Kort en bondig Ds. J. J. Buskes bepleitte hulp aan onderontwikkelde landen Herdenkingssamenkomsten en stille tochten op Woensdagavond Hagenaar Boesman stijgt met ballon op in Kleverparkbuurt Vurige oproep tot trouw aati socialistische internationale Bevrijdingsvuur naar Haarlem en sterker worden" Bijeenkomst van oudere socialisten Jongen verdronken in de Garenkokerskade Schooljeugd herdenkt Woensdag de bevrijding Feest op Bevrijdingsdag Wielerwedstrijden op Bevrijdingsdag DINSDAG 3 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 1 Mei-bijeenkomst in Haarlems Concertgebouw Stemming met vertrouwen tegemoet Dr. A. van Biemen' Snrifllkmp ITlDPf fpilpr reldoorlog betrokken. Men hield zi De naaimachine was bijna het raam uitgegaan Herinnering aan bezetting en bevrijding Huldiging L. J. Harms Aanbieding van herinneringen Voor de tiende maal Examens „De socialistische internationale betekent óók hulp aan de onderontwikkelde gebie den. Op twee-derde van onze wereld heersen honger en gebrek. De grootste armoede hier is rijkdom, vergeleken bij de toestanden, die ik heb gezien, in India en Afrika. Hoe kunnen wil ooit een socialistische wereld opbouwen zonder deze afschuwelijke tegenstellingen op te heffen", zo zeide ds. J. J. Buskes Maandagavond op de 1 Mei viering van de Partij van de Arbeid in het Concertgebouw in Haarem. „En Iaat nie mand denken, dat ik deze hulp aan onderontwikkelde gebieden bepleit uit vrees voor het communisme. Ook als er nooit communisme was geweest zou ik deze hulp met evenveel kracht bepleiten. Maar juist nu is het de tijd om ook deze volken te tonen, dat het democratisch socialisme geen ranja met een rietje is, maar een wezenlijke kracht voor een wereld van gerechtigheid en menselijkheid". Ds. Buskes zei in het begin van zijn 1 Mei-rede, dat hij de viering van deze dag niet meer los kon zien van de 4 Mei-her denking, waarop de gedachten teruggaan naar de kamerader., die zijn gevallen in de strijd, welke niet alleen tegen de nazi's ging maar ook vóór de hoogste idealen van gerechtigheid en menselijkheid. De Neder landse socialisten kunnen het Bevrijdings feest na tien jaren meevieren, maar de vreugde zal niet ongebroken zijn. Er zijn, naar ds. Buskes zeide, verscheidene „ma ren" bij. Ten eerste dat deze bevrijding moest worden bevochten met oorlogsge weld en bombardementen op open steden, zodat er bloed kleefde ook aan de handen der overwinnaars. Zij hebben het toegela ten, dat Rusland een enorme machtsposi tie kreeg en Duitsland verdeeld werd. Ook nu past een woord van protest, nu blijkt, dat het onrecht, waartegen wij hebben ge streden niet vernietigd is, maar zich voortzet. „Laten wij onze vrijheid niet vieren met de egocentrische dankbaarheid van hen die de dans zijn ontsprongen", aldus ds. Buskes, „laten we de solidari teit niet vergeten". Herinnerend aan de jaren van de rege- ring-Schermerhorn en het begin van de doorbraak zeide de sprek°" ondermeer, dat men thans in Nederland Lieftinck dreigt te vergeten. „Wat was immers het doel van diens belastingpolitiek? Een recht vaardige verdeling van het nationale in komen. Laten we daarom denken, nu er wederom een streven openbaar wordt om daarvan vrij te komen en weer het meest te doen toevallen aan de hoge inkomens. Daartegen zullen wij ons met alle kracht verzetten, want dat betekent een terug keer naar de oude klasse-tegenstellingen". Om deze reden betreurde ds. Buskes het ook, dat de samenwerking in de Raad van Vakcentralen is verbroken, vooral nu de arbeiders eikaar zo nodig hebben. De spreker herinnerde aan de tijd, reeds vóór de oorlog toen ook Christenen zich in de rijen der socialisten gingen scharen. „In het begin voelde je je even vreemd als de Amsterdamse weesmeisjes in haar half rode, half zwarte kleding. Het rood maakte, dat er naar je gewezen werd in je eigen Christelijke kring. En de socialisten tot wie je kwam keken wat onwennig naar het zwart". „Maar op 1 Mei droom ik met u mee de droom van het socialisme, een droom die ons veroorloofd is omdat wij de wer kelijkheid goed genoeg kennen. Het is de droom van een wereld zonder klassen tegenstellingen, zonder rassenhaat, zonder oorlog en zonder onmenselijkheid. En wij zeggen tegen al onze tegenstanders: denk niet, dat we deze zaak ooit ontrouw wor den; het is onze roeping. Sluit de rijen". De rede van ds. Buskes kreeg grote bijval. De bijeenkomst was geopend met het zingen van de