(hefarine 4 Agenda voor Haarlem T. IWITSAIINE Schaap vervangen door Steenbergen Gerrit Schulte wees in Heerlen jongere concurrenten terug Jvv^ 1 Tt wy De blauwe Gomboom Tweede Katner keurt uitbreiding Staatsloterij goed .Clowntje Rick Zes series per loterij thans mogelijk Tegen Ierland In Valkenswaard was Haan de voorste Gedrang wordt groot in tweede divisie 4 BLIKSEMAFLEIDERS Heringa Wuthrich Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Gokker tot 100 veroordeeld Optocht en vergadering van Ambonezen in Den Haag verfraait Uw teint Olympische eed voor chefs d'équipe? Korfballers(sters)' voor Tour naar Zweden DE RONDE VAN NEDERLAND Voor de kinderen Adrie Voorting won de militaire prijs Haarlemse renners in Ronde van Feijenoord Jeugdige schakers waren actief De Engelse league Kaartjes FEUILLETON Door Dorothy Quentin WOENSDAG 27 APRIL 1955 De Tweede Kamer heeft met 44 tegen 22 stemmen het wetsontwerp aangenomen waardoor het mogelijk wordt de Staats loterij zo nodig uit te breiden van vier tot zes series per loterij in staatsloten. Want de vraag overtreft thans het aanbod. Tegen stemden A.R., C.H.U., S.G.P. en de Prostestants-Christelijke leden Stufkens, Seheps en Vermooten van de Pattij van de Arbeid. Principiële bezwaren tegen loterijen hadden de heren Hazenbosch (A.R.) en V a n de Wetering (C.H.U.), hoe wel de laatste er rekening mee wilde hou den dat er in ons land een grote groep is die van een gokje houdt. Maar hij vond dat geen reden om van de loterij een over heidszaak te maken. Men late dat aan een bona fide particuliere instelling over, zei hij. Beide heren waren op grond van hun principes tegen de voorgestelde uitbreiding van de loterij. Als een onschuldig vermaak beschouw den de heren Hofstra (P. v. d. A.), We Iter (KNP) en Ritmeester (VVD) de Staatsloterij, onschuldiger dan particuliere loterijen, die er reclame voor maken en aldus de speelzucht aanwakke ren. Enige uitbreiding van de Staatsloterij achtten zij gewenst om clandestiene lote rijen tegen te gaan. Daarbij vestigde de heer Ritmeester de aandacht op het binnendringen van een Franse voetbalpool in ons land. Hij signaleerde ook dat een Belgische voetbalpool speelt op de Neder landse clubs. Naar zijn schatting bedraagt de omzet van die voetbalpools in ons land vijftig millioen gulden per jaar. Voor afschaffing van de Staatsloterij is er in ons land geen meerderheid, consta teerde de heer W e 11 e r, die de Staats loterij een nationale instelling noemde, die bij honderdduizenden populair is. Ook minister Van de Kieft vestigde er de aandacht op, dat de Staatsloterij op geen enkele wijze door reclame te maken de speelzucht aanmoedigt. Het is een soliede, eeuwenoude instelling, maar door gebrek èan loten ontstaan misstanden. De vraag naar loten is toegenomen door de toeneming van de bevolking en de ver groting van de koopkracht. De Staatsloterij ziet de minister als een soort gezellig heidsinstelling, want in bijna iedere fabriek is een loterijclub. De goklust is er bijna vreemd aan. Overigens was minister Van de Kieft geen bewonderaar van de Staats loterij, maar hij had er ook geen bezwaar tegen. Het is volstrekt niet de bedoeling het aantal loterijen thans vier per jaar, uit te breiden. Alleen wordt het aantal loten per loterij indien noodzakelijk vergroot om daarmede geknoei en clandestiene handel in loten en ongemak voor de vaste klanten van de Staatsloterij uit de wereld te hel pen. Verlaging van de prijs van de loten, waarop de heer Gortzak (CPN) had aangedrongen, is niet mogelijk, omdat de prijs van de loten in de wet is vastgelegd, aldus de minister. Indien de Staatsloterij wordt uitgebreid van vier series van 21.000 loten tot zes series per loterij, dan omvat één loterij (een keer in de drie maanden) dus totaal 126.000 hele loten of 2.520.000 twintigste loten. De uitbreiding betekent voor de Staat een winst van ongeveer