Financieel genie schaadde Nederlands een milliard bijna effectenbezit voor Seyss Inquart voer er wel bij Officier vraagt ontslag van rech tsvervo Iging r Proces over hulpverlening aan de vijand Hardroerend tafereel Raad voor de Kunst Premier Faure hekelt Amerikaanse politiek Mijnwerker doodde treiterende medebewoner Positie in Indonesië van nabestaanden van gevallenen in verzet Verfraaiing te Delft Gouverneur Struycken: „economische toestand is bevredigend" Atoomontploffing in de Stille Oceaan op til Omstreden Salk-vaccin in politiek getrokken Meningsverschil binnen het Balkanpact 7 Seyss Inquart Zes afdelingen Derde étage van bouwwerk in New York ingestort Openslaand autoportier oorzaak dodelijk ongeval Vragen van Chr. Weiter Opdracht aan Andriessen Daders roofoverval grens wisselkantoor veroordeeld Opening zittingsjaar van de Staten der Nederlandse Antillen Prijzen der huisbrandkolen Verscheidene honderden mijlen van de Amerikaanse Westkust Democraten willen onderzoek naar „geknoei" der overheid Tito wil cultuur en economie boven defensie stellen DINSDAG 10 MEI 1955 De bijzondere strafkamer der Amsterdamse rechtbank begon Maandag met de behandeling van de zaak tegen de 54-jarige in Duitsland en thans in Liechten stein woonachtige bankier O. R., die verstek heeft laten gaan en beschuldigd wordt van het verhandelen van effecten en andere geldswaardige papieren tot een bedrag dat tientallen millioenen guldens zou bed ragen aan de Duitse bezetter. Als getuige-deskundige nam de 44-jarige hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, prof. mr. A. van Oven uit Groningen, voor de groene tafel plaats om de rechtbank bij het verhoor van de andere getuigen van advies te dienen. Prof. Van Oven heeft in deze bijzondere strafzaak een lijvig rapport uitgebracht. Allereerst werd de heer C. L. Buenting, inspecteur bij de Nederlandse Midden- standsbank te Amsterdam, gehoord. Deze getuige heeft medegewerkt aan het voor onderzoek tegen verdachte en deze in de jaren na de bevrijding dikwijls onder vraagd. President mr. Plug stelde de ge tuige vragen over de nationaliteit van verdachte tijdens de oorlog en merkte op, dat er nooit een bewijs was gevonden van de „rückbürgerung" (het weer de Duitse nationaliteit aannemen) van de verdachte, wel heeft getuige een Duits paspoort van de bankier in beslag genomen. Verder re fereerde getuige zich aan de verklaring, die hij schriftelijk heeft neergelegd en die in het dossier aanwezig is. Als derde getuige verscheen de heer J. C. van der Horst uit Driehuis, als procu ratiehouder van het bankierskantoor van verdachte te Amsterdam, dat sinds de be vrijding onder beheer staat. Hij verklaarde dat de vrouw van verdachte stille-, en een zekere Benischek beherend-vennoot van het bankierskantoor waren. Er werk ten tijdens de oorlog 30 a 35 man perso neel. De president besprak met deze getui ge eerst administratief-technische details van de boekhouding dezer firma. De ge tuige wist, dat door het kantoor vele fond sen via Knauth, Nachod en Kühne te Leipzig aan Wolff waren verkocht. Knauth fungeerde als camouflage. Het betrof hier Amerikaanse dollarfondsen, waarvoor de dagvaarding een bedrag van bijna 3 mil- lioen noemt en nog een ruim aantal an dere buitenlandse fondsen tot een totaal van ruim 1 millioen en 92.000 gulden. De getuige bevestigde, dat ook de onder de overige 5 punten van de dagvaarding ge noemde fondsen waren verkocht. Er was ook een map met privé-correspondentie, die afzonderlijk werd opgeborgen, zo be vestigde getuige desgevraagd. Alleen de Duitse secretaresse kon deze map inzien. Ook de volgende getuige was jarenlang in dienst van verdachte's bankierskantoor te Amsterdam geweest en is dat ook thans nog. Hij is de 53-jarige J. de Haas, bank employé te Amsterdam. „U hebt toch wel gemerkt, dat verdachte lid was van de NSB?" „Nee", zegt getuige, „nooit iets van ge merkt". Onder het personeel waren wel