!ï/^rTÏÏ$r^ Instemming met onderwijs plannen van minister Cals Niet krabben DE BRAM NE Smit Van Rijsbergen j Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Gedecoreerden uit Haarlem en omliggende gemeenten Koninklijke onderscheidingen G Senator Knowland verzet zich tegen huidig Formosa-beleid ...r_.Xxfj I TWEEDE KAMER Tweede Kamer schort haar definitief oordeel echter op Senator George pleit opnieuw voor rechtstreekse onderhandelingen VRIJDAG 29 APRIL 1955 Sterfgevallen na inenting met Salk-vaccin Kerkelijk Nieuws Maatschappelijk Werk Overzeese Rijksdelen Faure raadpleegt - evenals P.M.F. - generaal De Gaulle jgj Cs J \\\l v - Zó boeiend is nu PANORAMA Bonn belegt anderhalf milliard in Berlijn Massavertoon blijft achterwege Pamfletten van stakers- actiecomité's in Amsterdam Onderscheid Evacuatie Uit Haarlems Dagblad van 29 April 1905 Wij laten hieronder volgen de namen van inwoners van Haarlem en omliggende gemeenten die ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana een onder scheiding ontvingen. (De namen zijn ge plaatst in de volgorde waarin zij in de Bui tengewone Staatscourant voorkomen). Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: mr. C. Briët te Haarlem, president van de rechtbank te Amsterdam; mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, kanunnik; mr. O. P. F. M. Cre- mers, burgemeester der gemeente Haar lem. Officier in de orde van Oranje-Nassau: mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem, secre taris van de Nederlandse Dagblad Pers; mejuffrouw ir. E. F. van den Ban te Haar lem, stedebouwkundige; J. J. Moll te Aals meer, oud-vlieger eerste klasse, commo dore bij de KLM (bij bevordering); A. P. Kempen te Vogelenzang, voorheen direc teur van de N.V. Verenigde Deli Maat schappijen te Amsterdam. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: ds. J. C. Brussaard te Oegstgeest, vroeger te Bloemendaal, emeritus-predikant van de Gereformeerde kerk; ds. Y. van der Zee, predikant van de Gereformeerde kerk te Nieuw Vennep; G. J. A. van Asch, admi nistrateur A, waarnemend chef der afde ling provinciale financiën ter provinciale griffie van Nooixiholland; dr. J. A. van der Boom, leraar aan het Stedelijk gymnasium en de 5-jarige HBS A te Haarlem; S. A. Wilson, oud-hoofd ener school te Bloemen daal; dr. A. I. M. Kat, directeur van de Stichting Muziekinstituut van de Kathe drale Sint Bavo te Haarlem; H. van Hall te Bloemendaal; H. J. E. Christoffels te Haarlem, districtsbouwkundige bij de Rijksgebouwendienst; E. A. Driessen te Aalsmeer, hoofd wetenschappelijk bureau van de KLM; M. W. L. Voeten te Haarlem, plaatsvervangend directeur van de N.V. Algemene Transport-en expeditie Onder neming Van Gend en Loos; P. Mes te Haar lem, hoofdcommies der N.V. Nederlandse Spoorwegen; K. F. Bartman te Haarlem, oud-inspecteur tweede klasse der Neder landse Spoorwegen; J. F. van Lierop, wet houder der gemeente Bennebroek; F. H. D'huij te Overveen, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Boekbinders-patroons; M. C. Driehuizen te Lisse, voorzitter en bestuurslid van organisaties op het ge bied van de bloembollenteelt en -handel; K. van den Berg te Haarlem, voorzitter van de Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Meubilerings- en Houtbedrijven; W. A. Lindeman, landmeetkundig ambtenaar A van het kadaster te Haarlem. Foto van de heer S. A. Wilson te Bloemen daal, gehuldigd tijdens een afscheid van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond. Hij werd ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gouden médaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: F. H. Richters te Haar lem, toezichthouder van de afdeling Haar lem van de Protestants Christelijke Reclas- seringsvereniging; J. Dijkstra, adjudant van gemeentepolitie te Haarlem; mejuf frouw E. Vijlbrief, kleuteronderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen te IJmuiden; j. van Wilgen, opzichter eer ste klasse bij de PTT te Haarlem; K. Bou- ma te