twee millioen gulden. Maar een dergelijk bedrag speelt in de tegenwoordige tijd voor de begrotings positie, volgens minister Van de Kieft, geen rol. De Kamer heeft voorts nog zonder hoof delijke stemming enige wijzigingen van formele aard in wetten op strafrechtelijk gebied aangenomen. Interpellatie-aanvragen De heer Gortzak (CPN) vroeg verlof de minister van Justitie vragen te mogen stellen over het aanhouden en verhoren van ex-stakers, leden van het gemeente- personeel van Amsterdam. Op deze interpellatie-aanvraag zal van daag worden beslist, evenals op een ver zoek van de heer De Groot (CPN) de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken te mogen interpelleren over de toestand in de Diamant-industrie. De heer Haken (CPN) zal hedenmid dag aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening vragen stellen over de prijs van naar Duitsland geëxpor teerde zandaardappleen. ADVERTENTIE HAARLEM WOENSDAG 27 APRIL Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Chris tus, 8 uur. Concertgebouw: Bazar ten bate van de ontheemden, 10—17.30 en 19—23 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopen stelling; verlichting met kaarsen. 20.—22.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hajs: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uud. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Magnificent ob session", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mag nificent obsession", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 APRIL Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. J. Visser, 8 uur. Concertgebouw: Bazar ten bate van de ontheemden, 10—17.30 en 19—23 uur. Frans Halsmuseum: Bijzondere avondopenstelling; verlichting met kaarsen, 2022.30 uur. Roxy: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De baas in huis", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De misstap van een moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Van meisje tot vrouw", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in het circus", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mag nificent obsession", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Magnificent obsession", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE Aan verbetering der middelen tot be* strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen falen. Zij heeft millioenen mensen in de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85ct „Hazardspel met vrienden" „Een man met een goklustig karakter, die de slaaf geworden is van zijn speel zucht," noemde de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam de 53-jarige winkelier W. G. J. de L. uit Schiedam, die Dinsdagmiddag terecht stond. Hij zou van Juli tot December 1954 in zijn woning gelegenheid gegeven hebben tot het spelen van een hazardsp^J. Ver dachte zei, dat hij geen publiek toeliet, doch alleen met vrienden speelde. Op acht December deed de politie een inval en nam het .materiaal in beslag. De eis was een geldboete van 100 of 50 dagen hechtenis. Verdachte had geen raadsman. Dinsdagmiddag hebben enige honderden Amobnnezen, behorende tot de „Partai Nasional Maluku Selatan" een optocht met fluitorkest door een aantal straten van Den Haag gemaakt en op het Plein een krans neergelgd bij het standbeeld van Willem de Zwijger. 