internationale begeleid door het Harmonie-Orkest „Haarlem" onder leiding van J. Gorter, waarna de heer H. J. Goeaee een kort openinsgwoord sprak. Óp de achtergrond van het orkest dat ver volgens werken van Alford, Strauss en Bagley uitvoerde, zat „De Stem des Volks: Deze voerde onder leiding van Dick Dek ker enige strijdliederen uit en daarna frag menten uit opera's van Rossini en Verdi, met solistische medewerking van de so praan Marie Louise Jacometti. Het vormde ook de achtergrond voor een aantal negro-spirituals, waaronder „Nobo dy knows, the trouble I've seen" en „Go down Moses". Een bijzonder attractie was het optre den van 't Paul Godwin-trio na de pauze, dat achtereenvolgens werken van Haydn, Moszkowsky, Massenet, Chopin en Kreisler uitvoerde. Voorts werd medewerking ver- K. Letje naar in Heemstede: De Heemsteedse leden van de Partij van de Arbeid hebben Maandagavond het Mei feest gevierd met een bijeenkomst in de tuinzaal van het Cafétaria-restaurant aan de Binnenweg. Afdelingsvoorzitter H. Dis selkoen richtte zich in zijn welkomstwoord speciaal tot de A.J.C.-leden uit Haarlem, die hier op hun eigen verzoek aanwezig waren. Spreker noemde het verblijdend dat deze groep jonge leden de voorkeur had gegeven aan een kleinere bijeenkomst, bo ven een gi-ote vergadering in de stad. Hij meende hieruit immers tot zijn vreugde te mogen concluderen, dat de jeugd zich ook thans nog niet altijd door het aantal gegrepen voelt, hetgeen in deze tijd van massificatie als een verheugend teken kan worden beschouwd. Vervolgens werd de Meirede uitgespro ken door de K. Leijenaar uit Amsterdam, die er aan herinnerde, dat deze dag vijfen zestig jaar geleden op een congres te Parijs werd ingesteld, met de bedoeling de arbei ders te laten demonstreren voor de acht- Woensdagavond worden in den lande de stille tochten gehouden. In Haarlem zijn ze voorbereid door het Comité Nationale Herdenking in samenwerknig met commis sies uit diverse wijken. In de Grote Kerk wordt een bijeenkomst gehouden, na stille tochten volgen plechtigheden bij de fusilladeplaatsen aan de Dreef, bij de Wester gracht en de Jan Gijzenbrug en in Spaarndam wordt een monument onthuld. In enkele kerken worden diensten gehouden en de Nederlands-Israëlitische gemeente Haarlem houdt een samenkomst in de Synagoge aan het Kenaupark. Op enkele plaatsen zal het bevrijdings vuur branden; dat is te danken aan „De Spaarnebrommers". Vier leden trekken naar de Waalbrug en zullen een fakkel aan het eeuwigbrandend vuur van het bevrij dingsmonument te Nijmegen ontsteken. Het vuur wordit naar Haarlem gebracht en om vijf minuten voor zeven Woensdag avond zal het in de Grote Kerk worden gedragen, waar om kwart voor zeven een herdenkingsdienst begint. In de kerk, on der de toren zullen met het vuur van de urige werkdag en een internationale soli- fakkel twee kaarsen worden ontstoken en dariteit. Dit alles heeft een uiterst felle strijd ten gevolge gehad; waarbij spreker niet wilde nalaten de voormannen uit die tijd te huldigen, voor hun enorme daad kracht en betoonde volharding. die kaarsen zullen voor de preekstoel wor den geplaatst. Ds. Joh. Bronsgeest zal een toespraak houden, waarna het eerste deel van de cantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk, onder leiding van de com- Toen na de eerste wereldoorlog de acht- ponist uitgevoerd zal worden met mede- urige werkdag en het algemeen kiesrecht werking van het Symphonie-orkest „Haer- leend door de voordrachtskunstenaar een fe;t vverden. heeft de socialistische be- Mem" (dirigent M. Adam) en de zangklas- Johan Wolder met gedichten van Jan Campert, A. van Collem, Werumeus Bu- ning en Adama van Scheltema. Aan de uit gang werd gecollecteerd voor het Comité Vluchtelingenhulp. „ouLiaiiMiic iiiuci ïcnci reeds bezig met de vraag> wat de tc In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal waren Maandagavond ruim honderd leden van de Partij van de Arbeid tezamen gekomen voor de viering van het Meifeest. De voorzitter van de afdeling Bloemendaal, de heer IJ. Stapel, zei in zijn openingswoord, dat de eerste Mei een dag van strijd en van vreugde is. Het feest be tekent echter eveneens, dat men zijn ver antwoordelijkheid in deze maatschappij moet dragen. „Als na de oorlog iets van verantwoordelijkheid is overgebleven, dan is dit te vinden in de Partij van de Arbeid' aldus de heer Stapel, die er aan herinner de, dat de