Lezen Eisenhower gaat aecoord met topconferentie in Europa OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gesprek van regeringschefs deze zomer verwacht Vier ministers confereren Zaterdag in Wenen Weerbericht Londen haalde Washington tot idee van topgesprekken over Premier Boelganin gaat zelf naar Warschau Optimisme op NAVO-conferentie in Parijs Het woord is aan Twee Mig's boven Noord- Korea neergeschoten Ondertekening van Oostenrijks vredesverdrag wellicht Zondag P. C. Hooftprijs voor prof. dr. L. Rogier Uitnodiging voor eerste conferentie kan Moskou nog deze week bereiken Conferentie Zaterdag afgelopen Mr. Curtis-Bennett wacnr op Indonesisch fiat V oorbereidingen Sabre's vervolgden aanvallers in een „lopend gevecht" Dulles heeft Eisenhowers toezegging nog niet Weer rapport Justitieel onderzoek naar oorzaak ramp bij Oldebroek y, 6 9e JAARGANG No 255 DINSDAG 10 MEI 1955 29 9e JAARGANG No 102 Hoofdkantoor Grote L-Joutstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zu.iuer Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS EEN al oude klacht, dat de mens steeds haastiger en daarmee opper vlakkiger is gaan lezen. Wie zegt „de mens" erkent daarbij natuurlijk de min derheid, waarop dit oordeel niet toepasse lijk is. Hoffelijke toevoeging behelst: het slaat dus niet op u. Voor de meerderheid zijn verontschuldigingen aangevoerd, sa men te vatten in termen als het tempo, de overlading, de overvolheid van het mo derne leven. Bedenkingen zijn daarbij vooral geuit in de vooroorlogse jaren reeds tegen de vervlakkende uitwer king van moderne apparatuur als de bio scoop en de radio; de komst van televisie heeft later nieuw alarm gewekt, ook ten aanzien van aantasting van het gezins leven. Daar hebben wij uit landen als Amerika en Engeland, waar zij op grote schaal wordt toegepast, al heel wat over vernomen. Bij ons is televisie nog te schaars in gebruik om van scherpe er varing te kunnen spreken. Wat vergt goed lezen? Prof. Rutten heeft er aandacht aan gewijd in een korte, pun tige rede in een reeks-van-vijf, bestemd voor de eind-examinandi van gymnasia en hogere burgerscholen en hun ouders. Ik moet"' er wel bij zeggen dat dit radio causerieën zijn; men kan het vervlakkend- werkende apparaat evenwel vernuftig bezigen om vervlakking te bestrijden. Daar zit iets van een revanche in. En ik heb zijn betoog, later afgedrukt in de Mede delingen van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, niet ge hoord maar in dat blad gelezen, hopelijk daarbij niet gans falend bij de eisen die het stelt. Prof. Rutten, de vraag behande lend „Wat is studeren?", zegt ten aanzien van het lezen: „Eigenlijk zou een student, alvorens naar colleges te gaan luisteren, goed moeten kunnen lezen. Niet voor niets laat men in Frankrijk de studenten proe ven afleggen van analytische en critische tekstuitlegging. In ons land wordt de aan wezigheid van die bekwaamheid wellicht teveel verondersteld. Goed lezen en goed luisteren is meer en gebeurt anders dan het oppervlakkig kennisnemen. Het ver eist een sterke, actieve toeleg. Wat wij onder actief lezen en actief luisteren ver staan leren ons de n *nsen, die verliefd zijn en een liefdesbrief lezen. Zij lezen met hun hele persoon, elk woord drie keer; zij lezen tussen de regels; zij lezen het geheel in het licht van de delen en elk deel in het licht van het geheel; zij zijn ontvankelijk en gevoelig voor de sa menhang, voor de meerzinnigheid van de woorden; zij nemen als het ware de kleur van de woorden waar, de geur en het ge wicht van de zinnen. U kent ook het tegendeel van de goede lezer. Dat is een student, die niet los kan komen van de woorden van de auteur en zich de woor den van zijn handboek inprent zonder te letten op de gedachten, die zij moeten overbrengen en zonder rekening te hou den met de ervaringen, waarop zij slaan". Ik geloof dat niet alleen studenten hun voordeel kunnen doen met deze woorden van prof. Rutten. Ik geloof