Vergrote Heemsteedse bibliotheek in gebruik genomen Na de narcissen neigen zich tulpen over Houtstraat Wittebroods-estafette naar Stadhuis een der hoogtepunten Grote Houtstraatvereniging behoeft steviger financiële basis voor acties Haarlemse Huisvrouwen besloten winterseizoen Fa. C. van E¥laren Vele duizenden zagen vuurwerk op de Lorentzkade Heemstede Nederlands schip aan de grond in Zweden Haarlemse jongen wordt vermist 1 rAXi j L800C <=33rieven aan de redactie ZATERDAG 7 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Met zang en voordracht Rijksprentenkabinet koopt dertig tekeningen van Kees Verwey Kaptein Mobylette Afdeling Haarlem van Union vergaderde Fleurige feestdag in Haarlem Zuid-West H. Jonkman kwart êeuw bij V. D. Vlaggen Zuster Jantientje Aberson 25 jaar bij Grote Gasthuis bmb*hp^I! „Willen Is Kunnen" bestaat tien jaar Poppencollecte van de Koningin te Haarlem Burgerlijke Stand Wethouder Disselkoen roemt samenwerking met Katholieken In toekomst nieuw gebouw Omstreeks middernacht reed een montagewagen van de N.Z.H. door de donkere Grote Houtstraat om de daa,rboven hangende narcissen te vervangen door tulpen. Het hel oplichtende geel van de narcissen trok weliswaar van veel verder de aan dacht, maar ook deze dubbele tulpen in verschillende kleuren vormen een versiering, welke van smaak getuigt. De narcissen waren dan ook wel aan vervanging toe, zo deelde de voorzitter van de Grote Houtstraat Vereniging, de heer J. Voogd, mede. Men had de tweede partij narcissen evenals de eerste, welke boven de Grote Houtstraat werd opgehangen, ongeveer een week gegeven, wat haar houdbaarheid aangaat, maar de weersomstandigheden hebben deze narcissen aanzienlijk vroeger doen verleppen. De heer Voogd betreurde het, dat de versiering daardoor nu juist gedurende de feestdagen niet direct in de fleurigste toestand verkeerde. Ofschoon het de verwachting was dat het met twee partijen narcissen afgelopen zou zijn, had het bestuur tons gezien nog een partij van 15.000 tulpen op de kop te tikken, die zich van vandaag af vriendelijk over de straat neigen. Het is overigens niet allemaal even een voudig gegaan met die bloemenversiering, waardoor stadgenoten en gasten in hoge mate vertederd zijn. Het idee, dat reeds lang in de Grote Houtstraat Vereniging rondwaarde, is gestalte gegeven door de firma S. Pool en Zoon aan de Kinderhuis singel. De versiering zonder bloemen kostte de vereniging ongeveer vierduizend gulden en aan de bloemen bleek niet gratis te komen te zijn, zoals verwacht was, juist omdat men narcissen aan de steel wilde hebben. Tenslotte slaagde het bestuur er in nog net op tijd een partij van 25.000 narcissen voordelig te kopen en kort daarna kon de hand gelegd worden op eenzelfde hoe veelheid voor dezelfde prijs. Plet was uiter aard nog moeilijker om aan tulpen te komen, maar in Noord-Kennemerland is men er tenslotte in geslaagd vijftiendui zend tulpen aan te kopen. Dat is ver moedelijk de laatste fase van de bloemen versiering in de Grote Houtstraat. Het viel velen op, dat de straat nog nooit zo intensief door touristen is gefotografeerd. Deze mededelingen werden gedaan op een algemene jaarvergadering van de Grote Houtstraat Vereniging. Zwaar militair verkeer er uit In de vergadering sprak men er voorts zijn voldoening over uit, dat het zwaar militair verkeer door de Grote Houtstraat sinds het daartoe strekkend overleg met de militaire autoriteiten, inderdaad zeer aanzienlijk is afgenomen. Plet wordt nu voor verreweg het grootste deel omgeleid. Nog altijd komt er echter veel zwaar ver keer van particulieren door de Houtstraat, dat er niets van doen heeft. Het jaarverslag van de secretaris was zeer optimistisch: het centrum is ont waakt, zo werd geconstateerd, en Haarlem is als koopstad sterk vooruitgegaan in 1954. De Grote Houtstraat Vereniging telt 104 leden. Üit