Panda en de Meester-Klokkenmaker Men rekent op 10 a 15 jaar voor bouw van de IJ-tunnel Wereldnieuws TocU ió het zo Op Vara-jaar vergadering vele omroepproblemen aan de orde Strategische belangrijkheid van Noren en Nederlanders neemt toe Televisie in financieel keurslijf De radio geeft Woensdag Vier jaar lang ambtenaar van het O.M. hinderlijk gevolgd onze PLASTO WAVE Deel van de Amerikaanse vloot verouderd of verroest Amsterdams tunnelbureau treedt in werking Leergang beroepskeuze adviseur geopend J 2 Betalen voor voetballen Weinig armslag Humanisten in de P.v.d.A. Benjamin Britten komt bij „Peter Grimes" Amsterdamse veroordeeld tot een maand hechtenis SALON HOFFMANN NAVO en handelsvloot Rotterdam beschikt over schip voor 1500 personen Venezuela dementeert verklaringen op Schiphol Gaat U verhuizen F. DAMIAANS EN ZN V.. HYPNOSE EN MUZIEK DINSDAG 10 MEI 1955 De Vara telt op het ogenblik bijna 356.000 leden. Dit heeft Zaterdagmiddag mr, J. A. W. Burger, voorzitter van de Vereniging van Arbeiders Radio Amateurs medege deeld in zijn openingswoord op de jaarver gadering van de verenigingsraad van deze omroepvereniging, die in Rotterdam werd gehouden. Sprekend over het ontwerp-om- roepwet zeide mr. Burger van oordeel te zijn, dat men met de behandeling van het televisiebesluit in de Kamer er een beden kelijk voorproefje van had gekregen. Hij merkte op, dat bij dit debat de V.V.D. zend tijd heeft gevraagd, waarmee men volgens spreker een bijdrage wil leveren aan de politiek in de aether, waar deze partij altijd tegen is geweest. Spreker noemde het ver heugend, dat de V.V.D. de weg naar de vrijheid heeft teruggevonden, zij het niet zonder eigen belang. De liberalen, aldus mr. Burger, moeten de mogelijkheid heb ben om tot de aether te worden toegela ten en dit wilde hij als grote wens uitspre ken. Zouden politieke partijen uit, zoals spreker het uitdrukte, „eigen hoofde" zend tijd krijgen, zoals thans de kerken, dan is er altijd nog een instantie, die er steeds bekaaid is afgekomen: het humanistisch verbond. De Vara is geen humanistische omroep en de voorzitter zeide eigen zendtijd voor dit verbond wenselijk te achten. Zo lang dit niet het geval is, wordt gastvrijheid door de Vara verleend. Mr. Burger vervolgde: De directeur van de Avro heeft gastvrijheid voor het Humanistisch Verbond aangekon digd en daarom heeft de Vara de zendtijd van het verbond gehalveerd. De toezegging van de AVRO heeft nog niet tot resultaat geleid en het Humanistisch Verbond heeft gezegd door de halvering in moeilijkheden te komen. Nu de Avro, aldus spreker, wei nig ernst maakt met haar toezegging, zal de Vara deze zaak opnieuw moeten bekij ken. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1954, dat werd goedgekeurd, werd medegedeeld, dat, terwijl de landelijke winst aan leden 9.7 procent bedroeg, dit winstpercentage voor het district Limburg 15 procent en voor het district Noord- Brabant 15,3 procent bedroeg. De secretaris van de Vara, de heer J. W. Rengelink, die ook secretaris is van de Ne derlandse Televisie Stichting heeft een be schouwing gewijd aan de televisie. Schat tingen uit tameiijk betrouwbare bron zeg gen, dat er in ons land tussen 25.000 en 30.000 televisietoestellen zijn. In vergelij king met het buitenland mogen wij niet ontevreden zijn. Spreker gaf cijfers ten aanzien van andere landen en concludeer de, dat het onbillijk is te zeggen, dat ons land achteraan komt sukkelen. Daarna bracht de heer Rengelink de sa menwerking van de omroepverenigingen en de N.T.S. ter sprake. Hij merkte op, dat de sfeer en de samenwerking in het prac- tische vlak uitstekend