Panda en de Meester-Klokkenmaker 1955 Wereldnieuws Verlaging Omzetbelasting met f28 millioen voorgesteld DEBRALINE cocos COLLECTIE O Belangrijke beperking van het aantal artikelen dat onder tussen- en weeldetarief valt Tussentarief van 10 op 8 percent De radio geeft Zaterdag Deense rederij veroor deeld tot 3000 gulden Bewaker neergeslagen „Bartje" vernield ^7och ió het zo J 2 Mr. ir. Haveman bepleit hulp bij Indische repatriëring Kerkelijk Nieuws Velsertunnel in 1957 klaar Geen filmcontract voor Joyce van der Veen „Concentratiekampen en dictatuur in Venezuela" Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM Gevangene geestelijk gestoord De „Prins Willem V" zonk na aanvaring op Miehiganmeer Examens Nederlander bij voorberei ding van atoomconferentie Omgekomen vlieger begraven Instrumenten VRIJDAG 6 MEI 1955 Bij de Tweede Kamer is e/n wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet op de Omzetbelasting. In de eerste plaats beoogt het ontwerp de werkingssfeer zowel van het weeldetarief als van het tussentarief belangrijk te beperken. Tevens wordt voor gesteld het tussentarief van tien tot acht percent te verlagen. Met de voorgestelde wijzigingen is een vermindering van de belastingopbrengst gemoeid van 28 millioen gulden, namelijk f 17 millioen door inkrimping van de tabel van weeldegoederen, f 10 millioen door verlaging van het tussentarief van 10 tot 8 percent en f 1 millioen door inkrimping van de tabel van tussentariefgoederen. Er zal een regeling worden getroffen voor teruggave van omzetbelasting over handelsvoorraden, die aanwezig zijn op de datum van inwerkingtreding van de thans voorgestelde regeling. In de Memorie van Toelichting verkla ren de minister en de staatssecretaris van Financiën, dat de abnormale factoren, welke in het verleden de omvang van de tabellen van tussentarief- en weeldegoe deren mede dienden te bepalen, te weten de goederenschaarste, het streven naar consumptiebeperking en de toestand van de betalingsbalans, niet langer van invloed zijn. Ook de budgetaire mogelijkheid is aanwezig om over te gaan tot bepaalde verlichtingen. Daartoe bestaat te meer reden nu de veelal drastische tariefsverlagingen een gunstige invloed zullen uitoefenen op de prijzen van de desbetreffende goederen. Tussentarief De werkingssfeer wordt beperkt tot goederen, welker omzet van zodanige betekenis is, dat de instand houding van een hoger tarief van belang is. De verlaging van het tarief van 10 tot 8 percent is ingegeven door de overweging, dat de nog aan het tussentarief te onder werpen goederen niet van een zodanige aard zijn, dat een tariefsverschil van vijf percent ten opzichte van gewone goederen nodig is. Bij aanvaarding van het voorstel zullen aan het tussentarief worden onttrokken en dus naar het gewone tarief worden over gebracht: electrische wasmachines en eiec- trische centrifuges voor huishoudelijk ge bruik, fruit uit tropische landen, gedroogde vijgen, rozijnen, krenten, geisers voor ba den en voor huishoudelijk gebruik, een aantal huishoudelijke artikelen van porse lein, verduurzaamde paddestoelen, ver duurzaamd fruit en dergelijke artikelen. Aan het tussentarief blijven onderwor pen chocolade en chocoladewerken, suiker werken en suikergoed alsmede al dan niet alcoholhoudende dranken. Weeldetarief Ook de tabel van aan het tarief van 15 percent onderworpen goederen wordt ver kleind. Aan het weeldetarief worden ont trokken en naar het gewone tarief overge bracht kleine meubelen, zoals bloemtafels, handwerkmeubeltjes, krantenhangers, lec tuurbakken, radiotafels en naaikastjes. (Gehandhaafd worden de barmeubelen en de likeur- en bittertonnen), electro-tech- nische gebruiksvoorwerpen, zoals scheer- apparaten krultangen, boekleeslampen, ADVERTENTIE broodroosters, kerstboomverlichting, thee