JONG BLIJVEN Warme eieren en warme benen Economisch perspectief van Nederland DOOR EEN LIEFHEBBERIJ ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Oranjebloemen voor de tuin „Meat and vegetables" op de vijfde Mei Een rok Vereniging van huisvrouwen bijeen ZÜ 1 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN DIT MAKEN WE ZELF Effecten- en Geldmarkt v 't SILVER STOEPKE Jubileumtournée door Caroline van Dommelen Vliegtuigdop in slaapkamer miste opeens zelf ver trouiven en dat in haar eigen keuken. Indexcijfer levensonder» houd onveranderd VRIJDAG 29 APRIL 1955 "V oor rouw ONLANGS MAAKTEN WE KENNIS met twee charmante oude dames, die onaf hankelijk van elkaar een liefhebberij beoefenen, die zeer verwant is: het borduren. Nu zullen er ongetwijfeld in Nederland duizenden bordurende „oma's" zijn, maar deze twee blinken toch uit door hun originaliteit. Wij nemen u eerst mee naar de Haarlemse mejuffrouw A. Schleger - vierenzeventig jaar - wier specialiteit het is bonte boerenzakdoeken na te borduren. Als materiaal kiest ze altijd fraaie tinten natuurzijde en daarmee werkt ze op zwarte zijde. Zij iveet werkelijk prachtige kleurencombinaties te toveren in alle mogelijke bor duursteken Het wonderlijke is, dat de gelijkenis met het oorspronkelijke voorbeeld - de ouderwetse roodbonte zakdoek dus - geheel wegvalt. Daarvoor in de plaats is kleurrijk borduurwerk gekomen, dat vaak Slavisch aandoet. VOOR DIT WERK zijn behalve een paar goede ogen een eindeloos geduld nodig en beiden bezit mejuffrouw Schleger. „Ik ben mijn hele leven piano lerares geweest, dus ik heb wel geleerd geduld te oefenen*', vertelt zij. De tam me kraai, die haar gezelschap houdt, beaamt deze uitspraak met een krachtig „kauw!" en we schieten allebei in de lach. „Ik houd veel van dieren", zegt ze, „en u weet niet wat een aardig ge zelschap zo'n vogel is". Op tafel zie ik een weelde van goud kleurige, jade, diepblauwe en paarse Chinese zijde. „Prachtig is dat, hè?" zegt mijn gast vrouw. „Het is zo dun als een spinne- weg en zo sterk als haar. Maar ik wou, dat ik die oude zij van vroeger nog kon krijgen. Je vindt ze tenminste bijna niet meer en die was toch zo mooi. Dat zij reeds van haar vroegste jeugd aanleg voor naaldkunst had, blijkt uit het fraaie ronde kleedje, dat ze als veer tienjarige voor haar moeder borduurde. Het is nog helemaal instact; alleen de kleuren zijn wat verbleekt en daardoor juist van een grote bekoring. Niet veel veertienjarigen zullen thans het geduid opbrengen voor een werkstuk van deze omvang. En zo is zij blijven borduren, de laat ste twintig jaar geïnspireerd door die boerenzakdoeken, waarin vroeger veel meer keuze was dan thans. Vaak com bineert ze deze „ik voel niet veel voor een voorgewerkt patroon" ver trouwt ze mij toe, „ik moet het zelf kunnen uitkienen". Dit, haar pianospel en haar lieve lingsauteur Charles Dickens „die kan ik niet genoeg herlezen" vullen grotendeels haar dag. Twee maanden per jaar brengt zij door in Oostenrijk, bij vrienden, die een prachtige tuin heb ben, waar onder een lindeboom de bijen zoemen. Een gesprek met deze vrouw is zeer interessant; ze heeft in haar leven heel wat afgereisd en e«n groot aantal musea bezocht, getuige ook de fraaie reproducties aan de wand, die ze her en der heeft gekocht. Als we afscheid nemen en wij samen de deur uitgaan, roept de kraai ons een beetje treurig en opstandig na. VOOR ONS TWEEDE BEZOEK to gen wij naar Zeist, waar we in het Te huis voor Ouden van Dagen de vijfen zeventigjarige mevrouw S. Bierdrager- Schram troffen. De vruchten van haar liefhebberij met de hand geborduur de schilderijen kijken ons bij het binnentreden van