Tweede Kamer begint vandaag met huur- en belastingdebat GOLDEN FICTION Vijftig jaar geleden Haarlemse belastingambtenaar voor centrale raad van beroep In de gespannen politieke sfeer zijn politieke ongelukken" niet uitgesloten Hoe is het ontstaan? Geniet van de lente. Geniet van Staatssecretaris tekende appel aan tegen beslissing Ambtenarengerecht Toenemende klachten over bromfietslawaai De nieuwe Australische ambassadeur Goochelconcours 3 Agenda voor Haarlem Nieuw schip voor Oranjelijn Koffie- en copra-handel 4 Examens Beethovencyclus onder William Steinberg Olifanten helpen bij opbouw van de E 55 Dit woord: VOOR SCHUT ZETTEN J Alleen Fries op plaatsnaam borden in Elemelumer Oldephaert Bijeenkomst van hoofd commissarissen van politie Onderscheidingen bij het gouden jubileum van de Wereldbibliotheek Commissie gaat alle merken „beluisteren" Mondelinge middenstands- cursussen voor militairen Kerkelijk Nieuws Standwerkersconcours op Amstelveld te Amsterdam Geallieerde luchtmacht oefening „Carte Blanche" Danser Indra Kamadjo]o voordrachtkunstenaar Uit Haarlems Dagblad van 10 Mei 1905 DINSDAG 10 MEI 1955 ff. Bij een eventuele afwijzing: van de voorgestelde huurverhoging: zou de rege ring: gedwongen zijn nader te overwegen wat haar ten aanzien van de belasting voorstellen te doen staat. Met die uit spraak heeft de regering te kennen gege ven dat de Tweede Kamer de gedeeltelijke huurverhoging maar dient te aanvaarden, want dat anders de voorstellen tot belas tingverlaging worden ingetrokken. Dan geen huurverhoging, maar ook geen be lastingverlaging per 1 Juli in de voorge stelde vorm en omvang. De Tweede Ka mer is echter waarschijnlijk niet van plan een huurverhoging voor slechts 35 percent van de huurders te aanvaarden. Daarom is de verwachting dat tegen het einde van de week het vandaag begonnen belasting en huurdebat vastloopt en dat nader be raad nodig wordt. Er heerst in het parlement algemene ontevredenheid over het huurbeleid we gens het grote verschil in huur voor oude en nieuwe woningen. Dat schept onbillijk heden. De particuliere bouw komt niet op gang en de kwaliteit en het gerief van nieuwe woningen worden beperkt omdat anders het verschil nog groter zou worden. Algemeen acht men huurverhoging nood zakelijk in het belang van onze volkshuis vesting, maar niet in de vorm die de re gering nu heeft voorgesteld. Regering wil geen nieuwe loonronde De regering wenst thans geen algeme ne huurverhoging die onrust in de bewe ging van lonen en prijzen tot gevolg zou hebben. Daarom wijst zij ook de gedachte van de hand om voor de lage inkomens een huurverhoging van 10 percent aan vaardbaar te maken door een kleine loons verhoging van 2 cent per uur. Sommigen hebben uitgerekend dat de belastingver lagingen voor de lage inkomens reeds vol doende zijn om een huurverhoging van 10 percent op te vangen, maar de minister raad staat op het standpunt, dat het klei ne financiële voordeel voor de kleine be lastingbetaler moet dienen om eventuele geringe prijsstijgingen op te vangen, zo dat op grond daarvan niet direct een nieu we loonronde aan de orde kan worden ge steld. Lonen en prijzen moeten voorlopig in rust blijven, anders loopt het mis met de waarde van de gulden. Ofschoon de Kamerleden voor dat standpunt wel begrip hebben, weigeren zij toch een huurverhoging te aanvaarden voor slechts 35 percent van de huurders. Zij vinden dat onbillijk, vooral voor de middengroepen en ook tegenover de huis eigenaren. De regering stelt hier tegenover dat de spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen zich het meest doet ge voelen in de hogere huurklassen. Degenen, die 10 percent huurverhoging moeten be talen, zullen