Incident tijdens toespraak van minister Suurhoff Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Brood en vlaggetjes voor 26000 kinderen Minister Spaak komt niét in Valkenburg Gemaskerde bandiet pleegde overval op Boerenleenbank Jaarverslag Unilever Pulitzerprijs 1955 voor Faulkner DINSDAG 3 MEI 1955 2 1 Mei-viering te Amsterdam Huldiging ir. A. Ludwig Studie over de liederen van Gysbert Japicx Verf met Examens Twee bekroningen voor Tennessee Williams Vragen over scholenbouw och ió ket zo V. TANDEN EN KIEZEN J In de Apollohal heeft de federatie Am sterdam van de Partij van de Ai-beid een bijeenkomst gehouden ter viering van de lste Mei. In zijn toespraak noemde de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, het blijven van de Katho lieke Werkgemeenschap in de partij een feit van historische en politieke betekenis. Wat Protestanten en Katholieken in de Partij van de Arbeid doet blijven, is vol gens de minister, de sociale politiek van de confessionele partijen in de dertiger jaren en na de oorlog de verzuiling, de vleugel lamheid der confessionele partijen en de al te nauwe binding tussen kerk en politiek. De aantrekkingskracht van de Partij van de Arbeid en de vakbeweging op deze groepen moet nog vergroot worden door niet vast te houden aan oude vormen, waarvan de bewindsman als voorbeeld noemde het niet op Zondag vieren van de eerste Mei. De minister zei voorts dat het koloniale systeem in volle liquidatie is. „Wij mogen zeggen, dat het democratisch socialisme de weg daartoe heeft gebaand. De liquidatie van het koloniale bestel in Indonesië ging met strubbelingen over het hoe en het waarom gepaard en onze beweging is in deze moeilijkheden betrokken geraakt. Zij heeft tot dusver van de door haar hier in Nederland ingeleide ontvoogding van de volken van Indonesië weinig plezier be leefd. Veel teleurstelling was tot dusver het deel van hen, die hier in Nederland het nieuwe Indonesië een goed hart toedroegen. Desondanks zeg ik, dat wij als Partij van de Arbeid geen spijt hebben van wat wij deden. De vrijwording der gekleurde vol ken is een onstuitbaar proces en in begin sel staat het democratisch socialisme nog altijd, alle teleurstelling ten spijt, aan de zijde van de tot voor kort overheersten," aldus minister Suurhoff. Bij deze passage ontstond rumoer in de zaal. Achter op het podium, waar het koor „De Stem des Volks" zat, ont plooiden twee jongelui een groot span doek, met het opschrift: „Ambon moet vrij." Ook vóór in de zaal deden twee andere jongelui hetzelfde. De vier jon gelui en een fotograaf, die van het ontplooien der spandoeken een foto had genomen, wei-den naar buiten ge bracht. De politie nam de vier jonge lieden mee naar het bureau. Voortgaande zei de minister: „Sommige dingen, die thans in Indonesië gebeuren, vervullen ons met diepe bezorgdheid. De rechtszekerheid is daarginds in gevaar. Sommige methoden, welke daar tegenover Zilveren jubileum bij P.E.N. Maandag heeft de huldiging plaats ge had van ir. A. Ludwig, hoofdingenieur bij de Centrale in Velsen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, wegens zijn vijfentwintigjarig dienstver band. Op de Centrale werd hij des mor gens toegesproken door de heren Van Westenbrugge, Wortel en Hartman, die hun vriendelijke woorden van geschenken vergezeld lieten gaan. Later op de och tend was er de ontvangst op het hoofd kantoor in Bloemendaal, waar de direc teur van het P.E.N., de heer J. den Boes- terd. de zilveren jubilaris toesprak en hem het gebruikelijke geschenk onder envelop pe overhandigde. Hierna spraken namens de staf van het P.E.N., dit zijn de chefs van de verschillende afdelingen, ,de tech nisch adjunct-directeur, ir. R. Kruk, en de chef van de afd. Sociale Zaken, de heer A. J. Bakker. Ir. Ludwig recipieerde in de middaguren in het restaurant „de Klugte" in Wijk aan Zee. Niet alleen uit de kringen van het bedrijf maar ook van daarbuiten zijn vele belangstellenden de zilveren jubilaris ko men gelukwensen. Namens de jubileum commissie, sprak de voorzitter van deze commissie, de heer G. Noordhof, die na mens het personeel nog een geschenk overhandigde. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Pla ten. 7.45 Een woord voor dg dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Morgendienst. Nationaal programma. 10.30 Herdenkingsprogramma voor de scholen. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.45 De Nederlandse vrouw in het verzet, reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Dodenherdenking. 13.35 Platen. 15.25 Viool, clavecimbel en cello. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Idem. 17.30 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Nationaal programma. 18.00 Klok. 18.01 Gedeelten officiële herdenkingsbijeen komst. 18.30 Omroeporkest en groot koor. 19.00 Wij herdenken, reportages. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kamerorkest. 20.23 Toespraak over de Stichting 1940—1945. 20.30 Platen. 21.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.35 De ter dood veroordeelden, hoorspel. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. Nationaal programma. 10.30 Herdenkingsprogramma voor de scholen. 11.00 Voor de wouw. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.45 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Me dische kroniek. 14.10 Mezzo-sopraan en piano. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Platen. 17.45 Nieuws. Nationaal pro gramma. 18.00—20.15 Zie Hilversum I. 20.15 Nieuws. 20.20 Omroep-orkest. (20.3921.34 Zoveel honderdmillioen, hoorspel). 22.10 Het verzet' en zijn slachtoffers, toespraak. 22.15 Gamba-kwartet. 22.45 Gevaren van atoom explosie?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 In strumentaal trio. 23.4024.C0 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen. Nationaal programma: 19.40—20.20 1. Den vijand we- derstaan!, filmreportage. 2. Verbeeld Her denken, reportage met film-impressie. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Het Meisje van Zaven- tem, zangspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws en: Tien jaar later; De generaties. (Op 224 en 75 m.). onze landgenoten worden toegepast, herin neren ons op griezelige wijze aan wat wij tien jaar geleden dicht bij huis hebben zien gebeuren. Tot onze vrienden daarginds en wij weten, dat het er nog altijd velen zijn zeggen wij: Weest op uw hoede. Gij hebt u van de koloniale druk niet vrijge maakt omdat die druk door vreemden werd uitgeoefend, maar omdat alle onderdruk king onrecht is. Bestrijdt dan ook het on recht in uw eigen land. Alleen zo kunnen wij de wereld veilig maken voor alle men senkinderen," aldus de minister. De bewindsman sprak ook over de sta kingen van overheidspersoneel in Amster dam. „Het syndicalisme in Amsterdam is nog niet dood," zei hij. „Als er ergens een sta king is doen de arbeiders in Amsterdam mee, omdat zij geen „maffers" willen zijn. Tegen deze mentaliteit moeten wij ingaan. Temeer als een staking bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, mogen wij daaraan niet meedoen. In Amsterdam gebruiken de communisten de ontvlambaarheid dei- Amsterdamse arbeiders voor hun politiek. Zij zeggen dan, dat de stakingen in de toe komst verbeteringen zullen brengen. Maar men kan niet van twee walletjes eten, èn overleggen èn staken. De overheid moet op zijn diensten kunnen rekenen. Er zijn bij de recente staking in Amsterdam geen ongelukken gebeurd, zoals het uitvallen van gas en electriciteit. Als wij een com munistische regering gehad zouden heb ben, zou deze de staking niet hebben aanvaard." De Nederlandse Organisatie voor zuiver- wetenschappelijk Onderzoek heeft de Frys- ke Akademy te Leeuwarden een subsidie verleend voor de uitgave van „Gysbert Ja picx' lieten". Deze éditie een studie