„Sursum" blies in Overveen de feestelijkheden in Voor het eerst na 1940 weer gemeenteverslag verschenen Kort en bondig) JEMEN Bao Dai stuurt tegenstander van premier Diem naar Saigon Heemstede in cijfers Vijfhuizen Washington blijft huidig bewind trouw Russen staan Oostenrijk lichte vliegtuigen toe Zandvoort Aer denhout Eerste lustrum van „Jonge Strijd" Nieuw onderzoek tegen veekoper gelast Onze Puzzle Alle hens voor de boeg Huiseigenaren bestrijden zojuist verschenen rapport Blindganger in Velsen tot ontploffing gebracht A mateurtoneel „Bonaventura" v Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond Reed amtbenaar dame in Zocherstraat aan? Oranje-avond in Vijfhuizen Opnieuw 12 polio-gevallen in Californië Portretten van Lenin en Stalin worden in veiligheid gebracht Landsteiner penningen aan donors uitgereikt ZATERDAG SO APRIL 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANl Toen het vanmorgen duidelijk werd, dat vooralsnog de zon het van de dreigende bewolking zou winnen, maakten in Over veen, Aardenhout, Bloemendaal en Vo gelenzang de schoolkinderen zich op voor deelneming aan de voor hen in de ochtend uren in de verschillende wijken vastge stelde kinderspelen. Vele ouderen verleen den daarbij hun onmisbare medewerking om de Koninginnedagviering voor de kin deren onvergetelijk te maken. In Overveen ging Bloemendaals Christe lijk muziekkorps „Sursum" vooraf aan de opmars van de kinderen van hun scholen af, vanwaar zij ongeveer twaalf hon derd in getal afmarcheerden naar het gemeentelijk sportterrein aan de Vrij burglaan. Hier werden de kinderspelen ge houden, voorbereid door en met mede werking van ruim dertig cursisten van het Centraal Instituut voor Opleiding van sportleiders. De feestelijkheden hier wer den ver na negen uur geopend door de heer R. Stoutharner, voorzitter van de Oranje-vereniging Overveen en met het spelen van 'het Wilhelmus. Later op de morgen gaven leerlingen van de sport- academie Nauwelaerts de Agé een demon stratie jeugd-judo. Intussen hadden alleraardigst verklede en versierde kleuters van boven de drie jaar, die niet op een kleuterschool gaan, zich op het Joan Mauritsplein gereed ge maakt voor een wandeling naar de Ko ningin Wilhelminaschool. Daar werden prijsjes uitgereikt aan de kleuters, wier ouders de aardigste en origineelste ver kleding of versiering (beoordeeld in twee groepen) voor hun kleine spruiten hadden bedacht. Bovendien werden voor de kleu ters nog wat films vertoond. Voor de leerlingen van de klassen een tot en met drie van cVfe lagere scholen werd er tussen tien en tyvaalf uur een filmvoorstel ling gegeven in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan. In Aerdenhout misten we dit jaar de aubade en de gecostumeerde optocht, die vorige jaron zoveel succes oogstten en heel wat Aerdenhoutse ingezetenen op de been bracht. Nu hielden de kinderen van de kleu terklassen en de leerlingen van de eerste en tweede klassen van de vier scholen voor De N.V.V. Jeugdorganisatie „Jonge Strijd", afdeling Haarlem, hoopt op 22 Mei haar vijf jarig bestaan te vieren. Voor leden, ouders, donateurs en belangstel lenden wordt op 15 Mei in de tuinzaal van het Concertgebouw een propagand^afeest- avond gehouden, waaraan de zang-muziek- dans- en lekenspelgroep haar medewerking verlenen. De landelijk voorzitter van „Jonge Strijd" komt op deze avond nog een kort praatje houden over het wel en wee van de Jeugd organisatie in de afgelopen vijf jaar. Op 22 Mei, de dag van het lustrum, wordt In „Cultura" een receptie gehouden. Fraitdnleuze grind transacties De Haarlemse politierechter heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen de veehandelaar Van W., uit Badhoevedorp, tegen wie de vorige week door de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, vier maanden gevangenisstraf geëist werd we gens opzet-heling. De politierechter ver wees de zaak terug naar de rechtercommis saris. Hij was ervan verdacht hoeveelheden grint te hebben verkocht of daarbij zijn be middeling te hebben verleend, die door de 38-jarige chauffeur J. van den B. waren ontvreemd. Het was een van de verschei dene grintverduisteringen, welke door de Amsterdamse rechtbank behandeld wor den. De vorige week had de verdedigster van de veehandelaar Van W„ mr. S. Boek man, verklaard, dat haar cliënt volgens de beschikbare jurisprudentie niet kon wor den veroordeeld voor hetgeen de officier hem tenlastelegde. Zij bepleitte vrijspraak op juridische gronden. Horizontaal: 1. venster, 3. niet doen, 6. boom, 7. slede, 10. reeds, 11. dam langs een water, 14. hooghartig, 15. tegenstelling van zuur. Verticaal: 1. soort van kraai, 2. spil van een wiel, 4. voorzetsel, 5. wijnsoort, 8. jong rund, 9. inwmdig lichaamsdeel, 12. lid woord, 13. muzieknoot. In de cirkel van buiten naar binnen: 1. zwemvogel, 2, verdikking der opperhuid, 3. akelig, 4. juffrouw, 5. niet gesloten, 6. vette vloeistof, 7. schoorsteenzwart, 8. inwendig lichaamsdeel, 9. honingbij. 