Vandaag rijdt het bloemencorso Agenda voor Haarlem Anegang-versiering trok honderden belangstellenden Kinderstemmen en schallend koper luidden de Koninginnedag in Motto: En Holland is de bruid Hildebrand bezocht Haarlem Ambtelijke huisvlijt in de raadzaal Stralend begin der feestelijkheden in Haarlem en omgeving Extra voorstelling „Sara Burgerhart" 3 Afscheid van G.E.B. Huldiging scheidende directeur Steinkamp Zuster H. A. van Looy 25 jaar vroedvrouw Nachtdienst apotheken J. J. Wallien nam afscheid van de Arbeidsinspectie Ten bate van 1940-1945 Jeugdappèl in Heemstede Bloemendaal Op de middag van 5 Mei ZATERDAG 3 0 APRIL 19 55 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT yy Het verandert elk jaar. Hoe geheimzinnig ging het vorig jaar nog toe met het voorbereiden van het grote bloemencorso. Achter gordijnen, in schuren, onder camouflagenetten ontstonden de bloemenwagens. Immense bloemstukken groei den langzaam uit vormeloze hopen stro en eerst in de laatste uren leerden de ontwerpers en uitvoerders eikaars werk kennen. Nu is het anders. Honderden hebben Vrijdag in de HBG-gebouwen de grote stukken gezien, die vandaag in een feilloze regelmaat tezamen het grootse corso zullen vormen. Zweden, Ame rikanen, Duitsers, Fransen, enzovoorts, wandelden in een verwondering, die aan sprakeloosheid grensde, rond de tientallen wagens, waarvan velen nog voltooid moesten worden. En dan stonden die nog in een omgeving, die nauwelijks hun schoonheid deden uitkomen! Immers, ze stonden zij aan zij in een voor hun formaat nauwelijks voldoende ruimte. Er is veel getwist of een corso mooi kan zijn; of deze bloem-rijkheid geen aantasting is van het wezen van de bloem Het gaat bij een corso om een geraffineerde uitbuiting van de bloem. Door men selijk vernuft wordt de koningin van de natuur gerangschikt tot een nieuwe schoonheid, die de bloem tot een nieuw leven verleidt, dat niet uitsluitend natuurlijk meer is maar dat onscheidbaar het kenmerk van dat menselijk ver nuft draagt. En als dat vernuft artistiek heeft „gewerkt" dan wordt het verlies aan natuurlijkheid ruimschoots in een bijzondere winst omgezet: een corso, zon corso stond Vrijdag in de hallen van de HBG; dat corso rijdt vandaag. Er rijden vandaag: wagens, die twintig duizend gulden gekost hebben, waar ander halve maand aan gewerkt is, waaraan soms drie, vier ontwerpen vooraf gingen en waarvan elke vierkante meter kleur" twee uur werken gekost heeft, bloem na bloem, bloemnagel na bloemnagel. Tien-duizend manden van elk dertig kilo bloemen wer den omgetoverd in corso-wagens; 300.000 kilo bloemen rijden vandaag rond om een één-dags-leven te leiden, maar de mannen die liet maakten en die de laatste acht tien uur onafgebroken hebben gewerkt weten zich ruimschoots beloond als de honderdduizenden mensen langs de weg hun werk honoreren met uitbundige jubel of stille verbazing, want andere uitersten kent het corso niet. Zij zullen het corso, waar ze weken aan een stuk voor gewerkt hebben, slechts met slaperige ogen kunnen bezien. Er zullen er bij zijn, die nog hoofd pijn hebben van de doordringende liyacin- tengeur, die bedwelmend de werkplaatsen heeft gevuld. Maar zoals elk jaar zullen zij tevreden zijn. Er is iets ondefinieerbaars in een corso. De sfeer, waarin het triomfeert, zal vanavond verdwenen zijn en was er ook niet eerder dan toen de eerste wagen ging rijden. En de mensen die het corso maakten voelen die sfeer het minst van allen die het zien. Zij zijn moe. Maar zij wisten eergisteren al. toen zij eikaars werk met vakmanschap