Parijse Eerste accoorden door de Kamer goedgekeurd Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Engelse Lincolns werpen vandaag pamfletten boven Den Haag uit Met. Wereldnieuws EERSTE KAMER Geen nota's aan Djakarta inzake de processen; regering zoekt naar „minder conventionele wegen" De radio geeft Zaterdag Ministerie van Oorlog en Marine plaatst millioenenorders Hoofdonderwijzer tot f 100,- veroordeeld UIT ANDERE BLADEN Het geval-Piet P. KAB-Limburg tegen de komst van Spaak ^jocU. ió het zo J 2 eek BRIL van KEIP DAT IS GOED GEZIEN Leerling met stok geslagen Nederland heeft 700.000 telefoonaansluitingen RHEUMIN Zee#*-' Boodschappen van vriendschap en goodwill Bij bevrijdingscongres in Valkenburg Reuzen- sauriërs VRIJDAG 2 9 APRIL 1955 De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse accoorden goedgekeurd met 32 stemmen voor en 2 stemmen, die van de commu nisten, tegen. Over de begroting van Buitenlandse Zaken en over een motie-Ruys de Beerenbroek zal op 3 Mei worden gestemd. In deze motie, die mede ondertekend was door de heren Algra (AR), Molenaar (VVD), Kolff (CH) en In 't Veld (PvdA), wordt gesproken van „de diepe verontwaardiging over de mensonterende behan deling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië". Aan de regering wordt ver zocht „met alle denkbare middelen een het rechtsgevoel bevredigende oplossing in deze na te streven". Bij de voorafgaande discussie over het buitenlands beleid had de heer Bran denburg (CPN) er bezwaar tegen ge maakt dat in ons land betogingen onder de leus Ambon moet vrij" worden toegestaan. „Ambon behoort van nature en rechtens tot Indonesië," zo was zijn mening. Hij kwam er ook tegen op, dat de Neder landse delegatie bij de UNO tegen de reso lutie, die de apartheidspolitiek in £uid- Afrika veroordeelde, heeft gestemd. De houding van minister Luns ten aan zien van de kwestie der personeelsbezet ting der Russische ambassade laakte hij eveneens. Hierna kwam de minister van Buiten landse Zaken, mr.B eyen aan het woord. Hij betuigde zijn grote instemming met de woorden van prof. Anema (A.R.) over de atoomoorlog en hij had geen behoefte aan deze woorden nog iets toe te voegen. An ders stond het met de rede van prof. Ger- retson, over de positie van de minister president. Hij herhaalde wat minister president Drees tot hem had gezegd, dat deze het op prijs zou stellen als prof. Ger- retson een dergelijk onderwerp ter sprake zou willen brengen bij een hoofdstuk waar bij het meer thuis hoort. Nu was dr. Drees niet aanwezig geweest bij de rede van prof. Gerretson en hij had zich dus niet kunnen verdedigen. Tot de heer Geugjes (CPN) zei de minis ter dat niemand die voor de Parijse accoor den is jubelt over de herbewapening van West-Duitsland. Er is maar één weg om het Duitse gevaar op te lossen, dat is Duitsland als gelijkwaardig partner in de familie der "West-Europese landen op te nemen. Dat dit gebeurt nu Duitsland ver deeld is, is te betreuren, maar de vraag is: hoe komt het dat die verdeling bestaat? Dit is te wijten aan de houding van Rus land, die het Oostelijk deel van Duitsland achter het IJzeren Gordijn heeft doen ver dwijnen. Er is volgens de minister thans alle aan leiding aan te nemen dat Rusland op dit ogenblik geen aggressieve bedoelingen heeft, maar dit is volgens hem meer inge geven door opportunistische overwegingen van de Russen. Hij waarschuwde tegen het laten ont staan van een politiek vacuum. Dit te vooi- komen is de basis van de Westerse politiek der laatste vijf jaren. Bij de Parijse accoor den is een permanente samenwerking met het bewapende West-Duitsland ge- ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR HILVERSUM I. 402 M. NATIONAAL PROGRAMMA. 7.00 Klokgelui. 7.0- Gelukwens. 7.07 Nieuws. 