10. bars, 11 me talen hoofddeksel, 12. insectenetend zoog dier, 13. vervoermiddel, 14. kellner, 15. gele verfstof, 16. gewicht. Bij juiste invulling leest men in de cirkel van 1 tot 16 een zegswijze. De oplossing van onze vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. brons, 3. stier, 7 pastoor, 9. ader, 10. nest, 11. alk, 13. Asen, 14. Adam, 16. tin, 19. A .ior, 21. niet, 22. notitie, 23. linde, 24. draak. Verticaal: 1. braaf, 2. naar, 4. toon, 5. rente, 6. stal, 7. pension, 8. relatie, 11. ant, 12. kan, 15. takel, 17. iris, 18. strik, 20. rood, 21. nier. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f7,50, f5 en '2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De prijzen van onze vorige puzzle werden na loting als volgt toegekerd: J. B. Liefheb ber, Reek 8, Bennebroek (f7,50); mej. H. van Dartelen, Koediefslaan 42, Heemstede (f5,en J. G. F. Veenhuysen, Feithlaan 18, Driehuis (f 2,50) lager onderwijs kinderspelen op het speel terrein aan de Houtvaartkade. De andere kleuters en de meisjes en jongens van der tien jaar en ouder komen vanmiddag aan de beurt. Het gezamenlijk zingen van het volkslied leidde de Koninginnedagviering in Vogelen zang in. Daarvoor en voor de daarna ge houden kinderspelen waren de schoolkinde ren tezamen gekomen op de speelplaats van de Sint Jozefschool aan de Vogelenzangse- v/eg. Met allerlei aardige zaken als denap pels rapen, kruiwagenrace, koekhappen, hindernisrace, twee emmertjes water halen en wat voor leuke vondsten al niet meer van de eerste klas van de lagere scholen amuseerde de Vogelenzangse schooljeugd zich kostelijk. De kleuters en de leerlingen kregen een prettig feest met poppentheater en goochelaar in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Graaf Florislaan. Het „Alle hens voor de boeg" klonk van morgen om tien uur op het Marine Hospi taal in Overveen. Het is de gewoonte bij de Koninklijke Marine, dat op Koninginnedag op alle schepen en walinrichtingen van de ze strijdmacht de bemanning des morgens om tien uur door de commandant wordt toegesproken. Dit gold derhalve evenzeer voor de gehele bemanning van het hospi taal, waarvan officieren, onderofficieren en manschappen zich vanmorgen tegen tienen opstelden bij de vlaggemast op het voor plein aan de Bloemendaalseweg. De com mandant van het Marine-hospitaal, de ka pitein ter zee-arts E. W. Creyghton, be lichtte de waarde, die de Koningin voor ons volk vertegenwoordigt. De flatinstorting aan de Vijzelstraat Vrijdagavond is in Amsterdam het rap port verschenen van de Gemeentelijke Dienst van Bouw- en Woningtoezicht be treffende de flatinstorting aan de Vijzel straat. In dit rapport spreekt de directeur van deze dienst, ir. J. C. van Teylingen, als conclusie uit dat de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht geen enkele blaam treft. Het heeft betreffende deze aan de gang zijnde restauratiewerkzaam- hedeen aanwijzingen gegeven, die door de uitvoerders niet zouden zijn opgevolgd. Dit wordt echter door de huiseigenaren bestreden. Zij zeggen, dat de door bouw- woningtoezicht verstrekte richtlijnen vol komen tegenstrijdig zijn geweest EEN SCHERPE KNAL, een hoge rook zuil en het sein „alles veilig" van de alarm sirenes verscheurde gistermiddag tegen half vier het stevig-gesponnen web van maatregelen en voorbereidingen rond de ontploffing van de vijfhonderd-ponder, die onder de rook van PEN-centrale en Papier fabriek was opgewoeld door een bulldozer. Het was tevens het besluit van een prach tige oefening-naar-de-realiteit van alle diensten, die bij een eventuele ramp in het geweer moeten komen, al konden de ge dupeerden op dat moment de voordelen van deze bomontploffing nog niet zo hele maal inzien: de bewoners van de huizen aan de Kralenbergstraat en de Noorder laan, waar de pannen door de luchtdruk door elkaar waren gegooid, de daken hier en daar een verontwaardigd sprongetje hadden gemaakt en de ruiten het veelal niet hadden kunnen bolwerken. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft een goede en uitermate nuttige tra ditie in ere hersteld. Na een onderbreking van welhaast vijftien .iaar is de eerste maal weer een gemeenteverslag verschenen, weliswaar nog niet zoals vóór 1940 op kunstdruk en met fraaie foto's verlucht, doch in eenvoudige gestencilde vorm, maar evenals voorheen met een groot aantal ge gevens, die tal van aanknopingspunten geven, hetzij tot het doen van goede sug gesties, hetzij tot het verstrekken van goe de en gefundeerde voorlichting. Het verslag bevat een groot aantal bij zonderheden, die wij reeds eerder hebben kunnen vermelden: de verslagen van de bad- en zweminrichtingen, de Stichting Heemsteedse Sportparken, het Gemeente lijk Bureau voor Medische Sportkeuringen, de Gemeentelijke Bibliotheek, enz. enz. Daarnaast evenwel bevat het verslag ook tal van bijzonderheden, die ook voor onze lezers nog geheel nieuw zijn. Zij volgen hieronder. Demografische cijfers Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1954 25.118, n.l. 11.923 mannelijke en 13.195 vrouwelijke ingezetenen. Br vestigden zich in Heemstede in het afgelopen jaar 994 mannelijke en 1102 vrouwelijke personen, terwijl er 1071 mannen en jongens en 1113 vrouwen en meisjes vertrokken. Voorts werden er in Heemstede 143 jon gens en 115 meisjes geboren, terwijl er „elders", d.w.z. in Haarlemse kraamklinie ken en ziekenhuizen 69 Heemsteedse jon gens en 55 dito meisjes werden geboren. Er overleden 97 mannen en 113 vrouwen. Tengevolge van al deze mutaties bestond de bevolking aan het einde van het jaar ui't 11.961 mannen en 13.241 vrouwen. In totaal derhalve 25.202. De vermeerdering bedroeg dus slechts 84 inwoners. Het rela tieve vrouwenoverschot is intussen iets gestegen: waren er in de aanvang van het jaar tegenover elke 1000 mannen 1106 vrouwen, aan het einde van het jaar beliep deze verhouding 1000 tot 1107. Er werden in het afgelopen jaar 196 huwelijken voltrokken, waarvan er 130 kerkelijk werden bevestigd. Het aantal echtscheidingen beliep 22. Reislust Werden er in 1953 door reislustige Heemstedenaren 1843 nieuwe paspoorten aangevraagd en 300 oude paspoorten ver lengd, in 1954 beliep het aantal nieuwe paspoorten 2472 en het aantal verlengingen 816. Het aantal bewijzen van Nederlander schap evenwel liep terug van 797 tot 606. Leges Het was mede aan deze grotere reislust van de Heemstedenaren te danken dat de ontvangsten aan „leges en dergelijke" ste gen van 19 tot ruim 26 mille. Merkwaar digerwijze zijn behalve de paspoorten-leges alleen de bouwleges gestegen en wel van 2700 gulden tot ruim zeven mille. De ove rige posten als attestaties de Vita e.z. lie pen over het algemeen terug. Baldadigheid Er werden bij de politie 111 klachten wegens baldadigheid ingediend. 33 laak bare feiten werden op heterdaad geconsta teerd. Bij dit alles waren 213 bekende en 55 onbekende dadex-s betrokken. In 77 ge vallen werd schade veroorzaakt, die in 34 gevallen door de ouders werd betaald. In 23 gevallen werd proces verbaal opgemaakt terwijl 123 delinquenten door de politie „paedagogisch" werden gecorrigeerd. Verkeerspolitie In 1954 vonden 238 verkeersongevallen plaats, waaronder gelukkig geen enkel met dodelijke afloop. Uit de specificatie van dit cijfer blijkt dat de meeste ongevallen ver oorzaakt wei-den door personen-auto's. Bij zonder interessant is de opgave van de punten der gemeente waar de ongevallen plaats vonden. Er blijkt uit dat de kruisin gen Heren weg-Zandvoortselaan-Lanck- horstlaan en Zandvoortselaan-Leidsevaart- weg wel de gevaarlijkste punten in de ge meente zijn. Voorts ook dat verreweg de meeste ongevallen gemakkelijk voorkomen had kunnen worden bij iets gx-otere oplet tendheid van de autorijders en dergelijken en bij het behoorlijk verlenen van voor rang aan hen, die dit voorrecht krachtens de verkeersregels toekomt. Brand en brandweer De vrij willige brandweer moest 17 maal uitrukken tegenover 28 maal in het voor afgaande jaar. Er was slechts één keer een uitslaande brand, zes binnenbrandjes en vier schoorsteenbrandjes. De totale aange richte