het financieel verslag bleek het kassaldo van de vereniging nog f 1772.07 tegen het vorig jaar f 4957.90. Plet bestuur zegde na een levendige discussie toe, mid delen te zullen overwegen om een steviger financiële basis onder al de acties te ver krijgen, zodat men niet apart voor elke actie of versiering de bijzonder tijdrovende en een engelengeduld vergende inzame lingen onder leden en niet-leden behoeft te gaan houden. Om wat de versiering be treft eens wat nieuwe ideeën op te doen heeft het bestuur een uitstapje naar Brus sel gemaakt en een rapport dat over de daar opgedane indrukken werd voorge lezen leidde tot een geanimeerde gedach- tenwisseling, waarin vooral twee gedach ten naar voren kwamen. Ten eerste: een zeer nauwe samenwerking met andere straten van het Centrum onder één over koepelend orgaan, waardoor men in de versiering een onderlinge harmonie tot stand zal kunnen brengen, zoals ook in ADVERTENTIE Brussel het geval is, ten tweede: het uit schrijven van een prijsvraag onder Plaar- lemse kunstenaars voor de beste Sinter- klaas- en Kerstversiering voor de Grote Houtstraat met een fikse beloning voor de winnaar. Wat de nauwere samenwerking aangaat heeft men vooral de Anegang en de Barteljorisstraat op het oog. Voor de activiteit van de Anegang-winkeliers werd herhaaldelijk grote waardering geuit. Een enquête over de versieringen in Decem ber, waarvoor 150 personen werden aan geschreven, verwierf slechts de reacties van 32 winkeliers en die waren in grote meerderheid tevreden over deze versiering. Allen hadden echter een bedenking, en wel dat er nog te weinig licht werd ge bruikt. Op een opmerking van één der leden dat een dergelijke versiering nét iets te veel moeite was bij een openstelling tot slechts negen uur en dat een openstelling tot tien uur dit alles slechts de moeite waard zou maken, werd geantwoord, dat de. Middenstandscentrale zeker een der gelijk verzoek tot de gemeente zal richten. Zoals men zich zal herinneren heeft de Haarlemse schilder Kees Verwey van No vember 1954 tot Februari 1955 in het Ste delijk Museum te Amsterdam onder de titel „30 x 1" een tentoonstelling van dertig tekeningen naar één model gehouden. Deze gehele collectie is thans door het Rijks prentenkabinet te Amsterdam aangekocht. Toestemming is verleènd reeds gemaakte afspraken tot expositie na te komen, zodat de tekeningen deze zomer achtereenvolgens in Plet Huis Van Looy te Haarlem en het Van Abbemuseum te Eindhoven tentoon gesteld zullen kunnen worden. ADVERTENTIE LOCOMOTIEF - SACHS SPARTA - J.L.O. VESTING - H.M.W. de mooiste collectie Bromfietsen bij OVERVEEN Betaling in overleg Vrijdagmiddag werd in het Union-Ster- huis aan de Nieuwe Gracht 100 in Haarlem de ledenvergadering van de afdeling Haar lem van de Nederlandse vereniging ter be hartiging van de belangen der jonge meis jes gehouden. Uit het jaarverslag van de secretaresse, H. F. Baronesse van Itter- sum-van Lennep, blijkt, dat de vereniging op elk gebied gedurende 1954 vooruitgang heeft gemaakt. Het aantal leden steeg tot 146 en ook het aantal begunstigers werd aanmerkelijk groter. De staf, die bestond uit de dames Mesman en Roelfsema, werd uitgebreid met mejuffrouw Kemper, die speciaal het instuif- en bezoekwerk op zich nam. Mejuffrouw Kemper bezoekt in hoofd zaak de instuifmeisjes en helpt mejuffrouw Mesman met het bezoeken van de kamers en de bemiddeling. Overigens blijkt uit het overzichtelijke en uitvoerige jaarverslag verder, dat de eetgelegenheid, die, het zij hier met nadruk vastgesteld, zowel toegan kelijk is voor meisjes als voor jongens, weer de meest spectaculaire uitbreiding heeft ondergaan. Het aantal maaltijden is in het laatste jaar weer bijna verdubbeld (van 3700 tot 6890). Uiteraard wordt er in het verslag ook aandacht besteed aan de nieuwe eetzaal in het Sterhuis en vervol gens worden in het