dat in het algemeen zonder bezwaar kunnen doen door het financiële voordeel van de belastingverlagingen. Zou deze kans niet worden gebruikt, dan zul len de mogelijkheden om in een later sta dium bij verhoging van de huren aan cle desbetreffende huurders enige tegemoet koming te verstrekken, worden verkleind. Een verdere huurverhoging zou daardoor moeilijker tot stand zijn te brengen. Het is niet mogelijk de lage inkomens voor een algemene huurverhoging met 10 percent voldoende vergoeding te geven door mid del van belastingverlaging. Dat kan alleen door loonsverhoging en daarvan wil de re gering niet weten. Kabinetscrisis? Er is nog iets d'at politieke spanning ver oorzaakt. In September heeft minister Van de Kieft medegedeeld de belastingen te willen verlagen met een totaalbedrag van 500 a 550 millioen. Het is echter 502 millioen geworden. Een belangrijk deel van de Kamer meent daarom dat er nog wel 60 millioen extra beschikbaar is voor verdere belastingverlaging. De K.V.P. wil d'ie 60 millioen besteden om de Vennootschapsbelasting terug te brengen tot 40 pet., het peil van 1950 vóór de extra defensieverhoging. De V.V.D. wil liever een verdere verlaging van de In komstenbelasting voor de middelgrote -in komens tussen 10.000 en 50.000, die na 1945 extra zwaar zijn belast. Minister Van de Kieft wil hei tarief van de Vennootschapsbelasting van 48 percent echter niet verder verlagen dan tot 43 per cent. De P. v. d. A. wil daarmee accoord gaan, maar niet van harte, want zij vreest dat door belastingverlagingen de gelden zullen ontbreken voor noodzakelijk geachte voorzieningen in de naaste toekomst. In dien tot belastingverlaging wordt overge gaan wenst de P. v. d. A. deze i.n de eerste plaats ten goede te doen komen aan parti culiere personen. De wens van de K.V.P. heeft echter de steun van A.R., C.H.U., K.N.P. en S.G.P. Tezamen vormen deze partijen een meer derheid in de Tweede Kamer. Maar de socialistische minister Van de Kieft zal er zich, mede met het oog op de opvattingen in zijn partij, zeker tegen verzetten en eventueel de verlaging van de Vennoot schapsbelasting geheel intrekken of aftre den. Zullen alle „rechtse" partijen dan vol harden bij hun standpunt? Zouden zij een openlijk conflict wensen? Misschien de K.V.P., zeggen sommigen, die menen dat de K.V.P. na de verdubbeling van haar ledental thans daarvoor sterk genoeg staat. Ir. Vos zinspeelde reeds op nieuwe verkiezingen Vorige week heeft ir. Vos, tweede voor zitter van de P. v. d. A., op een Meifeest DINSDAG 10 MEI Concertgebouw: Emigratievoorlichtings avond Gew. Arbeidsbureau. 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A star is bom", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 MEI Parklaan 21: Evangelisatie-samenkomst, 8 uur. Wijkgebouw Faradaystraat: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; „Schik ken van bloemen", 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio_: „Het schaap met vijf poten', alle leeft., 2,15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Circus Saran', alle leeft., 2.30 uur. „De levensroman van Richard Tau ber". alle leeft., 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen', 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A star is bom", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. te Barneveld .gezegd, dat hij niet kon ga randeren dat er dit jaar geen nieuwe ver kiezingen nodig zouden zijn. Men brengt die opmerking ook in verband met andere geruchten dat de P. v. d. A. het wel gunstig zou vinden, als gevolg van een kabinets crisis gedurende een jaar vóór de verkie zingen in de zomer van 1956, in de opposi tie te zijn. Dat zou echter betekenen, dat het wetsontwerp