Winkels blijven op Zondag gesloten Crediet beschikbaar gesteld voor verbetering Kleverparkweg Haarlemse huishoudschool houdt leerzame expositie Kort en bondig Gemeenteraad Haarlem Rotterdammer stuurde te hoge schaderekening ueM aan de redactie Haarlemse bakkers op nationale feestdagen Zes jongens ontvlucht uit jeugdgevangenis Bennebroek Zandvoort Hillegom Vijfhuizen DONDERDAG 28 APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 o Afscheid C. den Nijs van de Spoorwegen Bloemen voor de raadsleden Na autobotsing Voor Haarlemse rechtbank zes maanden geëist Nieuw-Venneper sloeg stallingbewaker oog blind Fraai handwerk naast originele „reportages" Jeugdspelen gebundeld Op Koninginne- en Bevrijdingsdag vrij Na één dag vrijheid aangehouden Stille tocht op Woensdag 4 Mei Ouderavond van de Julianaschool Herdenkingsavond Optochten op Bevrijdingsdag 1 Mei-viering CHU-bij eenkomst in Hillegom Groot feestconcert van „Hosanna" ccooccccoccccor De Winkelsluitingswet 1951 heeft in de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem in het middelpunt van de belangstelling gestaan. De raad nam een besluit inzake de openstelling van kapperszaken op enkele Dinsdag middagen in het jaar op verzoek van de kappersorganisaties en verenigde zich met een voorstel van B. en W., om ontheffing van de winkelsluiting te verlenen op drie avonden in Juni, als in de Generaal Cronjéstraat, de Paul Krugerstraat en op de Schoterweg een braderie wordt gehouden. Voorts werd een besluit aanvaard, waarbij bepaald werd, dat alle winkels van 30 April tot en met 5 Mei geopend mogen zijn van 18 tot 22 uur; B. en W. zullen echter voor 4 en 5 Mei deze verruiming voor alle winkels niet toestaan. Daar deze week tevens in de bollentijd valt zullen echter de catagorieën: antiquiteiten, souveniers, bloemen, fruit, chocolade en suikerwerken en tabaksartikelen op 5 Mei wel open mogen zijn. In de periode van.30 April tot en met Z Mei vervalt de middagsluiting volgens de Winkelsluitingswet, omdat in deze week de nationale feestdag wordt gevierd. Gedurende de bollentijd mogen de hierboven genoemde catagorieën op werkdagen geopend zijn van 18 tot 22 uur (behalve op 4 Mei). De middagsluiting is van kracht (behalve in de week van 30 April tot 5 Mei). Op de dagen, dat de winkels des middags gesloten moeten zijn, mogen ze wel van 18 tot 22 uur open zijn. Gedurende de bloemenweek (in de zomer) mogen alle winkels open zijn van 18 tot 22 uur op werkdagen. De middagsluiting blijft echter gehand haafd. De Zondagsluiting blijft onverkort gehandhaafd voor alle catagorieën. De heer Adelaar (KVP) deelde bij de behandeling van het voorstel over de kap perszaken mee, dat de organisaties nog een wijziging willen aanbrengen als Eer ste Kerstdag op Zondag valt. Wethouder Hapijé (Arbeid) antwoordde, dat er geen verzoek is binnengekomen; het kan te zij ner tijd behandeld worden. Braderie De heer Balm (KVP) vestigde er bij .het voorstel om ontheffing van de winkel- sluting te verlenen gedurende de braderie in de Generaal Cronjéstraat en omgeving, de aandacht op, dat enkele gedeelten van de straat verhuurd worden aan niet-win- keliers van de straat. Druist dit niet in te gen het belang van winkeliers uit andere delen van de stad? Wethouder H a p pé lichtte de raad in met de mededeling, dat ter verhoging van de feestelijkheden enkele kermisattracties opgesteld worden en dat enige handelaren z.g. kleine eetwaren mogen verkopen. B. en W. zien in deze uitbreiding geen be zwaren; er zal worden toegezien, dat aan Haarlemse winkeliers die niet in de Cron jéstraat en omgeving wonen geen vergun ning wordt verleend. O penstelling winkels in avonduren Een voorstel van B. en W. om in de win kelsluitingsverordening een bepaling op te nemen, waarin bepaald wordt dat de da gen in de week, welke aanvangt met de verjaardag van de Koningin en die gedu rende het Haarlemse Bloemenfeest (op voorstel van mr. De Leeuw op acht da gen maximum bepaald), niet afgetrokken behoeven te worden van de 21 dagen, ge noemd in de Winkelsluitingswet, werd be streden door de heer Van der Veldt (KVP), die een amendement indiende, waarbij bepaald wordt dat de door B. en W. bedoelde dagen gerekend worden bij de 21 dagen. Mr. De Leeuw (Arbeid) was het met de gedachte van de heer Van der Veldt niet eens; hij stelde