In nieuwe oorlog zou heldenmoed nauwelijks kunnen bestaan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weerbericht Waar sprookje Mendès-France veroverde de leiding der radicale partij Sir Anthony gewonnen voor de idee van een topgesprek Koningin Juliana tijdens herdenking in Wageningen Generaal Foulkes: Op 23 April wilden de Duitse legers reeds onderhandelen Het woord is aan Linkse concentratie voorgesteld met het oog op de verkiezingen in 1956 Defensie-taken verdeeld in Zuid-Oost-Azië 69e JAARGANG No 252 VRIJDAG 6 MEI 1955 299e JAARGANG No 99 Salk-vaccin voor alle Amerikaanse kinderen Violist en componist Enesco overleden Drukte op Grote Markt Nieuwe beschuldiging tegen mr. Bouman in Djakarta Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ALLE LANDEN worden de Schone Letteren slecht betaald. Zij betalen schra ler naarmate het taalgebied kleiner is. Dit vergt geen nadere toelichting. Auteurs die „ervan leven kunnen" zonder een ander beroep te beoefenen, zijn uitzonderingen, zelfs in Frankrijk en Engeland. Wel heeft zich soms een enkele onder hen voor gedaan, die twee soorten romans wist te produceren: het lagere gehalte schiep hij om den brode. Ik denk aan Arnold Ben nett, die zijn critici tegemoet kwam door dit ronduit te erkennen. Maar weinigen zijn tot zulks in staat, misschien ook om dat hun de moed ontbreekt, de critiek er bij het hoofd te bieden. Nu heeft pas G. H. M. van Huet, die belezen is als wei nigen en van zijn verering voor de Schone Letteren veelvuldig in de NRC getuigt, zijn aandacht aan het karige loon der bel lettristen gewijd en scherp licht doen val len op Spanje. Wie in Spanje groot auteur is, zo maakt hij duidelijk, moet zijn pen voering op ander gebied tot abnormaal grote productie opvoeren als hij een rede lijk bestaan wil leiden. Hij noemt ook de toneelschrijver Jacinto Benevente, die bij na honderdtachtig toneelstukken heeft ge wrocht en kort voor zijn dood, als immer- voortzwoegend 88-jarige, nog zijn laatste première heeft bijgewoond. Hij voegt er aan toe dat in Spanje grote schrijvers wel meermalen aan luisterrijke banketten ge- eerd zijn, maar, wederkerend van zulke feestmalen, onveranderlijk in hun benarde levensomstandigheden terugvielen. Dit schijnt een vreemde ironie des levens, die hoogstens een enkele maal te waarderen valt. Ook dan zal de lach niet zonder bit terheid zijn. Maar toch is eens het sprookje werkelijkheid geworden: de bejaarde auteur Azorin kreeg plotseling een klein fortuin 500.000 peseta's ten ge schenke. Het bleek dat vijf bankiers, han delend tezamen en in vereniging, de schenkers waren. Zij noemden hun daad: betaling van een ereschuld. Ik wou dat zoiets eens in Nederland ge beurde. Van Huet heeft nu Spanje ver wijten gemaakt, maar het zal te allen tijde prat kunnen gaan op die vijf bankiers. Waar vinden wij de vijf, die zoiets zouden doen? Al waren het er maar drie, en geen bankiers, wier credietwaardigheid mis schien te zeer geschokt zou worden door- zulk huldebetoon aan bellettrie, aan fan- taisie. Waar zijn zij, de mannen die het durven bestaan een dergelijke schok door- Nederland te doen varen? Voorwaar, het zou een schok zijn. Kunst en letteren, dat is geen product, geen artikel, geen waar. Men levert het niet in vat, kist of krat. Wel zijn hulsel, maar niet zijn inhoud. Wat is zijn inhoud? Hoe lang blijft die be waard en houdt zijn prijs? Niemand weet het. Als die Spanjaarden van Van Huet in levertraan of koffiemelk waren gaan doen, in scheerzeep of in hout, als zij ijskasten waren gaan bouwen of bromfietsen, had den zij daar met noeste ijver geld in kun nen verdienen. Veel geld. Is het eens an ders schuld dat zij zo dwaas zijn geweest, zich in de bellettrie te storten? Wie zijn die vijf bankiers die plotseling besloten, er een in welstand te doen leven en dat nog voldoening van een ereschuld noem den ook? Het is zeker dat dit alles gezegd zal wor den. Van Huet heeft de vijf namen niet ge noemd. Maar zouden er, sinds zijn mede deling, niet reeds brieven naar Spanje zijn gegaan met een korte vraag om in formatie aan een deugdelijk en degelijk adres: „Wie zijn dat? Was het na