Lisse, chef van de schuur en pakke- rij-afdeling bij de N.V. JVt. Veldhuyzen van Zanten en Zonen. Zilveren médaillec, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: J. van Barneveld, werkmeester bij de arbeid in de Gevange nis te Haarlem; J. C. van Dam, brigadier van gemeentepolitie te Haarlem; E. J. Polderman, technisch-ambtenaar eerste klasse bij het bedrijf van openbare werken der gemeente Velsen; J. J. Duinker, opzich ter eerste klasse bij de bedrijven voor gas en water der gemeente Velsen; W. Smit, hoofdemployé der PTT te Haarlem; C. Kui per, hoofdbesteller der PTT te Beverwijk; J. van der Meulen, schipper reddingboot te IJmuiden; C. J. Verkamman, hulpsluis- meester A bij de Rijkswaterstaat te IJmui den; L. Brand te Haarlem, oud-voorman der Nederlandse Spoorwegen; A. van den Berg te Haarlem, ploegbaas bij de Neder- landsche Spoorwegen; G. H. J. Diek te Haarlem, voorman bij de Nederlandse Spoorwegen; A. Klunder te Haarlem, voor man bij de Nederlandse Spoorwegen; H. L. Beusen te Heemstede, vertegenwoordiger bij de N.V. „De Sphinx" te Maastricht; C. Visser te Hillegom, afdelingshoofd bij de N.V. M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen; Th. Witteman te Lisse, voorman-bloemist knecht bij de N.V. C. J. Speelman en Zo nen. Mr. O. P. F. M. Cremers, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bronzen médaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: W. P. Jansen, wacht meester der rijkspolitie eerste klasse te Hoofddorp; M. M. van der Horst, eerste filter bij de gemeentelijke bedrijven voor gas en water te Velsen; F. Wesselman; ge- pensionneerd tuinman A bij het plantsóen- bedrijf der gemeente Velsen; Th. Wijker, gepensionneei-d eerste chauffeur bij de rei- nigings- en ontsmettingsdienst der gemeen te Velsen; G. C. Ravenhorst, bode bij de dienst Publieke Werken te Bloemendaal; K. F. Bartman, oud-inspecteur bij de Nederlandse Spoor wegen, ridder in de orde van Oranje-Nassau. L. L. Miezenbeek, besteller eerste klasse der PTT te Haarlem; A. Kalkman, chef vakman der PTT, J. Geluk, kantonnier B bij de Rijkswaterstaat, wonende te Sant poort: M. Jongejan, ha ven wachter A bij het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden; J. J. Rohdens, oud-draaier eerste klasse der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem; J. A. Heerens, oud-onderladingmeester der Nederlandse Spoorwegen; J. J. Huisman te Hillegom, bloemist-arbeider bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Bloembollen kwekerij en Exporthandel gebroeders Van Zanten; mejuffrouw J. M. Troost te IJmui den, huisnaaister bij mevrouw Luchsinger te Haarlem. BERKELY (Californië)(AFP) De Amerikaanse federale gezondheidsdienst heeft Donderdag het gebruik van vaccin van dr. Salk tegen kinderverlamming ver vaardigd door het „Cutter"-laboratorium te Bcrkely (Californië), verboden, nadat zich acht gevallen van kinderverlamming had den voorgedaan bü kinderen die waren in geënt met door dit laboratorium geleverd vaccin. Twee kinderen zijn overleden. Later bleken zich bij nog drie ingeënte kinderen kinderverlammingsverschijnselen voor te doen. De directeur van het laboratorium heeft verklaard, dat het wel enige weken zal du ren voor vastgesteld kan worden, of deze gevallen van kinderverlamming toege schreven moeten worden aan het door zijn fabriek vervaardigde vaccin. Deskundigen van de openbare gezond heidsdienst in Californië zullen met spoed proeven met het vaccin-Cutter nemen op dieren. De dokters in de staat Utah, waar vaccins van andere laboratoria gebruikt worden waarmee zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan, hebben besloten voorlopig het serum in het geheel niet te gebruiken. Behalve in Utah is ook in de staten Idaho, Arizona en Nieuw Mexico de inen tingscampagne stopgezet. In New York zouden een aantal kinde ren met verdacht serum zijn ingeënt, on danks alle pogingen van gezondheidsauto riteiten om, door inschakeling van kran ten, radio en televisie, bijtijds