voor het aantal dagen waarop de winkels gedurende het bloemen feest geopend mogen zijn op maximum acht te bepalen en voorts stelde hij voor te bevorderen, dat op bepaalde Zondagen, in winkels souveniers, rookgerei, enz. ver kocht kan worden. Mr. Wensing (CH), de heren Spek (AR) en Adelaar hadden bezwaren te gen openstelling van winkels op Znodag. De heer Spek zette daarbij niet alleen de principiële bezwaren uiteen, maar merk te op, dat geen wijziging aangebracht kon worden, zonder het advies van de Kamer van Koophandel ingewonnen te hebben. Wethouder H a p pé zette uiteen, dat de activiteit van de straatverenigingen toe neemt; de besturen kunnen zo nodig ont heffing vragen van de bepalingen van de winkelsluiting en dan kan gebruik gemaakt worden van de 21 dagen. Als van dit aan tal ook de dagen omstreeks 30 April en in de bloemenweek gebruikt worden, is het totaal van 21 dagen te gering. Daarom beval spreker het voorstel van B. en W. aan. De meerderheid van het college ziet in openstelling op enkele Zondagen geen bezwaar, maar zij zal geen voorstel indie nen. Mr. De Leeuw trok zijn voorstel over het openstellen van enkele winkels op Zondag in. Het amendement van de heer Van der Veldt werd verworpen met 7 tegen 29 stemmen en dat van B. en W. met 33 tegen 3 aanvaard. Ilulde aan B. en W. Bij diverse voorstellen werd hulde ge bracht aan het college van B. en W., voor het indienen er van, zoals die over het ge ven van onderwijs aan blinde- of slecht ziende kinderen, over het bouwen en in richten van twee scholen op een terrein ten Westen van de Rijksstraatweg (wet houder Geluk deelde daarbij de heer Blokdijk mee, dat er naar gestreefd zal worden de scholen op 1 September 1956 te Bij de dienst van het Seinwezen der Ne derlandse Spoorwegen te Haarlem werd afscheid genomen van de heer C. den Nijs, wonende Paul Krugerstraat 42 te Haarlem, die gedurende 37 jaar als ambachtsman schilder bij N.S. werkzaam is geweest. Hij begon zijn loopbaan in Den Helder en kwam via Uithoorn en Stadskanaal in 1932 naar Haarlem. Hij werd toegesproken door zijn directe chef, de technisch inspecteur IJ. H. de Jong, die hem roemde om zijn vakmanschap, maar bovenal om zijn voor beeldige collegialiteit. Daarna werd het woord gevoerd door de technisch Inspecteur J. Brouwer, destijds zijn eerste chef te Den Helder en door zijn colega's H. C. Vink, G. de Groot, E. Akker boom, P. v. d. Horst en J. J. Bruyn, de laatste mede namens de Rooms Katholieke Bond van Spoorwegpersoneel St. Raphael, waarbij allen hem hartelijk dank zegden voor de grote vriendschap, die zij alleen steeds van hem mochten ontvangen. Aan de heer Den Nijs werden enige prac- tische cadeaux aangeboden. Hierna bedankte de heer Den Nijs de chefs en collega's voor de hartelijke woor den, hem toegesproken. openen), over het beschikbaar stellen van een bedrag voor het vervaardigen van een beknopte catalogus van de verzamehgen van het Frans Halsmuseum en over het toekennen van een subsidie voor 1955 aan de instellingen voor sociale jeugdzorg. R e organisatie van de Kleverparkweg Het voorstel van B. en W. om een cre diet beschikbaar te stellen voor het reor ganiseren van de Kleverparkweg, de Bre- derodestraat en de Verspronckweg, vond instemming bij de raadsleden. De heer Sap (Arbeid) achtte de verbe tering der wegen van groot belang voor het verkeer in het Westelijk deel van de stad. Zijn de bochten voor het verkeer naar het centrum en de Wilhelminastraat niet te scherp? Zijn de parkeerplaatsen niet te dicht bij hoeken geprojecteerd en kan er een vluchtheuvel gemaakt worden in de Brederodestraat ten behoeve van de leer lingen, die in de toekomst de te bouwen kleuterschool zullen bezoeken? De heer Spek (AR) vroeg of de Kle verparkweg een onderdeel vormt van de Westelijke randweg en of een bijdrage van het Rijk te verwachten is. Wethouder H a p p deelde mee, dat de Kleverparkweg geen onderdeel wordt van de Westelijke randweg. Er komt bij de Kleverlaan een verbinding tussen de Delft laan en de Zijlweg, maar het is nog niet te zeggen, op welke wijze de verbinding tot stand komt. De Kleverparkweg blijft wel van belang voor het verkeer en hij dient verbeterd te zijn als de tunnel bij Velsen gereed is. Er is reden voor de ver beteringen bijdrage te vragen aan Rijk en Provincie. Het college