B. en W. van Heemstede ontvingen zwemrecord-houders van HPC Klein stukje E-SS nadert in Haarlem zijn voltooiing Westkolk te Spaarndam ligplaats van woonarken Bloemencorso trekt Zaterdag door de bollenstreek Ongerustheid onder de bewoners Kilo's slanker Bloemendaal Onbevredigende opvoering van „Ludamus" „De vlag" DONDERDAG 28 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 BonKorets Meivieringen in Haarlem en omgeving Knoeierijen in Haarlemse strafgevangenis Met verduisterd geld naar het buitenland J. H. Mentjox vijftig jaar werkzaam bij Droste Ruimtevaart-impressies aan Fr. Hendriklaan Fiets keerde niet bij eigenares terug Kapelaan De Waard neemt Vrijdagavond afscheid Amateurtoneel De heer Wintersteyn sprak over „Bedrijfscontröle" voor de Academie van Voortge zet Economisch Onderwijs Polygoon-Profilti herdenkt tien jaar bevrijding Kinderboerderij gaat Woensdag 4 Mei open Brandje in rookhok van vleeswarenfabriek Burgerlijke Stand van Haarlem Hei aspect van de rustieke Westkolk in Spaarndam een oude binnenhaven, waar het rumoer van de omringende wereld niet schijnt door te dringen werd door de komst van een paar woonschepen geschaad. Het probleem is echter, of elders in de gemeente nog voldoende ligplaatsen zijn. Door de woningnood komen er bij B. en W. steeds nieuwe aanvragen van woonschepenbewoners binnen. In Spaarndam maakt men zich ernstig bezorgd over het dorpsschoon in de omge ving van de Westkolk. Dat blijkt niet al leen uit gesprekken met dorpsbewoners, maar ook uit vragen, die het raadslid de heer S. W. Balm heeft gesteld. De Kolk, het centrum van de plaats, biedt sinds en kele weken ligplaats aan woonarken en dat het enige tijd zal duren voor ze zullen verdwijnen, meent men te kunnen aflei den uit het feit van het aanleggen van een electrisclie leiding. Op het ogenblik liggen er drie woon arken en verwacht wordt, dat er nog twee bij zullen komen. De bewoners van het dorp zijn van mening dat de situatie het aanzien zeer schaadt. De gevels van de en kele honderden jaren oude huizen vallen in het niet bij de grote woonai'ken in het water. Er zijn bewoners, die spreken van een „artistieke misdaad" en zij verwon deren zich er over, dat Rijnland medewer king heeft verleend en B. en W. van Haar lem woonvergunningen hebben verstrekt, temeer daar de stedelijke schoonheidscom missie steeds streng toezicht houdt als ge vels en gebouwen veranderd worden. Ook menen bewoners, dat de Rietpol een bete re gelegenheid voor ligplaats is. Vragen van een raadslid Het lid van de gemeenteraad van Haar lem de heer S. W. Balm heeft aan het col lege van B. en W. over deze aangelegen heid de volgende vragen gesteld. Is het B. en W. bekend dat de Kolksluis te Spaarndam in gebruik is genomen als ligplaats voor woonschepen? ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dchydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES De Meirede op de Eén-Meiviering van de Haarlemse federatie van de Partij van de Arbeid en geestverwante organisaties, welke op Maandag 2 Mei plaats vindt, wordt gehouden door ds. J. J. Buskes tij dens een avondbijeenkomst in het Con certgebouw, waaraan verder medewerken Johan Wolder, voordracht, het Nederlands trio, bestaande uit de violist Paul Godwin, de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp en de pianist Gerard Hengeveld, de Stem des Volks met de sopraan Marie Louise Jacometti en de alt Elli Imhoff als solisten en het Harmonie-orkest „Haarlem" onder leiding van J. Gorter. 