Kamermeerderheid wenst een huurverhoging van 10 percent Concentratie van West-Duitse kolen-ondernemingen gesplitst Zie Boven Maan, leer ons de aarde kennen! Politieke spanning stijgt Compensatie bepleit door grotere belastingverlaging Dr. ir. W. Hupkes 75 jaar Steenkolen-kartel aangepakt Crematieverenigingen protesteren in Den Haag BondsdagGereformeerde vrouwenverenigingen DONDERDAG 12 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Militaire truck reed van diik; passagier verdronken Het haringvisserij-conflict Australische ambassadeur in Nederland gearriveerd Geschenk van Nederlandse marine aan Engeland Openluchtbijeenkomst Blauwe Week te Beverwijk Kerkelijk Nieuws Wat een ongekende weelde Permanente NAVO-raad naar V.S., Canada en IJsland Voorzitter Noorse Rode Kruis bezocht Sch ouwen -Dui ve land Veiligheidsactie in de Amsterdamse haven SmokkeJgang naar België in Pietersberg ingestort Gunstige bedrijfsresultaten bij Boom-Ruygrok (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteren, toen in de Tweede Kamer het debat over het huurverhogings- ontwerp werd gehouden, voor het kabinet een zwarte dag. Van alle kanten ontmoette het regeringsvoorstel eritiek. M r. VanLeeuwe n (V.V.D.) merkte dan ook op, dat minister Witte allesbehalve trots is over zijn geestelijk vader schap. Deze afgevaardigde begreep zelfs niet, dat die bewindsman, nu hij had moeten ondervinden hoe het door hem beoogde doel, verbetering van de volks huisvesting, in het kabinet ten achter is gesteld bij het politieke compromis, waaruit het aanhangige ontwerp te voorschijn is gekomen, nog lust had om achter de regeringtatel te blijven zitten. I r. Witte interrumpeerde, dat hij er ook niet voor zijn plezier zat. Overigens dient terstond te worden opgemerkt, dat het onjuist is te menen, dat minister Witte, indien het wetsontwerp het niet zou halen, in zijn eentje er de brui aan zou geven. Waarschijnlijk zouden de andere katholieke ministers mèt hem weggaan. Tenslotte zou ook de rest van het kabinet dat voorbeeld volgen. Op de voorgrond staat, dat het voorstel voor rekening van het gehele kabinet komt en dat dit dan ook uit een verwerping eendrachtig de consequentie zou trekken door ontslag te vragen. Niet slechts uit redevoeringen, maar bo vendien uit wat ik in de parlementaire wandelgangen te horen kreeg, moet ik op maken, dat het voorshands tussen Kamel en kabinet hard tegen hard gaat. Niet te ontkennen valt dan ook, dat de politieke spanning is gestegen. Vooral omdat het kabinet van plan schijnt te zijn het been stijf te houden. Het lijkt dan ook onwaar schijnlijk, dat de regering tenslotte, om een botsing te voorkomen, op het denkbeeld van de heer Eommer (P.v.d.A.) zou willen ingaan, thans de aangelegenheid van de huurverhoging maar te laten rusten en op het moment, waarop loonsverhoging wèl economisch verantwoord te achten zou zijn, een aanmerkelijk belangrijke en algeme nere verhoging der huren tot stand te doen komen. Indien ik goed ben ingelicht, is het stand punt van het kabinet, dat het belang van het volkshuisvestingsvraagstuk eist, dat er thans een verhoging van een deel der huren komt. Juist ook met het oog op dat belang heeft de regering nog voor een tweede maatregel zorg gedragen, te weten voor een verhoging van de rijksbijdrage voor de bouw van woningwetwoningen, maatregel, die de heer Van Vliet (K.V. P.) meende te moeten prijzen, hetgeen niets afdeed aan zijn eritiek op de zijns inziens te beperkte huurverhoging. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) wil al gehele verhoging met 10 evenals de heer van dien Heuvel (A.R.), over wiens Dins dag gehouden onvriendelijk betoog tegen de regering de heer Stapelkamp (A. It.) thans verklaarde, dat de heer Van den Heuvel namens de A.R.