's Avonds kwamen zij in het gebouw Amicitia in vergadering bijeen. Na een openingswoord door de voorzitter J. Latu- peirissa, en een gebed door ds. Sahetapy, werden de gevallenen herdacht. Vervol gens sprak de voorzitter een rede uit. Hij zei dat ook de huidige regering nog steeds weigert het zelfbeschikkingsrecht te er- kenen, voorts weigert zij te erkennen, dat de aanval van de republiek Indonesië in de Zuid-Molukken onrechtmatig is; wij vragen slechts om recht, namelijk, onder auspiciën van de Verenigde Naties ons te rug te brengen naar Ceram, waar momen teel onze regering zich bevindt". ADVERTENTIE Helaas is nóg een wijziging nodig geble ken in het Nederlands elftal, dat Zondag in Dublin tegen Ierland uitkomt. Aanvoerder Schaap, die in de vorige week gespeelde competitiewedstrijd van zijn club 't Gooi tegen De Kennemers een blessure kreeg, is nog niet hersteld. De keuzecommissie van de KNVB heeft als zijn vervanger op de reclitshalfplaats de Feijenoordspeler Steen bergen aangewezen. Steenbergen speelde al een keer eerder in de Oranje-ploeg en wel als rechtsbinnen in 1949 in de uitwedstrijd tegen België die Nederland met tweenul verloor. Laatste centrale training Bondstrainer Max Merkel heeft de spelers gisteravond nog eens geducht onder handen genomen tijdens de laatste centrale training voor Ierland in het Olympisch Stadion. Hij liet de spelers te voet uiteraard sprint jes maken tot hoog in de bochten van de wielerbaan en bij de grondgymnastiek ont brak ook het nummertje „luchtfietsen" niet. Er werd geworpen, gedribbeld en gesla gen met en „gebokst" tegen de zware medizinballen en er werden allerlei spelle tjes .bedacht, die de training aantrekkelijk, maar allesbehalve gemakkelijk maakten. Een ronde- hardlopen op topsnelheid be sloot de conditie-oefeningen op de stadion- grasmat. Daarna werd er nog een balletje getrapt op een der bijvelden. waar doelman Landman volop gelegenheid kreeg de vuur kracht van de nieuwe oranje-schutters Schouten en Geel te beproeven. Als aanvoerder is van Steenbergen aan gewezen. In plaats van Van Schijndel (SW\ die aanvoerder wordt van de B-ploeg in de wedstrijd tegen Saarland B in Neunkirchen, is bij de reserves voor Dublin Van Woer den (Feijenoord) opgenomen. Deze wordt als reserve voor de B-ploeg vervangen door Van der Hoeven (NAC). Voorts is Claus (Helrm :dia), die even eens reserve was voor de B-ploeg, wegens een blessure als zodanig vervangen door Oosterholt van Holland Sport. De voorzitter van de FIFA, de Belg Seel- drayers, heeft in het Olympisch bulletin van deze maand een artikel geschreven, waarin hij voorstelt, dat de Olympische eed, welke alle deelemers aan de Spelen moeten af leggen. ook dient te worden voorgeschreven voor de chefs d'équipe. Zij zouden moeten zweren, dat zich in hun teams geen schijn- amateurs bevinden. Voor de korfbaltour naar Zweden in Augustus van dit jaar heeft de Keuzecom missie van de KNVB uit de 200 candldaten de volgende 30 spelers(sters) aangewezen. Uit Noordholland: de dames: T. Heespelink (Westerkwar tier), C. Helder-Vlietman ("Blauw Wit), G. Pafort (Archioel), D. Steur (Allen Weer baar) en M. Weel (Swift); de heren: C. v. Delden (Allen Weerbaar), H. Helder (Blauw Wit), H. Schoonderwoert (Archipel), D. Stoeltie (Westerkwartier) en H. de Vries (Westerkwartier). Uit Zuid-Holland: de dames: A. Baas (HKV), W. J. v. Dam (Het Zuiden), L. Diepstraten en L. in 't Veld (beiden Deetos). de heren: A. Mulders en G. Seits (beiden Deetos), J. J. Suchart (Gymnasiasten) en A. Zwaanswijk (HKV). Uit het Noorden: de dames: G. Joling (iVtesse) en E. v. Dam (Wordt Kwiek). de heren: G. Kuiper (Vitesse) en S. Pop- ma (Wordt Kwiek). Uit het Oosten: de dames: C. Lenskens (Oost-Arnhem) en T. Cramer (Naas). de heren: H. de Jonge (ZKC) en H. E. Rutgers (Onder Ons). Uit het Zuiden: de dames: R. Hildering en T. Verstraeten (bieden „Eindhoven"). de heren: H. Oversteegen en G. Hendrickx (beiden „Eindhoven"). Met uiterste krachtsinspanning gooide Schulte Dinsdagavond zijn voorwiel over de eindstreep in Heerlen, nog juist voor de jeugdige Van Dongen, die tot het laatste ogenblik had geprobeerd zijn medestrijder de triomf te ontnemen. Schulte, in jaren één van de oudste renners van het veld, maar in tactiek en kracht behorend tot de allerbesten, heeft zijn stempel gezet op de tweede halve étappe van de vierde dag, van Valkenswaard naar Heerlen over 125 km. De „oude", zoals hij wel eens wordt genoemd, demarreerde