ook dat nie mand ze te letterlijk zal moeten verbinden aan het zwaar-te-evenaren voorbeeld van de liefdesbrief, door de verliefde mens ge lezen. Men moet ook hier weten los te komen van de woorden van de auteur, letten op de gedachten, die zij moeten overbrengen en rekening houden met de ervaringen, waarop zij slaan. Het bezielen de voorbeeld bepaalt ongetwijfeld de ge dachte. Scherp drukt prof. Rutten die uit als hij zegt dat goed lezen en goed luiste ren anders is dan oppervlakkig kennis nemen en „een sterke, actieve toeleg" ver eist. Men moet ei" zich op toespitsen, er zich aan wijden. Het is de enige manier. Zij vergt ongetwijfeld hèrlezing, met de prettige ervaring dat men dan bij iedere schrijver, die waarlijk iets te zeggen heeft, nieuwe ontdekkingen doet. Soms heeft hij die zelf ook gedaan, nadat hij zijn stuk geschreven had; de getuigenissen omtrent dit wonderlijke feit zijn talrijk. Hij heeft daar, als ge het zo noemen wilt, uit zijn onderbewustzijn gesproken. Het is waar dat wie hieraan denkt verder gaat dan het gebied der handboeken, die prof. Rut ten aanduidt en vooral zich veel herinnert dat onder de benaming bellettrie gerang schikt pleegt te worden. Maar niet alleen. Goed lezen vereist een sterke, actieve toeleg. Dus ook een belangstelling, die zich los weet te maken van plotselinge invallen en onderbrekingen, die zich weet te con centreren en het rumoer het rumoer laat. De geest is op ontdekkingsreis gegaan; zo lang of zo kort als dat duurt geeft hij voor andere gedachten en velerlei aflei dingen niet thuis. Het is, in de tijd waarin wij leven, niet gemakkelijk. Het vergt zekere training. Er is zoveel dat niet mak kelijk is en zoveel dat training vergt. Ook voetballen of tennissen. Dit levert zoveel meer op en het is duurzamer. Wij hebben niet veel aan „verticaal lezen" alleen maar een andere term voor oppervlakkig kennis nemen. R. P. MOSKOU (Reuter/AFP). Maarschalk Niko lai Boelganin, de Sovjet Russische premier, zal aan het hoofd staan van de Sovjet delegatie op de conferentie van communis tische landen, die morgen in Warschau be gint, aldus is in Moskou bekend gemaakt. Hij zal worden vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken Molotov en Valery Zorin, een der onder-ministers van Buiten landse Zaken en voormalig ambassadeur in Londen. Boelganins bezoek aan War schau zal de eerste buitenlandse reis van een Sovjet-premier zijn, sedert Stalin in 1945 naar de conferentie van Potsdam ging. De Oost-Duitse delegatie is reeds in War schau aangekomen. Van de afvaardiging maken premier Grotewohl, zijn plaatsver vangers Ulbricht en Nuschke, de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken, Stoph en Bolz, en generaal Heinz Hoffmann van de gekazerneerde Volkspolitie deel uit. Te oordelen naar de verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay, dat Molotov Zaterdag in Wenen zal zijn, om Zondag het Oostenrijkse staats verdrag te ondertekenen, zal de conferen tie van Warschau kort zijn. (Van onze correspondent in Parijs) De stemming is optimistisch in Parijs. West-Duitsland is gistermorgen in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie als vijftiende lid ingehaald. Èen plech tigheid, waarbij alle ministers hun woordje hebben gedaan met bondskanselier Adenauer als hekkensluiter. Een muziekkorps van het Britse vierde regiment huzaren, het regiment van Sir Winston Churchill, speelde „Deutschland über alles", toen de goud-rood-zwarte vlag van de bondsrepubliek werd gehesen. Maar meer nog dan voldoening over de opneming van West-Duitsland in de N.A.V.O. heerste er optimisme over het vooruitzicht op een einde van de koude oorlog, die zich duidelijker begint af te tekenen. Men mag venvachten dat de regeringschefs van de Grote Vier president Eisenhower en de premiers Boelganin, Eden en Faure elkander deze zomer zullen ontmoeten. De vreugde daar over doet naar het schijnt bijna ver geten, dat het in het Westerse kamp nog