Zie Boven De blauwe Gomboom Per eigen-teelt-auto van Johannesburg naar Heemstede Maneschijn in twintig lenzen Negen kilometer „Sluisweg' even duur als nieuwe pont ..Clowntje Rick Avontuurlijke tocht van twee jongelui dwars door Afrika Kinderboerderij in Noord"weer open Beeldhouwwerk van Anneke Höfte SLEUTEL WEG Kilo's slanker BonKorets ZATERDAG 7 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Geen belangstelling voor hoger beroep Nieuw leven in de vorm van vijftien biggetjes Blauwe Week-collecte 1 Nachtdienst apotheken Bij Leffelaar Meer zout en minder ponten Kronkelweg vergt vele ingewikkelde voorzieningen „DE SLEUTEL SPECIALIST" Voor de kinderen AUTORIJLES FEUILLETON Door Dorothy Quentin De „Bert Blik Special", het stof der Sahara en de modder van de Congo nog op haar ranke flanken, aan de finish in Heemstede. Links Bert („Blik") Blikslager; naast hem zijn Zuid-Afri kaanse tochtgenoot Bob Sage. Nauwelijks negentien was Bert Bliksla ger toen hij vier jaar geleden, afscheid nam van zijn moeder en zusters aan de Bron- steeweg in Heemstede, om in Zuid-Afrika zijn geluk te gaan beproeven. Hij vond wat hij zocht: een land met „armslag", prettig werk op een cargadoors kantoor in Johannesburg en een massa goede vrienden. Een van dezen was Bob Sage, even jong en even ondernemend als hij en behept met dezelfde onlesbare dorst naar avon tuur. Samen met hem maakte „Blik" zoals Bert daarginds gemakshalve genoemd wordt menige trektocht door de Trans vaalse bergen en samen kochten zij ook, bijna anderhalf jaar terug, voor 125 pond de twee overjarige open sportwagens anno 1936, die nagenoeg rijp voor de sloper wa ren. Maar Bert en Bob, vurige knutselaars als zij waren, hadden een ander plan. Zon der enige ervaring op hét stuk van moto ren en met alleen een paar technische handleidingen als werkschema, begonnen zij hun beide twoseaters los te sleutelen en de bruikbare onderdelen weer aan elkaar te lappen tot er tenslotte uit twee afge dankte karretjes één super-sport saloon ontstond, die op ieder Concours d'Elégance een goed figuur zou slaan. Dat is gauwer verteld dan het gedaan was, want bij elkaar heeft het veertien maanden ofwel 1200 vrije uren gekost om dit karweitje te klaren. Dikwijls hebben zij uren gewandeld om de autokerkhoven en tweedehands dealers af te schuimen naar ontbrekende onderdelen en voorts deden zij alles zelf. Toen hun „Bob Blik Special" dan ook in Januari zijn laatste kwastje verf kreeg, konden de beide ama teurs-constructeurs er prat op gaan dat zij zowel hun eigen ontwerpers, als fitters, electriciëns, plaatwerkers, carrosseriebou wers, lassers en lakspuiters geweest waren. En het resultaat bleek al die moeite waard te zijn, want reeds op de eerste proefritten maakte het crèmekleurige, ge stroomlijnde twintigpaards-wagentje met het grootste gemak een snelheid van 110 kilometer per uur bij een benzinegebruik van 1 op 7. De totale kosten van koopprijs plus transformatie beliepen een 400 pond. „En nu naar Europa", zei Bert en in de morgen van de twaalfde Maart startten zij hun eigenteelt-sportauto, volgestouwd met enorme pakken voedsel in blik, kam peeruitrusting en benzineblikken, voor de monstertocht van 10.000 mijl die hen dwars door Afrika en Zuid-West Europa naar de Bronsteeweg 39 zou voeren waar zij gisteravond om zes uur moe maar wel voldaan arriveerden. Daar troffen wij Bert en Bob een uurtje later, lui .weggedoken in diepe fauteuils, en nog ietwat buiten adem van het copieuze diner, dat de gelukkige moeder van „Blik" hun had voorgezet. „Hoe was het, jongens?" polsten we, „veel avonturen beleefd?" „Reken maar", grinnikte Bert, zijn bruinverbrande kop stralend van de na pret. In de Congo bijvoorbeeld zijn we twee keer gestrand in de modder, de laat