Feestvreugde zonder wanklanken in Haarlems dreven Ondanks corso grote belangstelling voor aantrekkelijk ruiterfeest Agenda voor Haarlem Haarlemse bloemen op Soestdijk Van der Meulen won in Haarlem-Oost Feestavond AUB-actie Gereformeerde Kerk Ronde van Vogelenzang thans op 5 Mei Bloemendaals raadhuis in feestlicht Volksspelen en Oranjebal in Heemstede MAANDAG 2 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er zijn altijd Haarlemmers, die de Koninginnedag met een tikje bezorgdheid tegemoet zien. Dat zijn in de eerste plaats de organisatoren van de feestelijkheden. Hun groot ste belangstelling geldt op de 29ste April onveranderlijk het weerbericht, vooral wanneer dat „veranderlijk" tot motto voert. En verder is er de Haarlemse politie, die zich al we ken van tevoren buigt over dienstroosters en verkeerssche- ina's om op het laatste ogenblik tot de ontdekking te komen, dat de moeilijkheden altijd net ergens anders dreigen dan men op goede gronden meende te mogen verwachten. Een extra complicatie deed zich dit jaar voor, omdat ook het bollencorso op Koninginnedag werd gehouden. Desondanks bleek iedereen toen de Zaterdag om was tevreden. De orga nisatoren, het centrumcomité „Koninginnedag"' voorop, om- 'Z Ruiter demonstratie De ruiters, die zich 's morgens op de Grote Markt aan de burgemeester hadden gepresenteerd, gingen des middags op het „helicopterterrein" aan de Wagenweg la ten zien ,wat zij in hun mars hadden. De Commissaris der Koningin in deze provincie, dr. M. J. Prinsen, en bur gemeester Cremers kwamen ook daar de verrichtingen in ogenschouw nemen van de nieuwe tribune af, die uitstekend voldeed. Onder de opgewekte tonen van de staffanfare van de N.C.B. uit St. Oeden- rode marcheerden de ruiters van de Lan delijke Rij verenigingen „Ritmeester de Kruyff" uit Halfweg, „Kapitein v. d. Wall" uit Hoofddorp en de Venneper Ruiters uit Nieuw Vennep, benevens de deelnemers van het Heemsteedse Rijcentrum „Te Paard" het terrein op, waarna de demon straties een aanvang namen. Het werd een goede propagandamiddag voor de ruiter sport. De dressuur, het carrouselrijden, het voltigeren, het springen, de lintenroof en alle andere onderdelen van het veelzijdige programma werden met veel bravour en zonder noemenswaardige haperingen ten uitvoer gebracht. Jammer genoeg kwam de regen het spel storen, doch men ging ge woon door en het gladder wordende ter rein bleek evenmin een hindernis voor de ruiters, die zonder uitzondering blijk ga ven van enthousiasme en vaardigheid, ieder in hun eigen specialiteit en graad van oefening. De jeugdige deelnemers op ponies van het Heemsteedse Rijcentrum propageerden de paardensport voor de allerjongsten onder leiding van mej. Ida Wallage, de iets oudere jongeren van alle deelnemende groepen toonden zich bedre ven in het springen en sommigen van hen leverden bewonderenswaardige prestaties, die dan ook naar behoren werden beloond door een aantal interessante prijzen. De leiding was in de vaardige en strakke handen van de heren Rodenburg, Jansen en De Kort, waarbij de heer A. de Munnik adviseerde en de heer G. G. Petri de microfoon bediende. Een gezellige prijsuitreiking in Drcef- zicht besloot deze geslaagde feestmiddag van Het Paard, die een groot en intens meelevend publiek trok. Cees op de Rottenberg Met een vaag kermisrumoer, afkomstig van de Nassaulaan, op de achtergrond, hebben des middags Cees de Lange met echtgenote-cabaretière Lucie Stëyn, Wag- ter Sr. en Jr., de pianist Dick Harris en de tienjarige Cabby een groot aantal toe schouwers op de Kattenberg bij het Kenau park vermaakt met een plezierig cabaret programma. Cees de Lange had met liedjes en conférences het leeuwenaandeel in dit openluchtfestijn en het bleek, dat zelfs op een Kattenberg zijn koeienmopjes zijn te waarderen. Hij