kort de ledenhulp, de bemiddeling, de propaganda en de geeste lijke achtergrond van het Unionwerk be licht. Na het financieel jaarverslag door de pen- ningmeesteresse, waaruit duidelijk wordt, dat de vereniging ondanks de giften en subsidie gedwongen is met tekorten te wer ken, begaf men zich naar de nieuwe zaal, waar een thé-complet werd aangeboden. De leidsters van het tehuis, mej. Mesman, mej. Roelfsema en mej. Kemper gaven daarbij een overzicht uit de practijk van het werk in het sterhuis, waarbij men her haaldelijk wees op het feit, dat ook de jon gemannen aan de maaltijden en de instuif- avonden kunnen deelnemen en voorts even als de meisjes met allerlei problemen, zoals bijvoorbeeld het zoeken naar een geschikte kamer, bij de Union terecht kunnen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft Vrijdagmiddag in de Tuinzaal van het Concertgebouw het winterseizoen besloten met een programma van muziek en voor dracht. Allereerst werd het podium bestegen door het afdelingskoor, dat onder leiding van Cor Igesz een waardevolle uitvoering gaf van „Vrede" van Adama van Scheltema, op mu- 'siepen. ziek van Olivier Koop. „Soleil" en „Les dan- ses de Lormont" van César Franck en drie „Deutsche Tanze" van Schubert. De dirigente en de pianiste, Truus Mondriaan—Ligthart, ontvingen een bloemenhulde. Vervolgens was de beurt aan de Rotter damse voordrachtskunstenaar Jac. van Els- acker. die zijn aandeel aan het programma begon met een der korte verhalen van Top Naeff. in welke vex-halen misschien wel haar grootste kracht ligt, aldus de heer Elsacker, die „Gemengd bericht" van haar voordroeg. Vervolgens schilderde hij Couperus' ontmoe ting met de worstelaars. Van Tsjechow droeg hij „De dood van de ambtenaar" voor, een persiflage op de Russische ambtenarij in de Czaren-tijd. •Na de pauze vertolkte hij op amusante wijze onder meer enige roddelpraatjes uit „Een vrouw over mannen" en „Een man over vrouwen" van Ina van der Breughel en drie verhaaltjes van Simon Carrriiggelt. De opmerking van de presidente, mevrouw A. Hamaker—Willink, dat zij zelden bij een voordracht de opgeroepen beelden zo duide lijk voor zich had gezien als juist heden middag, werd door de aanwezigen van ganser harte ondersteund. In Haarlem Zuid-West is de Bevrij dingsdag ingezet met een wittebrood-esta fette van 22 prille voetballertjes naar het Stadhuis, waar burgemeester Cremers het jeugdige gezelschap om elf uur in de Rid derzaal ontving. Nog wat nahijgend van de snelle ren, die op het bevlagde feest terrein aan het Christiaan Huyg'ensplein begonnen was, stonden de 22 jongens daar, toch wel wat onder de indruk van de plechtstatige omgeving, keurig in het ge lid op 's burger'vaders komst te wachten, maar toen deze met een „Hallo jongens" de zaal betrad, was het ijs meteen ge broken. Onder de hoede van mevrouw Hommes overhandigde een negenjarig blondje, Astrid van der Linden, aan mr. Cremers de symbolische gaven: een on echt, maar feestelijk verpakt Zweeds broodje en een wasechte Zweedse vlag. „Alstublieft, burgemeester," zei ze met een schuchter stemmetje en deze antwoordde, eenvoudig en hartelijk: „Dank je wel, meid en dank je wel, jongens. Ik ben erg blij met dit cadeau, dat mij herinnert aan een van de mooiste ogenblikken van mijn leven: de komst van het Zweedse brood- meel, dat weer een sprankje hoop bracht in onze harten tijdens die donkere honger winter. Jullie hadden daar gelukkig nog geen weet van, maar voor onze grote men sen betekende dat brood de voorbode van onze bevrijding en daarom vind ik het fijn, dat juist jullie jongeren ons daar vandaag aan helpen herinneren." De burgemeester die kennelijk plezier had in zijn jonge gasten, bleef nog geruime tijd met hen babbelen en verder was er volop limonade in deftige receptieglazen. Iedereen had het dan ook zo naar zijn zin, dat men bijna het