Officieel bezoek van Zweeds vorstelijk paar nu ten einde Bao Dai ontheft premier Diem van militaire bevoegdheden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Keizer ontbiedt Diemdie echter verkiest te blijven Spoorwegstaking in Engeland lijkt onafwendbaar te zijn Middelen van verzoening uitgeput Koning Gustaaf en koningin Louise op Soestdijk Belastingen en huren 10 Mei in de Kamer Het woord is aan Parijs wijt bloedige ontknoping aan Washington Onaanraakbaarheid in India strafbaar gesteld Bevrijdingsvuur naar Haarlem 69e JAARGANG No 247 VRIJDAG 29 APRIL 1955 299e JAARGANG No 94 Ouwerkerk Koningin Louise Soestdijk Het afscheid Indonesië en China hebben elkaar gevonden Duitse steden wedijveren om kazerne-bezit Na drie stemmingen nog geen president in Italië Piper-cub van rijkspolitit maakte ongelukkige landing Wordt per bromfiets uit Nijmegen gehaaid Russen vieren de teugel nog wat in Oostenrijk Weerrapport J li s: zs Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Jammer, dat mijn vrouw en ook alle Zweden niet hier kunnen zijn. Dan zouden zij, meer dan door de foto's, onder de indruk komen van de energie van een volk, dat kostbare grond in zulk een korte tijd wist terug te winnen op het water. Dan zouden zij versteld staan over de moed, welke de zo zwaar beproefde eilandbewoners hebben weten op te brengen, door met man en macht zich op het herstel van de geleden schade te werpen." Deze woorden sprak Donderdag middag de bejaarde Zweedse monarch tot een der Waterstaatsmensen, toen hij met Koningin Juliana en Prins Bernhard op het caisson stond, waarmee het beruchte stroom gat bij Ouwerkerk werd gesloten. Veel heeft de Zweedse vorst en zijn gemalin tijdens het driedaags bezoek aan ons land gezien. Maar het lijdt geen twijfel, dat Koning Gustaaf Adolf het meest geïmponeerd is geweest door het bezoek aan het in de rampnacht van Februari 1953 zo zwaar getroffen eiland Schouwen-Duiveland. Minutenlang staarde hij van het hoog gelegen caisson over het land, dat vrijwel geen bomen meer bezit en waarvan de totaalaanblik wordt beheerst door tientallen draglines en buldozers, maar dat steeds minder sporen vertoont van het watergeweld. Toen de „Piet Hein" het knusse haven tje van Zierikzee binnenvoer stond het op de kade en langs de straten van het vrien delijke stadje zwart van de mensen. Geen gevel, of er was een vlag ontplooid. De kinderen droegen oranjestrikken, in het haar, of een oranjesjerp. Bij de aanleg steiger waren ter begroeting aanwezig de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burge meester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye en baron Collot d'Escury. Onze koningin kreeg door zuster K. Olree, de jongste verpleegster van het voormalige ziekenhuis, bloemen aangeboden. Op het terrein, waar het nieuwe ziekenhuis zal verrijzen, legde de Zweedse koning de eerste steen. Veertig Rode Kruis helpsters vormden een ere-haag. Met een krijtje, dat Jannetje Luyk, de Rode Kruis helpster die zich bij de Fe- bruari-ramp zo verdienstelijk heeft ge maakt, de koning aanbood, zette deze in forse letters zijn naam op de steen. Ariaan- tje de Haan, 8 jaar oud, die haar beide ouders bij de Februari-vloed verloor en de 11-jarige Joke Doeleman, offreerden de vorst een theemuts met pop in Schouwense klederdracht, die bestemd was voor zijn gemalin. Voor de 9-jarige kroonprins had den de kinderen een mosselscheepje mee gebracht. Maar ook Zierikzee's burgemees ter had nog een cadeau voor de Zweedse vorst: een fotocopie van een oude acte, waarbij aan de inwoners van Zierikzee in Skane bepaalde rechten werden toegekend. Bijzonder hartelijk was de ontvangst in Ouwerkerk, die plaats vond bij de nood woning van de burgemeester, de heer J. Romijn. Met zijn vrouw woont de burge meester in een weliswaar smaakvol in gerichte, maar toch wel erg kleine woon wagen. De koning wilde dat „huis" graag van binnen zien en met onze koningin