vlak na de start in Valkenswaard, en dus op een ogenblik dat niemand het verwachtte. Daarna voerde Schulte het groepje aan, waarvan hij de onbetwiste leider was en op de eindstreep had hij op zijn grootste concurrenten een winst behaald van meer dan 6 minuten. Op de drager van de oranjetrui, Haan, ver kleinde Schulte zijn achterstand van 10 mint 27 sec. tot 3 min. 41 sec. Vlak na de start in Valkenswaard de marreerde Schulte met zijn ploegmaten Suykerbuyk en Van Oers, de Duitsers Sie- fert en Preiskeit, de Engelsman Talbot, de Belg Schoubben, de Italiaan De Vecchi en verder Van Dongen van de ploeg van Wout Wagtmans. Vóór het peleton zich re aliseerde wat er was gebeurd, had de Bos- senaar zijn maats een eind meegesleurd. Toen er alarm in de grote groep werd ge slagen was het te laat. Met een tempo dat vaak boven de 50 km uitkwam, verwijder den de vluchtelingen zich snel. Van 2 min. 5 sec. na 18 km liep de voorsprong op tot 3 min. 30 sec. na 34 km. Lekke banden In de eerste heuvels van het Limburgse landschap werkte Schulte zich snel langs de hellingen naar beneden en won daar mede kostbare seconden. Toen Van Oers en Talbot bij Ubachsberg lekke banden kre gen en de kopgroep tot 5 man verkleind werd, was dit eerder een voordeel dan een nadeel voor Schulte, die nu meer vrij spel kreeg. Bij de aankomst in Heerlen moest voor de finish nog een vrij steile heuvel met een helling van 12 procent de Olie molenberg worden beklommen en aan de voet daarvan werd Schoubben losgere- den. Op de helft van de helling moesten ook Preiskeit en De Vecchi lossen, zodat alleen Van Dongen als enige tegenstander voor Schulte overbleef. Maar wederom gaf Schulte in de laatste honderden meters zijn veel jongere en frissere tegenstander een lesje en liet hem zelfs niet aan zijn achterwiel komen. Preiskeit won de sprint om de derde plaats vóór De Vecchi, Schoubben werd vijfde. Vlucht De dag was al vroeg begonnen voor de karavaan: negen uur. Door de Veluwse bossen werd in zeer gezapig tempo voort- gefietst. In Eist lag men al meer dan een uur op het schema ten achter. Toen ging v. d. Kamp aan de haal. Nu is Van der Kamp een ronde-figurant, die erbij moet zijn maar talenten voor solo partijtjes mist. Van de renners reageerde alleen de Italiaan Sartini. Tezamen heb ben die beiden, de houterige Nederlander en de soepele Italiaan, toen getracht hun slag te slaan. Aanvankelijk ging dat maar matig, want Van der Kamp reed stroef. En al gebaarde Sartini herhaaldelijk dat er meer tempo in de vlucht moest komen, de brave renner uit Gennep kon niet meer geven dan hij deed. Het was dan ook een opluchting voor Sartini toen bij Wijchen Van Breenen, de Duitser Donici en de En gelsman Talbot assistentie kwamen verle nen. Beter werden de kansen op een geslaag de ontsnappingspoging, toen vijf anderen, waaronder talenten als Haan, Manen en de oranjetrui-drager Roks zich een kilometer of wat verder bij de vluchtelingen voeg den. Deze groep van tien sloeg toen pas goed c H-L 7- rul Vu s\ 1 De jongens gingen nu op 'n ontdekkingstocht uit op het schip. Het zoontje van de kapitein legde Rick en Bunkie alles uit, wat ze zagen; want hij was al vaak op het schip geweest en had er dus wel verstand van. Rick en Bunkie vonden het erg leuk. Ze liepen hier en daar en overal rond en telkens ontdekten ze weer iets bijzonders. Wat was die schoorsteen groot, toen ze daar vlak naast stonden! Uit de verte leek dat veel minder. „Als ik later groot ben, zou ik best willen varen op zo'n schip!", zei Bunkie. „Ja, ik ook wel", vond Rick. „Ik ook", zei hun vriendje. „Ik wil later zeekapitein worden, net als m'n vader!" „Natuurlijk!", zei Bunkie. „Dat zul je vast wel worden ook!" Toen ze aan 't dek alles zo'n beetje hadden bekeken, gingen ze naar beneden. En ze daalden ook af naar de geheimzinnige machinekamer, langs 'n smal ijzeren trapje. op de vlucht. Terwijl leider