KARPETTEN Zakelijke terreinverkenning in lieflijke Linnaeushof De blauwe Gomboom Agenda voor Haarlem Sovjet-ontwapeningsvoorstel een goed voorteken geacht ..Clowntje Rick 95. Lezing over poëzie en drama's van Federico Garcia Lorca Onderzoek theater bezoek in Amsterdam Frans-Nederlandse oorlogsschade-regeling Jules Moch acht toezicht in ontwerp evenwel ontoereikend geregeld IVOROL: De Tandpasta van standing 108.25 147.25 Donderdag 12 mei 1955 haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant 4 De „Nederland" bouwt nog geen nieuw passagiersschip Fabrieksbrand in Nijmegen Rapporteringskwestie in de UNO uitgesteld Examens Voor de kinderen cANATOQ^ 75 50 75 OO FEUILLETON Door Dorothy Quentin Door dit rustieke poortje in de Lin naeushof bij Benne- broek zijn gisteren de leden van de Colleges van B. en W. van Haarlem en Benne- broek gewandeld - die van Heemstede waren door hun wekelijkse vergadering verhin derd - terwijl zij luis terden naar de initia tiefnemer de heer Henry W. Roozen, die van zijn plannen ver telde, waarover wij gisteren reeds uitvoe rige mededelingen de den. Wellicht dat de au toriteiten zo verdiept zijn geraakt in de za kelijke mérites van de plannen van de heer Roozen, dat zij ter nauwernood hebben gelet op de arcadische bosweide die zich ter zijde van dit poortje bevindt, de vroegere warmoezerij van de Linnaeushof. De heer Roozen heeft de me dewerking van de ge meentebesturen nodig omdat hij een finan ciële garantie gedu rende de aanlooptijd van deze vrijwel per manente bloemen tentoonstelling nodig heeft. Tegenover die gedachte staan de B. en W.'s zeker niet onwelwillend, maar uiteraard moeten er nog heel wat practische problemen worden opgelost, voordat aan de gemeenteraden een voorstel daartoe zou kunnen worden gedaan. Om te beginnen zal Haarlems wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, contact opnemen met zijn ambtgenoten van Heemstede en Bennebroek. In Heemstede volgt men de ontwikkeling van de Linnaeushof ook met belangstelling, wel begrijpelijk, omdat men recht meent te kunnen laten gelden op de helft van de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting, daar het terrein voor de helft op Heemsteeds gebied ligt. En een vluchtige berekening leert, dat bij een geschat bezoekersaantal van 250.000 per jaar tegen een gulden entréeprijs bij twintig procent vermakelijkheids belasting dit een bedrag van vijftigduizend gulden per jaar in beide gemeentekassen tezamen doet vloeien: exploitatie van natuurschoon is blijkbaar niet zo'n onprofijte lijke affaire. In het jaarverslag van de n.v. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" over 1954 blijkt dat het voordelig saldo der exploita tierekening f35.693.773 (v. j. f35.085.900) bedraagt. Aan de reserve voor vernieuwing van vloot en etablissementen is toegevoegd f 14.350.000. Ter verdeling blijft een saldo over van f6.549.231 (v. j. f 6.477.161). Voorgesteld wordt, evenals over 1953, een dividend van tien percent (onv.). De aanschaffingswaarde der schepen be draagt f 206.666.143. Hierop werd afge schreven f116.603.143, zodat de waarde der vloot op de balans bedraagt f 90.063.000. In het vervoer, uitgaand van Europa, was in vergelijking met 1953 een achter uitgang merkbaar. In thuiskomende rich ting echter was enige vooruitgang te con stateren. De diensten op Amerika worden nog steeds gehandicapt door de zeer hoge kosten b(j de verscheping en de ontvangst van lading in Amerika. Niettemin was het mogelijk in de resultaten van de exploitatie iets boven die van 1953 uit te komen. De staging van de onkosten heeft zich voort gezet, waardoor de lijnvrachten en de pas sagetarieven in bescheiden mate moesten worden verhoogd. Als de maatschappij voor belangrijke tegenvallers gespaard zal blij ven, ziet de directie de vooruitzichten voor 1955 niet ongunstig in. Met toenemende ongerustheid ziet de di rectie echter het kwaad der vlagdiscrimi- natie en landingsbevoorrechting