en prins Bernhard, gebruikte hij er de thee. Op het plein van de school, die dank zij veler hulp uit het buitenland kon worden ge bouwd, stond de jeugd op de komst der hoge gasten te wachten. Toen dat moment was aangebroken kende de vreugde geen grenzen meer. De Zweedse koning, die een groot kindervriend is, was er zichtbaar door getroffen. Vol trots liet hij de kin deren de twee glazen potten gevuld met Zeeuwse babbelaars (voor zijn kleinzoon) en met chocolade-korenaren (voor koningin Louise) zien. Een en ander was de koning aangeboden door de burgemeestersvrouw. In de fraai ingerichte school, waarvan het meubilair werd geschonken door de Zweedse vereniging „Redt het Kind" gaf ir. Maris aan de hand van een maquette een uiteenzetting over de ramp en van de wijze waarop bij Ouwerkerk en de Schelp- hoek de gaten werden gedicht. Per auto werd langzaam geileden naar de plaats, waar de vier caissons, bekend uit de „ope ratie Phoenix" het enorme gat in de dijk hebben gesloten. Jhr. de Casembroot verraste de koning met een presse-papier, waarop het moment van de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk staat afgebeeld, met op de achtergrond het dorp onder water. De in scriptie luidt: „4 x Phoenix Ouwerkerk 1953." In gezelschap van onze vorstin reed de Zweedse koning per auto naar Den Haag. Prins Bernhard maakte de terugreis per Catalina-vliegboot, die bij Zijpe was ge- stationneerd. Koningin Louise van Zweden heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Amster dam-West en Tuindorp Slotermeer, waar zij verschillende woningcomplexen en woning typen heeft bekeken. In haar gezelschap be vonden zich mevrouw mr. A. W. Ch. d'AillyFritz, jhr. F. van Lennep, kamer heer in buitengewone dienst, mr. R. van den Bergh, wethouder voor Volkshuisves ting van Amsterdam en ir. J. F. A. Alozerij, directeur van de Gemeentelijke Woning- dienst. De uit vijf auto's bestaande stoet vertrok half drie van het paleis op de Dam en volg de op haar in snel tempo gereden route een gedeelte door de oude binnenstad. Koningin Louise bezocht allereerst het in 1942 gereedgekomen flatgebouw voor alleenwonende vrouwen, „Oranjehof". Zij bezocht een der flats en de bij het bezoek met aanwezige bewoonster daarvan, mejuf frouw A. Delvigne, vond 's avonds een briefje op tafel, waarop te lezen stond: „I thank you so much that I have been allowed to see your charming room. Louise." („Hartelijk dank dat ik uw pret tige kamer heb mogen zien"). Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Beatrixschool, waar de koningin in de „kinderwinkel" een blikje appelmoes kocht. Na een rondtocht tenslotte door Tuindorp Slotermeer arriveerde koningin Louise om kwart over vier weer op het Paleis op de Dam, vanwaar zy naar Den Haag vertrok. Het diner op de Zweedse legatie in Den Haag vormde de afsluiting van het staat- siebezoek van het Zweedse koningspaar aan Nedexdand. Voor Nedei-land zal in de herinnering blijven voortleven de sympathieke wijze waarop de koning en de koningin van Zweden hier te gast geweest zijn. Vanmorgen om kwart over negen is de Zweedse koning van het paleis in Amster dam per auto vertrokken voor een onoffi cieel bezoek aan het museum Boymans te Rotterdam, waar hij omstreeks half elf werd verwacht. Koningin Louise ging niet mee, doch bleef nog op het paleis, vanwaar zij zich aan het eind van de morgen naar Soestdijk begaf. De koning vertrok na zijn museumbezoek eveneens naar Soestdijk. Met het vertrek uil de hoofdstad behoorde het Zweedse staatsiebezoek tot het verleden. Op een zonovergoten Dam stond van morgen opnieuw de erewacht van het gar- de-x-egiment fuseliers Prinses Irene met de Van onze correspondent in Londen) Er bestaat slechts geringe hoop dat de spoorwegstaking die tegen Zondag te mid dernacht is aangekondigd kan worden ver meden. Vertegenwoordigers van de Britse Traiisportcommissie, die de leiding heeft van het genationaliseerde