een feestje? Waren zij soms dronken?" Er is toch heus een betere verklaring. Men leeft niet ongevoelig in het land van Sinterklaas. Men moet het zich waardig tonen en zelf eens tot een daad weten te besluiten. Ook komen er ogenblikken waar op mén beseft, dat het niet des Heiligen is de vermaarde eregast aan een kostelijk feestmaal naar de stulpe der armoede te doen weerkeren, zij het dan per Hispano- Suiza. Zo klimt dan de rijkaard op het wrakke dak en laat de peseta's door de schoorsteen regenen, honderdduizenden peseta's, als pepernoten. En wellicht roept hij in het Spaans: „Gelooft gij niet in Sin terklaas? Ha, ziet hoezeer hij leeft!" Het is deze gedachte, die mij hoop geeft dat het ook bij ons nog eens gebeuren zal: een ton (vrij van schenkingsrecht) zo maar geschonken aan een arme oude dichter, of berooide oude schilder, of wrakke oude componist. Men zal hem wel alleen het vruchtgebruik gunnen want je weet het nooit met dat soort mensen, het geld glijdt door hun vingers maar alla. Wij hebben enige verplichting aan Sinterklaas, wij moeten eens wat terug doen. Hij komt dan toch maar ieder jaar uit Spanje, en hebben wij er niet allemaal op onze tijd in geloofd, zijn wij niet begonnen met fantaisie en zelfs met sprookjes en hebben nou toch niet die Spaanse bankiers. Toch eerst éven informeren hoe hun aan delen genoteerd staan. R. P. WASHINGTON (Un. Press) President Eisenhower heeft aangekondigd dat met spoed vaccin tegen kinderverlamming in de Verenigde Staten zal worden gedistri bueerd en dat geen enkel Amerikaans kind deze bescherming onthouden zal blijven op grond van betalingsonmacht. Eisenhower vertelde de verslaggevers op zijn persconferentie van Woensdag dat de regering het inentings-program met kracht ter hand neemt, waarbij de veilig heid niet uit het oog zal worden verloren. Naar zijn mening is een vrijwillig ver spreidingssysteem het beste middel om het vaccin zo snel mogelijk bij de kinderen te krijgen. Later maakte het Witte Huis bekend dat de president in overweging zou nemen de gehele beschikbare voorraad vaccin voor vrijwillige distributie aan te kopen, indien zou blijken dat kinderen ervan verstoken bleven omdat het benodigde geld ontbrak. Na een langdurige ziekte is de violist en componist George Enesco te Parijs overleden. Hij had een grote vermaardheid als violist, pianist, componist en dirigent op het Euro pese vasteland. De herdenking van 10 jaar bevrijding is tot in de verste uithoeken van ons land en in alle delen der wereld, waar Nederlanders zijn, een indrukwekkende ma nifestatie geworden, die meer was dan uitsluitend het ontroerend overwegen van de zware offers die gebracht werden en meer dan een feestelijke herbeleving van de bevrijdingsjubel: de mijlpaal, die de 10 jaren aangaven, is gemarkeerd geworden door elk der jaren, welke die bevrijding volgden; bij alle plechtig heden hebben sprekers en spreeksters zich bezonnen op wat nu bereikt is, wat uit de bevrijding is voortgekomen. De grondgedachte, die steeds weer werd uitgesproken, kan als volgt geformuleerd worden: het machtig economisch her stel van Nederland mag ons niet de indruk geven, dat daardoor de ereschuld jegens de gevallenen is ingelost; zij moeten de geestelijke waarde van hun offer in ons eigen leven verwezenlijken, ieder afzonderlijk in zijn eigen staat en stand, allen tezamen als volk. Prins Bernhard zei tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal: „Eerst als wij weerbaar zijn op economisch èn sociaal cn cul tureel gebied, zal er iets zijn ingelost van de schuld jegens de gevallenen"; dr. G. J. van Heuven Goedhart te Rhenen: „Wees liever een goede bakker, winke lier' slager, onderwijzer, dan een slechte wereldhervormer: steun anderen"; en mr. A. d'Ailly te Amsterdam: „Op deze 4e Mei bekennen wij allen zonder onderscheid van geloof, geweten, ras, rang of stand onze zwakheden en ons pogen tot gerechtigheid. Dit is de diepere waarde van dit uur voor óns allen". Koningin Juliana wees aan het slot van haar redevoering tijdens de plechtigheid te Wageningen op het grote gevaar van een nieuwe oorlog, waarin zelfs heldenmoed nauwelijks zou kunnen