keurden: we hebben weer een prachtig corsog emaakt. Zij staan alleen nog langs de kant om die opinie be vestigd te zien en te horen door het publiek. En misschien zullen zij nog tegen elkaar zeggen: „Kijk, die wagen heeft Jan ge prikt," want ze kunnen aan de bloemen zien, door welke hand ze zijn opgeprikt. M of to Elk jaar kan men een ander „systeem" in het corso ontdekken. Welk motto ook ge kozen is, het laat altijd genoeg ruimte voor een rijke verscheidenheid, al loopt er steeds een andere grootste gemene deler door heen. Vorig jaar bleken de bewegende stukken wentelende wieken, neigende paarden enzovoorts grote aantrekking te hebben. Dit jaar niet. Feitelijke beweging is er niet; de beweging die er is, is een ar tistieke: de stukken zijn niet dood maar bezitten een dynamische kracht, zoals bij voorbeeld de zes grote zwaluwen op wagen no. 9. Hun helling, hun vleugels drukken vlucht uit, het is een prachtwagen. Natuur lijk zijn er ook dit jaar weer wagens, die een artistieke pretentie hebben, maar slechts weke vormen en kleuren bezitten, zoals bijvoorbeeld „De Bruid," waar kos ter. noch moeiten aan zijn gespaard, maar die doodgewoon sentimenteel is. Het motto is nu „En Holland is de bruid," naar het gedicht van Jan Prins. Dat is nau welijks een motto te noemen, maar niette min bleek dan toch het bruidsmotief een dankbaar. Er is een vanzelfsprekende ver houding tussen anecdotische wagens, die een verhaaltje vertellen, en de wagens, die alleen maar om het mooie zijn gemaakt. De meeste van de 38 wagens zijn verzorgd door grote bedrijven. Dieren Er is een grote afwisseling. Er rijdt een „levensgrote" Dieseltrein met opschrift „Neem de trein"; een ander nummer toont ZATERDAG 30 APRIL Stadsschouwburg: „De Zeewolf", Neder landse Comedie", 8 uur. Minerva: „Doctor in the house", alle leeft., 2-30, 7 en 9.15 uur Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy„Op glad ijs", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 2, 4-15, 7 en 9.15 uur.Frans Ilals: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Export in blond", 18 jaar, 23-30 uur. ZONDAG 1 MEI Stadsschouwburg: „De Zeewolf", Neder landse Comedie, 8 uur. Zuiderkapel: Th. Dik- kes, 10 en 5 uur. Cultura: Ned. Ver van Spi ritisten „Harmonia", 10.30 uur. Minerva: „Doctor in the house", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Onder moeders vleugels", alle leeft., 11 uur: „Bastogne", 14 jaar, 1.43, 4.15, 6-45 en 9.15 uur. Roxy: „Op glad ijs"', alle leeft.. 2 en 4.15 uur; „Door liefde ont eerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dieren strijden voor hun be staan", alle leeft., 11 uur; „The true and the brave", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Song of Russia", alle leeft., 11 uur; „Het beu", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 2 MEI Stadsschouwburg: „Thee en sympathie", Rotterdams Toneel, 8 uur. Minerva: „Sunset boulevard", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Op glad ijs", alle leeft., 2.30 uur: „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge vaarlijke liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. een levensgrote olifant in blauwe hyacin ten met een rijkgekleurd bloementapijt over de rug, twee machtige ivoortanden, een prieeltje op de rug en achter hem komt het „jonkie", een klein wit olifantje, cat zijn slurf in de staart van vader heeft ge haakt. „Mij spreekt de blomme een tale" naar het gedicht van Gezelle bestaat grotendeels uit anjers, het is ongetwijfeld een der duurste wagens, maar biedt dan ook „waar voor het