spoorwegbedrijf, en van de bond van machinisten en sto kers hebben op het ministerie van Arbeid besprekingen gevoerd met de bemidde lingsambtenaren maar zijn niet tot over eenstemming gekomen. De partijen con fereerden bijna voortdurend in afzonder lijke vertrekken. Alle middelen tot verder overleg schijnen uitgeput. Door de aai'd van het conflict kan de minister van Arbeid Sir Walter Monckton, die door zijn tactisch optreden al vele sta kingen heeft voorkomen, niet ingrijpen want de staking is uitgeroepen als protest tegen een beslissing van het eigen loon- tribunaal. De instelling van een onafhan kelijk hof van onderzoek is onmogelijk. Principe-kwestie. De crisis is niet vex-oorzaakt door finan ciële nood van het personeel, doch het gaat om een px-incipe-kwestie. In geding is het beginsel van de handhaving van de loon- verschillen tussen geschoolden en onge schoolden. Het locomotief-personeel is in het gedrang gex-aakt omdat bij de jongste verhogingen onvoldoende rekening is ge- Koninklijke Militaix-e Kapel aangetreden en een nog talrijk publiek had zich opge steld om het vertrek der Koninklijke gas ten gade te slaan. In de Burgerzaal hadden zich dezelfde autoriteiten verzameld, die bij aankomst het Zweedse vorstenpaar hadden begroet. Om klokslag 9 uur opende een lakei de deur, die toegang geeft tot de 'particuliere vertrekken der vorsten. Koningin Louise, gekleed in een anthracietkleurige japon met een eenvoudige blauwe hoed- en de vorst in een donkerblauw colbertcostuuim betraden in gezelschap van ons Koninklijk Paar de grote marmeren zaal, die door het ochtendlicht wat somber aandeed. Op har telijke wijze namen de Zweedse monarch en zijn gemalin afscheid van de autoritei ten en toen de vorst de laatste hand had gedrukt wandelde hij naar de Zweedse en Nederlandse journalisten. Met een vrien delijke hoofdknik, een ten afscheid ge heven hand en een thank you" verliet hij de zaal. Ook de beide lakeien, die de vor sten in hun jassen hielpen, kregen een har telijke handdruk van de vorst. Met ons Koninklijk Paar begaf- hij zich vervolgens naar de uitgang van het paleis, waar de erewacht het geweer presenteerde en de kapel het Zweedse volkslied voor de laatste maal ten gehore bracht. Nog even toefden zij voor het bordes, toen stapte de vorst in de gereedstaande hofauto. Het por tier klapte dicht. Het staatsiebezoek was ten einde. De Tweede Kamer heeft besloten de be- lastingontwerpen en de wijziging der huur wet aan de orde te stellen op 10 Mek DIT NU-MMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Simplicissimus: Als God voor het scheppen van de wereld een commissie had be noemd, zou de wereld er vandaag de dag nog niet zijn. Morgen vieren wij de zesenveertigste verjaardag van Koningin Juliana. Een recente foto van de Vorstin. (Foto Meyboom) houden met de traditionele marge tussen geschoolden en ongeschoolden. De handhaving van deze verschillen in de Britse industrie is sinds vele jaren een belangrijk sociaal pi-obleem. dat met de economische structuur van het land sa menhangt. In het afgelopen jaar hebben van de 80.000 man locomotief-pei-soneel niet min der dan 10.000 de spoorwegen verlaten omdat de arbeidsvoorwaai-den elders in de industrie beter zijn. Indien de staking doorgaat, zal een aan tal treinen, onder anderen op het Zuide lijke net, blijven rijden, omdat een gedeelte van de machinisten en bestuurders is aan gesloten bij de nationale unie van spoor- wegpex-soneei, die niet bij het conflict be trokken is. Dreigende chaos Een spoorwegstaking van enige duur dreigt het economische leven op ernstige wijze te ontwrichten. De voedselvoorzie ning loopt spaak, de prijzen van de levens middelen zullen onrustbarend stijgen, mas sale werkloosheid zal het gevolg zijn van de gedwongen sluiting van fabrieken en mijnen. De moeilijkheden zijn dan niet te overzien Vandaag komt het Britse ka binet in buitengewone zitting bijeen. De