voor de definitieve ouder domsvoorziening dan niet de handtekening zou dragen van minister Suurhoff. Het is ook niet direct in te zien waarom een even tuele kabinetscrisis nog dit jaar tot nieuwe verkiezingen zou moeten leiden. Men doet verstandig aan geruchten over een kabinetscrisis niet te veel waarde te hechten. Zij zijn alleen tekenen van de verbroken samenwerking en de daarvoor in de plaats getreden stekelige verhouding tussen K.V.P. en P. v. d. A. Het is een feit, dat na het mandement en door de naderen de verkiezingen in 1956 de politieke sfeer gespannen is en in die gespannen sfeer zijn „politieke ongelukken" niet uitgesloten in een belasting- en huurpolitiek, waarin re gering en Kamer met verschillende opvat tingen tegenover elkaar staan en ook de partijen onderling verdeeld zijn. Men kan zich echter niet indenken dat het kabinet om de kwestie van de huren een conflict met de Kamer en uitstel van de belastingverlagingen verantwoord zou achten. Omdat de Kamer voor de huur verhoging geen betere oplossing weet, is het waarschijnlijk, dat tot ontevredenheid van zowel de regering als de Kamer thans van huurverhoging wordt afgezien. Uiter aard wordt dan ook de voorgestelde wijzi ging van de personele belasting ingetrok ken, die met de huurverhoging verband houdt. Als de huurverhoging niet doorgaat, maar de belastingvoorstellen ongewijzigd blijven, ofschoon zij volgens de regering tot een bedrag van 40 millioen moesten d'ienen om de gedeeltelijke huurverhoging oo te vangen, dan kan minister Van de Kieft iedere verdere belastingverlaging gemak kelijker afwijzen. In het belasfingdebat zou dan dtus, in weerwil van allerlei verlangens die nog in de Kamer leven, niet veel mu ziek meer zitten. Oplossing overlaten aan volgend kabinet? Het uitblijven van een huurverhoging zal voor regering en Kamer een grote te leurstelling zijn. Wat is thans belangrijker: rust in lonen en prijzen of een algemene huurverhoging? De ministerraad heeft voor het eerste gekozen en toch nog iets willen doen aan huurverhoging. Daardoor zal men tenslotte ook moeten kiezen tussen een door zeer velen onbillijk geachte vorm van huurverhoging of geen huurverhoging. Het is het meest waarschijnlijk, dat re gering en Kamer, als zij tot overeenstem ming moeten komen, de oplossing van het huurprobleem overlaten aan het nieuwe kabinet, dat bij de kabinetsformatie in 1956 dan een duidelijke afspraak kan maken ten aanzien van het te voeren huurbeleid, speciaal over het al of niet' invoeren van een huurbelasting. In het huidige kabinet ontbreekt de eensgezindheid over het huur beleid doordat destijds daarover geen ac coord is getroffen. Na een geslaagde proeftocht is het m.s. „Prins Willem II", gebouwd bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek de Mer- wede te Hardinxveld voor rekening van de Oranje-lijn (Maatschappij Zeetransport N.V. te Rotterdam) dezer dagen door de rederij overgenomen. De „Prins Willem II" meet 1599 brt en is van het Lake-type, waarvan de Oranje- lijn er reeds acht bezit. Twee nieuwe terwijnmarkten geopend Met de langverbeide en veelbesproken uitbreiding van de termijnhandel in pro ducten te Amsterdam is Maandag een begin gemaakt. Koffie en copra zijn, na zeer langdurige onderhandelingen en het overwinnen van talrijke moeilijkheden, toegevoegd aan de overzeese producten waarin na de oorlog geleidelijk aan de koopmansbeurs een termijnhandel is ont staan. Tot dusver werden uitsluitend rub ber en cacao alhier op termijn verhandeld. De koffietermijnhandel is gisteren gelijk tijdig begonnen zowel in Amsterdam als in Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het semi-arts examen: B. Binnendijk, Ermelo; J. Budding, Amersfoort; P. A. Dekema, Schiedam; mej. M. H. Kerkthof, Utrecht; F. H. Lier, Utrecht; H. Tavenier, Harderwijk. Artsexamen: mej. H. M. C. A. Bausch, Breda; mevr. L. E. van Bonzel. Utrecht; mej. W. M. van de Ham, Elburg; Mej. A. J. Th. J. Klaaskate, Oldenzaal; A. M. C. Schellen, Tilburg; W. A. de Voogd van de Straaten, Oegstgeest. Doctoraal examen klassieke letteren: A. Hubreoht, Doom; A. Verheyen, Soêsterberg. Candidaatsexamen rechtswetenschappen: A. J. van Duist, Capelle a. d. IJssel; Mej. T. J. Rempt, Nunspeet; L. Westerhof, Kampen. Doctoraal examen rechtswetenschappen: J. E. B. van Julsingha, Utrecht. Carl Schuricht, die dit jaar de Beet hovencyclus van het Concertgebouw orkest zou leiden, is door ziekte verhin derd naar Nederland te komen. Zijn plaats zal worden ingenomen door de Ameri kaanse dirigent William Steinberg. Twee olifanten „Kamula" en „Susila" uit Colombo zijn met de „Modjokerto" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in Rot terdam aangekomen. De dieren worden begeleid door twee Ceylonese mahouts, Maddumage Guna- wadana en Kappuachchinge Surabiek. Diergaarde Blijdorp heeft de olifanten, die ieder ongeveer f 75.000.per stuk waar zijn, aangekocht en verhuurt ze ten behoeve van de opbouw van de E 55. "BEGRAFENIS ANTON RUYS Het stoffelijk overschot van Anton Ruys, de in de nacht van Zondag op Maandag overleden directeur van het Rotterdams Toneel, zal op Vrijdagmiddag 13 Mei om twee uur op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde worden besteld. ADVERTENTIE In gemeenzame taal betekent iemand voor schut zetten: iemand een gek fi guur laten slaan. De uitdrukking is een verbastering van een zegswijze in de boeventaal die: verschutten luidt en: arresteren betekent, diys zo iets als: achter slot en grendel, achter het schot zet.ien. Het Duitse „verschütt gehen" betekent: bij het bedelen worden ge arresteerd en opgesloten. Merkwaardig is dat verschutten ook de betekenis heeft: ergens een schotje voor schieten, iets tegenhouden, beiemmeren. De be tekenisovergang is dan deze dat iemand die wordt tegengehouden en in zijn bewegingen wordt belemmerd, „ver- ischut" gaat: gearresteerd wordt. TENTOONSTELLING E55 I Van 18 Mei t/m 16 Juni 's middags 3 uur Juliette Gréco TELEVISIE J in het Golden Fiction-programma „Sous Ie ciel de Paris". Voor de Centrale raad van beroep te Utrecht diende gisteren het appèl van de Staatssecretaris van Financiën tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht te Amsterdam inzake de overplaatsing van de heer J. C. B. chef van de belasting inspectie Haarlem II naar de afdeling re gistratie en successie van het departement van Financiën te Amsterdam. Het ambte narengerecht had deze overplaatsing on gedaan gemaakt. Namens de staatssecretaris traden op als gemachtigden de heren J. de Willigen, directeur van de rijksbelastingen en domei nen te 's Gravenhage en mr. B. R. Wesse- ling te Utrecht. Eerstgenoemde betoogde, dat aanleiding tot de gewraakte maatregel was geweest de omstandigheid, dat de staatssecretaris niet langer zijn vertrouwen kon schenken aan de betrokken hoofdinspecteur, gelet op de wijze, waarop deze zijn functie waar nam. In het bijzonder waren er in hoogste instantie bezwaren gerezen tegen het niet op behoorlijke wijze inrichten en bijhou den van het „dossier-systeem". Het bleek, ald'us de heer De Willigen, dat de heer B. de hem gegeven raadgevin gen in de wind had geslagen en steeds zijn eigen weg ging, hetgeen hij in strijd achtte met de discipline, welke de overheid van haar ambtenaren moet eisen. Zijn superieu ren hebben toen overwogen hem een beris ping te geven, doch zijn daar niet toe over gegaan, omdat zij zulks, gezien