NSB-ers, doch de kern was goed". Daar de hierna volgens de rol volgende getuige thans in Düsseldorf werkt en ver stek heeft laten gaan, las de president zijn vroeger afgelegde verklaring voor. „Ik ben dikwijls met verdachte mee naar Pa rijs geweest, in de auto", heeft deze ex- NSB-er, Machiel Blocks, een beursbedien de van verdachte, verklaard. „Verdachte bracht dan paketten met Joodse fondsen weg, die hij (getuige) bij Liro (de bank van verdachte) had weggehaald. Dat ging niet over de administratie van het ban kierskantoor. Volgens getuige's verklaring werd vermoed, dat deze fondsen in Parijs voor honderden millioenen francs waren verkocht. Daarop volgde het verhoor van de ge tuige-deskundige prof. Van Oven. Het bleek deze getuige te zijn geweest, die uit de hem verstrekte gegevens de lijst van bedragen, die genoemd zijn in de dagvaar ding, heeft opgesteld. Zo is hij tot de slot som gekomen, dat aan Otto Wolff effecten zijn verkocht voor ruim 4 millioen, die verdachte op normale wijze ter Amster damse beurze had gekocht. De „stro-fir ma" Knauth werd opgegeven, vermoede lijk om aan de Nederlandse autoriteiten, die vergunning moesten verlenen voor de uitvoer der effecten niet kenbaar te ma ken, dat de fondsen naar de zware indu strie van Otto Wolff gingen. Volgens ge tuige-deskundige is gebleken, dat verdach te bij alle transacties een vrij aanzienlijke koerswinst heeft gemaakt en ongeveer 8 percent provisie van de totaal-omzet heeft behouden. Het Nederlandse Deviezen Instituut is volgens getuige voor de aandrang van de Duitse autoriteiten gezwicht en heeft in de oorlog de verdachte de vergunning voor zijn transacties verstrekt. Getuige meent, dat verdachte zelf er bij de Duitse instan- ties op heeft aangedrongen het deviezen- instituut onder druk te zetten. Overgaande tot punt 2 van de dagvaar ding besprak de president met de getuige- deskundige de bijna 17.000 aandelen van de te Marokko gevestigde Franse mijn- bouwonderneming Arfa, die verdachte in 1944 in Nederland en/of Frankrijk van de firma Mtiller en Co. heeft doen aankopen voor een bedrag van bijna 1 millioen gul den en heeft verkocht aan Knauth in Leipzig. Het betrof hier het „Peseta-plan". Knauth verkocht deze fondsen weer in Frankrijk tegen francs, die dan om in het bezit te komen van deviezen moes ten worden ingewisseld tegen peseta's. Er was een winst gemaakt van f 64.000. Volgens een verklaring van verdachte zelf, zou zijn bankierskantoor van dit bedrag de helft hebben behouden. Mr. P. H. Jurgens uit Bloemendaal, van 1945 af 2e beheerder van het ban kierskantoor van verdachte, verscheen te gen het middaguur voor het getuigen hekje. Door de handen van verdachte zijn tijdens de oorlog voor 36 millioen gulden aan Joodse fondsen gegaan, zegt deze getuige o.a. De totale omzet van verdachte's firma tussen 1939 en 1945 heeft vele honderden millioenen guldens bedragen. „Het zijn enorme transacties geweest, die verdachte voor Seyss Inquart en voor de Sicherheits- polizei heeft verricht", aldus getuige. Verdachte is op Dolle Dinsdag „wegge weest", doch is later weer teruggekomen. Weer keerde prof. Van Oven voor het hekje terug. De president zette het onder broken verhoor van deze getuige voort. Punt 3 van de dagvaarding: verdachte zou tijdens de oorlog voor c.a. 1014 millioen gulden méér aan Nederlandse fondsen uit ons land naar Duitsland hebben verkocht en uitgevoerd, dan van uit Duitsland naar Nederland werden ingevoerd,zodat dit voor het Nederlandse volksvermogen een zeer nadelige invloed heeft gehad en het Duitse 'nationale vermogen met 1014 millioen aan Nederlandse fondsen werd versterkt. De getuige zei hierover, dat verdachte's verweer, als zou dit nadeel „erg zijn mee gevallen" niet opgaat. Punt 4: 910.000 aan Amerikaanse fond seri, in beslag genomen door de Sicher- heitspolizei bij Joodse Nederlanders en an deren, die zich volgens de Duitsers aan zwarte transacties hadden schuldig ge