geld." Natuurlijk waren ook weer de dieren een dankbaar onderwerp: zeepaardjes, zwanen, zwalu wen, paarden, olifanten. Een der mooiste wagens is „Het Land," dat twee enorme klompen voorsteld met zeilen van Innocence-hyacinten en zeven achter elkaar staande-molens met wieken. Origineel is de wagen, die het paleis Soest- dijk toont met de grote boom, waarin de oranjeappels zijn opgehangen. Ook de per sonenwagens met juwelen van bloemtoefen en geraffineerde soberheid zullen bewon dering oogsten, vooral „Bernhard" die ge tooid is met varens, anjers en hyacinten. „Bollenland" heeft weer een prachtig corso samengesteld, geraffineerder dan de vorige, want beter geschakeerd. Ook de bloem komt beter tot haar recht dan bij de vorige. Als dat zo doorgaat. Langs de corsoroute zijn weer tientallen bloem-mozaïeken aangelegd, die op zichzelf reeds een bezoek waard zijn. En de dorpen hebben zich getooid met kilometers bloem slingers. De bollenstreek is weer in de ban van de bloem en als de verwachtingen be waarheid worden zal er dit jaar een bloei- seizoen zijn, waarin tulpen, hyacinten en zelfs nog narcissen gelijk bloeien. Drie vtin de vrolijke Haarlemse kinderen die vanmorgen up de Grote Markl de jaarlijkse aubade tut een feest voor oog en oor en hart maakten. Vrijdagmiddag is in een besloten bijeen komst van directie en personeel van het G.E.B. te Haarlem afscheid genomen van de heer J. H. Steinkamp. een der directeuren. De rij van sprekers werd geopend door ir. J. H. Kouwenhoven. mede-directeur, die zijn schei dende collega dank zegde voor de steun die hij in de loop der jaren van hem mocht ont vangen. Ir. Kouwenhoven bood enn houten sigarendoos met oud-zilveren deksel aan. De volgende spreker was de heer J. van Arkel, hoofdambtenaar van Bijzondere Diensten, die een platenkoffer en langspeelplaten aanbood. Daarna spraken de heer J. A. Sunter, admi nistrateur, namens de administratieve dienst, de heer S. J. van de Winden, technisch hoofd ambtenaar. die de jubilaris een boekwerk overhandigde, de heer Van Houten, voorzit ter van de personeelsvereniging, die eveneens met een boekwerk kwam aandragen, mejuf frouw C. Freni. kooklerares. die een eigen gebakken taart aanbood en de heer J. Wild schut. secretaris van de Algemene Bond van Ambtenaren. Tenslotte sprak de heer Stein kamp een woord van dank voor deze hulde. De winkeliers uit de Anegang in Haarlem hebben er voor gezorgd, dat de tijd van de Camera Obscura, compleet met Hilde brand en gevolg, gisteravond voor duizen den Haarlemmers weer enkele uren is herleefd. Ter gelegenheid van de opening van Het Oude Posthuys en van de voltooiing van de straatversiering, bestaande uit bloemen- mozaïeken had men namelijk een voltallig gezelschap vooraanstaande personen uit de negentiende eeuw uitgenodigd een bezoek aan de Spaarnestad te brengen en in de Anegang stond een niet minder belangrijk groepje autoriteiten de historische gasten op te wachten. Hildebrand en de zijnen, gekleed in prach tige costumes, stapten bij de Turfmarkt van een trekschuit aan wal en namen ver volgens plaats in een oude postkoets, die na een korte rondrit de Anegang bereikte. In deze straat stonden toen reeds honder den Haarlemmers die hun bewondering voor Hildebrand zeer zeker niet onder stoe len of banken staken. De kinderen hadden vooraf een heftige strijd geleverd om het bezit van de tweeduizend reclameballon netjes van Collall, maar raakten toch niet uitgeschreeuwd toen Haarlems burgemees ter, mr. O. P. F. M. Cremers voor Het Oude Posthuys Plildebrand hartelijk wel kom