over de door Gysbert Japicx voor zijn liederen gekozen melodieën werd samengesteld en beschreven door prof. ar. J. Jansen, hoogleraar aan de faculteit der veeartsenij kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een Fries van geboorte, een liefhebber van muziek, die hij veel en gaarne beoefent. Gysbert Japicx, die van 1603 tot 1666 leefde, was een renaissancedichter van gro te betekenis geweest. Als schoolmeester en voorzanger bracht hij het grootste gedeelte van zijn leven in de oude Hanze-stad Bols- ward door, toenmaals een cultureel centrum van Friesland. ...In Gysbert Japicx' oeuvre (dat in zijn geheel is uitgegeven) treft men behalve le venslustige, speelse minneliederen met een vaak religieuze achtergrond, ook zuiver godsdienstige poëzie aan, bijvoorbeeld Psalmvertalingen. Het probleem der melodieën Evenals Hooft, Brederode en andere ze- ventiende-eeuwse letterkundigen dichtte Gysbert Japicx op melodieën. Welgeteld komen in zijn oeuvre 36 aanduidingen voor de zang voor, waarbij in totaal van 32 me lodieën sprake is. Hiervan zijn er thans 31 achterhaald. Kunstenaars vinden versiering van Amsterdam lelijk Het dagelijks bestuur van de Neder landse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft zich tot Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam gewend naar aanleiding van de aangekondigde versiering en verlichting van Amsterdam tijdens de zomermaanden. Volgens de federatie deden de illumina tie en de aangebrachte versieringen het vorige jaar afbreuk aan de schoonheid van Amsterdam. Zij hebben daarenboven in hoge mate smaakbedervend gewerkt. Als bewijs van het onvermogen om tot een stijlvolle verfraaiing van het stadsbeeld te komen noemt het dagelijks bestuur o.a. de versiering van het Weteringcii-cuit. Het zegt zich de tolk van vele inwoners van Amsterdam te weten als het er bij het ge meentebestuur op aandringt maatregelen te overwegen aan deze onbevredigende toestand een eind te maken. De federatie nodigt B. en W. uit zo mogelijk nog dit jaar het advies in te winnen van de Am sterdamse kunstraad voor het ontwerpen van richtlijnen die kunnen leiden tot een opdracht aan een aantal kunstenaars tot een zodanige verhoging van het stads- schoon, onder meer door middel van ver lichting en versiering, dat het eigen ka rakter van de stad behouden blijft. ADVERTENTIE „Hèrrlich, lieber Lamarotte" Juichte de Grafin „Niets zo opwindend voor bui tenlandse gasten als Een Dagje Naar De Bollen", had de baron bedacht. Weliswaar was Gravin Klappf von der Mühlen niet helemaal de énige buitenlandse gast, maar zij genoot tussen de bolletjes zo als zij nog nooit genoten had, tussen wat ook. En de baron idem. Zo gek-vergeetachtig als die lakse Lamarottes mogen zijn: van Hollandse tulpen en oude meesters herinnerde hij zich let terlijk alles wat je op de Keu kenhof weten moet. Zij hing (in haar geheel) aan zijn lippen, die Frau Grafin. „Zeg maar Katchen", zéi ze fijn voelend. En Henri maar vertellen. Over ons Hollandse coloriet, ons Rem- brandtiek palet, de heerlijke triomf van V.V.V. enzovoort enzovoort. „V.V.V.? Wat heet eigenlijk V.V.V.?" vroeg Katchen Klappf von der Mühlen kien. „Verf Van Vettewinkel, dame!" klonk het spookachtig vanuit een tulpenbed. „En jij, Henri? Ben je van plan nog iets anders te doen dan te wandelen tussen de bloemenzwie- bels? Verf ês wat! Ik snap, ridder, dat je een klap van d'r molen beet hebt. Maar zaken gaan voor. Red ons kale pand! GEDENK TE VERVEN". Amsterdam. Gemeente Universiteit. Ge slaagd cum laude voor het doctoraal examen scheikunde P. J. v. d. Haak. Doctoraal examen rechten B. A. M. Korner en W. Son, Amsterdam en voor het doctoraal examen psychologie mevr. E. A. C. Mögelin—v. d. Zanden. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „Etude geologique de la feuille au 50.000e d'ain m' lila (Algerie)", de heer Chr. Bar. Geste van Nederlandse meelfabrikanten Ruim 26.000 kinderen in Nederland, die in 371 tehuizen verblijven, zullen op 6 en 7 Mei deelnemen aan de herdenking van het Zweedse wittebrood. De Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten heeft besloten deze kinderen wittebrood en de vlaggetjes, die ten bate van de Stichting 1940-'45 en het Rode Kruis worden verkocht, aan te bieden. Elk van de 26.000 kinderen krygt een half wittebrood en een vlaggetje. In een brief aan de 371 kindertehuizen zegt de Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten, dat zij meent te handelen in de geest van deze herdenking door de kin deren in de tehuizen (onder wie voogdijpu pillen, wezen en gebrekkige en zwakke kin deren), die de belangstelling en de zorg van het gehele Nederlandse volk verdienen, in deze actie te laten meedelen. Daardoor wordt tevens een geldelijke bijdrage gele verd aan het Rode Kruis en aan de Stich ting 1940-'45. De Belgische minister P. H. Spaak zal niet aanwezig zijn op het bevrijdingscon gres van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, dat op 19, 20 en 21 Mei te Valkenburg zal worden gehouden. Dit is bekend geworden na een bespre king, die Maandagmiddag door het Lim burgs congrescomité op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel is gehouden. In Limburg waren enige acties ontketend tegen de eventuele komst van de heer Spaak met het oog op diens houding in de Belgische schoolkwestie. Het congres zal staan in het teken van de eenwording van het voormalig verzet, zowel nationaal als internationaal. Behal ve Nederland nemen nog zeven landen deel aan het congres. Frankrijk en België sturen elk tien afgevaardigden, Italië, Grie kenland en Denemarken elk vijf en voorts zullen twee Noren en enkele personen uit Luxemburg aanwezig zijn. Te Haren 18000 gulden ontvreemd Te Haren (Gr.) heeft Maandagavond omstreeks halfelf een gemaskerde man een overval gepleegd op de Boerenleenbank, waarbij een bedrag van ruim 18.000 gulden werd ontvreemd. Dit is slechts een deel van het geld dat aanwezig was, daar de bandiet door het' optreden van de kassier, de lieer J. Zeeman, zenuwachtig werd en vluchtte. De dader is nog niet gevonden. De kassier van de Boerenleenbank was om ongeveer vijf minuten voor halfelf in de keuken, toen plotseling een gemaskerde man opdook, die hem met een revolver be dreigde. De kassier was vlug ovei' de schrik heen, maar hij kon niets doen om dat de gemaskerde man steeds voor vol doende afstand zorgde. Deze was blijkbaar enigszins op de hoogte van de situatie, want hij zorgde er voor dat de heer Zee man de alarminstallatie niet kon bereiken. Daar zijn vrouw elk ogenblik thuis kon komen, trachtte de heer Zeeman tijd te winnen, maar na veel getreuzel werd 'hij toch genoodzaakt de kluisdeur te openen. De indringer greep een geldtas uit de kluis en vroeg hoeveel er in zat. De kassier ant woordde dat hij dit niet wist omdat hij geen kas had opgemaakt. Toen moest de brandkast open, maar de kassier weigerde dit omdat naar hij zeide er toch geen geld in aanwezig was. Hij werd daarna gedwongen de kluis in te gaan, waar-van de deur werd gesloten. Gelukkig bleek de gemaskerde man niet op de hoogte van het slot te zijn. Hij had het huis dan ook nau welijks verlaten, toen de alarminstallatie reeds in werking was gesteld en de sirene over Haren loeide. Mevrouw Weeman, een overbuurvrouw, door de sirene gealar meerd, ging naar het raam en zag een volkswagen voor de Boerenleenbank weg rijden. De politie, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, heeft een uitvoerig onder zoek ingesteld en ook de dactyloscopische dienst uit Groningen was aanwezig. Omtrent de resultaten van het onderzoek is evenwel nog niets bekend. Wel staat vast dat de overvaller via het kelderrraam binnen is geKomen. In aansluiting op hetgeen de vorige maand over de jaarcijfers van Unilever is gemeld wordt aan het thans verschenen