ste keer bij een brug over een rivier; tot aan de assen in de prut. Komt er een grote vrachtauto die ons er wel even uit zou trekken, hetgeen geschiedde. Hobbelen wij achter die kar de betonnen brug over maar bij de afrit komt die op zijn beurt vast te zitten in de blubber. Met een boel geschreeuw begint een stel negers de vrachtauto dus af te laden; grote zware kisten die ze met harde bonken op het brugdek rond onze auto dumpten. Nou, zeg ik tegen hun voorman, als daar eieren in zitten zal er ook niet veel van heel blij - ven? En wat antwoordt die vent met zijn grijnzende bakkes? „Zijn geen eieren", zegt hij, „zijn dynamiet en nitroglycerine voor de mijnen. Ja, valt Bob bij, de Congo, dat was het beroerdste stuk. We begonnen op prachtige autostrada's in Transvaal, in Rhodesia en, later, in Frans Equatoriaal Afrika had je de strip roads smalle geasfalteerde stro ken, één voor ieder wiel, met daartussen JXCCCCCCCOXOOK>OTXC<XCOK>DCCCCCCCCCCCCCCCCCCCOOCCCCCCf. i Nadat de president van de Haarlemse 8 rechtbank of de politierechter vonnissen 8 heeft voorgelezen of uitgesproken deelt 8 i hij mee, dat er gedurende veertien dagen gelegenheid bestaat om hoger beroep 8 i aan te tekenen. Daarbij is rekening ge- 8 houden met het feit, dat de griffie van:; de Haarlemse rechtbank op Zaterdag- o middag en Zondag gesloten is, echter 8 niet op de bevrijdingsdag. Donderdag was er daarom ook gelegenheid om hoger beroep aan te tekenen en enkele ambtenaren waren aangewezen dienst te doen. Er verscheen echter niemandp om beroep aan te tekenen CCO^CCCCCCCCCCCODCCCCCCCCCODOCCO^XCCOKXXXWXCOaXCCOCO en daaromheen louter ongerepte natuur. Maar in de Congo ontbreekt zelfs dat en modder je maar zo'n beetje rond in de vette brei vooral als er zoals in ons ge val net zo'n tropisch regenbuitje ge vallen is. „In Niamey aan de rand van de Sahara hebben we er trouwens ook van. gelust", vertelt Bert. „Daar had het ook eventjes geregend met als gevolg dat wij in no time tot aan de bovenrand van de por tieren in het water stonden. Je kon de uit laat horen pruttelen, bliep bloep, als een drenkeling die kopje onder gaat. Maar de motor hield zich puik, ook toen later in de Sahara het gloeiende woestijnzand bij ton nen naar binnen spoot. De enige panne die wij gehad hebben waren eigenlijk de rem men, waarvan de toeleidingen herhaalde lijk sneuvelden bij het hotsen in de deci meters diepe kuilen die daar het „wegen net" versieren. Eén keer hebben we in het hartje van de Sahara moeten repareren in de gloeiende hitte, en, geloof me, dat was geen lolletje. Maar overigens heeft het beestje ons nooit in de steek gelaten, al waren we toch wel blij toen we Maan dagochtend eindelijk langs Gibraltars Apenrots weer de Westerse beschaving binnenreden. Stel u overigens ook Donker Afrika niet al te wild voor, want het eer ste wat wij zagen toen we achter Stanley- Falls in de „echte" jungle verzeild raak ten, was een keurig negerjongetje dat in een nog keuriger tweed jasje op een splin ternieuw sportfietsje zat en dat heel vrien delijk aanbood, zich door ons te laten foto graferen a raison een een dollar. Maar ook hebben we overal veel groot wild ge zien, giraffen, olifantenkudden en een leeuw of twee drie, maar die kijken zelfs niet meer om als ze een auto horen aan komen. Veel romantiek hoef je dus in het Zwarte Werelddeel niet meer te zoeken, maar de woeste en weidse natuur is er werkelijk uniek en daarvan hebben we volop genoten. Bert en Bob, die voor hun trektocht vier maanden onbetaald verlof hebben gekre gen, zijn van plan, zich eerst eens een week of twee te laten verwennen aan de Bronsteeweg. Daarna willen ze nog wat rondkijken in Engeland om vervolgens half Juni naar Johannesburg terug te gaan, ditmaal per boot, hetgeen