regex-ing heeft plannen gereed voor het vervoer van voedsel, melk, brandstoffen, ziekenhuisvooiTaden en grondstoffen voor de fabrieken. (Van onze correspondent in Parijs) De berichten uit Zuid Vietnam, waar een formele burgeroorlog op het punt staat uit te breken, - er zijn gisteren 150 doden en ruim 800 gewonden gevallen, en vanmorgen zijn de vijandelijkheden met nieuwe moed hervat - hebben te Parijs de officiële kringen nauwelijks overrompeld. Een dergelijke ontwikkeling had men sinds maanden voorzien. Het vertrouwen in de regering-Diem is al lang verloren en aan het feit dat Washington deze premier, tegen de nadrukke lijke wens van de meeste religieuze en politieke secten in, en ondanks de herhaalde waarschuwingen van de Fransen toch steunen bleef, meent men de bloedige ontknoping van deze gebeurtenissen te moeten toeschrijven. Grote delen van Saigon gaan in vlam men op en de daklozen worden bij tien duizenden geteld. Het grootste gevaar is dat de Noord-Vietnamezen van Ho Tsji Minh deze onlusten kunnen aangrijpen om de orde in het Zuiden te komen herstellen. Een communistische orde, wel te verstaan. Zelfs keizer Bao Dai schijnt door dit vooruitzicht in zijn serene gemoedsrust te zijn gestoord. Niet dat. hij van plan zou zijn naar zijn vaderland, waarvan hij, aan de Rivièra, veertig vlieguren verwijderd is, te vliegen. Dat zou te veel zijn gevergd. Maar wel heeft de keizer zich de moeite gegeven nieuwe proclamaties te verzenden. Hij heeft premier Diem uitgenodigd uiter lijk op 5 Mei in Cannes te komen, om daar, tezamen met de voornaamste politieke lei ders, uit Zuid Vietnam, onder leiding van de keizer de situatie opnieuw te bespre ken. Voorts heeft Bao Dai de premier, wiens ambtspaleis belegerd wordt, ont heven van zijn militaire bevoegdheden en aan de algemene inspecteur van het leger, generaal Nguyen Van Vy, toevertrouwd. Verkeerde paard Van meer gewicht acht men het in Franse regeringskringen dat ook de Amerikanen tot het inzicht schijnen te komen dat zü inet Diem op het verkeerde paard hebben gewed. Washington heeft Diem vooral ge protegeerd vanwege zijn weinig vriend schappelijke houding jegens Frankrijk. Die negatieve trek is echter geen garantie van groot staatsmanschap gebleken. Generaal Collins, de vertegenwoordiger van president Eisenhower in Zuid Vietnam, is weer naar zijn post teruggekeerd met de opdracht samen met géneraal Ely, de Fran- NIEUW DELHI (Reuter) De Indiase Tweede Kamer heefteen wetsontwerp aan genomen, krachtens hetwelk personen, die schuldig zijn verklaard aan het behande len van iemand als „onaanraakbaar", tot gevangenisstraf van teix hoogste zes maan den en een boete kunnen worden veroor deeld. Onder deze wet is hij, die iemand op grond van onaanraakbaarheid toegang tot een woning, hotel of tempel weigert, strafbaar. De wet moet nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. Er zijn in India ongeveer vijftig millioen personen, die behoren tot de „onaanraak- baren' se hoge vertegenwoordiger, een oplossing te zoeken. Het schijnt dat de Amerikanen zich eindelijk van hun protégé Diem zul len distanciëren, volgens de adviezen die Parijs sinds maanden heeft gegeven. Men moet alleen vrezen dat het Amerikaanse inzicht te laat is doorgebroken. Wanneer een werkelijke burgeroorlog nog kan wor den voorkomen, dan zullen de politieke tegenstellingen toch wel zo verscherpt zijn dat een herstel van de eenheid onmogelijk zal blijken te zijn. Ho Tsji Minh heeft re denen Washington dankbaar te zijn.... (Reuter-AFP) Het kabinet van Zuid Vietnam heeft premier Ngo Dinh Diem ge machtigd het bevel van Bao Dai niet op te volgen, zo wordt van gezaghebbende züde te Saigon vernomen. De premier heeft het nationale leger opdracht gegeven de strijd tegen de Binh Xuyen voort te zetten. Ge neraal Vy is in Saigon teruggekeerd uit Dalat, waar hij einde vorige week heen was Tsjoe vertrokken niet Air India DJAKARTA (Reuter/PIA) Na