Reisvereni ging, hield Maandagavond een bijzonder interessante filmavond, welke verzorgd werd door het nationale Zwitserse ver keersbureau in de tuinzaal van het Con certgebouw te Haarlem. De chef van de afdeling propaganda van dit bureau, de heer Tiemstra, lichtte een groot aantal nieuwe en actuele films op bijzonder duidelijke wijze toe zodat de vele toeschouwers een helder beeld kregen vhn de genoegens, die in Zwitserland op de toe risten wachten. Achtereenvolgens werd er een overzicht gegeven van de diverse gebieden en steden, waarna, voorts de specifieke toeristenge bieden aan een onderzoek werden onder worpen. De bezoekers maakten vervolgens, in gedachten althans, met de postauto een rit over de Golthnrd-pas, waarna tenslotte onder meer nog aandacht geschonken werd aan de wintersport. De toeschouwers toonden zich bijzonder dankbaar voor dit interessante programma. Maandag in het middaguur zijn in Den Haag twee schilders van hun ladder ge vallen en aan de gevolgen daarvan over leden. De eerste, de 45-jarige J. B. viel aan de Renswoudelaan van een hangladdertje, dat hij waarschijnlijk niet goed had beves tigd. Hij maakte een val van 9 meter. Door de GGD werd hij naar het Ziekenhuis Zuidwal vervoerd, daar overleed hij kort na aankomst. De 61-jarige schilder J. C. F., die bezig was schilderwerk te verrichten aan het ge bouw van de BPM, viel ook van een hoogte van 9 meter op straat. Hij was op slag dood. Waarschijnlijk is de man tijdens zijn werkzaamheden onwel geworden. HAARLEM. 25 April 1955 ONDERTROUWD: 25 April: A. de Jong en H. A. van der Velde. GEHUWD: 25 April: J. van Overbeeke en F. Rippen. BEVALLEN van een zoon: 23 April: G. J. G. van Lubeek-van Dam; A. Bootsman- Winkler; M. C. P. Geeve-Sengers; H. M. van Nes-Rijkenberg; 24 April: A. Keizer- Roelofs; J. W. Petri-Wezenbeek; M. G. Rein- hardt-Schrama; F. E. Bosch-de Jel. BEVALLEN van een dochter: 22 April: E. M. E. van Pampus-Lagerwaard; 23 April: W. J. Stenger-Weijtmans; M. J. Suman-Van- denborne; A. Klaver-Dijkstra; D. Iloogen- doorn-Taams; M. Eerelman-Harms; 24 April: 1. Agterhof-Cornelisse; G. K. Moerland- Vollenga; M. N. Frijn-Boerrlgter; H. C. Nag- etgaal-van der Meij; 25 April: C. E. Rozen- boom-van der Kaaij; J. Starke-Groen; J. E. Spee-Graf. OVERLEDEN: 24 April: G. Thijs-Verker- ke, 68 jaar, Gasthuisvest,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9