O Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Crediet voor door zware regenval getroffen landbouwers Blijf meester TWEEDE KAMER Meer subsidie aan bijzondere middelbare scholen De radio geeft Vrijdag Hondsdolheid te Maasbree Levenslang geëist tegen Ambonees Zeedijken van Nieuw Vosmeer zijn te laag Nederlanders in Nice in arrest Een millioen eieren te Venlo verbrand TccU ió het zo r~ J 2 I Ds. Hugenholtz met emeritaat Kapitein de Boer overleden Kerkelijk Nieuws CENT William Steinberg leidt Beethoven-cyclus in Amsterdam Laatste overlevende van Nova Zembla-expeditie te Urk overleden Directeur en boekhouder beschuldigen elkaar van verduistering over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Is directie van tram-maat schappij verantwoordelijk voor fouten van het trampersoneel? Examens REUZEN HERT De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen inzake crediet- verlening aan boerenbedrijven in Noord- Oost-O verijsel, die vorig jaar Augustus werden getroffen door een abnormaal zware regenval. De bedrijven, waarvan de oogst tenmin ste een derde gedeelte minder heeft be dragen dan normaal of die een daarmee overeenkomende schade hebben geleden, zullen bij de particuliere banken credieten kunnen opnemen waarvoor het rijk garant zal zijn. Voor ongeveer de helft van het crediet moet 2 percent rente worden be taald, voor de rest is geen rente verschul digd. Gemiddeld zal elk crediet lager dan 5000 zijn. Totaal zijn 738 aanvragen om crediet in gediend, waarvan er 262 nog moeten wor den behandeld. De regeling is niet beperkt tot Overijsel. Van de bedrijven, waarvan de aanvrage reeds is behandeld, liggen er 390 in Overijsel. 75 in Drente, 4 in Fries land, 2 in Gelderland en 2 in Noordhol land. De Kamer vond de hulpverlening in het algemeen te schriel blijkens de rede voeringen van de heren Engelbertink (K.V.P.), Egas (P. v. d. A.), Haken (C.P. N.), De Ruiter (C.H.U.) en Biewenga(A.R.). Men meende dat hier geen sprake is ge weest van een normaal bedrijfsrisico, maar van een natuurramp. Minister M a n s h o 11 erkende dat er kan worden gesproken van ernstige water overlast, die echter niet alleen in Overijsel is voorgekomen. Uit de bijzondere omstan digheden kan niet een moreel recht op schadevergoeding worden afgeleid. In het gehele land zijn in 1954 de oog sten slecht geweest. De cijfers van Over ijsel zijn niet ongunstiger dan in andere provincies. Indien een oogstderving van een kwart inplaats van een dei'de gedeelte als maatstaf voor credietverlening zou ADVERTENTIE MODERNE 4 BINNENHUISKUNST 1 Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort 'Halte Kostverloren >V-.> /.J :Vrij te bezichtigen van 14-16 en 19-21 uur Zondags, gesloten WONINGINRICHTING B E VER WIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerorkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Suri naamse volksmuziek. 16.00 Zaaiplanten die we in de tweede helft van April kunnen zaaien, causerie. 16.15 Herdenking voedsel- droppings. 16.25 Platen. 16.35 Sopraan, bas- bariton en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Pianoduo. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.15 Chr. Muziekver eniging. 18.35 Vraaggesprek. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.15 Herdenking voedseldroppings. 19.45 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting: I. Wat is studeren. 2. Emigratiepraatje. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit. hoorspel. 21.00 Platen. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws.. 23.15 Langs we gen van Kunst en Schoonheid. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Staatsiebezoek Zweeds Koninklijk Paar. 9.10 Gymnastiek. 9.25 Platen. 9.40 Voordracht. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. II.10 Voordracht. 11.30 Orgel. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Omroeporkest en solistenkwartet. 14.35 Boe kenschouw. 15.00 Bas en piano. 15.15 Geva rieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.07 Herdenking voedseldroppings. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Po- litiekapel. 18.45 De strijd voor meer wei- waart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Platen. 19.20 Ronde van Nederland. 19.30 Het dogma voor ons, causerie. 19.50 Berich ten .20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor en orgel. 20.30 Benelux. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Buitenlands over zicht. 21.50 Spaanse volksliederen en -dansen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuw6. 23.1524.00 Kamerorkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse- dansen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonisch orkest en solisten. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Sym phonisch orkest. 22.00 Nieuws 22.15 Interna tionale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Niéuw- feiten van de dag. en: Hoe de weekbladen (Op 224 en 75 m.). worden aangelegd, zouden zeer vele be dreven in Nederland ervoor in aanmerking komen-. Voor de vorm van de credietverlening, waarop vele aanmerkingen waren ge maakt, meende de minister het juiste mid den te hebben gevpnden. Hij was niet be reid daar verandering in te brengen. Een royale uitvoering van de financie ringsregeling voor de credietverlening kon minister Mansholt niet toezeggen, want het rijk moet altijd zuinig zijn. Wel gaf hij de verzekering dat de regeling soepel zal worden toegepast. De minister was echter niet te bewegen tot enigerlei vorm van schadevergoeding. Zonder hoofdelijke stemming legde de Kamer zich tenslotte bij de financieringsregeling neer. Subsidie bijzonder middelbare scholen De Kamer heeft voorts twee wetsont werpen behandeld welke beogen door een ander systeem een iets groter subsidie te verlenen aan bijzondere kweekscholen en bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs wegens de stijging van de bouwkosten na de oorlog. De hogere uitgaven worden in 1955 ge raamd op 80.000. Een gezamenlijk amendement van de haren Stokman (K.V.P.), Roosjen (A.R.), Vermooten (P. v. d. A.) en Tilanus (C.H.) om het toegestane afschrijvingspercentage te verhogen van één percent tot anderhalf percent, bestreed minister Cals, maar hij liet de beslissing over aan de Kamer. Vandaag wordt over het amendement gestemd. De Kamer heeft voorts goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Hasselt en Zwoller kerspel. Naar de gemeente Hasselt zullen gedeelten van de gemeente Zwollerkerspel overgaan, welke volgens het oordeel van de raden van beide gemeenten voor een verdere ontwikkeling van Hasselt nodig zijn. Deze gebiedsdelen zijn tezamen onge veer 44 hectare groot en onbewoond. Een losgebroken waakhond van de fami lie Hansen te Maasbree heeft twee buur jongens van de familie S. zodanig aange vallen en toegetakeld, dat het nodig werd geoordeeld beide broers in het Venlose zie kenhuis op te nemen. De hond een bouvier) werd door vader S. met een jachtgeweer doodgeschoten. Het cadaver van het dier is naar de rijksseruminrichting te Rotter dam opgezonden, aangezien men vreest, dat zich bij de boüvier hondsdolheid heeft voor gedaan. r "A .v - r;' Ds. G. W. K. Hugenholtz, Ned. Herv. predikant te Nijkerkerveen, gaat wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op 1 Mei met emeritaat. Hij zal die dag afscheid preken en als ziekenhuis-predikant te Amersfoort gaan werken. Met het vertrek van ds. Hugenholtz uit de actieve dienst breekt een familie-traditie, want enkele eeuwen lang is in dit geslacht van vader op het zoon het predikambt .bekleed. De 48-jarige kapitein van het Nederland se motorvaartuig „Nettie", de heer C. J. de Boer uit Rotterdam is in de afgelopen nacht aan hartverlamming overleden, toen hij zich op de brug van zijn schip bevond. De „Nettie", die 477 ton meet, lag aan de kade van Liverpool gemeerd. Het schip zal hedennacht van Liverpool naar Swansea vertrekken. De kapitein laat een vrouw en vijf kinderen achter. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Amersfoort F. E. T. Keiling, em. pred. te Visvliet. Geref. Kerken Beroepen te Oudehorne G. Ringnalda, cand. te Ermelo. Bedankt voor Emden (O.-Friesl.) L. G. Rozendal te Wilsum (Graafschap Bent- hèim). Chi-. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer) J. H. Velema te Zwolle en (vac. P. M. Jonker) W. Heerma te Groningen. Chr. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Drachten H. Groen, cand. te Bussum. LEGERPREDIKANTEN Als reserve-legrepredikant zijn in dienst getreden voor de tijd van 1 jaar en 6 we ken ds. C. den Engelse, Hervormd predi kant te Rilland Bath en de Gereformeerde predikanten C. Bruning uit Siegerswoude, H. Hortensius uit Engwierum, K. Welbe dacht uit Oudewater, B. Wentsel uit Ping- jum en A. Wiersinga uit 's-Graveland. ADVERTENTIE per Zilverzakje voor 4 diepe borden HEERLIJK VLUG KLAAR Het drama in tuinderdorp Wellerlooi De officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond heeft Dinsdag tegen de 29- jarige Ambonees B. S. uit het kamp te Wel lerlooi in Noord-Limburg levenslange ge vangenisstraf geëist wegens moord op mevrouw J. D. L.J. in de avond van 6 September 1954. De officier meende, dat de man voorgoed uit de samenleving moest verdwijnen, ook omdat hij blijkbaar lijdt aan „uitzonderingstoestanden," waarin hij uitermate gevaarlijk is. De Ambonees die al vier seizoenen lang de tuindersfamilie L.J. uit Wellerlooi bij de oogst geholpen had als arbeider, kwam in de avond van 6 September op bezoek. Het was al vrij laat in de avond, maar in verband met de drukte was de heer Len ders nog bezig in de loods van de boeren bond om augurken te sorteren. S. viel mevrouw L. plotseling aan en doodde haar met een groot aantal steken met een zoge naamd commando-mes. In zijn requisitoir achtte de officier S. wel degelijk toerekeningsvatbaar. In Indo nesië had hij ook al rare streken uitge haald. Toen er eens onvriendelijk over de koningin gesproken werd, sneed hij vier mensen de hals af en een andere keer wilde hij een sergeant neerschieten, die hem be val terug te gaan bij een of andere op dracht, dat zijn zijn „uitzonderingstoestan den." In totaal heeft hij elf mensen voor en na bij de uitoefening van zijn dienst als militair gedood. De officier was van oor deel dat hij met overleg bij deze moord te werk is gegaan en vroeg derhalve levens lang. Pleiter kon zich geen motief voorstellen waarom juist deze vriendelijke vrouw en moeder van zes kinderen vermoord moest worden. Van voorbedachte rade kon vol gens pleiter geen sprake zijn. Het is duide lijk dat de man in een soort razernij heeft gehandeld en niet in koelen bloede. Hij vroeg een vergaand rekening houden met het rapport van deskundigen. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE JACQUARD OVERGORDIJNSTOF - 120 Br., in div. kleuren h CRETONNE fris gebloemd, 90 br. XB MARQUISETTE met schulp, 90 breed 1 PRIMA COCOS voor tapijt en lopers 100 breed 70 breed 8.65 5.80 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 De dirigent Carl Schuricht is door ziekte verhinderd de Beethoven cyclus (van 11 tot 26 Mei) van het Concertgebouw Or- .kest te dirigeren. In zijn plaats zal de Amerikaanse dirigent William Steinberg de cyclus leiden. William Stemberg werd in 1899 geboren. Hij trad als dirigent in Keulen, Praag en Frankfurt am Main op. In 1933 verliet hij Duitsland, ging eerst naar Israël en ves tigde zioh in 1938 in Amerika, waar hij achtereenvolgens in New York. San Fran cisco en Buffalo dirigeerde. Thans is hij dirigent van het symphonie orkest in Pitts burgh. Onlangs maakte hij een Europese tour- née met her philharmonisch orkest van Londen en in het Holland Festival van dit jaar zal Steinberg als dirigent van het Residentie-Orkest optreden. „De Barentss" werd 96 jaar Dinsdagavond is overleden de heer G. Westerneng, de oudste Urker en laatst overgeblevene van de leden van de expe ditie, die in 1879 naar Nova Zembla trok om het graf van Willem Barentsz te zoe ken. In 1880 en 1881 maakte de heer Wes terneng deel uit van de expeditie, die toen het graf vond en daarop een gedenksteen plaatste. De heer Westerneng ontving uit de han den van wijlen koning Willem de Derde een zilveren tabaksdoos met inscriptie ter herinnering aan de tocht naar Nova Zem bla. In het laatst der vorige eeuw vestig de hij zich op Urk en opende een koffie huis, dat de naam kreeg „Willem Ba rentsz". Dat koffiehuis bestaat nog. Wes terneng, die op Urk de naam kreeg van „De Barentsz" heeft vele geslachten Ur- kers onderwezen in sterre- en weerkunde. Hij bereikte een leeftijd van 96 jaar. In de algemene vergadering van het wa terschap „De Polders van Nieuw-Vosmeer" is de dringende wens tot het bestuur ge richt, verbeteringen te doen aanbrengen aan de in het gebied van het waterschap liggende zeedijken. Deze dijken zijn over het algemeen 1.25 meter te laag en zo slecht en onbetrouwbaar, dat ingrijpen op de kortst mogelijke termijn noodzakelijk is. De heren Pieter Klaassen, kantoorbe diende uit Rotterdam, en zijn vriend Willem Oorschot, eveneens uit Rotterdam, kwamen op 19 April te Nice aan met een Chrysler automobiel om hun vacantie door te bren gen. Zij zouden al hun geld hebben verdob beld met roulette-spel waarna zij tot twee maal toe een autogarage hebben overvallen ten einde aan geld te komen. Bij hun ar restatie trachtte Oorschot aanvankelijk met de auto te ontkomen. Voor Haagse rechtbank De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. dr. J. C. Maris, heeft tegen de 48-jarige M. J. van L., di recteur van een papiergroothandel te 's-Graven'hage, een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist. De verdachte stond terecht omdat hij er van werd verdacht enkele duizenden gul dens te hebben verduisterd. In 1954 was bij de N.V. een groot kastekort ontdekt. De verdachte ontkende pertinent. Accountant C. P. A. H., die in opdracht van de grootste aandeelhouder een onder zoek had ingesteld, verklaarde dat er een bedrag van f 6500 niet in de boeken was verantwoord. Ook werd als getuige ge hoord de 29-jarige C. v. d. V., boekhouder van de N.V., die zelf ook verdachte was maar wiens zaak een week werd uitgesteld. Deze v. d. V. betoogde dat de directeur gelden, die hij van klanten als betaling voor leveranties had ontvangen, in zijn eigen zak had gestoken. Hier kwam Van L. fel tegenop. Hij zei zich nooit met de boekhouding te hebben bemoeid en be weerde dat v. d. V. de gelden had ver duisterd. De getuige gaf inderdaad toe f 4500 te hebben verduisterd. Dit was echter in 1952 al ontdekt, maar de directeur had geen aangifte gedaan bii de politie. In de zaak van de directeur werden ech ter nog grotere bedragen genoemd. Mr. v. d. Oever, de raadsman, vroeg vrijspraak subsidiair clementie. Uitspraak 10 Mei. ADVERTENTIE wat Mijn HARPT Maakt is GOED 6. Verschrikt keerde Panda zich om en zag, hoe een ingewikkeld machientje de touwladder