zal nader advies in winnen over de parkeerruimte bij hoeken van straten en ovèr het maken van een vluchtheuvel in de Brederodestraat. Werkplaats voor antiek textiel Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. een stichting on te richten tot be heer van de werkplaats van antiek textiel te Haarlem informeerde mr. Proper (Comm.) of het juist was een deel van het personeel een bezoldiging te geven volgens de gemeentelijke socia'e voorzieningsre geling, waarop de heer H a p p antwoord de, dat een speciale regeling van kracht is, die volgens hem gunstig te noemen is. Het voorstel werd aanvaard. Andere punten De eerst en enig voor^edra^enen als on derwijzeres of onderwijzer bij het open baar lager onderwijs worden benoemd. Met de stemmen van de communisten tegen werden voorschotten verleend aan de wo ningbouwvereniging „De Voorzorg" en de Coöperatieve woningbouwvereniging voor gemeentenersoneel voor de aankooo van droogmachines. Aan de RK woningbouw vereniging „Sint Jozef" G.A. zal een voorschot worden verleend voor de inrich ting van douchecellen in diverse wonin gen. Goedgekeurd werden de volgende voorstellen: aankopen van het perceel Jansweg 57; aankopen van een nieuwe sta tionsgasmeter; vernieuwing van de be- schoeping van de rotor van een turbogene rator bij het GEB; uitbreiden van de diep- duinwaterwinning; aanschaffen van elec- trische luidinrichtmgen voor de klokken in de torens van de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk; verlenen van een garan tie aan de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging ten be hoeve van de organisatie van de „Muziek- week Haarlem" in September; verlenen van een mogelijke vergunning om restau rant Brinkmann gebruik te laten maken van de vluchtheuvel, waarop het stand beeld van Lourens Coster staat. Alvorens de gemeenteraad Woensdag middag begon aan de behandeling van de agenda ontvingen de leden van en kele Haarlemse bloemenmeisjes een 1 narcis. De bezoekers van de tribune werden niet vergeten. Na de aanbieding zeide de burgemeester, dat hij ver- wachtte, dat de stemming perfect zal zyn. XXX>C<X>DOO^OCOOOO^COOCO(XXX>DOOOOCiOOOCOOCCOCOCOCOOOOOCOO De 31-jarige Haarlemse vertegenwoordi ger B. J. A. M. Langemeijer had op 13 Januari 1955 met zijn auto een aanriiding met de Rotterdamse automobilist G. H. C. Witte, wiens linkervoorspatbord als gevolg van deze aanrijding was ontzet. Er werd een regeling getroffen. De Haarlemmer, die de schuldige van de aanrijding was, zou de aanrijding betalen. W. liet zijn wagen repareren en deed L. de rekening toekomen, die 75 vermeldde. Dit leek L. wel wat veel. Hij belde de gara ge op ter verificatie en vernam toen, dat het karweitje slechts 15 had gekost. W. was zelf van de monteur naar de admini strateur gelopen en had hem gezesd: „de monteur zegt, dat het 75 kost, wilt u een rekening schrijven?" Later deed de admi nistrateur navraag bij de monteur en toen de oplichting bleek, werd vergeefs contact gezocht met de Haarlemse vertegenwoor diger, totdat deze uit eigener beweging navraag deed. De officier achtte een poging tot oplich ting bewezen, niet alleen door „listige kunstgrepen", maar ook door „een samen weefsel van verdichtsels." Hij noemde dit een zeer vunzige methode en eiste zes maanden gevangenisstraf tegen W. De rechtbank zal op 12 Mei uitspraak doen. Eis: een half jaar Een Nieuw Veunepse jongeman, de 24- jarige C. C. N. hoorde hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank zes maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen wegens mis handeling, zwaar lichamelijk letsel ten ge volge hebbend. Hij had in de nacht van 29 November 1954 om één uur een woordenwisseling ge had met de bewakers van de fietsenstalling bij het café „Flora" te Hillegom. Eerst schoot zijn vuist uit naar de rijwielbewa ker T. F., die deze slag ontdook, zodat hij tegen het deurpaneel bonkte. Toen richtte hij zijn razende aanval tegen de 57-jarige fabrieksarbeider H. E., die ook in de stal ling werkte. Zijn vuist trof de bril van deze man, die aan splinters vloog, waarvan er ook in het rechteroog van E. drongen. Deze bloedde hevig en werd even later in het ziekenhuis opgenomen. Zijn rechteroog bleek blind te zijn geworden en moest door een glazen oog vervangen worden. „Ik be grijp er niks van", zei de