verloopt. Hij illus treerde dit als volgt: In 1954 zijn er 186 te levisieuitzendingen geweest en hiervan zijn er 93 verzorgd door de individuele omroep verenigingen en 93 door de verenigingen gemeenschappelijk. De N.T.S. krijgt een eigen toneelgroep, waarvoor op dit ogenblik reeds achttien acteurs en actrices zijn aangetrokken. De N.T.S. heeft 170 man in dienst, de omroep verenigingen samen 40 man en dit geeft aan in welke richting de televisie gaat werken. Over de Eurovisie zei spreker, dat men bij de uitzendingen hiervan op" grote moei lijkheden stuit, omdat het zendernet meer dan 3.000 kilometer bestrijkt. Dat is geen goedkope zaak, zeker niet als het aantal uitzendingen beperkt blijft. De P.T.T.'s in ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLS.TR. 48 A DAM - TEL: 717162 ENGELSE SUEDE JASJES diverse landen gaan de kosten in rekening brengen en men vraagt zich af of de Eurovisie nog betaalbaar is. Spreker vervolgde: „In alle landen be taalt de televisie voor uitzendingen aan voetbalorganisaties. Sportevenementen hebben een zeer grote mate van aantrek kelijkheid voor de televisie. In ons land is de situatie zo. dat de N.T.S. en de K.N.V.B. begrip hebben voor elkaar. Hij wees op de komende voetbalwedstrijden, die worden uitgezonden: NederlandZwitserland, DuitslandIerland (28 Mei) en Italië Joegoslavië (29 Mei). Bij de groei van de televisie is er ook een grote belangstelling ontstaan van de zijde van de x-eclame wereld, waarvan in ons land de eerste symptomen zijn waar te nemen. Op zichzelf had spreker geen be zwaar tegen de pogingen reclame in de te levisie in te voeren, maar hij heeft een uitermate groot bezwaar tegen de commer ciële televisie zelf. Het is niet ondenkbaar, dat onder strenge controle een zekere vorm van reclame mogelijk moet worden geacht, doch hij is er op tegen dat reclame-onder nemingen bij de programma's een vinger in de pap hebben. Spreker wees dan ook de zg „sponsered" programma's met grote beslistheid van de hand. Op de E-55 gaan we de eerste pogingen op dit gebied bele ven, zo vervolgde de heer Rengelink zijn betoog. In wezen wordt dit geen commer ciële- doch tentoonstellingstelevisie voor een ander publiek dan het televisiepubliek en met een maand lang hetzelfde program ma. Spreker meende, dat de programma's niets nieuws brengen. Er is één buiten landse artiste, Juliette Gréco, gecontrac teerd. Uit een opsomming van de medewer kers, de auteurs, en de Nederlandse artis- ten, blijkt, dat men de Vara-studio niet is voorbijgegaan. Men zal er in Nederland bij zonder verstandig aan doen te zien wat de practijk in Engeland oplevert, voordat wij er aan beginnen, zo ging hij voort. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek.. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Reportage. 11.45 Plat, i. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Kamerkoor. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.25 Viola da gamba en clavecimbel. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Engelse muziek. 19.30 Buitenlands overzicht! 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest. 21.20 Christendom-Communisme, causerie. 21.40 Banjo-orkest. 22.00 Hier is Tokio, causerie. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 NieWs. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Cchoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De internationale betekenis van onze bloembollenteelt. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Blank en zwart in Zuid-Afrika, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Sport. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.50 Toen brak in 't eigen hart de oorlog uit, hoorspel. 21.40 Concertgebouworkest. 22.20 Gevaren van atoomexplosies?, causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.00 Dirk de Zeehond. 17.15 Het tover- doekje, dansspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Cello en piano. 16.25 Piano recital. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.28 Platen. 17.40 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor dracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, een uit- spraakles, (Op 224 en 75 m.). Spreker noemde het uitermate ongeluk kig, dat de televisie in ons land te weinig armslag heeft: men mag f 2.500.per uur besteden per uitzending tegen ander lan den vijf a zes mille per uur. De begro tingen van de NTS en omroepverenigingen bedroegen voor 1954 f 4.600.000.in dat jaar gaf men f 4.100.000.uit. De be grotingen voor 1955 belopen f 6.600.000. De verhoging is voortgesproten uit de toe genomen zendtijd en de groei van het personeel. Bij de regering bestaat volgens spreker de onverstandige neiging tot be perking van dit bedrag en de begrotingen zijn dan ook nog niet goedgekeurd. Spre ker zeide grote vrees te hebben, dat wan neer op deze bedragen zal worden be zuinigd, de opwaartse ontwikkeling van de televisie zal neerbuigen. Het is nu het moment dit medium flink „op poten te zetten", aldus spreker. De omroepsecretaris, de heer J. B. Broeksz, sprak over de golflengtechaos, die veroorzaakt wordt door clandestiene zenders van landen en regeringen. Spreker wees erop hoe men is opgeschrikt door de zender Europa no. 1 in Saarland. Amerika is op het punt van golflengten in Duitsland vrij om te doen wat het wil en ook Spanje bracht zo maar zenders in de lucht. Dit laatste land is inmiddels toegetreden tot de „Union Internationale de radiodiffu- sion", zodat dit land zich ook aan de re gelen zal moeten gaan houden. Tijdens een Zaterdag te Amersfoort ge houden jaarlijkse vergadering van de hu manistische werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, heeft de algemeen voorzit ter de heer M. A. Reinalda, gesproken over „Zuilen en Verzuiling". Hij haakte daarbij aan aan het nog ter discussie staand rap port van de P.v.d.A.-commissie Levensbe schouwing en Maatschappelijke Vraag stukken. De heer Reinalda, die de groei van de charitas naar de sociale zekerheid voor de mens in deze tijd in het licht stelde, gaf als zijn mening te kennen, dat de mensen van de antithese hun greep op de massa verliezen. Zij proberen nu via hun maat schappelijke en culturele organisaties hun invloed te verruimen. Bij het erkennen van de verscheidenheid is het dringend nodig, dat er een waarschuwend woord wordt gegeven. De directie van de Nederlandsche Opera deelt mee, dat de voorstelling van „Peter Grimes" op Donderdag 12 Mei in Amster dam door Benjamin Britten zal worden bij gewoond. De componist heeft een tournee onderbroken om bij deze uitvoering aan wezig te kunnen zijn. De bezetting is dezelfde als die van de première. De regie is van Friedrich Schramm, décors en costuums zijn van Kenneth Green en Alexander Krannhals dirigeert. De rechtbank te Amsterdam heeft een 41-jarige dame uit de Ruyschstraat te Amsterdam, die vier jaar lang in haar auto een ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die iedere middag van het kan tongerecht naar huis liep en diens vriend, een griffie-ambtenaar, gevolgd was, ver oordeeld tot één maand hechtenis. De officier van justitie had tegen de dame, die door de kantonrechter tot één maand, waarvan drie weken voorwaardelijk was veroordeeld, veertien dagen hechtenis ge- eist. De