maakt, werden door verdachte in opdracht van de „befehlshaber" der SIPO in 1944, met vergunning voor verkoop aan ingeze tenen, van het deviezeninstituut z.g. ver kocht aan de te Amsterdam gevestigde „vermögensverwaltung und rentenanstalt (VVRA)" en dan naar Frankrijk uitge voerd. Het belangrijkste punt van de dagvaar ding, punt 6: de verkoop van de vele mil lioenen waard zijnde effecten uit Neder lands-Joods bezit, dat op bevel van de Duitse bezetters bij LIRO Sarphatistraat was ingeleverd. De opbrengst van die ef fecten werd bij verdachte's bank op een „Sammel-konto" geboekt zonder namen van de Joodse eigenaars. Volgens prof. Van Oven geschiedde de aanvankelijke verkoop ter Amsterdamse beurze door het personeel van LIRO op ondeskundige wijze, hetgeen eind Februari 1942 tot onrust en tot de bekende „smijt- dagen" op de beurs aanleiding gaf. Met voorbeelden toonde de getuige aan, dal verdachte in September 19)2 de beurs in zoverre beheerste, dat hij in staat was win sten te maken voor zichzelf en anderen door de koers van aandelen Kon. Olie te laten zakken van 200 tot 160 binnen enkele weken tijds. Vóór de koersdaling verkocht hij voor een zekere Schicht 500 aandelen a 1000 per stuk. Daarna bracht hij dui zenden van dezelfde aandelen uit het Jood se depót van LIRO op de beurs, waardoor de koers onherroepelijk moest zakken. Dat geschiedde dan ook. Uit die voorraad kocht hij zelf na 3 weken voor Schicht 500 aan delen tegen de sterk verlaagde koers terug met een voordeel voor Schicht van ƒ200.000 Hijzelf verdiende er ook aan, omdat hij de aandelen nog voor 5 punten lager terug kocht dan waartegen hij ze verrekende met Schicht. Volgens de dagvaarding heeft verdachte voor een waarde van circa 20 millioen gul den aan certificaten van Amerikaanse aan delen en voor 12 millioen aan courante Nederlandse aandelen in Nederland doen verkopen. Onder punt 6 b worden dan nog buitenlandse fondsen voor een waarde lig gende tussen 12 en ongeveer 20 millioen gulden genoemd, ook uit het depót LIRO, dus ook Joods bezit, die door toedoen van verdachte in 1943 en 1944 naar Frankrijk zijn vex-kocht. Verdachte beweert niet, dat er van Duit se zijde druk op hem is uitgeoefend. Hij zegt dat met de liquidatie van het Joodse bezit via verkoop ter beurze het Neder landse belang en zelfs dat der Joodse eige naars gediend was, omdat dan deze effec ten tenminste in Nederland zouden blijven en na de oorlog teruggegeven konden wor den. Daar staat echter tegenover, dat ver dachte in andere gevallen weinig blijk heeft gegeven van dit streven door niet alleen Nederlandse, doch ook buitenlandse fondsen naar het buitenland te verkopen. Voorts gelooft getuige Van Oven, dat zó verdachte al werkelijk telkens aan het Nederlandse belang gedacht heeft, zijn hoop slechts zéér gedeeltelijk verwerkelijkt is en voor de rest een illusie is gebleken. De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht bank, mr. W. F. Bakhoven heeft vandaag 4 jaar met aftrek van de tijd in bewaring doorgebracht (2 jaar en 300 dagen) geëist tegen de 54-jarige voormalige Amster damse bankier O.R. Bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn ontwerpen inge diend voor een tweetal algemene maat regelen van bestuur ter uitvoering van de wet op de Raad voor de Kunst, die dezer dagen in het Staatsblad is afgekondigd. De ontwerpen zijn opgesteld door een spe ciaal voor dit doel ingestelde commissie. Voorgesteld wordt de Raad te doen be staan uit zes afdelingen, namelijk voor al gemene zaken, beeldende kunsten en bouwkunst, filmkunst, letteren, muziek en theater (toneel, opera en dans). Daar het recht van voordracht voor leden ingevolge de wet aan kunstenaarsorganisaties moet worden toegekend, zal de definitieve Raad naar het oordeel van de commissie groter moeten zijn, dan de voorlopige. Voorzien is voorts in een beperkte moge lijkheid van plaatsvervanging bij lang durige afwezigheid, alsmede in een rege