jaarverslag nog het volgende ontleend: Na uitkering der voorgestelde dividenden zal een bedrag van f239.397.000 aan de in het bedrijf behouden winsten worden toe gevoegd (vorig jaar f 191.185.000), die hier mee stijgen tot f 1.627.234.000. De verbete ring op economisch gebied, die 1954 te zien gaf, heeft zich, zij het in een langzamer tempo, tot dusver in 1955 voortgezet. De om zetten en de winsten in het lopende boek jaar zijn tot nog toe bevredigend. Wat de dividendpolitiek betreft, die zeer conservatief is, mag worden aangenomen dat deze bij een gunstige ontwikkeling der zaken zeker ruimer zal worden. Of die ver ruiming gevonden zal worden door een hoger dividend of door een bonusuitkering zal uiteraard eerst beslist kunnen worden wanneer de resultaten over 1955 bekend zijn In ieder geval kan worden aangenomen, dat het bestuur zich op het standpunt stelt, dat het ten zeerste in het belang der aandeel houders is, dat er veel geld in het bedrijf wordt gehouden voor de opbouw. Natuur lijk heeft het bestuur sympathie voor de wens der aandeelhouders grotere uitkerin gen te ontvangen, maar naar zijn mening zul len de aandeelhouders er geen spijt van hebben, dat een groot gdeeelte van de winst in het bedrijf wordt gehouden. In Nederland ging in 1954 het totale mar- garineverbruik verder omhoog. De omzet van Unilever, in het bijzonder die van haar eerste merk „Blue Band", steeg sterker dan het totale verbruik, zodat haar aandeel in de markt zich vergroot heeft. In Nederland, waar de winst in 1953 niet in redelijke verhouding tot de omzet stond, trad in 1954 een verbetering in bij margarine en andere spijsvetten. Ook elders in Europa waren de winstmarges over het algemeen iets beter. De omzetten in zeep en synthetische was middelen waren in 1954 eveneens hoger dan in het vorig jaar. Ondanks alle moderne ont wikkelingen op het gebied van zeep en syn thetische wasmiddelen is de omzet van ..Sunlight Zeep", een artikel dat in 1884 voor het eerst op de markt werd gebracht, in het afgelopen jaar groter geweest dan ooit te voren. Vooral buiten Europa, met name in Indonesië, was de omzet groter. In Nederland nam het verbruik van synthetische wasmid delen in 1954 snel toe. Hier is een nieuw synthetisch poeder „Sunil" op de markt ge bracht, dat te zamen met „Omo", het con cern een sterke positie heeft verschaft. Door het grotere verbruik van synthetische wasmiddelen is dat van zeeppoeder gedaald, doch de omzet van Undlever in deze markt kon worden gehandhaafd. De omzet van levensmiddelen is in 1954 aanzienlijk gestegen en heeft die van alle voorafgaande jaren overtroffen. De uitvcer uit Nederland is met 36 per cent toegenomen. Grote hoeveelheden marga rine zijn naar Engeland geëxporteerd ter voorziening in de grote vraag die aldaar terstond na de opheffing der rantsoenering was ontstaan. In hoeveelheid was in 1954 de uitvoer van margarine en andere spijsvetten uit Nederland 85 percent hoger dan in 1953. De export van vleeswaren uit Nederland bleef eveneens toenemen, vooral die van ham in blik naar de Verenigde Staten. De bacon- export naar Engeland is afgenomen, maar dit werd ruimschoots goedgemaakt door een grotere uitvoer van andere vleeswaren. De uitvoer van handelsartikelen is met 9 percent toegenomen. 10. De bijziende klokkenmaker zette een extra sterke bril op en tuurde hierdoor naar Panda met knipperende ogen. „Der drommel"mompelde hij, „dat is ja gene poppe!" „Nee", zei Panda, „ik ben een Panda. Ik ben in uw huisje gevlucht, om dat het buiten zo hard sneeuwde". „Ja, ja", zei de klokkenmaker, bij slecht weder kunt u beter binnen zijn, wat?" „Nou", zei Panda, „als u het tenminste goed vindt". Opeens vloog het deurtje van een koe koeksklok open en een koekoek sprong naar buiten, die uitriep: „Theetijd! Thee tijd! Theetijd! Theetijd!" „Juistthee tijd", zei de klokkenmaker, op zijn horloge kijkend. „Kom, kleiner