schade bleef tot rond 3500 beperkt. Een vergelijking van de cijfers van eind 1954 met die van ultimo 1953 en die van ultimo 1952 doet zien dat het accent van de woningnood steeds meer verlegd wordt naar de groep aanstaande en jonge echt paren, terwijl de groep van de grootste ge zinnen ook een hoger cijfer te zien geeft. Woningbehoevend waren resp. in 1952,1953 en 1954: gezinnen van 2 personen 181, 224 en 254; van 3 personen 95, 96 en 97; van 4 personen 85, 84 en 78; van 5 personen 40, 51 en 46; van 6 personen 22, 25 en 24 en van 7 of meer personen 14, 23 en 30. In totaal resp. 449, 503 en 529! In drie jaar tijds dus een toename van het aantal wo- ningbehoevenden van welhaast 20 pet.! Scholen Het aantal leerlingen op de lagere en ulo-scholen bedroeg 3923. Hiervan bezoch ten 30,49 pet. de openbare, 19,6 pot. de protestants-christelijke en 49,91 pet. de Rooms-Katholieke scholen. De kleuterscho len werden bezocht door 233 leerlingen op de openbare, 204 op de protestants-christe lijke en 411 op de Rooms-Katholieke scho len. Onder regie van Frans Hesmerg is de R.K. Rederijkerskamer Alberdink Thijm zowel Woensdag als Donderdagavond in de stadsschouwburg verschenen met het to neelspel „Bonaventura", in de wandeling ook wel een thriller genaamd. De opvoe ring, die ik bijwoonde was de première en mogelijk speelden de daarmee gepaai'd gaande zenuwen de spelers parten, want de vertoning haalde niet dat niveau, dat men er aan mocht stellen. Er werd nogal getrokken, de rolvastheid liet meer dan goed was te wensen over. Dat zijn kwalijke zaken, maar zii beïnvloedden voornamelijk de sfeer. De eigenlijke spelhoedanigheden konden zij niet aantasten. Een gelukkige omstandigheid derhalve, die er tevens op wijst, dat de rederijkerskamer op het to neel nog steeds van wanten weet en het komediespelen verstaat als de beste. Ze heeft de laatste jaren gesukkeld met re gisseurs. Misschien is ze deze impasse nu te boven? Persoonlijk talent is er genoeg aanwezig. Ik kreeg tenminste wel die in druk Woensdagavond. „Bonaventura" brengt ons in een non nenklooster annex ziekenhuis, waar op een stormachtige avond een meisje strandt, dat op weg is naar de galg. Beschuldigd van moord op haar broer is zij ter dood veroor deeld. Een der zusters van het convent ge looft sterk in haar onschuld er. tracht de ware toedracht te onthullen. Ze wordt daarbij in zoverre geholpen, dat de voor naamste getuigen uit het proces toevallig in het ziekenhuis wex-kzaam zijn, maar de moeder-overste acht haar belangstelling ongewenst. Dat de affaire tot een gunstige oplossing komt zal ieder duidelijk zijn. Uit voerige dialogen verzwakken de spanning, maar het menselijk conflict tussen de zus- ter-detective en haar superieure krijgt zijn karaktervolle uitwerking, dat het spel voortdurend boeiend blijft. De schrijfster Charlotte Hastings springt vaardig met haar stof om en geeft een aantal dankbaar te spelen sujetten aan de verschillende rol- vertoikers. Het moeilijkste realiseerbaar is wel de hoofdfiguur, de van moord beschuldigde schilderes Sarat Cara, wier wanhoop zich niet zelden vex-bergt achter verbittering en wier cynisme slechts af en toe het gevoel toestaat door te breken. Al achtte ik de figuur in het begin wel wat te sterk aan gezet, ik heb toch wel bewondering voor de wijze, waax-op Willy Poieiraië het sohil- deresje speeide, want zij beheerste het to neel door woord en gebaar met vele tref fende accenten. Jeanne Kruyver-Rubeling als de zuster-detectieve maakte er een goede karaktexTOl van, trots en fijngevoe lig. Mevrouw M. Nielen-Vlekke zorgde voor een niet te erg overwegende waarde moeder, die eer wijs dan bedillerig is. Henk Boeree trof de roos met zijn simpele Wil liam, die in heel zijn verschijning echt en vaak meelijwekkend was. Een mooi be dwongen boosaard onthulde ons Henk van Impelen als de dokter. De overige rollen bleken voldoende bezet om het totaal ner gens afbreuk te doen. Wat tenslotte regisseur Hesmerg betreft: zijn eerste optreden met de Rederijkerska mer was zeker niet zonder succes, al zal hij van zijxx discipelen een energieker op volgen van zijn intenties mogen eisen. Hij had de beschikking over een welverzorgd décor dat zeker de sfeer opriep, waarop de spelers xnoesten verder bouwen. Het bracht ons het milieu klaar voor ogen. P. W. FRANSE BINNENLAND Aan de veiling