alle wanden vriende lijk aan. Haar uitgangspunt is altijd een ansichtkaart of foto, ofwel reproducties. Zij vult de voorstelling geheel op, on der anderen met in elkaar verlopende platsteek)es, waardoor ze een typische reliefwerking bereikt. Ze weet dit met bijzonder veel kleurgevoel en goede smaak te doen Een speciale voorkeur heeft ze voor landschappen met weiden vol alpen bloemen, een blauw meer vol kleurschakeringen en vage bergen op de achtergrond een herinnering aan haar vele reizen in Zwitserland. Knap weet zij de sfeer van een bergland schap in de sneeuw te treffen door het borduurwerk over te laten vloeien in tinten van grijs zilver en wit. Op het duintafereel, waartoe ze vorig jaar op Texel werd geïnspireerd, ziet men het rulle zand in fijne plooien liggen. De zon schijnt over het wuivende helm en zet de zee in gloed. Ook oude straatjes en huisjes, zoals zij die in Frankrijk zoveel heeft ge zien, weet ze liefdevol op haar bor duurraam vast te leggen. Eerst tekent of schildert ze de voorstelling in water verf op het doek. daarna gaat ze bordu ren met natuurzijde, -dat een fraaie glans heeft, zodat haar schilderijen geen vernis nodig hebben. Mevrouw Bierdrager was voor haar huwelijk handwerklerares. Toen ze ge durende de oorlog in een Jappenkamp zat, heeft ze veel getekend. „Als ik le vend uit dit kamp kom, ga ik schil derijen borduren", nam ze zich voor. Haar man is in gevangenschap aan ty phus overleden. „Ik ben erg blij, dat ik dit werk nu heb. Het leven in een rust huis is eentonig en ik ben goed gezond, 's Zomers sta ik al om zes uur op, maar meer dan drie uur borduren per dag doe ik niet, want anders zou ik maar last krijgen van mijn ogen. Ik wandel verder veel en ga nog regelmatig op reis. En verder lees en brei ik. Zo verstrijken de dagen ongemerkt vlug". Gemiddeld heeft ze tachtig uur nodig voor een werkstuk. Ze heeft er al tien tallen vervaardigd en bewaart ze als schatten voor haar kinderen. Voor haar broer in Amerika boïduurde ze eens een waterval. Dat werk wekte daar zo'n enthousiasme, dat ze een stroom van aanvragen kreeg, om er voor diver se kennissen in de nieuwe wereld ook een te maken. „Ik heb aan een paar verzoeken voldaan", zegt ze „maar ik had toch geen zin eeuwig watervalletjes te maken. Ik wil steeds wat anders". Haar laatste woorden houden een stukje moraal in. „De mensen ver knoeien zo vaak hun tijd", zegt ze. „Eigenlijk moest iedereen naar zijn aard zich een dergelijke bezigheid zoe ken". Een wijze opmerking van iemand, die haar levensavond goed weet te vul len. TINEKE RAAT. De sierkunste naars van Zwe den hebben een internationale reputatie. Hier ziet men een collectie glas werk en cera miek, ontwor pen door Stig Lindberg, uit 'n porseleinfa briek in Gus- tavsberg. Scooter-berijdende vrouwen zijn in Nederland nog niet zo alledaags als in Frankrijk bijvoorbeeld. Maar ook in ons land zal op den duur de scooter het in de vrouwelijke belangstelling wel winnen van de bromfiets. Voor brom- fietsters en voor scooter-berijdsters is een verrukkelijk warm en practisch kledingstuk bedacht. Het is een broek- je-met-kousen aan één stuk, gemaakt van elastisch nylon in de normale kousenkleur. Dit elastische nylon is heerlijk warm en goed rekbaar. Wie op de scooter in haar lange broek voor een weekeind naar familie reist, dient toch voor de Zon dag een jurk in de zijtas te steken. Met deze nylon „lange broek" kan men de jurk met een aantrekken en men kan het ny lon-geval aanhou den ook op mo menten dat een sportief uiterlijk niet gewaardeerd wordt. Begrijpelijk is ook dat hierin de voeten warmer blijven. In dezelfde kousen-étalage lagen ny lons met elastiek