ling van de taak en. de samenstelling van de dagelijkse raad. PARIJS (Reuter) De Franse premier Faure heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, MacMillan, te Parijs doen weten, dat volgens de Franse regering de Amerikaanse politiek in Indochina Zuid- Victnam in de armen van de communisten dreigt te drijven. Faure verzocht MacMillan er bij de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, op aan te dringen, dat de Amerikaanse regering een einde maakt aan haar politiek van onvoorwaar delijke steun aan premier Diem. Dulles is Maandag blijven weigeren het Zuid-Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, te ontvangen. De Zuid-Vietnamese premier, Ngo Dinh Diem, heeft het plan van het staatshoofd, Bao Dai, tot oplossing van de crisis in Zuid-Vietnam van de hand gewezen, aldus meldt A.F.P. uit Saigon. Bao Dai's plan behelsde vorming van een regering op brede basis onder leiding van Diem, met vertegenwoordigers van de politiek-religi- euze secten en leden van het vorstenhuis; zijn terugkeer naar Saigon om als consti tutioneel monarch te regeren; opstelling van een nieuwe grondwet en uitschrijving van verkiezingen; een algemene amnestie voor de revolutionnairen, die onlangs Bao Dai's afzwering proclameerden. Het politiebureau van Dakao, het laatste bolwerk van de Binh Xuyen te Saigon, is door het nationale leger van Zuid-Vietnam veroverd. Tevoren had het merendeel van het vijftig man tellende garnizoen onder bescherming van het duister kunnen ont snappen. In het gebouw werden tien mi trailleurs, verscheidene landmijnen en een kleine hoeveelheid munitie aangetroffen. NEW YORK (Reuter/U.P.) In het centrum van New York is de derde ver dieping van het in aanbouw zijnde Coli seum ingestort. Het gebouw, dat dertig millioen dollar zal kosten, is bedoeld als conferentie- en tentoonstellingsgebouw. Vijfenveertig personen werden door het neervallende beton, jioutwerk en staal ge wond. Het gebouw stortte met groot geraas in op een ogenblik, dat er naar schatting 150 mannen op de verdieping waren. Acht tien gewonden zijn er in het ziekenhuis op genomen. Eén arbeider werd vermist. Politie en brandweer snelden met snijbran ders en bijlen en schijnwerpers te hulp. De verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de 56-jarige handelaar in dierenbenodigdheden A. F. W. uit Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een maand hechtenis. Er was hem ten laste gelegd, dat hij door onnadenkend openen van het portier van zijn auto, de dood van de zestienjarige jongen A. J. M. S. zou hebben veroorzaakt. Om de pot op de vissersschepen wat smakelijker te maken is de redersvereniging ertoe overgegaan een cursus te openen voor de koks. De eerste cursus, die een iveek duurt, wordt momenteel gevolgd door een achttal oude en ervaren Scheveningers, die in de keuken van de Haagse huishoudschool nog wat anders klaar maken dan hutspot, bonen en snert, waar de vissers het gewoonlijk mee moeten stellen. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Maastricht heeft ont slag van rechtsvervolging gevraagd in de zaak tegen de 22-jarige mijnwerker A. van V. uit Heerlen, die in de nacht van 1 op 2 September 1954 in zijn pension aan de Heerenweg te Heerlen, zijn medebewo ner, de 40-jarige handelaar P. T., met on geveer dertig slagen met een scherpe bijl beeft gedood. De officier van Justitie kwam tot deze eis omdat verdachte ontoe rekeningsvatbaar is. Als getuige werd alleen gehoord de ver balisant. Deze gaf een uitvoerig relaas van zijn onderzoek, waarbij hem was gebleken dat T. op de eerste September voortdurend onder invloed van sterke drank was ge weest. T. heeft Van V., die een bange in druk maakt, herhaaldelijk bedreigd en las tig gevallen. Verdachte is door dokter Haverman uit Venray, later door prof. dr. mr. P. A. H. Baan uit Utrecht, nog later ook door dr. Janssen uit Vught onderzocht. Alle drie psychiaters zijn tot de conclusie