7.22 Platen. 8.00 Klokgelui. 8.01 Gelukwens. 8.07 Nieuws. 8.22 Kinderaubade. 9.00 Feest programma voor de zieken. 9.30 Hoorspel voor de kinderen. 9.45 Rooms Katholieke Uitzending. 10.15 Nederlandse klanken. 10.45 Défilé voor het Koninklijk Paleis te Soest- dijk en de grote Militaire Parade in Eind hoven. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 De Ronde van Ne derland 1955. 13.00 Klokgelui. 13.01 Toe spraak door Dr. L. G. Kortenhorst. 13.05 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Voor dracht. 14.10 Kamerorkest en solist. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Platen. 16.25 Orgel concert. 16.45 Koninginnedag in Nieuw Gui nea, Suriname en de Nederlandse Antillen. 17.00 Marinierskapel en mannenkoor. 17.30 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportagefrag ment Défilé voor het Paleis en de Militaire Parade. 18.30 Platen. 19.00 Het Stamland der Oranajes, klankbeeld. 19.20 Strijkorkest. 20.00 Nieuws en weerbericht. 20.08 Viering Ko ninginnedag. 21.45 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Militaire Kapel. 23.50— 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.009.45 Zie programma Hilversum I. 9.45 Platen. 10.15 Nederlands Hervormde Morgendienst. 10.4524.00 Zie programma Hilversum I. TELEVISIE (Nationaal programma). 10.45 Verjaardagswens door Z.E. J. Cals, Minister van O. K. en W. 10.5012.00 Bloe- mendéfilé in de tuin van het Paleis Soest- dijk. 20.30 Feest in ons Vorstenhuis. 20.45 Reportage Openluchtfeest in Naarden. 21.35 Journaal. 22.05—22.15 Vuurwerk in Naarden. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale Kalei- doscoop. 14.30 Journaal. 15.00 en 15.46 Platen. 1600 Aclordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Alcordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10. Platen. 17.20 Liturgische ge zangen. 17.30 Orgelconcert. 17.50 Koor en orgel. 18.05 Orgelconcert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ca baret. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken. (Op 224 en 75 xn.). schapen. Daarin ligt de grote waarborg tegen een mislukking. Wat betreft de fabricage van atoom wapens, zei de minister dat men Duitsland niet mag uitsluiten van het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Dat daaruit geen atoomwapens voort komen is de taak van de permanente controle. Europese integratie Minister Beyen zei voorts dat zijn visie op het probleem der Europese integratie voortkomt uit een jarenlang teleurstellend werk in internationale organisaties. Op het terrein der gemeenschappelijke markt zal men onvermijdelijk tot de conclusie komen dat men niet in sectoren kan blijven wer ken. „Men behoeft niet eerst alles te har moniseren voordat men de markt vrijlaat". Hij is zeker niet van mening dat de Bene lux overbodig zal worden. Hij staat op het standpunt, dat, hoewel een wapenpool geen aantrekkelijk begin is van een integratie, zij nodig is uit economische overwegingen. De minister zonder portefeuille, mr. Luns, betoogde hierna dat de voornaam ste inzet van de controverse in de wereld nog steeds Europa is. Daar zal van wer kelijke ontspanning geen sprake zijn zolang het gehele Duitse volk zijn onafhankelijk heid nog niet heeft verkregen. Een oplos sing voor dit probleem ligt zijns inziens echter nog niet in het verschiet. De Westerse mogendheden stellen zich op het standpunt dat Duitsland recht heeft op een hereniging en op een vrij democra tisch volksbestaan. Macht is het die de Russische expansiemacht in bedwang houdt en het machtsevenwicht is een onmisbare voorwaarde voor Europa en ook voor Azië, aldus minister Luns. Er is geen reden om aan te nemen dat het Chinese communisme minder expansief is dan het Russische. Misschien is het zelfs nog wel virulenter. Over