Roks zwoegde met Van der Kamp en de Duitser Scholl en in de buurt van de vliegbasis Volkel lossen moest, ging Haan met de anderen op de finish aan. Talbot en de Italiaan De Vecchi verloren ook nog het contact met de uitlopers. In Valkenswaard sloeg Haan een felle aanval van de plaatselijke favo riet Manen af en won met vijftien centi meter verschil de eerste helft van de vier de étappe. Adrie Voorting is reeds definitief winnaar van de militaire prijs van de Ronde van Nederland. Met een puntenaantal van 31 heeft hij een totaal bereikt, dat met nog één militaire sprint voor de boeg, door geen der andere deelnemers meer kan worden in gehaald. Klassementen De uitslag van de eerste halve étappe was: NunspeetValkenswaard 193 km.: 1. Haan (Ned. B) 5.17.26, met bonificatie 5.16.26; 2. Maenen (Ned. D) 5.17.26 met bonificatie 5.16.56; 3. Donike (Duitsl.) 5.17.26; 4. Sa>rtini (Italië) z. t.: 5. Van Breenen (Ned. C) z. t.; 6. Talbot (Engeland) 5.21.29; 7. De Vecchi (Italië) 5.23.57; 8. Van Oers (Ned. D) z. t.; 9. Gerrit Voorting (Ned. D) z. t.; 10. Preis keit (Duitsl.) z, t.; 11. Maas (Ned. D) z. t.; 12. Roks (Ned. D) z. t.; 13. Bakker (Ned. a) z. t.; 14. Scholl (Did.) z. t.; 15. Suykerbuyk (Ned. B) z. t.; 16. Van der Kamp (Ned. A) z. t.; 17. Neyt (Belg.) z. t. De uitslag van de tweede helft van de vier de étappe van Valkenswaard naar Heerlen (125 km.) luidde: 1. Schulte (Nederland B) 3 uur 8 min. 8 sec.; 2. Van Dongen (Neder land C) zelfde tijd: 3. Preiskeit (Duitsland) 3.08 25; 4. De Vecchi (Italië) z. t.; 5. Schoub ben (België) 3.08.32; 6. Van Oers (Neder land B) 3.10.39; 7. Talbot (Engeland) 3.10.55; 8. Masocco (Italië) 3.13.25; 9. Strehler (Zwits.) 3.13.36; 10. Bucher (Zwits.) 3.13.54; 11. Haan (Nederland B) z. t.; 12. Peters (Nederland B) z. t.. Daarna het peloton in dezelfde tijd. Het algemeen klassement na de vierde étappe luidde: 1. Haan (Ned. B) 25.12.10: 2. Van Breemen (Ned. C) 25.14.00; 3. Roks (Ned. D) 25.15.22; 4. Schulte (Ned. B) 25.15.51: 5. Maenen (Ned. D) 25.18.03; 6. Preiskeit (Duitsl.) 25.18.47; 7. Van Dongen (Ned. G) 25.19.08; 8. Donike (Duitsl.) 25.20.04; 9. Gerrit Voorting (Ned. 25.21.06; 10. Wagtxnans (Ned. C) 25.31.38; 11. Plantaz (Ned. B) 25.21.45; 12. Van Oers (Ned. B) 25.21.51; 13. Schoubben (Belg.) 25.22.19; 14. Bakker (Ned. a) 25.22.46; 15. Pugi (Italië) 25.23.08; 16. Sartini (Italië) 25.23.47; 17. De Groot (Ned. C) 25.24.15. Na de vierde étappe luidt het algemeen ploegenklassement: 1. Nederland B (Schul te) 75.34.19; 2. Nederland C (Wagtmans) 75.43.06; 3. Italië (Masocco) 75.47.38; 4. Ne derland D (G. Voorting) 75.50.33; 5. Neder land A (W. van Est) 75.59.52: 6. Duitsland (Preiskeit) 76.03.58; 7. België (Gielen) 76.06.23; 8. Zwitserland (Bucher) 76.43.08; 9. Engeland (Ilsley) 77.33.04. De Rotterdamse Rennersclub „Feijen oord" houdt op Koninginnedag, 30 April, voor de vijftiende maal de Ronde van Feijenoord. Hoewel het geen „klassieker" is, trekt deze wielerronde verleden jaar waren er 190.C00 toeschouwers altijd een voor deze sport ongekende belangstelling. De Haarlemse wielervereniging „De Kam pioen" wordt in eze wedstrijd vertegen woordigd door A. van 't Hof. Piet en Tonny Peters, P. Steenvoorden en H. van Weeren. Er is aan deze ronde ook een clubprijs ver bonden. Er mag dan wel eens geklaagd woi-den, dat het onder de oudere schakers nogal mat toegaat, dat bij de jeugdige schakers nog initiatief genoeg is kwam tot uiting in de wedstrijd, die door jeugdige schakers uit Haarlem en omgeving op touw gezet was tussen een jeugdteam uit Amsterdam (V.A.S.) en een jeugdteam uit Haarlem en omgeving, waaraan spelers van diverse ver enigingen en scholen deelnamen. De strijd tussen deze „vertegenwoordigen de" teams eindigde in een 5-4 overwinning voor de Haarlemmers. Het enthousiasme voor dit soort wedstrijden was zo groot, dat andere ontmoetingen verwacht mogen wor den. De gedetailleerde