lang niet alles pais en vreê is. De ge schillen over de Saar, tussen West-Duitsland en Frankrijk, en over Zuid-Vietnam, tussen Dulles en Faure, zijn nog niet opgelost. DJAKARTA (United Press) De In donesische regering heeft nog niet besloten of zij de Engelse advocaat Derek Curtis Bennett zal toelaten tot de verdediging van Jungschlaeger, aldus heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Soenarjo, medegedeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S A. B. Cheale: Lippen, hoe rozig ook, moeten ge voed worden. De regie van de openingsvoorstelling, die gistermorgen een klein uur duurde, was straf, maar weinig indrukwekkend en op den duur zelfs eentonig. Nadat de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stepha- nopoulos, die tijdens deze zestiende NAVO- zitting de voorzittershamer hanteert, de zitting had geopend, hebben de ministers de variaties voorgelezen op dezelfde thema's. De thema's van de Atlantische veiligheid, waaraan onvermoeid moet wor den voortgewerkt, der vredelievende be doelingen en van de noodzaak dat ook West-Duitsland zijn aandeel tot die Euro pese verdediging bijdraagt. Er werden vele woorden van oprechte bewondering, geuit aan het adres van dr. Adenauer. Tenslotte was het woord aan de Bondskanselier zelf, die naast de Fransman Pinay was gezeten en die zich met bijna militaire stramheid oprichtte. Aangezien het Duits echter niet, of nog niet, tot de officiële voertalen be hoort, werd zijn rede overstemd door de Engelse vertaling. Zo had ook het protocol zijn gezicht gered. Dr. Adenauer legde eveneens de nadruk op het defensieve karakter van de NAVO. Door het toetreden van de bondsrepubliek lot de Atlantische gemeenschap worden, zo verklaarde hij, de ware en de hoogste be langen van het Duitse volk gediend. Op een lunch van de buitenlandse pers heeft Adenauer in een toespraak, die grote indruk maakte, nogmaals onderstreept, dat het Duitse volk het militairisme de rug heeft toegekeerd. Wij zullen de verplich tingen. die wij vandaag op ons nemen, nauwgezet nakomen, aldus Adenauer. Op de besloten middagzitting is opnieuw gebleken dat het accent van de NAVO-ver- gadering dit keer veel meer op de politieke dan op de militaire aspecten is gevallen. De ministers van Defensie zijn trouwens thuis gebleven alle aandacht wordt op geëist door de vraag of, wanneer en waar de grote vier tezamen zullen komen. Ver schillende landen, Nederland, België en Canada voorop, hebben te kennen gegeven dat zij bij de voorbereiding van deze be slissende conferentie nauwer betrokken willen worden en de Grote Drie schijnen de andere twaalf mogendheden op de hoogte NEW YORK (Reuter) Het hoofd kwartier der Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten in Tokio heeft bekend gemaakt dat twee Ameri kaanse „Sabre"-jagers in een luchtgevecht, ongeveer tachtig kilometer ten Zuid-Oos ten van Sinoeijoe, aan de Chinees- Koreaanse grens in West-Noord-Korea, twee „MIG"-jagers der communisten heb ben neergeschoten, terwijl waarschijnlijk nog een derde „MIG" werd vernietigd. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat het gevecht ontstond, doordat vier Noord- Koreaanse „MIG's" boven het internatio nale gebied van de Gele Zee een Ameri kaans verkenningsvliegtuig aanvielen. Daarop werden de aanvallende „MIG's" op hun beurt aangevallen door de acht .Sabre's", die dit toestel begeleidden. De MIG's vluchtten naar Noord-Koreaans ge bied, waarbij zij door de Sabre's werden achtervolgd. Boven Noord-Korea werden twee MIG's neergeschoten. Volgens het „State Department" is deze achtervolging een uitvloeisel van het beginsel van het „lopende gevecht", volgens hetwelk Ameri kaanse vliegtuigen boven gebied kunnen komen, dat normaal buiten hun operatie terrein zou vallen. De neutrale commissie van toezicht voor het naleven van het Koreaanse bestand kon geen overeenstemming bereiken over de toedracht van het incident. De Zwitserse en Zweedse leden waren