de conferentie te Bandung zei de minister dat de vrees voor een anti-Wes terse instelling der conferentie ongegrond is geweest. Ook van blokvorming is niet in beslissende mate sprake geweest. Wat betreft Nieuw-Guinea stelde hij dat men zonder enige aandacht te besteden aan de menselijke of volkenrechtelijke aspecten in Bandung de Indonesische positie ge steund heeft. Daarmede kwam men in strijd met andere uitspraken over eigen zelfbeschikkingsrecht en met de regel dat niet worde geoordeeld over bilaterale ge schillen indien niet beide" partijen gelegen heid hebben gehad hun oordeel te uiten. Blijkbaar heeft men te Bahung zich laten verleiden tot riemen snijden van ander mans leer om het gastland een vriendelijk heid te bewijzen. De regering heeft in do conferentie geen aanleiding gevonden cm hsar standpunt en beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea te wijzigen. De arrestaties in Indonesië „De zorg van de Nederlandss regering over de processen in Indonesië is na de ontwikkelingen in de laatste tijd zeer toegenomen," zo verklaarde minister Luns over de processen tegen Indische Nederlanders te Djakarta. Hij noemde in dit verband de schending van de openbare rechtspraak een hoogst ern stig feit. De verdediging van de arres tanten wordt onmogelijk gemaakt. De regering is thans doende om op korte termijn op andere wijze in de verdedi ging der arrestanten te voorzien. „Nie mand betreurt meer dan ik, dat de regering zo weinig kan doen in deze zaken," aldus de minister. Het zenden van nota's aan de Indone sische regering heeft geen effect. De regering zal dan ook trachten minder conventionele, doch in deze situatie noodzakelijke, wegen te bewandelen. Tot prof. Schermerhorn zei minister Luns dat men moeilijk een opdracht kan geven aan het Instituut voor Wetenschap pen over atoomproeven, als dit onderzoek niet in internationaal verband zal geschie den en na overeenstemming der betrokken regeringen. „De heer Schermerhorn schijnt uit het oog te verliezen dat de wetenschap en de overheid een eigen verantwoordelijk heid bezitten," aldus mr. Luns De regering heeft echter wel de Kon. Academie van Wetenschappen verzocht een rapport op te stellen over hetgeen in Nederland geschiedt op het gebied der atoomenergie en over wat nog zou kunnen geschieden. Het is niet uitgesloten dat op 3 Mei het interparlementair consultatief Benelux- orgaan gevormd wordt, zo zei de minister overgaande op Beneluxkwesties. De onder handelingen over het unieverdrag gaven hem aanleiding tot een zeker optimisme. De Nederlandse regering heeft over het tracé van een eventueel Moerdijkkanaal nog geen standpunt bepaald, zo antwoordde hij prof. Gerretson. De verhouding met België ten aanzien van het Deltaplan is zodanig dat, met voor behoud van het wederzijdse rechtsstand- punt, men tracht de problemen op practi- sche wijze gezamenlijk te bespreken. Een verdere verhoging van de bijdrage van technische hulpverlening via de UNO zal in overvveging worden genomen. Het beroep van de heren Kapteyn, Rip en Vixseboxse voor hulp aan het Griekse volk heeft indruk gemaakt op de regering, zo verzekerde hij deze senatoren. Bij de replieken vond de heer Bran denburg (CPN) dat hulp aan het Griek se volk ook kan geschieden door te zorgen dat de Griekse regering, die 50 percent van het budget voor militaire doeleinden uit geeft, verdwijnt. Minister Luns verklaarde tenslotte de motie-Ruys de Beerenbrouck te kunnen aanvaarden. De stemming over de motie en over de begroting werd uitgesteld tot 3 Mei. De ministeries van Oorlog en Marine hebben met Nederlandse ondernemingen een aantal contracten gesloten, o.a. met de Junta Electric N.V., Den Haag voor diver se artikelen tot een bedrag van 5.702.242. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 40-jarige hoofdonderwijzer J. P. M. uit Odiliapeel, Noord-Brabant, wegens mis handeling van een leerling tot een geld boete van honderd gulden subsidiair 25 da gen hechtenis veroordeeld. De officier had tegen de hoofdonderwij zer een gevangenisstraf van een maand ge- eist, benevens ontzetting uit het recht bij het onderwijs werkzaam te zijn voor de tijd van twee jaar en een maand. M. heeft een 14-jarige jongen, die met een mes het schrijfblad van een schoolbank had ver nield, met een aanwijsstok geslagen om een' bekentenis uit te lokken. Op Donderdag 21 April heeft voor heit Amsterdams gerechtshof een zaak gediend, waarbij de officier een week voorwaarde lijke gevangenisstraf en een geldboete van 30 gulden eiste tegen een 32-jarige fa brieksarbeider P. P., die een ambtenaar van het Centraal Huisvestingsbureau heeft neergeslagen. Het weekblad' „De Nieuwe Eeuw" geeft daarop in de editie van 30 April onder de kop „Het geval-Piet P." het volgende com mentaar: „Er worden Kamerstukken gewisseld en er worden redevoeringen gehouden. Men studeert op „het probleem"; wij discussië ren en schrijven er over. En d'an opeens staat dit vraagstuk in heel z'n miserabele werkelijkheid voor ons. De 32-jarige Piet P., een klein mannetje, komt voor bij het gerechtshof te Amsterdam. Hij heeft een ambtenaar bij het Centraal Huisvestings bureau in deze stad een hersenschudding geslagen. Piet sprong op een dag, dol van woede, door het loket en dweilde letterlijk de vloer met de ambtenaar aan. Zijn vrouw was in verwachting en hij werd' op straat gezet zonder dat hem andere woonruimte werd' toegewezen. „Uc heb met uw smoesjes niets te maken," had de ambtenaar gezegd. Jaren van verdoving zonder uitzicht op een huis - inwoning op een zolder - nuch tere briefjes van het Huisvestingsbureau: U kunt vooralsnog niet als woningbehoe- vende in. aanmerking komen - op straat gezet. - onderdiak bij Hulp voor Oribebuis- den, waar man en vrouw van elkaar ge scheiden worden - de vrouw met overspan nen zenuwen naar een herstellingsoord' Dit is één geval; er zijn er duizenden. De woede-uitbarsting van Piet P. kan mis schien dit gunstige resultaat hebben, dat ze ons tenminste alarmeert. Wij raken er aan gewoon te redeneren over het woning vraagstuk, maar achter de rapporten en Kamerstukken liggen feiten, die ons niet met rust mogen laten." Donderdag is de 700.000ste telefoonaan sluiting in Nederland in werking gesteld. Het was nummer K 5908 110 in de ge meente Peize (Drente). Dit nummer geeft aansluiting met de kleuterschool staande midden in de landerijen van Peizerveen. De officiële handeling werd verricht door ir. W. Engelenburg, directeur van het tele foondistrict Groningen, die in de school een lintje doorknipte, dat aan een handletje was bevestigd. Hierna kon de leidster van het kleuterschooltje het eerste gesprek uit haar school voeren. Tevoren was in het gemeentehuis van Peize een bijeenkomst gehouden. Ir. H. J. Uges, plaatsvervangend hoofd directeur van de telefonie en telegrafie, gaf een uitvoerig overzicht van de aanslui tingen in ons land. De laatste negen jaren is het aantal abonné's verdubbeld en de vijf afgelopen jaren kwamen er 48.000 nieuwe aansluitingen tot stand. In het jaar 1960 hopen we de automati sering van het gehele land voltooid te heb ben, zo deelde ir. Uges mede. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een oorkonde, ondertekend door de directeur-generaal van de PTT. Deze oorkonde vond direct een plaatsje naast de schakelaar in het speel lokaal van de school. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 20 tablette Een plastic etui, zó knap ge maakt, dat het bijna niet van leer te onderscheiden is en twee ball-points, een rood- schrijvende en een blauw- schrijvende, niet het reclame model maar de betere ge vlamde uitvoering met ko peren clip en ring, kunt U evenals de leden van onze postorderclub kopen voor nog geen gulden. En dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen, die de leden van onze post orderclub regelmatig per post persoonlijk krijgen toe gezonden, zonder enige koopverplichting. Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub) zo'n etui met een rood-en een jfo&k blauwschrij- vende ball-point voor iiiiiiiiijiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiu Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800 - 117680 R'DAM Vijf „Lincolns" van het „Bomber Com mand" van de Engelse Koninklijke Lucht macht zullen deelnemen aan de viering van de tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland, die op 29 April door de gemeen te Den Haag wordt georganiseerd. „Lincolns" van de RAF van de basis Upwood zullen boven Den Haag vliegen en de bemanningsleden er van zullen om 17.15 uur tulpen en pamfletten uitgooien, die boodschappen van vriendschap bevat ten. Hiermee worden de voedseldroppings van de RAF gesymboliseerd, die op 29 April 1945 begonnen, tijdens hun vlucht boven den Haag zullen de „Lincolns" wor den geëscorteerd door „Thunderjet"- straaljagers van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht en een eskader „Meteor"-straaljagers van de tweede tac tische luchtmacht van de RAF. Nadat de bloemen en pamfletten zijn uitgeworpen, zullen de „Lincolns" op Valkenburg landen. De bemanningen zul len tijdens de viering de gast zijn van Bur gemeester en Wethouders van Den Haag. In het stadhuis zullen de gezagvoerders van ieder vliegtuig bijzondere bood schappen van vriendschap en goodwill overhandigen. Van de hertog van Edin burgh aan Prins Bernhard; van sir Winston Churchill aan dr. W. Drees; van lord de L'Isle and Dudley, minister van lucht vaart aan ir. C. Staf; van de burgemeester van Londen aan de burgemeester van Den Haag en van lady Thurso, de echtgenote van de toenmalige minister van luchtvaart, die het bevel gaf voor de oorspronkelijke operaties, aan mevrouw Z. A. Louwes- Westerhuis, de weduwe van dr. ir. S. L. Louwes, als directeur-generaal van de voedselvoorziening, die in 1945 het gehele plan van de voedsel-droppings organi seerde. De pamfletten die de „Lincolns" zullen uitwerpen zijn copieën van de boodschap pen van vriendschap, die de gezagvoerders van de vliegtuigen zullen overbrengen. De K.A.B. Limburg heeft aan de afde ling Limburg van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Neder land een brief gezonden, waarin zij de raad adviseert de Belgische minister Paul Henry Spaak niet deel te laten nemen aan het nationale bevrijdingscongres, dat van 19 tot en met 21 Mei in Valkenburg wordt gehouden. Het dagelijkse bestuur van de K.A.B.- Limburg heeft van een aantal afdelingen protesten tegen Spaak's bezoek ontvangen, die het bestuur volkomen gegrond acht. „Nu het katholieke volksdeel van België", zo wordt in de brief gezegd, „zich met alle kracht te weer stelt tegen de anti-katholie ke onderwijs-politiek van de Belgische re gering, waarvan de heer Spaak een der meest prominente figuren is, zal zeer te recht door het katholieke volksdeel in onze provincie de aanwezigheid van de heer Spaak op de herdenkingsbijeenkomst niet worden begrepen, dit temeer, omdat voor al in onze provincie de katholieken een overwegend aandeel hadden in het voor malig verzet." Kameraden. President Perön van Argen tinië heeft hulde gebracht aan de Duitse doden uit de tweede wereldoorlog tijdens een herdenking door de Duits- Argentijnse vereniging. Perön wees er op, dat Argentinië nimmer met Duits land in oorlog is geweest. De Duitse eigendommen in Argentinië zullen wor den teruggegeven. Klip. Vier