toenemen. De Verenigde Staten hebben niet ge schroomd andere landen hierin voor te gaan door te bepalen, dat 50 percent van de door de Amerikaanse regering gefinancierde goederen voor schepen onder Amerikaanse vlag gereserveerd moet blijven. Deze prak tijken kunnen slechts leiden tot een ver starring van het overzeese goederenvervoer. De plannen van de maatschappij voor de bouw van een nieuw passagiersschip zijn nog niet verder gerijpt. Vele overwegingen weerhouden de directie om spoedig tot de bouw van een dergelijk project, dat zelfs in bescheiden opzet een bedrag van f 35 f 40 millioen zou eisen, over te gaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een crediet van f 15.000 verleend voor het doen instellen van een onderzoek naar het theater- en concertbezoek onder de Am sterdamse bevolking, door het gemeente lijk bureau van statistiek. Deze gegevens zijn noodzakelijk voor de beraadslagingen door de Amsterdamse kunstraad over de te voeren cultuurpolitiek. De minister zonder portefeuille en mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim heeft aan de Eerste Kamer overgelegd de tekst, alsmede de vertaling in het Neder lands, van de op 15 November en 15 De cember 1954 te Parijs tussen de Neder landse en de Franse regering gewisselde nota's, houdende een overeenkomst tot regeling van oorlogs- en watersnoodscha- de. De strekking van de onderhavige over eenkomst is, dat de oorlogsschade, welke de wederzijdse onderdanen op het territoir van het andere land aan hun goederen hebben geleden, door dit land zal worden afgewikkeld overeenkomstig de normen van de in dit land geldende oorlogschade regelingen. Voor Nederland betreft dat de wet op de materiële oorlogsschaden. Camera's goedkoper Van handelaarszijde wordt ons medege deeld, dat wegens de afschaffing van de omzetbelasting voor de detaillisten een prijsverlaging voor populaire camera's heeft plaats gevonden. In de fabriekshal van de N.V. Isometa, waar isolatiematerialen worden vervaar digd, is vanmorgen vroeg brand uitge broken. De Nijmeegse brandweer werd omstreeks half zeven gealarmeerd. Het vuur had inmiddels het kantoor bereikt. In de aangrenzende fabriekshal ontwikkelde zich veel rook, waardoor het blussingswerk werd bemoeilijkt. Men slaagde er nog in een aantal flessen bu taan- en acetyleengas uit de fabriek te verwijderen, waardoor ontploffingen kon den worden voorkomen. Weliswaar werd een voorraad materialen, bestaande uit teer, asphalt en kurk door de vlammen aangetast, doch het gebouw, een van de negen fabriekshallen in die omgeving, bleef grotendeels gespaard, dank zij het optreden van de brandweer, die het blus- singswerk met zes stralen verrichtte. Omstreeks negen uur had men de vlam men onder controle. De dakconstructie van het fabriekspand liep aanzienlijke schade op. De directie raamt de schade op ongeveer 60.000 gulden. Gister was toe vallig een wagon met nieuwe materialen aangekomen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het bedrijf is tegen brand verze kerd. De commissie der UNO inzake inlich tingen over niet-zelfbesturende gebieden heeft gisteravond besloten, verdere bespre kingen over de rapportering door Neder land met betrekking tot Suriname en de Ned. Antillen uit te stellen tot het najaar. Verschillende afgevaardigden hadden, na de uiteenzetting door de Nederlandse, An tilliaanse cn Sui'inaamse gedelegeerden uitstel gevraagd omdat naar hun mening tijd nodig was om het vraagstuk nader te bekijken, en om van hun regering instruc ties te vragen. Andere voorstellen waren, de beslissing over te laten aan de vierde commissie, of de zaak over te laten aan de algemene vej-gadering, die er alleen de competentie toe heeft. Amsterdam (gem. universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen Duits W. Schult- heis, Haarlem, en voor het candidaatsexamen rechtgeleerdheid J. M. H. te Flierhaar, Am sterdam. Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap Th. E. J. Margry, Nijmegen, W. J. J. M. Hustinx, Maastricht, en J. G. Fluitsma, Nijmegen. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) De Franse afge vaardigde op de vijf-mogendhedenbespre- kingen over ontwapening te Londen, Jules Moch, heeft gezegd, dat de jongste Russi sche verklaring over ontwapening een goed voorteken is voor de onderhandelingen, die tussen de regeringen zullen worden begon nen. Moch zeide op een persconferentie tc Londen, dat de Russische voorstellen een koersverandering betekenen en een aantal denkbeelden behelzen, waarvoor de Wes telijke mogendheden reeds twee maanden lang op de ontwapeningsconferentie heb ben gepleit. De Russen hadden zich tot dus ver tegen deze suggesties verzet. Toch zijn er nog verschillen. De Russen willen bijvoorbeeld', dat in de eerste stadia, wanneer de ontwapening beperkt is tot conventionele wapens, atoomwapens alleen mogen worden gebruikt indien de Veilig heidsraad van de UNO heeft verklaard, dat er een daad van aggressie is gepleegd;. De Westelijken hadden voorgesteld, dat de formule zou luiden „in geval van verdedi ging tegen aggressie". De Russische voor stellen over het toezicht op de eventuele ontwapening zijn volgens Moch in hun huidige vorm ontoereikend. (In het eerste stadium heeft het toezichtorgaan volgens ce Russische voorstellen niet het recht tut een onderzoek ter plaatse.) Een ander punt dat opheldering behoeft, is of de aanbe velingen van het toezichtorgaan onderhevig zijn aan het veto van de Veiligheidsraad. Ook is het onduidelijk of in de voorgestel de sterftecijfers van de Grote Vijf de po litie en para-militaire organisaties zijn be grepen, zoals de Westelijken willen. Dé Britse afgevaardigde op de conferen tie,' Nutting, zei dat de Sovjet-Unie twee belangrijke concessies heeft gedaan. In de eerste plaats heeft zij zich neergelegd bij cle beperking van de strijdkrachten van de vijf grote mogendheden, zoals de Weste lijken wensen, in plaats van vermindering met een derde van de sterkte. In de twee de plaats aanvaardt Rusland het Westelijke „Oei!", zei Bunkie. Een klap op uw hoofd? Wie deed dat? Een inboorling? „Nee, m'n jongen", zei de bootsman. Dat dacht ik eerst ookmaar toen ik goed keek zag ik, wat het ivas: een grote cocosnoot was uit de palm gevallen, net op m'n arme bol.en ik had gelijk 'n bult op m'n hoofd, nouEn hoofdpijn had ik ook gelijk!" Daar schaterden de jongens om. Die bootsman kon het mooi vertellen! „Ja, ja, ja..., lachen jullie maar!", zei de bootsman. „Leuk, hè? Maar ik beloof je, dat ik het toen niet leuk vondDat ding had me geweldig pijn gedaan! En ik vertel je, dat ik liever cocosnoten éét dan dat ik ze op m'n bol krijg, want dat kwam stevig aan! „Ik houd wel van cocosnoot!", zei Rick. „Ja, ik ook", zei de bootsman. „Maar niet, als ze boven uit de boom komen vallen en je 'n bult op je kop. slaan, zo groot als 'n peer!" ADVERTENTIE compromisvoorstel volgens hetwelk het volkomen verbod' van atoomwapens pas moet ingaan, zodra 75 percent van de be perking van de conventionele wapens is voltooid. De Amerikaanse gedelegeerde Wadsworth zeide, dat de Russische voorstellen niet aan de minimale veiligheidseisen van de Verenigde Staten schijnen te voldoen. Hij zeide wel, dat de Sovjet-Unie denkbeelden, waarvoor het Westen sinds 1947 heeft ge pleit, eindelijk ernstig heeft overwogen. President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie te Washington ge zegd, dat de gehele kwestie van de ont wapening verward is en dat de nieuwe voorsteilen vele punten behelzen, die ook in de vroegere Russische plannen voor kwamen. Rusland, zo zeide hij, wil één soort bewapening afschaffen, terwijl de Verenigde Staten er graag helemaal afwil len. Volgens het Brits-Franse plan, dat wordt gesteund door de Verenigde Staten en Ca nada, dient de ontwapening in de gehele wereld in drie stadia te geschieden. De eerste vereiste is de vorming van een doel matig toezichtorgaan binnen