komende tijd de volle inzet van de socialisten, de ware pioniers, zal vragen. Nadat de afdeling SantpoortBloemen daal van de Stem des volks onder leiding van de heer H. Aaftink en met begeleiding van mej. M. Tibbe, beiden uit Amsterdam, enige liederen had gezongen, werd de Mei-rede uitgesproken door dr. A. van Bie men, directeur van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers in Bentveld. Van oudsher is de Meiviering een betoging om de kracht te laten zien. Ten aanzien van de stand van zaken en de mentaliteit van de beweging, die de leden nauw raken, had de spreker enige bedenkingen. Dertig jaar geleden belichaamde de partij een massa, maar het ideaal verbleekt en aan kracht wordt terrein verloren. De welvaart in eigen en andere Europese landen zou de weging een periode van inzinking gekend, sen van de MULO der Mariascholen en van Nochtans herinneren wij ons uit die dagen het Eerste Christelijk Lyceum en het kna- het fel omstreden Plan van de Arbeid, dat penkoor der Sint Lambertusschool. lange tijd aan heftige critiek heeft bloot Aan het einde van de dienst zullen de gestaan; doch waarvan nu bij het nalezen kaarsen naar de uitgang- aan de Oude blijkt, dat van het vroeger gesmade plan Groenmarkt gebracht worden, waar een intussen veel verwezenlijkt werd. Kort fakkel ontstoken wordt. Deze fakkel wordt daarop is ook Nederland 'in de 'tweede we- meegedragen in de stille stoet naar de zich toen Dreef. Het Gemeentelijk Energiebedrijf toekomst I heeft bij het monument een permanente gasleiding aangebracht. Morgenavond zal met de fakkel vuur ontstoken worden Donderdagavond half elf zal het gedoofd worden. Vuur naar Spaarndam Acht Spaarndamse jongens en meisjes zullen het vuur van de Grote Kerk naar Spaarndam brengen en een fakkel over handigen aan de burgemeester, die om 8 uur het monument op de IJdijOc nabij het cxx>caiccccocoococcocxxxx>oa>:>coooocoooccooooccococooococo voor ons land na de oorlog brengen zou. In alle kringen van het Nederlandse volk bloeide een nieuwe gedachte op, waarbij men bereid bleek met elkaar te strijden voor de opbouw en een betere toekomst. Maar op het moment dat de Partij van de Arbeid werd opgericht, werden velen van de beslissende stap weerhouden; hetgeen de nieuwe partij echter niet heeft belet haar beste mensen voor de regering af te staan. Daarbij hebben deze mannen over I Kerkplein zal onthullen. De burgemeester de gehele linie stand gehouden en de laat- zal het vuur ontsteken, ste verkiezingen leverden het bewijs, dat De route van de meisjes en jongens is: het Nederlandse volk dit heeft begrepen Grote Markt, Barteljorisst.raat, Kruisstraat en gewaardeerd Naar aanleiding van het Kruisweg, Kennemerplein, Schoterweg, bisschoppelijk mandement zou spreker gaarne tot professor Romme de vraag wil len richten: „Waar is uw Katholiek sociaal programma en waar werd dit reeds verwe zenlijkt?" De heer Leijenaar meende dat hiervan bijvoorbeeld in Italië en Spanje nog lang geen sprake is en ook in Neder land zou dit voorlopig het geval niet zijn. Bij de verdere behandeling van de binnen landse politieke situatie stelde spreker nog vast. dat een eventueel samengaan van de Hervormd predikant. Ds. J. Kroon leidt om K.V.P. met de K.N.P. vooral in het Zuiden kwart v^r^en^n dienst m de Her- Generaal Cronjéstraat, Rijksstraatweg, Jan Gijzenkade, Noorder Buiten Spaarne, Nieu we Rijweg, Visserseinde, Kerklaan. Her den kings dienste n In de Immanuëlkerk aan de Van Egmond- straat zal een interkerkelijke dienst wor den gehouden, die om kwart voor zeven begint. Sprekers zijn ds. H. Wierda, Gere formeerd predikant en dr. G. Ph. Scheers, de Partij van de Arbeid niet weinig ten goede zal komen. Vandaar dat spreker de komende verkiezingen met vertrouwen tegemoet zag, temeer omdat de P.v.d.A. juist deze week het 125.000ste lid reeds mocht inschrijven. Ten slotte vestigde de heer Leijenaar de aandacht op de drie Meileuzen van dit mensen tot meer zorg moeten brengen Maar- Spreker achtte het van het grootste Ter viering van de eerste Mei waren Maandagmiddag de oudere leden van de Partij van de Arbeid en de vakbeweging in de tuinzaal van het Concertgebouw bijeen. Als spreker trad op de heer C. Brand- sma, secretaris van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond. Hij begon zijn re devoering met een uiteenzetting van het tweeledig doel der 1 Mei-viering. Op de eerste plaats zei de heer Brandsma, diende