bestaan. „Zij, die wij vandaag eren, verplich ten de gehele mensheid het leven op aarde te verkiezen boven de dood van het menselijk geslacht". De herdenking; in de Ridderzaal te 's-Gravenhage en die te Wageningen vorm den de kern van de bijeenkomsten, die overal in het land zijn gehouden. In de Ridderzaal sprak Prins Bernhard (zie voor diens redevoering dit blad van Woensdag 4 Mei); te Wageningen voerden Koningin Juliana en generaal Foulkes het woord. Nationale herdenking Reeds in de vroege morgen begonnen te Wageningen de trottoirs tussen de kleurige en fleurige „tulpenpalen" zich te vullen. Om half elf kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard uit de richting Ede per auto aan de Sportparkweg aan. Zij werden daar verwelkomd door generaal Foulkes, minister Staf, de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. mr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemees ter van Wageningen, mr. M. de Niet Gzn. Na een kort oponthoud begaven de Ko ningin en de Prins, gezeten in een crème calèche, die was bespannen met zes paar den en twee voorrijders, zich op weg voor de inspectie van de paradetroepen, die twintig minuten duurde. Hierna begon de intocht in Wageningen. Om elf uur kwam de stoet bij „De Wereld" aan, waar 10 jaar geleden de capitulatie een feit wei-d. Het vorstelijk paar werd onder meer begroet door de minister-president dr. W. Drees en echtgenote, professor dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken en echt genote, mr. J. M. A. H. Luns, minister zon der portefeuille eh echtgenote, de ambas sadeurs van de zes landen, waarvan troe pendetachementen aanwezig waren en mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat en oud-minister-president en echtgenote en generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf. Tien minuten later kwa men de vier prinsesjes per auto uit Rhenen aan. De koninklijke familie nam met het gevolg plaats op het platform, de vlaggen van de zeven geallieerde landen werden ge hesen en het bevrijdingsvuur, gehaald door mottorrijders uit Nijmegen, werd ontsto ken. Generaal Foulkes sprak vervolgens een rede uit, waarin hij de situatie schetste, zoals die vóór 5 Mei bestond in Nederland. Op 23 April hadden de Duitsers al laten weten, dat zij tot onderhandelen bereid waren. Een bijeenkomst op 30 April met Seyss Inquart en generaal Blaskowitz had onder andere tot resultaat, dat springladin gen uit de Zuiderzeedijken werden ver wijderd. Op 5 Mei werd de capitulatie ge tekend, waarbij de Duitsers niet als krijgs gevangenen werden geaccepteerd, omdat de geallieerden dan 120.000 man hadden moeten voeden. Zij werden beschouwd als een leger dat had gecapituleerd, zonder verdere consequenties. Generaal Foulkes prees het Nederlandse volk, de raad en bij stand van Prins Bernhard en sprak de hoop uit, dat de vriendschapsband tussen Canada en Nederland een belangrijk ele ment zal zijn in NAVO-verband. Koningin Juliana Vervolgens sprak Koningin Juliana, die allereerst in de Engelse taal een woord van welkom sprak tot generaal Foulkes, des tijds commandant van het eerste Canadese legercorps, en zich daarna richtte tot het. Nederlandse volk: Sprekend over de inspanning van allen, die bijdroegen tot de overwinning, zei de Koningin: „Het zaad, door hun vaak naamloos werk in de akker van de geest van ons volk ge zaaid, zal in de levens van de komende geslachten vrucht dragen, evenals het dit doet in onze levens nu. Geen uiterlijk teken is in staat hier uitdrukking aan te geven, en hoger onderscheiding is er niet dan deze, dat iemand zelf die uitzonderlijke offer vaardigheid heeft betoond, tot die van het eigen leven toe. Deze is van een draagwijd te, die niet is te noemen noch te meten. In het nu zien wij haar als de weemoedige stimulans, die hun onvergetelijk voorbeeld geweest is in tijden van grote vaderlandse nood. In de toekomst zal zij er zijn als de levende herinnering, dat helden het vader land hebben behoed voor ontaarding en verderf. Het heeft zich daardoor in korte spanne tijds opnieuw opgericht op een wij ze, die de vergelijking met vroeger met ere kan doorstaan, dank zij