oogstte telkens een dank baar applaus van het auditorium, dat zich niet door enkele regenbuien uit het veld liet slaan. De vaardige pianist Dick Harris, die bij alle nummers voor een muzikale omlijsting zorgde, trad bovendien in een eigen num mer naar voren als een amusante gooche laar en demonstreerde ook in deze rol zijn vingervlugheid. Het gezamenlijk optreden van de heren Roland Wagter Sr. en Jr. was soms een beetje banaal, maar Roland Wagter Sr. maakte alles weer goed door zijn clownes ke „reclame-televisieuitzending", waarin hij de ene dwaze situatie na de andere deed ontstaan. Een fraaie prestatie leverde de tienjarige Cabby, die op het kleine toneeltje met een eemvielig fietsje allerlei spectaculaire kunstjes uithaalde. Dit ventje, dat beschikt over een bewonderenswaardig evenwichts gevoel, zag er niet tegen op om hoog-ge- ze-ten op een van zijn vreemdsoortige voer tuigjes viool te spelen. Ook maakte hij rondjes op een bijzonder klein fietsje, het geen twee tienjarigen uit het verbaasde publiek hem niet na konden doen. Muziek op de Grote Markt Tezelfdertijd speelden in de muziektent op de Grote Markt de Alpenjagers onder leiding van Will van Bakel. Aanvankelijk trokken deze vrolijke muzikanten veel be langstellenden, maar dezen verdwenen ge deeltelijk, toen enkele buitjes de harmonie kwamen verstoren. dat alle evenementen de belangstelling trokken die zij ver dienden en zelfs eeri fikse regenbui niet in staat bleek het enthousiasme te blussen, de politie omdat alles zonder strubbelingen is verlopen, ondanks een verkoersbandjir, die na afloop van het Corso ontstond, toen stromen uit de bol lenstreek Haarlem over Dreef, Wagenweg en Leidsevaart zonder onderbreking naderden, terwijl uit de buitenwijken drommen feestgangers, die op kermis en bal-champêtre hun zinnen hadden gezet, het centrum opzochten. Voor het eerst had hoofdinspecteur A. F. Suurendonk de beschikking over 240 meter ijzer hekwerk, dat bij aubade, ruiterdéfilé en bij de voorstellingen op de Kattenberg zijn geld ruimschoots waard bleek te zijn. MAANDAG 2 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss-Comité, uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 u. Stadsschouwburg: „Thee en sympathie", Rotterdams Toneel, 8 uur. Minerva: Sunset boulevard", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 7 en 9.1.5 uur. Rembrandt: „The true and the brave". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Gevaarlijke liefde". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 3 MEI Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest met Eduardo del Pueyo, piano, 8 u. Minerva: „De rode schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Op glad ijs", alle leeft., 2.30 uur; „Door liefde onteerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft.:, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijke liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des avonds trad ditzelfde muzikale ge zelschap in Haarlem-Oost op, waar zich tegen acht uur velen om de muziektent op het Nagtzaamplein schaarden om er te luis teren naar de pittige marsen en de ope rette-melodieën. Vooral na de pauze, toen het orkest terugkeerde als de boerenkapel „De Hooischelf' was het succes weer groot. In Haarlem-Noord werd de viering wegens het afgelasten van de dames-voet balwedstrijd beperkt tot het houden van een bal in het Julianapark en de kermis vermakelijkheden aan de Zaanenlaan. Deze attracties trokken bijzonder grote belang stelling. Des avonds werd er lustig- gedanst en in de omgeving van de Zaanenlaan heerste de gehele dag een gezellige drukte. In de komende dagen zijn de kermisver makelijkheden ook geopend. Kleinkunst festival van amateurs Ou de Kattenberg bij het Kenaupark werd Zaterdagavond van acht tot tien uur een wedstrijd