de karak tereigenschappen van de betrokken hoofd inspecteur, niet doeltreffend achtten. Men heeft er de voorkeur aan gegeven voor de heer B. „een andere stoel" te zoe ken, die in overeenstemming was met zijn karaktereigenschappen en zijn bekwaam heden en die vond men door overplaatsing in een gelijkwaardige betrekking bij de registratie en successie te Amsterdam. Als tweede pleitbezorger van de staats secretaris trad op mr. Wesseling, die be toogde, dat de gewraakte maatregel niet moet worden gezien ails een straf, maar als een schikking in het belang van de dienst. Een dergelijke maatregel viel volgens plei ter buiten de bepalingen van het algemeen ambtenarenreglement, omdat de overheid Koningin Juliana heeft Maandag te Amersfoort een bezoek gebracht aan de Prinses Beatrix school", een rijdende school voor kinderen van houders van kermisinrich- tingen. De vorstin tracteerde op ijsjes, een verrassing, die op prijs werd gesteld! De Koningin bezocht ook nog het convent Mariënhof, waar de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek is gevestigd en een woonwijk in het Soesterkwartier. B. en W. van de Friese gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde hadden de gemeenteraad geadviseerd afwijzend te beschikken op een verzoek, op de plaats- naamborden de naam van de gemeente ook in het Fries te vermelden. Het resultaat was echter geheel anders dan B. en W. wensten. Een der raads leden diende namelijk een voorstel in de plaatsnaam uitsluitend in het Fries te ver melden. Hij kreeg zoveel steun dat het voorstel met 7 tegen 4 stemmen werd aan genomen. De gemeente is nu de eerste waar de plaatsnaamaanduiding uitsluitend in het Fries zal geschieden. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam is Maandag een conferentie be gonnen, waaraan wordt deelgenomen door vijftien hoofdcommissarissen van politie uit steden in Turkije, Engeland, West- Duitsland en Zwitserland. In aanwezig heid van een vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandse Zaken, werden de gasten welkom geheten door de hoofdcommis saris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, die zijn spijt betuigde, dat niet meer deelnemers aanwezig wa ren. De conferentie zal gewijd zijn aan de organisatie van de politie, het verkeer en criminele aangelegenheden. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Wereldbibliotheek N.V. en het dertigjarig bestaan der W.B.-Vereni ging heeft het bestuur Zaterdagmiddag te Amsterdam een zeer druk bezochte recep tie gehouden. De raadsadviseur van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Schölvinck, deelde de directeur, de heer J. C. Winterink, zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mede. Reeds eerder had Koning Boude- wijn de directeur met zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België onder scheiden. De gemeentesecretaris van Am sterdam, mr. G. C. Spruijt, bood als waar dering van het werk der W.B. het bestuur de zilveren medaille van de hoofdstad aan. Op deze dag werd tevens het tienjarig be staan der Ex-Libris-kring van de W.B. gevierd. Tijdens de receptie hebben verscheidene sprekers hun waardering betuigd voor het werk van de Wereldbibliotheek N.V. en de beide aanverwante organisaties. „U hebt er steeds naar gestreefd het goede boek ook binnen het bereik van de min der gesitueerde te brengen. Voors zijn enkele belangrijke uitgaven, zoals die dei- werken van Vondel, waardevolle bijdragen geweest voor onze litteratuur", zo betoog de mr H. J. Schölvinck. Evenals de Bel gische zaakgelastigde, de heer L. Couvreur, later zou doen, bracht deze spreker in zijn korte felicitatierede ook de betekenis van de Wereldbibliotheek