gekomen dat de verdachte ontoerekeningsvatbaar moet worden geacht. De verdachte verklaarde voor de recht bank, dat hij zich niet veel van het ge beurde kon herinneren en zeker niet, dat hij een zo groot aantal slagen had toege bracht. De officier van Justitie, jhr. mr. F. L. J. van Rijckevorssel kwam tot de conclusie dat verdachte niet toerekeningsvatbaar moet worden geacht en dat daarom ontslag van rechtsvervolging diende te worden uit gesproken. Daar verdachte echter nog niet de nodige rust heeft, vroeg hij daarnaast onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. H. Sanders uit Maas tricht, refereerde aan de rapporten van de deskundigen. Daarnaast gaf hij een uit voerige schets van de wijze waarop T. op de eerste September voortdurend onder invloed van drank was geweest en balda dig en aggressief tegenover Van V. was opgetreden. Mr. Sanders merkte op, dat T. op die avond op een zeer dreigende manier op kousevoeten in de kamer van verdachte was gekomen en hem onmiddellijk heeft Het Tweede Kamerlid de heer Wel ter heeft aan de minister-president schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is die regering niet van oordeel, dat de weduwen en nabestaanden van hen, die in het verzet tegen de Japanse bezetting in het voormalig Nedetiandsch-Indaë hun leven gaven voor het koninkrijk, in aan merkelijk ongunstiger financiële omstan digheden verkeren dan de weduwen en na bestaanden van hen, die vielen in het ver zet tegen de Duitse bezetting in Nederland? 2. Zo ja, is de regering dan bereid maatregelen te bevorderen, die een gelijk stelling beogen, met terugwerkende kracht, van de weduwen en nabestaanden van de gevallen verzetsstrijders in het vroegere Nederlandsch-Indië met die van hen, die in Nederland hun leven gaven in het ver zet tegen de bezetter? aangegrepen. Verdachte heeft daarop in paniek gehandeld. In tegenstelling tot het Openbaar Ministerie beriep de verdediger zich op noodweer of noodweerexces. Hij vroeg vrijspraak met het verzoek om verdachte, zodra de uitspraak zou komen, op vrije voeten te stellen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 23 Mei a.s. Tijdens een tocht door Thracië werd het Koningin Frederika van Griekenland te machtig. Ze versmachtte van dorst. Het dorpsfonteintje bood uitkomst. De Koningin had er geen glas bij nodig. In het stadhuis van Delft is een gips model opgesteld van een beeld naar ont werp van de beeldhouwer Gregoir, dat geplaatst zal worden in een plantsoentje in het Westen van de stad. Het beeld stelt voor twee vrouwenfiguren: een in middeleeuws costuum (de oude stad) en een in modern gewaad (de nieuwe stad), die elkaar de hand reiken. Voorts heeft Mari Andriessen te Haarlem opdracht ont vangen om een ontwerp voor een beeld van Geertruyt van Oosten te maken. Waar dit zal worden geplaatst is nog niet be kend. Het is de bedoeling het stadsbeeld van Delft met een aantal monumenten te verfraaien. De rechtbank te M;^ tricht heeft uit spraak gedaan inzake de poging tot roof overval op het grenswisselkantoor te Kerk- rade op 23 Februari en de inbraak in de Rooms-Katholieke HBS te Kerkrade. Dë 27-jarige koopman H. S. en de 30- jarige schilder P. W. P. werden ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis tegen S. was twee en een half jaar, tegen P. twee jaar. De medeplichtige, de 23-jarige bankbediende F. W. B. S., die in lichtingen had verstrekt over de ligging van het kantoor, werd tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was een jaar geëist. De opening van de nieuwe zitting van de Staten der Nederlandse Antillen, Prinsjes dag in Willemstad, is ook dit jaar met het gebruikelijke ceremonieel verlopen. Om even voor half tien vanmorgen verliet gou verneur Struycken zijn paleis en om klok slag tien uur verrezen de vele genodigden en de aanwezige statenleden van hun zetels om hem te begroeten toen hij in gezelschap van mevrouw Struycken, de hoofdcommis saris