het vertrek van premier Tsjoe En Lai uit Dja karta is een gezamenlijke Indonesisch- Chinese verklaring uitgegeven, waarin staat vermeld, dat Tsjoe En Lai met pre sident Sukarno, vice-president Hatta, pre mier Ali Sastroamidjojo en de minister van Buitenlandse Zaken, Sunario, en andere In donesische leiders van gedachten heeft gewisseld over zaken van gemeenschappe lijk belang. De twee premiers spreken hun voldoening uit over de overeenkomst om het dubbele staatsburgei-schap te vermij den. Zij hopen uitgebx-eidc wederzijdse bij stand en samenwei-king op economisch en cultureel gebied te ontwikkelen en zijn het er over eens, dat Indonesië en de Chinese volksrepubliek nauw dienen samen te wer ken op basis van de vijf beginselen: we derzijds eerbiedigen van de souvereiniteit en territoriale onschendbaax-heid, non-ag- gressie, niet-inmenging in eikaars binnen landse aangelegenheden, gelijkheid en we derkerig voordeel. Tsjoe En Lai vertrok met een vliegtuig van Air India. Hij was sinds het einde van de Aziatisch-Afx-ikaanse conferentie te Bandung de gast. van Sukarno geweest. Tsjoe En Lai heeft een delegatie van het Indonesische parlement naar de Chinese volksrepubliek genodigd. gevlucht, omdat hij vreesde te worden ge- arresteerd. De strijd woedt thans in de havenbuurt. Burgers trekken in grote getale met de be zittingen die zij mee kunnen nemen naar het centrum van de stad. Het hoofdkwar tier van het nationale leger is nog steeds door de Binh Xuyen omsingeld. Franse troepen belasten zich met de bescherming van leven en goed van de Fi-anse burgex-s. In welingelichte kringen te Washington wordt aangenomen, dat de ontbieding van Diem is voorgesteld door Frankrijk, en ge steund wordt door de Verenigde Staten. Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers zijn achter de schermen besprekingen be gonnen om te trachten het evenwicht in Zuid Vietnam te herstellen. Bao Dai heeft in Cannes een onderhoud gehad met Gib son, secretaris van de Amerikaanse ambas sade te Parijs. BONN (ANP) Bondskanselier Ade nauer heeft de inwoners van Wilhelms haven tijdens een verkiezingsrede beloofd, dat de stad spoedig weer een garnizoen van zesduizend matrozen zal krijgen. Wil helmshaven is als Duitse marinebasis groot gewoi'den, doch het heeft na de oorlog al zijn marine-inrichtingen zien ontmantelen en vervangen door andere fabx'ieken. On der meer is de stad een belangrijk centrum van de productie van schx-ijfmachines ge worden. Het feit, dat het aanbod van een garni zoen in een verkiezingsrede wex'd gedaan, bewijst het verlangen naar kazernes, die zich van de vroegere Duitse garnizoen steden heeft meester gemaakt. In de Beier se landdag werd er onlangs melding van gemaakt, dat sedert bekend gemaakt is, dat ongeveer de helft der Duitse troepen in Beieren zal worden opgeleid, de petities der steden om weer garnizoen te krijgen in stromen binnen komen. De voorzitter van de huishoudelijke commissie van de Landdag vei-klaarde, dat nergens een stre ven merkbaar is om van kazernes ver schoond te blijven. De „Süddeutsche Zeitung" schrijft deze „Sehnsucht nach Kasernen" toe aan de ac tie van kroegbazen en zakenlieden en „menige liefelijke hoop der jonge dames". ROME (Reuter) Het Italiaanse parle ment dat te Rome bijeen is gekomen om een president van de republiek te kiezen, heeft gisteren drie maal gestemd, zonder dat een van de candidaten de vereiste meerdei-heid van twee derden behaalde. De candidaten hebben bij de volgende verkie zingen voldoende aan een eenvoudige meer derheid. Een piper-cub van de rijkspolitie, die was ingeschakeld bij de escorte van de zich naar Rotterdam begevende koninklijke stoet, is Dondex-dag bij een landing op Ypenburg naast de startbaan terechtgeko men en vrij zwaar beschadigd. De piloot, wachtmeester eerste klas J. H. V. uit Am sterdam, werd licht gewond Van welingelichte züde vernemen wü dat op 4 Mei, de nationale herdenkingsdag