resterende feestpro gramma vergeten had. Maar prompt half- twaalf waren de 22 estafettelopertjes toch weer terug op hun basis aan het Huygens- plein, waar zij. even later, vermomd als roverhoofdmannen. Snips en Snappen, pindalekkahs, cowboys en crinolinedames, een dichte menigte onthaalden op een nummertje gecostumeerd bekervoetbal, dat gezien mocht worden. Or-der grote spanning en vrolijkheid wist het team van HZW a in de wandeling „de ploeg van Rob Duisterhof geheten met een krappe 10-zege de wisselbeker in de wacht te Vrijdag heeft de heer H. Jonkman het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw werkzaam is bij V. D. in Haarlem. De heer Jonkman begon zijn loopbaan als verkoper op de meubelafdeling van het fi liaal in de Korte Veerstraat. Nadien in het bedrijf Grote Houtstraat werkzaam, klom hij op tot chef van de meubèlafdeling. Toen later in de Korte Veerstraat de plaats van bedrijfsleider vacant werd, kreeg de heer Jonkman deze functie. De jubilaris is 's morgens door de direc tie ontvangen; hem werd een geschenk in couvert aangeboden. Des middags had een huldiging plaats door collega-bedrijfslei ders, chefs en ander personeel. De jubilaris ontving onder meer een horloge, een scheerapparaat en een actetas. Dat was het begin van de lange en pret tige feestdag van Haarlem Zuid-West, een dag van sfeer en gezelligheid met een al lerleukst elk-wat-wils-programma: kin derspelen, poppenkast, variété-komieken, parterre-acrobaten en balletdansen door de eigen dansgroep van HZW, die trots kil te en kippenvel een bijzonder fleurige in druk maakte. Slot van het feest was een keurig stukje vuurwerk, dat ondanks storm en kou duizenden op de Lorentzkade dëed samenstromen. Een feest waaraan talloze buurtbewoners hebben meegewerkt en waaraan iedereen plezier beleven kon. (Onze excuses aan Haarlem Zuid-West voor het feit dat dit verslag gistëx-en we gens de overvloed v.an kopij moest „over staan".) Er zijn in de afgelopen dagen zeer vele vlaggen uitgestoken en gehesen, tijdens officiële plechtigheden met tromgeroffel, trompetgeschal en redevoeringen of met een kort, sober gebaar aan de woningen van talrijke Nederlanders. Dat uitsteken en hijsen gebeurde meest al wel op tijd, in de vroege ochtenduren, maar wat het strijken van de nationale driekleur betreft, daarin betonen vele Ne derlanders nog een zeer oneerbiedge non chalance. De vlag behoort ten alle tijde bij zonsondergang binnengehaald of ge streken te worden. Op deze elementaire eenvoudige regel bestaat geen uitzonde ring. Het vrijuit waaien van de vlag behoort bij een feestelijke gebeurtenis of herden king. Echter niet bij de dodenherdenking gelijk die op de avond van elke vierde Mei gehouden wordt. Door de vlag op deze herdenkingsdag des avonds halfstok te hangen wordt het algehele gevoel van rouw tot uitdrukking gebracht en dan behoort de vlag niet te wapperen, maar dient zij opgebonden te zijn. ADVERTENTIE Uitsluitend' verkrijgbaar bij'apothekers, drogisten, kappers en de speclaalbranche. Mejuffrouw J. E. G. Aberson kan er op bogen in Haarlem de vrouw te zijn, die duizenden mensen bij de neus heeft gehad. Dat is natuurlijk al een prestatie, maar zij heeft nog meer records op haar naam slaan. Evenzovelen heeft zij namelijk in de keel en in het oor gekeken. Zij deed dat dag in dag uit, zeventien jaar lang. Mejuffrouw Aberson, of beter gezegd zuster Aberson, of tenslotte nog beter gezegd, zuster Jan tientje is namelijk op 12 Mei een kwart eeuw verbonden aan het Grote Gasthuis in Haarlem. Eerst als leerling-verpleegster, Mejuffrouw Aberson in de tuin van het Grote Gasthuis tezamen met enkele patiën tjes van de polikliniek. Links een collega van zuster Aberson. later als verpleegster in vrijwel alle poly- klinieken en de laatste tijd als hoofdzuster bij de keel-, neus- en, oogarts cJp. Bierman. Zij heeft het altijd met