uitslag van de eerste wedstrijd luidt: VAS (Amsterdam)-Haarlem F. v. Roessel-K. Steyn 1-0; P. v. Roessel-H. Happel remise; W. G. Vijvers-P. H. Kaste lein remise; T. Gerding-L. Mostertman 0-1; H. B. Jessurun-M. Vrij remise; J. Rathe- man-H. Duisenbcrg 0-1; K. v. Veen-J. de Munck remise; F. Spaans-W. Buis 0-1; R. M. de Haan-C. Mostertman 1-0. Totaal 4-5. Vooral Duisenberg en Buis vochten hun overwinningen na fraaie strijd. "4e rrSFPrSoTRM-DINSDAG 25 APRILT i Route leheld 182l<m. 11rin11iii Route2ehelft 125km. (D Legerplaate waar sprints gereden worden Ravitaillering De uitslagen van de Maandag gespeelde leaguewedstrijden in Engeland luidden: Eerste divisie: Newcastle UnitedBlack pool 1-1; Charlton AthleticManchester United 1-1. Tweede divisie: Port ValeStoke City 0-1, Hull CityBirmingham City 0-3, Ro- therham United—Swansea Town 2-0. Derde divisie Zuid: Queen's Park Rangers Walsall 1-1, Shrewsbury TownBourne mouth 3-0, Torquay UnitedReading 3-1. West Ham UnitedLiverpool 0-3. Derde divisie Noord: BradfordSouth- port 1-0, ChesterfieldBarnsley 3-1, Ga tesheadWrexham 0-1, Hartlepools Uni tedAccrington Stanley 1-3, Stockport CountyMansfield Town 2-2. Na de twee-nul overwinning op Swansea Town is Rotherham United favoriet voor het kampioenschap van de tweede divisie. De ploeg deelt thans de eerste plaats met Stoke City, dat evenals Rotherham 52 pun ten vergaarde. Stoke heeft een beter doel- gemiddelde, maar moet nog slechts één wedstrijd spelen tegen Rotherham 2. Indien de plaatselijke club zou promo veren, dan zou Rotherham, Yorkshire, met zijn 89.000 inwoners de kleinste stad zijn die in de eerste divisie vertegenwoordigd is. Evenwel is de strijd nog lang niet be slist. Want Birmingham bleef in de run ning door Huil te verslaan en kan met een totaal van 51 punten en nog twee wed strijden te spelen, eveneens bovenaan ein digen. En dan is er ook nog Leeds United, met 51 punten en nog één wedstrijd voor de boeg. In de Noordelijke afdeling van de derde divisie moest Barnsley, dat na 10 opeenvol gende overwinningen een nederlaag leed tegen Chesterfield, de leiding afstaan aan Accrington dat met drie-één van Hartle pools won. Zoals de standen echter uitwijzen heeft Accrington vrijwel geen kans meer op het kampioenschap. York City derde op de ranglijst staat er het beste voor. Staan aan het einde van de competitie twee of meer ploegen gelijk, dan beslist in Enge land het doelgemiddelde, waarbij het aan tal doelpunten tegen wordt gedeeld op het aantal doelpunten voor. Stoke City Rotherham Birmingham Leeds United Luton Town Zuid: Acer. Stanley Bamsley York City gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. 10 69-44 52 12 88-62 52 10 85-44 51 12 67-52 51 11 83-53 50 9 92-61 59 11 78-44 58 9 85-55 56 41 21 10 40 24 4 40 21 9 41 22 7 40 21 8 44 24 11 42 27 4 42 23 10 )ocoooooooaxcoccccooc<xxx>occccooccccccccccoocccooooccoc< Het bestuur van Newcastle United, de ploeg die op 7 Mei tegen Manchesterf City uitkomt in de Engelse bekerfinale, verwekte Dinsdag grote opschuddingj met de mededeling dat in Wembley mis schien een reserveteam in het veld zou komen. Er waren moeilijkheden ont staan in verband met de eis van de spe lers van het eerste elftal om meer kaar ten te ontvangen dan de 12 waarop ieder van hen recht heeft krachtens de regle menten van de F.A. Het bestuur liet hen toen weten dat, indien zij bij hun eis bleven, voor Wembley andere spe lers gekozen zouden worden uit de „overvloed van talenten" waarover de club beschikt. Later op de dag zei Jim my Scoular, de aanvoerder van het eer ste elftal, dat de spelers zich zouden neerleggen bij de beslissing van hel clubbestuur. ^OOOOOCOOOOCOOOX!COtX)CX»X>DCOOCOCXX>OOOIOOC)OCOOOCXXXXX>00< 26) Je vindt zwemmen zeker heerlijk, hè? vroeg hij, terwijl hij enkele handdoeken uit de auto haalde. Ikzelf voel me op het ogenblik echt gelukkig, Sally! Ik geloof