Westerlee in De Lier zijn door de tuinder L. P. van Uffelen van de Westgaag de eerste pruimen aangevoei'd. Zij brachten 51 cent per stuk op. Aan mr. V. G. A. Boll is op zijn ver zoek met ingang van 1 October 1955 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice- president van de rechtbank te Amsterdam. Koningin Juliana heeft een belangrijk bedx-ag geschonken aan het jubileum- instrumentenfonds van het Residentie Orkest. Dit fonds werd gesticht ter gelegenheid van de viering van het gouden pubileum van het orkest. De oud-wereldkampioen snelscheren Peter Heidens uit Heerlerheide zal op 24 Mei in een Keri-.raadse kapsalon een poging doen zijn eigen x-ecord van 11,8 seconden te te vei'beteren. De luitenant ter zee van speciale diens ten der l9te klasse, C. J. M. Kretschmer de Wilde, te Den Haag, is door de Franse px-e- sident benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Een Philippijnse delegatie onder leiding van de Philippijnse ambassadeur te Londen, Leon ma Guerrero, voert te 's Gravenhage besprekingen met een Nederlandse delegatie onder leiding van mr. C. A. baron Bentinck, directeur van de Buitenlandse Economische Betrekkingen. Het ligt in het voornamen een algemene gedachtenwisseling te houden over de bevordering van de economische be trekkingen tussen de Philippijnen en ons land. Aan mr. C. A. J. Jochems, is op zijn vex-zoek, met ingang van 1 September 1955 bij K. B. eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Schooxd en is aan H. Jans, op zijn vex-zoek, met ingang van 1 Mei 1955, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Zuidwolde. De ministers Beyen en Luns hebben Donderdag ten huize van de minister Luns te Wassenaar aan de minister van Buiten landse Zaken van Zweden, de heer Osten Urdén. een dejeuner aangeboden. De Nederlandse federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige HulDverlening deelt mede dat een bedx-ag van f200.000. met kleine en gx-ote gaven irx de tijd van 6 maanden, is bijeengebracht voor de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau in Karinthië, Oostenrijk. „De Nederlandse vrouwen", aldus de federatie, „gaan door met inzamelen en met offei-en, tot zoveel mogelijk bewoners van dit kamp hun bestemming in de maat schappij. buiten het kamp, hebben gevonden". Het bestuur van de Jan van Eyck- academie te Maastricht heeft Charles Eyck benoemd tot professor in de schildex-kunst voor gevorderden, als opvolger van pi-of. M. Lau, die onlangs wegens gezondheidsredenen ontslag nam. De benoeming van een tweede leerkracht in de schildex-kunst is in over weging. BR de herbouw van de Woerdense dak- pannenfabriek, die in Mei 1954 door brand werd verwoest, heeft zich een dodelijk on geval voorgedaan. Een met beton gevulde kruiwagen viel van 13 Meter hoogte naar beneden. De 53-iarige H. Spierenburg uit woerden kreeg de kruiwagen op het hoofd en werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Vrijdag is bii de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te water gelaten de grootste Diesel-electrische Cutter zuiger ter wereld. Het vaartuig werd gebouwd voor rekening van de N.V. R. Boltje en Zn. te Zwolle. De doonlechtigheid wex-d verricht door mevrouw F. BoltjeZijlstx-a, echtgenote van de eigenaar. Het vaartuig kreeg de naam „Bx-asil". HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw H. Brokaar, te Haarlem, is in Den Haag geslaagd voor het examen coupeuse van de Stichting Het Nederlandse Modevak. Voor de Nederlandse Protestanten Bond, afdeling Heemstede, zal dr. A. F. J. Portielje Dinsdagavond 3 Mei in het kerkgebouw aan de Po9tlaan een lezing met lichtbeelden hou den over het onderwerp „Omgang met diex-en". Gisteravond kwam de afdeling Haarlem van de Nederlandse Christelijke Bedrijfsbond in het Nederlands Hervox-md Jeugdhuis aan het Soendaplein in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. C. Allard bleek dat het ledental in 1954 geste gen was van 165 tot 191. Het jaarverslag van de penningmeester toonde een batig saldo aan van f 531.25. Bij bestuursverkiezing werden de heer D. A. J. Spek als voox-zitter en de heren P. de Bruijn en G. H. N. Germans als bestuurs leden herkozen. In de vacature van penningmeester, ont staan door het bedanken van de heer A. Bru- nekreef. zal in een volgende vergadering worden voorzien. Het tweede gedeelte van de vergadering werd besteed aan het vertonen van enkele fraaie films te weten, Cowboy, Schot te boord, Het Nationale Park in Noord-Amerika en Het menselijk lichaam. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekking tot activiteit voor de Christelijke vakbeweging. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank zal moeten uitmaken of een achtentwintigjarige amb tenaar uit Haarlem op Vrijdagavond 3 December 1.1. betx-okken is geweest bij een aanrijding in de Zocherstraat waarbij een zestigjarige dame door een motor licht gewond werd en of hij links van de weg heeft gereden. Volgens deze dame en haar jongste dochter zou de ambtenaar haar expres hebben aangereden, maar 'de Haar lemmer ontkende en tijdens een Donder dagmiddag gehouden zitting van de recht bank deelde hij mee, dat zijn motor op de bewuste avond defect was en dat hij ai- leen thuis was omstreeks halftien. Moeder en dochter getuigden, dat zij in verdachte de man herkend hebben, die de moeder aangereden had. Hij was na de aanrijding doorgereden. Zij kenden de ambtenaar, omdat hij enige tijd omgang had gehad met een andere dochter, maar de ouders hadden hiertegen bezwaren geuit. Vex-dachte had als getuigen a décharge twee collega's opgeroepen en zijn pension houdster. Zij deelden de rechtbank mee, dat de motor op Vrijdag 3 December stuk was. Een der collega's verklaarde, dat ver dachte altijd met zijn motor op kantoor komt. Op Vx-ijdag 3 December kwam hij een uur te laat, omdat de motor defect was; hij kon zich goed herinneren, dat nei op Vrijdag was, omdat op die dag de mid dagpauze kort is en het voor verdachte daardoor onmogelijk was per motor huis waarts te keren. De tweede collega en de pensionhoudster deelden mee, dat de mo tor omstreeks 3 December gedurende een week defect was. Verdachte is wegens twee feiten door de kantonrechter te Haarlem tot geld boetes veroordeeld. Hij was in beroep ge gaan en de officier van justitie meende dat de straf te laag is. Hij herinnerde er aan, dat de verhouding tussen vex-dachte en de ouders van het meisje, waarmee hij om gang heeft gehad, slecht is. In de afgelo pen zomer heeft hij b.v. de vader enkele malen hinderlijk gevolgd. Toen de politie zich hiermee bemoeid had was het afge lopen. De officier zeide, dat de getuigen verdachte pei'tinent herkend hebben. Het kan waar zijn, dat de motor omstreeks 3 December defect is geweest maar het is mogelijk, dat de verdachte de motor op de bewuste avond gebruikt heeft. Spreker eiste een hechtenisstraf van drie weken en ontzegging gedurende drie jaar een motorvoertuig te besturen wegens het ver oorzaken van de aanrijding en een geld boete van f 100, subsidair dertig dagen hechtenis wegens links rijden. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis merkte in zijn pleidooi op, dat de Zocherstraat slecht verlicht is en dat het volgens hem onmogelijk geweest moet zijn dat de dames de verdachte herkend heb ben. Zij geven een te mooie getuigenver klaring en veiTnoedelijk zullen hun ge dachten ook uitgaan naar de moeilijkhe den ,die verdachte met de ouders van het meisje heeft gehad. Te goeder trouw zullen zij echter hun verklaringen hebben afgelegd. Pleiter heeft vertrouwen in de getuigen a décharge. Pleiter concludeer de dat het bewijs niet geleverd is en vroeg vrijspraak. Mocht een veroordeling volgen, dan verzocht spreker boetes op te leggen en het rijbewijs voorwaardelijk in te trek ken. De uitspraak volgt op 12 Mei. De Gereformeerde kerk te Vijfhuizen was Donderdagavond geheel bezet, toen de plaatselijke afdeling van de Nederlandse militaii-e bond „Pro rege" haar traditionele Oranje-avond hield ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. Tijdens deze bijeenkomst werd het woox-d gevoerd door vicaris L. C. Baljé, die er in zijn toespraak de nadruk op legde, dat op Koninginnedag niet alleen een gevoel van vreugde moet heersen om het welzijn van de lands vrouwe en ons volk, „wij moeten ook dank baar zijn jegens God, want het regeren bij de gratie Gods is geen ledige leus in deze tijd en in een wereld van ineengestorte tronen, wisselende presidentszetels en wis pelturige volken". Na deze toespraak zongen de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus en speelde de organist vaderlandse liederen. Het tweede gedeelte van de avond be stond uit het vertonen van de film „Het is middernacht, dr. Schweitzer", over de eer ste jaren van het werk van dr. Albert Schweitzer in Lambarene. CANNES-SAIGON (Reuter) Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, heeft de voormalige stafchef van het Vietnamese leger generaal Nguyen Van Hinh opdracht gegeven naar Vietnam te gaan om contact op te nemen met de leiders van de parti culiere legers. De generaal, die indertijd als stafchef werd ontslagen wegens zijn oppositie tegen premier Ngo Dinh Diem, vertrekt heden uit Parijs naar Saigon. De tegenwoordige stafchef van het leger generaal Nguyen Van Ty, heeft zich, naar van gezaghebbende zijde te Saigon ver luidt, gesteld onder het bevel van generaal Nguyen Van Vy, aan wie Bao Dai het bevel over de nationale troepen heeft gegeven, dat tot dusver bij premier Diem berustte. Vrijdagavond was het te Saigon tamelijk rustig, nadat er in de loop van de dag hevige gevechten tussen nationale troepen en eenheden van Binh Xuyen-secte waren geleverd. Volgens het radiostation „Radio France Asie" zijn er 409 tot 500 militairen en burgers om het leven gekomen. Drie generaals van de particuliere legers, die kort geleden de zijde varx premier Diem hebben gekozen, hebben generaal Vy er van beschuldigd een aanhanger van het kolonialisme te zijn. Zij geven de „kolo nialisten" de schuld van de jongste onge regeldheden. Bao Dai heeft gezegd, dat zijn afgezant de mogelijkheid van een regeling van het vraagstuk van de samensmelting van de strijdkrachten moet bestuderen. Alle voor stellen zullen b;) h<k staatshoofd worden ingediend. Het staatshoofd zal zijn plan om te Cannes een conferentie 'wi mese leidei-s te beleggen, toch uitvoeren. Aan dit overleg zullen leiders van de Cao- dai- en Hoa-Hao, de Binh Xuyen, Rooms- Katholieken, Boedhisten en enige oud^ premiers deelnemen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten pre mier Diem blijven steunen. Van gewoon lijk welingelichte zijde te Washington ver luidt dat president Eisenhower's speciale afgezant in Zuid-Vietnam, generaal Law- ton Collins, opdracht heeft, de Amerikaan se steun aan premier Diem voort te zetten. Generaal Collins is een week in Washing ton geweest voor dringend overleg met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en andere hoge Amerikaanse functionarissen. Donderdag bracht hij ver slag uit aan de nationale veiligheidsi-aad, het hoogste Amerikaanse orgaan voor het uitstippelen van het beleid. Het State De partment zou Bao Dai gezegd hebben, niet te trachten een nieuwe regering in te stel len. De Vietnamezen zouden zelf moeten beslissen of een nieuwe regering nodig is. Volgens Reuter zijn er duidelijke aan wijzingen, dat de Verenigde Staten alle militaire en economische hulp aan Indo- China zouden kunnen staken als zij het gevoel hebben, dat Bao Dai een regeling oplegt. Generaal Collins zou de nadruk ge legd hebben op de dringende noodzakelijk heid, de partijen in Zuid-Vietnam te ver zoenen, teneinde een democratisch land te scheppen, dat de druk van het communis tische Noorden van Indochina kan weer staan. Het gekke is dat ik maar niet kan los komen van Jemen. Ik heb tot vóór Pasen nooit aan Jemen gedacht. Een gans groots leven geleid zonder Jemen. Vreugde en verdriet gekend, opgetogenheid en diep- verzonken mijmeringen, liefde, angst, ver driet, geluk, haat en minachting en nooit één gedachte voor Jemen. Maar even vóór Pasen is het gebeurd. Toen die koning en toen zijn broersu weet er alles van. De cel voor broertje. De zegepalm voor ander broertje en toen ixxeens de koppies eraf van beide broertjes. Men zegt dat in Jemen nog middeleeuw se toestanden heersen en ik dacht aan Amersfoort en Bergen-Belsen en dacht dat het Westen maar niet te diep op het Oosten moet neerzien. „Middeleeuwen" is een ge makkelijk woord. Weet u héél zeker dat die zo middeleeuws waren? De gedachte aan de koning die gezellig komt kijken bij de terechtstelling van zijn broers laat mij niet los. Ik dacht: „wat een koning en wat een lol om te gaan kijken naar de onthoofding van beide broers-lief', maar later dacht ik aan de electrische stoel erx aan de h.h. beulen in Parijs en Londen; daar gebeurt precies hetzelfde als in het „middeleeuws" Jemen. Weliswaar komen de h.h. staatshoofden, in wier naam de stroom door het lichaam en staal door de nek wordt geslagen, niet zelf daarnaar