Britse zeelieden zijn ter hoogte van Suderoe in de Faroe-archipel tijdens een hevige storm omgekomen nadat hun schip, de trawler „Remind" uit Grimsby op een klip was gelopen en binnen enkele minuten was gezonken. Een naburige trawler slaagde er in 13 van de 14 bemanningsleden aan boord te nemen, maar drie van hen overleden kort daarna. Een opvarende bleek te zijn verdronken. Ambassadeur. President Eisenhower heeft James Conant tot ambassadeur bij de West-Duitse federale republiek be noemd. Conant, die praeses van de Har- vard-universiteit is geweest, was sinds zeven Februari 1953 Hoge Commissaris van de V.S. in de Bondsrepubliek. Op zeventien Juni daaraanvolgend had hij de persoonlijke rang van ambassadeur gekregen. In de rij. Het Oostenrijkse parlement heeft Donderdag de regering verzocht alle nodige stappen te nemen om te verzekeren, dat op de volgende zitting van de Algemene Vergadering der UNO de kwestie van toelating van Oostenrijk besproken zal kunnen worden. Tevens dankte het parlement in een resolutie de afvaardiging die in Moskou bespre kingen heeft gevoerd, voor haar werk ter bespoediging van een staatsverdrag. Weer van de partij. Aneurin Bevan, de aanvoerder van de linkervleugel in de Britse Labourpartij, is Donderdag weer opgenomen in de parlementsfractie van de partij. De vergadering van de socia listische Lagerhuisfractie, waarop het besluit werd genomen, duurde twintig minuten. Zoals gemeld, was Bevan op 16 Maart jongstleden uit de fractie ge stoten, omdat hij inbreuk had gemaakt op de discipline van de partij. Spionnetjes. De 31-jarige Russische luite nant Pjotr Salafonowitsj is met een Oost-Duits meisje, waarmee hij wilde trouwen, uit de Russische zóne gevlucht. De personeelscommandant van het achtste Russische leger wees elke aan vraag om te mogen trouwen met Duitse meisjes, die hem bij honderden van zijn officieren bereikten, af omdat hij in ieder Duits meisje een spionne zag. Branden. Acht personen hebben in Chi cago het leven verloren bij twee hevige branden, in een huurkazerne en in een hotel. Gevreesd wordt dat er nog meer personen bij omgekomen zijn. Er wer den 17 mensen gewond. In het flatge bouw van vier verdiepingen kwam een vader met drie kinderen om het leven; in het hötel, dat eveneens vier verdie pingen telde en slechts zes huizenblok ken verderop lag, werden vier personen gedood waaronder het hoofd van de brandweer. Negende. Het negende economische Bene- luxcongres zal dit jaar op 10 en 11 Juni in de oude abdij van Echternach wor den gehouden. Na de openingsrede door de voorzitter van het congres, de heer A. Weicker, zal de heer A. E. Janssen, Belgisch gewezen minister van Finan ciën, een uiteenzetting geven over de resultaten en vooruitzichten van de vrijmaking van het kapitaalverkeer. Prof. dr. P. Kuin zal spreken over de internationale positie van de Benelux. De slotrede zal worden uitgesproken door de Luxemburgse minister van Economische Zaken Rasquin. Gering. Er is een kortstondige brand uit gebroken in het dak van de 707-jaar oude „Sainte Chapelle" welke in het hart van Parijs op de „He de la Cité" in de Seine ligt. De kapel, die gesticht is door de later heilig verklaarde Koning Lodewijk IX yan Frankrijk, wordt als een van de schoonste voorbeelden van de Gothische bouwstijl beschouwd. Er is slechts geringe schade aan het oude gebouw aangericht. De brand is waar schijnlijk ontstaan tijdens herstelwerk zaamheden welke aan het dak werden verricht. ADVERTENTIE 7. „Meneer", zei Panda, „mag ik even in uw huisje schuilen? Het is buiten zo koud". Maar de grijsaard keek niet op. Roerloos bleef hij voor zich uit staren, alsof hij zich niet van Panda's aanwezigheid be wust was. „Hij is misschien een beetje doof", dacht Panda, nog een