in de culturele sa menwerking tussen België en Nederland in herinnering. vrijheid heeft bij het bepalen van de stand plaatsen van haar ambtenaren. Voor de heer B. trad op mr. H. J. Mor ren te Voorburg, die de rechtmatigheid van de getroffen maatregel tegen de heer B., welke hij als een straf beschouwde, betwistte uit overwegingen van morele aard en als strijdig met de bepalingen van het ambtenarenreglement. Pleiter voerde aan, dat de overplaatsing van zijn cliënt naar Amsterdam door deze wel degelijk als een strafmaatregel wordt gevoeld en dat het in feite ook een degradatie inhoudt. Hij achtte haar voorts ook een aantasting van de rechtspositie van de ambtenaar. Tenslotte wees hij op de zeer gunstige staat van dienst van de betrokken ambte naar en concludeerde tot verwerping van het beroep van de staatssecretaris en her stel van zijn cliënt in diens vroegere func tie. De Centrale Raad van beroep zal op 27 Mei uitspraak doen. Het lawaai van het wegverkeer, waar reeds vóór de oorlog een campagne tegen gevoerd werd, die niet zonder resultaat gebleven is, geeft de laatste jaren weer in toenemende mate reden tot klachten. Richtten deze zich voorheen vooral tegen het overmatig toeteren en claxonneren, thans is het in het bijzonder het snerpende lawaai van bromfietsen, waarvan veel hin der wordt ondervonden. Motorfietsen moe ten krachtens de wet voorzien zijn van een geluiddempende „inrichting" maar omdat bromfietsen wettelijk gelijkgesteld zijn met rijwielen zijn deze niet aan een dergelijke eis onderworpen. Nu met de zeer snelle toeneming van het aantal bromfietsen het straatrumoer in evenredigheid aanzwelt zoekt men, naar wij in een onderhoud met hoofdinspecteur I. B. Brauckmann van de verkeerspolitie vernamen, ook van hogerhand naar een oplossing. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het vorig jaar de „Werkcommissie ter bestudering van de vraag naar geluids beperking in het wegverkeer" ingesteld, die zich dit jaar in het bijzonder met dit probleem is gaan bezighouden. De commis sie heeft het voornemen binnenkort op de Scheveningse boulevard bromfietsen en brombakfietsen van alle gangbare merken aan een geluidsproef te onderwerpen. Zij heeft daartoe de medewerking van de RAI ingeroepen. De voorzitter van de commissie is ir. W. W. E. von Hemert, directeur van do Rijksdienst voor het Wegverkeer. De datum van dit onderzoek is nog niet vast gesteld. De commissie staat voor een geenszins eenvoudige taak omdat geluidsmetingen ook blijkens ervaringen van de verkeers politie in het algemeen zeer moeilijk zijn te verrichten en veelal een nogal wissel vallig resultaat opleveren. De contactraad van de drie onderwijs- centrales, gevormd door de centrale voor katholiek handelsonderwijs, het instituut voor mid'denstandsontwikkeling en de cen trale voor christelijk handelsonderwijs, ge vestigd te 's Gravenhage heeft met mede werking van de dienst Welzijnszorg Leger te 's Gravenhage voor militairen de moge lijkheid geopend een mondelinge opleiding voor het middenstandsexamen te volgen. De contactraad heeft de overtuiging, dat mondeling onderricht voor militairen, die uitsluitend lager onderwijs hebben genoten in vele gevallen de voorkeur geniet boven schrif tel ij k onderwijs. Bij enkele legeronderdelen is men met deze opleiding reeds begonnen en wel te Harderwijk, Nunspeet, Schalkhaar, Steen- wijkerwold en Wezep. De nieuwbenoemde ambassadeur van Australië in Nederland, de heer Hugh A. McClure-Smith zal Woensdagavond met zijn echtgenote in Nederland aankomen. De heer McClure-Smith is een kunstken ner en zal een collectie Australische schil derijen meebrengen. Deze doeken in totaal 40 a 50 vertegenwoordigen de