heette. Alle genodigden maakten vervolgens een kleine rondwandeling door de feestelijke Anegang, waarna men in Het Posthuys de gelegenheid kreeg zich te goed te doen aan „Juffertje in het groen" en „Eau de ma tante". Voor de dames waren er oud-Hol landse babbelaars en de heren verruilden sigaret en sigaar voor een lange Goudse Pijp- Op Vrijdag 29 April was het voor zuster H. A. van Looy, Rijksstraatweg 7, te Haar lem-Noord, precies vijf en twintig jaar ge leden dat zij haar loopbaan als vroedvrouw begon. Des ochtends vond er ten huize van de jubilaresse een officiële huldiging plaats. Als eerste bood mevrouw Bakker-Nijssen, namens alle moeders, die zuster Van Looy in de praktijk hebben leren kennen, haar hartelijke gelukwensen aan. Ook speldde zij de jubilaresse de kerkelijke ere-medaille „Pro Ecclesia et Pontifice" op, welke de laatste uit handen van pastoor L. J. Schalke uit de parochie Sint Liduina, ontving. Ver volgens boden dr. W. B. Smit. directeur dei- Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst en de Haarlemse wethouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, hun gelukwensen aan. Beiden spraken tevens een woord van huldiging uit. De heer R. Schlatmann. voorzitter van het R.-K. Wit-Gele Kruis te Haarlem, over handigde de jubilerende verloskundige een geschenk in enveloppe, welk bedrag door een aantal moeders werd bijeengebracht. Als laatste in de rij der officiële sprekers, bood de vierjarige Elsje van Spee zuster Van Looy een bosje fresia's aan, hetgeen geschiedde uit naam van alle Haarlemse baby's. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoter- bos-apotheek. Rijksstraatweg 10. telefoon 25711; Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tele foon 11174. Uiteraard werden er in dit Posthuys door diverse sprekers nog allerlei bijzonder vriendelijke dingen gezegd. De voorzitter van het Anegang-comité, de heer Aufdemkampe sprak over het hart verwarmende aspect van de Anegang. De burgemeester dronk op de Anegang „als de gekste straat van de wereld" en voorts - zich richtende tot Plildebrand - op het Hildebrand-monument. Vervolgens ontving Plaarlems eerste bur ger een zinnebeeldige Oscar en tenslotte wenste de heer Vollaerts burgemeester Cremers van harte geluk met diens ko ninklijke onderscheiding. Kortom het was allemaal bijzonder ple zierig, de leden van het Anegang-Comité toonden zich, zoals steeds, voortreffelijke gastheren, in welke taak zij in niet geringe mate werden bijgestaan door een aantal charmante bloemenmeisjes. De heer J. J. Wallien, arts, eerste-hoofd- geneeskundige bij de Arbeidsinspectie te Haarlem, is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend en tijdens het afnemen is hem meegedeeld, dat hij benoemd is tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Donderdag heeft de directeur-generaal van de Arbeid mr. P. H. Valentgoed op het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer Wallien toegesproken en hem in kennis gesteld van het Konink lijk besluit. Voor leden van het personeel van het zesde district van de centrale dienst dei- arbeidsinspectie, gevestigd in de Wilhel- minastraat te Haarlem was er Vrijdagmor gen een bijeenkomst. Ir. J. A. E. Muller, dis trictshoofd en hoofdinspecteur-directeur en de heer G. C. Nachtweh. secretaris-chef-de- bureau. hebben zich tot de heer Wallien met woorden van dank en hulde gericht; zij heb ben geschenken aangeboden. De burgemeester van Plaarlem. mr. O. P. F. M. Cremers, zal hedenmiddag om drie uur in de raadzaal van het stadhuis een tentoonstelling