lichtjes, eierkokers en dergelijke artike len, die in het algemeen dienen ter verge makkelijking van het huishouden, voorts gasfornuizen en electrische fornuizen, haarden, barometers en thermometers voor huishoudelijk gebruik.. Projectietoestellen en fotografische vergrotingsapparaten, lichtgevoelig materiaal voor films en foto's en voor het maken van afdrukken, alsmede fotografietoebehoren, dat minder overwe gend door particulieren wordt gebruikt. Spiegels, alle soorteh geslepen en ver sierd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoudelijk gebruik, albums, hand schoenen, hangmatten, fotografieën, foto standaards en fotolijsten, scheerkwasten en borstelwaren, gemonteerd in een uitvoe ring van vernikkeld of verschroomd onedel metaal, piano's, huisorgels, gramofoons en andere mechanische muziekinstrumenten en toebehoren, gramofoonplatcn, pick-ups, luidsprekers, versterkers, radio-ontvang- van het tussentarief toestellen en radiogramofooninstallaties. Voorts bijouterieën en lijfsieraden van onedel metaal, hout, steen, glas, kunstbloe men en verschillende lederwaren.. Horloges met een verkoopprijs (waar de) van met meer- dan f75. (nu f50) en klokken, pendules e.d. met een verkoop prijs (waarde) van niet meer dan f 100 (nu f75) zullen niet meer onder het weel detarief vallen, evenmin als handgeknoop te vloerkleden, lopers, matten en gordij nen, speelgoed-stoomtreintjes, alsmede speelgoed-electromotoren, -transformato ren en -stoommachines, koelkasten met een nuttige inhoud van meer dan 200 liter. Hoeden, tenzij geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van natuurzijde, natuurbont of haarvilt, bromfietsen en pleziervaartuigen (ook jachten). Prentbriefkaarten, felicita- tiedrukwerken, naamkaartjes, postpapier en correspondentkaarten, sigaren- en si garettenpijpjes, -kokers, -houders, rook stellen en -standaards, tenzij uitgevoerd in edel metaal of in legeringen daarvan, voorts lampen voor binnenverlichting, wandborden, beeldjes, boekensteunen, pla ten, prenten, gravures, alsmede antiqui teiten, alsmede sportartikelen, wandelstok ken en paraplu's (voor zover niet uitge voerd in edel metaal of legeringen daar van met onedel metaal), tuinmeubelen en tuinparasols, truffels, vuurwerk en kerst boomversierselen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en litui-gische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en kathol, nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwnrededelingen. 12.33 Musette-orkest 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Piano. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Dameskoor. 15.15 De schoonheid van het Gregoriaans. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.45 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Lichte mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 So praan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Volksdansen. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Kamer muziek. 26.00 Van de wieg tot het graf, cau serie. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Actualitei ten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Com mentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Rege ringsuitzending. Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 De Odeonmoor- den, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, journaal en weerbe richt. 20.35 Telemimiek. 20.55 Pauze. 21.00— 22.15 Cabaretprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15' Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Beiaardspel. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd program ma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 22.00—22.30 Nieuws en: Tien jaar later: Ontspanning. (Op 224 en 75 m.), „Gevaar: Nederland één fabrieksstad" De Nederlandse regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft medegedeeld dat Nederland wel zal aandringen op bijstand van de Intergou vernementele Commissie voor Europese Immigratie bij de rechtstreekse migratie van Nederlanders vanuit Indonesië, maar dat het geen formele resolutie hieromtrent zal indienen tijdens de huidige zitting. Op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de ICEM had mr. Haveman gezegd dat de Nederlandse bevolkingsproblemen en zijn emigratiebevorderings-activiteiten in ern stige mate ongunstig worden beïnvloed door de steeds toenemende uittocht van Nederlandse onderdanen uit Indonesië. Officieus waren de vertegenwoordigers van de ICEM wel gunstig gestemd tegen over de suggestie van de heer Haveman. Maar het hangt van het secretariaat af of er een praktische uitwerking aan kan worden gegeven. De heer Haveman zei dat de jaarlijkse terugkeer 14.000 repatriërenden de nor male migratie uit Nederland in ernstige mate teniet doet. De regeringscommissaris zei „voor ons is emigratie een fundamenteel vraagstuk op lange termijn We zouden wel door kunnen gaan met industrialiseren maar op de duur zou ons kleine land dan een grote fabrieksstad worden met geen enkele recreatie-mogelijkhied. In het licht van de huidige bevolkingsaanwas zijn onze emigratiecijfers nog steeds te laag" zo zei hij. Het stoffelijk overschot van de oud ambassadeur van Nederland in Moskou, dr. Ph. C. Visser, die Dinsdag te Wassenaar is overleden, zal Zaterdagmiddag om kwart voor drie ter aarde worden besteld op de Ned. Hervormde Begraafplaats te Wassenaar. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een Deense rederij veroordeeld tot 3000 boete. Van een schip van deze rederij wer den op 3 April van het vorige jaar 96310 sigaretten en 17y2 kg tabak gestolen. Deze accijns-vrije rookartikelen waren in het schip opgeslagen in een verzegelde pro visiekast. Tenlaste gelegd was aan de re derij dat het zegel ongeoorloofd was ver broken en dat de tabakswaren ongeoorloofd zonder papieren waren gelost. De rijksadvocaat had 3000 en 13.495 geëst. Dit laatste bedrag is tweemaal het bedrag dat aan de fiscus aan accijns tekort was gedaan door het lossen. De rechtbank had de Deense rederij tot 300.en 6747,50 veroordeeld. De kapitein van het schip, Christiaan S., werd, evenals in eerste instantie, en con form de eis van de rijksadvocaat, ontsla gen van rechtsvervolging. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zutphen (vac. P. Wijnen) A. Faber te Boxum. Beroepen te Zutphen (6e pred.pl.) Th. W. Dekker te Hemelum; te Berkel-Roden- rijs G. v. Noordennen, v.m. zendingspred. te Borneo,, thans hulppred. te Hillegers- berg. Aangenomen naar Westmaas C. D. Kou semaker, cand, te Overveen. Beroepbaarsfcelling. De heer J. Lalleman, vic. te Nieuwe Pekela, stelt zich beroep baar. Geref. Kerken Beroepen te Berlikum K. Vegter te Noord-Scharwoude; te Nieuwer-Amstel- Noord (2e pred.pl.) H. B. Weyland te Has selt. Aangenomen naar Wons (Fr.) H. G. Bos wijk, cand. te Ermelo, die bedankte voor Wissenkerken. Clir. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwe Pekela L. Floor Jr. te Opperdoes en M. Drayer te Drachten. Bedankt voor Hamilton (Ontario, Cana da) (Free Chr. Ref. Church) en voor Nieuwpoort B. Bijleveld te Noordeloos. Op de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij deelde de directeur de heer C. F. de Vilder mede, dat de verkeerstunnel in Velsen on geveer Juli 1957 gereed moet zijn. Dit zal naturlijk afhangen van de arbeidsvrede en de winters, maar voorlopig ziet het er wel naar uit, dat het werk dan gereed zal ko men. Omtrent de tunnel onder het IJ kon de directie tot haar spijt niets mededelen. Amsterdam is nog bezig met de voorbe reidende plannen. De Universal-studio heeft de jonge Ne derlandse ballerina Joyce van der Veen