verdachte voor de rechtbank, „ik heb wel eens meer drift buien, maar dat het zo verschrikkelijk is geweest kan ik me niet voorstellen. Ik weet er niets meer van ook." In zijn requisitoir verwees de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man naar de stijgende statistieken der ge- weld-criminaliteit. „Zij bewijzen een toe nemende minachting voor het leven en de gezondheid van de medemensen", aldus de officier. „Dit feit, dat daar een voorbeeld van is, acht ik dermate ernstig, dat ik het denkbeeld van de R.K. reclassering om een voorwaardelijke straf op te leggen, eenvou dig ridicuul vindt. Ik begrijp, dat de ver dachte deze gevolgen bij zijn slachtoffer niet gewild heeft, maar zij zijn er dan toch maar door zijn schuld". De officier eiste een gevangenisstraf van zes maanden. De raadsman van N., mr. A. W. Hellema jr., verzocht de rechtbank enige afstand te nemen van het ellendige gevolg van N.'s driftbuien en ook rekening te houden met het feit dat hij er nu al maanden onder ge bukt gaat. Dat de schade nog niet finan cieel door hem is vergoed, is een gevolg van het feit, dat E. hem tot nu toe niet wenste te ontvangen. De rechtbank zal op 12 Mei uitspraak doen. Hedenmidag werd in het gebouw van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool een tentoonstelling geopend, welke een overzicht geeft van wat de meisjes op deze school onder andere op het gebied van huis houdelijk werk, kinderverzorging, weef kunst, tekenen enzovoorts kunnen preste len. De directrice, mejuffrouw J. C. van der Kuy, vertelde ons in grote lijnen welke groepen en klassen aan deze tentoonstel- ]:ng hebben meegewerkt, waarna de ad junct-directrice mejuffrouw M. J. Polder mans ons rondleidde door de klasselokalen, waarin deze expositie is ondergebracht. Deze tentoonstelling is geopend op Don derdag 28 en Vrijdag 29 April, des middags van 2 tot 4.30 uur en des avonds van 79 uur (Verkort weergegeven) Verkeer. Ik las met instemming uw artikel over de verkeersongevallen, maar u weet even goed als ik dat 'n beroep op de gezindheid van vele rijders niets uit haalt. Let maar op het roekeloze inhalen in de stad! Hoe komt het toch dat, niet tegenstaande de verkeerspolitie één en al actie is de snelheid in de bebouwde kom, aan de rijders wordt overgelaten? Bezadigde weggebruikers zeggen zelf, dat beperking der toegelaten snelheid de oplossing zou zijn. En hoe komt het dat er niet strenger wordt toegezien op het bevestigen van aanhangwagens? Zware kolossen zitten vast aan één pen! Waarom geen verplichte kettingen? Enkelen, héél enkelen, doen dit zelf.H. S. (De afschaffing der maximum-snel heden in bebouwde kommen heeft al heel wat protesten uitgelokt. De moeilijkheid is dat snelheden niet te controleren zijn, behalve door z.g. „pölitievallen" een zeer onsympathieke methode! Bovendien kan ook bij snelheden beneden de aange- gevene een situatie ontstaan, waarin van roekeloosheid moet worden gesproken. De verantwoordelijkheidszin van de wegge bruikers zelf is altijd nog punt één. Red.). De stichting Lichamelijke Opvoeding, Spel en Sport in het Jeugdwerk heeft in verband met de komende 5 Mei-viering een tweetal boekjes uitgegeven, waarin een groot aantal spelen zijn verzameld, welke door deze stichting met veel succes gedemonstreerd zijn op de regionale bij eenkomsten van het Nationaal Comité Vie ring Bevrijdingsdag 5 Mei 1955. De in het boekje „Speelvreugde" ver werkte spelen zijn speciaal geschikt voor kinderen van acht tot veertien jaar, ter wijl in het boekje „Volksspelen" spelen zijn opgenomen voor veertien- tot acht tienjarigen en ouderen. In het voorwoord van „Volksspelen" merkt de heer N. G. Vlot, directeur van de stich ting, onder andere op dat het werkelijk „feestvieren" tegenwoordig een zo moeilij ke bezigheid schijnt te zijn, dat men het over het algemeen liever aan anderen over laat, om er dan als belangstellende toe schouwer naar te kijken. Maar een feest is iets anders dan een revue of een show. Feest is in wezen de uitdrukking van ge meenschappelijke vreugdegevoelens die zich openbaren in het werkelijk same n zingen, dansen en spelen. Voorts is spe len een van de gaven die de mens gekre gen heeft om zich te ontspannen. Deze boekjes nu tonen een groot aantal moge lijkheden voor jongeren om zich met spe len te vermaken