in de boord. De jarre tellegordel kan bij zulke bekouste benen achterwege blijven. Inzonderheid is dat Als we aan oranje bloemen denken dan zijn het in ieder geval goudsbloe men; ze voldoen uitstekend en ze heb ben een warme oranje tint. Men kan direct ter plaatse zaaien en voorkweken onder glas is dus niet nodig. Men wil zelfs wel beweren dat een randje gouds bloemen in de tuin de mieren ook op een afstand zouden houden; het is in ieder geval wel de moeite waard om het eens te proberen. Niet alleen van goudsbloe men doch ook van Juliaantjes of Esch- scholtzia's kan men heel veel pleizier hebben. Ze laten zich niet zo gemakke lijk verplanten en daarom is het beter hen ook maar direct ter plaatse te zaaien. De kleine satijnachtig glanzende bloempjes zijn heel aardig voor het vullen van kleine donkerkleurige pul letjes. Vergeet niet dat er onder de dahlia's zo veel mooie oranje kleuren voorkomen en dat men nu nog oude knollen kan poten; de stekplanten dient men eerst na half Mei te bestellen, die verdragen beslist geen nachtvorst. Ook onder de gladiolen komen zulke mooie oranje titnten voor en ook die grote knollen kunnen nu nog gepoot worden en nog deze zomer zal men er dan volop pleizier van hebben. Montbretia's doen wel iets aan klein- bloemige gladiolen denken; de kleur is geel rood of oranje; ze plegen eerst laat in de zomer te bloeien doch ze zijn al lerliefst en ze kunnen nu nog wel ge poot worden. Gebruik voor hen geen Goudsbloemen; echte oranje bloemen. (Foto Turkenburg). verse stalmest doch dan liever wat van die bekende tuin- en gazonmest. G. KROMDIJK plezierig in warme zomerdagen. Daar om stel ik voor dat wij ons allemaal deze kousen aanschaffen. Want, zoals de regen weg blijft als wij maar de hele dag een paraplu onder de arm ge klemd houden, zo zullen de warme da gen vast wel komen als wij een paar van deze kousen aantrekken. Over regen gesproken: ge wilt waar schijnlijk straks op uw fietstocht geen paraplu meenemen. Vergeet dan niet het plastic hoofddoekje, dat in zó'n klein licht hoesje is opgeborgen dat het in uw handtas minder plaats zal in nemen dan een vulpenétui. Het ligt op u te wachten achter het raam van een.parapluzaak. Col Claudine, zo wordt het nieuwste kraagje genoemd. Hoe men aan de bij zondere benaming Col Claudine is ge komen is niet helemaal begrijpelijk. Er is geen woord Hollands bij. Waarom niet een betere naam bedacht voor dit grappige kraagje? Het is van afwas- baar plastic en kan aan beide kanten die verschillend gekleurd zijn ge dragen worden. Het wordt met een georgette shawltje om de hals gesloten. Daartoe zijn in beide uiteinden van het kraagje twee ronde gaten gemaakt die met een koperen ringetje zijn ver sterkt. Men kan zelf in de sluiting variatie brengen door het shawltje te vervangen door een gekleurd lint, een fluwelen band of een vrolijk lapje. Zelfs in de eierdoppen blijkt mode mogelijk te zijn. Er zijn nu plastic eierdopjes die met een knijper aan het ontbijtbordje worden geklemd. Op een volle ontbijttafel is dit een veilig idéé: déze dopjes kunnen althans niet om gegooid worden. Maar er bestaan ook eierdoppen die meteen als eiwarmers dienst doen. Reuze practisch. Zij heb ben namelijk een deksel, een eirond deksel dat er op en afgedraaid kan worden. Is het deksel er op gedraaid dan is het ei warm opgeborgen. De binnenkant van de eierdop is nog voor zien van een dun viltlaagje dat de warmte weet te bewaren. Eieren van alle grootte passen er in. Maar mij dunkt dat bij deze practische uitvinding het ei van Columbus het beste past. ANNEKE De eerste maanden na de bevrijding ontving de uitgehongerde bevolking van Nederland