gehouden in verscheidene takken van kleinkunst. De jury, die dit gebeuren te beoordelen had, zag zich voor de taak geolaatst met ongelijksoortige grootheden rekening te moeten houden. Dit kon worden opgelost door de genres ge scheiden te houden, zonder evenwel de in trinsieke waarde en de technische bedre venheid uit het oog te verliezen. De tenor A. Martens beet het spits af met operettefragmenten van Lehar, die hij met fraai geluid en beschaafde uitdruk king ten gehore bracht. Met lof van de jury verwierf hij de eerste prijs (35 gul den). Pierre Eerhart zong met minder „Schmelz" in de stem, maar overigens zeer verdienstelijk Italiaanse melodieën en kreeg de tweede prijs (20 gulden) in de sectie zang. Aan „De Rammelaars" die tweestemmig, met gitaarbegeleiding humo ristische liedjes brachten werd de derde prijs (10 gulden) toegekend. En L. van Loenen, die op z'n eentje als komisch zan ger optrad, werd vierde (eveneens 10 gul den). Er waren twee instrumentale prestaties van belang. Het trio Lajos Kist, wegens ontstentenis van de bas gereduceerd tot een duo, toonde zich op het gebied der Zigeunermuziek technisch vaardig inge steld en voldeed in vrij hoge mate aan de karakteristiek van het genre. De presta tie werd gehonoreerd met de eerste prijs (f30). Het mondorgeltrio „The Chromos" bewees ook volkomen zijn technische vaar digheid. Men kon vooral respect hebben voor wat het drietal in de eerste nummer tjes te horen gaf. Tweede prijs (f30). Twee verdienstelijke declamaties brach ten afwisseling in het programma. G. Kooy gaf een karakteristieke uitbeelding van „De Schippersknecht" uit de „Ca mera Obscura". Hij verwierf hiermee de eerste prijs (20 gulden). Tweede werd mevrouw De Beus, die met degelijk spreek talen t verzen van Clinge Doorenbos debi teerde. Haar prijs bedroeg 15 gulden. Ten slotte werd er nog een extra-prijs van 25 gulden toegekend aan de amateur- goochelaar F. H. Zegwaart, die het publiek, ondanks toenemend regengedruppel aange naam bezig hield met zijn trucjes. Dat enkelen ,die zich voor de wedstrijd opgegeven hadden, niet op het appèl ver schenen, tekenen wij aan als een beden kelijke eigenschap van hun amateurisme. Joodse dansen in het Kleverpark Ln de Kleverparkbuurt, waar de feest vreugde des morgens tussen de muren van het Kennemerlyceum was gebleven, waar een kinderfeest werd gehouden, maakte des avonds om zeven uur het tamboers- en pij percorps van de C.J.M.V, een rondmars, die eindigde met een taptoe op het Sant poorterplein om acht uur. Men heeft overigens de tap toen nog niet gesloten, maar het feest voortgezet met een volksdans-demonstratie van de groep van Henk van de Wateren voor het Lorentzly- ceum. Voor de hoofdingang van deze school was een carré uitgespaard, waaromheen een dichte haag van mensen stond te kijken naar de meisjes met haar groene en rode rokken aan en de in het wit geklede jon gens, die onder pittige pianoklanken door- eenwervelden. Ondertussen gaf de heer Van de Wateren zijn toelichtend en instru erend commentaar op de Franse, Zweedse, Engelse en Schotse dansen. Maar daarmee was hij niet klaar. Al héél gauw gaf hij zijn dansende jongeren opdracht om toe schouwers in de arm te nomen en actief in dc polka's te betrekken. Dit baarde enig opzien, maar omdat de groep de daad bij het woord voegde en links en rechts de mensen benaderde, hebben er velen meege- danst en Wellicht eindelijk eens het gevoel gekregen, feest te vieren. En omdat er per paar altijd één was, die tot de groep be hoorde en er dus alles van wist, kreeg men geen bont en ongeordend gewemel, maar het liep allemaal als vanzelf. De demon stratie van enige Joodse dansen werd op verzoek van de leraar van de Nederlands- Israelische Gemeente in Haarlem, de heer M. Philipson, uitgesteld tot halftien, één uur na