en te ontspannen. Alle genoemde mogelijkheden zijn zeer eenvou dig en kunnen door iedereen zonder meer beoefend worden. Zo vindt men in „Volksspelen" een veer tiental spelen, met tekeningen en geschet ste figuurtjes verduidelijkt, die waarschijn lijk door „ouderen" niet meer beoefend worden, maar die voor de rijpere school jeugd beslist variabel en amusant zullen zijn. Bovendien geeft het boekje een aantal algemene richtlijnen welke voor elke jeugdgroep en buurtvereniging die kinder feesten organiseert ongetwijfeld van nut kunnen zijn. Hier zijn dan nog aan toege voegd modellen van lijsten, bij de ver schillende spelen te gebruiken en voor beelden van veldindelingen met een vari ërend aantal spelgroepen. In het boekje „Speelvreugde" heeft men een scheiding gemaakt tussen spelen voor kinderen van acht tot twaalf jaar en die van twaalf tot veertien jaar, waarbij voor elk der beide groepen een groot aantal estafette'S, kringspelen en race's is opge somd. Ook hier is de uitleg duidelijk en overzichtelijk. Bijna alle spelen zijn in wedstrijdvorm en om de organisatie ge makkelijk te maken zijn alleen die spelen gekozen, die een gebonden opstelling en een gebonden speelruimte hebben. Bij het organiseren van feesten op Ko ninginnedag, speeltuinfeesten, wijkfeesten, enzovoorts, zullen deze boekjes uiterma te goede diensten kunnen bewijzen. Be stellingen kunnen rechtstreeks gericht worden aan het bureau van de stichting voor Lichamelijke Opvoeding, Spel en Sport in het Jeugdwerk, Jan van Galen straat 14, Amsterdam. In hoofdzaak hebben drie grote groepen leerlingen hieraan meegewerkt. Dat zijn op de eerste plaats de klassen van de tweeja rige primaire opleiding, die gevolgd wordt door meisjes tussen de twaalf en veertien jaar in aansluiting op hun lagere school tijd. De tweede groep wordt gevormd door degenen die in aansluiting op de primaire cursus een gespecialiseerde cursus volgen en de laatste hoofdgroep bestaat uit meis jes die M.U.L.O. of een groot gedeelte van middelbaar onderwijs hebben genoten en hier thans eveneens een aparte opleiding krijgen. Van elk der groenen ziet men prachtige staaltjes van waartoe zij op hun gebied in staat zijn of waartoe algemeen vormend onderwijs hen leidt. Van eenvoudige gebreide babybroekjes, via plooirokken tot aan bruidsjaponnen en wintermantels tonen hier de talloze voor beelden dat de leerlingen op het gebied van costuumnaaien. smockwerk, breien, weven en borduren van a tot z hun vak leren ver staan. Maar in groepsverband weten zij eveneens goed samen te werken. Een groep van de „primaire opleiding" heeft name lijk een bijzonder aardige „reportage" sa mengesteld, die een kleurrijk beeld geeft van het P.T.T.-wezen in vele delen van de wereld. Voorts is er een afdeling „Ne derland-Waterland", die een overzicht van de strijd met het water geeft, vanaf het begin van de jaartelling tot heden. Ook de hoek „verkeer" ontbreekt niet en alle middelen van vervoer ter zee, te land en in de lucht passeren hier de revue. Alle gegevens en inlichtingen werden door de meisjes zelf verzameld bij talrijke parti culiere en rijksinstellingen. Bijzonder in dit kader is wel het lokaal dat gewijd is aan Nederlandse emigranten in de vreem de. De meisjes schreven vele emigranten aan waardoor zij exclusieve gegevens kre gen en zij verwerkten deze tot een aan trekkelijke en originele expositie. Om enkele karakteristieke vakken van de huishoudschool niet te verwaarlozen vermelden wij dat ook koken, wassen en strijken hun aandeel tot deze tentoon stelling bijdragen. De leraressen hebben bij de voorberei dingen hun leerlingen met goede raad bij gestaan doch het practische werk verricht ten de exposanten zelf. Een dergelijke ten toonstelling heeft ongeveer om de twee jaar plaats, en voor buitenstaanders is dit telkens weer een goede gelegenheid eens kennis te nemen van het werk in en de re sultaten van de huishoudschool, die niet slechts de meisjes leert het huishouden te besturen doch tevens om in het gewone da gelijkse leven de juiste houding te vin den. Het is dan ook te betreuren dat er nog een groot tekort is aan meisjes die zich tot het beroep van lerares aan de huishoud- en industrieschool voelen aangetrokken. Daar de Koninginnedag en de Bevrij dingsdag zoveel mogelijk algemeen ge vierd zullen