altijd nog goedkoper is dan over land per eigen merk sportwagen. Maar spijt van hun avontuur, nee, dat hebben ze niet. Ze zou den het voor geen geld hebben willen mis sen! ff Woensdagochtend is de kinderboerderij in het Noordersportpark te Haarlem zijn hyeede seizoen ingegaan. Bij de opening was de Haarlemse wethouder van Bedrijven en Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, aanwezig en al ging het er niet zo officieel aan toe, in de loop van deze eerste bezoek dag hebben vele meisjes en jongens een enthousiaste acte de présence gegeven, waar uit wel duidelijk bleek welk een grote be langstelling deze kinderboerderij in „Noord" bij de jeugd geniet. Noortje, het schaap, vond het maar een beetje om-ustig, al die kinderen plotseling om zich heen en ook de twee lammetjes wisten niet goed wat ze ervan denken moes ten. Maar ze hadden al snel gemerkt dat deze interesse goedaardig was en trouwens hun baas, de bedrijfsleider-pluimgraaf, J. van Zeeland, houdt altijd een oogje in het zeil en hij zorgt er wel voor dat de jeugdige be zoekers goede maatjes worden met de dieren. Hij heeft het vóór dit nieuwe begin anders al zeer druk gehad. Voor de marmotten bouwde hij een geheel nieuwe woning, met vier afdelingen en een keurig trapje om naar binnen te komen. Andere hokken zijn verbouwd, terwijl ook hier en daar de afrastering en enkele hekjes op het ruime terrein een opknap-beurt heb ben gekregen. En om niet te vergeten, een drietal weken geleden is Corrie, het grote varken moeder geworden van zeventien big getjes, waarvan er nog vijftien in blakende welstand verkeren. Deze kleine, zachtrose, lopende tonnetjes staan natuurlijk in het middelpunt van de jeugdige belangstelling. Dat er vijftien biggetjes in leven zijn ge bleven mag wel een vreugdevolle uitzonde ring genoemd worden, vertelde de pluim graaf met trots. Zelf knapt hij voorts alle voorkomende technische karweitjes op, hok ken timmeren, konijnenberg bouwen, vijvers maken enzovoorts. Bij onze aankomst trof fen wij hem aan terwijl hij bezig was met het lassen van een klaphekje bij de ingang. Hans, de ezel, keek hierbij belangstellend toe en in de verte ook Mien de geit en Kees het bokje. Het voeren en verzorgen der ongeveer 125 dieren vergt uiteraard heel wat tijd. De pluimgraaf wordt hierbij geholpen door de heer C. J. Koelemij. die in zijn jonge jaren reeds als boerenknecht met dieren leerde omgaan. Evenals de baas. weet deze precies wat de Zaanse geitjes, de Engelse kroppers, de Toulouse ganzen en de and-'-e dieren, of het nu marmotjes, pauwen, eenden, schapen, geiten, varkens of konijnen zijn, allemaal eten en niet eten. Dat weten de kinderen niet altijd en hoewel het hen toegestaan is de dieren te voeren moet daar toch nog scherp Tot de inzamelingen, die elk jaar in het land worden gehouden, behoort de_ Blauw Week-collecte onder de leuze „Help" drank slachtoffers (en dat zijn niet alleen de drin kers. maar ook hun gezinnen), voorkom alco holisme". De opbrengst wordt in hoofdzaak gebruikt voor de curatieve drankbestrijding: oprich ting en instandhouding van Consultatiebu- reaux voor Alcoholisme, waarbij thans in Ne derland 20.000 patiënten staan ingeschreven. Verder komt een deel ten goede aan de pre ventieve drankbestrijding: het wetenschappe lijk en research-bureau der Nationale Com missie tegen Alcoholisme. Zowel in Haarlem als in Bloemendaal en Heemstede zal in de week van 16 Mei een lijstencollecte en 21 Mei een straatcollecte met bussen gehouden worden. Bosch en Vaart-apotheek, Bos en Vaart straat 26, telefoon 13290; Centraal Apotheek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354; Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, telefoon 23821. Het onderwerpen van kunstwerken aan een