zonsondergang waarop de Sabbath afgelopen zou zijn en ook hij deze dansen zou kunnen komen zien. Hij bleef niet al leen toeschouwer, maar gaf zelfs een toe^ lichting bij deze dansen, waarvan er enige, onder meer een bruilofsdans „Itie Migwa- lon" aan het Hooglied ontleend zijn. Hij toonde zich enthousiast over deze uitvoe ring van de dansen en vertelde in zijn toe lichting ook nu en dan over het leven in de nieuwe staat Israel. Het werd een leerzame en boeiende demonstratie, waarvan overi gens meer mensen alles zouden hebben kunnen zien als het carré cr omheen wat wyder gemaakt was. Fleurig vertier in Zuid-West Ook Haarlem Zuid-West heeft met een fleurig en attractief programma Zaterdag getoond met de ware feestvreugde Ko ninginnedag te kunnen vieren. Het accent werd overdag vooral gelegd op jeugdver- maak, alhoewel ook talrijke ouderen op het centrum van de feestelijkheden, in en om de Christiaan Huygensschool aan het gelijknamige plein, hun vertier zochten en vonden. Op de speelplaats van deze school ston den enkele feesttentjes, waar men prijzen kon winnen met ballen gooien, buksschie- ten, hengelen in een teil en bovendien wa ren er volop toeters, feestneuzen, papie ren slingers, maskers en wat al niet te ver krijgen. Alles wat jeugdig was of zich jeugdig voelde, liep dan ook met een bont gekleurd feesthoedje op en een ieder tooide zich met oranje linten en strikken. Wie zich wat wilde verpozen en laven kon aan een der tafeltjes van het thee-zitje plaatsnemen, waarbij een stralend Oran je-zonnetje er voor zorgde dat alle kilheid was uitgebannen. Zo nu en dan vielen er wel enige dikke druppels, doch in de al gemene feestvreugde werd daar niet op gelet. Het gehele feestprogramma was door de „H.Z.W.-wijkvereniging" samengesteld. Na de trommelmars door de straten, om negen uur des ochtends, ging het in op tocht naar het Chr. Huygcnsplein, waar allereerst de vlag gehesen werd. De ver dere ochtend werd onder meer gevuld met spelen voor kinderen tussen vier en elf jaar, die plaats vonden op de weide gren zend aan de speelplaats van deze school. Des middags toonden drie jeugdige clowns hun grollen en grappen, waarbij het er vermakelijk toeging. Vooral bij de schare van leeftijdgenootjes hadden zij groot succes. Ook de jeugdband „De Raspers", onder leiding van een twaalfjarige dirigent viel zeer in de smaak. Gehuld in kleurige en potsierlijke costuums zongen „De Ras- pers" enkele aardige liedjes, hierbij zich zelf begeleidend met ijzeren trommeltjes en deksels. Twee zangstertjes van de band, Marijke Abrahams en Joke Luberti. zongen nog apart voor de microfoon met allerliefste stemmetjes. Daarna werd de jolijt wat ingetoomd en toonden een flink aantal lenige jongelui onder leiding van de heer J. Namvelaerts de Agé, een aantal judo- en jiu-jitsu- demonstraties. Het ging er soepel en zwij gend toe en vol bewondering keken de aanwezigen naar de verscheidene groepen die op vlotte wijze hun val braken, door de lucht zwaaiden of allerhande listige grepen toepasten. Een bijzondere attractie was hierna het optreden van „Flanly", de sneltekenende clown en de goochelende „Oom Trux". Tot groot vermaak van allen wist de clown, met enkele streken diverse komi sche en rake tekeningen te maken. Van een tweetal toeschouwertjes vervaardigde hij verbluffend snel een zeer gelijkend portret „en profil", welke zij vol trots in ontvangst namen. Des avonds vertrok er een grootse lam pionoptocht van het Chr. Huygensplein voor een rondgang door Zuid-West, waar in vijftig fakkeldragers, vijf en twintig vlaggedragers en ongeveer duizend kinde ren meeliepen. De kleurige stoet werd voorafgegaan door het muziekcorps „Arti et Religioni" terwijl ook het trommelkorps „De rode bandeliers" meeliep. Deze feestelijke en wel zeer geslaagde dag werd besloten