openen van producten van vrije tijdsbesteding van het gemeenteper- soneel van deze stad. Bij de opening van deze tentoonstelling, die tot en met Zater dag 7 Mei zal worden gehouden ten bate van de Stichting 1940-1945, zal hij tevens de prijzen uitreiken. Op deze tentoonstelling blijkt duidelijk, dat niet alle ambtenaren met een en de zelfde hobby bezield zijn. Sommigen heb ben fraai houtsnijwerk ingeleverd, anderen hebben complete zelf gefabriceerde klok ken voor deze tentoonstelling afgestaan. Verder treft men er onder meer koper werk, pitriet-producten, foto's, tekeningen en schilderijen aan. Een aantal hijskranen, poppenhuizen en ander knutselwerk vormen daarmee een fel contrast. Ook blijkt op deze expositie, dat het gemeentepersoneel er niet voor terugdeinst, degelijke vloerkle den te fabriceren en tenslotte kan men er een hoeveelheid meubels aantreffen, die elk pas getrouwd echtpaar wel een ere plaats in de huiskamer zou willen geven. Het weer werkte vanmorgen mee om de viering van de Koninginnedag te Haarlem op een prettige wijze in te zetten. In vele gezinnen heerste in de vroegte een grote drukte. De kinderen moesten zich opmaken voor de aubade die in diverse delen van Haarlem gehouden zijn en in enige wijken werden de bewoners gewekt door muziek corpsen. Een hoogtepunt van de ochtendviering was weer de aubade op de Grote Markt, waaraan vijf en dertig honderd leerlingen deelnamen. Ook stonden aubades op het programma in Oud-Schoten en in Spaarndam. De ruiters waren vanmorgen in de stad aangekomen. Zij maakten met hun paarden een tocht door de stad en zul len vanmiddag deelnemen aan een ruiterdemonstratie op het terrein aan de Wagen weg. Om halfaeht had het muziekcorps van het Leger des Heils plaats genomen op de Grote Markt en het bracht koraalimuziek ten gehore. In het centrum Zorgde de Haarlemse politiekapel onder leiding van de heer L. D. Beumer voor opgewekte muziek, in Oud-Schoten trok een muziekgezelschap door de wijk en in Haarlem-Oost verzorg de het fanfare- en tamboercorps „Hst Oosterkwartier" de réveille.. Kerkdienst In de Grote Kerk is een korte dank dienst gehouden, waarin als voorganger optrad ds. W. M. van Asperen, Hervormd predikant. De predikant las een gedeelte uit de brief van Paulus aan Timotheus en uit Mattheus 22, de verzen 15 tot 22. Nadat gezongen was Gezang 136, verzen 1, 2 en 5 en de band van het Leger des Heils de compositie „Feestklanken" ten gehore had gebracht, hield ds. Van Asperen een pre- dicatie naar aanleiding van Prediker 8 vers 4: „Want het woord van de Koning is machtig en niemand zal zeggen „Wat doet gij"- Spreker zeide in zijn inleiding, dat kerk en volk met elkaar verbonden zijn en met het vorstenhuis bestaat een grote band. Wij mogen de nationale en religieuze za ken niet vermengen. Voor sentimenteel pa triotisme is geen plaats en wij dienen cri- tisch en dankbaar te spreken, maar ook hoopvol. Wij bidden voor één Heer en Koning en Zijn gelofte heeft voor ons het laatste gezag. Binnen die ruimte heeft ook het aardse koninkrijk het gezag van God. Het Nederlandse volk eert Koningin Ju liana bij de gratie Gods en dankt God. om dat Hij de leiding van ons volk onder haar vorstenhuis heeft gesteld. Het volk weet zich aan het vorstenhuis onderworpen. In de tekst tekent Prediker het beeld van een ander koningschap dan wij ken nen. Niemand kon tot de koning van toen zeggen „Wat doet gij". Koningin Juliana weet, dat er een Koning is, die haar vraagt „Wat doet gij" en zij weet welke verant woordelijke taak zij heeft. Daardoor houdt zij