uit Amsterdam, die naar Hollywood ge nodigd was en van wie enige tijd geleden een screen test" werd genomen, volgens United Press, geschrapt van haar lijst van adspirant-actrices. Haar is meegedeeld, dat er geen film gemaakt wordt, waarin zij een rol kan krijgen, die geschikt voor haar is. Joyce van der Veen, die voordien deel uitmaakte van het Ballet van de Markies de Cuevas, heeft laten weten, dat zij van plan is voorlopig in Hollywood te blijven om op eigen gelegenheid haar geluk te beproeven. Ad Vermeulen op Schiphol: De heer A. Vermeulen, secretaris van het NW, die als lid van de ILO (Internatio nale Arbeids Organisatie) te Genève het petroleumcongres te Caracas heeft bijge woond en door de regering van Venezuela werd uitgewezen is Woensdag op Schiphol in Nederland teruggekeerd. 's Avonds ver trok hij naar Genève om aan de directeur- generaal van de ILO rapport uit te bren gen over de gebeurtenissen te Caracas. Commentaar leverend op het gebeurde zei de heer Vermeulen op Schiphol onder meer: „Deze zaak is belangrijker dan Ve nezuela. Op de wereldkaart komen steeds meer zwarte vlekken door de toeneming van de dictatuur, niet alleen van links maar ook van rechts, met name wat het laatste betreft in de Latijns-Amerikaanse landen. Het gevaar is van beide zijden even groot. Willen wij de vrijheid, zo moeizaam verworven, bewaren, dan moeten wij ons keren tegen de dictatuur van links en rechts. De middelen, die van beide zijden worden toegepast, zijn in wezen hetzelfde. In Venezuela worden gevangenen ook op ijsblokken geplaatst om hen bekentenissen te ontlokken. Ook daar zijn concentratie kampen en worden mensen zonder vorm van proces opgepakt. Het moment van de vrije vakbeweging is gekomen, dat zij, gebruik makend van de verkregen rechten, op verantwoorde wijze protest moet aan tekenen", aldus de heer Vermeulen. Hij voegde er nog aan toe, dat in de pers in Venezuela niets over het voorval ter con ferentie was gepubliceerd, en maar spaar zaam berichten naar het buitenland zijn doorgekomen omdat een censuur bestaat. ADVERTENTIE Iedereen ziet er graag wel verzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer man nen gebruikt dan enige andere halrdresalng ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoe prachtig glan zend en hoe keurig ,,ln vorm" Uw haar de hele dag blijft. Masseer elke dag met Brylcreem - de heilzame bestand delen houden Uw hoofdhuid fris en vrij vanroos. Geen droog, stug haar meerl 's werelds meest verkochte hair dressing County Laboratories Ltd., Stanmore, England Jacq. Mot N.V., Amsterdam In de strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg te 's-Gravenhage heeft een gedetineerde Woensdag een bewaker neer geslagen en ernstig verwond. Om zeven uur was de 28-jarige.gedetineerde W. H., van beroep stamper en afkomstig uit Eind hoven, in de kelder van de gevangenis on der toezicht van de 29-jarige bewaker J. v. d. A. bezig kolen te scheppen. De man, die onder psychiatrische behandeling is, sloeg opeens de bewaker met een kolen schop neei\ Daarna liep hij naar boven en vertelde aan andere bewakers wat hij had gedaan. De bewaker v. d. A. werd in de kelder gevonden, lijdende aan een schedelfrac tuur. In ei-nstige toestand is hij overge bracht naar het ziekenhuis Westeinde. De gedetineerde werd direct onder dokters behandeling gesteld. Tot nu toe is het de politie nog niet bekend, waarom hij de bewaker heeft neergesla gen. Waarschijnlijk was de man ernstig gestoord. Hij is wegens diefstal veroor deeld en moest nog tot 7 Januari 1957 in de gevangenis blijven krachtens dat von nis. Daarna moet hij nog een maand ge vangenisstraf ondergaan wegens mishan deling van een bewaker in de gevangenis te Rotterdam. Raad voor de Scheepvaart Op 14 October van het vorig jaar is het 1567 brt metende