rantsoenen, „meat and vege tables", blikken die een stamppot met vlees inhielden, die vooral in het begin gretig geconsumeerd werd. Teneinde de herinnering hieraan levendig te houden en huisvrouwen in staat te stellen een dergelijke stamppot te bereiden ontving het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1955 van het voorlich tingsbureau van de Voedingsraad te 's-Gravenhage de volgende recepten: Meat and vegetable stew. 1 kg. aardappelen, 500 gr. wortelen, 400 gr. runderlappen, 15 gr. zout, bloem, 50 gr. margarine of boter, 3/4 a 1 liter Nu het dragen van rok en blouse zeer in de mode is, geven we u het pa troon van een eenvoudige gladde rok. Dat is een heerlijk bezit, als we hem van een basiskleur nemen, zwart, bruin of grijs, zullen we er veel plezier van kunnen hebben. Er kunnen eenvoudige en geklede blouses op gedragen worden en het patroon kan door iedereen ge maakt werden. Ons voorbeeld is voor t.w. 76 en h.w. 104 cm. Dit voorbeeld tekenen we eerst na op een vel papier. Middenvoor en middenachter komen tegen de stof- vouw. We hebben dan 170 cm. stof no dig van 90 of 130 cm. breed, en knippen de patroondelen onder elkaar uit. U kunt ook voordeliger te werk gaan, 90 cm. stof van 130 cm. breed kopen en de patroondelen neer leggen zoals op ons schetsje, er valt dus middenachter een naad. We stikken de zijnaden dicht en laten in de linkerzijnaad een split van 20 cm. De naden van het split rijgen we om en stikken langs de voorste naad 1 cm. van de kant en langs de achterste naad zo smal mogelijk langs de kant. Als de rok klaar is naaien we de rits sluiting er met de hand in, we naaien dan over de stiksels, zodat de steken niet te zien zijn. Stik nu de figuurnaad jes in het achterpand. We maken de tailleband op maat en stikken hem aan de bovenkant aan, we sluiten hem met een rokhaak. Nu de roklengte afspel den, de onderkant gelijk knippen, alle naden omslingeren benevens de onder kant vair de zoom er in maken. Daar de onderkant nu afgewerkt is, hoeft er geen inslag in gelegd te worden. De rits er in en het geheel keurig persen. O, ia en maakt u er dan meteen lusjes aan, zodat u hem op kan hangen. L. C. B. water, 1 laurierblad, 2 kruidnagelen, peper, (1/4 tablet ossestaartsoep). De dag- te voren: de aardappelen schillen, wassen en gaarkoken in wei nig water en zout. De dag zelf: de runderlappen in dob belstenen snijden, zouten en door bloem wentelen. De dobbelstenen vlees in de marga rine of boter bruin bakken. Onder goed roeren het water toevoegen en daarna de kruiden. Plet vlees in deze saus 2 a 3 uur heel zachtjes laten sudderen. De wortelen bij het vlees voegen. Het geheel aan de kook brengen en een kwartier zachtjes laten koken. Het gerecht zonodig op smaak afmaken met zout, (1/4 van een tablet ossestaartsoep fijnwrijven, met iets water tot een papje roeren en dit door het gerecht roeren). Koude schotel van spam (luncheon meat) en corned beef. 1 blikje spam of boterhamworst in blik van 200 gr., 150 gr. corned beef, 2 eieren, augurkjes, enige bladeren krop sla, een tube mayonnaise. De eieren hard koken, pellen en in de lengte in achten snijden. De sla wassen en goed laten uitlekken. Het blikje vlees openmaken en het vlees in gelijke dun ne plakken snijden. Op een vleesschotel het cornedbeef en het vlees uit blik net jes rangschikken. De slabladeren er om heen leggen en de schotel versieren met de stukjes ei, tot plakjes of waaiertjes gesneden augurken en mayonnaise. Niemand beter dan de president van de Nederlandsche Bank is in staat om zich over de economische en financiële positie van Nederland een juist oordeel te vormen en aan zijn jaarlijkse beschouwingen moet