vrouw had de twee ambtenaren ge volgd omdat zij vier jaar geleden tot een geldboete was veroordeeld wegens een aan rijding. Anderhalf jaar geleden was haar wegens dit hinderlijk volgen een voorwaar delijke straf met een proeftijd van een jaar opgelegd, die in Juni 1954 was ver streken. Prompt daarna begon zij opnieuw de ambtenaren op bijzonder lastige en hinderlijke wijze te volgen. Ook politieman beledigd Nadat het vonnis over haar was ge veld moest zij een verdieping lager in het Paleis van Justitie voor de politierechter terecht staan wegens belediging van een opperwachtmeester der rijkspolitie in het gebouw van het kantongerecht. Zij liet thans echter verstek gaan. De opper wachtmeester had haar op 3 Augustus ver zocht in de wachtkamer te gaan zitten, doch de dame wenste niet aan dit ver zoek te voldoen. Zij had hierbij de politie man enige onvriendelijke woorden toege voegd, waarna hij tegen haar proces ver baal had opgemaakt. De officier van justitie zei dat de dame naar zijn mening leeft op de grens van on toerekenbaarheid, zijn had tegen hem haar tong uitgestoken. De politierechter die de zaak had aan gehouden om een psychiatrisch rapport te doen inwinnen, zei, dat de dame zich van 'n onderzoek daartoe niet wilde onder werpen. De officier vroeg een boete van 50 gulden. Conform deze eis wees de politierechter vonnis. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel. Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 De rol van de Britse, Noorse en Neder landse koopvaardijvloot in de NAVO wordt steeds belangrijker op iedere volgende ver gadering van de Raad van Scheepvaart van de NAVO, zo verklaren diplomatieke auto riteiten. Zjj zeggen dat op de pas geëindig de vergadering te Washington het weer duidelijker is geworden dat ingeval van oorlog de Verenigde Staten zouden moeten vertrouwen op de schepen van die drie lan den om het leeuwenaandeel van de voorra den voor de fronten en voor de geallieerde civiele bevolkingen te vervoeren. De reden daarvan is dat de Amerikaanse koopvaardijvloot steeds meer uit de tijd raakt en zulk een groot deel er van weg- roest terwijl het opgelegd is. Deze raad moet de plannen vastleggen wat betreft de beschikbare tonnage in oor logstijd en de Verenigde Staten, Noorwe gen, Nederland en Frankrijk hebben de grootste invloed in deze kwestie. Volgens de zegsman zullen de koopvaar dijschepen van de NAVO als er onverhoopt een oorlog uitbreekt in een gemeenschap pelijke „pool" gebracht worden en ver wacht wordt, dat een groot deel van de Britse, Noorse en Nederlandse handelston nage orders zou krijgen onmiddellijk naar de Verenigde Staten koers te zetten om voorraden op te halen. Terwijl NAVO-passagiersschepen haas tig tot troepenschepen omgebouwd zouden worden, is het de handelsvloot die de voor raden zou moeten vervoeren en de op ja ren gekomen Amerikaanse koopvaardij schepen zouden in vele gevallen niet kun nen meekomen met convooien van moder ner Britse, Noorse en Nederlandse schepen. Volgens de zegsman zouden de Ameri kaanse schepen niet alleen langzaam zijn, maar het zou ook tijd kosten ze vaarklaar te maken en het gevaar zou bestaan dat hun oude machines op zee onklaar zouden geraken. Vlagdiscriminatie Uit officiële bron verluidt dat vertegen woordigers van Engeland, Noorwegen, Ne derland en andere zeevarende mogend heden voortdurend het standpunt hebben verkondigd dat de bestaande „fifty-fifty" bepaling voor het vervoer van goederen die met gelden van de Amerikaanse hulp programma's gekocht worden, tegen de wezenlijke belangen van de Amerikaanse handelsvloot werkt. Het standpunt is dat deze