deze dag een getuigenis te zijn van de ver bondenheid der mensen, zowel die van alle volken in het algemeen als die van de so cialisten in het bijzonder. Voorts behoorde 1 Mei tevens in het teken der bezinning te staan, om zich af te vragen wat het verle den geleerd heeft en wat de toekomst nog kan brengen. Vele oudere partijleden, zei de spreker, bewaren in hun herinnering nog de hoogtepunten uit de lange en vaak fel gevoerde strijd. Zij hadden ook de langza me ommekeer in 't maatschappelijk bestel meegemaakt. Spreker schetste hierna het verloop van de socialistische strijd in een lange reeks van jaren. De heer Brandsma verklaarde dat men thans, tien jaar na de bevrijding, terdege dient te beseffen welke verschrikkingen een wereldoorlog met zich meebrengt. Uit de chaos echter is een „nieuwe tijd" ont staan, op de voedingsbodem van het ge meenschappelijk gedragen leed. Vervolgens werden de achtereenvolgende resultaten genoemd die de Partij van de Arbeid in deze na-oorlogse periode heeft weten te bereiken. De vernieuwing kreeg gestalte in de doorbraak, waarvan de strijd vraag is: „Politieke organisaties-van gelijk- willenden of politieke organisaties van con fessioneel-gelijkgezinden?" Deze keuze zal tevens haar stempel drukken op de verkie zingen in 1956 De heer Brandsma noemde de politieke toekomst onzeker. De spreker richtte zich tot alle aanwezigen met de op roep ertoe bij te dragen dat de verschrik kingen van een derde wereldoorlog ons be spaard zullen blijven. De toneelgroep „De Spiegel" vertoonde daarna een tweetal schetsjes: „Een brief in de schemering" van Herman Heijermans en „De strijd om de vrijheid". Tevens trad een goochelaar op, die het spel der politie ke partijen in wat kunstjes poogde uit te drukken. over de onontwikkelde gebieden. De collec ten die voor dit doel worden gehouden, zag de spreker als een kleine fooi, in het donker gehouden, die door het meestal geringe bedrag het licht eigenlijk niet kon zien. Dr. Van Biemen constateerde een te belang dat op de internationale politiek een socialistische visie wordt verkregen, waar- vormde kerk te Spaarndam. Om kwart over negen komen de Joodse ingezetenen van Haarlem en omgeving samen in de Synagoge van de Nederlands- Israëlitische gemeente aan het Kenaupark 7. Het programma luidt: avondgebed, Psalm 69, verzen 1 en 14, toespraak en Jizkoor en slotgebed. Stille tochten Vertrek Oude Groenmarkt om halfacht naar de Dreef. Vertrek van het Theemsplein (19.20 uur), bij aan vreemde volken geen cultuur of van de Van Oosten de Bruynstraat. hoek levenswijze mag worden opgedrongen, die Pijlslaan (19.25 uur), van het Oranjeplein zij toch niet wensen te aanvaarden. Verder is hulp aan de onderontwikkelde gebieden weinig bewogenheid in dit opzicht. In dit n°g' steeds een gebiedende eis, opdat ook verband noemde hij het een schande, dat de bewoners hiervan worden opgetrokken na tien jaar de Stichting 1940—1945 nog en aldus kunnen delen in de oplevende j steeds moet bedelen om de millioenen die national welvaart. Spreker besloot zijn voor de verzetsslachtoffers en hun nabe- aandachtig beluisterde Meirede met vast staanden nodig zijn. Vervolgens bepaalde te stellen, dat de zekerheid van het socia- hij zijn aandacht aan het feit, dat een lisme niet alleen over de toekomst van (19.25 uur), van het Hasselaersplein (19.35 uur) naar de Westergracht. Vertrek van de Floresstraat, Marnixplein en Muiderslotweg om half acht naar de Jan Gijzenbrug. Bijeenkomst om half acht op het Kerk plein te Spaarndam cn om 8 uur onthulling van het monument door de burgemeester. ideaal geboren wordt en gedragen wordt Nederland beslist, maar over die van de door een betrekkelijk kleine groep mensen en dat de rest zich er van afmaakt met hoera-geroep. Het is maar een kleine kring, die wel strijdt en denkt. Vervolgens sprak dr. Van Biemen als zijn mening de noodzakelijkheid uit de socia listische beweging in ons land groter, fel ler en sterker te maken, zodat voldaan zou worden aan de behoefte om een groter deel van het volk te bereiken. Daartoe zal men niet meer achter de realiteit van onze tijd moeten aanhobbelen en niet langer steeds in het verleden blijven leven. Hij herinnerde er tevens aan, dat men socialist is om mens te zijn en de spreker veroor deelde de vergaderingtechniek om toch maar vooral maandelijks bijeen te komen, ook al is de belangstelling dan tot enkelen beperkt. Tenslotte