-fractie had gespro ken. Dat geeft wel te denken. Of dr. Drees die zich ondanks een lichte griep naar de Kamer had begeven, in een met dr. Schou ten in een der nissen van de vergaderzaal gevoerd gesprek, de aanvoerder van de A.R. ervoor heeft kunnen winnen, tenslotte zijn stem aan het huurverhogingsontwerp te geven en wat deze na dat onderhoud met zijn politieke vrienden heeft besproken, is geenszins met zekerheid te zeggen. Dat men ook binnen het kabinet beseft, dat er politieke spanning in de lucht zit, ligt voor de hand. Vermoedelijk zal minister Beel, toen hij op het bankje naast prof. Romme (K.V.P.) plaats nam, met zijn geestverwant ook wel over het vraagstuk van de huurverhoging hebben overlegd. Van verhoging van alle huren met 10 percent, denkbeeld belichaamd in een amendement-Van Leeuwen en eveneens in een concurrerend amendement-Van den Heuvel, was ook de heer Andriessen (K.V.P.) voorstander. Een heel bescheiden loonsverhoging zou dan als compensatie dienst moeten doen. In de stukken had de regering zulks economisch niet verantwoord genoemd, hetgeen echter aldus de heer Andriessen een veel te zwaar woord was. De heer Van de Wetering (C.H.) meende echter, evenals het kabinet, dat omderwille van een ruimere huurverho ging, een verhoging der lonen met 2 per cent inderdaad al te bezwaarlijk zou kun nen zijn. Hij zocht het daarom in grotere belastingverlaging, met name door de om zetbelasting nog meer te doen dalen. Hij zag eveneens een doeltreffend compensa tiemiddel in afschaffing van de 100 opcen ten op de Grondbelasting. De heer V a n V 1 i e t (K.V.P.) verklaar de dat in beginsel zijn fractie niet geheel afwijzend staat tegenover het ontwerp. Maar dat was wel bijkans het enige vrien delijke dat zijn rede inhield. Deze afge vaardigde voelde veel voor vertrouwelijk beraad tussen minister Witte en de vaste Kamercommissie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting over allerlei problemen op het gebied van de huren. „Het huur- vraagstuk schreeuwt om een oplossing," merkte mr. Van Leeuwen op. „De re gering mag niet volstaan met halfslachtige maatregelen". Zijnerzijds .verweet de heer Stapelkamp het kabinet, dat het zich bepaald heeft tot een platonische liefdes verklaring voor verhoging der huren m het belang van de volkshuisvesting, maar geen ernstige poging heeft ondernomen om ie komen tot overbrugging van het verschil tussen de huren van voor- en na-oorlogse woningen. Verkeerd achtte hij het, dat thans de huren tot het sluitstuk van de lonen- en prijzenpolitiek der regering wor den gemaakt. Ook deze afgevaardigde zin speelde op de mogelijkheid, in verdere be lastingverlaging, bijvoorbeeld verlaging van de Omzetbelasting, compensatie voor een ruimere huurverhoging te zoeken. De heer W e 11 e r (K.N.P.) noemde in dit op zicht naa9t verlaging van de Omzetbelas ting op textiel, ook verlaging van de sui keraccijns. „Trek het hele ontwerp in", was het advies, van de heer Reuter (C. N.P.), nadat de heer B o m m e r (P.v.d.A.) erop had aangedrongen thans helemaal geen huurverhoging te doen plaats vinden en te wachten tot ook loonsverhoging eco nomisch mogelijk zou zijn. Ofschoon hij het niet met zoveel woorden zei, viel uit zijn rede, waarin hij aangaf waarom zijns in ziens de nadelen van het wetsontwerp groter dan de voordelen zijn, op te maken, dat voor de P.v.d.A., die altijd maar weer ce door haar verlangde huurbelasting of bestemmingsheffing, in de ijskast gezet ziet, het aanhangige ontwerp onaanvaardbaar is. Het ziet er naar uit, dat in de Kamer een flinke meerderheid te vinden is voor ver hoging der huren met 10 percent en dan voor alle woningen. Maar vermoedelijk zal het kabinet iets dergelijks onaanvaardbaar noemen. In zoverre gaat het in de Kamer hard tegen hart. Niettemin blijft het denk baar, dat de regering er tenslotte in zal slagen, een meerderheid voor de door haar voorgestelde regeling te vinden. Te ver wachten valt dat zij met een krachtige ar gumentatie voor de dag zal komen. Mocht het ontwerp aanvaard worden, terwijl de P.v.d.A. ertegen is, dan zal dit, naar mij is gebleken, voor die fractie geen aanleiding zijn om het heengaan van zijn geestver wante ministers te verlangen. In zoverre bestaat er dus grond om denkbaar te ach ten, dat als puntje bij paaltje komt, alles r.og zonder ongelukken