worden, mag op Vrijdag 29 April 1955 reeds om 0 uur met bak- kersarbeid worden begonnen en 's morgens om 7.30 uur uitrijden en om 8 uur bezor gen. Die Vrijdag wordt er dan ook voor Vrijdag en Zaterdag gebakken en bezorgd. De Haarlemse bakkerij heeft in een ge combineerde besturenvergadering besloten om de Koninginnedag aan al het personeel vrij te geven en Vrijdag alle werkzaamhe den te verrichten. Eveneens wordt Woens dag 4 Mei als een gewone Zaterdag ge werkt en heeft het personeel op Donderdag 5 Mei vrij. Ten einde de Zaterdagverkoop niet ge heel te verwaarlozen is tevens besloten de bakkers vrij te laten om op Zaterdag 30 April 1955 de winkels tot één uur namid dag open te houden. Dinsdagavond zijn zes jongemannen uit de jeugdgevangenis te Zutphen ontsnapt. In de afgelopen nacht zijn zij in Ruurlo gepakt. De jeugdgevangenis te Zutphen is een strafgevangenis voor jongemannen van 18 tot 23 jaar. Er heerst een bijzonder regiem, waaro!j de jongens tamelijk veel vrijheid krijgen. Voorzover men kan nagaan had den de zes jongelui, die er gisteravond omstreeks acht uur vandoor gingen, hier toe vooraf geen plannen beraamd, maar handelden z>_' in een opwelling. Toen zij ontvlucht waren vatten zij het plan op, dienst te nemen in het vreemdelingen legioen. Hun vrijheid duurde echter niet lang. Daar zij geen geld hadden kwamen zij niet verder dan Ruurlo, waar zij wer den aangehouden. ^y>^oocooccoTorxyyyvyY^xiiociooocioofX)ococcooooroccccocooccoc I WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE jj ODSOC-30COOOOC<XX*X*XJOCOOOOOC*>OOOCXCCC<XCC«XICOOCXCO<XJOOO Op de vierde Mei zal in Bennebroek een stille tocht worden gehouden, die om kwart voor acht zal beginnen bij de oude trambrug. Tot even voor achten zullen van alle kerken de klokken luiden. Bij het monument komt men bijeen. Er zullen geen toespraken worden gehouden. Het Nederlands Hervormd Kerkkoor zal een lied zingen en de plechtigheid zal worden gesloten met het zingen van het Wilhel mus, met begeleiding van het Fanfare corps. In één der leslokalen van de Julianaschool aan de Brederodestraat is Woensdagavond j.l. een ouderavond gehouden onder leiding van mr. F. Bulthuis. Uit zijn inleidend woord bleek, dat het aantal kinderen thans bijna 120 heeft bereikt, een aantal, dat nog nimmer werd behaald. Spreker leidde de spreker, de heer J. Broekema, leraar aan een Christelijke kweekschool te Amsterdam, in voor de be handeling van zijn onderwerp: „Onze kijk op het kind". De heer Broekema zeide dat hoewel de kijk op het kind door de opvoeders zeer verschil lend is, er meestal een gemeenschappelijke fout wordt gemaakt, n.l. dat men het kind be ziet uit het oogpunt van een volwassene, het geen tot gevolg heeft, dat men ook het kind gaat zien als een volwassene in zakformaat. De mens zal echter steeds het kind kinderlijk moeten bezien om het afdoende te kunnen helpen, hetgeen de eerste en enige taak van elke opvoeder is. Een goede paedagoog moet zich steeds meer overbodig maken, maar het is meestal voor de opvoeder moeilijk, om zijn machtspositie los te laten. Bovendien wil men het kind dikwijls vormen naar eigen beeld en gelijkenis. Observeren van het kind blijft echter abso luut noodzakelijk, want wat weet men eigen lijk nog van het kinderlijk geweten? Het ge weten is „norm-besef" en later ook ..schuld besef". een schuldbesef, dat zich wijzigt en ontwikkelt met het opgroeien. Spreker geeft daarvan verschillende voorbeelden en komt tot de conclusie, dat de opvoeding in de ver schillende geestelijke groei-fazen die het kind doormaakt, zich daaraan moet aanpassen en verschillend dient te zijn. Daarbij zal men echter nimmer moeten gaan marchanderen met wet en norm en de tuchtmaatregelen moeten zich aanpassen aan de levensperiode, waarin het kind zich bevindt. Komende tot de vraag: „Hoe loopt de ont wikkelingslijn van het kind?" stelde spreker vast. dat het kind de wereld eèrst ziet als een totaliteit, daarna volgt in het derde levens jaar de periode van het lichamelijk spel. de voorbereiding tot de latere arbeid, gevolgd door het geestelijk spel dat het bewuste den ken inleidt. Na het intreden van deze ver standelijke, traditioneel gerichte levenspe riode (pl.m. 5 a 6 jaar) volgt de critisch gerichte periode op ongeveer 8-jarige leeftijd. Het leven wordt dan voor