een bepaalde tijd.. In het eerste stadium moet de conven tionele bewapening en het aantal militai ren, ook die van de atoomeenhed'en, wor den beperkt tot het peil op een nader over een te komen datum. In het tweede sta dium moet vijftig percent van de overeen gekomen beperkingen van de conventio nele bewapening en strijdkrachten wor den uitgevoerd en wel onder toezicht van het toezichtorgaan, terwijl de aanmaak van atoomwapens moet wor den stopgezet. In het laatste stadium moeten de beperkingen worden, voltooid en de atoomwapens worden uitgeschakeld binnen een bij een ontwapeningsverdrag vast te stellen termijn. De NAVO opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Gruenther, heeft gezegd, dat het voorstel tot afschaffing van de atoombom voor vele mensen uiterst aantrekkelijk is. „Het zou echter niet in het belang van het Westen zijn, dat dit voorstel wordt aangenomen, omdat de atoombom de enige mogelijkheid van het Westen is om de huidige communistische meerderheid in conventionele strijdkrach ten op te heffen". ADVERTENTIE altijd maar jachten en eindelijk „op van de zenuwen". Het is hoog tijd Uw zenuwen te hulp te komen - met Sanatogen I Dan bereikt U werkelijk herstel. Uw energie en werklust nemen toe, Uw vermoeidheid verdwijnt en reeds na enkele weken voelt U zich weer geheel fit en tegen Uw werk opgewassen. Neem het zenuwsterkend tonicum Wij brengen een uitgelezen sortering in Perzische SALON KARPET WILTON 180x200 39. ld. WOLLEN WILTON 200x140 69. EFFEN BOUCLé KARPET in moderne kleuren 280x20069. en moderne dessins MOD. HUISKAMER BOUCLé KARPET 280 x 200 Idem 310x220 Idem 310x 225 WOLLEN WILTON - - nfll 280x200135. U MOD. HAARBOUCLé KARPET in nieuwste kleuren 325x225 169.75 Wij voeren de complete collectie van het vermaarde fabrikaat v. d. BRINK en CAMPMAN te Laren CASIMIR 300 x 200.... 325 x 225.... BESHIR 300x200350.— 325x 225422.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Onder de gewelven van „Teisterbant" heeft dr. A.L. Constandse gisteravond over de poëzie en de toneelstukken van Fede rico Garcia Lorca gesproken. Hoewel deze buiten de politieke sfeer levende Spaanse dichter in 1936 door de falangisten werd terechtgesteld, verscheen er reeds in 1945 een officiële uitgave van zijn volledige werken. In de daaraan als inleiding vooraf gaande beschrijving van zijn leven zwijgt men (uit schuldgevoel?) echter over zijn dood. Spreker herinnerde eraan, dat Garcia Lorca werd geboren in 1898, het jaar waar in Spanje zijn laatste koloniën verloor en de generatie van onder anderen Azorin en Unamuno voor de problematiek kwam te staan of men ook als kleine mogendheid het eigen wezen moest of zou kunnen hand haven, In het werk van Garcia Lorca vindt men dit vraagstuk: Spaans of Europees? voortdurend dringend onder de oppervlak te, zonder dat er een antwoord wordt ge geven. Enerzijds is het door en door An- daloezisch, anderzijds evenwel zo modern dat de schrijver door de Parijse surrealis ten als een der hunnen werd beschouwd. Uitvoerig stond dr Constandse stil bij de tweezijdigheid in het wezen van Garcia Lorca, die Spaanse letteren en wijsbegeer te studeerde, enige reizen naar Amerika maakte en een belangrijke studie publi ceerde over dé eveneens hybridische dich ter Gongora (omstreeks 1600). Zelf schreef hij zowel eenvoudige, direct-aansprekende verzen in de trant van de oude volkspoëzie, maar ook de Romancero Gitano, verfijnde zigeunerballaden vol klankverfijning en symboliek, die vragen om verklaring. Ter nadere kenschetsing van Garcia Lorca's wezen, stelde spreker zijn gehoor ook aan enige zijner vrienden en medewerkers voor: de componist Manuel de Falla, de schilder Salvador Dali, de cineast Luis Bunuel en José Bergamin, de katholieke tegenstander van Franco. In deze romances, waarin men ook thema's van Moorse origine aantreft, vindt men als vanouds heldenverering en ele menten van liefde. Ten onrechte heeft men deze ingewikkelde verzen