met een groot Oranje bal in het „Haarlem Zuid-West-gebouw". Oud-Schoten Ook in Oud-Schoten heeft men op ver scheidene manieren uiting gegeven aan zijn feestvreugde op Koninginnedag; na de aubade door schoolkinderen aan de Ekster straat werd de jeugd op de film „Puntje en Anton" vergast, terwijl de ouden van dagen in zaal „Noord" een cabaretvoorstel ling konden volgen verzorgd door het Be- verwijkse gezelschap Dio's. Het ensemble trad om ongeveer half drie tevens op op het plein voor de J. P. Coenschool. Zang en muziek vormde wel de hoofdschotel en er was een redelijk-goede imitator die zorgde dat er werkelijk van cabaret kon worden gesproken. Om kwart over zeven bracht het muziekcorps „St. Caecilia", dat een rondgang maakte door de buurt, een extra nummer aan de echtgenote van een der leden van de vereniging ter bevorde ring van nationale dagen Oud-Schoten", waarna een onderafdeling van het corps, de Boerenkapel, zich naar de Gysbregt van Aemstelstraat begaf. Daar besloot men op het plein van de Coenschool de Ko- ninginnefeestcn als gewoonlijk met een bal champêtre. Gezellige feestdag in Spaarndam In Spaarndam heeft de schooljeugd een gecostumeerde optocht gehouden, die mede door het heerlijke voorjaars weer voortreffelijk slaagde. Om negen uur vertrok de fleurige stoet, waarin tal van aardige groepjes als zuigelingenzorg, schoorsteenvegers, de binnenvisserij en Sneeuwwitje met haar zeven dwergen, te bewonderen waren, met de vrolijk blazen de Harmonie Crescendo voorop, van het schoolplein. De rondwandeling door het dorp werd een feestelijke inleiding tot de Koninginnedag-viering. De leerlingen van de hoogste klassen brachten daarna op de West-Kolk een aubade, die door burgemeester en mevrouw Cremers, gemeentesecretaris mr. Phaff, de wethouders Bakker en Happé en vele an dere Haarlemse en Spaarndamse notabelen werd aangehoord. Nadat de burgemeester voor deze prille zanghulde bedankt had, begonnen de kinderspelen. Onder grote geestdrift van de jeugd werden de diverse attracties van dit programmadeel, te weten het blokjesrapen, het gierdragen en het sehootjesbinden afgewerkt. 's Middags was de beurt aan de ouderen om hun krachten te meten in de traditio nele r in gr ij der ij op rijwielen, waarbij Wies- je Roels na veel spanning de wisselbeker in de wacht sleepte. Om vier uur begon de kindervoorstelling van prof. Moretti, wiens goochelkunsten en poppenkasterijen de jeugd twee uur lang kostelijk vermaakten. Des avonds musiceerde Crescendo Spaarndam voor het eerst in harmonie bezetting; een debuut, dat een uitstekende indruk achterliet. Om tien uur beklommen de Spaarne Boys de muziektent ten gerieve van de danslustigen. Tot middernacht zwaaiden en zwierden de paren vrolijk in het rond op dit Spaandamse oranjebai, dat een feestelijk besluit werd van een gezel lige Koninginnedag. Traaiiiegeirouw hielden de Haarlemse Sportvereniging: „De Kampioen" en de Oran- jebond „Prinses Juliana" op Koninginnedag een wielerwedstrijd voor nieuwelingen op het parcours: Rich. HolkadeDiepenbrock- straat in Haarlem-Oost. Er werden twee serie's van dertig ronden en een finale van veertig ronden verreden, waar Van der Meu len uit Badhoevedorp, zich tenslotte onbe twist de sterkste toonde en met 38 seconden voorsprong zegevierde. Met veel enthousiasme gingen de 34 deel nemers in de eerste serie van start. Acht renners handhaafden zich op het voorste plan en vormden na de tiende ronde, een kopgroepje. De rust in dit groepje was ech ter van korte duur; want nadat eerst Ent hoven was afgevallen, koos Teeuwen uit Noordwijkerhout na enkele ronden het hazenpad. Bij elke ronde voerde Teeuwen zijn voorsprong op en toen het dertien man sterke peloton dat nog dertig sec. achter de kopgroep lag zijn laatste ronde inging, reed Teeuwen zegevierend over de