beste hedendaagse Australische schilders, o.a. Russell Drysdale, William Dobell, Sidney Nolan en Sali Herman. De heer McClure-Smith, 53 jaar oud, is advocaat en journalist. Na enige jaren correspondent van „Times" te zijn geweest in New York en Washington, trad hij in dienst van de „Sydney Morning Herald" van welk blad hij in 1938 hoofdredacteur werd. Hij bleef in deze functie, tot hij in 1953 werd benoemd tot gezant van Austra lië in Cairo. Zoals bekend is, volgt de heer McClure- Smith de heer Alfred Stirling op, die ruim vier jaar ambassadeur in Nederland is ge weest en die nu is benoemd tot ambassa deur in Frankrijk. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kampen R. de Bruin te Barneveld. Benoemd tot vic. te Brunssum H. D. Franck, cand. te Buurse (Ov.). Geref. Kerken Beroepen te Arnemuiden J. v. d. Leek te Kapelle Biezelinge. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Smithsville (Ontario, Cana da) J. Keuning te Barendrecht. Aangenomen naar 's-Gravenzande (2e be roep) D. Slagboom te Middelburg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden H. v. Gilst te Dirks- land; bedankt voor Middelharnis A. F. Hon- koop te Goes. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen G. Zomer te Vrouwenpolder. Geref. Gemeenten Beroepen te Utrecht H. v. Gilst te Dirks- land. Zondag 8 Mei is in Oisterwijk een goochelconcours gehouden. De kringen „Okito" (Den Bosch) en „Zuid-West" (Breda) van de Nederlandse Magische Unie namen hieraan deel, alsmede het Vlaams Verbond van Goochelaars uit Antwerpen. Tevens traden enkele illusio nisten op. De „Coupe Winando" werd gewonnen door Frans Biemans; ere-prijs: Fi-amatelli en partner, Antwerpen; 1ste prijs: Alber to, Antwerpen; 2. Ronaldo, Amsterdam; 3. Earned, Den Bosch. Het standwerkersconcours, dat ter ge legenheid van de tiende bevrijdingsmarkt op het Amsterdamse Amstelveld is ge houden, werd gewonnen door de heer B. Dijk met 134 punten. Deze koopman in galanterieën werd winnaar van de wissel beker en won tevens de ereprijs. In de afdeling hoogwerkers werd de blinde koopman Nico de Voogd uit Zandvoort eerste en Jaap Rabbi tweede. In de afdeling demonstrateurs won A. Polak de eerste prijs, H. Kornman de tweede, Sam Levi de derde en de winnaar van vorig jaar, de heer M. Porselein uit Antwerpen de vierde prijs. Van 23-28 Juni zal in West-Europa een grote geallieerde luchtmachtoefening wor den gehouden, waaraan de landen aange sloten bij de NAVO zullen deelnemen. De oefening zal de naam „Carte Blanche" dragen. Nederland zal hier aan deelnemen met eenheden van de tactische luchtmacht en van de luchtverdediging. Indra Kamadjojo heeft besloten het danspodium vaarwel te zeggen. Voortaan gaat hij gehele legenden beeldend voor dragen. In authentieke Oosterse costuums en geïllustreerd met muziek en dansbe weging. onder meer Krishna-legenden en De Mahabharata. HAARLEM. Men heeft een gedeelte van den rijksstraatweg in Schoten, tus- schen het mausoleum en het Spaansche Vaartje belangrijk opgehoogd, doch dooi den aanhoudenden regen is dit gedeelte wederom verzakt, zodat er herhaaldelijk zware meubelwagens in blijven steken. Er is voorts een begin gemaakt met den aanleg van de nieuwe straat langs het Spaansche Vaartje, dat waarschijnlijk spoedig gedempt zal worden. In de straat worden gaspijpen gelegd, maar of er nu ook gaslantaarns geplaatst worden zal men moeten afwachten. Voor de bouwondernemers is Schoten geen aantrekkelijk dorp; een perceel bouwgrond bij den Schoterweg is reeds drie keren vergeefs in veiling gebracht. Een groot deel der bewoners kan trou wens niet zoo gemakkelijk f2,50 per week verwonen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5