het kind een open baring, want oorspronkelijk vaste zekerheden worden dan steeds meer betrekkelijk. Ook door deze crisis moet het kind heen om zelf standig te worden en daarom moeten de op voeders het feit aanvaarden, dat het kind hun juist in deze periode veel pijn kan doen. Het kind zoekt naar houvast in het leven en heeft daarom juist dan veel hulp en steun nodig. Bij het intreden van de puberteit is er geen land met de kinderen te bezeilen, maar de opvoeder heeft dan dit voor. dat het kind vatbaar is voor argumenten. Het kind ontdekt verschil tussen schijn en wezen in volle om vang en voorzichtig laveren met de argumen ten is geboden, terwijl men de moed moet hebben terug te treden, wanneer blijkt, dat het kind het alleen af kan. Want het „ik" gaat het leven van het kind beheersen en de verstandige. Christelijk Berichte opvoeding zal in deze periode in biddend opzien tot God het kind tot een persoonlijk geloof kunnen leiden. De commissie nationale herdenking te Zandvoort heeft het programma bekend femaakt voor de dodenherdenking op Woensdagavond. Voorafgaande aan de stil le tocht zal een bijeenkomst worden gehou den in „Monopole". waar het woord zal worden gevoerd door ds. A. de Ruiter, ka pelaan J. F. Steenman en de heer A. Elf- fers. Het R.K. Kerkkoor zal medewerking verlenen. Om vijf over halfacht zal de stille tocht naar het monument in het Vijver park aanvangen met als aanvangspunt het Stationsplein. Tot besluit van de herden king zal het Zandvoorts mannenkoor bij het monument een lied ten gehore brengen. Voor de gecostumeerde optocht, die op bevrijdingsdag in Zandvoort zal worden gehouden kwamen vele inschrijvingen bij de commissie binnen. Bekend wordt ge maakt, dat de opstelling geschiedt op het De Favaugeplein tussen halfvier en vier uur. De route is als volgt: Engelbertsstraat, Heemskerkstraat, Zeestraat, Haltestraat, Grote Krocht. Hoogeweg, Oranjestraat, Kerkplein, Kerkstraat, De Favaugeplein, alwaar de stoet zal worden ontbonden. Deelnemers aan de lampion-optocht kun nen hun lampions gratis in ontvangst ne men in het Patronaatsgebouw tussen kwart voor negen en kwart over negen. Kinde ren van pl.m. 6 tot pl.m. 10 jaar komen hiervoor in aanmerking. Oudere kinderen moeten zelf voor een lampion zorgen. Vol wassenen zullen de kinderen mogen bege leiden. De route voor deze optocht is als volgt: Heerenstraat, Hoogeweg, Oranje straat, Haltestraat, Zeestraat, Heemskerk- straat, Engelbertsstraat, Badhuisplein, Strandweg. BINNENLAND De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot vervallenver klaring van het vervreemdingsbesluit niet- landbouwgronden. In verband hiermede wordt voorgesteld ook in de onteigenings wet, de wederopbeuwwet en de wet op de vervreemding van landbouwgronden enkele noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. De West-Duitse invoer van verse groen ten v/as in 1954 groter dan ooit tevoren. Hij bedroeg 429.500 ton ter waarde van 197 millioen mark. Ongeveer 85 percent der groenten kwam uit Nederland, Italië en Egypte. Bloemkool, tomaten, uien, augurken, sla en spinazie warén de meest in trek zijnde buitenlandse groenten. Aangezien de film, welke jaren geleden over Delft werd gemaakt, ernstige slijtage- verschijnselen vertoont, wensen B. en W. een nieuwe film te laten vervaardigen. Boven dien wensen zij de mogelijkheid onder ogen te zien om een film te doen maken over de Delftse industrie en de vestigingsmogelijk heden voor de industrie in Delft. Het col lege heeft zich om voorlichting in verbinding gesteld met de N.V. filmfabriek Polygoon- Prcfilti te Haarlem. Door de Nederlandse landbouw wordt iaarlijks vcor ruim nOOTOO.Ono aan machi nes en werktuigen gekocht. Naar schatting wordt 30 procent daarvan door de Neder landse industrie geleverd. Dit heeft ir. P. -r -p- .