critische beschóuwing is pas algemeen geworden, toen men voor de kunst hoofd zakelijk aeslhetische normen ging aanleg gen. Het is zeker niet ondenkbaar en zelfs waarschijnlijk, dat in de werkplaatsen, waar in de middeleeuwen de beelden voor altaren en kerken gesneden en gehakt werden, de aesthetische waarde door de kunstenaars en handwerkslieden bespro ken werd. Ook de meer ontwikkelde leek zal niet geschroomd hebben zijn bewonde ring of afkeuring over architectuur, schil derwerken en beeldhouwkunst uit te spre ken. Dit bleef echter binnenskamers en van secundair belang, want het ging niet in de eerste plaats om de kunstzinnige uitvoering, maar vooral om het feit dat aan het algemene religieuze gevoel gestalte werd gegeven. Pas toen de kerk ophield het geestelijk middelpunt van het leven te zijn, toen men de ogen richtte op de klassieke oud heid en de mens tot centrum van het heelal maakte, ging men zich vooral bezig houden met de vorm en werd de inhoud naar het tweede plan geschoven. Toen trad de openbare kunstcritiek naar voren. De achttiende en vooral de negentiende eeuw, waarin men iedere levensuiting wilde on derwerpen aan een beredeneerd oordeel, bracht een steeds verder gaande analyse van de uiterlijke vorm van het kunstwerk. In onze eeuw wordt het accent geleidelijk weer verlegd naar de inhoud van het kunstwerk, zij het niet uit religieuze over wegingen, maar uit belangstelling voor de psychologische achtergronden en voor de uit het onderbewustzijn voortkomende aandriften, die aan het ontstaan van het kunstwerk debet zijn. Het is duidelijk, dat religieuze kunst (en ik bedoel hiermee niet in de eerste plaats kerkelijke kunst) waarin het bezielende element zo sterk spreekt, dat men het gewaar wordt als de stuwende kracht die de kunstenaar geleid heeft, zich onttrekt aan de soort kunst beoordeling, zoals die in het einde dei- negentiende eeuw gehanteerd werd. Dat de jonge Haarlemse beeldhouwster Anneke Höfte in de vormgeving van haar religieuze werk ons herinnert aan vroege Romaans-christelijke kunst, betekent niet dat zij zich eenzijdig op deze stijlperiode inspireert, maar komt eerder voort uit een overeenkomstige instelling tegenover het sacrale onderwerp. Anneke Höfte komt mij voor een beeldhouwster te zijn, die be gaafd is met het vermogen om aan alles, wat zij maakt, iets waardevols mee te geven. Het is deze eigenschap, die aan haar plastieken dat ontroerende geeft, dat zich nu precies aan iedere redenering en ontleding pleegt te onttrekken. Wat wel te constateren valt, is het sterk plastisch vermogen, dat onder meer uit het geboetseerde meisjeskopje „Dina" en het portretje van een negerjongen spreekt. Beedjes als „St. Josef" of „Christus een blinde genezend" en vooral ook de uit steen gehakte „Madonna" bezitten weer in sterke mate dat eigenaardige fluïdum en zijn daardoor zo expressief, dat men min der aandacht aan de plastische opbouw gaat schenken, welke echter ook in deze werken toch gterk aanwezig is en 'mis schien wel de grootste zorg van de beeld houwster geweest zal zijn. OTTO B. DE KAT Er zijn in Amerika twin tig camera's in aanbouw voor het maken van fo to's van de maan. Een ogenschijnlijk nutteloze bezigheid: er zijn al maanfoto's genoeg. Maar de bedoelingHs nu, de maan èn de sterren in haar buurt tegelijk op de plaat te krijgen - en dat ivas tot nu toe nooit gelukt als gevolg van de ongelijke helderheid, van maan en sterren, i Met een belichtingstijd van b.v. twintig secon den zal de maan dxtide- lijk op de foto komen, maar de sterren verschij nen dan niet: hun licht is veel zwakker en men zou daarvoor een belich tingstijd van uren nodig hebben. Zet men echter de lens urenlang open terwijl ook de maan er in schijnt, dan komt er van het beeld van de maan