's Morgens vindt eveneens in de grote zaal het Kinder-Meifeest plaats, waar onder meer de film „De circusjongen" zal worden vertoond. In de middaguren is er de traditionele bijeenkomst voor de oude leden van partij en vakbeweging in de tuinzaal. Als spreker treedt de secretaris van de Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de heer C. Brandsma, op. Het programma vermeldt voorts goocheltoeren door de heer I-Ioeben en het optreden van de to neelgroep „De Spiegel". Voorts ontvingen wij van een 1 Mei comité, waarvan de samenstelling niet na der werd aangeduid, de mededeling, dat op Zondag 1 Mei een Meifeest plaats heeft be staande uit een kinderfeest in de ochtend- uren in de Concertzaal en een openlucht- meeting met filmvoorstelling 's avonds op de Botermarkt. Het secretariaat van dit 1 Mei-comité wordt vervuld door mevrouw C. Teeuwen- Kleinhout, Roemer Visscherstraat 187, in Haarlem-Noord. In Heemstede In Heemstede komen de leden van de Partij van de Arbeid en geestverwante organisaties op Maandagavond 2 Mei in de tuinzaal van de cafetaria aan de Binnen weg bijeen om te luisteren naar de Mei rede door de heer K. Leijenaar, voor dracht door mevrouw H. Belinfante- Goudeket en vierhandig pianospel. Een A-J.C.-groep uit Haarlem zal volksdansen uitvoeren. In Bloemendaal Het Bloemendaalse Mei-comité, bestaan de uit vertegenwoordigers van Partij van de Arbeid, N.V.V. en Vara, viert op Maan dagavond 2 Mei het Meifeest in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. Ds. A. van Bie- men is de spreker; De Stem des Volks zal strijdliederen en fragmenten uit het Re quiem van Brahms zingen. Na de pauze treden „De rode schakels" onder leiding van de heer Ph. Hoeben op. Is Let bekend dat deze bestemming, o.m. gezien de voorzieningen door het Gemeen telijk Energie Bedrijf getroffen, blijkbaar van zeer langdurige aard zal zijn? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, hebben B. en W. dan hiertoe ook vergunning verleend? Is het college niet van mening dat de thans in het hart van Spaarndam ontstane toestand, zonder de belangen dezer woon schepenbewoners wegens de huidige wo ningnood uit het oog te verliezen, een flagrante inbreuk is op het tot nu toe met zoveel zorg omgeven rustieke karakter van Spaarndam? Zo ja, was het dan niet mogelijk ge weest, juist in het onderhavige geval, voor deze woonschepen een andere ligplaats te vinden, tevens om de bijzondere belangen van de bewoners van Oost- en Westkolk te eerbiedigen? Is het het college bekend, dat deze gang van zaken onder de burgerij van Spaarn dam grote verwondering heeft gewekt, om dat zij in het verleden (b.v. bij ver- of nieuwbouw) door diverse instanties tot zeer bijzondere voorzieningen is verplicht, in verband met het eigen karakter van Spaarndam? Twee verdachten en een aanbrenger gevonnist De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen een gewezen kok van de Haar lemse strafgevangenis, tegen wie de offi cier van justitie veertien dagen geleden acht maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, had geëist tot zes maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en drie onvoorwaardelijk met aftrek. Door dit vonnis werd de vroegere kok vanmorgen in vrijheid gesteld. Hem was ten laste ge legd, dat hij zich gedurende een reeks van jaren had schuldig gemaakt aan een tweetal corruptiedelicten ©n een paar krui meldiefstallen, c.q. verduistering of heling van geringe omvang. De rechtbank ver klaarde drie van de vijf ten laste gelegde misdrijven bewezen. Een vroegere magazijnbediende van de Haarlemse gevangenis werd conform de eis twee maanden voorwaardelijk opge legd wegens verduistering van textiel- afval in de periode 1947 tot 1952. Tenslotte veroordeelde de rechtbank een Heemsteedse vertegenwoordiger, die enige jaren geleden in de gevangenis gedetineerd was geweest en de zaak tegen de kok had aangebracht tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De uitspraak was dus aanzien lijk zwaarder dan de eis van acht maan den. Zijn zaak stond verder los van de ge noemde delicten. De vertegenwoordiger had terecht gestaan wegens verduistering in de vorm van verkoop van een aantal in huurkoop'gekochte huishoudelijke en luxe goederen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een vierentwintigjarige kantoorbediende, ver dacht van verduistering van een bedrag van 2700 ten nadele van het kantoor Haarlem van een bouwkas veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De kantoorbediende heeft in April van het vorig jaar van een collega een bedrag van 2700, afkomstig van een bouwspaarder, niet gestort op een bank, maar voor zichzelf ge bruikt. Hij