vroeg hij zich af hoe men mens kan blijven in het moderne pro ductie-apparaat. De verantwoorde vrije tijdsbesteding moet gebruikt worden om de mens zich gelukkiger te laten voelen. Daar toe zullen de tegenwoordige jongeren meer studiezin en leeszin moeten opbrengen. Dit is heel wat verslechterd bij vroeger verge leken, toen mensen met alleen een lagere schoolopleiding vaak het uiterste deden om zich verder te ontwikkelen. Het is be langrijk mens te zijn in een vrije wereld en om die mens en het menselijk bestaan gaat het bij de eerste Meiviering, waren de woorden waarmee dr. Van Biemen zijn Mei-toespraak besloot. Na het zingen van delen uit het Requiem van Brahms door „De Stem des Volks", trad na de pauze het cabaret „De rode schakel" uit Santpoort op onder leiding van Chr. Hoeben, met declamatie, sketches en wat goochelen. In de omgeving 6 uur bijeenkomst in een der gebouwen van Publieke Werken aan de Zeeweg te Overveen, vijf voor zeven stille tocht naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg, 8 uur twee minuten stilte ter nagedachtenis van de gevallenen. Als van 8 uur tot twee minuten over acht landelijk de twee minuten stilte in acht v.0i,iio l zullen worden genomen ter herdenking fj" ,1™' t MrffSiLt4 v» gevalleren, aal dit in de gemeente gehele wereld. Na de pauze verkreeg deze bijeenkomst een geheel ander aspect, doordat hieraan toen een meer cultureel karakter werd ver leend. Dit programma bestond uit vierhan dig pianospel door de dames Mathot en Cohen en toepasselijke declamatie van mevrouw H. Belinfante-Goudeket. Dit al- In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor drie gaf een chauffeur in dienst van een taxibedrijf aan het Houtplein in Haar lem de politie een seintje, dat zich in de woning boven dit bedrijf een onbekende man bevond, die onder invloed van sterke drank verkeerde. Er verscheen spoedig politie assistente en toen men de hal van de boven verdieping had bereikt, ontdekte men daar een plas bloed, welke men onmiddellijk in verband bracht met een stukgeslagen ruitje. De deur, waarachter de man zich stel lig bevond, bleek aan de binnenkant afge sloten te zijn. Toen de politie pogingen deed, terd, waarna de groep Haarlemse A.J.C. leden met een aantal pittige volksdansen eveneens een verdiende bijval verwierven. Met medewerking van het gemeente bestuur van Bloemendaal wordt van 6 Mei tot en met 10 Mei in de étalages en de winkelruimte van de boekhandel De Wit aan de Bloemendaalseweg 123 een tentoon stelling ingericht van hetgeen betrekking heeft op de bezettingsjaren en de bevrij ding. De gemeente Bloemendaal heeft het materiaal hiervoor welwillend beschik baar gesteld. De tentoonstelling zal belang wekkend zijn voor de ouderen, die de pe riode hebben meegemaakt en voor de jeugd, die zich weinig bewust is van de bezettingsjaren. Tachtig jonge leden van het Nederlands Instituut van Accountants hebben Maandag avond hun leei-meester, de 65-jarige accoun tant L. J. Harms uit Overveen, gehuldigd wegens het feit, dat hij het 200ste door hem opgeleidde lid heeft afgeleverd aan het insti tuut. Tijdens een maaltijd in de Port van Cleve te Amsterdam kreeg de leraar van zijn oud-leerlingen een televisie-apparaat ten geschenke. Uit de talrijke redevoeringen tijdens het diner bleek, hoe het vele werk wordt gewaardeerd dat de heer Harms, van jongs af, heeft verricht voor de opleiding van accountants. „De levensloop van de heer Harms kan een voorbeeld zijn voor vele jongeren. Een lichamelijk gebrek behoeft geen maatschap- nelijke onvolwaardigheid te betekenen, in dien de wil er is om moeilijkheden te over winnen", zo zei een der aanwezigen. Vanmorgen omstreeks tien uur is de vierjarige Paul van Zomeren, wonende! Duvenvoordestraat 9 te Haarlem, in het Bloemendaal voor de eerstexkeer sinds de bevrijding bekend worden gemaakt door het aansteken van de straatverlichting. Dit wordt niet alleen gedaan voor de ingezete nen, maar meer nog voor het wegverkeer. om binnen te dringen, riep de man haar uit- water geraakt van de Garenkokerskade en dagend toe, dat hij er over dacht, „om de verdronken. De twee en twintigjarige tim- naaimachme uit het raam naar buiten te mpvman r> siivis wonende riimicVc.ti-mt gooien". Maar zover kwam hij niet, want de ?Ierm^n, V1S^ ®onende Damaststraat polilie was spoedig binnen en greep de man, 10- de J°nSen dnWen en sprong te wa- die sterk onder invloed verkeerde