met hun prach tige klankrijmen surrealistisch genoemd. Bij de lezing moet men zich echter steeds bezinnen op de betekenis door de over vloed van metaforen, die de oorspronkelijke aanduidingen vervangen, dus van zelfstan dig optredende beelden, waarbij de verge lijkende schakel is weggelaten. Merkwaar dig is daarbij het hanteren van allerlei „Freudiaanse" symbolen. Dr Constandse onthaalde het auditorium op twee eigen vertalingen uit de Romancero Gitano, na melijk „Thamar en Amnon" en „Preciosa en de wind". Ondubbelzinnig gaven de aan wezigen van hun bewondering voor deze suggestieve herscheppingen blijk. In het tweede deel van zijn lezing stel de spreker het toneelwerk van Garcia Lor ca aan de orde. Hierin is een tendens waar waar te nemen, in die zin dat er iets ont huld wort dat voordien verborgen was of werd gehouden, waardoor men de werke lijkheid anders leert kennen. Hij heeft duidelijk durven zeggen welke ongehoorde kracht de erotiek is. Eeuwenlang zijn in Spanje deze driften verdrongen en juist daardoor des te zwoeler voelbaar doorge drongen. Garcia Lorca laat de menselijke passies echter duidelijk tot uiting komen en veelzeggend is in dit opzicht de titel van één van zijn minder bekende dram's: „Een j halleluja der erotiek". De hartstocht wordt en dat is het kenmerkende gerecht vaardigd door de vruchtbaarheid, die er dan ook onverbrekelijk mee is verbonden, Niet de verhouding man-vrouw is over heersend, maar de verhouding moeder kind. Door deze opvatting is de man (als de dar in de bijenkorf) slachtoffer van de liefde, omdat de natuur zich van hem be dient. En passant merkte dr Constandse op, dat dit overeenstemt met een in Spanje veel voorkomende interpretatie van de fi guur van Don Juan als de dupe in plaats als de aggressieve verleider. Dit thema meende hij ook te mogen herkennen in het werk van enkele Europese auteurs, Mar- nix Gijsen en Alberto Moravia, ook D. H, Lawrence bij voorbeeld.Het betoog werd toe. gelicht met vele voorbeelden uit de toneel- stukken De Bloedbruiloft, Dona Rosita, Het Huis van Bernarda Alba, Zodra vijf jaren voorbij zijn en Yerma, in welke laatste tragedie van de onvruchtbare vrouw de titelheldin veelbetekenend „Ik heb mijn! zoon gedood!" uitroept, als zij haar man heeft vermoord. De openlijke belijdenis in zeer bewogen drama's van de onweerstaanbaarheid van de hartstocht maakt Federico Garcia Lor-| ca tot een uiterst belangrijke figuur op het gebied der toneelletterkunde. Op verzoek las dr Constandse tenslotte nog de ballade van de Guardia Civil in de oorspronke lijke taal voor. De avond was door voor zitter mr J. M. Landré geopend met een korte toespraak tot zijn voorganger God-j fried Bomans en diens echtgenote, die wijnglazen en een bijdrage voor de aan schaffing van een „wire-recorder" kregen! aangeboden van de leden, die op deze wfize hun dankbaarheid voor de aan „Teis. terbant" afgestane tijd en moeite tot uiting wilden brengen. D. K, 38) Heb je er geen spijt van?, vroeg Sally, alhoewel het antwoord niet moeilijk was te raden. Fiona wat een moeder in hart en nieren en Sally had nog nooit een gelukkiger vrouw ontmoet, alhoewel ze zich door slechte tijden heen had moeten slaan toen Don in dienst was en later nog eens toen Don ziek was. Ze waren daaren boven nooit in de gelegenheid geweest iets opzij te leggen voor moeilijke tijden. Sally had het heerlijk gevonden als zij hen iets had kunnen geven van haar legaat, maar ze wist dat Don en Fiona nog een tè Schotse inslag hadden, dat ze nog tè trots en tè koppig waren om van wie dan ook een gift te aanvaarden. 