maakte reizen naar Zweden, En geland en Frankrijk. Toen hij geen geld meer had meldde hij zich bij het consulaat in Parijs en bij aankomst aan de grens van Nederland in Februari j.l. is hij aangehouden. Aan een vrouwelijke kantoorbediende had hij 400 ter hand gesteld met verzoek hem naar Zwe den te volgen; zij heeft het geld gebruikt en wordt vervolgd wegens heling. Veertien da gen geleden is zij in arrest gesteld en de rechtbank gelastte het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Op 2 Mei zal de heer J. H. Mentjox, Eiken straat 46, Haarlem, vijftig jaar in dienst zijn bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken in Haarlem. De jubilaris, die op de vormerij werkzaam is, zal 's morgens door de directie worden ontvangen, waarna hij door het jubileumfonds zal worden gehuldigd. In de Heemsteedse raadzaal werden politiek en gemeentebeleid Woensdag tijde lijk vervangen door de sport, doordat het voltallige college van Burgemeester en Wethouders hier des middags de vier HPC-leden oficieel ontvangen heeft, die er onlangs in zijn geslaagd het Nederlands record 4 x 1Ö0 en 4 x 200 meter estafette te verbeteren en daardoor op hun naam te brengen. Zoals bekend geschiedde dit res pectievelijk 27 Februari in Velsen (3 min. 58,4 sec.) en 5 Maart in Amsterdam (9 min. 9,4 sec.) door Bouwman, Geurtsen, Prins en Tjebbes. Behalve deze vier zwemmers werd HPC bij de ontvangst in het raadhuis nog vertegenwoordigd door de voorzitter en de secretaris: de heren C. A. Schipper en A. M. Heerkens Thijssen. Zij werden allen hartelijk begroet door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die daarbij ver klaarde, dat het gemeentebestuur zich op recht heeft verheugd over het succes van deze vier jonge zwemmers, waardoor de naam van Heemstede door heel sportlie- vend Nederland met ere is genoemd. Spreker verzekerde dan ook, dat men hier intens met hun prestaties heeft meegeleefd. Niet minder trots was hij op het bezit van een vereniging als HPC, die door de voor beeldige organisatie en prettige teamgeest in staat is gebleken, zulke vooraanstaande zwemmers voort te brengen. Het gemeente bestuur heeft het evenwel niet bij een mondelinge gelukwens willen laten, doch wenste hieraan een klein geschenk toe te voegen ter herinnering aan deze hoogtij dagen; vooral wanneer de zwemmers straks ouder geworden zijn en niet meer tot dergelijke topprestaties in staat zijn. Spreker hoopte dat zij dan zouden terug denken aan een gelukkige tijd, in hun ge liefde vereniging HPC doorgebracht. Hier bij overhandigde de burgemeester aan elk der vier leden van de estafetteploeg een zilveren draagmédaille met inscriptie. Vervolgens richtte mr. Van Rappard zich tot de heer Schipper, die hij de ziel van HPC noemde; een voorzitter, waard om door de vereniging in ere te worden ge houden. De burgemeester bood hem een grote zilveren médaille aan, bestemd voor HPC, waarbij hij de heer Schipper verzocht met hetzelfde enthousiasme voor zijn ver eniging werkzaam te blijven. Ongetwijfeld zullen hierop dan nog talrijke overwin ningen volgen, waarbij het gemeentebestuur met hetzelfde genoegen nieuwe médailles zal uitreiken. De heer Schipper bracht op zijn beurt en mede namens het bestuur en de betreffen de vier leden zijn meest hartelijke dank onder woorden, voor de wijze waarop het college deze sympathieke ontvangst ge- Op een bovenkamer van een huis aan de Frederik Hendriklaan in Haarlem werkt de 26-jarige Rob Das. Voorlopig alleen overdag, maar het is niet uitgesloten, dat binnenkort ook des nachts de lampen in de werkkamer van deze technische illustra tor lange tijd zullen branden. Rob Das draagt namelijk een (Haarlems) steentje bij tot de nationale tentoonstelling E-55 te Rotterdam: hij verzorgt één van de vijf paviljoens van de afdeling „Ruimtevaart" en daar zit nogal wat werk aan vast. Veel steun van zijn tweeling-broer Rudolf, die hetzelfde vak heeft gekozen, hoeft hij daarbij niet te verwachten, want deze moet al zijn aandacht besteden aan het normale dagelijkse werk. Van de vijf overdekte paviljoens, die