van mening, dat de negen Amerikaanse toestellen het verkenningsvliegtuig en de begeleidende „Sabre's" het Noord-Koreaanse gebied niet hadden geschonden. De Poolse en Tsjechoslowaakse leden waren een tegen overgestelde mening toegedaan. De leiding der Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten meldt nog dat twaalf tot zestien „MIG's" het vuur openden. In de loop van het gevecht sprongen twee „MIG"-vliegers met val schermen uit hun toestellen. Een derde „MIG" dook steil omlaag, terwijl er rook uit de staart kwam. 1e houden van de vorderingen in hun be raad met Moskou. Dat beraad verloopt voorspoedig en men verwacht dat Zondag het staatsverdrag van Oostenrijk in Wenen getekend kan worden. Voordien zal al een officiële uitnodiging naar Moskou worden verzonden voor een conferentie over de Europese veiligheid, die vermoedelijk in Juli te Lugano zal worden gehouden. Ofschoon president Eisenhower nu bereid zou zijn naar Europa tc komen, zal vermoedelijk pas in Wenen samen met Molotov worden beslist of het Britse plan voor een conferentie in drie étappen regeringschefs ministers regeringschefs inderdaad zo zal worden uitgevoerd. De grote vraag is welke voorstellen dan zullen worden behandeld. Het is nauwe lijks aan te nemen dat Moskou accoord zal gaan met een herenigd Duitsland, dat in de NAVO opgenomen zou blijven. Het kern probleem wordt dus of Adenauer bereid zal zijn de prijs van een militaire neutra lisatie voor een hereniging van Duitsland te betalen, hetgeen Moskou vermoedelijk zal eisen. Uit die mogelijkheid blijkt wel hoe sterk de positie van Adenauer na zijn toetreding tot de Atlantische gemeenschap, is geworden. Men kan hem zelfs de scheids rechter van de Westelijke veiligheid noe men. Er gaan verschillende geruchten rond over Italiaanse en Amerikaanse plannen voor de toekomstige organisatie van Europa. De Italiaanse regering zou een gordel van neutrale staten tussen de Sov jet-Unie en West-Europa willen leggen, waartoe behalve de .Scandinavische landen, Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië, ook do communistische satelliet-staten zouden behoren. Ook Dulles zou een plan in studie hebben en dan is er nog altijd het plan- Eden, dat voorziet in vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Er zullen de komende weken ongetwijfeld vele proefballonnen worden opgelaten. In al die gevallen zal Adenauer als chef van een souvereine regering een beslissende stem in het kapittel hebben. Zelden zal een „noviet" in het internationale overleg onmiddellijk zoveel macht in de schoot zijn geworpen, ook over het lot van andere landen. Zelfs uit de officiële toon der veer tien begroetingsrede's is gebleken dat de grijze kanselier het volledig vertrouwen van zijn nieuwe bondgenoten bezit. Maai de kanselier is oud. Wie zal hem opvolgen wanneer hij onverhoopt verdwijnen zou? Deze onzekerheid op de achtergrond tem pert zeker de voldoening over Duitsland's promotie en daardoor wordt tevens de on gebruikelijke snelheid verklaard, waar mede Washington, Londen en Parijs naar een ontmoeting met Moskou streven. Men ziet de rol van scheidsrechter in Europa liever in de handen van Adenauer, dan in die van een zijner onbekende opvolgers. Maandag zijn Hr. Ms. Oceaanmijnenvegers „Onverdroten" en „Onvermoeid" van een lange oefenreis teruggekeerd in Den Helder. De scheepjes kozen ligplaats in de koopvaardersschutsluis. Spoedig ging de loopplank uit en de familieleden van de opvarenden konden aan boord het vrolijk weerzien vieren. PARIJS (Reuter) Volgens diplomatie ke kringen te Parijs heeft president Eisen hower formeel toegestemd in het bijeenroe pen van een conferentie van internationale leiders deze zomer. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles heeft echter bij het betreden der vergaderzaal in het „Pala.is de Chaillot", waar de vijftien NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken hun beraadslagingen voortzetten, tegen over verslaggevers verklaard nog géén PARIJS (Reuter, United Press, AFP) goedkeuring van Eisenhower te hebben ne Franse minister van Buitenlandse Za- ontvangen voor het organiseren van vier- mogendhedenbesprekingen „op het hoogste plan". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten de staats prijs vcor letterkunde, genaamd P. C. Hooftprijs, voor 1954 toe te kennen aan prof. dr. L. J. Rogier te Nijmegen voor de door hem geschreven hoofdstukken van het gedenkboek „In Vrijheid Herboren, Katho liek Nederland 1853—1953." De minister heeft zijn besluit genomen overeenkomstig het advies van een jury, bestaande uit de heren prof. dr. W. Assel- bergs, voorzitter; ds. W. Barnard, prof. dr. E. J. Dijksterhuis, P. H. Dubois, dr. F. K. H. Kossmann, dr. F. Sierksma, A. van dei- Veen, leden, en H. J. Michael, secretaris. De minister zal de prijs op Vrijdag 20 Mei op het Muiclerslot in tegenwoordigheid van genodigden aan de auteur uitreiken. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft in een verkie zingsrede te Leeds de verwachting uitge sproken dat nog deze week een uitnodi ging aan de Sovjet-Unie zal worden ge zonden voor een top-gesprek. Sir Anthony verklaarde dit nadat hij een telefoonge sprek had gevoerd met MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die zich in Parijs bevindt. Sir William Hayter, de Britse ambassadeur in Moskou, voerde gisteravond vriendschappelijke besprekingen met premier Boelganin en Kroesjtsjcv, de secretaris van de commu nistische partij der Sovjet-Unie. Vandaag wordt in Londen het fiat van president Eisenhower verwacht. Zodra dit ontvangen is zal een uitnodiging aan Boelganin worden gezonden om deel te nemen aan een top-conferentie, vermoede lijk in Zwitserland. Boelganin is geen onbekende voor de Engelsen. Als burgemeester van Leningrad bracht hij in 1936 een bezoek aan de Britse hoofdstad, waar hij door Herbert Morri son, die toen leider was van de Londense graafschapsraad, werd rondgeleid om zich op de hoogte te stellen van de sociale en stedebouwkundige ontwikkeling. Het Britse plan schijnt uit drie delen te bestaan: eerst een top-conferentie met als hoofdonderwerpen „internationale ont wapening", „hereniging van Oost- en West-Duitsland", de „Europese veiligheid" en de „verbetering van de betrekkingen tussen de Veren. Staten en communistisch China, in het bijzonder met het oog op vermindering van de spanning rond For mosa". Deze top-conferentie zou slechts twee of drie dagen duren. Een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken zou daarna overeenstemming moeten trachten te bereiken over de onderdelen. Tenslotte zouden, na enkele maanden, de regerings hoofden van de vier staten opnieuw bijeen komen ter goedkeuring van de besluiten der ministers van Buitenlandse Zaken. Oorspronkelijk zou MacMillan hebben voorgesteld dat de regeringshoofden én de ministers van Buitenlandse Zaken ge zamenlijk zouden bijeen komen. De verwezenlijking van het plan dat een aanvulling is van Churchill's denkbeeld van twee jaar geleden, wordt in Londen als de belangrijkste triomf der Britse di plomatie sinds de oorlog beschouwd. Tot nu toe voelden de Verenigde Staten wei nig voor een topgesprek zonder vooraf gaande conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken. Aan het Amerikaanse verlangen is in zoverre tegemoet gekomen dat de vier ministers in Wenen bijeen zul len komen ter ondertekening van het staatsverdrag met Oostenrijk. ken Pinay heeft tegenover journalisten verklaard, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier Zaterdag- te Wenen bijeenkomen. Hij voegde daar aan toe, dat de ondertekening van het staatsverdrag met Oostenrijk waarschijn lijk Zondag zou geschieden. De ministers conferentie was een initiatief van de Wes telijke mogendheden, waarmee Rusland accoord is gegaan. De vertegenwoordigers van de vijf lan den, die in Wenen van gedachten wisselen over het Oostenrijkse vredesverdrag, zijn het bij geheime