binnenhaalde en het poortje sloot. „Tjonge, dat gaat hier allemaal van zelf!", dacht hij, „maar hoe kom ik hier straks weer uit?'" Ongerust keek hij rond. „Hallo! Hallo!", riep hij luid, „is hier ie mand?" Er kwam geen antwoord. Het druk gelik van de vele klokken was het enige geluid. „Er MOET hier toch iemand wo nen", dacht Panda. „Wie zou anders al die klokken hebben gemaakt en opgewonden?" Aarzelend ging hij het vertrek binnen Ha, daar zag hij eindelijk iemand zitten, half verscholen achter een grote staande klok! Panda kwam naderbij en ontwaarde een oude man, die roerloos voor zich uit zat te staren. I-Iij hield een zeis en een tijd glas in de handen. „Die oude meneer komt me erg bekend voordacht Panda. „Ik hem hem riast al eens eerder gezien.... maar WAAR?????" Een felle brand heeft Woensdagmorgen de loods' met kantoorgebouwen van de Ven lose firma Frans Maas te Kaldenkirchen tegenover Venlo aan de Duitse grens gele gen, in as gelegd. Hierbij zijn ongeveer een millioen uit Nederland afkomstige eieren verloren gegaan. De brandweren van Kal denkirchen en Duelken kampten met wa tergebrek ter plaatse en riepen de Venlose brandweer te hulp. Deze was binnen een kwartier ter plaatse met vier hogedruk mistspuiten en was na een uur blussen het vuur meester. Van de loods zijn alleen de muren overeind gebleven. „Is het in <le practyk mogelyk, dat de di rectie van een tramwegmaatschappy straf rechtelijk verantwoordelijk wordt gesteld, indien de opzichter van een bepaald gedeel te van de tramlijn tekort schiet?" Deze vraag stelde mr. J. J. Fokma, de raads man van de directeur van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij, H. J. van Z., die Dinslagmorgen terecht heeft gestaan voor het kantongerecht te Rotterdam. In September 1954 ontspoorde te Rotter dam een tram van genoemde maatschappij en naar aanleiding hiervan werd een wissel onderzocht. Hierbij bleek, dat de „rechter- tong" van de wissel circa anderhalf tot twee centimeter van de rechterrail kon af wijken, zonder dat de wissel bediend werd. De directeur was nu ten laste gelegd, dat hij niet had gezorgd, dat de wissel voortdu rend zodanig werd onderhouden, dat de wissel veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. De directeur gaf toe, dat de wissel teveel speling ver toonde. De ambtenaar O.M., mr. J. D. de Jong, merkte op, dat het tramwegreglement de verplichting van „schouwen" (inspectie) oplegt en volgens de directie gebeurt dit twee keer per week. Hij achtte het gewenst, dat de kast af en toe wordt opengemaakt en meende, dat hier van een tekortkoming gesproken kan worden. De R.T.M. heeft een concessie en dus een vervoersplicht. Velen vertrouwen zich dagelijks aan de maatschappij toe en mogen een goede toe stand van de baan verwachten. Mr. De Jong eiste een geldboete van f 500 subsi diair vijftig dagen hechtenis. „Wij zijn het over één ding eens, de wis sel had te veel speling", zo begon mr. Fok ma zijn pleidooi, „de vraag blijft echter open of de speling op zichzelf gevaarlijk is, wanneer de wissel goed bediend wordt. Maar is de directie verantwoordelijk?" De directie moet de schuldige discipli nair straffen, zo vervolgde pleiter, die aan de hand van de wet en het tramwegregle ment concludeerde dat niet de directeur strafbaar is. Men kan een behoorlijke dienstorder verlangen over de schouwing en dat deze op tijd gebeurt, maar meer kan de directie niet doen. Over veertien dagen zal de kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, schriftelijk vonnis wijzen. Groningen. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde: K. van der Sluis, Schagen (2 a) J. T. Bosker en F. R. van der Spek, beiden te Groningen: doctoraal examen wis- en natuurkunde: K. G. de Noord, Win- sum (biologie), mej. F. van der Tuin, Gro ningen; candidaatsexamen wis- cn natuur kunde (D), J. Hasker, Leeuwarden, (F): E. P. Grommers, Haren (Gr.), (L): W. Dermer, Groningen. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Candi daatsexamen geneeskunde: J. van der Meer, Rotterdam, M. van der Ploeg, Rotterdam, H. Steenhuis, H: riem, W. Verboom, Boskoop. Leiden. Doctoraal examen chemie mej. C. J. Wessel te Den Haag en de heer E. Ver- brugge te Leiden; doctoraal examen geolo gie de heer P. Maron te Rotterdam. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hogeschoc'. Bevorderd tot accountant Ch. A. Heijkoop te 's Gravenhage. Concurrent. Oost-Duitsland heeft een burgerluchtvaartmaatschappij, genaamd de Deutsche Lufthansa, opgericht. De Russische autoriteiten hebben toestem ming gegeven voor het gebruik van het vliegveld „Sehönefeld" bij Berlijn door de nieuwe maatschappij. Noodtoestand. De wetgevende vergadering van Malakka heeft Woensdag eenstem mig besloten, de noodtoestand met drie maanden te verlengen, omdat „de com munistische en ondermijnende elemen ten nog steeds de veiligheid van de kolonie bedreigen". Uitrusting. Te Manilla is een overeenkomst getekend, die voorziet in Amerikaanse leveranties van militaire uitrusting ter waarde van 9.500.000 dollar voor de vorming van een derde divisie van het Philippijnse leger. Museum. In het voormalige Duitse con centratiekamp Auschwitz (Silezië) is een museum geopend, waarin bewijs stukken betreffende de in het kamp be gane wreedheden worden bewaard, al dus meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. In totaal zijn in Auschwitz vier millioen personen uit 25 landen in Europa om het leven gebracht. Verbod. De Britse regering heeft beslo ten, met ingang van 1 Januari de pro ductie van heroïne te verbieden, zulks overeenkomstig een resolutie van de economische en sociale commissie van de UNO. Een deel van de medische autoriteiten is tegen het verbod gekant, omdat er geen geschikt vervangings middel voor heroïne zou zijn. De in voer van heroïne in Groot-Brittannië is reeds verboden. Ilias. Een Duitse expeditie, die opgravin gen in Thessalië doet, heeft waarschijn lijk overblijfselen van de stad Argissa, waarvan in die „Ilias" van Homerus sprake is, gevonden. Helicopter. Deze zomer zal een nieuwe helicopterlijn worden geopend tussen Knokke aan de Belgische kust en Mid delburg. Contraspionnage. Zweden heeft sedert 1946 de uitgaven voor de contra-spion- nagedi'enst verviervoudigd. Premier Erlander gaf in het parlement op vra gen over de maatregelen van dé rege ring ter bestrijding van communistische spionnage de verzekering, dat de rege ring niet zal aarzelen krachtige maat regelen te nemen als buitenlandse diplo maten de bewegingsvrijheid, d'ie zij ge nieten, misbruiken. Nieuwigheid. In New York is een waren huis geopend, waarin men met de auto van de straat af tot de derde verdieping kan rijden om te winkelen. Ook op de eerste en tweede verdieping zijn par keerplaatsen. Dit is een nieuwigheid voor het door verkeersmoeilijkheden geplaagde centrum van New York. Mau Mau. Volgens een officiële verklaring is in Oeganda een volledig georganiseer de Mau Mau-groep ontdekt. In Kampala (Oeganda) is een groep opgerold en voorts is „een Mau Mau-gerechtshof" ontdekt. De Mau Mau heeft tenminste één moord gepleegd. Gerecht. De Zuid-Afrikaanse „tweede kamer" heeft in tweede lezing met 88 tegen 56 stemmen de toevoeging van vijf rechters tot het oppergerecht goedge keurd. Dit oppergerecht kan zich uit spreken over de al of niet geldigheid van wetten. Zuidpoolroutes. Luchtmaarschalk Sir Keith Park, vertegenwoordiger van de Britse Hawker Siddeley Aircraft"-combinatie