motorschip „Prins Wil lem V" van de „Oranjelijn" te Rotterdam op het Meer van Michigan door een sleep- schip aangevaren en gezonken. De 29 leden van de bemanning konden worden gered. De Raad voor de Scheepvaart heeft thans een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring. De gezagvoerder van het gezonken schip, kapitein P. J. A. H., die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat het sleepschip, een vaartuig van 3000 ton, onbemand en on verlicht was. De sleepboot had bovendien geen sleeplicht. Volgens de regels voor de Amerikaanse binnenmeren had de sleep een attentiesein moeten geven. De kapitein heeft gemanoevreerd om achter de sleep boot langs te varen en pas toen de sleep boot gepasseerd was vestigde men aan boord van de sleepboot met een schijnwer per de aandacht op het sleepschip. Maar toen was het al te laat: de „Prins Willem V" werd tweemaal door het sleepschip aan stuurboord geramd, even vóór de machine kamer en even later precies ter hoogte van deze vitale plaats. Volgens kapitein H. heeft de kapitein van de Amerikaanse sleepboot in Amerika verklaard, dat de boordlichtenvan het sleep schip enige dagen tevoren waren gestolen. Hij zou toen andere boordlichten hebben laten aanbrengen, maar daarvan is na de aanvaring geen spoor gevonden. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, kwam tot de con clusie dat kapitein H. geen schuld aan de aanvaring heeft. De heer Metz zei voorts, dat hij met verbazing heeft gehoord, dat de afstand tussen de sleepboot en het sleep schip op zijn minst 400 meter moet hebben bedragen. „Dat is in strijd met de inter nationale bepalingen en de goede tradi ties", zei hij. De Raad voor de Scheepvaart zal schrif telijk uitspraak doen. Groningen. Geslaagd voor het candidaats- examen economische wetenschappen C. Verton te Groningen. 12. Toen Panda een kwartiertje gezellig met de klokkenmaker had thee gedronken, klonk er opeens een luid gebeier en ge- borrel en een klok met armen rolde het vertrek binnen. Panda verslikte zich in zijn thee. „W.wat is ddat?", stamelde hij, terwijl hij met grote ogen naar het opmerkelijke aoparaat keek, dat zijn kap afnam en naar een schuimend sopje wees, dat in zijn binnenste sudderde. „De klok wil de vaat wassen", verklaarde de klok kenmaker. „Dit duidt der einde van der theetijd aan". Meteen greep hij kopjes en borden en gooide die in het klokke-sop. De klok klapte tevreden het deksel neer en begon de boel met grote geestdrift te was sen. Enkele ogenblikken later schoot het vaatwerk, gereinigd en gedroogd, door een luikje naar buiten. „Tjonge!", zei Panda, die met open mond toekeek, „dat gaat ge smeerd!" „De klokken arbeiden punkte- lijk", beaamde de klokkenmaker. „Maar toch zou ik ene hulpe gebruiken kunnen". Als u mij als hulpje kunt gebruiken, zal IK het graag zijn!", riep Panda gretig. OOCXOCCCOOOCCOOCOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXX500CCCOOCOOCOOOOOOOC Zeer verontwaardigd verzamelden zich j Donderdagavond vele Assenaren rond het beeld van Bartje, dat door de Am- sterdamse beeldhouwster Sxize Berkhout i in opdracht van het Drents Genootschap i naar de bekende jongensfiguur uit het j boek van Anne de Vries is vervaardigd. Bartje lag met zijn gezicht in het gras. Hij was van zijn sokkel gesleurd, waar bij de benen vlak boven de klompjes waren afgebroken. Enige maanden geleden werd het beeld', door studenten naar Groningen ont- voerd, waar het een plaats kreeg op een j beelden-expositie m.et als bijschrifti „Bartje heeft zijn geluk gevonden". Het\ kwam toen echter heelhuids in de j Drentse hoofdstad terug. xccoccoc»ooooccocooc>oooooaxx3oooocxx)ooooooooocoocoocooo Tot de zeventien atoomgeleerden die de conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie gaan voorbereiden welke in Augustus in Genève zal worden gehouden behoort ook een Nederlander: Dr. Jacob A. Goedkoop. Dr. Goedkoop behoort tot de wetenschap pelijke staf van het Noors-Nederlandse centrum voor kernenergie-onderzoek te Kjeller bij Oslo. Hij en de andere zestien zullen optreden als ondersecretarissen van de conferentie. ADVERTENTIE Prima COCOS voor tapijt en lopers in effen en jacquard 100 breed 8.65 70 breed Voor het moderne interieur Fraaie COCOSMATTEN in moderne blokdessins 200x300 57.