te zamen de afdeling „Ruimtevaart" vormen, verzorgt Rob het eerste, dat dienst moet doen als inleiding tot de andere paviljoens. Men zal er om te beginnen een aantal mo dellen van vliegtuigen en ballons kunnen bewonderen, waarmee onze voorouders belangwekkende hoogterecords hebben ge vestigd. Verder zal men er kennis kunnen maken met een model van het ruimteschip, waarmee in een van de boeken van Jules Verne een reis naar de maan werd onder nomen. Het ruimteschip zal de afmetingen bezitten, die de vermaarde schrijver er voor heeft aangegeven en ook met de bouw van het interieur zal men „Volgens het boekje" te werk gaan. Ook zal men een „ruimte-mens" de (gipsen) hand kunnen schudden. Dit individu, vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwster Ida Beets, zal er nu niet bepaald alledaags, maar wel we tenschappelijk verantwoord uitzien. De medewerkers aan de afdeling „Ruimte vaart" - deze wordt namelijk behalve door de Haarlemmer onder meer vervaardigd door de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart en Philips - zijn het met el kaar eens geworden, dat de fantasie bij dit toch al sterk tot de fantasie sprekende onderwerp zoveel mogelijk moet worden verbannen. Men wil in deze paviljoens, voor zover dat mogelijk is, wetenschappe lijk verantwoord werk tonen. Afmetingen Zodra het gesprek met de ruimtemens stokt, kan men in diens onmiddellijke na bijheid een aantal pasteltekeningen op board bewonderen, die tal van mogelijk heden om de aarde te verlaten in beeld brengen. In ditzelfde paviljoen zal men een drie-dimensionale voorstelling van het planeten-stelsel kunnen aantreffen. Hier zal men enigszins een indruk kunnen krij gen van de afmetingen, die zich in het heelal voordoen; om een voorbeeld te noe men: Saturnus, met een ring van 2.60 me ter middellijn, zal worden geëscorteerd door acht manen, waarvan sommige niet groter dan fietskogeltjes zullen zijn. Met 'n stukje van de zonneschijf, die op dezelfde schaal op de achtergrond zal zijn aange bracht, zal een stuk wand van elf meter zijn gemoeid. De fel lichtende schijf zal worden geschilderd door de 24-jarige Joost Postma uit Haarlem, die Rob Das in dit werk voor de E-55 ter zijde staat. In het tweede paviljoen zal een planeta rium worden ingericht, van het derde maakt Philips een ruimteraket. Met behulp van televisieschermen en geluidseffecten zal de indruk worden gewekt, dat men met dit ruimteschip Rotterdam verlaat, een ruimtestation passeert en tenslotte landt op een maan van de planeet Jupiter. Een maal daar aangekomen, verlaat men het toestel en treedt het vierde paviljoen bin nen, het maanlandschap, waarin men zeer onwennig zal lopen, aangezien daar de zwaartekracht is verminderd. Een aflopen de tunnel zal de bezoekers-ruimtevaarders weer terugleiden naar de aarde. „Heitje voor een karweitje Naar nu pas bekend is, blijkt een Haar lemse dame het slachtoffer te zijn gewor den van misbruik van de actie „Heitje voor een karweitje". Op 15 April waren drie jon gens, zonder padvindersuniform, haar ko men vragen, of ze met een kleine opdracht een heitje konden verdienen. De dame liet toen de jongens haar kapotte fiets naar de fietsenmaker brengen. Na verloop van tijd kwam een der jongens vertellen, dat de fiets de volgende middag gerepareerd zou zijn en dat hij haar dan wel zou komen te rugbrengen. Maar de volgende dag verscheen jongen noch fiets. Toen de dame van de fietsenma ker vernam, dat de fiets nooit was aange komen, stelde zij de politie van het geval in kennis.Het rijwiel vertegenwoordigt een waarde van ongeveer honderdvijftig gulden. Ondanks alle sombere voorgevoelens, voorspellingen en wat men verder nog voor onaangenaams heeft gezegd over de bloemvoorziening voor het jaarlijkse bloe mencorso in de bollenstreek, zal alles ten slotte toch goed komen. Tot afgelopen Dinsdag was men nog wel benauwd of er voldoende bloemen zouden zijn, maar toen kwamen de aanmeldingen binnen. Alleen het paars en geel (vrij Iaat bloeiende va riëteiten), zullen schaars zijn. Een groots corso zal door de dorpen strekken, want er zullen 38 wagens aan deelnemen. Hierbij is slechts een vijftal personen auto's. Daar de wagens ongeveer vijftig meter ut elkaar moeten rijden en er bovendien twaalf geüniformeerde mu- ziekziekcorpsen meelopen zal het passeren van de stoet ongeveer een half uur in beslag nemen. Hoe bijzonder sommige wagens verzorgd zullen worden blijkt uit het feit, dat er voor een wagen niet minder dan drie in genieurs nodig waren om uit te rekenen of alles wel klopte met de wetten van de zwaartekracht om niet het gevaar te lopen, dat de wagen het zou begeven. In de K.B.G.