niet dat iemand het hier prettig zal vinden als hij niet van zwemmen houdt! Vind jij ook niet? Het eenvoudig tricot badpak dat ze droeg hetzelfde uit haar weeshuis-jaren! deed de slankheid van haar lichaam duide lijk uitkomen. Ian, die haar met dokters ogen aankeek, merkte direct op dat ze des ondanks stevig gebouwd was; ondanks haar slankheid was ze niet spichtig of mager. Hij had een afkeer van vrouwen, die te dik waren, of bij wie aan alle kanten de botten te zien waren. Ik vind water héérlijk! Sally schudde zo goed en zo kwaad als het ging het water uit het haar, dat als een kapje op haar hoofd geplakt zat. Met een dankbare blik nam ze de handdoek aan, die hij haar toereikte. Waarom lach je eigenlijk? Ik lach om jou! Je ziet er precies uit als een verdronken kat. Hij draaide zich om en keek uit over de wijde zee. Vex-kleed je nu maar gauw achter de auto en vergeet niet je goed af te drogen. Niemand kan je zien. Goed dokter. Lachend volgde Sally Ian's raad op. Hij had haar een verdronken kat genoemd, maar uit zijn ogen was gebleken dat hij het niet kwaad had bedoeld, het was een soort complimentje geweest, een verhulde uiting van genegenheid. De zee was heerlijk geweest: koel, verfrissend en stimulerend. En ze was blij dat ze het zwemmen niet verleerd had. Voor de komende zomer moest ze toch eigenlijk wel een nieuw badpak kopen, iets aardigers dan ze nu aan had gehad, een tweedelig bijvoorbeeld. Het stukje strand lag erg afgelegen en inge sloten, het leek er veel op alsof het van hen zelf was, alsof het hun bezit was. Er was geen levende ziel te bekennen, en Ian had de auto vlak bij het strand geparkeerd, zodat ze niet ver behoefde te lopen. Terwijl ze zich duchtig droog wreef, zag ze dat hij een pijp opstak en op zijn gemak ging zit ten aan de waterkant. Hij had erg brede schouders en zacht blond haar. Een golf van geluk doorstroomde Sally. Het was een prachtige, een goddelijke dag in een heer lijk» land, ze was par 23 jaar oud en het zoute water prikkelde haar lippen; en een erg knappe jonge man stond op het punt op haar verlifed te worden. Ze begon te zingen toen ze zich aankleedde en ze vond dat de wereld om haar heen een dorado was; Ian was ze er erg dankbaar voor dat hij haar zo veel had geschonken. Ian en dokter Jim. De woorden stierven echter op haar lippen toen ze plotseling sterk aan dokter Jim moest denken; ze herinnerde zich hoe jongensachtig vrolijk hij steeds was geweest als ze samen eens waren uit gegaan, wat overigens hoogst zelden was gebeurd. Hij zou hier van het strand genoten heb ben, van het zwemmen in afzondering, van het zonnebaden op het eenzaam gelegen strandje, van de schoonheid van de heu vels rondom! Die lieve dokter Jim! Hij had haar niet alleen in de gelegenheid gesteld een onvergetelijke reis te maken naar een onvergetelijk land, hij had haar ook ge lukkig willen maken. Toen ze het portier van de auto, waar achter ze zich verkleed had, sloot', draaide Ian zich om en keek haar verheugd aan. Hij was verrast over de zachte uitdrukking op haar gezicht. Hij stond op en begon te glimlachen, daar hij meende dat Sally's lieflijke blik voor hem bestemd was, maar hij voelde zich enigsÉins teleurgesteld toen ze met een kinderlijk gebaar de armen wijd uitspreidde. Ik dacht er juist aan, Ian, hoe dokter Jim van dit alles genoten zou hebben. Hij noemde de vrije natuur altijd een uitste kende medicijn. Hij beweerde steeds dat de mensen de civilisatie de rug moeten toe keren om vrede en geluk te vinden. Ian, die juist het platteland de rug had toegedraaid om in de stad carrière te ma ken, trok een raar gezicht. Wie wil er nu rust en vrede als hij nog jong is! We zoeken het avontuur! Het hangt er maar van af wat je een avontuur noemt! Ze stond aan het randje van het strand in de felle zonneschijn en keek naar de kleine golven, die nu en dan wat wittig schuim op het strand