stapje nader bij komendIntussen vroeg hij zich af, waar hij deze oude baas met zijn zeis en tijdglas toch eerder had gezien. En opeens herinnerde hij het zich op prentjes, waarop deze grijsaard stond afgebeeld als Vader Tijd! Het gaf hem het gevoel, dat hij een oude bekende voor zich had. Zon der schroom trad hij naar voren en trok Vader Tijd aan de mouw. „Vadereh meneer Vader Tijd", zei hij„mag ik..,". Hij zweeg verschrikt, toen de grijsaard op zijn krukje wankelde en tegen hem aan viel. „Neem me niet kwalijk, dat ik u liet schrikken!", riep Panda, hem weer over eind duwend, „ikkeHij brak af en staarde naar de houten arm, die hij vast hield. „Een p pop stamelde hij, „daar heb ik nu aldoor tegen staan praten!" ZOALS WE gezien hebben, leidt vergro ting van de levensvormen tot allerlei con sequenties, aangezien evenredige lichaams proporties op grotere schaal totaal andere krachten te voorschijn roepen. Evenredig heid in de zin als wij kennen, is in de wereld der zeer grote dieren dus niet mogelijk, zodat het ons niet behoeft te verbazen dat in het tijdperk der reuzen- sauriërs diervormen optraden die ons bizar en onwerkelijk, kortom „voorwereldlijk" toe schijnen. Dit mag echter geen reden zijn de reuzenreptielen uit de oertijd voor te stellen als „pro beersels van de natuur", zoals helaas vele populaire schrijvers v doen, waaraan dan nog wordt toegevoegd dat dergelijke grote diervormen „uiter aard" gedoemd waren uit te sterven. In deze gedachtengang wordt het leven als een zelfstandige eenheid opgevat, waarbij nu eens deze, dan weer die weg kan wor den ingeslagen. Leidt de ene weg tot een mislukking, welaan dan proberen we een ander paadje! Afgezien van allerlei andere bezwaren die tegen deze redenering kunnen worden aangevoerd, zijn er ook vanuit de biologi sche gezichtshoek wel wat aanmerkingen te maken. Hoe grotesk de vormen van de Branchiosaurusdie ivaarschijnlijk 50 ton heeft gewogen en ruw geschat 500 kg. plan ten per dag verorberde, ons ook mogen toeschijnen, en welk een nachtmerrie we ook mogen krijgen van de zwaar gepant serde Stegosaurus of de wrede Tyranno saurus, die dieren waren in hun soort uiter aard niet minder volmaakt dan elk ander dier. Het is rondweg belachelijk van „pro- beersels" te spreken of van vormen die zich „natuurlijk" niet konden handhaven. Die dieren hebben vele millioenen jaren geleefd van de ene diergeneratie op de andere, dus hoe zou men willen beweren dat zij niet berekend waren op de eisen die hun leven in die tijd stelde? Dat zij inmiddels zijn uitgestorven, is een eigen schap die zij met andere dieren van veel geringere afmeting gemeen hebben, maar wie zal het wa gen daaraan conclusies vast te knopen aangaande onvol maaktheden of ondoeltref fendheden? Een dergelijke uit spraak herinnert sterk aan de bewering van de Franse scheikundige Berthelot, die ruim een halve eeuw geleden opmerkte dat „de wetenschap geen geheimen meer kent". En dat n.b. in een periode dat de scheikunde eigenlijk nog moest beginnen! Op een soortgelijk plan staan de opmer kingen van biologen of palaeontologen, die op vaardige en kundige wijze uit skelet vondsten het geraamte van het reeds lang uitgestorven dier weten te reconstrueren, doch daaraan conclusies vastknopen die het levensbeginsel van plant en dier raken. En dat is nu juist een onderwerp waarin nog niemand enig inzicht heeft kunnen krijgen. Het enige inzicht dat we hebben verworven, is de erkenning dat geen en kele levensvorm onvolmaakt is, maar in tegendeel steeds de grootst mogelijke per fectie vertoont. Deze tirade zou ons nog bijna doen ver gelen, dat het grootste dier aller tijden niet is uitgestorven, maar thans leeft.' Daarover morgen. H. PéTILLON. 0'

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2