-hallen te Lisse wordt druk aan de wagens gewerkt, sommige, zoals de wagen van de gemeente Haarlem, die „Serenade" zal heten en als 29ste in de stoet meerijdt, stonden Woensdagmiddag al geheel klaar om met hyacinten te wor den bestoken. De werkers hieraan zullen overigens nog veel te doen krijgen. We zagen verder een wagen met zes molens, een levensgrote olifant, waarover waar schijnlijk een prachtig Perzisch tapijt komt te liggen, sierlijke paarden van stro trokken de bruidskoets, zelfs het foto toestel voor de bruidsfoto stond al in ijzeren vormen klaar. Vrijdagmiddag om twee uur hoopt men klaar te zijn om de kijkers in de H.B.G.- gebouwen aan de Grachtweg te kunnen ontvangen. Het is de bedoeling de wagens tentoon te stellen opdat iedereen ze rustig kan bekijken. Hoe spannend het vaststellen van de datum dit jaar was, blijkt wel uit het feit, dat men reeds de late datum van 23 April moest verschuiven naar 30 April. Hoe meer de 30ste naderde hoe onzekerder men werd, want er kwamen weinig hyacinten in bloei! Men heeft slechts 2 tot 4 ha nodig om het gehele corso van bloemen te voor zien, waarbij de mozaïeken en passant worden meegenomen. En er worden 600 ha hyacinten in de bloembollenstreek ge teeld. En toch is men nog bang geweest voor 30 April. De verkeerspolitie is het ook. Er was reeds bekend gemaakt dat de Rijksweg Den HaagAmsterdam geen toegang zou geven tot de bloembollenstreek. Dit is on juist, men kan via alle wegen naar de streek komen alleen doet het doorgaande verkeer er wel verstandig aan niet door de streek te rijden, want het zal er bij zonder druk zijn, te meer omdat velen ter gelegenheid van de verjaardag van de Ko ningin vrij hebben. De verkeerspolitie zal uiteraard doen wat zij kan en ziet de stroom mensen met alle rust tegemoet. Dat kan ook wel, want iedereen weet dat bij zo'n evenement geduld moet worden be tracht, om een bepaald doel te bereiken. Tot slot zij nog medegedeeld, dat het corso om één uur uit Sassenheim vertrekt en dat men hard van plan is om het tijd schema te handhaven. Dat is nog niet veel gebeurd, maar ieder jaar heeft men goede voornemens, die door allerlei omstandig heden, dikwijls buiten het bei eik van het corso comité, teniet werden gedaan. Tijdschema 13.00 uur: Start te Sassenheim; 13.45 uur: Aankomst Lisse; 14.30 uur: Aankomst Hillegom; 15.15 uur: Keerpunt; 15.30 uur: Vertrek keerpunt; 16.00 uur: Aankomst Hillegom; 16.45 uur: Aankomst Lisse; 17.15 uur: Aankomst Sassenheim; 18.00 uur: Finish. Kapelaan Chr. de Waard te Bloemendaal, die benoemd is tot leraar aan het Semina rie Hagevejd te Heemstede, zal Vrijdag avond afscheid nemen van de parochie der R.K. Kerk. Ter gelegenheid daarvan houden Sint Prisca en de Sint Laurentiusgroep (gidsen en verkenners), waarvan de kape laan aalmoezenier is, na kwart over acht een kampvuur in de kampvuurkuil nabij de hulpkerk aan de Dennenweg te Bloemen daal. Alle parochianen zijn uitgenodigd te genwoordig te zijn. Na afloop van het kampvuur zal er gelegenheid bestaan af scheid van de kapelaan te nemen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. Botman—Smit, z.; H. N. SietsesBrüring, z.; N. E. BastiaenenVos, zoon. ONDERTROUWD: R. Stijnman en L. M. Metzelaar. GEHUWD: H. de Boer en A. F. de Haas; E. Merden en R. Nathan; A. Hadjidakis en A. G. Brandes. OVERLEDEN: N. S. Bus. 61 j.; C. O. Hooijer. 