daarom de grootste aandacht worden ge schonken. Na wat we Dinsdagavond reeds uit het verslag hebben opgenomen, willen we thans daarover nog enkele opmerkin gen maken. Het is verheugend dat de president op grond van de toeneming van het nationaal product met rond 2 milliard, de stijging van de lonen en het achterblijven daarbij van de prijsstijging in 1954, een belangrijke verbetering van het reëele inkomen van de massa der bevolking kan constateren. Er was een stijging van het particulier ver bruik, zonder dat deze ten koste ging van de besparingen en evenmin van de inves teringen, welke zelfs de taakstelling over troffen. Weliswaar zal de winstvoet van het bedrijfsleven door de loonsverhogin gen zijn verminderd, maar de president acht dit geen reden tot verontrusting, om dat die winstvoet meer dan naar evenredig heid was gestegen. De jongste loonsverho ging beoogde, zoals bekend, aan de werk nemers een groter aandeel in de algemene welvaart te verzekeren, hetgeen ook alge meen als billijk wordt erkend. En het was mogelijk omdat de arbeidsproductiviteit in ons land de laatste tijd aanmerkelijk is toe genomen. In het verslag van Philips merkt de directie in dit verband op dat de twee niet onbeduidende loonronden van 1954, althans wat de industriële sector betreft, nauwe lijks invloed hebben gehad op de kosten van levensonderhoud. De stijging hiervan bedroeg 7'/2 pet. en hiervan is nog geen 1 pet. toe te schrijven aan een prijsver hoging van de industriële producten. Dit is het gevolg van een sterke stijging van de productiviteit. Evenwel dit tempo zal niet in dez-elfde mate kunnen worden voortgezet. In dit opzicht is er tussen de mening van de Phi- lipsdirectie en de president van onze cen trale credietinstelling volkmen overeen stemming. Philips betwijfelt of in de naaste toekomst bij de industrie nog voldoende mogelijkheden voor het opvangen van ver dere kostenverhogende factoren aanwezig zullen zijn. En dr. Holtrop acht thans een zekere periode van rust dringend nodig, teneinde te kunnen toetsen of de Neder landse export zich onder de nieuwe prijs verhoudingen op een voldoend peil zal kunnen handhaven om de met verhoogde nationale productie en het verhoogde con- sumptiepeil samengaande grotere invoer- behoefte behoorlijk te kunnen dekken. Nederland is een land met het relatief meest intensieve goederenverkeer met het buitenland, terwijl ook het dienstenverkeer zeer intensief is. Uit een tabel, in het ver slag van Philips opgenomen, blijkt dat de totale uitvoer van Nederland meer dan 40 pet. bedraagt van het nationaal inkomen, terwijl die bijv. in Belaië en Luxemburg c.a. 35, in Zwitserland 25, in Engeland en Duitsland 18 en in de V. S. niet meer dan c.a. 5 pet. beloopt. Het gaat er dus vooral om de export positie van Nederland te handhaven en te versterken en het beleid van de regering zal dus in de eerste plaats daarop gericht moeten zijn. Dat regering en bedrijfsleven hier voor een uitermate moeilijke opgaaf staan is duidelijk, ook omdat niet alleen met bin nenlandse, maar ook met buitenlandse fac toren valt te rekenen. Zo wijst Philips op het ontmoedigend feit dat in een tijd,waar in het bedrijfsleven floreert en de werk loosheid gering is en de omstandigheden voor een vèrmlnderinig van de internatio nale handelsbelemmeringen derhalve uiter mate gunstig zijn, géén grote vooruitgang kan worden geboekt en het gevaar voor een plotselinge verscherping van het pro tectionisme nog voortdurend bestaat. Dr. Holtrop acht het dan ook een illusie dat men zich door een zuiver nationale over- heidspolitiek zou kunnen onttrekken aan de beïnvloeding door het buitenlands mi lieu en hij