plezier en animo gedaan, al die jaren lang en nooit heeft zij spijt gehad van haar besluit om dit mens lievende vak te kiezen. Toch was het geen roeping. „Dat is een veel te deftig woord" zegt ze zelf, „ik wilde wat te doen hebben, ik wilde met mijn handen werken, noem het aantrekkingskracht". Speciale hoogtepunten zijn er in haar loopbaan niet geweest. Ja, natuurlijk, er waren wel eens prettige en minder prettige dagen, maar meestal wandelde zij toch vrolijk door de ingewikkelde gangen van het ziekenhuis. Elke dag nam zij een paar mensen bij de neus, keek eens in een oor of een keel en zocht na de dagtaak haar gezellige kamer op de eerste verdieping van het ziekenhuis op. In diezelfde kam et- zal op 12 Mei des middags een theevisite gehouden worden, nadat des morgens de officiële toespraak heeft plaats gehad. Zuster Jantientje vindt receptie een te deftig woord, net als roe ping. Theevisite dus. Dat is gezelliger en het past bovendien beter bij de jubilaresse, die vijfentwintig jaar bezig is geweest de mens gezond te maken. „Het is leuk werk" zegt ze nogmaals en zij lacht er vriendelijk bij. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag S Mei worden te Heemstede waargenomen door dr. O. D. Oe, Heemsteedse Dreef 275, telefoon 34609 en dr. G. Nout, Camplaan 20, tele foon 37863. Wijkverpleging: Zuster Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 38, tel. 38197. ADVERTENTIE Auberge BonVerre FRANS RESTAURANT Janswes 20 Tel. 17630 COTELETTE DE VEAU FORESTIèRE Tien jaar geleden, op 10 Mei 1945, richtte de heer Burggraaf onder meer met de hulp van de stichting Maatschappelijk buurtwerk de speeltuinvereniging „Willen Is Kunnen" op en nadat men zich eerst moest beperken tot het speeltuinwerk alleen ging men later over tot het wandelen, de handbalsport, feestelijk heden op de tuin en winterclubwerk. Uiteraard wil men dit jubileum niet onop gemerkt voorbij laten gaan en reeds op 14 Mei wordt er een begin gemaakt met de festivitei ten. Dan zal er namelijk des middags om 5 uur een concert gegeven worden door de jeugdfanfare en de Tirolerkapel van Ooster kwartier. Op 21 Mei is er van 3 tot 5 uur een receptie en op 28 Mei wordt er een groot jubi- leumvoetbaltournooi gehouden om een wis selbeker. De volgende dag. Zondag 29 Mei, zullen diverse verenigingen deelnemen aan de wan deltocht en op Zaterdagmiddag 4 Juni wordt er een grote kinderfeestmiddag gehouden in gebouw „St. Jan", Teylerplein. Des avonds besluiten de ouderen het jubileumfeest met een geanimeerde avond, eveneens in gebouw „St. Jan". Op het meer Vaenern in Zuid-Zweden is vanochtend het Groningse vaartuig „Paul Westers" aan de grond gelopen. De „Paul Westers", die eigendom is van de weduwe Westers en die een tonnage van 660 ton deadweight heeft, was met een lading hout onderweg van Skoghalm naar Amsterdam. Aan boord waren 9 leden bemanning, de vrouw van de kapitein en een kind. Het schip heeft S.O.S.-seinen uitgezonden, waarin het zijn positie opgaf. De poppencollectie van Koningin Juliana zal in October te Haarlem tentoongesteld worden. Mevrouw N. Bakker-Hensen, pre sidente van het bazarcomité van de Her vormde Gemeente te Haarlem (Wijk 4) heeft van de Koningin toestemming ont vangen, dat de collectie op 11, 12 en 13 October in „Sarepta" aan de Hazenpaters- laan geëxposeerd mag worden. HAARLEM, 6 Mei 1955 GEHUV/D: 6 Mei O. Veenstra en E. de Wit; H. Hijmans en J. C. Kosters. ONDERTROUWD: A. E. Wijckelsma en J. M. van den Hurk (verbeterde opgave). BEVALLEN van een zoon: 3 Mei, M. C. J. Zandstravan Schaick; 4 Mei, W. A. Frensen van Warmerdam; A. M. SamsonMeijer; J. A. VergersMurk; 5 Mei, A. A. de Keizer Stals; M. J. J. van DeursenKoedijk; Th. J. van der PeetZonneveld; Chr. J. Lok de Loos; C. J. van WunnikLubbers; 6 Mei, C. M. Koesevan der Splinter; E. van der Putten—de Rooi BEVALLEN van een dochter: 4 