bepaling, door de Amerikaanse scheepvaart een gestage stroom van lading toe te leiden welke niet concurrerend is, Dezer dagen zal te Amsterdam officieel het tunnelbureau geopend worden, dat een autonoom onderdeel van de gemeentelijke dienst van Publieke Werken zal zijn en als enige, maar grote, opdracht heeft ten spoedigste te zorgen dat het gemeentelijk plan betreffende een tunnel onder het IJ tot uitvoering zal komen. Het is de bedoeling allereerst een auto tunnel aan te leggen voor welke aanleg men de zinkmethode zal verkiezen, gelijk dit ook te Rotterdam bij het aanleggen van de Maastunnel geschiedde. Men re kent op een bouwtijd van ongeveer drie jaar, maar er zal eerst een jaar van voor bereidingen mee heengaan alvorens men tot de werkelijke bouw kan geraken. De geraamde kosten van het project bedra gen 104 millioen gulden. De autotunnel zal volgens het plan, dat door gemeenteraad en Rijk werd goedge keurd, lopen van de Prins Hendrikkade af, ter hoogte ongeveer van het Scheepvaart huis, naar het Kraaienplein in Amsterdam- Noord. Een stuk van het Oosterdok, waar sedert jaar en dag de driemaster Pollux (opleidingsschip) ligt, zal moeten worden opgeofferd omdat er een zware dam zal moeten worden aangelegd. Het marine établissement op Kattenburg zal ook voor een deel moeten verdwijnen. Aan de over zijde van het IJ zal de bekende machinefa briek van Ducroo en Brauns het slacht offer worden. Van de Prins Hendrikkade zal de Zui delijke afdaling naar de tunnel vrij steil worden daar de tunnel onder het spoor wegemplacement Oostelijk van het Cen traal Station zal komen te liggen. Men heeft de autotunnel geprojecteerd met vier rijbanen, terwijl de diepte tenminste 12 meter beneden de waterspiegel van het IJ zal liggen, zulks het het oog op de scheep vaart. Aan de Noordelijke zijde loopt de tun nel bovengronds van de Adelaarsweg tot aan het Kraaienplein, dat een goed knoop punt is en via de Leeuwarderweg aanslui ting geeft op het wegennet in de kop van Noord-Holland. Aan de Zuidelijke kant zal een deel van de nu nog smalle Foeliestraat moeten worden gesloopt voor een brede toegangs weg en zal een weg door de binnenkort te saneren voormalige Jodenbuurt aanslui ting en toegang tot de tunnel geven, een toegang, die ook door' de Prins Hendrik kade zal kunnen worden verkregen Na het gereedkomen van de autotunnel zullen achter het Centraal Station twee personentunnels, voor gecombineerd voet gangers en rijwielverkeer worden ge bouwd. Deze tunnels zullen 56 roltrappen krijgen. Wanneer overigens ook deze tunnels ge reed zullen zijn men rekent voor dat alles ongeveer 10 a 15 jaar zal er door middel van ponten toch nog IJ-oeverver- binding gehandhaafd blijven. De Rotterdamse havendienst „Spido", die de rondvaarten door de havens onder neemt, heeft Zaterdag een schip in gebruik genomen, dat ook zeewaardig is. Het heeft behalve zwemvesten vier plastic reddings sloepen aan boord. In dit ruim 64 m lange schip bevindt zich onder meer een salon zaal, d'ie 40 m lang en 10 m breed is. In normale opstelling is daar plaats voor 250 personen, maar in diner-opstelling kunnen er nog 100 personen meer een plaats vin den. Dan is er behalve een warande-dek nog een voorzaal, een tuinkamer,een diner zaal en een bar; in een groot kombuis kun nen de koks voor het eten van allen aan boord zorg dragen. Het motorschip draagt de naam „Eras mus", het kan 1500 passagiers vervoeren. Vroeger droeg het de naam „Van der Wijck"; in vier maanden tijds is het bij Wilton-Fijenoord verbouwd. 