en wiens ter. Met behulp van omstanders werd hij handen onder het bloed zaten, stevig vast. op het droge gebracht. Kunstmatige adem- T7 *,i haling werd toegepast en ook werd het Io°c°hr tro^op'hemegeen'Jrevolver Mn: apparaat van de Haarlemse politie de b.uit bleef beperkt tot zes chocoladerepen, gebruikt, om de levensgeesten op te wek- De indringer, een 35-jarige Haarlemmer, is ken. Na een uur constateerde een arts, dat naar het bureau-Centrum gebracht. de jongen was overleden. Overeenkomstig de wens van de Ko ningin en de regering zal Woensdagoch tend op de Haarlemse scholen het feit her dacht worden, dat ons land tien jaar ge leden de vrijheid herkreeg. Voor de leerlingen van de kleuterscholen en van de klassen één tot en met vier van de scholen voor gewoon en buitengewoon lager onderwijs zal om halfelf een korte plechtigheid worden gehouden, waarbij de leerkrachten de leerlingen zullen wijzen op de waai-de van de bevrijding van ons land. Aan het einde van de herdenking zal aan de kinderen een herdenkingsbeker worden uitgereikt. Dit voorwerp zal voor hen, als zij ouder geworden zijn, steeds een herinnering blijven aan een van de belangrijkste mijlpalen uit de geschiedenis van Nederland. In overeenstemming met de wens van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het gemeentebestuur van Haarlem verzocht om de leerlingen van de klassen vijf en hoger van de scho len voor gewoon en buitengewoon lager onderwijs en van inrichtingen voor voort gezet onderwijs in de gelegenheid te stel len, zo mogelijk te zamen en in de school, te luisteren naar het nationale herden kingsprogramma van de radio van halfelf tot elf uur. De Koningin zal een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. Na afloop ontvangen de leerlingen de door de regering aangeboden gedenkplaat, waarop is afgedrukt de boodschap van de Koningin; mevrouw Jenny Dalenoord heeft een vierkleurige toepasselijke rand versiering aangebracht. Ook wordt het in opdracht van het gemeentebestuur voor deze gelegenheid samengestelde herden kingsboekje „5 Mei 1945 Haarlem" aan geboden. Aan de scholen voor voortgezet onder wijs wordt ter plaatsing in de schoolbiblio theek aangeboden het boek „De Duitse tijd" van de auteur Meulenbelt. Op de avond van de vierde Mei zullen wij voor de tiende maal onze gevallenen uit de tweede wereld oorlog herdenken. Voor zover nodig verzoek ik de burgerij die avond als uiterlijk ken teken van deze nationale herdenking de vlaggen van zes uur des avonds tot zonsondergang halfstok te hijsen. Tevens moge ik een dringend be roep op het bedrijfsleven doen om de ontsteking van buiten- en étalage- verlichting, zoals neons, lichtbakken, enz., die avond achterwege te laten. Verlichting van openbare gebouwen zal die avond niet plaats vinden. De burgemeester van Haarlem, CREMERS. cocccococooococcooocoocoococcocooooccccocccccococccccccc Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft de beide padvindersorganisaties, de vereniging De Nederlandse Padvinders en de Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging gevraagd een aantal van hun leden beschikbaar te willen stellen om bij de aankondiging van de twee minuten stilte behulpzaam te willen zijn. De jongens hebben de taak bij de ver schillende toegangswegen in alle delen van de gemeente door middel van borden het wegverkeer op de begonnen twee minuten stilte opmerkzaam te maken. In Heemstede wordt van kwart voor acht tot halfnegen wijdingsdiensten gehouden in de R.K. kerk aan de Herenweg, in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan, in de Hervormde kerk aan het. Wilhelmina- plein, in de R.K. kerk aan het Valkenbur gerplein en in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond' aan de Postlaan. Om tien voor negen begint po de Heem- steedse Draef bij de Zandvaartkade dt stille tocht naar het monument aan de Vrijheids- dreef. Ondre klokgelui van de kerken en het gemeentehuis vertrekt om kwart voor acht de stille tocht te Hoofddorp naar de alge mene begraafplaats. Om halfnegen wordt in „eD Beurs" een samenkomst gehouden, waarop zullen spreken mr. J. F. Jansonius, ds. J. C. Salverda, pastoor W. J. van den Berg, mevrouw dra N. Treffers-Mesdag en ds. M. Ros. Bloem enmoza'iek aan de Westergr acht Evenals vorige jaren zal bij het monu ment aan de Westergracht te Haarlem een groot bloemenmozaïek worden gelegd als stille hulde aan de gevallenen. BINNENLAND De