89 j.: Wed. M. StrengersGoedhart, 79 j.; C. E. Mercier, 93 j.; M. J. Visser, 23 j. regeld heeft. Men stelde deze geste op bij zonder hoge prijs, vooral omdat hieruit ge- oieken is, dat 't gemeentebestuur achter de vereniging staat. Spreker was hiervoor buitengewoon erkentelijk, omdat dit alles voor een vereniging als HPC een grote stimulans betekent. Na dit officiële gedeelte bleef het kleine gezelschap nog enige tijd onder een ge animeerde conversatie bijeen. IJver en enthousiasme behoren tot de eerst-vereiste eigenschappen die een ama teur-toneelgezelschap moet bezitten om het aanwezige talent de kans te geven zichtbaar te worden. Zonder de R.K. to neelgroep „Ludamus", die Dinsdagavond in de Stadsschouwburg te Haarlem een op voering gaf vaar „Engelen zonder vleugels" (Een Frans blijspel van Albert Iiusson, in een vertaling van Cor Ruys) ervan te wil len betichten dat zij geen enthousiasme be toond zou hebben, moet men toch een ge brek aan ijver constateren. Door de her haalde storende haperingen als gevolg van een zeer slechte rolkennis bij verscheidene spelers, werd het blijspel een langgerekte, vaak scheef getrokken vertoning die ons niet enthousiast kon stemmen. Het stuk speelt zioh af in de huiskamer van de familie Ducotel, die aan het einde van de negentiende eeuw in Cayenne, de hoofdstad van Frans Guyana, een toko drijft. De familie is hier komen wonen toen de zaken van papa Ducotel in Frankrijk zo slecht gingen dat alleen het geld van de rijke neef Trochard de familie voor erger kon behoeden. Deze neef komt zelf te Cayenne een „inspectietocht" houden, het geen het gezin Ducotel in grote verlegen heid brengt. Want ook hier gaan de zaken niet florissant. Een drietal dwangarbeiders weet echter de kansen voor het bevreesde gezin op even olijke als drastische wijze ten goede te doen keren, door eenvoudig de barse neef met behulp van Adolphe, een giftig slangetje, een vroegtijdige dood te bezorgen. Ook de liefdesaffaire tussen de dochter van Ducotel, IsabeUe en een op geld beluste jongeman Paul Cassagnon, neemt een ontijdig einde door tussenkomst van Adolphe. Niet alleen de rolkennis liet veel te wen sen over, ook op het gebied der regie werd een nonchalance betracht, die funest was voor de logische gang van zaken en ze werkte een keur van bepaalde onmogelijke af- en opkomsten in de hand. Voor enkele spelers ware het beter ge weest, indien de huiskamer van de familie Ducotel maar één deur had gehad, inplaats van vier deuren. Het zal de meeste toe schouwers waarschijnlijk ook wel niet dui delijk zijn geworden dat de officier die tegen het einde van het stuk opkwam en door de drie dwangarbeiders-huisvrienden in een leunstoel gedrukt werd, waar hij prompt in slaap viel, „de toekomst en het ware geluk voor de dochter van de toko- baas"' was, gelijk dat in het programma vermeld was. Want met geen woord of ge baar werd hier een ontluikende liefde kenbaar gemaakt. Zo verliep wat gelijk een vlietend berg- beekje speels en snel, flitsend en joyeus behoorde te zijn, moeizaam hortend en stotend zoals een bromvlieg zonder vleu gels maar wat rondtobt. Van de spelers kwamen de drie dwang arbeiders (de engelen zonder vleugels) nog het beste uit de verf, van wie speciaal Joop Seignette dikwijls met veel flair en geestigheid zijn „Jules" de planken zette. Ook Sonja Lubbers als Amélie.de vrouw van Ducotel en Anneke Meeusen, als Isabella, gaven niet onbevredigende creaties te zien. Max Nathan als papa Ducotel was bepaald zwak, terwijl juist Gé Hurkmans als de nogal dictatoriale neef Trochard het er wel wat te dik oplegde. Wij zijn er echter van overtuigd dat deze groep beslist sterker en overtuigender ge speeld zou hebben, indien zij met meer ernst en toewijding de tekst bestudeerd had. H. S. In de aula van de HBS-A aan de Zijlvest hield de heer M. C. Wintersteyn, chef boek houding-organisatie van de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam, een lezing over Bedrijfs- contróle, die door talrijke cursisten, oud cursisten en gasten van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem werd bijgewoond. De heer Wintersteyn wees op de steeds groter wordende noodzaak in de moderne, grotere en meer gecompliceerde onderneming