besprekingen eens gewor den over een compromis met betrekking tot de „olie-clausule" die verleden week een impasse dreigde te scheppen. De Wes telijke oliemaatschappijen zullen slechts die velden terug krijgen, waaruit zij met terdaad olie pompten toen de nazi's deze na 1938 confiskeerden. In ruil daarvoor zouden de Westelijke maatschappijen hun aanspraken op andere velden, waar zij eigendomsrechten genoten in de periode voor Hitier, laten vallen. De ambassadeurs te Wenen van de vier bezettende mogendheden hebben hun be sprekingen Maandagavond verdaagd zon der de taak te hebben voltooid, die zij vo rige week al hadden willen beëindigen. De vier ambassadeurs, die samen met een Oostenrijkse afvaardiging oncler minister Figl spreken over het opstellen van edn Oostenrijks staatsverdrag, waren nog altijd optimistisch. De Sovjet-Russische ambassadeur in Wenen heeft zijn Westelijke ambtgenoten ook medegedeeld, dat de Sovjet-Unie er niet op zal staan, dat de Westelijke mo gendheden zich verplichten tot een ga rantie van Oostenrijks onafhankelijkheid op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. De kwestie omtrent deze waarborg, die naar Moskou eiste zou moeten volgen op een Oostenrijkse neutral iteitsverklaring, dreigde op een gegeven ogenblik de be sprekingen te vertragen. Verwacht wordt dat Molotov van War- schau uit, waar hij een bijeenkomst bij woont van Europese communistische lan den ter bespreking van het sluiten van een Oostelijk verdedigingsverbond als tegen hanger van het Atlantisch pact, recht streeks naar Wenen zal gaan. De Westelijke ministers van Buitenland se Zaken MacMillan van Engeland, Dulles van de V.S. en Pinay van Frankrijk zullen zich na de conferenties te Parijs naar Wenen begeven. Naar men meent te weten, is het Weste lijke voorstel aangaande de ministerscon ferentie van Vrijdag afhankelijk gesteld van voorafgaande overeenstemming over de volledige tekst van het Oostenrijkse verdrag. De Westelijke mogendheden vertrouwen er echter op, dat de ambassadeurs van de grote Vier in Wenen, die thans besprekin gen voeren, er in zullen slagen overeen stemming te bereiken over de resterende niet-afgehandelde artikelen van het Oos tenrijkse verdrag. (van hedenmorgen 7 uur) Naar van de zijde der Justitie te Zwolle vernomen wordt, is een onderzoek gaande naar de toedracht en de schuldvraag van de treinramp op het emplacement van de legerplaats Oldebroek, waarbij Zaterdag j.l. twee soldaten om het leven kwamen, liet is bijzonder voorbarig om - zoals een der ochtendbladen schreef - aan te nemen dat tegen de machinist van de trein een strafvervolging zal worden ingesteld. Het onderzoek is nog in volle gang, zo deelde men mee. weers- .1 T" •-> -T-» 2, Qi 2d toestand 3 O S O f3 cS SE O 5 SS 2 s Stockholm zwaar bew. ZW 6 10 2 Oslo zwaar bew. ZO 2 14 0,1 Kopenhagen zwaar bew. ZW 7 16 2 Amsterdam regenbui WZW 10 17 2 Londen zwaar bew. wzw 6 18 5 Luxemburg regenbui WZW 7 22 0,5 Parijs zwaar bew. wzw 7 23 0 Bordeaux zwaar bew. w 1 23 u Grenoble zwaar bew. windstil 24 0 Nice licht bew. NW 3 23 0 Genève zwaar bew. ZW 8 24 0 Zürich zwaar bew. ZZW 1 24 0 Locarno onbewolkt O 1 22 0 Berlijn regen ZZW 2 23 1 Frankfort geheel bew. ZZW 4 26 0,6 München zwaar bew. ZW 5 24 0 Wenen nevel zo 2 22 0 Innsbruck half bew. w 2 27 0 Rome onbewolkt windstil 24 0 Ajaccio half bew. ONO 2 21 0 Neerslag laatste 24 uur KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en enkele buien, maar morgen ook flinke opkla ringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen West en Noord. Koud weer. 11 Mei Zon op 4.56 uur, onder 20.21 uur. Maan op onder 7.53 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in ÏJmuiden Dinsdag 10 Mei Hoog water: 5.40 en 18.01 uur. Laag water: 1.23 en 13.45 uur. Woensdag 11 Mei Hoog water: 6.14 en 18.36 uur Laag water: 1.54 en 14.15 uur. öaxoKxxoa2ö3cccco=caxxx>03ccooccccccoo3cx«xcaxoocccr

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1