eind streep. De tijd van de winnaar was 35 min. en 29 sec. In de beginfase van de tweede serie pro beerde Veenstra uit Egmond uit het peloton te ontsnappen, maar steeds werd hem door de favorieten een halt toegeroepen. Halver wege deze serie ontsnapte Boon aan de aan dacht van het peloton en toen hij in de vol gende ronde nog versterking kreeg van Rijk borst, gaf de Beverwijker Niesten het sein tot de tegenaanval en toen werden de vluchtelingen weer door het peloton in gelopen. Rijkborst veroverde 'in de voorlaatste ronde een kleine voorsprong en behield deze tot de eindstreep. Tijd winnaar: 34 min. en 45 sec. Om de finalisten van de tweede serie in de gelegenheid te stellen om op adem te komen, werd cr een half uur pauze gehouden, waarin renners van „De Kampioen" een onderlinge wedstrijd reden over 25 ronden. Tot groot genoegen van zijn aanhang sleep te buurtfavoriet Martens alle premie's en de overwinning in de wacht, vóór Vroom, Buis, Deutekom on Hoppenbrouwer, welke laatste in de eindfase door pech getroffen werd en met zijn fiets op de schouder, hard hollende over de streep kwam. Tijd winnaar: 30 min. en 15 sec. Finale Voor de finale kwamen dertig renners aan de start en van hen kregen Veenstra cn Niesten reeds spoedig met pech te kampen en liepen daardoor een achterstand op. Nadat er vijf ronden waren afgelegd ont snapte Van Diik maar het peloton riep hem weer tot de orde. Meer succes had Van der Meulen. die er na de zeventiende ronde van door ging en dankbaar profiteerde van een regenbui, waardoor het in de bochten glad werd en hij zich alleen sneller door deze bochten kori werken dan het logge peloton. Erd deden zich door de gladheid nog enkele valpartijen voor, waarvan onder meer serie winnaar Teeuwen de dupe werd en de strijd moest staken. Ondanks pogingen van Veenstra, Van Dijk, Markus, Bouwman en Marinus, die om beur ten de vluchteling achterna wilden gaan, bleef Van der Meulen onverstoorbaar zijn rondjes draaien. De demarranten werden weer in het peloton opgenomen, dat drie ronden voor het einde in de nederlaag be rustte. Tijd winnaar: 46 min. en 14 sec. Eerste serie: 1. Teeuwen (Noordwijker- hout); 2. Van der Meulen (Badhoevedorp); 3. Stam (St. Pancras); 4. Van Wijk (Haarlem). Tweede serie: 1. Rijkborst (Nieuw Ven nep); 2. Marinus (A'dam); 3. Veenstra (Eg- mond); 4. Niesten (Beverwijk). Finale: 1. Van der Meulen (Badhoeve dorp); 2. op 38 sec. Marinus (A'dam); 3. Elias (Halfweg); 4. Stam (St. Pancras); 5. Cuvelier (Nw Vennep); 6. Jong (IJmuiden); 7. Duinmeyer (Beverwijk); 8. Koger (Haarlem). Clubklassering: 1. „De Bataaf (met Elias, Cuvelier en Markus), overigen niet geklas seerd. Na de bijeenkomsten in de morgenuren op Koninginnedag.kon men des middags even op adem komen, omdat er wegens het bloemencorso in de bollenstreek toen geen feestelijkheden waren. De ronde van Vo gelenzang voor jongemannen van zestien jaar en ouder moest evenals de kinder spelen in deze wijk van Bloemendaal door de drukte op de we^en in Vogelenzang worden uitgesteld en zullen nu op Bevrij dingsdag gehouden worden. In Bloemendaal werd in het begin van de middag nog een voetbalwedstrijd tussen leerkrachten en leerlingen van Middelbare en ULO-scholen gespeeld, die in een gelijk spel van driedrie eindigde. Gelijktijdig streed de schooljeugd op het asphalt van de Donkerelaan om de beste prestaties bij de rolschaatswedstrijden. Het avondprogramma in Overveen be gon met een zeepkistenrace. De vijftig zeepkistencoureurs een veel groter aan tal dan vorig jaar mocht zich ver heugen in een grote schare belangstel lenden. Voor het verdere avondprogramma in Overveen zorgde daarna de Christelijke muziekvereniging „Sursum" uit Bloemen daal onder leiding van de heer J. A. Meng; een aantal leden van dit korps trad later op de avond op als