een deputatie van Haarlemmers een fak kel aan het eeuwigbrandend vuur van het bevrijdingsmonument bij de Waalbrug te Nijmegen zal ontsteken, welke brandende fakkel zij vervolgens naar Haarlem zullen overbrengen, om ook hier op de avond van dezelfde dag een gasflambouw te ontste ken bij het bevrijdingsmonument aan de Dreef. Deze deputatie zal bestaan uit een groep bromfietsrijders die omstreeks elf uur in de ochtend van Woensdag 4 Mei het bevrijdingsvuur te Nijmegen zal over nemen. Het ligt in de bedoeling dat zij des avonds om pi'ecies vijf minuten voor zeven met de brandende lakkei de Sint Bavo- kerk aan de Grote Markt zullen binnen treden en er vervolgens enige kaarsen ont steken. Deze plechtigheid vindt dan plaats gedurende de korte herdenkingsdienst, welke geleid wordt door ds. J. Bronsgeest. Na afloop hiervan wordt de fakkel om streeks halfacht overgebracht naar het be- vrijdingsmonument op de Dreef, waar een gasflambouw zal worden ontstoken. Tevens zal een deputatie uit Spaarndam bij het verlaten van de Grote Kerk even eens een eigen fakkel met dit bevrrjdings- vui> ontsteken, dat overgebracht wordt naar het bevrijdingsmonument te Spaarn dam dat hier op dezelfde dag onthuld wordt. De burgemeester zal zijn officiële toe spraak om twaalf uur 's middags op 5 Mei niet houden van het bordes van het Stad huis af, maar in de ridderzaal. Zijn woor den zullen op de Grote Markt door middel van luidsprekers en via de plaatselijke radiodistributie worden ^ex-breid. Deze officiële herdenking zal worden aangekondigd door herauten met trompet geschal van het balcon van het Stadhuis af. Bovendien zullen dan alle kerkklokken van Haarlem gaan luiden. De toespraak van de burgemeester wordt voorafgegaan door het „Wilhelmus", dat gezongen zal worden door het koor van het Stadhuis- pex-söneel. Dit koor zal ook na de toespraak gewijde zang ten gehore brengen. WENEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Oostenrijk in een nota laten weten, dat zij de last der bezetitng zal verminde ren in afwachting van de ondei'tekening van het staatsverdrag. De vermindering gaat onmiddellijk in „ten einde de ontwik keling van vreedzame betrekkingen tussen de twee landen te bevordex'en, aldus de nota, waarin de Sovjet-autoriteiten Oos tenrijk het recht geven Franse en West- Duitse schepen op het Oostenrijkse stuk van de Donau toe te laten en burgers van landen, waarmee Oostenrijk overeenkom sten betreffende de afschafing van in- en uitreisvisa heeft gesloten, zonder visum binnen te laten. De Sovjet-autoriteiten zullen voortaan goedex-en, die de zónegrens moeten passeren, niet meer onderzoeken. (van hedenmorgen 7 uur; weers- tosstand IN 5E 55 Stockholm geheel bew. WNW 3 7 3 Oslo mist windstil 3 10 Kopenhagen nevel WZW 3 10 2 Aberdeen half bew. windstil 4 0 Dublin mist ZO 2 7 0 Londen zwaar bew. ZO 2 11 1 Amsterdam nevel ZZO 4 9 0 Brussel onbewolkt ZO 4 12 0 Parijs onbewolkt O 3 10 0 Bordeaux onbewolkt ZZO 3 13 0 Gi-enoble onbewolkt windstil 9 0 Nice onbewolkt NW 5 16 0 Berlijn onbewolkt ZZO 3 13 0 Fi-ankfurt nevel windstil 11 0 München onbewolkt windstil 8 0 Zürich nevel windstil 6 0 Genève nevel NNW 1 8 0 Locai-no onbewolkt windstil 9 0 Wenen onbewolkt windstil 11 0 Innsbruck nevel windstil 6 0 Rome onbewolkt windstil 14 0 Helsinki mist ZZW 3 3 4 Neerslag laatste 24 uur. 3003000XX» x-ixrv. <*«xxYY^-cncYTCCOOOCÖ LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk meer bewolking en enkele buien, morgen ook zonnige perioden Matige, later nu en dan vrij krachtige naar Zuid-West ruimende wind. Lagere temperaturen overdag. 30 April Zon op 5.16 uur, onder 20.03 uur. Maan op 13.14 uur. onder 2.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 April Hoog water: 9.05 en 21.47 uur. Laag water: 4.23 en 17.00 uur. Zaterdag 30 April Hoog water: 10.22 en 23.07 uur. Laag water: 5.29 en 18.21 uur. I

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1