Mei, P. A. SchrijnemakersWijsmuller; A. C. M. van Ziltvan Kempen; A. M. A. van Vasten- hovenHuis in 't Veld; 5 Mei, M. Hofstee Lensen; J. Derksvan Heijnengen; H. F. RooijersSchifferstein. OVERLEDEN: 4 Mei, J. BoedartKroon, 49 j., Wagenweg; Th. van Keulen, 39 j., Cru- quiusstraat; 5 Mei, A. C. HeemskerkEijk, 57 j., Gasthuisvest; A. Wijkhuise, 59 j., Jan Gijzenkade. Ruim 26.000 kinderen uit 371 tehuizen kregen ter gelegenheid van de Zweedse wittebroodactie elk een half wittebrood, met het bijbehorende Nederlandse vlaggetje. In het „Prinses Marijke-huis" te Amsterdam vond een symbolische overdracht plaats: Een in Zweedse klederdracht gestoken meisje overhandigt de Hollandse Maagd een Zweeds wittebrood. De gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Heemstede lieeft thans een fraaie uitbouw aan de Noordelijke zijde verkregen, welke aanzienlijke ruimtewinst iedere afdeling afzonderlijk ten goede ge komen is. De oppervlakte van deze nieuw bouw bedraagt zeventien bij zeven meter, waardoor de ruimteberging voor boeken practisch verdubbeld werd. Ten gevolge hiervan zal ook de jeugd zich in deze af deling voortaan vrijer kunnen bewegen; in tegenstelling tot de vroegere situatie, toen zij zich in de serre moest behelpen. De ver grote uitleentoonbank voor de assistenten is nu zo geplaatst, dat de dames tevens een beter overzicht op de leeszaal hebben ver kregen. Nieuw is eveneens de expositietafel, waarop geregeld de laatst verschenen kunst-plaatwerken en tekeningen onder glas ter inzage worden gelegd. De zojuist voltooide uitbouw verkreeg een fris en ruim interieur, dat geheel in functionele kleuren gehouden is; een uni cum voor een openbaar gebouw in Heem stede. Bovendien heeft de architect, de heer D. Plat onder supervisie van de directeur van Openbare Werken, ir. E. A. Bierdrager, reeds met een eventueel in de toekomst noodzakelijke uitbreiding rekening gehou den, ofschoon de huidige ruimtewinst van dien aard is geweest, dat hieraan de eerst komende vijf of zes jaar geen behoefte zal bestaan. Ten einde de voltooiing van de laatste werkzaamheden niet te belemmeren is de bibliotheek een week gesloten geweest, waarbij de lezers voor de sluiting in de ge legenheid werden gesteld, een dubbele por tie lectuur mee naar huis te nemen. Het gebouw werd Vrijdagmiddag weer door de wethouder van Onderwijs, de heer H. Dis selkoen opengesteld, waarvoor een intieme bijeenkomst was gearrangeerd.. Waarbij aanwezig waren de directeur van de lees zaal, de heer P. V. de Wit, de gemeente secretaris de heer T. Schelling, de vier wet houders, de heren H. Disselkoen, A. J. van Houten, E. J. van Lent en mr. O. H. van Wijk en verder ir. E. A. Bierdrager, de heer D. Plat en enige leden van de gemeente raad. Wethouder Disselkoen begon zijn toe spraak met te herinneren aan de woorden, die door hem zeven jaar geleden bij de ope ning van deze bibliotheek waren uitge sproken, toen hij het doel van deze instel ling formuleerde als een poging tot ver meerdering van de volksontwikkeling en verdieping van de volksbeschaving. Spreker mocht thans tot zijn genoegen constateren, dat de heer De Wit en zijn assistenten deze taak op een bewonderenswaardige wijze hebben vervuld. Vorig jaar werden immers reeds honderdduizend boeken uitgeleend en onlangs heeft men het maandrecord van dertigduizend overschreden. Van niet min der belang is, dat het alle goede boeken zijn geweest, met een verantwoorde en kunstzinnige inhoud. De heer Disselkoen herinnerde er verder aan, dat men de samenvoeging met de R.K. afdeling toen een experiment heeft genoemd, dat tot hopeloos mislukken ge doemd zou zijn. Maar het is een even op merkelijk als aantrekkelijk beeld, dat in een gemeente met een katholieke minder heid bij de beyolking, gemeenteraad en college van B. en W. en bovendien met een niet-Katholieke directeur, deze bibliotheek