de offers van hun leven en hun heilige wil." Sprekend over 10 jaar bevrijding zei de Koningin: „Kijkt vandaag niet alleen naar uw verloren illusies. Het is nog geen zelf overschatting, als men op een dag als deze met dankbaarheid terugziet op wat er in deze tien jaren in ons land is bewaard, ont staan en verworven. Onze geallieerde vrienden, hier aanwezig, zullen, voor zover zij het voor tien jaren gezien hebben, Ne derland dan ook op vele plaatsen onher kenbaar veranderd vinden. Richt uw blik op wat ge van de toekomst verwacht en op die dingen, die in geleidelijke groei tot leven kunnen worden gewekt." Aan het slot van haar redevoering zei de koningin: „Zij, die wij vandaag eren, of zij nog bij ons zijn of niet meer, hebben geleden en gestreden om hen, die na hen zouden leven een toekomst te geven, een schone topv komst, een waardevol bestaan. Zij verplich ten de gehele mensheid het leven op aarde te verkiezen boven de dood van het men selijk geslacht. Moge hun boodschap wijd en zijd in het wereldrond worden begrepen en zijn volle weerklank vinden in onze en in aller har ten". Na de rede der Koningin werd een pa rade gehouden. Om half een vertrok het koninklijk gezin in de richting vanwaar de paradetroepen waren gekomen, namelijk in de richting Arnhem om bij de Diedenweg Noordelijk af te slaan en Wageningen in de richting Ede weer te verlaten. De nationale her denking te Wageningen was hiermede ge ëindigd. Baarn Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden 's avonds de dodenherdenking op het stationsplein te Baarn bij het monu ment voor de gevallenen bij. De Koningin en de Prins arriveerden om vier minuten voor acht. Zij legden eerst een krans van aronskelken, waaraan linten in de Neder landse kleuren, bij het monument. Daarna begaven zij zich in gezelschap van de bur gemeester van Baarn, de heer S. J. van Éeeck Calkoen en de heer P. Moritz, de leider van het verzet tijdens de oorlogs jaren in Baarn, naar de grote kastanje boom op het plein en namen hier de twee minuten stilte in acht. Ongeveer tweedui zend personen namen deel aan de plechtige herdenking. Zo druk was het op Haarlems Grote Markt tien jaar na de bevrijding. Duizenden hebben urenlang zo mannetje-aan-vrouw tje gestaan in geestdriftige aandacht en bewondering voor de prestaties van de dertien orgeldraaiers, die uit alle delen van het land met hun pierement waren geko men om hun krachten te meten in het door het centrumcomité „Koninginnedag" georganiseerde draaiorgelconcours. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Epictetus: Verschans u in tevredenheid, want dat is een onneembare vesting. (Van onze correspondent in Parijs) Mendès-France heeft „de nieuwe slag van Wagram" op het bijzondere partij congres der Franse radicalen in de zaal van diezelfde naam na een felle strijd ge wonnen. Het is een der meest dramatische en belangrijke congressen geweest, die in de roerige geschiedenis der Franse radi cale partfj valt aan te wijzen. De oud minister van Binnenlandse Zaken, Mar- tiiiaud-Deplat, die sedert de bevrijding de eigenlijke leiding stevig in handen had, heeft het veld moeten ruimen. Ook in de letterlijke zin van het woord, want Woens dagnacht werd hij met zijn rechtse mede standers na een handgemeen door de meer derheid der congressisten de zaal uitge hoond. Elegant kan men de houding van zijn tegenstanders, die de scheidende voorzit ter de grofste scheldwoorden naar het hoofd hadden geslingerd, moeilijk noemen. Wanneer Martinaud-Deplat niet in Fe bruari de val van P.M.F. mede had ver oorzaakt en zich niet maandenlang tegen de organisatie van dit congres verzet had, zouden de politieke hartstochten echter niet zo hoog zijn opgelaaid. Officieel is besloten dat onder de lei ding van drie oud-premiers, Herriot, Da- ladier en Queuille. een commissie van zeven leclen. onder wie drie parlements leden, andere statuten zal ontwerpen, (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering dringt thans met klem aan op een conferentie tussen de premiers Sir Anthony Eden, Edgar Faure, maarschalk Boelganin en president Eisen hower. De Labouroppositie verdenkt Sir