niets terecht: het wordt één overbelichte vlek. In die moeilijkheid voor ziet de camera die de Amerikaanse astronoom dr. William Markowitz heeft ontworpen. De „clou"van dit instrument is een glazen plaat - een filter - die even groot en even rond is als het beeld van de maan dat op de fotografische plaat terecht komt en die zo wordt aangebracht dat hij het maanlicht precies onderschept. Dat wil zeggen: het filter laat nog juist zoveel maan licht door dat- dit licht even sterk (even zwak) wordt als het gemiddel de licht, van de sterren in de buurt. Men kan dan dus één belichtings tijd aanhouden en alles verschijnt even helder op de plaat. Maar daarmee zijn alle problemen niet opgelost. Een tweede moeilijkheid is, dat de maan zich met een andere snelheid langs onze hemel beweegt dan de sterren. (Wij kunnen dat in twee avonden dui delijk zien: Vrijdag om tien uur 's avonds staat de maan op een andere plaats tussen de sterren dan Zaterdagavond om dezelfde tijd). Ook dit probleem moest Marko witz oplossen en hij deed dat door zijn filter (dat op een bepaalde manier is geslepen) draaibaar te maken. Het draait tijdens de be lichting op zo'n manier mee, dat het het maan- beeld dwingt, op dezelf de plaats te blijven. Twee dingen regelt dat filter dus tegelijk: het verzwakt de maanhel- derheid tot die van de sterren in de omgeving en zorgt bovendien dat het maanbeeld op de plaat niet beweegt ten opzichte van de sterren. Aldus ontstaat dan een nog nooit vertoond soort foto's, ivaarop maan en naburige sterren tegelijk zichtbaar zijn. Natuur lijk worden die kostbare camera's niet voor de curiositeit gebouwd. Tij dens het Internationale Geophysische Jaar (1957- '58) zullen zij op twintig plaatsen van onze pla neet op de maan worden gericht om inlichtingen te verzamelen die moe ten dienen tot grotere kennis omtrentonze aarde. Hoe dat, met behulp van de maan, mogelijk is, zien wij later. G. v. W. ,19 ADVERTENTIE OP EEN OCHTEND, dat de files auto's tot voorbij de kruising ParklaanRijksweg— Amsterdamseweg stonden en een nieuwe lente een ware stormloop op de Velser pont voorspelde, heeft Rijkswaterstaat een boekje open gedaan over wat hij noemt „de noodvoorziening over het IJmuidense sluizencomplex": het ingewikkelde en kost bare project, dat op of omstreeks de 1ste Juni de eerste automobilisten zonder ge bruikmaking van de ponten naar de andere kant van het Noordzeekanaal zal kunnen leiden. Wellicht moet dan de ene, gereedgekomen brug van de twee over de midden- sluis, nog met een handlier open en dichtgedraaid worden en misschien is, drie weken na thans, de weg nog wat provisorisch, maar voor de echte zomerdrukte komt, is toch de omweg van 9 kilometer over de IJmuidense sluizen, ten koste van 11/2 millioen gulden, gereed. Zijnde het bedrag, dat een enkele nieuwe Noordzee- kanaalpont ongeveer zou kosten, maar dat beter besteed is aan deze kronkelende oeververbinding met haar tientallen stoplichten en haar 240 verkeersborden dan aan een nieuwe pont, wier capaciteit al binnen een maand door het steeds toenemende verkeer overweldigd zou zijn. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Zodra de. nieuwe „sluisweg" geheel klaar is, kan hij per etmaal 4000 tot 6000 personenauto's en bestelwagens verwer ken, (of 900 a 1000 per uur) zijnde meer dan de capaciteit van 10 normale kanaal ponten. Een weg voor deze verkeersinten siteit hoort bij Rijkswaterstaat allang thuis onder de snelwegen; dat er in IJmuiden op sommige punten op de. sluiseilanden echter kruip-door sluip-door gespeeld moet worden ligt niet aan de ontwerpers maar aan de grillige situaties bij de sluizen én aan het feit, dat het nieuwe tracé ten- ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met U meedragen? BonKorets