van politie en zijn adjudant door een commissie van ontvangst de statenzaal werd binnengeleid. De gouverneur hield de openingsrede, waaraan het volgende wordt ontleend: „De verplichting om de landsregeling aan te passen aan de nieuwe rechtsorde werd door de regering met grote ernst opgevat. Hoe wel in enkele opzichten niet het verwachte resultaat werd bereikt is er goede hoop, dat bij nadere beschouwing geen controver sen zullen blijven bestaan". Na gezegd te hebben dat weldra de or ganisatie van de functie en het kantoor van de gevolmachtigde minister te Den Haag onderwerp van discussie zal kunnen zijn in het statencollege, sprak de gouverneur er zijn vreugde over uit, dat het de koningin heeft behaagd in de loop van dit jaar een officieel bezoek aan de Nederlandse Antil len te brengen. De bijdrage van de Nederlandse Antillen in de defensiekosten, welke tot nu toe op vrijwilligheid gebaseerd was, moet thans gezien worden in het licht der bepalingen hieromtrent in het statuut. Hoewel de ver plichtingen ten volle worden erkend, wordt getracht in deze overgangstijd naar een meer normale financiële verhouding te zoe ken, naar een modus om de uitvoering van De pryzen der huisbrandkolen zullen, zoals die per 1 Maart golden, tot 1 Juli ge handhaafd blijven. Voordien moet nog met (1e regering overleg worden gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Bovenstaande geldt echter niet voor eierkolen, magere nootjes 4 en bruinkool briketten. De prijs der eierkolen zou een lichte verhoging moeten ondergaan, maar dit zal niet nodig blijken indien de spoor wegen voor deze soort niet tot vrachtver hoging overgaan. De magere nootjes 4 zijn op 1 Mei j.l. reeds 20 tot 30 cent per h.l. duurder geworden en de prijs der bruin koolbriketten is met 30 cent per 100 kg. gestegen in verband met het vervallen van subsidie en vrachtegalisatie. Laatstgenoem de brandstof is nu op de normale markt prijs gekomen. deze verplichting op soepele wijze te be werkstelligen. Eerst nadat de financiële onafhankelijkheid van het land en de eiland gebieden Aruba en Curasao zal zijn tot stand gekomen en er inzicht zal zijn ver kregen in de financiële draagkracht van het" landsbudget, zal het voorgeschreven overleg over de defensiebijdrage met vrucht kunnen worden gevoerd. De economische toestand van het land noemde de gouverneur bevredigend. Voort gaande vernieuwingen bij de olie-industrieën eri een ongeëvenaard bezoek van toeristen schepen hebben daartoe belangrijk bijge dragen. De regering gaat evenwel voort, pogingen aan te wenden om tot verbreding' van de welvaartsbasis te geraken. Aan het scheppen van een gunstig belastingklimaat voor het aantrekken van vreemde vestigin gen werd ruime aandacht besteed. Met de wens, dat regering en Staten, met God's hulp en zegen ook in het komende zittingsjaar gezamenlijk zullen kunnen ar beiden en mogelijke tegenslagen zullen kunnen opvangen en overwinnen, verklaar de de gouverneur de zitting der Staten ge opend. WASHINGTON (Reuter/U.P.) Binnen enkele dagen zal verscheidene honderden mijlen van de Amerikaanse Stille-Oceaan- kust onder water een kleine atoomontplof fing teweeg worden gebracht, aldus heeft het Amerikaanse departement van Defensie bekendgemaakt. De ontploffing die het ver garen van gegevens over de ontwikkeling van de verdediging van onderzeeboten tegen atoomaanvallen beoogt, wordt voor bereid door het departement van Defensie in samenwerking met de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. In het zee gebied waar de proef zal worden genomen, zijn geen vissen die voor de consumptie geschikt zijn, aangetroffen. Er bestaat geen gevaar voor het vasteland voor bewoners van eilanden, de visindustrie of visgebrui- kers, zo heet het. De enige tot nu gehouden onderwater proef is die van Bikini in 1946. Om de plaats van ontploffing, die op „ge matigde diepte" tot stand werd gebracht, bevonden zich oude oorlogsschepen. Een