een schone traditie van het geslacht Oranje in ere. Het woord en gebaar van Koningin Ju liana hebben een eigen koninklijk gezag en die zijn van ver reikende invloed. Als vrouw en moeder mag zij een voorbeeld heten van haar volk. De redevoeringen en handelingen getuigen van een persoonlijk inzicht en aanbak van de vele problemen, die de tijd stelt. Door haar wordt de een heid van het Nederlandse volk op waardi ge wijze gesymboliseerd. De taak van de Koningin is niet gemak kelijk. De nationale zelfstandigheid wordt door de internationale verplichtingen steeds meer ingeperkt. De plannen van de totale bewapening brengen de mensen in beweging; er is een tijd met vele proble men, er heerst angst voor de toekomst en het Nederlandse volk richt zijn ogen meer en meer op de persoon van Koningin Ju liana. Juist nu kan haar koninklijk voor beeld van ongedachte zegen zijn; haar werk kan de noodlot-stemming breken en haar persoonlijk inzicht kan een wending ten goede brengen. Daarom is het oog van kerk en volk op haar gericht en een ieder ziet dankbaar en hoopvol de toekomst te gemoet. Met het zingen van het Wilhelmus (ver zen 1 en 6) werd de dienst gesloten. De gezangen werden begeleid door orgelspel en de band van het Leger des Heils. Aubade op Grote Mat kt Uit enkele delen van de stad twameu om tegen negenen de kinderen bi.een, die medewerking verleenden aan de aubade. Onze medewerker Jos. de Klerk schrijft over de aubade: ,,'t Rood, Wit, Blauw onzer vlag waait lustig in de nieuwe dag," zo klonk het hedenochtend over de G~ote Markt uit ruim drieduizend jonge kelen, tijdens de traditionele aubade. Deze vreugdekreet, die als vanzelf een motief uit het Wilhelmus aangrijpt, anticipeerde reeds op de komen de herdenkingsdagen der bevrijding en bracht ons tevens de jubelstemming in her innering van 5 Mei 1945 toen dit lied spon taan ontstond', om 's anderendaags in de Concertzaal door een duizendkoppige menigte even spontaan gezongen te wor den. ,,'t Rood, Wit, Blauw onzer vlag" woei ook nu weer lustig in de nieuwe dag, en de Oranjewimpel die erbij hoort, wapperde kennelijk in de melodie van het refrein. Als van ouds werd het Haarlemse forum het prachtige schouwtoneel van de ordelijk aantredende schoolgroepen die met rood, wit, blauw en oranje het decorum kleur den. De rhj'thmische impuls van tamboers en fanfaremuziek lokte bij het marcheren en opstellen van het koor tot wat men van de aubade de „voorzang" zou kunnen noe men en die in haar ongeordendheid het spontane element vertegenwoordigt, zonder hetwelk het feest niets feestelijks zou heb ben. Eindelijk is dan de Grote Markt als een golvende zee van rood, wit, blauw en oranje en van frisse kinderhoofdjes; de heer L. J. van Mechelen, die als steeds het machtige jeugdkoor zal 'eiden, heeft de hoge dirigeerkatheder bestegen en op het bordes van het stadhuis wacht de burger lijke overheid om de morgengroet van de jeugd in naam der Koningin in ontvangst te nemen. Nog even wachten tot het korps van het Leger des Heils uitgespeeld is en dan kan de aubade beginnen. Begeleid door Harmonie-Crescendo klinkt als eerste nummer het steeds weer indruk wekkende „Wilt heden nu treden". Het wordt gevolgd door „O Heer, die daar..", dat andere Valerius-lied, dat med'e herin nert aan de vrijheidskamp in de zestiende eeuw en aan de dynastie der Oranje's. Na deze beelden uit een verre roemrijke historie, klinkt een lied over het Neder land van heden, markant en zelfbewust. En dan is het de beurt aan „Bevrijding", het lied dat schitterend ingezet wordt door het