't Heeft me nooit gespeten!, zei Fiona lachend. Maar waarom ben je plotseling zo belangstellend, Sally, naar al deze fa miliezaken? Heeft Ian je soms het hof ge maakt? Ik hoop van wel! Ik ken niemand, die ik liever als schoonzuster zou krijgen! Sally voelde dat ze bloosde toen ze haar weet héél zeker, als je van iemand houdt, hoofd schudde en zich dieper over haar haken en ogen boog. Jullie zijn allemaal erg vriendelijk voor me, maar ik ben niet.ik ben niet op iemand verliefd, op niemand, Fiona. Ik zoumaar ik zou wel heel graag op Ian verliefd willen zijn! Fiona liet de naaimachine even stoppen. Je bent toch een grappig kind, Sally! Het is niet voldoende dat je van iemand wilt houden. Als je werkelijk op iemand verliefd bent, merk je dat maar al te gauw1. Het heeft niets te maken met willen of niet willen, Sally. Dat is misschign wel zo, antwoordde Sally nadenkend niet helemaal zeker van zichzelf. Geloof je in liefde op het eerste gezicht? Zo iets is me nog nooit overkomen, ik ben nog nooit plotseling door mijn gevoelens meegesleept. Wat zou het afschuwelijk zijn, Fiona, als ik nooit op iemand verliefd zou kunnen worden! Fiona, die al enkele jaren ouder was dan Sally, trok een paar rijgdraden uit en zei met zachte stem: Nu moet je niet dom zijn, Sally. Als ik ooit iemand heb ontmoet met een liefhebbend hart, dan ben jij het wel. Je wilt aan iedereen je gene genheid, je liefde geven, aan de hele we reldGelukkig, de laatste Romeinse toga is klaar. Het was me een werk, hoor! Terwijl ze de kap over de machine zette, daar anders de tweelingen er mee zouden gaan spelen, zei ze: Ik weet niets af van liefde op het eerste gezicht, Sally, maar ie indien iets of iemand die man van .ie dreigt af te nemen. Dan kom je daar tegen fel in opstand. Mijn ouders wilden niet dat ik met Don zou trouwen omdat hij een boer was, alhoewel zij hun geld hadden gekregen met het fokken van scha pen en toen bestond er voor mij geen an dere man op de wereld meer! Sally glimlachte en dacht er aan wat voor ideaal paar zij samen wel vormden. Als de kinderen thuis waren was er altijd wel iels aan 't handje, vaak zelfs ruzie, maar het liep steeds goed af, het eindigde altijd weer gelukkig. Terwijl ze het naaigerei opborgen, zei Sally zonder enige bijbedoeling: Iam's verpleegster ziet er aardig uit, vind je ook niet? Ja, erg aardig. Ze is de dochter van een rijke specialist. Je moet er voor zor gen, Sally, dat Ian je vraagt vóórdat zij hem in haar netten verstrikt heeft. Hijhij heeft me al gevraagd, mompelde ze ongelukkig, terwijl ze naar buiten keek. De regen viel in stromen neer. Het was een ongekend felle regen voor deze tijd van het jaar. De laatste bloesems werden van de bomen geslagen en het dak had heel wat te verduren. Op de gegolfde ijzeren platen maakte het neervallende hemelwater een oorverdo vend lawaai. De Ban's verzekerden Sally echter dat die stortbui weinig kwaads kon aanrichten. We kunnen best wat water gebrui ken! Het is momenteel al véél te warm, had Don gezegd voordat hij, diep in olie jekker gekropen, naar buiten was gegaan. Lieve kind, let maar niet op wat ik heb gezegd, zei Fiona, terwijl ze een arm om Sally legde. Het is volkomen een kwestie tussen jou en hem. En mocht je uiteindelijk toch niet met hem trouwen, dan heeft dat geen enkele invloed op onze vriendschap, wat er later ook mag gebeu ren. Dat is ontzettend lief van je, Fiona, riep Sally uit en keek haar daarbij open hartig aan. Je bent een grote steun voor me. Ik voelde me soms niet erg op mijn gemak, een beetje bedriegelijk, omdat ik meende dat jijdat jij er misschien overtuigd van zou zijn dat ik al lang op Ian verliefd zou zijn en juist daai'om bij jou was komen logeren. En snel liet ze er op volgen' Ik hou erg veel van hem, Fiona. Je hebt er geen idee van hoe lief hij voor me geweest is toen dokter Jim overleden was... maai ik ben niet echt verliefd op hem. Fiona begon te lachen. Ian mag zich gelukkig prijzen als hij met jou of Vema trouwt, alhoewel ik het voor hem 't beste zou vinden als hij met jou zou trouwen. Ik ben erg huiselijk aangelegd en ik geloof niet dat zij dat is. Maar jaloers kan ik op haar onmogelijk zijn. Dan ben je bepaald niet verliefd op mijn broer, dacht Fiona, maar het zou niet gek zijn als hij eens een blauwtje liep. De meisjes zijn tot nu toe altijd veel te gauw DONDERDAG 12 MEI Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. H. F. Huson, 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De levens roman van Richard Tauber", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is bom", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „He: monster van de Amazone", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 MEI Gebouw St. Bavo: Leerlingenuitvoerin? Cor Teves, 7.15 uur. Keimemer Lyceum: Voorlichtingsavond over Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. 