15. „Er sluipt iemand rond!", dacht Pan da angstig. „Een inbreker misschien! Zal ik de klokkenmaker wekken of Op eens floepten alle lichten aan en begon zijn bed op een allervreemdste manier te steigeren en te hossen. Panda werd door een geschud als een ruiter op een wild paard. Tegelijkertijd klonk het geluid van een gong. „Hela! Wat is dat?!", riep hij verschrikt. Uit het bed naast hem klonk een geeuw en de klokkenmaker, wiens bed al even wild danste als dat van Panda, rees overeind. „Der inbreker-klok heeft iemand gevangen", stelde hij vast. „Inbre ker-klok!", herhaalde Panda. „Ja, inbre ker-klok", zei de klokkenmaker, uit zijn hossend bed stappend. „Der klok waakt gedurend der slaaptijd. Als ene inbreker op der alarmplank stapt, grijpt der klok der pummel, ontsteekt de lichten en schudt mij het bed". Aldus sprekend begaf hij zich naar de plaats, waar de gongslagen klonken. Panda volgde hem enigszins ver bijsterd en daar zag hij de waakzame klok in volle actie! tot gevolg had dat de reders hier ouderwet se schepen in dienst hielden. Zij zeggen dat hoewel Engeland, Noor wegen en Nederland geen voorstanders van subsidies zijn, zij menen dat die beter voor de Amerikaanse handelsvloot zouden zijn dan de 50-50-bepaling, omdat dan nieuwe schepen gebouwd kunnen worden. Volgens deze kringen beroepen niet-mari*- tieme naties in Latijns-Amerika, het nabije en het verre Oosten zich op de 50-50for- mule om te verkrijgen dat 50 procent van alle exporten onder de eigen vlag vervoerd worden. Volgens de officials bedreigt dit niet alleen de welvaart van de Britse, Noorse en Nederlandse scheepvaart, van welke de Verenigde Staten afhankelijk zijn in geval van oorlog, maar ook de Ameri kaanse koopvaardijvloot zelve. (Un. Press). Te Utrecht is Zaterdag de leergang be roepskeuze-adviseur geopend, waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 120 personen uit geheel Nederland en die wordt gehouden op instigatie van het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid en het Centraal Comité van Samen werking inzake Voorlichting bij Beroeps keuze. In zijn openingswoord maakte de heer J. de Haas van Dorsser, directeur van de stichting voor Opleiding tot Maatschappe lijke Werkers te Haarlem, met vreugde gewag van het feit dat in deze leergang alle levensbeschouwelijke richtingen en zowel particuliere instanties als ook de overheid op gelukkige wijze tot samen werking zijn gekomen. De uitwijzing van Ad. Vermeulen De ambassade van de republiek Vene zuela verzoekt opname van het volgende: „In de vaste overtuiging, dat uitlatingen van minder aangewezen woordvoerders bij het publiek veronderstellingen doen rijzen, die de goede betrekkingen tussen Venezuela en Nederland schade berokkenen, demen teert, weerlegt en verwerpt de ambassade van Venezuela hiermede de verklaringen, die gezien hun bedriegelijk en onwaar karakter door de vertegenwoordiger der Internationale Arbeids Organisatie op diens doorreis in Schiphol met betrekking tot re gering en volk van Venezuela werden af gelegd." Amsterdamse Rijtuig Mij. verhoogt dividend De directie van de Amsterdamsche Rij tuig Maatschappij deelt in haar verslag over 1954 mee dat de resultaten van f 536.460 in 1953 zijn gestegen tot f 700.326. De netto winst beliep f 299.742 (f189.956). Ter verbetering van de pensioenregeling van het personeel werd f 202.000 ten laste van de jaarrekening gebracht. Voorgesteld wordt een dividend van 6 percent (4 pet.) De uitkomsten van de afdeling vervoer, verhuur en garages, waren bijzonder be vredigend. Ook de werkplaats en het ma gazijn boekten grotere winsten. De doch termaatschappij, de n.v. Nieuwe Automo biel Maatschappij, zag haar omzet bijna verdrievoudigd. Het filiaal in