geven 11 in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydralie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES op gelet worden. Laatst zijn namelijk on geveer dertig konijnen gestorven, tengevolge van nat en met insectengif bespoten groen voer. Ook beschimmeld brood, dat de kinde ren in alle onwetendheid voeren, is bepaald slecht voor de dieren. „De kinderen doen het absoluut niet met opzet", zegt de heer Van Zeeland. „Maar ik zou graag de ouders willen vragen een oogje te houden op het voer dat hen voor de kinderboerderij ge vraagd wordt". Volgende week komen Hitsie, het ponny- paardje en Anneke, het kalfje, weer terug voor vele trouwe bezoekertjes geen onbeken den. Men verwacht dat dit jaar nog meer bezoekers zal brengen dan het vorige, waar bij toch reeds Zondagen waren waarop meer dan vijfduizend personen de boerderij kwa men bekijken. Een alleszins verdiende be langstelling daar de kinderboerderij onder meer de zeer nuttige taak heeft de kinderen meer liefde vooi de dieren bij te brengen. De hoge golf sleurde me pardoes van de rots afik kon me niet vasthotèden ■in voelde me in de zee trekken. En hoe ik ook probeerde te zwemmen, het lukte niet; ik ging kopje onder en verdween onder water! Ja, daar zweefde ik nou ik keek om me heen en ik dacht: ik zal toch naar boven, moeten, anders verdrink ik nog ook! Maar dat was gemakkelijker gezegd, dan gedaande kracht van het water was zo groot, dat ik van de ene kant naar de andere werd getrokken, en ik kon maar niet boven komen. En toen kwam er een nieuw gevaar. Opeens zag ik een donkere schaduw naderen, die recht op me af kwam, en ik schrokwant toen die dichterbij was, zag ik, wat het was: een grote haai! Dat was nou helemaal iets ergsniet alleen, dat ik bijna verdronk, maar noib kwam daar dat monster op me af, om me op te peuzelen! En daar voelde ik helemaal niets voor, dat begrijp je! Het beest kwam aangezwommen en ik zag zijn verschrikkelijke tanden in zijn grote, open bek. slotte een noodoplossing is, strekkend voor de tijd, dat de tunnel nog niet ge bruikt kan worden. Minder ponten nodig De enorme verkeerstoeneming van de laatste jaren (11 percent sinds het vorige seizoen!) is de belangrijkste aanleiding tot dit grootse project geweest de daardoor gerezen onmogelijke situatie bij de niet „meegegroeide" ponten, een tweede. Men heeft langdurig naar „een" noodoplossing gezocht: schipbrug langs de Velserbrug en meer ponten, maar de nieuwe oververbin- ding die nu haar voltooiing nadert, bleek de beste te zijn, ook al heeft zij haar typische inconveniënten. Om met een klei ne te beginnen: de overblijvende ponten, waarvan dus het zware verkeer gebruik moet blijven maken plus degenen, die de 9 kilometer omweg niet wensen te maken voor hun strikt locaal vervoer, zullen iets minder economisch gaan werken: tot nu toe werden de gaatjes tussen de vracht wagens en bussen opgevuld met kleine voertuigen, die nu echter goeddeels de nieuwe sluisweg zullen prefereren. Dat zal dus op den duur meebrengen, dat het aantal ponten wordt ingekrompen in Vel- sen: de veren bij Zaandam krijgen er ech ter een pont bij. Een tweede gering nadeel levert de sluisweg voor het scheepvaart verkeer op, al zal dit minder last van het verkeer hebben dan omgekeerd. De Zui- dersluis, die imiddels met een Bailey- constructie is overbrugd, zal namelijk niet meer door coasters-met-gestrekte-mast gebruikt kunnen worden, waaruit een verschuiving van de kleine scheepvaart naar de Midden- en Noordersluis zal volgen. ADVERTENTIE „HAARL. AUTORIJSCHOOL" TEMPELIERSSTRAAT 54 Tel. 12120 Gedipl. Instr. - nieuwe lesauto 34) Ik zal wel een paar boeken nakijken en enkele schetsen maken, antwoordde de profesor zonder al te veel enthousiasme. Sally zou het veel