eveneens op blijkbaar uitnemende wijze naar eigen maatstaven in de lectuurbehoef- te voor Katholieken voorziet. Spreker ver wonderde zich dan ook enigszins, dat men een dergelijk experiment nog in geen en kele andere gemeente aandurfde. De heer Disselkoen onthulde verder, dat het gemeentebestuur het voornemen heeft de bibliotheek onder te brengen in een nieuw gebouw, dat tevens voor andere cul turele doeleinden zal moeten dienen. Doch dit is voorlopig uog toekomstmuziek, zodat hij zich in deze uitbreiding van harte ver heugde. Spreker besloot met een woord van dank aan het adres van de heren Bierdrager en Plat, die hier met relatief weinig kosten zulk een fraai harmonisch geheel hebben verkregen. Vervolgens sprak de heer De Wit, die het gemeentebestuur en in het bijzonder wethouder Disselkoen zijn grote erkente lijkheid betuigde voor het stichten van deze bibliotheek, welke behalve die van Utrecht en binnenkort van Zaandam, voor Nederland uniek moet worden genoemd; ook wat de uitleencijfers betreft. Boven dien was spreker vol lof over alles wat hem hier was toegestaan, want bij zoveel vrijheid en vertrouwen kunnen goede re sultaten niet uitblijven. Ten slotte wilde hij niet nalaten ook de assistenten te be danken voor de onvermoeide ijver, waar mee zij hem hier vooral de laatste weken hebben bijgestaan, waarvoor de heer De Wit haar als een kleine tegenprestatie een extra dag verlof in het vooruitzicht stelde. Deze intieme plechtigheid werd daarop besloten met een rondgang door het ge bouw, waarbij de heer De Wit alle gewens te uitleg verschafte. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem, vex-zoekt na mens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging van Petrus Johannes van der Heide, roepnaam Hans, geboren te Haaxdem op 23 October 1940, wonende te Haarlem, Pleiadenstraat 81. Hij is sinds 27 April 1955 spoorloos. Een ongeval wordt gevreesd. Signalement: lang 1.60 meter flink postuur, blond haar, ge zonde gelaatskleur, blauwe ogen, laat snor soms staan. Hij was gekleed in een lange bruine manchester broek, grijs-groen windjack met grijze bontkraag en een rood witte shawl. Hij dx-oeg bruine schoenen en was in het bezit van een oud zwart gelakt herenrijwiel. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Winkelsluitingswet 1951. De gemeentex-aad van Haax'lem heeft op 27 April besloten op voox-stel van B. en W. de artikelen 2c en 8 c van de Winkelsluitingswet 1951 tij dens de feestweek, die is aangevangen met de verjaax'dag van de Koningin en gedu rende het Haaxdems Bloemenfeest, buiten werk'ing te stellen. De Algemene Bond „Mercurius", de Be- drijfsbond van Werknemers in de Handel, het Bank- en Verzekeringswezen en de Vrije Beroepen, acht het natuurlijk juist, dat gedurende de vermelde feestelijkheden aan de vreemdelingen de nodige service wordt geboden, maar de in het artikel 11, le lid van de Winkelsluitingswet 1951 ver melde 21 dagen openen dienaangaande voldoende mogelijkheden en het is te be treuren, dat het betreffende amendement van de heer Van der Veldt zo weinig steun heeft onderwonden. De regeling, welke nu door de gemeen- tei'aad is aanvaard, is er de oorzaak van dat onder de winkelbedienden een grote ontevredenheid heerst. De winkelbedien den zullen als gevolg van de regeling een bijzonder zware arbeidsorestatie moeten leveren. Door de spoed, waarmede het college de aangelegenheid heeft behandeld, is het niet mogelijk geweest, om met de betreffende wex-kgevers-organisaties tijdig het contact op te nemen omfi'ent de be loning van de exra arbeidsprestatie, waar door de taak van de bond nodeloos werd bemoeilijkt. Het spreekt vanzelf, dat de getrotfen regeling niet zonder meer door de organi satie kan worden aanvaai-d. H. H. JORE, Secretaris Afd. Haarlem, Algem. Bond „Mei-curius".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9