kijken, maar dat maakt het allemaal nu niet zo veel minder middeleeuws, dunkt mij. Misschien is de koning van Jemen persoon'.'jk een beetje flinker dan zijn col legae en durft hij de dingen dapperder in de ogen te zien. Nee, nu neem ik het toch weer op voor die koning en ik denk: hoe zullen ze over honderd jaar denken over onze heerlijk- heid die misdadigers in een hokje opsluit, twintig jaar in een hokje met tralies? En die daar dan, ethisch en wel, vanwege het humane, een kanariepietje, een concert en een boek uit de gevangenisbibliotheek aan toevoegt. Zouden ze dat dan niet „middel eeuws" vinden? Het is wonderlijk, maar ik geloof dat ik Jemen nooit meer kwijt raak. ELIAS. WASHINGTON (Reuter). In Califor nië zijn twaalf nieuwe gevallen van kin derverlamming gemeld bij kinderen die onlangs zijn ingeënt met het nieuwe vac cin van dr. Salk. Gezondheidsautoriteiten trachten een paniek onder de ouders van duizenden ingeënte schoolkinderen te voor komen. Zij wijzen er op, dat het vaccin niet voor honderd percent doeltreffend is en dat een maand of langer nog verlopen moet voor het vaccin immuniteit geeft. Men kan zo spoedig na een eerste injec tie geen bescherming door het vaccin ver wachten, zo verklaart dr. Scheele, hoofd van de Amerikaanse openbare gezond heidsdienst. Hij voegde hier aan toe, dat tot op heden het aantal gevallen van kin derverlamming een zelfde beeld vertoont als andere jaren. Alle inëntingen tegen kinderverlam ming in Californië zijn stopgezet, voor lopig voor een week, hangende een nader onderzoek van het vaccin door deskundi gen in Washington. Volgens niet-officiële persberichten heeft zich in 38 gevallen in zes Ameri- kaanse staten kinderverlamming voorge daan bij kinderen die waren ingeënt met het vaccin. WENEN (Reuter) De geallieerde be stuursraad in Oostenrijk heeft met alge mene stemmen besloten, Oostenrijk toe te staan, de beschikking te hebben over lichte vliegtuigen voor zijn vliegtuig-x-ed- dingsdienst. De Sovjet-Russische vertegen woordiger, die zich tot dusver tegen een dergelijk besluit had gekant, liet zijn oppo sitie vax-en. De Oostenrijkse regering beschouwt de dienst als zeer belangx-ijk met het oog op lawinerampen. Een Westelijk voorstel om alle andere beperkingen van Oostenrijks souvereiniteit op het gebied van de lucht vaart op te heffen, is op verzet van de Sov jet-vertegenwoordiger gestuit. De vier Hoge Commissarissen hebben verder een Sovjet-voorstel aanvaard tot het houden van een bijeenkomst van de Hoge Commissarissen en hun raadgevers ter be spreking van technische kwesties met het oog op de ambassadeursconferentie van de Grote Vier, die Maandag te Wenen begint. Vrachtwagens vol portretten van Lenin en Stalin en rode sterren en treinladingen meubilair, voertuigen, bx-and'nout en zelfs varkens verlaten Oostenrijk in de richting van de Sovjet-Unie. Berichten uit de Sov jet-zóne van Oostenrijk wijzen er op, dat de Sovjet-troepen zich haasten Oostenrijk te verlaten. Tot nu toe zijn echter geen in beslag genomen gebouwen aan de Oosten rijkers overgedragen. Mocht er een keer in de gang van zaken komen, dan kunnen de Sovjet-autoriteiten steeds weer in de ge bouwen trekken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ooooc^occeooooocooocccccccccccococc* In hótel Keur heeft de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Ki-uis aan een 25-tal inwoners van Zandvoort, die vijf maal achtereen zich voor bloedafname hadden be schikbaar gesteld, de Landsteiner penning uitgereikt. De voorzitter van de afdeling, de heer Jo'x. C. Jung Sr., heette de aanwe zigen welkom en zette daarna uitvoerig uit een, hoe deze Landsteinerpenning. genoemd naar de professor, die de verschillende bloed groepen had ontdekt, was ontstaan. Ver volgens reikte de spreker met een toepas selijk woord de penningen uit. De commandant van de afdeling, dr B. Entzinger vex-telde hierna over de werking en bestemming van de bloedtransfusie en. van de plasma-toediening. De aanwezigen kregen door deze causerie reeds een duidelijk beeld van de waarde die het heeft om zich als donor beschikbaar te stellen, hetgeen nog eens duidelijk werd ge ïllustreerd door de vertoning van enkele films over de bereiding van het bloedplasma, gevolgd door enkele filmpjes over het werls van het Rode Kruis.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3