voor het gebied van de Stille Oceaan, heeft verklaard, dat er geheime inter nationale besprekingen gaande zijn over het instellen van strategische en bur gerlijke luchtroutes over het gebied van de Zuidpool. Reuter tekent hierbij aan, dat expedities naar de Zuidpool gebieden van het Britse Gemenebest, de Verenigde Staten en West-Duitsland voorbereid worden. Vrijheid. Het werk in de haven van Bue nos Aires is tot stilstand gekomen door een staking van 7000 havenarbeiders. De staking is een protest tegen een re geringsorder, volgens welke de haven arbeiders hun arbeidskaart bij de werk gevers dienen in te leveren, een en an- de om het wegblijven van het werk tegen te gaan. De stakers zijn van oor deel, dat deze maatregel hun vrijheid aantast. ADVERTENTIE IN HET GEOLOGISCHE tijdvak, dat als diluvium wordt aangeduid, heeft in heel Europa een hert geleefd met een gewei, dat een totale breedte van bijna 4 m. bezat. Ook in ons land zijn van dit dier talrijke overblijfselen aangetroffen, waardoor het een tweetal musea te Leiden en Amsterdam mogelijk was een bijkans volledig skelet van dit Reuzenhert te reconstrueren. In allerlei geschriften, waar in dit dier wordt besproken, maakt men zich zorgen over de belemmeringen die een der gelijk gewei moet hebben op geleverd, waaraan dan de con clusie wordt vastgeknoopt dat in de dierenwereld herhaalde- V lijk overdreven en onbruikbare vormen optreden, die tot uitsterven van de soort moeten hebben geleid. Het Reuzen- hert kan zich tegen deze aantijging niet verdedigen, want het dier is inderdaad uit gestorven, zodat het er alle schijn van heeft dat dieren soms worden toegerust met werktuigen die inplaats van een nut tig wapen, waren uitgegroeid tot een onnut versiersel dat bij allerlei levensverrichtin gen hoogst hinderlijk en belemmerend moet zijn geweest. Iets dergelijks kan ook worden waarge nomen aan het gewei van het Rendier, waarvan een naar voren gerichte tak zich juist boven de ogen bevindt, waardoor het gezichtsveld van het dier beperkt wordt, zodat de Samojeden deze oogtak bij de bokken verwijderen. Toch zullen we in 'dit opzicht voorzich tig met onze conclusies moeten zijn. In de eerste plaats zou het niet de eerste maal zijn dat we een dier te veel vanuit de men- (Nadruk verboden, selijke gezichtshoek bezien en organen als nutteloos of onbruikbaar brandmerken, terwijl later - bij verdiept inzicht - de onjuistheid van dit oordeel moet worden toegegeven. Ook het menselijk gezichts veld wordt enigszins beperkt door de naar voren gerichte neus, maar niemand zal daarom dit reukorgaan als onnut of hin derlijk willen brandmerken (tenzij we ons in een griepperiode bevinden). Is de hinder die het ren dier van de oogtak ondervindt, dus waarschijnlijk zeer be trekkelijk en in ieder geval moeilijk te beoordelen door de mens, de nadelen die het dier hiervan zou moeten onder vinden, is nergens gebleken. Want rendieren komen nog steeds in grote kudden voor, hoewel ze sedert mensenheu genis worden gejaagd- Hebben we ons, wat de onvolmaaktheid van het Reuzenhert betreft, wellicht ook niet wat overdreven zorgen gemaakt? Dit prachtige dier, dat uiteraard de bossen zal hebben gemeden en op open vlakten zal hebben gegraasd, heeft het tot historische tijden uitgehouden, want het staat afge beeld op munten die aan de Noordkust van de Zwarte Zee zijn gevonden en die stammen uit omstreeks de zesde eeuw vóór Chr. Zou het Reuzenhert werkelijk zo ge handicapt zijn geweest als men ons wil doen geloven, dan had het zeker wat hon derdduizenden jaren eerder het loodje ge legd, daarvan kunnen vie zeker zijn. En nu de reuzensauriërs. Daarover morgen. H. PéTILLOiN.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2