zal aflopen. Vandaag werd de oud-president van de Nederlandse Spoorwegen dr. ir. W. Hupkes 75 jaar. Tijdens de oorlog heeft hij in nauw con tact met de regering in Londen de spoor wegstaking van September 1944 voorbe reid. Direct na de bevrijding nam hij het herstel van het spoorwegbedrijf met grote kracht ter hand. tot 1 Januari 1947 toen hij met pensioen ging. Na de oorlog werd hij benoemd tot ere doctor van de Technische Hogeschool te Delft en de Amerikaanse regering verleen de hem de Medal of Freedom met de zil veren palm. De actieve oud-president is nog commis saris van de Nederlandse Spoorwegen en van een aantal andere grote bedrijven. Hij zal op zijn verjaardag niet thuis zijn. In de Ooypolder aan de grens van Nij megen is Woensdagmiddag een militaire truck van de dijk gereden, doordat de chauffeur, die niet bekend was met de verschillende bochten op deze dijk, de macht over het stuur verloor. De truck kantelde en kwam boven een sloot terecht. De 20-jarige militaire A. van H. uit Hil versum. die als passagier meereed, kwam onder de truck in het water en verdronk. De chauffeur kreeg enige beenwonden. Nadat aan het College van Rijksbemid delaars en de Stichting van de Arbeid ge bleken was, dat werkgevers en werkne mers in het haringvisserijbedrijf niet tot overeenstemming konden komen omtrent de afsluiting van een collectieve arbeids overeenkomst, heeft Woensdagmiddag de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een bespreking met de partijen ge had. Hierbij was ook tegenwoordig de voor zitter van het College van Rijksbemidde laars. Het resultaat van deze bespreking is dat de partijen het overleg nog deze week zullen hervatten, en zo nodig volgen de week weer met de looncommissie zullen vergaderen. (Van een bijzondere verslaggever STRAATSBURG, 12 Mei. In antwoord op een schriftelijke vraag uit de Assemblee van de heer Blaisse heeft de Hoge Autori teit van de E.G.K.S. nu de bizonderheden onthuld van haar politiek tegenover het machtige Georg-kartel. Deze concentratie van West-Duitse steenkolenondernemin- gen is een verkoopkartel van de eerste orde. Van de bijna 100 milliocn ton steen kool, die het Ruhrgebied per jaar afzet, werden 80 millioen verkocht door de Georg. 72 millioen ton daarvan komt op de ge meenschappelijke markt, die krachtens haar opzet en bedoeling met zulk een con centratie niet gediend is. De heer Etzel, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, schetste het toekomstige beeld als volgt. Van de 72 millioen ton ko- Over veertien dagen hoopt men het ver keer over het Noordzeekanaal via de IJmuider sluizen te kunnen leiden. Een kijkje op het sluizencomplex met rechts de Baileybrug. Op de achtergrond de schoorstenen van de Hoogovens. In Hoek van Holland is Woensdagavond om 6 uur, vergezeld door zijn echtgenote, aangekomen de nieuwe Australische am bassadeur in Nederland, de heer Hugh Mc Lure-Smith. Ter begroeting waren onder meer aanwezig de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. W. van Tets, en de 2e secretaris van de Australische ambassade, de heer F. Homer. De opperbevelhebber van de Koninklijke Marine, vice-admiraal A. de Booy, heeft Woensdag als dank voor de gastvrijheid die Nederlandse zeelieden in de oorlog in Groot-Brittannië hebben genoten, de ka zerne van de Britse vloot te Portsmouth een schilderij van het Nederlandse schip ,.De Zoa", geschilderd door Ludolf Back- h'uysen,' geschonken. len uit het Ruhrgebied zullen 47 millioen ton aan iedere gecentraliseerde invloed worden onttrokken. Deze 47 millioen ton zullen door zes volledig onafhankelijke organisaties worden verkocht. De resteren de 25 millioen ton zullen door een gemeen schappelijk bureau van de zes worden ver kocht aan enkele aller-grootste afnemers indien deze laatsten dat wensen. Zo zullen bijvoorbeeld de Duitse spoorwegen bij het gemeenschappelijk bureau kopen. Samenwerking blijft er voorts onder meer op het gebied van technisch onder zoek, marktonderzoek en publiciteit. Zie daar, naar de opvatting van de Hoge Auto riteit, 