Anthony er nu van dat hij de Labourpoli- tiek volgt, omdat zij zich in haar verkie zingsmanifest heeft uitgesproken voor een conferentie op het hoogste niveau, vooral met het oog op de H-bom. Tot dusver toonde Sir Anthony inderdaad weinig geestdrift voor Churchill's voorstel tot een topgesprek, waaraan Sir Winston bleef vasthouden, ook toen de Verenigde Staten zich er tegen verzetten. Volgens sommigen heeft Churchill zelfs het veld moeten ruimen omdat hij teveel verwarring stichtte door zijn vaak onbe rekenbaar gedrag en daardoor de kracht van het Westen verzwakte. Dat Churchill vrijwel alleen stond, bleek toen hij op 29 Maart nog getuigde van zijn geloof in een topgesprek. hoewel Sir Anthony op 28 Maart duidelijk had gemaakt dat hij er niets voor voelde, alles op één kaart te zetten. Het plan paste niet in Sir Antho ny's werkwijze. Hij wilde liever van on der op beginnen. In beginsel was Sir An thony niet tegen een topgesprek gekant, maar hij achtte een overhaast topgesprek te riskant omdat een falen de weg naar overeenstemming voor goed of voor lange tijd zou kunnen blokkeren. Wat is er inmiddels gebeurd? De regeringsdeskundigen van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland die in Londen de mo gelijkheden van een conferentie met de Russen hebben onderzocht zijn blijkbaar tot de slotsom gekomen dat een topgesprek onvermijdelijk is, hetzij als beginpunt voor verdere besprekingen, hetzij als eindpunt. Vandaar dat de Britse regering zonder ri sico kan verkondigen een meevaller in verkiezingstijd dat haar onmiddellijk doel een top-conferentie is. Een bijeen komst van de premiers zou gemakkelijker beslissingen kunnen nemen over de H- bom, de ontwapening, de toekomst van Duitsland en de Europese veiligheid, dan een conferentie op lager niveau. Zowel een topgesprek als een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken is nood zakelijk en het is bijzaak welke conferen tie eerst gehouden wordt. Dit officiële Britse standpunt betekent niet dat een topgesprek eensklaps veel dichterbij gekomen is. Washington zal hiervoor waarschijnlijk pas te vinden zijn als een conferentie op lager niveau over tuigend heeft aangetoond dat er met de Russen inderdaad zaken valt te doen. Het Westen lijkt evenwel niet van zins in ruil voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland de West-Duitse bewapening op te geven, of andere concessies te doen die de Westelijke positie in gevaar kunnen brengen. Om tegemoet de komen aan de Russische vrees voor een nieuw Duits gevaar wil men, volgens de heersende Britse opvatting, aansturen op een ver enigd Duitsland dat, verankerd in een vredelievend Westen, militair onschadelijk zal zijn. Een non-aggressiepact tussen Oost en West zou de bekroning moeten vormen van een Europees veiligheidsstelsel. waarover in October op het nieuwe con gres zal worden beslist In feite is dit de eerste stap van Mendès-France om de algehele leiding van de partij in handen te krijgen. Alle leden van de commissie, met uitzondering van Queuille, die zijn benoeming dan ook nog niet heeft aange nomen, staan als volgelingen van P. M. F. bekend, die eveneens in het college zitting heeft genomen. Dreigende scheuring Het besluit van het congres wordt door de verslagen rechtse vleugel voor ongeldig gehouden. De beslissing werd in een onbe schrijfelijke verwarring door een loeiende menigte bij handopsteken genomen. Mar tinaud-Deplat is daartegenover van me ning dat onder controle en bij mandaat moet worden gestemd. De radicale kamerfractie, die in meer derheid tegen Mendès-France gekant is. heeft zich al met deze beslissing bezig ge houden. Het is niet uitgesloten dat Marti naud-Deplat en een aantal rechtse radi calen de partij op kortere of langere ter mijn zullen verlaten. In geval van zo'n scheuring zou de positie van premier Faure en zijn radicale ministers, die eerder tot de rechtse vleugel behoren, moeilijk wor den en het voortbestaan van de regering kan in gevaar komen. Faure heeft zich op het congres dan ook veel moeite gegeven om de eenheid te bewaren, maar de twee spalt was te diep om volgens de radicale tradities een compromis