boerenkapel. Verder was er een openluchtvoorstelling en een bal-champêtre lot besluit. Hotel Boekenrode werd Zaterdagavond ingenomen door een kleine tweehonderd inwoners van Aerdenhout en Bentveld, die er een besloten Oranjefeestavond hielden. Het dansorkest de Fidles uit Amsterdam, de conférencier Kees Pruis en een orkestje van HBS-ers zorgden hier voor de bij zo'n feestavond passende vrolijkheid. Tege" lijkertijd werd op de Speigelenburghlaan een bal-champêtre gehouden, dat eveneens veel belangstelling trok. Men had hier voor de verlichting iets nieuws bedacht, een „verlichte parapluie'\ die goed vol deed. Verkeer vast Zaterdagmiddag zat het verkeer in Vo gelenzang volkomen vast en de vier dienst doende politiemannen bij de toegangs wegen wisten niet meer hoe zij zich er uit moesten redden. Op de Vogelenzangseweg had zich omstreeks twee uur een file ge vormd van de Leidsevaart af door het dorp tot ver voorbij de Bekslaan. Een file, die maar heel langzaam enkele meters op schoof. Daar tussen bevonden zich nog autobussen van reisondernemingen en nee is te betwijfelen of de pasagiers allen tijdig op de plaats van bestemming zijn geweest om het corso gade te slaan. Te Heemstede wend het feestprogramma 's middags voortgezet met de traditioneel geworden volksspelen in de Heemsteedse Sportparken, die ondanks de concurrentie van het bloemencorso, nog meer dan andere jaren de belangstelling van het publiek wisten op te wekken. De deelnemers ble ken bereid de verschillende fraaie prijzen met animo en enthousiasme te bekampen, welke pogingen dikwijls veel hilariteit on der de toeschouwers ten gevolge hebben gehad. 's Avonds vormde het prachtige geïllu mineerde raadhuis een fraaie achtergrond voor het Oranjebai met attracties, dat op nieuw een grote belangstelling op het Raadhuisplein veroorzaakte. Onder leiding van de heer H. van der Moolen, waarbij de opgewekte dansmuziek verzorgd werd door „The Black Syncopathers" onder leiding van Bert van Poel'geest, heeft dat bal een bijzonder geanimeerd verloop gehad. Voor de minder danslustigen traden in de mu ziektent het duo Ha'do en een muzikale clown op met een amusant programma, dat eveneens een groot succes bij het publiek behalen mocht. Twaalf slagen van de klok van het raadhuis en een gezamenlijk ge zongen Wilhelmus maakten tenslotte ook aan deze geslaagds Koninginnedag te Ile°mstede een einde. Het comité „Actie Uitbreiding Bouw fonds", (A.U.B.) dat gelden inzamelt voor de bouw van een nieuwe Gereformeerde Kerk in Haarlem-Noord ten Noorden van de Jan Gijzenkade (Delftwijk), heeft op de avond van Koninginnedag een Oranje feest in het Concertgebouw gehouden, dat klonk als een klok. Het werd bijgewoond door meer dan dertienhonderd mensen. De avond werd geopend door mevrouw U. P. M. Breukelaar-Verburg, die daarbij herinnerde aan de in bezettingstijd ge dichte versregels: „Ik snak naar de dag van het rood, wit en blauw", en de aan dacht vestigde op de zegen die ons volk in het Oranjehuis is geschonken. De heer Sioerd Buwalda wist met een geestige conférence in de zaal de vrolijke stemming er in te krijgen en deze werd gecontinueerd door het zeer vlot afgewerk te programma, onder regie van de heer E. J. Makkinga. Medewerking en accom pagnement op orgel en piano waren in handen van de heren Teke Bijlsma en Herman Sondorp Jr. De laatste dirigeerde tevens het Gereformeerd Jeugdkoor en het Gereformeerd Evangelisatiekoor. Onder leiding van de heer H. P. Beeke laar Jr. werden door een groepje meisjes enige rhythmische dansjes uitgevoerd, die veel bijval vormden. Na de vertolking van een tweetal schetsjes „Een vrijage in 1840" en „Het familiespook" gaf de heer J. Baard een van goede muzikaliteit getuigende trom petsolo. De jonge Maestro Roelino ver overde aller harten met kunstfluiten. Een