wijst daarom ook het meer dan eens door ons bestreden denkbeeld van een revaluatie radicaal af. We moeten komen tot een organisatie van het internationaal betalingsverkeer, die de grootste waarbor gen biedt dat de deelnemende landen ieder voor zich belang hebben bij een handhaving van hun interne monetaire evenwicht. In 1954 is dit mogelijk geweest, doordat de inflatoire factoren nagenoeg door de deflatoire factoren werden opgevangen,ook al was de deflatoire invloed van het Rijk ADVERTENTIE cccccoxx:<xmccooooccccccccccccooccccoccoocccocïxooccccco Snoezige Meisjeshorloges 10 steensƒ27.50 Oersterke Songenshorloges merk KIENZLE v.a. ƒ19.25 Alléén Grote Houtstr. 49 - Tel. 20C49 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. öooooocooocooc>ccoccoooococooocx>cox>K>c>acccocoooooaxicooo Het Nederlands Theater-Impressariaat gaat een tournée organiseren ter gelegen heid van het toneeljubilum van mevrouw Caroline van Dommelen, de oudste wer kende toneelspeelster van Nederland, die zestig jaar geleden haar carrière begon. Het zal tevens haar afscheidstournée wor den, die half September begint. Als jubi leumstuk is gekozen „De médailles van een oude vrouw" van James Barrie, waar voor als haar tegenspeelster optreedt Cruys Voorbergh, die tevens de regie heeft. Er wordt een erecomité gevormd. Toen de familie Dekker te Katwijk aan de Rijn Donderdag omstreeks kwart voor één zat te eten hoorde het gezin plotseling een klap en glasgerinkel. Bij een onder zoek bleek, dat een klein voorwerp door een ruit in de daarboven gelegen slaap kamer terecht was gekomen. Het voor werp had een omvang van vijf bij zes cm. en het gat in de ruit was dan ook niet veel groter. Men meende, dat het hier een onderdeel betrof van een vliegtuig, daar men gelijk met het gerinkel van het glas een vliegtuig had horen overkomen. Het voorwerp is waarschijnlijk een dop van een Firefly-vleugeltank. Het vliegtuig was afkomstig van het marinevliegkamp Valkenburg. op de volkshuishouding kleiner dan in 1953, toen er een veel groter financieringsover schot was. Het voordelig saldo van de Nederlandse betalingsbalans is van 18S9 millioen in 1952 en 1280 millioen in 1953 tot c.a. 482 millioen teruggelopen, welk bedrag gebruikt is vooraflossing op de buitenlandse schuld, welke 493 millioen heeft bedragen tegen 223 millioen in 1953. Het effect hiervan is echter weer ver dwenen doordat in 1954 voor niet minder dan 445 millioen aan binnenlandse en voor 20 millioen aan buitenlandse effec ten naar het buitenland (voornamelijk de V. S.) is verkocht, in totaal dus voor 465 millioen tegen 233 millioen in 1953, waar door Nederland dus de beschikking kreeg over eenzelfde bedrag aan guldens, dat voor een goed deel het grotere aanbod van risicodragend kapitaal verklaart, hoewel dit natuurlijk ook door de toegenomen be sparingen is gestegen. Deze verkopen van effecten naar hef buitenland, waar tot dusver slechts een klein bedrag 187 millioen) aan uitzet tingen in het buitenland tegenover ston den, beheersen thans voor een goed deel onze financiële en economische positie en de directie van Philips wijst er op dat, als deze buitenlandse belangstelling ophoudt, er als gevolg van de bevolkingstoeneming en de snelle technische ontwikkeling op nieuw een gebrek aan risicodragend kapi taal zal ontstaan. Ligt hier dus een onzekere factor, deze is er ook met het oog op de door de presi dent noodzakelijk geachte prijsaanpassing met het buitenland, waaraan we thans bezig zijn, maar die niet tot stand mag komen zonder het kunstmatig element in ons prijzenstelsel te doen verdwijnen, i.e. het veel te lage peil der woninghuren. Het verschil tussen rendabel