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 i Verdienste. De Nansen-medaille voor bij zondere verdienste ten behoeve van d« vluchtelingen is aan mevrouw Roose velt toegekend. De toekenning is mede geschied ter herdenking van de door wijlen president Roosevelt genomen initiatieven. Mogelijkheid. Het parlement van India heeft met grote meerderheid een nieu we wet op Hindoehuwelijken goedge keurd, waardoor voor de eerste maal echtscheiding mogelijk wordt. Aanvaard. Egypte heeft de voorstellen van de Canadese generaal Burns, het hoofd van de Palestijnse bestandscommissie van de UNO voor vermindering van de spanning in het grensgebied tussen Egypte en Israel aanvaard, aldus heeft premier Nasser in Caïro bekendgemaakt. Hervat. Een staking van ongeveer 2600 arbeiders van het Amerikaanse atoom- centrum Sandia bij Albuquerque in de staat Nieuw Mexico, is na negen dagen geëindigd. De stakers hervatten het werk, nadat overweging van hun loon eisen was toegezegd. Toch. Negen Amerikaanse oudstrijders, die zijn uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou ter herdenking van de ont moeting aan de Elbe, tien jaar geleden, zijn toch uit New York vertrokken, na dat een televisiemaatschappij voor het ontbrekende reisgeld had' gezorgd. In Parijs zal het gezelschap door een Rus sisch vliegtuig worden afgehaald. Kunstschilders. Niet alleen Sir Winston Churchill, maar ook president Eisen hower is een niet onverdienstelijk schil der. Veldmaarschalk Montgomery heeft in een televisie-uitzending van de BBC een portret getoond, dat Eisenhower van hem schilderde in 1952, toen hij nog opperbevelhebber van de SHAPE was. Waakzaam. De begrotingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de regeringsvoorstellen voor vermindering van de getalssterkte van de strijdkrachten goedgekeurd. De commissie verklaarde echter dat snel aanvullende credieten zullen worden toegewezen, als de internationale toe stand plotseling slechter zou worden. Schenking. De opvoedkundige, weten schappelijke en culturele raad van de UNO (UNESCO) heeft 800.000 dollar (ongeveer 3 millioen gulden)geschonken ter verdeling onder 41 landen voor het financieren van projecten, die variëren van het bestuderen van kosmische stra ling tot het organiseren van opvoedkun dige televisie-uitzending. De schenking zal grotendeels worden besteed1 aan het zenden van 69 deskundigen op verschil lend gebied van het ene land naar het andere, voor 46 beurzen en voor het aanschaffen van materiaal. Pensioen. De Amerikaanse senaat heeft met algemene stemmen een wetsont werp aanvaard, waarin voormalige pre sidenten der Verenigde Staten een jaar lijks pensioen van 22.500 dollar wordt toegekend. Zij zullen voorts van staats wege de beschikking krijgen over een secretariaat, met personeel en hun post zal portvrij mogen worden verzonden. Hun weduwen krijgen 10.000 dollar per jaar. Er zijn nog twee Amerikaanse oud-presidenten, namelijk Hoover en Truman, en drie weduwen van over leden gewezen presidenten in leven, mevrouw Wilson, mevrouw Coolidge en mevrouw Roosevelt. Onbetamelijk. Een kus in een draaimolen op een dorpskermis in West-Bengalen (India) heeft twee Indiase geliefden ieder zes weken gevangenisstraf opge leverd. Beiden verklaarden voor de rechtbank schuldig te zijn aan „onzede lijk gedrag in het openbaar", zoals in de aanklacht werd gezegd, doch tekenden beroep aan tegen het vonnis. Dit beroep werd echter afgewezen. Kussen in het openbaar wordt in India als „onbeta melijk" beschouwd. Stilte. Het Amerikaanse persbureau „As sociated Press" heeft berichten ontvan gen, die er op wijzen dat de Hongaarse politie zijn correspondent in Boedapest, de 44-jarige Hongaar dr. Endre Marton, heeft gearresteerd. Sinds eind Februari heeft dr. Marton geen berichten meer gezonden. Hij was ook niet meer tele fonisch of telegrafisch te bereiken. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken weigert inlichtingen te verstrek ken. Dr. Marton versloeg in 1949 het proces tegen kardinaal Mindszenty. Met militaire eer is te Maastricht het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de reserve-tweede luitenant-vlieger W. Wis- haupt, die vorige week bij een botsing van twee straaljagers in de nabijheid van Eind hoven om het leven is gekomen. UITERAARD moeten we alle waarde ring hebben voor de bijzondere prestaties, die de moderne chirurg volbrengt. Dat staat als een paal boven water. Ondanks deze waardering en hoogachting, moeten we ons echter niet voorstellen dat het ter rein van de chirurgie in oude tijden een onontgonnen veld was. Verre van dien. Uit Egyptische papyri blijkt dat de chirurgie in het Rijk van de Nijl duizen- den jaren vóór Chr. reeds op een hoge trap van ontwikke ling stond en dat verwondingen van schedel, neus, kaak, oren, wervelkolom, sleutelbeen, borst en schouderblad door specia listen op dit gebied werden be handeld. Ook in Babylonië moet de heelkunde reeds vroeg van bete kenis zijn geweest, aangezien de kleita bletten melding maken van speciale rege lingen waaraan chirurgen waren onder worpen. De oude Indiërs verrichten voorts plas tische operaties aan de neus, hechtingen van darmscheuringen en steensnijdingen, terwijl van de befaamde geneesheer Atreya bekend is dat hij omstreeks 500 v. Chr. met goed gevolg breuken en staar opereerde. De operaties geschiedden in die dagen uiteraard niet zo veelvuldig als tegenwoor dig en naar wij veronderstellen zeker niet met een zo grote kans op een gunstige riitslag, maar zij waren toch beslist niet ongewoon. Dat blijkt uit de recepten die o.a. door Plinius en Dioscorides zijn gege ven ter vermindering van de pijn bij heel kundige ingrepen en bij wondbehandeling door middel van snijden of branden. Het instrumentarium van de chirurgen uit de oudheid bestond dan ook uit een collectie tangen, scharen, messen, haken en andere puntige en snijdende voorwer pen, die zo op het eerste gezicht een tref fende gelijkenis vertonen met de griezelige instrumenten die de moderne arts han teert. Deze overeenkomst is uiteraard slechts oppervlakkig en uitsluitend voor de leek waarneembaar, want met verschillende tangen en messen zal de tegenwoor dige chirurg zelfs niet eens weten wat hij er mee aan moet, maar desondanks doet de aanblik van de collectie voorwerpen, waarmee in de oudheid het menselijk li chaam onder handen werd genomen, niet minder huiveringwekkend aan dan de blinkend stalen gereedschappen die de operatiezuster zorgvuldig op het blad weet uit te stallen. We spraken zo juist over de door Plinius en Dioscorides genoemde middelen ter ver zachting van de pijn bij operatief ingrij pen in de oudheid, en daarom is het wel licht niet ondienstig er ook eens op te wij zen dat het toedienen van de narcose geen midd.el van de laatste jaren is, doch dat deze vorm van verdoving reeds algemeen werd toegepast bij operaties in de oudheid, zelfs door de mens uit de Steentijd. Dat is een punt waarover vrijwel algemene een stemmigheid bestaat, ondanks het geringe materiaal dat ons hierover beschikbaar is Daarover morgen. H. PéTILLOI* (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2