55 ondernemingen die in de Georg samenwerken ontdaan van hun kartel organisatie. De nieuwe zes onafhankelijke maatschappijen zullen elk acht tot elf on dernemingen omvatten. Hoe ingrijpend de maatregelen van de Hoge Autoriteit zijn, blijkt wanneer men beseft dat de Georg de helft van de totale steenkolenproductie der E.G.K.S. beheerst. Zij is goeddeels op weg geweest d» prijzen te bepalen en de pro ductie en verkoop te regelen. De Hoge Autoriteit heeft er intussen op gewezen, voor welk een dilemma zijn in zulke zaken staat. Aan de ene kant wenst men op grond van het concurrentieprincipe de kar tels te ontbinden, aan de andere kant is de markt en zijn de werknemers en de consu menten evenzeer als de producenten ge baat bij een kostenbesparende samenwer king op verschillend terrein. De Hoge Autoriteit meent met de gevonden oplos sing, die is ontworpen in nauw overleg met de Duitse ondernemingen, de juiste tussenweg te hebben gevonden. Men wil deze oplossing gebruiken voor het aanpak ken van andere nog bestaande kartels in Frankrijk en België. Doch dat is nog toe komstmuziek. Eerst is nu het woord aan de Assemblée. Aanhoudende eritiek 1-Iet smeulende onbehagen van de As semblée over de beslissing van de Hoge Autoriteit om haar inkomsten te beper ken door de heffing op de productie van de zware industrie te verlagen, heerst nog steeds. De Hoge Autoriteit heeft zich tegen de eritiek verdedigd bij monde van voor zitter Jean Monnet, en het lid de heer Finet. Beiden kwamen met cijfers om aan te tonen, dat het sociale werk toch naar behoren kam worden verricht. Men bleek niet overtuigd. Er liggen nu drie ontwerp resoluties ter tafel, waarin de Hoge Auto riteit wordt verzocht, op haar besluit ge heel of gedeeltelijk terug te komen of in ieder geval haar sociale werk krachtiger ter hand te nemen. Tussen de bedrijven door is deze zaak gisteren diepgaand in commissies en fracties besproken. Dat wijst op een nieuw en uitvoerig debat in de Assemblée zelf. Daarbij komt nog het de bat over de kartelpolitiek en een niet min der belangrijk punt is de integratie van het verkeer, waarover nog alles moet wor den gezegd. Ter gelegenheid van de Blauwe Week 1955 houdt het Provinciaal Drankweer-co- mité Noordholland op Donderdag 19 Mei Mei (Hemelvaartsdag) een openluchtsa menkomst op een duinterrein achter de Creutzberglaan te Beverwijk, Om één uur des middags zal Capucijner pater Maximus een korte rede uitspreken. Medewerking verlenen „Kindergeluk" met de opvoering van enige openluchtstukjes, het onthou derskoor D.O.V. uit Beverwijk onder lei ding van mevrouw Hippe-Tendelo, en leden van het NHBJG die het levende ganzenbord zullen opvoeren. De heer H. C. Molenaar, lid van het hoofdbestuur der SOV, zal het slotwoord spreken. Om halfvier begint een optocht door Be verwijk. Op het Marktplein wordt de stoet ontbonden. In de Blauwe Week besteedt men aan dacht aan de curatieve, en preventieve drankbestrijding. Het werk valt in die pe riode in drie gedeelten uiteen, namelijk plaatselijk, provinciaal en landelijk. Te Ede wordt het sluitingsfeest gehouden. De Vereniging voor Facultatieve lijkver branding en de Vereniging voor Crematie AVVL hebben Woensdagavond een verga dering gehouden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Gravenhage ter manifestatie van haar protest tegen het wetsontwerp inzake wijziging van de be grafeniswet, dat op 9 Februari 1955 door de Tweede Kamer is aangenomen. De grote zaal van het gebouw was tot de laatste plaats bezet en zelfs konden ve len geen plaats meer vinden. Aan het slot van deze protestvergade ring is een motie aangenomen, welker in houd overeenkomt met die van de motie welke op 6 April tijdens een protestverga dering te Amsterdam is aangenomen. De motie houdt in, dat de 2200 aanwezi gen in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage, in protestvergadering aan wezig, zeer teleurgesteld zijn over het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp, dat huns inziens de geestelijke vrijheid van de voorstanders van de