8 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Margaretliastraat: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; „Schikken van bloemen". 8 uur. Wilhelmina- straat 22: Ver. van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Palace: „Ich tanze mit Dir in den Hi mm el hinein", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een dag om nooit te vergeten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Drum beat", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ,.A star is bom", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Obsessie", 18 jaar, 8.15 uur. verliefd op hem geworden Fiona hield deze gedachte voor zichzelf ze sprak niet meer over de verhouding tussen Sally en Ian. Ze liep naar de keu ken om thee te zetten. Het Kerstspel, dat begonnen was als een onderonsje voor de kinderen, van de Barrs en Barry en dat aanvankelijk opgevoerd zou worden in de woonkamer van „Te Arama", was uitgegroeid tot een groot scheepse amateursuitvoering. Drie opvoe ringen werden er gegeven in de schouw burg. Het waren matinée's omdat er zo veel kinderen in meespeelden. Het grootste deel van de toeschouwers bestond trouwens ook uit kinderen, terwijl 's avonds de zaal bovendien bezet was door een reizend to neelgezelschap. De zaal was mdere keer totaal uitverkocht en alle inkomsten, na aftrek van zaalhuur en dergelijke, wer den voor weldadigheid bestemd. Nu er in Thames en omgeving steeds meer vacantiegangers kwamen, kon Sally zonder enig bezwaar zo vaak als ze maar wilde de stad bezoeken. Een vreemd ge zicht meer of minder trok nu niet meel de aandacht. Het Kerstspel kon ze jammer genoeg niet van de zaal uit volgen daar ze als Maria moest optreden en tussen de ver schillende scènes door de kleinere kinde ren hielp met kleden. Ze moest afgaan op de opmerkingen van vrienden, op de har telijkheid van het applaus en op de enthousiaste verslagen van de kranten om zich een oordeel te kunnen vormen van het gehele spel. Zonder enige twijfel was het een groot succes! Luke, die met Don in de zaal zat - Fiona was meestentijds in de kleedkamers om de helpende hand te bieden liet tijdens de opvoering niet blijken of hl het stuk goed of slecht vond. Dit was Barry's Kerstspel en mocht er iets mis lopen, dan zou de jongen een geweldige morele klap krijgen en zich waarschijnlijk nog meer op „Te Arama" afzonderen dan hij al gedaan had. Keer op keer deed Luke een schietgebedje dat alles goed mocht af lopen, maar uiterlijk was niet aan hem te zien hoezeer hij wel in spanning zat. Er gebeurde gelukkig niets ernstigs. De tweelingen waren in hun rollen als engel tjes wel een beetje zenuwachtig, maar ze deden hun uiterste best als Romeinse kin deren, en enkele scènes later, als Angel saksische dreumesen. Susan was in haar; element. Ze had een dik scenario-boek in haar hand en becommandeerde de speler tjes evenals de licht-technicus en andere volwassen assistenten dat het een lieve lust was. Mike, die in den beginne nog eed beetje al te zelfverzekerd was, liet zich 60au i3-1 gauw meeslePen door het spel Alle kinderen waren door Barry nadruk kelijk ingeprent hun rollen serieus op te vatten en de lichte betovering, die uit ging van de vele costuums, de lichten, het grote toneel en de geheel uitverkochte zaal, vatte hun al gauw in een ban. Md de grootste ernst en toewijding werd e: gespeeld. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6