prettiger gevonden hebben als hij haar plannetje minder als een of andere kinderachtige gril beschouwd had en duidelijker had beseft dat het haar heilige ernst was. We hebben meer spelers nodig dan alleen de Barrs, zei Barry plotseling 'na denkend, zelfs als jij, Luke en de anderen meespelen.Mike zou de herder- kunnen zijn, de tweelingen engeltjes en misschien kan Donald Findley wel voor het Kindeke' spelen, als zijn moeder dat tenminste goed zou vinden. Ik geloof vast en zeker dat Fiona daar geen bezwaar tegen zal hebben, ant woordde Sally. Ze kon haar vreugde, dat Barry al zo volkomen en met zoveel ernst opging in het Kerstspel, nauwelijks ver bergen. Haar intuïtie was dus juist ge weest. Eaxry was een geboren regisseur, hij zag het hele spel al voor zich, alhoewel de eerste acteur het toneel nog moest be treden. Jij moet de rol van Maria spelen, zei Barry, terwijl hij Sally aankeek. Susan is nog te klein. Ze ziet er trouwens hele maal niet als een moeder uit. Maar Barry ik wil helemaal niet mee spelen! Sally was enigszins onthutst en ze zag duidelijk de smalende blik van de professor. Je hoeft Maria niet echt te spelen, zei Barry, Sally's bezwaren met een hand gebaar wegschuivend Je hoeft alleen maar bij de kribbe te knielen en met een.... een jonge en gelukkige blik naar het Kindeke te kijken. Maria was nog erg jong en bijzonder gelukkig, is het niet zo? Zelfs na die vermoeiende tocht op het ezeltje. Een uitstekende rolverdeling, juf frouw Hudson, zei de professor, die achter Barry stond. Sally werd vuurrood en ze voelde zich doodmoe. De tocht was waar schijnlijk toch iets te veel voor haar ge weest. En u mag Joseph spelen, ging Barry onverstoorbaar verder. De oude man be gon te lachen. Nee, Bary. Ik ben liever een Romeins edelman. Mijnheer Carruthers is veel ge schikter voor die rol. Dat is misschien wel mogelijk, maar hij is veel te jong. Of zouden we hem ouder kunnen maken met wat make-up? De belangrijkste scène hebben we in ieder geval nu besproken. En Susan? vroeg Sally. Je moet haar toch ook een rol geven. Sally had medelijden met het meisje. Ze was het minst aantrekkelijke kind van de familie en het zou juist daarom een grote teleurstelling voor haar zijn als ze niet mee mocht spelen. Barry grijnsde. Hij kende de Barrs niet erg goed, behalve Mike, maar hij begreep wat Sally wilde zeggen. Is zij niet de verstandigste? Mis schien kan ze wel toneelmeester worden en allerlei dingen voor me doen. Ik blijf dan op de achtergrond, precies als bij het echte toneel. De professor en Sally begonnen te lachen en juist op dat moment kwam Luke terug. Het vrolijke geluid werkte zo aanstekelijk dat hij met een glimlach om zijn lippen over het hekje dat langs de waranda liep, ging leunen. Hij was zo lang, dat hij even groot als Sally leek alhoewel hij in de tuin stond en Sally op de tientallen centimeters hoge waranda. Jullie hebben me ook een plezier! Heeft iemand soms wat grappigs verteld? Met jongensachtige enthousiasme begon Barry te vertellen wat ze besproken had den en hij deed dat met zo'n vaart en zo opgewekt, dat iedereen er stil van werd, zelfs de professor! Niets duidde er op dat een nukkige invalide sprak. Er klonk noch bitterheid, noch sarcasme in zijn stem door. Daar hij een grote intelligentie bezat en een scherp verstand, kon hij het Kerst spel voorbereiden als was hij een vol wassen man, maar zijn humor en uitbundig enthousiasme waren jongensachtig.... hij was alles vergeten behalve het spel. Zal ik de Barrs dus maar vertellen dat jij gaat regisseren? vroeg Sally toen ze hem een hand gaf. Ik kan nu overi gens paardrijden hoor, al is het nog niet erg goed, voegde ze er aan toe. Geloof je dat de kinderen mijn aan wijzingen zullen opvolgen? vroeg Barry plotseling