Haarlem heeft opnieuw een belangrijke bijdrage ge leverd in de resultaten. Wegens de ver nieuwing van het wagenpark en de nood zakelijkheid een grotere voorraad nieuwe automobielen te moeten aanhouden, moest het bedrijfskapitaal worden vergroot. ADVERTENTIE Loop geen enkel risico, Daarvoor is Uw huisraad te kostbaar. Voor offerte: ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Volksauto. Volgens de Japanse pers over weegt het Japanse ministerie van Han del een versnelling van de plannen tot het in productie brengen van een volksauto, gebaseerd op de Duitse volkswagen, die aan de markt zal wor den gebracht tegen een prijs van on geveer 2.500 gulden. De Duitse volks wagen en de Franse 4 p.k. Renault kosten in Japan ongeveer 8.000 gulden. Atoomschip. Frankrijk zal van 1955 tot 1957 honderd milliard frank uittrekken voor atoomenergie. Dertig milliard is bestemd voor uitbreiding van het atoomcentrum van Marcoule in het departement Du Gard, waar een nieuwe electrische centrale zal worden ge bouwd, twintig milliard zal worden be stemd voor de ontwikkeling van een scheepsmotor. Uitweg. De zaakgelastigde van Afghani stan in Pakistan, Sardar Mohammed Atiq Chan Rafik, heeft te Karatsji ver klaard, dat zijn land zich tot de Sovjet- Unie zal wenden voor de aanvoer van goederen en een uitweg naar zee, in dien Pakistan economische sancties zou toepassen tegen Afghanistan naar aan leiding van het geschil over de grens- stammen der Pathanen. Rijp. De Tsjechoslowaakse regering heeft een amnestie afgekondigd, waarbij al len, die kleine ovei'tredingen hebben begaan, kwijtschelding van straf ver krijgen en levenslange gevangenisstraf fen worden veranderd in twintig jaar. De amnestie is volgens radio-Praag mogelijk door de „politieke rijpheid" van de bevolking. De maatx-egel is ook van toepassing op Tsjechoslowaakse burgers, die „onder invloed van vijan delijke px'opaganda" het land hebben verlaten mits zij binnen zes maan den terugkeren. Samenwerking. De Deutsche Lufthansa en de Air France zullen in de toekomst samenwerken. Zij hebben een over eenkomst gesloten, welke onder meer voox'ziet in technische samenwerking op bepaalde lange trajecten, waarop met vliegtuigen van hetzelfde type wordt gevlogen. Geen „smog". In de afgelopen winter is in Londen geen enkele maal „smog" voorgekomen, de gevreesde combinatie van rook (smoke) en mist (fog), die het jaar tevoren duizenden in hun ge zondheid geschaad heeft. Ontploffing. In de haven ,van Kaosjioeng (Zuid-Formosa), aldus liet Franse pers bureau AFP, is een schip met afge dankte munitie in de lucht gevlogen. Zeventig mensen kwamen als gevolg daarvan om het leven en vele andere werden gewond. Hagelstorm. Het Noorden van Afghanistan is getroffen door een hagelstorm, die 19 mensen het leven heeft gekost, al dus is te Pesjawar vernomen; 118 per sonen zouden vermist worden. Protest. Een staking van 75 Belgische en Nederlandse immigranten in het mijn- bouw-opleidingscentrum van Benoni (Transvaal), is geëindigd. De staking die Zondag begon was volgens de sta kers bedoeld als protest tegen maat regelen, voortvloeiend uit de rassen scheiding. Verzet. Op de inheemse technische school van een Amerikaanse missie bij Inzin- golweni in Zuid-Afrika is een „alge mene opstand" van studenten ontstaan. Volgens de leiding van de school ver zetten de inheemse studenten zich tegen de kerkdiensten en het bijbellezen. Zij zouden een kapel van de school in brand hebben gestoken. Verscheidene studenten zouden in het bezit geweest zijn van communistische lectuur; 35 studenten zijn van de school verwij derd, aldus een mededeling van het