orkest en waarin het „rood-wit-blauw on zer vlag" geestdriftig klinkt in de zang dei- kinderen en even enthousiast wappert bo ven het uitgebreide jeugdkoor. En nu wat vrolijks, een marsliedje, ge zongen en gefloten. Dan een Meilied en een reeks oude speelliedjes. En ten slotte gaat het, overbrugd door het „Wij willen Holland houen", naar het hoogtepunt van de vaderlandse feestmuziek, het nobele „Wilhelmus". De oranjezon, die even weg gedoken was, kwam extra haar goud over het plein spreiden bij dit plechtig besluit. Hulde aan de heer Van Mechelen, die dit zinrijk programma zo kranig leidde en wat men van zo'n groot geheel verwachten kon, uitstekend bereikte, mede dank aan de toe gewijde medewerking van Harmonie-Cres cendo en bijzonder van de schoolbesturen. Zo was de Aubade weer het feestnum mer bij uitnemendheid. Kermis Om tien uur werden de kermisvermake lijkheden opengesteld; deze zijn geplaatst op de Nassaulaan, Nassauplein en Zijhui zen, op de Zaanenlaan en op de Zomer- vaart nabij de Nagtzaambrug. Terstond werd een druk gebruik gemaakt van de vermakelijkheden, speciaal door de jeugd. Op Maandag, Dinsdag, Woensdag (tot 18 uur) en Donderdag zullen de kermisver makelijkheden ook geopend zijn. In het Kleverpark zijn de feestelijkhe den ingezet met het hijsen van de vlag in het Kleverpark nabij de Santpoorterstraat; om tien uur was er feest voor de kinderen uit de omgeving in de aula van het Ken- nemerlyceum. Ruiters maakten tocht door de stad De ruitersportdemonstratie van vanmid dag zal een bijzondere gebeurtenis wor den en dat is te danken aan de deelneming van enkele landelijke rijverenigingen. Van morgen heeft het Haarlemse publiek reeds een indruk kunnen krijgen. De staffanfare dp p,0nd vn Li"dHiike Rijvereni gingen van de Nederlandse Christelijke Boerenbond uit Noord-Brabant, leden van de verenigingen „Ritmeester De Kruiff' te Halfweg, „Kapitein Van der Wal" te Hoofddorp en de „Venneper Ruiters" stel den zich op de Dreef op en maakten een tocht door de stad. Op het bordes van het stadhuis hadden leden van het gemeente bestuur plaats genomen, aan wie de rui ters gepresenteerd werden. Zanghulde in Oud-Schoten Hedenochtend werd op het plein voor de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haarlem- Noord een aubade gebracht door 650 schoolkinderen van alle lagere scholen van Haarlem-Noord benoorden de Jan Gijzen- vaart. Het geheel stond onder leiding van de heer W. A. van der Zalm, onderwijzer, die ook met assistentie van het overige onderwijspersoneel de liederen had inge studeerd. Achtereenvolgens zongen de kinderen, die allen een vlaggetje hadden ontvangen, „Gelukkig is het land" uit Valerius' Ge- denckclanck", voorts „Een feestzang op de Vijfde Mei", daarna een tweetal pittige marsliedjes. Het fanfarecorps „Kunstkring" begeleidde de zangertjes. De aubade werd besloten met het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Onder de vele toehoorders bevond zich een grote groep bejaarden, voor wie aparte zitplaatsen gereserveerd waren. Onder de genodigden, die na afloop op de receptie in de Sionskerk bijeenkwamen, bevonden zich de hoofden van de betrokken lagere scho len, de leden van het wijkcomité „Oud- Schoten" en verscheidene Haarlemse ge meenteraadsleden. j In Heemstede begon deze dag met het reeds traditioneel geworden jeugdappèl op het Raadhuisplein, waaraan werd deel genomen door de leerlingen der scholen en leden van diverse jeugd- en sport organisaties. Zij waren van verschillende zijden opgemarcheerd, telkens met een der plaatselijke