-Vp-rip riik^'andbo"wconsu- lent voor landbouwwerktuigen te Wagenin- gen. te Utrecht medegedeeld ter gelegen heid van de vierde landbouwbeurs die aan staande Donderdag zal worden geopend. De vereniging Neder'and-Polen zal op Vrijdagavond 29 April met een bijeenkomst in het Stedelijk Museum te Amsterdam de in hei i Warschau van het voorjaar van 1943 herdenken. Op deze bij eenkomst declameert onder meer mevrouw Rolien Numan en voorts zal de film ..De Waarheid kent geen Grenzen", die de dra matische strijd in het ghetto in beeld brengt, worden vertoond. Op voorstel van B. en W. heeft de ge meenteraad van Venlo besloten een crediet van f25.000 te verlenen ter vervaardiging van een „tussenplan" voor een nieuwe stads schouwburg door ir. Van r'er Grinten en de Haarlemse architect ir. B. Bijvoet, ontwerper der schouwburgen te Eindhoven, Tilburg, Nijmegen en Heerlen. De Tilburgse kunstschilder C de Kort heeft een portret vervaardigd van Koningin Juliana, dat bestemd is voor de raac :aal van het gemeentehuis te Willemstad >p Cu racao Op 5 Mei zal het worden mthuld. Koningin Juliana heeft zelf- geposc-Crd. HAARLEM EN OMGEVING Morgen, Vrijdag 29 Auril, hoopt de heer J. A. Brand, werkzaam cis hulpvakarbeider op de afde'in" V~derij iperforeer-afdeling) van Joh. Fnschr: en Zonen Grafische In richting N.V.. de dag te herdenken, waarop hij 25 iaar bij deze vennootschap in dienst is. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel hoont op 24. 25 en 26 Mei in het Krelagehuis zijn algemene ver gadering te houden. Tot een gevantenisstraf van tien maan den werd een tweeëntwintigjarige opperman door de F«'-krns? rechtbank veroordeeld wegens diefstal van lood uit een villa te Bloemendal. Met een zeventienjarige jon gen was hij naar de villa rmecan en beiden hebben een schade van f 1200 aangebracht. De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid heeft de viering van de 1ste Mei vastgesteld op Dinsdag 3 Mei in theater Monopole. Over de Mei-leuzen zal spreken de heer D. Roemers, lid van de Tweede Kamer. De „Stem des Volks" afdeling Zandvoort ver leent medewerking en zal o.m. uitvoeren „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert, met als sopraan-soliste mevrouw To Dees Kion. Het politiek leken-eabaret „De Peper bus" uit Hilversum zal optreden. Dinsdagavond hield de Christelijk His torische Unie afdeling Hillegom, een goed bezochte jaarvergadering in Weltevreden. De voorzitter, de heer J. Valkenburg, opende de vergadering met schriftlezing en gebed. Hierna gaf hij een kort overzicht van do geschiedkundige ontwikkeling van ons land en de internationale toestand tien jaar na de bevrijding. Na de jaarversla gen van secretaris en penningmeester vond de bestuursverkiezing plaats. De he ren J. de Jong en J. Valkenburg werden met grote meerderheid van stemmen her kozen. Wethouder P. v. d. Boer sprak over de moeilijkheden van het wethouderschap in het algemeen; de heer W. Imthorn be lichtte de volkshuisvesting. Op beide inlei dingen volgde een discussie. De vergade ring werd hierna door de heer G. Braak- hekke gesloten. Het feestconcert, dat Woensdagavond in de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen werd gegeven ter gelegenheid van het 12'/2- jarig bestaan van het Christelijk Gemeng de Koor „Hosanna" is een waar zang festijn geworden. Hieraan werd niet alleen meegewerkt door de jubilerende zangver eniging. maar ook door het Christelijk ge mengd koor „Halleluja" uit Oude Wete ring, het meisjeskoor „Vijfhuizen" en de organiste Gerda van der Helm. De alge hele leiding berustte bij de heer Johan Silvis uit Hoofddorp. Op verzoek van de jubilerende vereni ging werd de bijeenkomst geopend door vicaris L. C. Baljé van de Nederlands Hervormde gemeente te Vijfhuizen, die erop wees, dat de zang, die het koor als ontspanning verkoos, tevens strekt tot eer van God. Daarom is het zo verheugend, dat men over een interkerkelijk koor be schikt. Met feestprogramma werd geopend met ..Eén in geest en streven", het bondsiied van Van Hogendorp. door „Hosanna" en „Halleluja" gezamenlijk ten gehore ge bracht. Hierna zong de jubilerende vereni ging een drietal composities van Leo Mens en kwam „Halleluja" op het podium met werken van R. Beintema, Jan Zwart en Giessen. Het meisjeskoor „Vijfhuizen" zong drie geestelijke liederen. Het optreden van de Vijfhuizense zangvereniging werd besloten het liederen van J. M. Timmermans en Adam Gumpelzhainer. Het slotstuk was de machtige zang van beide grote koren op het orgel begeleid door Gerda van der Helm. van E. Mobach's toonzetting van Psalm 103. Het slotwoord Werd gesproken dool de heer H. Booman, de voorzitter der jubi lerende vereniging, waarna gezamenlijk door alle aanwezigen een vers van Psalm 72 werd gezongen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15