schoolbestuur. Daling. Het aantal immigranten, dat ge durende het eerste kwartaal van dit jaar Canada is binnengekomen, is aan zienlijk lager dan dat in de overeen komstige periode van 1954: 17.627 tegenover 28.223. Voor Nederland wa ren de cijfers 1.058 tegen 2.914. Vol! De Amerikaanse senator Ellender, heeft in een radiopraatje gezegd dat Europeanen die willen emigreren beter naar Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Amerika kunnen gaan dan naar de Verenigde Staten omdat dit land zo langzaam aan al dicht ge noeg bevolkt is en geen nog braak lig gend vruchtbaar land meer beschik baar heeft. DAT MUZIEK in sommige gevallen een genezende werking kan hebben bij geeste lijke storingen, is vrij algemeen bekend. Het voorbeeld van de Spaanse koning Phi lips V die aan ziekelijke droefgeestigheid leed, maar uit zijn melancholieke depres sies werd opgewekt door de beroemde zan ger Farinelli, die door een langdurige „be handeling" met zijn kunst blijvende resul taten wist te bewerkstelligen, is daarvan 'n sprekend bewijs. (Daarnaast kunnen uiteraard moderne artsen van meer re cente voorbeelden getuigen). Muziek kan echter tevens dienen als verdovingsmiddel. Degenen die dagelijks getergd worden door de hot-jazz van belendende luidsprekers, zullen zich hier over allerminst verbazen, doch in die zin bedoelen we het niet. In het oude Egypte werden zware operaties verricht, waarbij muziek als narcoticum diende. Dr. A. R. Groen deelt naar aanleiding hiervan mee, dat personen die daarvoor gevoelig zijn, door het horen van bepaalde klanken in een toestand van volledige lichamelijke en geestelijke ontspanning kunnen worden gebracht. In deze toestand (die veel weg heeft van hypnose) kunnen vrij pijnlijke operaties worden verricht, zonder dat de patiënt hiervan iets gewaar wordt. Muziek in de eigenlijke betekenis van het woord is voor het bereiken van die toestand niet nodig, want door het eentonige en dunne geluid van een op glas vallende waterstraal kan de patiënt reeds in deze gevoelloze toestand worden gebracht. De hypnose werd trouwens ook reeds toegepast vóór de moderne scheikunde ons Daarover morgen. de huidige verdovingsmiddelen schonk. In' (Nadruk verboden) de vorige eeuw heeft James Esdail tijdens zijn verblijf in India bij verschillende ge legenheden patiënten gehypnotiseerd om ze op die manier gevoelloos te maken. Op deze wijze konden met goed gevolg onge veer 300 zware operaties worden verricht. Een soortgelijke werkwijze schijnt tijdens de Japanse bezetting van Nederlands Indië te zijn toegepast in enkele gevangenkam pen, waar Europese artsen geheel verstoken waren van de meest noodzakelijke medi camenten, zodat zij bij ope raties hun toevlucht moesten nemen tot ongebruikelijke, maar blijkbaar niet minder doelmatige verdovingsmetho den. Nu we weten dat een dergelijke techniek in het oude Egypte reeds werd toegepast, en nu gebleken is dat in de Steentijd ope raties werden verricht die tot de zwaarste behoren, welke wij kennen, zou het dan te gewaagd zijn te veronderstellen dat ver doving door middel van hypnose eveneens werd toegepast in tijden toen de dageraad van de beschaving nog moest gloren! Ons lijkt het zelfs zeer waarschijnlijk dat de mens uit de Steentijd zich (behalve van verdovende plantensappen) ook van déze mogelijkheden heeft bediend, vooral omdat de geneeskundige magie bij primitieve stammen van onze tijd nog in die richting wijst. We kunnen niet nalaten thans nog even aan te knopen bij de op glas vallende wa terstraal, die ons de glasharmonica in her innering brengt. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2