lijk verbranding aantast. Voorts wordt in de motie de hoop uitgesproken dat de Eerste Kamer het wetsontwerp zal verwerpen. Er'waren vier sprekers ter vergadering, die werden ingeleid door de voorzitter van de Vereniging voor Facultatieve Lijkver branding, de heer A. H. Wegerif, die on der meer zei dat uit het gehele land vele adhaesiebetuigingen waren binnengeko men. De heer Wegerif ging kort in op de strijd die nu al 75 jaar wordt gevoerd over de lijkverbranding. Ons land heeft twee crematoria, aldus spreker. Denemarken daarentegen 24, Engeland 74, Zweden 34, Zwitserland 22 en Oostenrijk 7. In Europa zijn er in totaal 269. De sprekers van deze avond waren pro fessor G. J. Sirlcs, hoogleraar in de god geleerdheid, professor dr. Garmt Stuive ling, lid van het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond, professor mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer en de heer I'. C. Boone, algemeen secretaris van de Vereniging voor Facultatieve Lijkver branding, die namens beide crematiever enigingen het woord voerde. De vergadering werd bijgewoond door onder andere de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. We zijn nu met de ster renkunde zo ver, dat we de maan nodig hebben om precies te leren hoe ver Parijs van Kaapstad af ligt. In kilometers uit gedrukt kennen we die afstand natuurlijk wel, maar de wetenschappe lijke precisie die ons be vangt zodra we het fijne willen weten over de bolvorm van de aarde en de kromming van haar oppervlak, heeft geleid tot het zoeken van nieu we wegen. Eén van die wegen leidt via de maan De Amerikaanse astro noom dr. William Mar- kowilz is immers op de proppen gekomen met zijn plan voor het bou wen van twintig speciale maancamera's, waarmee men dus zowel de maan als de haar omringende sterren tegelijk kan foto graferen. Met die camera's gaat men iets doen dat in principe wel wat lijkt op het werk van landme ters, wanneer die bijv de afstand tot een verre kerktoren willen meten. Zij hoeven dan niet met touw of duimstQk naar die toren toe te wande len, maar nemen de to ren waar van twee ver schillende plaatsen af, terwijl zij weten hoever die twee observatiepos ten van elkaar liggen. Met behulp van wat on ze wiskundeleraar altijd aanduidde als ,.HZH" (hoek-zijde-hoek) vinden zij de afstand tot de to ren; één zijde plus twee aanliggende hoeken le veren alle nodige inlich tingen op over vorm en grootte van de gevraag de driehoek. Op die manier bepaalde men lang geleden ook al de afstand aarde-maan; twee waarnemers op aarde kunnen die af stand meten zonder daar voor de aarde te verla ten - wat trouwens (nog) niet kan. Maar men kan de me thode ook omgekeerd toepassen: is eenmaal de afstand aarde-maan pre cies bekend dan kan men aan de hand daarvan de afstand tussen twee waarnemers op aarde gaan berekenen. De één fotografeert de maan (le gen een achtergrond van sterren) te Parijs, de an der te Kaapstad, óók le gen een achtergrond van sterren. Maar: in Kaap stad ziet men andere sterren „achter" de maan dan in Parijs. En dat is nu de reden waarom die sterren-ach tergrond er zo nodig bij op moet en waarom men dus zo'n moeite doet om camera's te bouwen die maan en sterren tegelijk „snappen": het verschil in achtergrond op de twee foto's levert juist de gezochte inlichtingen op. Daaruit blijkt im mers de juiste positie van de waarnemers te Parijs en Kaapstad. Deze fotografische me thode heeft veel voor op de manier waarop vele amateur-sterrenkundi gen te werk gaan bij het waarnemen van zgn. sterbedekkingen. Ten eerste moet men daarbij het juiste moment af wachten waarop de maanrand voor een ster langs schuift en dus die ster verduistertTen tweede moet men met een van emotie (en/of kou!) trillende vinger de knop van een chronome ter indrukken. Ten derde blijft het beeld van die sterbedekking alleen maar in de herinnering van de man aan de kij ker bestaan. De zielloze camera biedt dan vele voordelen: zij kan de maan-plus-ach tergrond op elk gewenst moment nemen, regi streert nauwkeuriger en Levert tenslotte een foto op die later ten allen tijde weer kun worden geraadpleegd. Maar er gaai intussen weer een stukje amateur-waarne- mersromantiek om zeep - aat wel. G. v. W. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ridderkerk H. Harkema te Zeist. Beroepbaarstelling: ds. H. Woldendorp, vlootpred. in het Marine-hospitaal te Over- veen, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken De classis Rotterdam heeft beroepbaar verklaard ds. G. Koenekoop te Charlois. v.h. pred. bij de Geref. Kerken onderh art. 31 K.O. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Kantens D. K. Smit, cand. te Kommerzijl, die bedankte voor Gerkesklooster-Stroobos, Grotegast, Hau- lerwijk, Hogezand-Sappemeer, Valther- mond-2e Exloërmond en voor Zuidbroek. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amsterdam dr. H. J. Jaanus te Rotterdam. ADVERTENTIE is het voor kleine Mia, dat ze niet één maar twee van dieschatjes cadeau kreeg. Wat je boven verwachting krijgt is altijd reuze. Haar moeder merkt het met Omo. Daarmee krijgt zij twee wensen vervuld. Het goed wordt prachtig wit. Dat is één. Bovendien zijn de vlekken verdwenen. Dat is twee. Met andere wasmiddelen is 't meestal óf het ene óf het andere. Met recht heet hetèn zuiver wit èn vlekke loos, dat'sOmo-schoon. Alléén het moderne OMO kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. A lléèn OM O geeft een sop, dat het vuil als een magneet uit het goed trekt. Alléén OMO geeft U de schoonste was van Uw leven. O 250B Onder leiding van j/ir. Tjarda Starkenborgh Stachouwer Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, is als oudste lid van de Noord-Atlantische Raad in dienstjaren uitgenodigd om de leiding op zich te nemen van een bezoek dat de vijftien ambassadeurs, die de permanente raad uitmaken, zullen brengen aan de Ver enigde Staten, Canada en IJsland. De secretaris-generaal der NAVO, lord Ismay, die oorspronkelijk de leiding van dit bezoek had zullen hebben, is wegens ziekte verhinderd. Het gezelschap vertrekt Zaterdag en zal ongeveer tien dagen wegblijven. De heer Erling Steen, de vnorzittei van het Noorse Rode Kruis, heeft een bezoek gebracht aan Nieuwerkerk en Ouwerkerk op Schouwen-Duivelend, waar na de ramp vele Noorse geschenkwoningen geplaatst zijn. In Nieuwerkerk onthulde de heer Steen, die onder meer vergezeld werd door de heer A. van Emden. directeur van het Nederlandsche Roode Kruis en ir. H. Broersma, hoofd der afdeling Technische controle van de Centrale Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, het naamplaatje met het opschrift: „Erling Steenstraat.". Verscheidene Zweedse en Noorse wo ningen in Nieuwerkerk en Ouwerkerk wer den bezocht door de heer Steen, die in een korte toespraak op het doel van het Rode Kruis wees: „Hulp bieden waar dit no dig is". Van 16 Mei af zal in de Amsterdamse haven een speciale veiligheidscampagne worden gehouden. Spandoeken met leuzen die de veiligheid aanbevelen zullen op alle toegangswegen tot het havengebied worden aangebracht. Ook zal een geluids wagen veiligheidsleuzen laten klinken. Verder zal in de ondernemingen zelf bij zondere aandacht aan de veiligheid wor den besteed. Een aantal commissies zullen alle in de haven liggende schepen bezoeken en alle ploegen van havenwerkers beoordelen naar goed en veilig werken. Alle leden van de ploeg, die naar het oordeel van deze commissies als de veilig ste ploeg kan worden aangeduid, gaan als beloning met vrouw of verloofde gratis een dag naar Brussel. Door do massale grondstorting boven op do Sint Pietersberg als gevolg van de af gravingswerkzaamheden is de oude onder aardse doorgang naar België in het Zuide lijk gedeelte van het Zuidelijk gangenstel sel op Nederlands gebied ingestort. De toe gang tot het bekende smokkelgat, dat de enige verbinding vormt tussen de twee Zuidelijke gangenstelsels, is eveneens afge sloten. Verwacht wordt dat dit zogenaam de smokkelgat, dat in vroeger jaren de enige mogelijkheid bood om door de berg van Noord naar Zuid te trekken tot over de Belgische