huurpeil en wer kelijke huur is thans nog nagenoeg even groot als kort na de oorlog en als dit ver schil wordt opgeheven, nadat het prijs peil zich zal hebben aangepast, zal dit prijspeil dermate moeten stijgen dat de Nederlandse exportpositie ernstig wordt bedreigd. Bij de beoordeling van Nederlands econo mische toekomst moet met deze omstan digheid ernstig rekening worden gehouden, vandaar dat dr. Holtrop ten aanzien van lonen en prijzen vooreerst een periode van rust dringend nodig acht. ADVERTENTIE Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maizena haperde, 't was niet de maizena d.ie ze gewend was; de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthouden! Voor eens en altijd: Niet alleen MAÏZENA DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Noordwijk heeft de presidente, mevrouw H.G.van Anrooij-de Kempenaar Donderdag morgen een welkomstrede uitgesproken. Zij merkte onder meer op, dat men wel eens hoort zeggen, dat dit de eeuw is van het kind en inderdaad wordt terecht veel aan dacht aan de jeugd besteed, nu een ieder doordrongen zal zijn van het feit, dat met de jongere generatie begonnen moet wor den om een betere wereld van straks te krijgen. Was vroeger het streven vooral een degelijke opvoeding van veel kennis te ge ven, thans probeert men mede hun weten schap uit te breiden door hen in contact te brengen met andere landen, andere zeden en gewoonten, zodat niet alleen maar de geest wordt ontwikkeld, maar de gehele mens. Paedagogische studies, enquêtes, be roepsvoorlichting, psychologie, gemeen schappen beogen allen het kind zo goed mo gelijk voor te bereiden voor het leven. On getwijfeld heeft dit alles volgens spreekster zijn grote waarden, doch deze waarden zul len nimmer ten volle kunnen worden benut, als niet de bakermat deugt en die ligt zon der meer in het gezin, waarvan de moeder de huisvrouw de spil is. Ook de vrouw heeft volgens spreekster heden ten dage buiten haar huis nog een taak te verrichten. Voor velen is dit een nog niet gemakkelijke combinatie van druk ke huishoudelijke bezigheden en tijdroven de baantjes daarnaast, doch treffend is, dat voor de vrouwen-vluchtelingen-actie vele onzer afdelingen zo spontaan aan het werk zijn gegaan en... met succes. Het hart van de vrouw was geraakt en dan kan men ver zekerd zijn, dat er iets goeds uit komt, al dus spreekster. Laten wij gezamenlijk ons beraden hoe wij het beste onze gaven voor ons gezin en voor de gemeenschap kunnen gebruiken, zei de spreekster tot slot. Wij zijn niet „maar" huisvrouwen, doch huis vrouwen, fier omdat wij bestemd zijn voor een taak, die zo past bij ons wezen van liefde en toewijding. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het le vensonderhoud op basis 1951 100 samengesteld per 15 Maart 1955. Het totaal-indexcijfer onderging, even als hef indexcijfer voor de groep voeding, tussen 15 Februari en 15 Maart 1955 geen verandering. Bij de voedingsmiddelen lie pen het indexcijfer voor groenten en, in geringe mate, de indices voor fruit, aard appelen en eieren, op. Koffie daarentegen daalde in prijs. Bij de niet-voedingsmiddelen daalde het indexcijfer voor de kleding met 2 punten, als gevolg van de omstandigheid, dat de zomerkleding, die van Maart tot en met Augustus in het indexcijfer wordt opgeno men, ten opzichte van de basis (zomer 1951) goedkoper is, dan de winterkleding ten opzichte van de wintermaanden van 1951. Tussen 15 Februari en 15 Maart onder ging ook het interim-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik geen verandering. Dit bleef derhalve gehandhaafd op 129. (basis 1949 100)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15