terwijl hij naar z'n beenen wees. Ik kan ze niet achter hun vodden aan zitten. Het heeft dus geen zin er mee te beginnen als ze tóch niet naar me luis teren! Dat geloof ik écht, stelde Sally hem gerust. Vooral nu je Susan als toneel meester hebt. Ze is bazig genoeg om een heel regiment onder de duim te kunnen houden! Toen ze met Luke in de rammelende melkwagen terugreed, voelde ze zich op gelucht. Ze was dolblij dat ze zo'n groot succes had weten te behalen, dat ze Bar ry's reserve en terughoudendheid had over wonnen. Het was een vermoeiende dag voor haar geweest en haar schaafwonden begonnen weer pijn te doen. De eerste ronde is in jouw voordeel geëindigd, Sally. Meer zei Luke niet over haar succes. Het pad door de bush zal ik morgen laten kappen. Nog wel bedankt voor je komst. Vlak bij het huis van de Barrs hielp hij haar uitstappen. Sally bewoog zich nogal moeilijk en ze liep vrij langzaam. Neem maar een goed warm bad voor dat je naar bed gaat, Sally, en slaap lekker. Zowel Luke als Sally wisten dat ze met iets begonnen was, dat voor Barry uit eindelijk de hemel of hel kon worden, maar ze zou er onmogelijk plotseling mee kunnen ophouden, hoe 't ook mocht uit vallen. Nu ze de eerste moedige stap had gezet moest ze doorgaan Misschien had ze Luke nog iets moeten vertellen over de professor, maar wat had ze eigenlijk kun nen zeggen? En wat voor recht bezat ze om op zulke vage vermoedens af te gaan? Hoe zou ze 't Luke trouwens duidelijk moeten maken dat de oude man ondanks al z'n goede lessen feitelijk niet op zijn plaats was als privé-leraar voor Barry? Hoe zou ze de professor kunnen aanklagen, hoe moest ze Luke vertellen dat hij jaloers was, hoe moest ze onder woorden brengen dat hij z'n gemakkelijk baantje op „Te Arama" wilde behouden, zelfs al zouden hierdoor de Daniels hun vrienden kwijt raken? Neen, het was maar goed geweest dat ze niets had gezegd Sally liep naar de vervallen, oude boer derij van Don. Ze was niet eerlijk tegen over de professor, zei ze tot zichzelf. Z'n emoties waren, op de keeper beschouwd, erg natuurlijk en begrijpelijk geweest en het was bést mogelijk dat ze alleen maar een hekel aan hem had omdat ze meende dat hij wist wie zij eigenlijk was. Maar tochtóch bleef diep in haar achter hoofd onzekerhéid heersen; ze blééf ver moeden dat hij liever de leraar was van een kreupele jongen dan dat hij mee zou helpen Barry weer een normaal leven te doen leiden. HOOFDSTUK XVIII Terwijl de zon steeds warmer wera en de kinderen zich meer en meer opwonden over de naderende Kerstvacantie en vooral het Kerstspel, was 't voor Sally alsof de weken voorbijgleden in een soort droom. In de beginne waren de kleine Barrs niet erg enthousiast geweest. Op deze tijd van het jaar verlangden ze altijd naar het strand, naar paardrijden en zwemmen, naar picnics in het bos of bij de rivier en ze vonden het helemaal niet prettig dat ze steeds maar weer doodstil moesten blij ven staan zodat hun moeder de costuums kon passen, noch dat ze hun rollen uit het hoofd moesten leren. Maar nadat Fiona een openhartig gesprek met haar oudste zoon had gevoerd over Barry en de manier, waarop Sally hem wilde helpen zonder echter de nadruk gelegd te hebben op zijn verlamming en nadat ze Susan lich telijk gevleid had met haar toneelmeester schap, hadden de andere kinderen er niet meer zo'n groot bezwaar tegen gehad mee te spelen. De tweelingen, die de leeftijd had den waarop kinderen verkleedpartijen nog een van de gezelligste dingen vinden, probeerden uit alle macht Barry over te halen hen niet alleen als engeltjes te laten optreden. Ze wilden meer'rollen te ver vullen krijgen, zodat er heel wat verkleed partijen aan te pas zouden kunnen komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6