mogelijk te maken. Mendès-France die tot dusverre in de radicale gelederen eigenlijk als franc-tireur ageerde, zal in de naaste toekomst ver moedelijk de voornaamste partijleider worden. Onmiskenbaar is gebieken dat de massa der radicale leden Mendès-France als hun leidsman hebben uitgeroepen. Volksfront Mendès-France heeft in een briljante rede. die met een vlammende Marseillaise werd beantwoord, een programma ont vouwd. waarop de partij de campagne voor de verkiezingen van volgend jaar moet voeren. Een programma van vijf of zes punten, waarop de gehele partij zich vast zal dienen te leggen en dat de grondslag zal moeten vormen voor een linkse coa litie. waartoe de socialisten zullen worden uitgenodigd. Voor het eerste sedert de be vrijding tekent zich de mogelijkheid af van een linkse concentratie zo niet van een volksfront tegenover het rechtse blok van conservatieven, rooms katholie ken en Gaullisten. Op het congres der radicalen is mogelijk de eerste steen gelegd voor een parlemen taire meerderheid, die Mendès-France mettertijd de kans zal kunnen geven zijn „experiment der restauratie van de vierde republiek" op deugdelijker grondslag voort te zetten. Dat is het vooruitzicht dat het (Van onze correspondent in Djakarta) Mr. Bouman is op het parket te Djakar ta twee uur lang verhoord door de procu reur-generaal Souprapto. Mr. Bouman ver klaarde na afloop dat het verhoor verband hield met de beschuldiging, die het commu nistische parlemtenslid Bachtaroedin in het parlement had geuit. Mr. Bouman weiger de zich nader uit te laten. MANILLA (Reuter) Een tiendaagse conferentie van ZOAVO-deskundigen te Baguio op de Philippijnen, over gemeen schappelijke afweermaatregelen tegen eventuele communistische aggressie, is geëindigd. In een rapport is een „gemeen schappelijk plan van actie" neergelegd, dat werd aanvaard „ondanks duidelijke me ningsverschillen over organisatievraag stukken, hulpbronnen en de geografische ligging van een gemeenschappelijke vij and" van de Zuid Oost-Aziatische Ver- drags Organisatie. Van conferentiezijde wordt vernomen, dat de Philippijnen Pakistan en Thailand in hoofdzaak voor een leger zullen zorgen. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot- Brittanië zullen vloot en luchtmacht voor hun rekening nemen en wapens verschaf fen. In het algemeen zal de nadruk vallen op vloot- en luchtmacht. Pogingen van Thailand om te komen tot een permanent militair hoofdkwartier, naar voorbeeld van de NAVO, zouden zijn mislukt. De Philippijnen, Pakistan en Thailand zouden zich hebben uitgesproken voor het overnemen van bepaalde organi satievormen van de NAVO, doch de wes telijke mogendheden zouden zich voor standers hebben getoond van een voor zichtiger methode. (van hedenmorgen 7 uur) w eers C C toestand .so 5? 41 c 2 S Stockholm regen WZW 2 8 14 Oslo nevel ZO 2 10 0,7 Kopenhagen regenbui ZW 9 14 0,1 Amsterdam zwaar bew. WZW 7 15 0 Londen geheel bew. ZZW 6 16 0 Parijs nevel Z 3 21 0 Bordeaux zwaar bew. ZZO 4 Grenoble half bew. windstil 24 0 Nice geheel bew. ONO 3 20 0 Genève licht bew. windstil 22 0 Zürich half bew. ZO 1 22 0 Locarno zwaar bew. windstil 23 0 Berlijn zwaar bew. WZW 6 16 2 Frankfort licht bew. windstil 16 0,2 München regenbui windstil 20 0,4 Wenen zwaar bew. W 3 21 3 Innsbruck half bew. windstil Rome zwaar bew. windstil 23 0 Ajaccio 20 Mallorca half bew. N 4 Neerslag laatste 24 uur. "YXXO TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. ip De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later weer opklaringen. Tijdelijk regen met kans op onweer. Morgen overdag koeler. Aanvankelijk matige wind uit Zuide lijke richtingen, later krachtige wind uit Westelijke richtingen. 7 Mei Zon op 5.03 uur. onder 20.15 uur. Maan op 21.22 uur. onder 4.51 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21 58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in ÏJmuiden Vrijdag 6 Mei Hoog water: 3.26 en 15.45 uur. Laag water: 11.22 en 23.42 uur. Zaterdag 7 Mei Hoog water: 4.— en 11.59 uur. Laag water: 16.20 en uur. oooccccccoooccocaxccccccooocccccxxxxoccoc

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1