slagschip nabij het cenrtum verdween toen geheel. Volgens de aankondiging is deze proef evenals alle andere gericht op de versterking van de verdedigingskracht der vrije wereld. WASHINGTON (Reuter) Leden van de democratische meerderheid in het Ame rikaanse Congres zijn een actie begonnen om „het geknoei" van de overheid met be trekking tot de inentingscampagne met de entstof van dr. Salk aan het licht te bren gen. Het hoofd van de federale dienst voor Volksgezondheid, dr. Scheele, moet vandaag voor een commissie uit het Huis van Af gevaardigden uiteenzetten, waarom hij de uitvoering van het vaccinatiepiogram heeft opgeschort, kort nadat hij de commissie had. meegedeeld, dat de inentingen moesten worden voortgezet. Ook de minister voor Volksgezondheid, mevrouw Hobby, is uit genodigd voor de commissie te verschijnen. Ook de Senaatscommissie van Handel heeft een onderzoek aangekondigd. De democra tische voorzitter, senator Magnuson, ver klaarde:.„Als wij er niet'van overtuigd zijn dat de gegeven richtlijnen en de gevolgde procedure voldoende zijn, zullen wij on middellijk maatregelen op wetgevend ge bied treffen om een einde te maken aan de ongereglementeerde distributie van het vaccin in de handel tussen de staten". Met uitzondering van de staat Michigan heeft men in alle Amerikaanse staten ge hoor gegeven aan de aanbeveling van dr. Scheele om de inentingen op te schorten, hangende een onderzoek naar de oorzaak van het feit, dat van de vijf millioen kin deren, die met het vaccin van dr. Salk zijn behandeld, er vijftig toch kinderverlamming hebben gekregen. In Canada, waar tot dus ver 500.000 kinderen zonder kwade ge volgen zijn ingeënt, wordt het vaccinatie program voortgezet. Van de vijftig Amerikaanse kinderen, die ziek zijn geworden, waren er 44 be handeld met entstof van het „Cutter"-labo- ratorium, een van de vijf Amerikaanse fa brieken waar het vaccin wordt gemaakt. De Amerikaanse openbare gezondheids dienst hoopt nog steeds het vaccinatie program deze week te hervatten. De re gering heeft besloten de stopzetting van het inentingsprogram te handhaven in afwachting van een intensieve keuring van alle vaccin-voorraden. BELGRADO (Reuter) Premier Men- deres van Turkije heeft voor zijn vertrek naar Ankara op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat een „broederlijke band" is gelegd tussen het Atlantisch pact en het Balkanbondgenootschap van Turkije, Griekenland en Joegoslavië. Menderes zei, dat elk van de verdragsgenoten een eigen waardering van sommige wereldgebeurte nissen heeft, die verschilt van die van de andere. Dit betekent echter nog geen ver mindering van de kracht van het bond genootschap. Buitenlandse waarnemers in Belgrado geloven, dat Menderes tijdens zijn vijf daagse besprekingen in Joegoslavië de po litieke grond-slag van het Balkanpact heeft versterkt, ondanks meningsverschillen met president Tito. Menderes bracht steeds in zijn redevoeringen de verschillen van in zicht ter sprake, doch hij voegde er dan aan toe, dat zij van minder belang waren in vergelijking met de vooruitzichten van de samenwerking tussen de drie landen van het Balkanpact. De meningsvei'schillen hebben vooxmamelijk betrekking op de Joe goslavische afkeer van het Atlantisch pact, waarvan Turkije en Griekenland leden zijn. Turkije deelt voorts niet de Joegosla vische opvatting dat de spanning in de we reld aanzienlijk verminderd is. Voorts ziet Turkije in de militaire samenwerking het belangrijkste element van het Balkanpact, terwijl Joegoslavië de nadruk wil leggen op economische en culturele samenwer king. Fer K.L.M. zijn naar Ceylon vertrokken dr. J. Houtgast. lector aan de i'ijksuniversi- teit te Utrecht, en de heer N. van Straaten, hoofd-technicus aan deze universiteit, voor het voorbereiden van de waaxmemingen, die zullen worden gedaan bij de zonsverduiste ring op 20 Juni aanstaande.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9