grens, nog in de loop van dit jaar ten gevolge van de afgravingen zal verdwijnen. Omtrent het bestaan van een tweede ge heime doorgang in het Westelijk gedeelte van de berg werd ondanks nasporingen nooit zekerheid verkregen, zodat thans aan de avontuurlijke onderaardse tochten naar België een definitief einde is gekomen. Ruim vijfduizend vrouwen hebben deel genomen aan de 18e bondsdag van de bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in Nederland. Aan deze bondsgang ging een huishoudelijke vergadering vooraf, tijdens welke de adviseur van de bond, prof. dr. K. Dijk te Amsterdam, die sinds de oprich ting als adviseur belangrijke diensten aan de bond heeft verleend, benoemd tot ere lid. In vier vergaderingen zijn de gerefor meerde vrouwen vandaag toegesproken. In het gebouw Tivoli gebeurde dit. onder pre sidium van mevrouw H. A. M. Bax-Horjus; in de Oosterksrk onder presidium van mej. N. A. van der Griend terwijl mevrouw E. C. Spek-Versluys en mevrouw W. M. E. Kelder-Visser respectievelijk in de Tuin dorpkerk en in het N.V.-huis presideerden. Voor alle vier vergaderingen, die men moest splitsen in verband met het grote aantal deelneemsters, waren de referaten zowel in morgen- als middagvergadering gewijd aan hetzelfde onderwerp. Mevrouw G. Gilhuis-Smitskamp te Amsterdam, me vrouw C. Th. Jongejan de Groot te Ensche de, mevrouw C. de Goede-Mom te Grams- bergen en mevrouw D. I. Bouman-Eringa te Amsterdam refereerden over „Als we het maar zien." Een referaat over „Waarvan ik een le vend lidmaat ben" werd in de middagver gaderingen gehouden door prof. dr. K. Dijk te Amsterdam, ds. G. R. Visser te Amster dam, ds. J. Overduin te Veenendaal en ds. H. W. Engelkts te Amersfoort. Voorgesteld dividend 8 De Raad van Commissarissen van de N.V. Boom-Ruygrok te Haarlem heeft de aan deelhouders geadviseerd het dividend over het boekjaar 1954 te bepalen op 8 zoals ook door de directie is voorgesteld. Het vorige jaar bedroeg het dividend 6 ge durende een lange reeks van jaren daar voor bedroeg de winstuitkering ook 8 De im het vorige jaarverslag geuite ver wachting, dat door het uitbreiden van het technisch personeel met geschoolde krach ten, met name voor de afdeling zetterij, de situatie in 1954 gunstiger dan in 1953 zou kunnen worden, is in vervulling gegaan. Er werd, ook ooor andere maatregelen, een aanmerkelijke stijging van de bedrijfsresul taten bereikt. De productiviteit kon wor den opgevoerd, waardoor een belangrijk groter aantal opdrachten kon worden uit gevoerd. „Onze taak werd verlicht, doordat onze werknemers niet alleen een open oog hadden voor de nieuwe werkmethoden tijdnormen-dienst, verdere scholing, per- fectionnering van alle onderdelen der pro ductie maar ook gaarne en daadwerke lijk meewerkten de efficiency in het be drijf zoveel mogelijk te verhogen", schrijft de directie. De drukkerij was vrijwel volledig bezet. De uitgeverij, met name de exploitatie van tijdschriften, heeft de nadelige invloed ondervonden van de verhoging der papier- prijzen en lonen. De stijging dezer kosten kon niet gelijktijdig door een overeen komstige verhoging der abonnementsprij zen en advertentietarieven worden opge vangen. In het eerste kwartaal van 1955 was de orderpositie ten zeerste bevredigend. De aanschaffing van drie moderne snelpersen en de verdere uitbreiding der zetterij zul len de productie ongetwijfeld ten goede komen, zodat het zich laat aanzien dat ook in 1955, indien althans het aantal en de kwaliteit der arbeidskrachten zich op het zelfde peil kunnen handhaven, een bevre digend resultaat kan worden behaald. Nadat intern alle gewenste voorzieningen «verden getroffen, wijst de winst- en ver liesrekening een batig saldo van ƒ340.673,01 aan. De voorgestelde winsfverdeling luidt: af schrijvingen f 123.219,65; dotatie aan de reserve 20.000; dividend prioriteits- en gewone aandelen. 8 over 900.000: J 72.000: toevoeging aan de „reserve voor diverse doeleinden en belastingen"" 'en „tan tièmes" 125.453,36.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7