een controlesysteem te hebben, dat op korte termijnen een overzicht verschaft van de productiviteit van het bedrijf. Immers de eigenaar-ondernemer kan dit niet meer ge heel overzien, terwijl de noodzaak om die productiviteit voortdurend te toetsen steeds toeneemt. De heer Wintersteyn gaf nu in zijn lezing een beeld van een nieuw budgettair systeem, waarbij alle vormen van productie in een be drijf gerangschikt haar bedrijfsonderdelen die min of meer op hetzelfde terrein liggen naar één maatstaf worden gemeten; een rekeneenheid, die het mogelijk maakt de ver wachtingen van alle bedrijfsonderdelen de begroting onder de noemer van die een heid te berekenen. De spreker gaf een inte ressant overzicht van de wijze, waarop be drijfsonderdelen kunnen worden gerang schikt volgens dit systeem, en hoe het voor verschillende soorten bedrijven kan dienen. Door het systeem heeft men voortdurend een overzicht van het verschil tussen bereikte en verwachte resultaten, waardoor de be drijfsleider van maand tot maand maatrege len kan nemen ten bate van het bedrijf en een diepgaande controle bezit over de resul taten ervan. Met enkele voorbeelden maakte de spreker het systeem in de practijk duidelijk. Nadat enkele aanwezigen de spreker vra gen hadden gesteld die deze verrassend kort en helder beantwoordde sprak dr. S. Elzinga, rector, een slotwoord, waarin hij de noodzaak benadrukte de economische theorie getoetst te zien aan practische resultaten. HERDENKING BEVRIJDING In het programma voor de herdenking door de Heemsteedse schooljeugd van de tiende Bevrijdingsdag is enige wijziging ge komen, welke betrekking heeft op de in de ochtend van 5 Mei te houden kerkdiensten. Daarom worden de kinderen in plaats van half negen, om 9.45 uur op de scholen ver wacht. De verdere gang van zaken blijft daarna geheel gelijk aan hetgeen hierover reeds eerder werd medegedeeld. Ter herdenking van de bevrijding heeft Polygoon-Profilti een filmpje gemaakt, dat binnenkort in alle Nederlandse bioscopen gaat draaien onder de titel „De vlag". Het is driehonderd meter lang en heeft een vertoningsduur van om en nabij de tien minuten, waarmee meteen het bezwaar is aangestipt, die men ertegen kan aanvoe ren. Want om in tien minuten tien jaar bevrijding vast te leggen is een opgave, die scenarioschrijver en regisseur Kees Stip onmogelijk bevredigend kon vervullen, zelfs al kan men ook nu weer genieten van zijn zeer oorspronkelijke en even geestige als gedurfde visie op het vaderlandse leven. Hij heeft getracht onder „De vlag" ver schillende en heterogene gebeurtenissen, die de afgelopen tien jaar kenmerkten te vangen, daarbij de herinnering oproepend aan de barre jaren der bezetting. Natuur lijk moest hij zich beperken. Slechts de hoofdzaken komen aan de orde en die dan nog voor zover ze vielen te rijmen met het verhaaltje, dat hij voor zijn flim bedacht. Hij laat dan een oud-verzetsstrijder terug keren naar de woning, waarin hij zat on dergedoken. De vroegere bewoners zijn gefusilleerd. Alleen de verzetsstrijder ont kwam. Uitgangspunt van alles is de vlag. De vlag, die halfstok wappert, wanneer hij het huis betreedt en die voluit gaat wappe ren, wanneer hij het verlaat. En in die tus sentijd komen de herinneringen aan het verleden en de bezinning op wat tien jaar bevrijding hebben tot stand gebracht: de oude verdeeldheid, gesymboliseerd in de vier zuilen en gepersonificeerd in de om roepverenigingen, het verlies van Indië - we hielden alleen de rijsttafel over.... - de watersnoodramp, waarin wij weer één werden, - maar een volk, dat zijn land laat verdrinken is zijn land niet waard... Tegenover vele grote leuzen zet Stip de ontnuchterende werkelijkheid. Hij vermijdt niet gewaagde beeldrijmen, die op het eer ste gezicht alleen maar grappig schijnen, maar wier uitwerking toch aan het naden ken zet. Mogelijk zal men ze wel eens ver keerd opvatten, omdat Stip zo'n verras sende wijze van spreken heeft. Toch zal vooral het slot van „De vlag", dat ik het sterkste deel acht, omdat het direct beant woordt aan de verhevenheid van de