Nederlandse marine zal uit dank baarheid voor in de oorlog genoten gastvrij, heid op 11 Mei aan de Britse marine te Portsmouth een schilderij aanbieden van de hand van de zeventiende eeuwse schilder Rudolf Backhuysen, voorstellend het Ne derlandse schip „De Zon". De aanbieding geschiedt door vice-admiraal A. de Booy aan admiraal sir George Creasy. In de „Eerste Europese Kampioenschap, pen Dames- en Herenkappen en Make-up" die georganiseerd zijn ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de Belgische kap. persfederatie, heeft de Nederlander Groot kop de derde prijs gewonnen in de categorie make-up. Op 7 Mei wordt in Utrecht de oprich tingsvergadering gehouden van de federatie van oud-leerlingen van verenigingen van middelbare agrarische scholen. De federatie zal onder de naam F.O.L.M.A.S. positiever betering van afgestudeerden in overheids dienst trachten te bevorderen en streven naar het scheppen van gunstige mogelijk heden voor afgestudeerden bij het vaktech nisch onderwijs en van betere toekomst mogelijkheden voor afgestudeerden in het buitenland. Maandagmiddag is de 68-jarige anti- quair D. uit Zeist op de hoek van de Lunet- testraat en de Vijfmorgenstraat te Zutphen door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het warme en zonnige weer van de laatste dagen heeft de peren-, pruimen- en kersenboomgaarden op Zuid-Beveland in volle bloei gezet. Alles is nu weer overdekt met een witte bloesempracht, waar het groen van de bladeren reeds sterk doorheen gaat komen. Bij K. B. zijn benoemd tot rechtcr-plaats- vervanger in de arrondissementsrechtbank te Utrecht: jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten, substituut-griffier bij dat college, mr. W. Poerink, Substituut-griffier bij dat college en mr. S. Oudkerk, tutor bij de juridische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht en is aan mr. V. G. A. Boll op zijn verzoek met ingang van 1 October 1955 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Mei 1955 benoemd en aangesteld bij het dienstvak der Intendance, tot generaal-majoor-intendant: brigade-generaal-intendant J. H. L. Bos, plaatsvervangend directeur materieel land macht en tot brigade-generaal-intendant: kolonel-intendant K. D. Scheffer. inspecteur der intendance, beiden van dat dienstvak. Op 5 Mei zal in Tegelen, bij gelegen heid van het die dag te vieren bevrijdings feest, een monument voor de gevallenen worden onthuld, aan de Raadhuislaan in de onmiddellijke nabijheid van het raadhuis. Het monument is ontworpen door de in Maastricht wonende uit Tegelen afkomstige beeldhouwer Piet Killaars. Het is in muschel- kalksteen uitgevoerd en het stelt voor een staande vrouwenfiguur, die een kind op haar arm draagt, en een liggende soldatenfiguur. HAARLEM EN OMGEVING Als naam van de militair, die Zaterdag middag in het water van de Nieuwe Gracht te Haarlem sprong, om een baby van een jaar op het droge te brengen, was ons opge geven S. Beekhuis. De redder was echter de twintigjarige G. Siebeling, wonende Vijf- huizerdijk te Vijfhuizen, thans in militaire dienst te Ede. Onder auspiciën van het Kleverpark-comité zal op Bevrijdingsdag achter de Klever parkweg omstreeks twaalf uur een luchtballon worden opgelaten met als comman dant de bekende Haagse ballonvaarder de heer J. Boesman. Deze majestueuze bal lon, genaamd „Libelle", is het eigendom van de Haagse ballonclub en beeft al ruim 170 jaren dienst gedaan in vrijwel alle delen van de wereld. Een bekend Haarlemmer, wiens naam op 5 Mei zal worden bekend gemaakt, zal tijdens dit ballon-festijn zowel op de grond als in de lucht een reportage verzorgen. De Oranjevereniging „Kleverpark", aangesloten bij Haarlem's comité voor nationale feesten beeft het echter niet bij de opstijging van de ballon willen laten en heeft een feestprogramma samengesteld dat klinkt als een klok. Des ochtends om 10 uur ax-riveert de bal lon reeds en direct daarna zal men begin nen met het vullen met een zeer droge gas soort. De ballon kan twee of drie personen vervoeren, maar dezen dienen zich te be helpen met een ruimte van slechts een meter in het vierkant. Toch is er in de mand nog plaats voor vele instrumenten zoals de hoogtemeter, de vochtigheidsmeter, het kompas en de barograaf. Het omhulsels van de „Libelle", waarmee Boesman reeds is opgestegen in Zwitser land, Afrika, Griekenland, Azië, Ierland, Frankrijk, Engeland en Denemarken, be staat