muziekverenigingen aan het hoofd. Precies om acht uur werd op plechtige wijze de Nederlandse driekleur gehesen; geflankeerd door veertien oranje vlaggen, op het balcon gadegeslagen door de burgemeester en de wethouders, die door hun echtgenoten waren vergezeld. Na het zingen van het vlaggelied richtte mr. A. G. A. ridder van Rappard zich met een toespraak tot de verzamelde jeugd, waarin hij er op wees van welk een grote betekenis deze Koninginnedag voor land en volk eigenlijk is. Hier weer aangetre den te staan in eigen uniformen, onder zelf gekozen kleuren en vaandels, wil im mers zeggen dat wij ondanks deze ver scheidenheid, toch weer eendrachtig en in volle vrijheid om de troon van Oranje ge schaard kunnen zijn. „Straks zijn jullie geroepen om de taak der ouderen over te nemen", vervolgde de burgemeester; „houdt dan altijd voor ogen dat Nederland zonder Oranje slavernij en onderdrukking be tekent". Nadat spreker nog had uiteen gezet dat Koningin zijn niet alleen bestond uit het rijden in de Gouden Koets, maar voornamelijk een zware taak inhoudt in belang van land en volk, besloot hij zijn toespraak met een driewerf hoera op Koningin Juliana. Deze plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waarna de deelnemers aan hét appèl voorbij de autoriteiten defi leerden om vervolgens af .te marcheren. Zij begaven zich hierna naar het terrein van de Heemsteedse Sportparken, waar Adri van Oorschot de jeugd verder aan genaam bezig hield. In Bloemendaal begon om half tien de wandeling van de leerlingen van de scho len voor lager onderwijs in dit deel van de gemeente naar het sportveld Vinkenbaan aan de Donkerelaan. Nadat de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller, hier om tien uur de spelen officieel had geopend gingen de leerlin gen van de klassen vier tot en met zeven strijd leveren om de eer van de beste op de verschillende programma-onderdelen. Dank zij de medewerking van de spelers van de Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" en het personeel van de Haar lemse Stadsschouwburg is het het cen trumcomité „Koninginnedag" mogelijk de burgerij een extra voorstelling aan te bie den van het blijspel „Sara Burgerhart", door Henk Bakker bewerkt naar de roman in brieven van Betje Wolff en Aagje Deken. Hierdoor kunnen de velen die voor de voorstelling welke Vrijdagavond werd ge geven teleurgesteld moesten worden, als nog in de gelegenheid worden gesteld het stuk hetzij 's middags, hetzij 's avonds op 5 Mei te gaan zien. Dit heeft de voorzitter van het centrum- comité „Koninginnedag", mr. J. A. P. C. ten Bokkel, gisteravond meegedeeld in zijn openingstoespraak voor de traditionele voorstelling welke de Letterlievende Ver eniging „J. J. Cremer" ter gelegenheid van Koninginnedag pleegt te geven. De toe schouwers zongen voor de voorstelling ge zamenlijk het eerste en zesde couplet van het volkslied. Het spel, door onze redacteur P. W. Franse in dit blad reeds zonder voor behoud geroemd, liet niet na het publiek in verrukking te brengen: niemand kon ongevoelig blijven voor deze zeer geslaag de combinatie van talenten: van de be werker-regisseur, van de kwaliteiten der actrices en acteurs, van de bekoorlijke costumering en verzorging der décors, waartoe ook de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer I-I. P. Baard, het zijne heeft bijgedragen. Mr. Ten Bokkel heeft na afloop dan ook alle medewerkers in zijn hulde betrokken, waarbij hij Henk Bakker een enorme lauwerkrans om de schouders legde.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5