alle ampul len met vaccin uit Berkely op te sporen. Het gemeentebestuur van Frankfort heeft ook reeds een grote inentingsactie met het vaccin van dr. Salk, die in Mei beginnen zou, uitgesteld. Er was geld be schikbaar gesteld om tachtigduizend kin deren met het serum te behandelen. Voor aleer de actie zal worden uitgevoerd zal het stadsbestuur alle mogelijke weten schappelijke garantie voor de onschade lijkheid van het serum afwachten. De eerste geneesheer van het „Prince Alfred Hospital" te Melbourne, dr. Cecil J. Walters, heeft Donderdag medegedeeld, dat Australische geleerden een kinderver lammingsvirus hebben ontwikkeld voor een vaccin tegen kinderverlamming, dat naar zij verwachten, beter is dan het Ame rikaanse van dr. Salk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijnjeterp-Duurswoude C. Verbaas te Harkstede. Bedankt voor Papendrecht G. M. v. Die ren te Ede. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam (als Evang. pred.) (vac. J. M. v. Krimpen) G. Meynen te Hil versum; te Hilversum (vac. N. B. Knop pers) J. Kremer te Utrecht. Aangenomen naar Nijmegen (vac. K. Schouten) R. Valkhoff te Nieuwolda. Examens: Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het cand. ex. de heer K. Hoogsteen te Heem stede. Dr. A. J. van der Boom, kunsthistoricus en leraar, ridder in de orde pan Oranje-Nassau, (Vervolg van pag. 11) veman, te 's-Gravenhage, commissaris voor de emigratie; ir. N. C. Winkel, te 's-Gra- venhage, hoofdinspecteur- directeur van de arbeid, hoofd van het 10de district der Arbeidsinspectie. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: F. H. Terwindt, te Nij megen, directeur van de N.V. Steenfabriek „Rossum", te Rossum; mr. F. J. J. Besier, te 's-Gravenhage, hoofdadministrateur bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid; mr. A. C. W. J. Gispen, te Voorburg, administrateur A bij het Minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid; dr. E. H. Hermans, huidarts, te Rot terdam, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Dermatologen; mr. F. van Raalte, wonende te Wassenaar, voorzitter van de Stichting „Rotterdams Zeehospi tium", te Katwijk aan Zee; J. Sunier, te Rotterdam, arts, chef van de medische dienst van de Scheepvaart Vereniging Zuid, aldaar; A. Warnaar, te Waddinxveen, voor zitter van de Christelijke Emigratie Cen trale, te 's-Gravenhage; mejuffrouw mr. T. J. Giinther, te Amsterdam, administrateur A, chef van de Afdeling Invaliditeits- en Ouderdamsverzekering bij de Rijksverze keringsbank; dr. W. J. Lojenga, te Alk maar, geneesheer-directeur van het Cen traal Ziekenhuis, aldaar; C. W. van Win gerden, te Amsterdam, tweede-voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen; ir. M. J. Stoel Feuerstein, te Goes, directeur der N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beveland"; J. A. G. Alders, te Amersfoort, secretaris van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbewe ging; C. J. van Mastrigt, te Zeist, secre taris van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland; dr. A. Tasman, te Zeist, hoofd van de afdeling serum- en vaccin- bereiding van het Rijksinstituut voor ae Volksgezondheid, te Utrecht; dr. W. J. van Bommel van Vloten, internist te Enschedé, directeur van het R.-K. Ziekenhuis aldaar; mr. A. C. van Eek, te Stad-Delden, secre taris-penningmeester van de Fabrikanten vereniging te Enschede c.s.; H. Hartstra, internist te Iingelo (.O.), directeur van het Koningin Juliana-Ziékenhuis, aldaar; H. B. N. Ledeboer, te Enschede, directeur van N.V. Van Heek en Co., aldaar; dr. C. Men- des de Leon, te Maastricht, hoofd van de internist te Hengelo (O.), directeur van het Annadal", aldaar; N. C. Kwint, te Neuilly sur Seine, attaché voor emigratie- en ar beidsbemiddelingsaangelegenheden bij de Nederlandse Ambassade te Parijs. C. J. J. Hogenboom, commissaris van de Nederlandse regering bij de kolonie Bibei- irao in Brazilië. Toe ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: H. Hazelhoff, wonende te Leiden, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, aldaar; Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, voorzitter van de Staats commissie Vervanging Armenwet, Com missaris der Koningin in de provincie Gel derland. Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw is benoemd': ir. J. H. J. Schouten te Voorburg, oud-directeur van de voor malige Dienst voor Maatschappelijke Zorg, hoofd van de zevende afdeling van het ministerie van Justitie. Tot ridder in de Orde van de Neder- lanse Leeuw is benoemd mejuffrouw mr. M. Tjeenk Willink, secretaresse van de Nederlandse Vereniging voor Maatschap pelijk Werk, lid van de Eerste Kamer, te 's-Gravenhage. Tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: M. J. Hoytink, secreta ris van de Staatscommissie Vervanging Armenwet, voorzitter van de Raad van Ar beid, te Eindhoven; ds. drs. J. W. van der Linden, hoofd van de geestelijke verzor ging vanwege de Protestantse Kerken in de gezinsoorden, te 's-Gravenhage; dr. M. H. van Rooy, O.F.M., oud-voorzitter van de adviescommissie voor onmaatschappe lijke gezinnen, te Groningen; mr. H. M. de Vries, hoofdadministrateur, loco-secre- taris-generaal bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk. te 'sGravenhage. Tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau zijn benoemd: mevrouw M. J. A. van Nispen tot Sevenaer, geboren jkvr. Ruys de Beerenbrouck, presidente van de Ne derlandse Katholieke Vrouwenbeweging, te Vierakker; mevrouw J. B. Ch. Sjollema, geboren s'Jacob, voorzitster van de Lan delijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, te Rotterdam; mevrouw G. Wijsmul ler, geboren Meijer, secretaresse van het Amsterdamse Genootschap voor Werk en Omscholing aan Mindervaliden, te Am sterdam. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: dr. J. van Baal, Gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea en prof. ir. C. L. van Nes, oud hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: H. A. M. Specken, administrateur van Financiën in Surina me; H. J. Beaujon, oud-notaris op Cura gao; A. de Haan, gewezen inspecteur voor de scheepvaart in de Nederlandse Antil len; mr. Th. J. van der Peijl, administra teur bij het Ministerie van Overzeese Rijksdelen; A. van der Sar, arts-internist op Curagao. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau zijn benoemd: A. E. Baank, oud-direc teur van het Weldadigheidsgesticht Lands Grond Boniface in Suriname; J. van Pet ten, districts-commissaris van Niekerie (Suriname), J. A. T. de Boer, hoofd van de H. J. A. Schroederschool te Emmastad (Curagao); J. C. Paap, gezaghebber van de Bovenwindse Eilanden; M. Kasiepo, amb tenaar bij de Afdeling Bevolkingsvoor lichting van de Dienst van Culturele Za ken in Nederlands Nieuw-Guinea; J. A. A. Zeiler, inspecteur, hoofd van het Bureau voor Kadaster en Kartering in Nederlands Nieuw-Guinea. (Van onze correspondent in Parijs) In navolging van zijn voorganger, Men- dès-France, heeft ook premier Edgar Faure een onderhoud van ruim een uur met generaal De Gaulle gehad. De ontmoeting geschiedde in het hotel „Pérouse" in Parijs, waar de generaal iedere week enkele da gen pleegt te logeren. Van beide zijden heeft men tot dusver geweigerd iets los te laten over de onderwerpen, die besproken zijn. Men meent echter te weten dat Faure de generaal vooral heeft willen spreken om zijn advies te vragen met het oog op de plannen op atoomgebied, die de Franse regering opstelt. ADVERTENTIE In December hebben minister Cals en staatssecretaris mej. De Waal bij de Tweede Kamer een nota ingediend met een nieuw plan voor een stelselmatige opbouw van het onderwijs, waarvan de grote verdienste is dat de verschillende type scholen op elkaar zullen aansluiten. Het leerplan van de eerste jaren van een school zal zo zijn, dat overgang naar een andere school mogelijk is indien de leerling blijkens zijn aanleg een verkeerde keuze heeft gedaan. De opzet van het geheel is