uit een enkele laag katoen, gedrenkt in rubber, waardoor de ballon volkomen gasdicht is gemaakt.Vóór het vertrek wordt de ballon op de grond gehouden door zestig ballastzakken met een gezamenlijke inhoud van precies duizend kilogram zand en wan neer de ballon eindelijk, na twee uur, ge vuld zal zijn met de juiste hoeveelheid gas wordt het rieten mandje aan de touwen gekoppeld en dan pas beginnen de start- manoeuvres. Al deze gegevens putten wij uit de vier communiqués, die de Haagse Ballonclub ons toezond en waaruit men voorts nog kan leren dat de ballonvaarders onder meer tijdens hun luchtreis te kampen kunnen hebben met regen, koude, yorst, sneeuw, ijsafzetting, hoogspanninigsleidingen, storm- wolken, bliksem, zuurstofgebrek en ver- radelijke wervelwinden. Diegenen, die zich door deze mededelin gen niet laten afschrikken, kunnen, indien de tijd het toelaat, voor de start in het mandje stappen, waarna zij in gezelschap van de heer Boesman aan een kabel tot een hoogte van ongeveer honderd meter zullen stijgen. Feest op de grond De Oranjevereniging zit, op de begane grond overigens tijdens de vulling van de ballon ook niet stil, want men heeft een bijzonder aantrekkelijk programma samen gesteld met onder meer judo- en jiu jitsu- demonstraties. Voorts mogen de kinderen ongeveer vijfhonderd kleine ballonnetjes oplaten en aan deze attractie zijn natuur lijk weer talrijke prijzen verbonden. Na de ballonnetjes zullen de postduiven van de afdeling Haarlem van de Neder landse Bond van Postduivenhouders gelost worden en tenslotte hebben er demonstra ties plaats met modelvliegtuigen door de led'en van de Luchtvaartclub van de K.N.V.L. Om 12 uur is dan eindelijk het moment van de eigenlijke opstijging aangebroken. Dit gaat echter ook niet zonder wedstrijden gepaard, want zodra de ballon enige tijd in de lucht is, zal er een parachute uitgewor pen worden. De toeschouwers zullen dan Tenslotte starten direct na de opstijging van de Deiftlaan af de deelnemers aan de Vossenjacht op bromfietsen, die langs de weg de koers van de ballon zullen volgen. De bromfietsers moeten zodra de ballon daalt een door de heer Boesman uitgewor pen vaantje trachten te bemachtigen en de winnaar zal de door de Haagse ballonclub uitgeloofde Courcelles-beker ontvangen. Deze vossenjacht wordt gehouden in sa menwerking met de Haarlemse bromfiets club „De Spaarnebrommers". De deelne ming aan deze Vossenjacht staat uitsluitend open voor ingeschreven bromfietsrijders. Men kan zich aanmelden bij het Klever park-comité, p.a. de heer De Graaf, Kle verparkweg 2 a. Al met al dus een feest, dat de moeite van het bijwonen zeer zeker waard is. De opstijging gaat bovendien in ieder geval door, ook als het regent, waardoor de start uiteraard moeilijker en daardoor wellicht nog aantrekkelijker wordt. Het wielercornité van de IISC „De Bataaf" uit Halfweg houdt op Donderdag 5 Mei (Bevrijdingsdag) voor de tweede maal de Ronde van de Haarlemmermeer, een semi- klassieke wegwedstrijd over 170 kilometer. Vele bekende renners hebben voor deze wedstrijd ingeschreven. Het parcours, dat grotendeels over de Ringdijk loopt, heeft een lengte van circa 56 kilometer en moet driemaal door de ren ners afgelegd worden. De start vindt om één uur plaats op de Friedalaan in Zwanenburg, waar ook de finish zal zijn. Tot de voornaamste deelnemers behoren: de winnaar van vorig jaar, Snijders en voorts Rusman en Post. In afwachting van de aankomst wordt de Ronde van Zwanenburg voor nieuwelingen verreden over een afstand van zestig kilo meter. De start van deze wedstrijd is om half vier. Eveneens op 5 Mei rijden renners van „De Kampioen" uit Haarlem en van „Olympia" uit Amsterdam in Lisse een wielerronde over ongeveer 65 kilometer. Het parcours, waarop deze ontmoeting wordt verreden, heeft een lengte van 4800 meter en gaat langs de in bloei staande bollenvelden. De start is om half elf bij het Sportpark in Lisse. Tot de deelnemers behoren onder meer Adrie Voorting, de gebroeders Peters, Bijs ter en Steen voorden. Groningen. Doctoraal examen rechtsge leerdheid: L. Roelofs (cum laude), mevr. A. M. E. van der Zee—Mandersloot, Gro ningen en A. Hazewinkel, Bedum. Nijmegen. Doctoraal examen psychologie: V. C. M. n der Staay, Nijmegen. Candi- moeten schatten op welke hoogte dit plaats daatsexamen klassieken: H. j. Steneker, St. beeft. Nicolaasga.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8