van de hoogtepunten was het op treden van een dansgroep van de heer H. J. van de Wateren, die in een schilderij-om lijsting aan het publiek werd voorgesteld en daarna met piano- en vioolbegeleiding het Menuet van Boccherini danste. De prachtige costumering en de voortreffelij ke dansen oogstten een ovatie. Er werden ond$r de aanwezigen een aantal prijzen verloot, onder meer een gasfornuis, een drie-delig bedstel, een ra dio en een vulpen-set, waarvoor 2168 loten verkocht werden. Het gezamenlijk zingen van vaderland se liederen en koorzang wisselden de num mers af. Een indrukwekkende slot-apotheose vormde de finale. Het décor stelde daarbij voor een groot hart, waarop de stand en het doel van de A.U.B.-actie waren afge beeld. Met klokgelui en declamatie werd het doel van de actie, spoedige kerkbouw, vertolkt, waarna alle bezoekers en de bei de koren, met trompet- en orgelbegelei ding staande Gezang 93 „Ere zij aan God den Vader" zongen. Productie en regie waren van de heer E. J. Makkinga. Ruiters van de staffanfare van de N.C.B. bij de aanvang van het concours hippique. Feesten in Bloemendaal Zaterdagavond omstreeks negen uur werd de verlichting ontstoken, die de tuin van hel Raadhuis in Overveen een geheel ander en kleurrijk effect geeft dan men er over dag van zou verwachten. Dank zij vernuf tige vindingen van de dienst van Publieke Werken zijn een aantal bomengroepen met gele natriumgroene en blauwe schijnwer pers verlicht. Het resultaat hiervan is bui tengewoon fraai. Veien die langs de Bloe- mendaalseweg of de Cearalaan passeerden hebben enige minuten halt gehouden om de verlichting te bewonderen. Het is daar om jammerdat alleen op Bevrijdingsdag dc verlichting andermaal zal worden ont stoken. Jammeromdat weinigen er nu van kunnen genietent jammer ook voor het vele werkdat de employes van P. W. aan de voorbereiding hebben gehadHet zou velen ongetwijfeld verheugenindien alsnog besloten werd de verlichting elke avond te laten brandenen dan niet alleen tot de Bevrijdingsdag maar tot de tiende Meiwaarop het vijftien jaar geleden is, dat dc Duitse bezetters ons land binnen vielen Uit het oogpunt ran een zuinig beheer behoeft men het zeker niet te laten. Van deskundige zijde vernamen wijdat de kos ten van deze verlichting in de tuin van het hart van de gemeenteniet meer dan ruim een gulden per uur kost! In de bonte menigte die Zaterdag langs hel Paleis Soestdijk trok om de jarige Konin gin een bloemenhulde te biedenzag men ook de rode klokrok- jes van de Haarlemse bloemenmeisjesvan wie een deputatie on der leiding van mej. Ria Hooy, de trappen naar het bordes be steeg. Het was een van de vier delega ties, aan welke werd toegestaanhaar bloe- mengroeten niet in het voorbijgaan te brengen, maar hoger op te komen. Het trok onmiddellijk de aan dacht van de Prinses sen: aan weerszijden van de trap kwamen twee bloemenmeisjes nader en in het mid denals vertegen woordigster van Haarlems Bloei", Ria Hooy en Jenny van Willige met een groot bouquet Afrikaantjes. De Koningin trad hen tegemoet,,Wat ontzet tend aardigdat jullie ook gekomen zijn", zei zijal nog póórdat mej. Hooy haar na mens de Bloemenstad Haarlem had geluk gewenst. Op de opmerking van de Ko ningindat het ivèl jammer ums, dat alles zo laat bloeide dit jaarwerd haar aan dacht gevestigd op de Afrikaantjesdie spe ciaal voor deze gelegenheid gekweekt wa ren. De Koningin onderhield zich ook met de vier bloemenmeisjes aan weerszijden van haarAgnes van Balen, Marieke Biick- mann, Janny de Maar en Riet Face. Het bouquet werd niet zoals de andere bloem stukken op het bordes gedeponeerd, maar het paleis binnengebracht. De televisie camera snorde om ook deze Haarlemse bloemengroct aan de jarige Vorstin te ver eeuwigen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9