Panda, gebruik wat thee en koeken met mij. Het geeft genoeg voor ons beiden". „Zal ik thee zetten?", vroeg Panda gedienstig. „Niet nodig", ant woordde de klokkenmaker. „Mijne klokken doen ja alle werkjes voor mij". Nieuws gierig ging Panda mee naar de zitkamer, zich afvragend, hoe klokken thee kunnen zetten. De Amerikaanse schrijver William Faulk ner heeft de Pulitzerprijs 1955 voor let terkunde gewonnen met zijn op het leven in de Franse loopgraven tijdens de eerste wereldoorlog gebaseerde roman „A Fable." Faulkner kan gelden als een van de representatiefste hedendaagse Amerikaanse auteurs, niet alleen wegens de keuze van zijn onderwerpen, maar ook op grond van zijn revolutionnaire stijlbeginselen! Hij werd in 1897 geboren te Ripley in de staat Mississippi, van welk land men talrijke beschrijvingen kan vinden in zijn werk, dat ook in 1949 reeds met de Pulitzerprijs werd bekroond. Zijn eigenaardig realisme leent zich tot verschillende interpretaties, mystieke overwegingen daarbij inbegrepen. Zijn bekendste werken zijn: Sar tor is, Sanc tuarium, In mijn doodstrijd, De wilde pal men, Het gerucht en de furie, De ongesla gene en Augustuslicht (waarin hij de ras senkwestie behandelde). In November 1950 werd hem op grond van zijn „kloeke en artistieke onafhanke lijke bijdragen aan de Amerikaanse roman litteratuur van de laatste tijd" de Nobel prijs voor letterkunde toegekend, die hij met de Britse schrijver Lord Bertrand Russell moest delen. Faulkner heeft daar op de Zweedse Academie voor Weten schappen verzocht een bedrag, overeen komende met het hem toegedachte, in de geest van de stichter van deze prijs, Alfred Nobel, te besteden. Faulkner was zeer verbaasd toen een verslaggever van United Press hem in Louisville in Kentucky, waar de beroemde auteur thans werkzaam is als sportjourna list, kwam meedelen dat hij de Pulitzer prijs had gewonnen. Hij wist niet eens, dat de jury zijn boek in aanmerking had ge nomen. „Ik heb er langer en harder aan gewerkt dan aan mijn vorige boeken," was zijn commentaar. „Misschien kan ik mét het bedrag hier een beetje wedden," voeg de hij er ironisch aan toe. Faulkner ver zorgt thans namelijk de verslaggeving voor een bekend Amerikaans sportblad van de Kentucky Derby. Dubbele onderscheidingen De Pulitzerprijs voor toneel werd aan Tennessee Williams (schrijver van „Glazen Speelgoed" en „Tramlijn Begeerte") toege kend voor zijn nieuwe successtuk „Een kat op een heet zinken dak". Dit stuk, dat het volgende seizoen in Nederland door de toneelgroep Theater wordt opgevoerd, werd tevens door de Kring van Toneel critici te New Yoi-k tot het beste dramati sche werk van het seizoen uitgeroepèn. Hierin worden de problemen behandeld van een welgesteld gezin, dat in een der Zuidelijke Amerikaanse staten op een katoenplantage woont. Dezelfde dubbele onderscheiding genoot Gian-Carlo Menotti voor zijn opera „De heilige uit de Bleecker- straat." De Pulitzerprijs voor nationale verslag- geverij viel ten deel aan Anthony Lewis van de „Washington (D.C.) Daily News" voor zijn reeks artikelen over het geval Abraham Chasanow, die als „een gevaar voor de veiligheid van de staat" ontslagen was bij het ministerie van Marine en als gevolg van deze publicaties volledig in zijn functies werd hersteld. De prijs voor internationale berichtgeving is toegekend aan Harrison E. Salisbury van de New York Times voor zijn serie artike len over Rusland, op zijn zesjarig verblijf als correspondent in de Sovjet-Unie geba seerd. Met zijn levensbeschrijving van Taft verwierf William S. White de Pulitzerprijs in de categorie biografieën. Het Tweede Kamerlid de heer Beernink heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat op het bureau van de Bouwkundig Hoofdinspecteur van het On derwijs een dusdanige achterstand in het afdoen van aanvragen om scholenbouw is ontstaan dat op de beslissing op dergelijke aanvragen vaak 5 tot 6 maanden moet worden gewacht? 