achterlieten. Het zachte briesje deed heur haar naar achteren waaien. Volkomen zonder het zelf te weten had ze een charmante houding aangenomen, waardoor haar slanke figuurtje op zijn voordeligst uitkwam. Enkele ogenblikken lang staarde Ian haar verbijsterd aan. Ze verschilde zoveel met de andere meisjes, die hij tot nu toe had leren kennen, ze had een merkwaardige mengeling van zacht heid, lieflijkheid en onverzettelijke wils kracht. Hij kon zich maar moeilijk voor stellen dat een meisje van drieëntwintig, dat vele aantrekkelijkheden bezat, en dat een buitengewoon goede verpleegster was, het in ernst meende dat ze een heel for tuin zou weggooien; speciaal een meisje, dat in haar hele leven slechts een beschei den maandsalaris had genoten. De meeste meisjes, die Ian kende, zouden in haar ge val in gedachten al heel wat mooie kleren, een auto en sieraden gekocht hebben.ze zouden zich al voorgenomen hebben hoe ze het er nu eens goed van zouden nemen. Hij haalde een beetje nijdig zijn schou ders op. Ik noem succes een groot avontuur een strijd tegen het leven. Je moet je eigen kracht en vindingrijkheid meten met die van alle anderen, je moet je teweer stellen tegen aanvallen, tegen teleurstellingen. Wil je nu wérkelijk niet écht leven, Sally? Wil je nu heus niet mooie kleren bezitten en uitgaan? Voel je echt niets voor feestjes, dansen en wat allemaal niet meer? Heb je er nu helemaal geen behoefte aan te weten dat je 'een succes bent? Ze lachte enigszins .schuchter en draaide haar hoofd om. Het beeld, dat Ian geschetst had van haar als „la plus belle de la bal," als een succes in society-kringen, was wel erg ver verwijderd van haar eigen droom beelden. Ik weet het niet, Ian.Ik geloof niet dat ik daarnaar verlang. Dat alles verschilt zo hemelsbreed van wat juffrouw Paget en dokter Jim een succes noemden. Ach, ik weet genoeg af van dat wer ken om het werk zélf!, antwoordde hij enigszins beledigd, en ik geloof niet dat er iemand is die mij zou kunnen verwijten dat ik geen hart voor mijn werk heb, dat ik beroepshalve geen geweten zou hebben. Ian, daar denk ik geen moment aan! Dat doet vast en zeker niemand!, riep ze heftig uit, terwijl het bloed haar wangen kleurde. Ze voelde zich niet op haar gemak, ver legen zelfs, omdat iemand, waar ze grote genegenheid voor had, plotseling met haar aan het redetwisten was over idealen en ze zélf haar eigen idealen zo moeilijk onder woorden kon brengen. Ikwat ik net gezegd heb moet wel erg eigenwijs geklonken hebben! Maar zo heb ik het helemaal niet bedoeld, Ian. Mis schien klonk het wel niet zo aardig omdat ik zo'n tijd in Europa heb gewoond, omdat ik zoveel verdriet heb gezien.Een wees huis is nu eenmaal geen opwekkende om geving, Ian, en een ziekenhuis ook niet! Ik ben opgegroeid tijdens de oorlog en ik heb nooit enige luxe gekend; ik heb een heleboel mensen gezien, die gevlucht waren, die door een hel zijn gegaan! Het spijt me echt als het misschien wat zwaar op de hand klinkt, Ian, maar ik geloof werkelijk in vrede en eensgezindheid, in geluk en liefde voor je werk, ik meen heus dat dit en het leven buiten bijzonder aan trekkelijk zijn! Ze keken elkaar zwijgend aan en ston den op het punt op dat eenzaam gelegen stukje strand heftig te gaan bakkeleien, totdat ze beiden plotseling in lachen uit barstten. Hij trok haar naar zich toe en gaf haar een kus op het voorhoofd. Direct daarna liet hij haar echter weer los. Het spijt me als ik je een beetje boos heb gemaakt, Sally. Ik was helemaal ver geten wat je allemaal hebt meegemaakt, en je bent nog zo jongIk zat hier veilig en wel te studeren, terwijl jij op een harde manier met het leven kennis maakte. Maar je moet niet te zwaar op de hand zijn! Dokter Jim heeft je dat geld geschonken opdat je gemakkelijk zou kunnen leven, opdat je zou kunnen kopen wat je hartje begeert. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6