vader landslievende gedachte, niet nalaten in druk te maken. Daarin ook bedrijft hij het spel met het beeld op zijn best. Vooral aan het begin wordt nogal veel gepraat. De in leiding is te lang. De tien minuten zijn te kort. Zo komt men dan tot de slotsom, dat er aan filmspel beslist te genieten valt, maar Stip in de reserreerde vorm, waarin hij zijn onderwerp probeerde te vangen, niet een discrepantie kan voorkómen tussen de grootsheid van het gebeuren der bevrijding met de doorwerking in onze samenleving en de uitdrukking daarvan, die te zeer aan de beperkte tijdsduur was gebonden. Tien jaar in tien minuten. Het is één jaar per minuut! P. W. FRANSE. De kinderboerderij in het Noorder Sport park te Haarlem-Noord zal op Woensdag 4 Mei voor het publiek worden opengesteld. Hedenmorgen om zeven uur werd de Haarlemse brandweer gewaarschuwd voor een brandje in de N.V. vleeswarenfabriek E. J. Booij aan de Lange Herenvest in Haarlem. Er bleek brand .te zijn uitgebro ken in een der vijf naast elkaar liggende rookhokken, waar men worst rookt. De brandweer heeft aanvankelijk getracht het vuur te doven met een hulpstraal, maar toen deze niet sterk genoeg bleek te zjjn, heeft men een miststraal gebruikt, waar- me de vuurgloed spoedig werd overmeesterd. HAARLEM, 26 April 1955 ONDERTROUWD: 26 April, D. Commelter en G. E. de Jong; J. L. Kooien en H. M. Spoor; K. Nederlof en G. Nienkemper; H. J. Rijkers en J. Geldorp; E. Th. G. Nuijtens en J. D. M. Commandeur. GEHUWD: 26 April. J. Rohder en A. M. Oosterop; K. J. D. van der Meulen en B. Koster. BEVALLEN van een zoon: 25 April, M. Bos—Plug; J. W. Boudewijn—Koning. BEVALLEN van een dochter: 24 April, A. M. G. StolwijkBesse; 25 April, J. J. Kui persvan Roon; M. E. Jansen—van Norden. OVERLEDEN: 23 April, A. Visser, 76 j., Gasthuisvest; J. H. Buijs—van de Boven- kamp. 49 j., Zijlweg; K. Schol teStarke, 75 j., Lange Herenstraat; 24 April, C. M. San- bergMens, 49 j., Korteweg; E. M. Kuiper, 84 j., Orionweg; H. M. Schoo—Peperkoorn, 69 j., Edisonstraat: 25 April. H. van der Hulst, 86 j., Zaanenstraat; C. B. de Graaf fKoorn, 77 j„ Westerhoutpark; M. Th. Peek, 7 d, Dr. Schaepmanstraat. HAARLEM, 27 April 1955 ONDERTROUWD: 27 April, L. G. Harms- ma en Th. P. M. van Leeuwen; I. J. Scheep bouwer en H. J. van der Linden; G. S. Tou wen en IJ Leenstra; J. Meijer en A. Koster; C. Ket en A. H. Korzelius; K. J. Chr. Nag- tegaal en J. J. Ganzebrink; D. Lugt en C. C. Poulen; B. Pen en A. Trip; J. Prevo en A. Andriessen; G. Meijer en Tj. Tiekstra; A. Peters en A. W. H. Rutte; H. Cramer en E. de Koning; A. M. Bremmers en J. C. M. van der Hart; Th. J. W. van de- Noordt en C. M. F. J. van Boeckel; G. Kenniphaas en T. H. Zondervan; K. L. Bauer en M. G. Postmv^ A. L. N. Warmelink en A. Postma; A. Har ren en G. Wesseling; D. de Lange en E. Luk- kien; Th. Bai-tels en Chr. M. Struk; H. D. van Delft en J. W. de Cock; J. H. Duijn en J. Misset: J. M. B. Baumeister en Th. A. M. Schoonebeek; A. Wintgens en J. A. M. Jans sen Schmidt. GEHUWD: 27 April, F. J. Reus en M. H. F. de Roij; J. H. M. Bijster en M. P. Hout- huijzen; P. G. Haertlein en S. W. Roumin- per; W. G. de Goeij en E. C. Tuijp; E. War merdam en A. M. Blaas; L. M. A. Kemp en F. Th. Harpering; Th. J. van Haaster en C. M. J. Schoorl; L. M. Kalthof en A. J. de Rooij; J. de Vries en A. M. E. Geerlings; C. J. Hunik en C. Hol; A. J. Snoeks en M. M. Willigers: C. A. A. van Hoogdalen en D. A. Horn: J. Molenaar en M. C. de Raat; G. van der Veen en S. J. Schiltman; J. E. Wielandt en H. E. D. Dreijer. BEVALLEN van een zoon: 26 April, M. K. van Haarlemvan der Kooi. BEVALLEN van een dochter: 26 April, G. C. Chr. Handgraaf—Plus; 27 April, G. Horst manHartkarr p. OVERLEDEN: 25 April. J. E. H. Schuh- macher, 66 j., Verspronckweg; Th. Braak, 83 j., Hagestraat; 26 April, L. Goemans, 77 j.. Kleverlaan; G. C. HuijsmansWijkhuizen, 85 j., van der Meerstraat; E. K. Barner, 91 j« Rijksstraatweg; 27 April, A. J. van Eeden, 50 j., Maerten van Heemskerkstraat; G. van den Aardweg, 79 j., Hagestraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13