2. Kan de minister mededelen hoeveel aanvragen momenteel nog in behandeling zijn en welke tijd gemiddeld met de be handeling van een aanvraag is gemoeid? 3. Welke maatregelen denkt de minister, indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord te nemen, ten einde de daarin bedoelde achterstand op de kortst moge lijke termijn te doen inlopen? Eerste. In München word't de eerste par ticuliere atoombom vrije schuilkelder van West-Duitsland gebouwd. Men ver wacht dat de kelder de komende herfst gereed zal komen. Scheiding-. De Peronistische (regerings)- partij in Argentinië heeft zich uitge sproken voor scheiding van kerk en staat. Fiasco. De Amerikaanse vlotvaarders die trachten in het voetspoor van de be faamde Kon Tiki-tocht over te steken naar Hawaii, hebben na door een ver schrikkelijke storm te zijn overvallen, hun poging moeten staken. Zij werden aan boord genomen van een reddings vaartuig eenzelfde einde had ook hun eerste poging gevonden. Onbeduidend. De Indiase veteraan-staats man en vroegere gouverneur-generaal C. Rajagopalachari heeft de Indiase re gering verzocht Amerikaanse hulp te weigeren indien de Verenigde Staten voortgaan met atoomproeven. Hij voer de aan dat de Amerikaanse hulp aan India „onbeduidend" is vergeleken met hetgeen het volk zelf ten koste legt aan de ontwikkeling van India. Oefening. Officieren en manschappen van de Britse handelsvloot worden geoefend in het nemen van beschermende maat regelen tegen atoomaanvallen. Dit werd meegedeeld op de jaarlijkse vergadering van de nationale zeeliedenbond te Lon den. Luchtwaardin". Het Belgische blad „De Standaard1" heeft iets tegen de woorden „stewardess" en „air-hostess" en stelt voor deze beminnelijke dames in de luchtvaart, in navolging van het gebruik in Zuid-Afrika, liever „luchtwaardin" te noemen. 1-Iet blad is van oordeel dat dit woord beter klinkt in Nederlandse oren. Kopbladen. Radio-Moskou bericht, dat sinds kort straalvliegtuigen matrijzen van Moscovische kranten naar Siberië vliegen. De provinciale edities van de „Pravda", de „Izvestia", de „Krasnaja Zvesjda" (rode ster) en andere grote bladen wordien nu in Novosibirsk en andere steden in Siberië gedrukt. Slachtoffers. Bij de gevechten in Saigon is de 45-jarige Franse journaliste Marie Anne de Huchepot, correspondent van het blad „Le Méridional" uit Marseille, door een granaatsplinter getroffen en gedood. Zij was een nicht van wijlen maarschalk Philippe Leclerc. Sedert 1945 heeft zij bijna elke slag van de Franse strijdkrachten in Indochina bij gewoond. Uitzicht. In aanwezigheid van alle hoge Tsjechische communistische leidei-s is in Praag een dertig meter hoog rose granieten standbeeld van Stalin onthuld op de Letna-heuvel, die uitzicht op ge heel Praag biedt. De figuur van Stalin is omgeven door reusachtige granieten koppen en andere figuren van meer dan 15 meter hoogte. Het Stalin-beeld weegt 860 ton en de gehele groep weegt on geveer 18.000 ton. Dreigement. De pasgevormde bond voor de rechten van de Pakistaanse vrouw heeft met burgerlijke agitatie gedreigd als premier Mohammed Ali, die onlangs zijn voormalige secretaresse tot zijn tweede vrouw heeft genomen', in ge breke blijft binnen een week zijn eerste vrouw in de positie van eerste vrouw van Pakistan te herstellen. Paraat. Negen studenten uit Leipzig zijn gezamenlijk naar West-Berlijn gevlucht om zich aan de militaire opleiding te onttrekken. Premier Grotewohl heeft in een 1 Mei-verklaring gezegd: „Wij roe pen de jeugd op om het gebruik der wapenen te leren. Wij wekken de ar beiders in de staatsfabrieken op de ge wapende verdediging van hun fabrieken voor te bereiden". Bezetting. Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft een verzoek van Mohammedanen uit Sinkiang gepubliceerd, waarin pre mier Nasser verzocht wordt zijn invloed aan te wenden om de „28 millioen Mo hammedanen van Sinkiang te bevrij den van het Russisch-Ohinese bezet tingsregiem, dat een gevolg is van ge heime overeenkomsten die communis- tisch-China en de Sovjet-Unie in 1950 hebben gesloten". Alle natuurlijke hulpbronnen van het land, waaronder de mijnen en de petroleumbronnen,heb ben de Chinezen ter beschikking van de Sovjet-Unie gesteld, aldus deze op roep. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het wijzigen van de onderbouw voor de brug over de Rijn te Rhenen met bijkomende wer ken. Deze voormalige spoorbrug zal geschikt worden gemaakt voor wegverkeer. De laagste inschrijver was het aannemersbedrijf D. Verstoep te 's Gravenhage met f 785.300. De hoogste was Christiani en Nielsen N.V. te 's Gravenhage met f819.000. Er waren 7 inschrij vingen. WANNEER WE over een gebit spreken, behoeven we zeer zeker niet aan een com pleet stel tanden en kiezen te denken. Het is zeer goed mogelijk, dat iemand die nog slechts wat wankele restanten in de mond heeft, u deelgenoot maakt van het feit dat hij zijn gebit moet laten nazien. Van volledigheid kan in dit geval geen sprake zijn, maar desondanks spreken we hier van een gebit, of althans van iets dat een gebit had moeten zijn. Volledigheid is dus niet het kenmerk van een gebit en het aantal elementen kan ons dus onverschïlig zijn. Een essen tieel kenmerk van een gebit schijnt ons echter toe de orga nische eenheid die alle elementen tezamen vormen, of althans zouden moeten vormen. Na het melkgebit, verschijnen bij ons de ware tanden en kiezen, in totaal 32 stuks, die in een bepaalde volgorde in de mond staan, de snijtanden die het voedsel moe ten afbijten pronken vóór in de mond, en de stevig gebouwde kiezen, die het zware maalwerk moeten verrichten, staan ach terin geplaatst. Raken we deze elementen, die tezamen een organisch geheel vormen, kwijt, dan is er verder weinig anders op te vinden dan kunstmatige remplaganten aan te schaffen. Nieuwe elementen zullen, behoudens zeldzame uitzonderingen, de opengevallen plaatsen niet opvullen. Een dergelijk gebit treffen we in het algemeen bij zoogdieren aan. Van honden, paarden, katten, koeien en vele andere dieren kan dan ook een gebitsformule wor den gegeven, zodat we direct kunnen zien hoeveel snij- en hoektanden en hoeveel kiezen bij het betreffende dier te verwach ten zijn. Want alles voltrekt zich hier vol gens vaste regels. Bij vele andere dieren is dit echter an ders. Bij vissen, amphibiën en reptielen zijn de tanden in het algemeen veel min der stevig in de kaak geplant, hetgeen op zichzelf geen bezwaar is, want wanneer deze tanden na een bepaalde tijd uitvallen of afbreken, komen er weer nieuwe voor in de plaats. Dat is om te beginnen al een groot verschil met het gebit dat wij bezit- ten. Tijdens zijn leven ont wikkelt een haai bijvoorbeeld meer dan 5000 tanden, een grote meerval weet er wel 10.000 te produceren en een reptiel van behoorlijke af meting brengt het tijdens zijn leven wel tot 2000 tan den. We kunnen bij deze dieren dan weliswaar van een gebit blijven spre ken (omdat er nu eenmaal een naam voor moet zijn), maar een verzameling tanden is toch nog geen gebit in de zin als wij boven bedoelden. Een gebit zouden we wil len omschrijven als een bijtapparaat, be staande uit een reeks naast elkaar staande, blijvende, tanden, waarvan de afzonder lijke elementen op bepaalde punten in de kaak zijn geplant en tezamen een orga nisch geheel vormen. Aan deze omschrij ving voldoen de tanden in de bek van een haai geenszins, want ze vallen uit en wor den weer vervangen, zoals bij ons de haren. Daarom kunnen we uiteraard wel blijven spreken van het gebit van een haai, wan neer we ons althans realiseren, dat dit toch iets anders is dan het gebit als orga nische eenheid. Over gebit gesproken, we moeten nog iets vertellen van de tandartsen in de oud heid. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2