echter nog niet in vastomlijnde wetsontwerpen, met leerplannen voor de verschillende scholen, uitgewerkt. Er valt dus eigenlijk nog weinig over te zeggen en bij de bespreking van de nota gisteren in de Tweede Kamer werd opgemerkt dat het buiten de Staten-Generaal merkwaardig stil gebleven is na de nieuwe onderwijsnota. De onderwijs-deskundigen zwijgen. Alle sprekers verklaarden gisteren trouwens dat zij hun definitieve oodeel over de plannen willen opschorten tot de uitgewerkte wetsontwerpen zijn ingediend. Toch noemde de heer Van Sleen (P. v. d. A.) het van gorte betekenis dat nu tenminste aan een vast plan wordt gewerkt. Want ons onderwijs kent wel een heel stel scholen, maar geen scholen-stelsel. Voor velen is het volgen van onderwijs „eiland je-huppelen" van de ene school naar de andere. Maar het is nodig dat er bruggen worden geslagen tussen de verschillende vormen van onderwijs. Daarom wilde de heer Van Sleen voor het gehele onderwijs ook een raamwetgeving. Voorlopig is het de bedoeling van minis ter Cals althans het voortgezet onderwijs in één wet te regelen. Maar mr. Roos jen (A.R.) durfde bij voorbaat voorspellen dat daar niets van terecht zal komen. Om vertraging te ver mijden, gaf hij de minister de raad liever met afzonderlijke wetten te beginnen. Hij gunde de nog jonge minister een lang leven, maar hij vreesde dat de minister heel oud zal moeten worden om al zijn plannen verwezenlijkt te zien. Maar de heer Roosjen juichte het ook toe dat er in plaats van lapwerk nu vakwerk zal worden geleverd. In de plannen van minister 'Cals zullen het U.L.O. en het V.G.L.O. uit de Lager Onderwijswet worden genomen. Evenals mr. Roosjen wilde dr. Stokman (KVP) er de minister op attent maken dat daarmee geen afbreuk mag worden gedaan aan de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Hij was verheugd over het streven van minister Cals een landelijk plan op te stel len voor een doeltreffende spreiding van de scholen. Minister Cals zou een ontwik keling toejuichen, die er toe kan leiden, dat van overheidswege erkende landelijke of grote regionale organisaties, ter verzorging van het gehele voortgezette onderwijs op een bepaalde levensbeschouwelijke basis, in- overleg met de betreffende onderwijs inspecties, wetenschappelijk verantwoorde plannen opstellen voor hun gebied. In deze organisaties zouden de verschillende levensbeschouwelijke richtingen vertegen woordigd moeten zijn. De minister zou dan deze plannen aan de wettelijke normen toetsen en ze, met het van rijkswege opge maakte schema voor het openbaar onder wijs, opnemen in een landelijk plan, dat zich over meer dan één jaar zal uitstrek ken. Het landelijke plan stelt de minister vast. Nadrukkelijk wilde dr. Stokman vaststellen dat een school in het algemene landelijke plan moet worden opgenomen indien de regionale organisatie daartoe adviseert. In het algemeen kon ook de heer Van Sleen instemmen met het opstellen van een plan voor doeltreffende spreiding van scholen, omdat er 'n einde moet komen aan het vechten of een school al of niet mag worden opgericht en omdat elkeen de school moet kunnen bezoeken die voor hem het meest geschikt is. Dan moet die school in een bepaald gebied er dus zijn. Dit on derdeel van zijn plannen zou de minister volgens de heer Van Sleen reeds nu kunnen en moeten uitvoeren. Lavo, Mavo, Havo In zijn onderwijsplan wil minister Cals de volgende nieuwe namen invoeren: Basis-onderwijs (thans lager onderwijs); LAVO (lager algemeen voortgezet on derwijs) waaronder begrepen de huidige 7-de en 8-ste klas van het G.L.O., het V.G.L.O., de voorbereidende klassen bij het lager technisch onderwijs en het primaire huishoudonderwijs, alsmede het lager be roepsonderwijs, waaronder begrepen de lagere technische scholen en het secundaire huishoudonderwijs; MAVO (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs) waaronder begrepen het hui dige U.L.O.het uitgebreid lager nijver heidsonderwijs en de handelsavondscholen; HAVO (hoger algemeen voortgezet on derwijs) waaronder begrepen de huidige middelbare meisjesschool, de huidige MTS (die de naam zal krijgen van hogere tech nische school), de school voor maatschap pelijk werk en de kweekschool voor onder wijzers; VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs) waaronder begrepen het hui dige gymnasium, de HBS (die zesjarig wordt gemaakt) en het lyceum. De heren Stokman en Van Sleen vonden de nieuwe namen niet mooi, maar de indeling vonden zij wel overzichtelijk. In het algemeen kon de heer Stapel kamp (A.R.) zich wel verenigen met de plannen voor het nijverheidsonderwijs, waarover ook mevrouw H e r o m aM e i- link (P. v. d. A.) sprak, maar ook hij merkte op dat veel zal afhangen van de uitwerking van de plannen in vastomlijnde wetsontwerpen. De heer Engelbertink (KVP) vond de plannen ook wel gelukkig, maar hij meende dat ze eigenlijk steunen op verlenging van de leerplicht, waarop voorlopig geen kans is. Vandaag wordt het debat voortgezet. Bij het begin van de vergadering heeft de voorzitter meegedeeld dat de wetsontwer pen inzake de belastingverlagingen en de huurverhoging zullen worden behandeld op Dinsdag 10 Mei en volgende dagen. BONN (ANP) De West-Duitse bonds regering heeft onder leiding van. bonds kanselier Adenauer twee dagen in West- Berlijn vergaderd over de hulpmaatregelen voor de noodlijdende stad. De regering had tot deze demonstratieve geste besloten, na dat de communistische regering van Oost- Berlijn de tolrechten voor het verkeer naar de stad had verzwaard. Liberale afgevaar digden van de Bondsdag hadden gaarne een nog grotere demonstratie laten volgen door de hele Bondsdag naar Berlijn te laten vliegen teneinde daar de opstand van 17 Juni 1953 te herdenken. Een dergelijk massavertoon heeft de meerderheid van de Bondsdag echter overbodig geacht en er zal in Juni slechts een afvaardiging naar de vroegere Duitse hoofdstad worden ge zonden. De Berlijnse besprekingen van Adenauers regering hebben geen opheldering gebracht over het standpunt, dat men tegenover de Oost-Duitse aandrang wil innemen om tot overleg op hoog niveau te komen. De Oost- Duitse regering wil daardoor kennelijk een die facto-erkenning afdwingen, die Bonn haar in elk geval wil onthouden. De bondsregering heeft in Berlijn een plan aanvaard om de economische nood van Berlijn te lenigen door in de eerstvol gende drie jaren anderhalf milliard te in vesteren. Daardoor kunnen 100.009 men sen, ongeveer de helft van de Berlijnse werklozen, werk krijgen. Het ligt in de bedoeling 75.000 woningen, een schouw burg en een aantal musea te bouwen. Dr. Adenauer wil in Berlijn voorts een lange- golfzender oprichten, teneinde de bevolking der Oost-Duitse republiek beter te kunnen bereiken. Vandaag zijn in Amsterdam pamfletten van de gezamenlijke actie-comités der sta kers verspreid, met het opschrift: „De strijd gaat voort". In dit pamflet wordt gezegd: „Gesteund door de grote morele en financiële steun van de Amsterdamse bevolking, konden wij na 4>/2 dag de sta kingen beëindigen, omdat het C.N.V. en de K.A.B. verklaard hadden de looneisen op nieuw in bespreking te zullen brengen en ook de overheid zich bereid verklaarde tot zulke onderhandelingen. B. en W. van onze stad hebben dit besluit tot werkhervatting beantwoord met een schorsing van een honderdtal onzer, waarvan er later 63 wer den ontslagen-" Na uitvoerig beraad besloten de vergade ringen de overheid en de vakorganisaties de gelegenheid te geven die looneisen in te willigen en verder de strijd tegen de ran cune met andere middelen dan de staking voort te zetten. Wij zijn echter niet bereid met ons te laten spelen. Drie weken zijn inmiddels voorbij gegaan. Nog niets heb ben wij vernomen over de behandeling van onze looneisen. Hierin kunnen en mogen wij niiet berusten." Niets is ons liever dan rustig aan het werkite blijven en de bewoners van onze stad te dienen." Maar ons moet recht wor den gedaan. Onze strijd zal voortgaan in dien onze rechtvaardige eisen niet worden ingewilligd. De overheidswerkers staan op de plaats rust. Echter geladen met energie en strijdlust. Zal dfeze strijd onvermijdelijk blijken, dan zal deze met uw hulp en soli dariteit tot een succesvol einde gestreden worden," zo besluit het pamflet. ADVERTENTIE Ere-medailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons, zilver en goud, miniatuur-kruisjes Ridder Ned. Leeuw, Officier en Ridder Oranje Nassau, rozetten, strikjes enz. kunnen wij direct uit voorraad leveren. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM j TELEFOON 16963 i VRIJDAG 29 APRIL Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Chris tus, 8 uur. Minerva: „Doctor in the house", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hap py ever after", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 APRIL Stadsschouwburg: „De Zeewolf", Neder landse Comedie", 8 uur. Minerva: „Doctor in the house", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Op glad ijs", alle leeft., 2 en .15 uur; „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, „Export in blond", 18 jaar, 23.30 uur WASHINGTON (Reuter-U.P.). De Amerikaanse senator Knowland heeft te verstaan gegeven, dat hij wellicht zal af treden als leider van de republikeinse min derheidsfractie in de Senaat, als de rege- ring-Eisenhower haar beleid ten aanzien van Formosa voortzet op een manier waar mee hij zich niet verenigen kan. Knowland zegt niet te kunnen inzien, hoe recht streekse onderhandelingen met communis- tisch-China gevoerd zouden kunnen wor den zonder dat de belangen van de natio nalisten in het geding zouden komen. Sena tor McCarthy verklaarde dat minister Dul les' verklaringen over mogelijke Ameri- kaanse-communistisch Chinese beprekin gen voor een wapenstilstand in het gebied van Formosa, op misvatting berusten. Volgens senator George, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat, zou een neutraal land nationalistisch China kunnen verte genwoordigen op een conferentie over het lot van Formosa. Senator George heeft opnieuw uitdrukking gegeven aan de ver wachtingen die hij koestert van recht streekse onderhandelingen met communis tisch China. Amerikaanse functionarissen zeggen dat diplomatieke besprekingen achter de scher men wellicht tot een informeel bestand in de Straat van Formosa kunnen leiden zon der een voorafgaande internationale con ferentie. Deze bronnen geloven, dat zowel de communisten als de nationalisten ertoe gebracht kunnen worden het vuren te sta ken, met dien verstande, dat beide partijen hun eisen op Formosa en het vasteland handhaven. Volgens het communistische persbureau Nieuw China, heeft premier Tsjoe En Lai in een vraaggesprek met het Amerikaanse blad Nation op de vraag of communistisch China bereid zou zijn zowel met de Vere nigde Staten als met Chinese nationalisten over Formosa te spreken, geantwoord, dat er twee dingen met elkaar verward wor den: „onze betrekkingen met de Verenigde Staten zijn een internationale en die met de kliek van Tsjang Kai Tsjek een binnen landse aangelegenheid". De provinciale regering van Formosa zal worden verplaatst naar Taitsjoeng, in het centrum van het eiland, bij wijze van voor zorgsmaatregel tegen mogelijke luchtaan vallen van de Chinese communisten. De nationalistische regering zal in Taipeh blij ven, doch een deel van de staf zal worden verplaatst. Alle burgers, wier aanwezigheid niet strikt noodzakelijk is, moeten uit de dicht bevolkte streken vertrekken. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt. Dat maakte =- liet erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het - beroemde huidgeneesmiddel 'S GRAVENHAGE. Ingediend is een wetsontwerp tot het verleen en van een rijksbijdrage van f700.000,— aan de Carnegie-Stichting voor den aankop van grond, waarop het Vredespaleis ge bouwd zal worden. Er zullen geen ver dere uitgaven ten laste van den Staat komen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12